JACQUELINE (2) Waar vergadert parlement van Katanga? Pastoor J. J. C. M, Looijaard Nieuwe uitgaven heeft emeritaat aangevraagd Pater Lombardi S.J. wenst internationale leken-raad N.v. HET MOïQRHUIS WIJ EXPOSEREN DE NIEUWE CHEVY LI 1962 ƒ50.- beloning TRIANON THEATER Een advertentie in dit blad wordt gelezen in dorp en stad DINSDAG 2 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 ELISABETHSTAD OF KAMINA? President Kasavoeboe heeft zater dag een besluit getekend, waarbij de provinciale vergadering van Katan ga in de basis Kamina (Noordwest- Katanga) wordt bijeengeroepen, zo is zaterdag in Leopoldstad vernome n. Volgens diplomatieke kringen heeft Kasavoeboe tegelijkertijd de V. N- verzocht de basis ter beschikking van de centrale regering te stellen en KORTE GOLF De 70-Jarige P. J. M. Haex uit weert is gistermiddag bij de Bies- terbrug in de Zuidwillemsvaart ge raakt. Vanaf de scheepsbouwkade werd direct hulp geboden en na tien minuten kon de heer H. uit het wa ter worden opgehaald. Er werd nog kunstmatige ademhaling toegepast,) maar zonder resultaat. Op de steenbrekerij „Holland" te Wessem is zaterdagmorgen de 35- jarige H. R. Smeets uit Wessem aan zijn hoofd getroffen door een zwa re stalen plaat, die uit de lus van een hijskraan losraakte. Hij werd naar het St. Laurentiusziekenhuis te Roermond overgebracht, waar h\j gisternacht is overleden. Hij was gehuwd en vader van twee kin deren. In het Academisch ziekenhuis te Groningen is zondagochtend over leden .de 51-jarige heer H. J. Blokzijl uit Appingedam die op 18 december bij een verkeersongeluk ernstig ge wond was geraakt. De heer Blokzijl werd die dag, toen hij op zijn fiets langs de kant van de weg reed, door een auto gegrepen. Even eerder had deze auto een andere fietser aange reden. Dit slachtoffer, dat door de autobestuurder volgens diens zeggen niet was opgemerkt, was op slag dood. De auto, waarvan de voorruit was verbrijzeld, reed daarna de heer Blokzijl aan. Een brand in het centrum van Loppersum heeft zondagochtend een woning vernietigd. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Van de inboedel van de woning kon vrijwel niets worden gered. Een aangrenzende winkel liep geringe schade op. De oorzaak van de brand is niet bekend. Jules Moes, de eertijds bekende operazanger, is in het Onze Lieve Vrouwe-gasthuis te Amsterdam op 82-jarige leeftijd overdeden. De 59-jarige wielrijder J. Eijs- sen uit Schimmert is gisteren op de Hoofdstraat aldaar tegen een auto bus gebotst. Met zwaar letsel werd het slachtoffer overgebracht naar het ziekenhuis te Heerlen. Tijdens het vervoer is de man aan zijn verwon dingen bezweken. De heer E. was gehuwd en vader van tien kinderen, van wie vier zijn gehuwd. De bus chauffeur kreeg een zware shock. Een tragische bijzonderheid is dat de heer E. voor de woning van .zijn huisarts, naar wie hij op weg was om hem een gelukkig Nieuwjaar te wensen, is verongelukt. Bij een steekpartij In het woon wagenkamp te Tiel zijn tijdens de jaarwisseling twee gewonden geval len. Een ruzie tussen B. en V. werd beslecht met een messteek in de hand van V. Nadat een dokter de vrij ernstige verwonding had behan deld, laaide de ruzie opnieuw op. Nu liep B. een steek in de buik op, zo ernstig dat operatief ingrijpen in 't ziekenhuis nodig was. alle provinciale afgevaardigden in staat te stellen de bijeenkomst hij te wonen. Voor de bijeenkomst is geen definitieve datum vastgesteld. Volgens dezelfde kringen is het besluit genomen op verzoek van de leider van de BaloeÈakat, Sendwe, de Kongolese vice-president die nu buitengewoon gevolmachtigde is in Katanga. Sendwe wil er zeker van zijn, dat leden van de Baloebakat- partij de bijeenkomst kunnen bij wonen, wat zeèr moeilijk zou zijn wanneer deze in Elisabethstad zou wötden gehouden. Uit goede bron wordt vernomen, dat Albert