S)e ftzidóeSoti/ta/nt NEDERLANDSE VERKLARING VINDT INSTEMMING Amerika vindt het „een stap voorwaarts Tweede Kamer in grote lijnen eensgezind in denkbeeld van „open onderhandelingen" WOENSDAG 3 JANUARI 1962 52ste JAARGANG No. 15515 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Teief. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Indonesië wil zelfs geen briefje meer Handhaaft Djakarta oude standpunt? De persdienst van de PTT heeft meegedeeld, dat in verband daarmee geen stukken en paketten met be stemming Indonesië meer zullen worden aangenomen. Reeds ter post bezorgde zendingen zullen aan de afzenders worden te- ruggezonden. WAARBORGEN VOOR AMBTENAREN IN NW.-GUINEA Het blad hoopt, dat „de wijze be- Gisteren is aan de ambtenaren- reidheid van de Hollanders tot een organisaties in Neuw-Guinea mede- compromis in dier voege zal worden deling gedaan over waarborgen in beloond, dat Djakarta de Papoea's verband met de huidige politieke si- een zodanige mate van zelfbeschik- tuatie De Nederlandse regeringsverklaring over de kwestie-Nieuw-Guinea is in king zal toekennen als te verant- Over de verlangde garantie dat de Westerse hoofdsteden met voorzichtige instemming begroet. woorden is." „Het is toe te juichen, <je Nederlandse ambtenaar financieel De bereidheid van Nederland om hel beginsel van zelfbeschikking voor de dat Nederland niet probeert, de laat- zal worden schadeloos gesteld voor Papoea's niet te stellen als een voorafgaande conditie, die Indonesië als ste resten van zijn koloniaal rijk met de verliezen die hij voor wat be- voorwaarde voor onderhandelingen moet aanvaarden, is door Amerikaanse geweld te verdedigen. Dat de Neder- treft de inboedel door ontijdig ver functionarissen omschreven als „belangwekkend" en „een stap voorwaarts", landers echter tevens niet meer in trek zal lijden kan thans worden Zij hoopten, dat Indonesië de Nederlandse stap, waardoor een obstakel staat zijn, de staathuishoudkundige verklaard dat de regering bereid is voor vorige pogingen om onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië toekomst van de onder hun bescher- aan ambtenaren van Nederlandse na- te doen houden uit de weg is geruimd, zou aanvaarden. ming gestelde bevolking veilig te tionaliteit een uitkering te geven in Functionarissen te Washington zeiden te betwijfelen of de Nederlandse stellen voordat zij de kolonie veria- verband met eventuele schade door verklaring de crisis ineens uit de wereld zou helpen, maar „er is een bij- ten, is een weinig beangstigend, verlies van inboedel en/of liifgoede- drage hiertoe geleverd". De Amerikaanse opvatting is, dat de Nederlandse Hieruit blijken niet slechts de on- ren als gevolg van vijandelijk ge- regering met haar verklaring afstand heeft gedaan van de tot dusver ge- gunstige gevolgen van de vrees van weld of op grond daarvan genomen voerde politiek. - het Westen, dat jonge Staten zich maatregelen van de eigen overheid. aan de Sowjet-Unie zullen binden. Het bedrag van de schadeloosstelling maar ook het optreden van Nehroe zai afhankelijk zijn 'van de samen- in Goa draagt hier wrange vruch- stelling van het gezin en van de ten." laatst genoten basisbezoldiging en mag per gezin ten hoogste 10.000 gulden kunnen bedragen. GEEN DEENSE WAPENS MEER De uitvoer van Deense wapens PTT-VERKEER MET INDONESIë OPGEHEVEN ven. Premier Menzies zal waar schijnlijk pas een verklaring afleg- r jj De persdienst van de PTT deelt De woordvoerder van het Indone- gen wanneer hij de tekst van de mede dat de in(j0nesische PTT-ad- sische ministerie van buitenlandse rede van premier De Quay heeft ge- minjStratie, die op 30 december j.l. naar Indonesië is „tot nader order laken, Ganis Harsono, heeft gireren zien reeds officieus het telefoonverkeer stopgezet", aldus heeft een functio- herhaald dat Indonesië alleen onder- Het Britse blad „Guardian schrijft me^ Nederland verbrak de Neder- naris van het Deense ministerie van handelingen met Nederland wenst dat ook bij eventuele onderhandelm- landse PTX thans langs officiële weg buitenlandse zaken meegedeeld, als die zijn gebaseerd op overdracht gen tussen Nederland en Indonesië heeff. doen weten, dat met ingang De genoemde functionaris zei voorts, van het bestuur over Westelijk Nw.