Waterkanon en regen bekoelden lust in relletjes in Den Haag M'l» DRIE SPAKENBURGERS NA NEGEN UUR VAN HET IJS Visio op televisie DINSDAG 2 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Aan het begin van de tweede ver gadering van het Katholieke Onder- wijzersverbond die vandaag in Am sterdam is gehouden, heeft de voor zitter, de heer Joh. H. M. Derksen; uitvoerig de salarisvraagstukken be sproken. Hij zei het te betreuren, dat in de vergadering van de centrale com missie voor georganiseerd overleg van 18 december j.l. over de salaris- voorstellen geen overeenstemming is bereikt. Over de voorstellen zelf merkte de de heer Derksen onder meer op, dat de centrales menen dat er alleszins recht bestaat op een uitkering ineens over het jaar 1961 omdat duidelijk is gebleken dat de werkelijke sala risbeweging over dat jaar in het vrije bedrijf niet onaanzienlijk is uit gegaan boven de trend, die tevoren voor het overheidspersoneel was uit gestippeld. De heer Derksen zei voorts van mening te zijn, dat als de regering meent, dat de hogere functionarissen een te laag salaris hebben en dat voor de hoogsten onder hen een vijf maal zo grote extra verhoging als voor de laagstbezoldigden moet komen, zij dan de redelijkheid en de noodzaak toch wel heel duidelijk zal moeten aantonen. De heer Derksen wees verder op de z.i. onaanvaarbare traagheid waarmee de pensioenen behandeld worden. „Met grote nadruk blijven wij voor alles vragen om waardevaste pensioenen. Het is onduldbaar dat de gepensioneerden tot de vergeten groepen gaan behoren". Thomasvaer en Pieternel (Johan Fiolet en Mimi Boesnach) zoals zij in zien zijn tijdens de traditionele nieuwjaarswens. De paardetram is een over de verhoging van de tramtarieven. de Amsterdamse stadsschouwburg te toepasselijke illustratie van hun tekst De korte doch hevige sneeuwbui op oudejaarsavond zorgde voor menige onverwachte gast: de sneeuwman. Voor de kinderen, die deze avond langer mochten opblijven, was het een waar feest. Ook de ouderen hadden het in de huiskamers aanmerkelijk rustiger - zij het dan ook, dat er af en toe „geravitailleerd" moest worden. De jaarwisseling is in Den Haag, vermoedelijk mede dank zij het slechte weer, nagenoeg rustig verlo pen. Slechts op één punt in de schildersbuurt, van oudsher 't brand punt van ongeregeldheden, deden zich samenscholingen voor. Maar hieraan werd snel een einde gemaakt door het inzetten van het fameuse Haagse waterkanon, dat vele tien tallen tot de huid doorweekte, wat de pret aardig bekoelde. Alleen de jeugd, van ongeveer twaalf tot twin tig jaar oud, trok zich weinig aan van een nat pak, en voor hen werd het korte tijd een amusant spelletje heen .en weer te golven naar gelang het waterkanon af- of aanreed. Met stenen gegooid. - Eenmaal is er flink met stenen ge gooid naar agenten, die in grote ge tale in deze buurt een verscherpt toe zicht uitvoerden of posten op de hoe ken van de vele nauwe straatjes had den betrokken. Enkele agenten kre gen stenen tegen het hoofd, één jon gen werd bij een charge licht gewond door een sabel. Ondanks de vele vuurtjes in tal van straten behoefde de brandweer maar eenmaal uit te rukken. De jongeman, die door een sabel is gewond geraakt, is de 27-jarige A. v. d. E. uit de Tak van Poortvliet- straat. In deze straat was een vuur zo hoog opgelaaid dat de politie moest ingrijpen. Daar er vrij veel publiek rond het vuur stond, werd dit eerst door het normale surveillerende po litiepersoneel gemaand door te lopen, maar men reageerde niet. Sabeltik Daarop werd één van de detache menten te hulp geroepen, die in re serve werd gehouden in de bureaus. Dit detachement verzocht nogmaals het publiek heen te gaan, maar in antwoord kwam een regen van ste nen en stukken hout. De mensen werden vervolgens him huizen bin- nengejaagd. Van der E. stond voor de deur van zijn woning, maar hij weigerde naar binnen te gaan. Een sabeltik bracht hem tot andere ge dachten. Juist toen het detachement wilde inrukken, kwam een broer van Van der E. vertellen, dat zijn broer bloed de uit zijn arm. De commandant van het .detachement bekeek de situatie en constateerde, dat Van der E. een snijwond aan de onderarm had. Hij verwees