Kalondji, nationaal afge vaardigde en „Mulopwe" (koning- keizer) van Zuid-Kasai, die na de opheffing van zijn parlementaire on schendbaarheid donderdag was ver dwenen door de politie is opgespoord. Zaterdagmorgen is hij door de pro- kregen. Volgens de Katangaanse re geringsleider hadden zijn troepen te Kongolo betrekkelijk geringe verlie zen geleden, maar wel waren veel burgers omgekomen, speciaal tenge volge van mortiervuur. Hij zei dat volgens de laatste be richten, die hij had ontvangen, Ka- pona nog in handen van de Katan gaanse strijdkrachten is. Hij herhaalde zijn beschuldiging, dat de strijdmacht van de Ver. Na ties het Kongolese leger in Kapona en Kongolo heeft geholpen, al heeft zij niet deelgenomen aan de gevech ten. Het mijnbouwcentrum Manono is zondag voor Tsjombe verloren ge gaan. Aangenomen wordt, dat de partij Baloebakat, die tegen Tsjombe is, thans een derde deel van Katanga beheerst. cureur en een Kongolese magistraat ondervraagd. Tsjombe noemde het bijeenroepen van het Katangaanse parlement in Kamina een „onwettige" daad van de centrale regering. Hij bleef bij zijn oproep om woensdag in Elisabeth stad te vergaderen. Tsjombe verliest terrein. De Katangaanse regeringsleider, Tsjombe, heeft maandag te Elisabeth stad meegedeeld, dat hij zondagavond de Katangaanse strijdkrachten bevel heeft gegeven zich terug te trekken uit Kongolo, de noordelijkste stad van Katanga en het. toneel van felle gevechten tussen Kongolese en Ka tangaanse soldaten. Deze gevechten hebben een week geduurd. Tsjombe zei dit tot verslaggevers in antwoord op vragen over een ra diobericht, volgens hetwelk de Kon golese troepen zondag zowel Kon golo als Kapona in bezit hadden ge- Pastoor J. J. C. M. Looijaard, sinds 1938 herder van Leren paardrijden, door Gre. gor von Romaszkan Uitg. Ad M. C. Stok. Het in paardenkringen bekende boek van Gregor von Romaszkan is thans ook in het Nederlands ver taald. Een pracht boek met alles over paarden en paardrijden, voor begin nelingen (en zeer ver gevorderden). Aanbevolen voor de vakcursus van de Federatie van Ner.erlandse Rij scholen. 13.50; rijk geïllustreerd). Met de hemel voor ogen, door Stefan Olivier Uitg. Ad M. C. Stok. Een huwelijksroman, waarin een kinderloos echtpaar, dat graag in 't gelukkige bezit zou zijn van een kind, de hoofdrol speelt. De verwik kelingen, die zich naar aanleiding hiervan voordoen, zijn zeer goed be schreven. Dit boek is uitsluitend ge schikt voor strikt volwassenen. Huize Jalna, door Mazo de la Roche Uitg. Prisma. v De bewoners van huizer Jalna, de Whitcoats, worden door de schrijf ster van dit boek getekend in al hun handelingen, hun tocht naar de kust van het Ontariomeer, de bouw van Jalna en hun verdere belevenissen. Een vaardig en met humor geschre ven boek. Lexy in de hoofdrol, door Pamela Brown Prisma Juniores. In de sfeer van het toneelleven, waarin de vader van Lexy leeft en dus de hele familie, speelt dit ver haal zich af. Lexy wil ook wel eens spelen. Aanvankelijk lukt dat niet Pastoor J. J. C. M. Looijaard, sinds 1938 herder van de parochie van de H. Willibrordus te Oegstgeest, heeft ontheffing uit zijn ambt gevraagd met ingang van 1 april a.s. Pastoor Looijaard heeft dit gisteren onder de H.H. Missen aan zijn parochianen medegedeeld. CRITIEK OP DE CURIE In een binnenkort te verschijnen boek, gewijd aan het Concilie, heeft de bekende Italiaanse prediker pater R. Lombardi S.J. een reeks wensen geuit ten aanzien van het topbestuur in de Kerk. Allereerst eist pater Lombardi van alle katholieken een ascetische levenswijze, teneinde de Kerk beter te wapenen tegen de mo derne levensfilosofieën, die strijdig zijn met de christelijke leer, tegen het verbreide laïcisme, het pansexualis- me en het communisme. Daarnaast echter formuleert hij een reeks wen sen ten aanzien van de Pauskeuze en de