- de vooruitzichten voor een vreed- van 2 januari alle post telegraaf- dat de uitvoer zou kunnen worden Guinea aan Indonesië. Hij verklaar- zaam resultaat jpet^ bijzonder be- en telefoonverkeer met Nederland hervat op elk tijdstip, waarop zich de dat in een commentaar op de ver- moedigend zijn. De Papoea's moeten verhr0ken is klaring van prof. De Quay in de hun eigen plaats in de wereld kun- Tweede Kamer. Hij zei dat westelijk nen bepalen. Dit moet niet voor hen Nieuw-Guinea volledige autonomie worden besloten door de Indonesiërs krijgt binnen Indonesië. met wie zij noch ethnologische noch historische banden hebben, aldus 't AUSTRALISCHE REACTIE blad. De Australische kranten van he- De Westduitse krant „Die Welt" denmorgen plaatselijke tijd maakten beveelt in een artikel van woensdag met grote koppen melding van de de inschakeling aan van derde sta- wijziging in de Nederlandse politiek ten, die in de kwestie Nieuw-Guinea betreffende Westelijk Nieuw-Guinea. neutraal zijn, of van de Verenigde Soebandrio geeft niet toe een verbetering in de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië voor doet. DE INDONESISCHE LUCHTMACHT De Indonesische regering bereidt de mobilisatie voor van alle in het Vele delen van Engeland zijn op het ogenblik bedekt met een dik pak land aanwezige vliegtuigen. Hiertoe sneeuw, dat daar op Nieuwjaarsdag is gevallen. Het verkeer is ernstig ont- is een commissie ingesteld onder lei- wricht en vele Engelsen zijn te laat op hun werk en weer thuis gekomen, ding van vice-luchtmaarschalk S. maar de sneeuw heeft toch ook wel prettige kanten; men hoeft maar de bus <a__ De Indonesische minister vanr hui- Hardjolukito, zo wordt in Djakarta te nemen om in sprookjesland terecht te komen, zoals dit plaatje uit Epping Premier Menzies en de minister Naties, bij "dé aanstaande onderhan- tenlandse zaken dr. Soebandrio, heeft meegedeeld. Forest in het graafschap Essex laat zien. van buitenlandse zaken Barwick delingen tussen Nederland en Indo- woensdag gezegd, dat hij, afgaande konden nog geen commentaar ge- nesië. WOORDBREUK op berichten over de Nederlandse geringsverklaring over Nieuw-Güi- kjj nea, hieruit niet kon opmaken, dat het Indonesisch-N ederlandse de diplomatieke betrekkingen, «y - gooit de Nederlanders het land uit, ,fe basis voor een oplossing van E_.t „a,t t~\tp j z. neemt hun bezittingen in beslag, sluit ™donesisch-I EN VAN DE oorzaken dat Oost de Indonesische wateren in de buurt schü kan morden. en West elkaar zo moeilijk be- van Nieuw Guinea, stuurt infiltran- Dr. Soebandrio zei tegen jouma- grijpen schijnt wel te zijn, dat het ten om de Papoea's op te jutten.... listen, dat de verklaring van prof. De Oosten onder dezelfde woorden, iets Kortom hij steekt op alle mogelijke Quay zuiver een formaliteit scheen geheel anders verstaat dan het Wes- manieren de Nederlanders de vrien- te zijn, omdat hij er de nadruk op *en- denhand toe. had gelegd, dat zelfbeschikking voor Neem bijv. het antwoord, dat Soe- Maar wat doen de Nederlanders? de Papoea's de basis van de Neder- karno heeft gegeven op de nota van Zij sturen de „Karei Doorman" met landse politiek bleef. Australië aan Indonesië. Australië een paar vliegtuigen. De „Karei heeft in die nota herinnerd aan de Doorman" is intussen al wel lang Minister Soebandrio zei, dat Indo- herhaalde en uitdrukkelijke toezeg- geleden vertrokken, maar dat was, is nesië „geen bezwaar heeft tegen bila- ging van allerlei Indonesische auto- en blijft een zó grote „agressie", dat terale onderhandelingen met het doel riteiten, inclusief Soekarno zelf, dat Indonesië zich wel verdedigen moet. be bestuur over West-Irian aan In- nooit geweld gebruikt zou wor- Intussen blijft Indonesië bereid om donesië over te dragen". 