de man naar ftet ziekenhuis aan de Zuidwal, maar of hij daar naartoe is gegaan is niet bekend. Een klein aantal personen is voorts nog aangehouden wegens het gooien met vuurwerk. Twee gewonden door vuurwerk Twee gewonden zijn er gevallen door vuurwerk. Een 14-jarig meisje kreeg een wond boven het oog, een dame werd aan het been getroffen. Behoudens nog enkele kleine vechtpartijtjes cn brandjes is het uit eindelijk rustig gebleven in Den Haag. Het water van het waterkanon en het water, dat spontaan neerdaal de, hebben daartoe zeker veel bijge dragen. NEDERLANDSE ARTS WINT PRIJS IN AMERIKA De Rotterdamse arts dr. J. M. Greep heeft van de medische faculteit van de universiteit van Colorado (VS) een prijs van 2500 dollar ont vangen voor een publikatie over voorkoming van trombose na opera ties. Dr. Greep, die verbonden is aan Dijkzigt-ziekenhuis te Rotterdam, stu deert op het ogenblik, door een sti pendium daartoe in staat gesteld, aan de in Boston gevestigde medische fa culteit van de Hardvard-universiteit. Dr. Greep is in 1956 in Leiden afge studeerd en in 1958 in Utrecht ge promoveerd. LIGTVOET GANGEW Incident bij jaarwisseling in Leeuwarden Tijdens de jaarwisseling in Leeuw arden heeft zich een incident voor gedaan, waarbij de politie van de vuurwapenen gebruik moest maken. Bij de overweg in de Schrans waren twee mannen aan het vechten. Toen een agent de vechtenden sommeerde door te lopen en enkele waarschu wingsschoten loste, vloog een van de vechtersbazen de agent naar de keel. Hij dreigde de man te wurgen. Deze greep zijn revolver en schoot de aan valler, een zekere B. H. in de schou der. De kogel kwam via de oksel naar buiten en drong daarbij in de zij. Het slachtoffer werd naar het dia- konessenhuis vervoerd, waar opera- (Advertentie) tief moest worden ingegrepen. SCHOTS RAAKTE OP DRIFT Klapperpistooltje richt grote schade aan Vuurwerk voortijdig ontploft In de winkel van de heer J. Es- senstam te Hoenderloo, heeft een klapperpistooltje aanzienlijke schade aangericht. Het 9-jarig zoontje van de heer Essenstam schoot het klapperpistool tje af, waarbij vermoedelijk 'n vonk is terecht gekomen in een voorraad vuurwerk, die in de etalage lag uit gestald. Het gevolg was dat de ge hele voorraad, ongeveer 4 kilogram, ontplofte. Er sneuvelden twee spie gelruiten, terwijl in de winkel een grote partij galanterieën en andere goederen schade opliepen. Er ont stond een brandje, dat evenwel snel door de eigenaar werd bedwongen. Niemand werd gewond. DR. J. PLAT C.M. HOOGLERAAR NIJMEGEN In de vacature, ontstaan door het overlijden van prof. dr. J. A. J. Pe ters CssR, hebben de curatoren van Ternauwernood zijn drie inwoners van Spakenburg, de 50-jarige Willem Hartog, zijn 47-jarige zwager Dirk Koelewijn en de 29-jarige fabrieks arbeider Henk Koelewijn, van de ver drinkingsdood gered. De twee zwa gers, vissers, waren het ijs opgegaan van het IJsselmeer om spiering te gaan vangen. Later voegde zich pit nieuwsgierigheid de fabrieksarbeider bij hen. Plotseling bemerkten de drie man nen, dat het ijs in beweging was. Zij hadden niet in de gaten gehad, dat dit door de dooi van de wal was los geraakt. Door een felle wind dreef de schoots een paar vierkante kilo meter, steeds verder weg. •Door met hun jassen te zwaaien probeerden de drie mannen de aan dacht van de automobilisten op de dijk te trekken Niemand zag hen. Om twee uur waren de vissers het ijs opgegaan en de duisternis begon nu in te vallen. Spoedig was het land niet zichtbaar meer. De drie mannen gaven de hoop al op nog levend op de wal te komen. Dan hadden zij echter buiten Spakenburg gerekend. De eerste, die in actie kwam, was de vrouw van Willem Hartog, die ge dreven door een innerlijke onrust, naar de dijk ging. Zij vond alleen de fietsen van haar man en zwager. De vissersvrouw sloeg alarm. Het was inmiddels vijf uur geworden. De rijks politie van Spakenburg nam contact op met de rijkspolitie te water. Hun boot zat echter vastgevroren in het ijs en kon daardoor niet buitengaats komen. Een helicopter kon door het slechte weer niet opstijgen. Ten einde raad bracht men met veel moeite twee kotters in open wa ter. Dat was de enige kans voor de drie man op het ijs. Het was al kwart voor tien toen de vissersboten einde lijk het IJsselmeer opvoeren. Een half uur later liepen de schepen vast in het vele drijf ijs. Het ene schip ging naar links, het andere naar rechts De bemanning van de eerste kotter tenslotte vond de drie Spakenburgers. Om even voor twaalven kwamen zij verkleumd tot op het bot de haven weer binnen. Hun kelen waren rauw van het schreeuwen, maar verder was hun gezondheid niet geschaad. Negen uur waren zij op het IJsselmeer ge weest. Het grote saamhorigheidsge voel van de kleine gemeenschap is hun redding geworden. Onbekende dader vierde nieuwjaar met messteken De Amsterdamse politie heeft in Noord'een 48-jarige opkoper gearres teerd, die ervan verdacht wordt 'n man met een mes ernstige verwon dingen in de hartstreek te hebben toegebracht, waardoor het slachtof fer in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De gearresteerde heeft echter tot nu toe hardnekkig ont kend. Om ongeveer twee uur in de nacht van zaterdag op zondag drong een 30-jarige man het huis van buurtge noten binnen, waar men bezig was met kaarten. De man was dronken en maakte het de kaarters naar hun zeggen lastig. Men heeft nog ge tracht hem met een zacht lijntje de deur uit te werken. Hierdoor ont stond echter een vechtpartij, waarbij vaststaat, dat er met een mes is ge stoken. Het wapen is echter tot nu toe onvindbaar gebleken. Het slachtoffer is in het Binnen gasthuis geopereerd. Hij kon nog niet worden verhoord, doch voor hij het bewustzijn verloor heeft hij ver klaard gestoken te zijn door een 48- jarige opkoper. Deze is aangehou den doch ontkent elke schuld. Hij zegt wel aan het gevecht te hebben deelgenomen, maar geen mes te heb ben gebruikt. Het onderzoek duurt voort. Op merkelijk is dat de hele buurt zich niet tegen de vermoedelijke dader doch tegen het slachtoffer zelf schijnt te keren. MGR. A. E. RIENTJES t de Katholieke Universiteit benoemd dr. J. Plat C.M. met leeropdracht: metaphysiek en kenleer en inleiding tot de wijsbegeerte. De nieuwe hoogleraar, in 1918 te Volendam geboren, is thans verbon den aan het groot-seminarie der La zaristen te Eefde in Gelderland. Hij promoveerde te Leuven op 'n proef schrift over „De harmonie tussen de menselijke geest en de wereld bij Immanuel Kant" (1953). Sedertdien is een aantal publikaties van zijn hand over wijsgerige onderwerpen verschenen. Pater Plat wordt be schouwd als een van de beste Kant kenners van onze tijd. DODELIJKE PECH In het Wilhelmina-gasthuis te Am sterdam is overleden de 27-jarige W. Eggen uit Amsterdam. Hij was hier heen met ernstige verwondingen overgebracht, nadat hij zaterdag avond op de Hoornse Jaagweg (nabij de gemeente Oosthuizen) door een auto was aapgereden. De heer Eg gen had die avond pech gekregen met zijn bromfiets en trachtte, staan de aan de kant van de weg, 'n auto aan te houden. Hij werd bij deze poging door een tegenligger aange reden. Het slachtoffer was gehuwd. (Van onze t.v.-medewerker) T.V.-vierdaagse Ook deze keer zullen we de t.v.- programma's van de vier vooraf gaande dagen, deze keer rondom de jaarwisseling, samenvatten in een kort overzicht. In de Cinetone stu dio's te Duivendrecht hebben we een ontmoeting beleefd met de vermaar de Franse chansonnière Collette Re- nard. Zij heeft een serie liedjes ge zongen, die wel zeer in het gehoor lagen en die met grote expressie werden verklankt. We kunner echter niet zeggen, dat alle teksten even gekruist waren. Wèl gekuist was de vertaling, die de Vlaamse t.v. om- roepster Denise Maes met duidelijke verontschuldiging gaf. We hebben ons verder afgevraagd, of de AVRO die dit programma uitzond, niet een omroepster beschikbaar had, die vlot uit het Frans kon vertalen. Verder kon de buitenlandse omroepster niet weten, dat we in Nederland be houdens bepaalde toneelbezoekers weinig of niets afweten van aardige melodietjes uit „Irma la Douce". Zaterdag Een nummer, dat uitsprong uit het NCRV-programma was de nieuwe ontmoeting met Elisabeth Andersen; deze keer gewijd aan haar befaamde Deense naamgenoot, de Deense sprookjesschrijver Hans Anderson. Godfried Bomans wist in korte trek ken iets uit het leven van de dich ter te vertellen en