0 den om Nieuw Guinea in han- te onderhandelen, maar dat onder- Maar het zou geen zin hebben, in den te krijgen. De Australische handelen moet zich beperken tot ge- dien onderhandelingen zullen worden nota beschuldigde Soekarno ronduit nadig ja-knikken wanneer Neder- gebruikt als taktische manoeuvre om van woordbreuk, gelijk ieder nor- land zegt: „Alstublieft, hier hebt u het Nederlandse koloniale bestuur in maal denkend mens eveneens zou Nieuw Guinea". Een recht op zelf be- West-Irian voort te zetten. Dit zou doen. schikking erkent Djakarta alleen de zaken zelfs explosiever kunnen „Niets daarvan", antwoord Soekar- voor zichzelf, niet voor Nieuw Guinea, maken", no. „helemaal geen woordbreuk. Ik Wel wil het de Papoea's de grootst Hij zei, dat als het gebied aan In- heb gezegd, dat ik geen geweld zou mogelijke autonomie verlenen, met onesië werd overgedragen, de be- gebruiken, maar ik heb het voorbe- de nadruk op „mogelijke", want die volking de grootst mogelijke autono- houd gemaakt: behalve in het geval mogelijkheid zal niet zo erg groot mie binnen het kader van de repu- de Nederlanders ons zouden aanval- zijn. Hetgeen trouwens met de In- bliek en het VN-Handvest zou krij- len". En dat dóen ze. Want 'ze heb- donesische uitleg van de term gen. ben oorlogsschepen in Nw Guinea", „woordbreuk" best te rijmen valt. Hij voegde hieraan toe: „Onze poli- Zelf is Soekarno uiterst vredelie- De enige uitweg, lijkt ons, dat de tiek is nu duidelijk. De opneming vend, want hij mobiliseert allerlei Ver. Naties zich'met het toezicht wil- van West-Irian binnen Indonesië zal hulptroepen, hij scheldt ons dag in len belasten om er voor te waken, dat worden verwerkelijkt door het com- dag uit de huid vol, hij koopt links de term „woordbreuk" niet nog eens mando van de president tot uitvoe- en rechts oorlogstuig, hij verbreekt yan betekenis verandert. Ting te brengen". De V van Verdraagzaamheid bij premier De Quay delijk zouden maken welke mogelijk- Zelfbeschikking is middel, geen doel Svan zelfbesch,kk,ng er be Tenslotte sprak mr. Biesheuvel de stellige verwachting uit dat het ka- Uit de debatten, die zich gisteren ontsponnen na de twintig mi- binet, met de minister van buiten maten durende verklaring van minister-president prof. dr. J. de landse ,zaken in het bijzonder, de Quay over de kwestie Nieuw-Guinea, is gebleken dat, op de beide "arendheid^n gre™'ernsf zoSden kleine partijen CPN en PSP na, de fracties in grote lijnen eens- volgen, gezind zijn met betrekking tot het te voeren beleid en dat men over het algemeen is geporteerd voor „open onderhandelingen" belangNEDERLANDS met Indonesië. Dat betekende intussen niet dat er geen onderlinge V - verschillen van mening waren over de details en de kritiek werd Biuger^^ft gezegd. dat^èr alleen door de verschillende sprekers niet gespaard. maar kan worden onderhandeld op De KVP-afgevaardigde, mr. Blaisse, stelde voorop dat de KVP basis van het Nederlandse belang wenst vast te houden aan de beloften, die aan de Papoea's zijn dat vereist^ dat de Papoea's zich uit- itorloon moor Kii e+olrlo dot Ko«d Min,,,,, o,,;™ spreken voor aansluiting bij Indone- gedaan maar hij stelde ook, dat een band Nederland-Nieuw-Guinea naar het rijk der fabelen moest worden verwezen. Mr. Biesheuvel, sprekend namens de A.R.