Clementine van Lamsweerde onderscheidde zich met aardige tekeningen bij de gesproken teksten. Tekeningen, waren er ook in het niet zonder geest getoonde jaar overzicht van Dick van Bommel en de tekenaar Dick Bruyestein. Erg gezellig voor de huiskamer was de derde aflevering van de serie „De vier dochters Bennet". Het was charmant spel uit de romantische Courth Mahler-periode. Jammer, dat er alweer een volle maand ligt tus sen deze en de volgende aflevering. In het zusterhuis „Cunerastichting" Zondag te Utrecht is overleden de 80-jarige In het namiddaguur had de NTS monseigneur A. E. Rientjes, kanun- een oud KRO-paard van stal ge- nik van het Utrechts kapittel. haald, namelijke een duidelijke tele- Mgr. Rientjes, die officier was in recording van de t.v.-opera „Amahl de Orde van de Nederlandse Leeuw, en de nachtelijke bezoekers", 't Werd heeft zich met name bewogen op 't een aangename herhaling van goede terrein van de kunst en historie, 'n muziek en zang van enige operazan- Groot aantal jaren was hij o.m. con- gers. In twee halve uren heeft de Een scène uit de „Gijsbrecht van Aemstel", zoals deze dit jaar in Amsterdam werd opgevoerd door de Neder- servator van het aartsbisschoppelijk Journaaldienst een binnen- en bui- landse Comedie. Op de foto zien we Han Bentz van den Bergh, Ramses Shaffy en Eli Blom. museum te Utrecht. tenlands overzicht gegeven dat het geheugen opfriste en herinnerde aan goede en kwade dagen in 1961. De operette „Mijn zuster en ik" is beter tot haar reent gekomen dan we had den vermoed. De hier gevoerde play- backmethode is namelijk uitstekend uitgevallen. Volgens dit ook eerder toegepaste systeem kon men b.v. de Vlaamse acteur Paul Cammerman zgn. horen zingen met de van 'de ra dio bekende stem van Henk Dorel; enz. Het meest opmerkelijke was w.el dat men aan de mondbewegingen niet kon zien dat het geluid van el ders kwam. Wat de operette zelf be treft: tekst en zang lagen best in 't gehoor en de intrige was van dien aard, dat men een aangename oude jaarsavond te genieten kreeg. Maandag De inzet van de jaarwisseling, werd gevormd door enkele gevoelige mu- zikale mijmeringen van Jules de Corte en een boeiende toespraak van professor De Gaay Fortman, waarin het motief, dat we een zegen voor adderen moeten zijn, op christelijke wijze werd uitgewerkt. Na midder nacht heeft Mies Bouwman als gast vrouw wat gezellig divertissement geleid. In concordia te Bussum, waar het feest zijn beslag kreeg, waren de knallen niet van de lucht. Precies twaalf uur later kwam de eurovisie met een nieuwjaarsconcert door de Weense Philharrnoniker met pupu- laire werken van de Strauss-dynas- tie en dans van de Volksopera De overbrugging naar de avond werd .gevormd door allerlei sport. In de avond werden „Hoffmanns vertellin gen" van Offenbach van de Duitse t.v. in Keulen overgenomen. Men had heel wat werk van de vertoning gemaakt en de opvoering was heus niet „des Guten zu viel" na de ope rette van de vorige avond. Een opera of operette klinkt toch wel het aan genaamst in de oorspronkelijke taal, zoals deze avond. Tekst en muziek vormen als het ware 'n eenheid. Toe vallig hebben „Hoffmanns vertellin gen" zo juist in de Monnaie te Brus sel een nieuwe stijl gekregen, waar mee nochtans niets ten nadele van de Keulse opvoering wil gezegd zijn. TV-dansant bij de KRO De tweede aflevering van „TV- dansant", Fred Rombouts' program ma over oude en nieuwe dansen, zal woensdag 3 januari worden uitge zonden uit de Glazen zaal van het nieuwe RAI-gebouw te Amsterdam. Als oude dans is dit keer gekozen de kruispolka, waarna de Engelse wals als nieuwe dans wordt gedemon streerd. Ook nu zijn er weer twee gastleraren uitgenodigd, namelijk de heren E. Castelein uit Leiden die de kruispolka zal demonstreren, sa men met Corrie Albers en H. Boes uit Oegstgcest, die samen met zijn vrouw de Engelse Wals zal on derwijzen. John Leddy is de gastheer van dit programma, waarin de mu ziek verzorgd wordt door het KRO- Ballroom-orkest onder leiding van de oud-Leidemaar Klaas van Beeck. Eerste sneeuwman van het jaar Salarisvraagstukken op KOV-vergadering Nieuwjaarswens van Kloris en Roosje

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7