-fractie, stelde even eens het welzijn van de Papoeabevolking voorop, doch het zelf beschikkingsrecht zij slechts middel, geen doel. sië. Wanneer zij dat doen, aldus mr. Burger, dan is ook aan de eis van zelfbeschikking voldaan. De Indone sische eis van souvereiniteit is geen beletsel voor een gesprek, zo meen de de fractieleider van de P.v.d.A. Vervolg op pag. 3 Mr Burger: Alleen onderhandelen op basis du nummer bestaat uit io pagina-, van Nederlands belang Zoals te verwachten was bleek mr. Burger van de P.v.d.A. het felst in zijn betoog. Deze spreker wenste alleen te onderhandelen op basis van het Nederlandse belang. Hij sprak als zijn vermoeden uit, dat het kabinet in beginsel bereid is Nieuw-Guinea ov^r te dragen, doch daarnaast geloofde hij niet, dat dit kabinet de kwestie geweldloos kan oplossen. Spreker brak dan ook een lans voor de vorming van een nieuw kabinet met als hoofdprogrammapunt de oplossing van de kwestie Nieuw-Guinea. De PvdA is bereid aan de vorming van zulk een kabinet mede te werken. Nieuw-Guinea hoort bij Indonesië, aldus mr. Burger, die voorts zei geen vertrou wen te hebben in mr. Luns. K.V.P.: VASTHOUDEN AAN BELOFTEN De woordvoerder van de katholie ke fractie, mr. Blaisse zag na de de batten in de Verenigde Naties geen andere mogelijkheid meer dan een gesprek zonder enige voorwaarde. Spr. meende echter, dat het gesprek tussen Nederland en Nw. Guinea het beste door een derde partij kunnen worden bijgewoond. Hij zag geen heil in een benoeming van Papoea's tot leden van de Nederlandse delegatie bij de onderhandelingen en noemde dit psychologisch verkeerd. Wel die nen de Papoea's voortdurend van het overleg op de hoogte te worden ge houden. Ook de Nieuw Guinearaad achtte De Tweede Kamer is dinsdagmiddag begonnen met de behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea. Foto: de mr. Blaisse niet het geëigende regeringstafel met van links naar rechts: mr. J. M. A. H. Luns, prof. dr. J. E. de Quay, mr. E. H. Toxopeus, chaam om een uitspraak te doen over mr. Th. H. Bot. Misschien zagen velen in de hand, welke de minister-president onder het hoofd hield, wel de status van Nieuw Guinea. Hiertoe een „V-teken", de V van verdraagzaamheid. is een „breder lichaam" nodig. Tenslotte zei mr. Blaisse dat het beroep van het Nederlandse episco paat op prof. De Quay en president Soekarno geen enktle politieke be tekenis heeft, doch slechts een be roep doet op christelijke bezinning. Al met al echter zal aan belofte tot zelfbeschikking door de Papoea bevolking moeten worden vastgehou den, aldus de katholieke woordvoer der. A.R.: VORM VAN GESPREK NIET OPPORTUUN De anti-revolutionaire heer Bies heuvel achtte het in het huidige sta dium van het internationale overleg niet opportuun te spreken over eni ge vorm van het gesprek, bilateraal of met medewerking van derden. Het belangrijkste is dat het gesprek er komt. Hij zeide verheugd te zijn, dat het kabinet na het kamerdebat een andere weg is gaan volgen. Het zelf beschikkingsrecht is geen doel maar middel. Evenals de heren Blaisse en Burger brak hij een lans voor maat regelen, die de papoea-bevolking dui- NOG VORST Het weer wordt geheel bepaald door een hoge drukgebied boven de Britse eilanden, dat zich het afgelo pen etmaal naar Zuid-Duitsland heeft uitgebreid. In dit hogedrukge- bied komt overal vorst voor. In Mid- den-Engeland vroor het plaatselijk 16 graden, in Zuid-Duitsland 14 graden. In ons land werd op het vliegveld Deelen 8 graden vorst gemeten. Een oud front drong van de Noordzee tot vlak bij het noorden van ons land door. Er dreef daar bewolking bin nen en de vorst nam er af. In het zuiden loopt de vorstgrens van Zuid- Frankrijk naar de Alpen. Een de pressie bij Portugal veroorzaakt luchtdrukdalingen in Frankrijk, ten gevolge hiervan zal de vorstgrens zich langzaam naar het-noorden gaan verplaatsen. In ons land zal het morgen echter licht en hier en daar matig blijven vriezen. Aanvankelijk zal er plaatse lijk nog mist voorkomen, maar door een toeneming van de oostelijke wind zal deze morgen verdwijnen. Zon- en maanstanden 4 jan.: zon op 08.48, onder 16.42; maan op 06.13, onder 15-14. Hoogivater standen 4 jan.: v.m. 1.33; n.m. 13.48. KORRELTJE Menigeen wordt groot door acht te geven op kleine zaken.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1