curie in Rome. Het moest moge lijk gemaakt worden, schrijft hij, dat net zoals in vroeger eeuwen, de Paus ook buiten het college van kardinalen gekozen kan worden. De pausen der laatste eeuw zijn ongetwijfeld grote figuren en onder de kardinalen is er altijd wel iemand, die voor de hoogste waardigheid ge schikt is, maar toch moet de keuze mogelijkheid niet praktisch beperkt blijven tot het kardinaalscollege, al dus pater Lombardi. De Curie, zo vervolgt hij, zal niet bestuurlijk werkzaam moeten zijn, maar integrerend en oriënterend. Daarom dienen de ambten der curie slechts gegeven te worden aan dege nen, die er het meest geschikt voor zijn. Nationaliteit mag hierbij geen rol spelen. Pater Lombardi's kritiek op de hui dige situatie wordt verduidelijkt in de volgende vijf punten, welke hij opnoemt. Hij veroordeelt elk streven naar carrière in curie en hiërarchie. Dit noemt hij verraad aan de zaak Gods. Promoties mogen niet geschieden vanuit „verworven rechten". Het moet mogelijk zijn, dat een lid van de Curie - onafhankelijk van zijn positie - weer naar de periferie der Kerk wordt teruggezet, zodra zijn dienstén in het centrale bestuur niet meer nodig zijn. Het moet eveneens mogelijk zijn hoge waardigheidsbekleders weer te rug te plaatsen, wanneer nieuwe om standigheden duidelijk maken, dat zij hun talenten daar beter kunnen ge bruiken. De Paus moet kunnen beschikken over een competente en universeel denkende schare van medewerkers. Daarom dient hij te kunnen kiezen uit persoonlijkheden van alle natio naliteiten. Pater Lombardi vermeldt in zijn boek kritieken uit de Kerk op de competentie en begrip van hoog geplaatste persoonlijkheden en voegt er de zijne aantoe. Tenslotte zegt pater Lombardi het nuttig te achten, dat de Kerk in de toekomst beschikt over een senaat van katholieke leken, welke de aard se problemen der mensheid in het licht van het christendom zal moeten oplossen. maar na veel wederwaardigheden krijgt ze haar grotö kans. Zo leven vreemde volken, door Friedrich Boer Pris ma Jun. Een heel interessant boekje, waar in veel staat over de levensgewoon ten van vreemde volken, speciaal voor de jeugd bijeengebracht in ver haalvorm. Mijn honden, mijn katten, door Karei Capek Uitg. Hollandia N.V., Baarn. Een boekje over honden en kat ten met luchtige verhalen over doen en laten van deze dieren. „Grendel van Holland", door H. J. Stuvel. Uit gave Co-op' Nederland, Rot terdam. Van de Co-op Nederland kreeg de journalist H. J. Stuvel opdracht een boek samen te stellen over het Del taplan. Stuvel begint zijn boek met te vertellen over de BiesJjosch, de ontwikkeling van de Eilandenplannen (de voorlopers van het Deltaplan), de Watersnood ramp in 1953, die de direkte stoot tot dit plan gaf en ten slotte het Deltaplan zelf, met het bouwen van de stormvloedkering bij Krimpen aan de IJssel. Het is een uitstekend boek ge worden met vele kleurenfoto^, die de auteur zelf maakte. Tussen mens en marmer, door Irving Stone. Uitg. Hollandia N.V, Baarn. Het leven van grote kunstenaars uit vroeger tijden uitbeelden is een aantrekkelijke opgave, maar lang niet gemakkelijk. Men maakt er vaak een roman van, welke de his toriciteit van de figuur geen al te groot geweld aandoet, Irving Stone heeft zich gewaagd aan het leven van Minchelangelo en er zelfs een roman in drie delen van gemaakt. Het eerste deel van de Nederland se vertaling is nu onder de titel „Tussen mens en hriarmer" versche nen, het tweede (De slaaf van de Sixtijnse kapel) en het derde (Schepper in Gods hand) zullen vol gend jaar uitkomen. Stone heeft van het leven van Michelangelo een grondige studie gemaakt en zich ter plaatse in Italië op de hoogte ge steld van de omstandigheden, waar in de grote beeldhouwer en schilder heeft geleefd. Vandaar een groot aantal detailschilderingen, waarmee de lezer enige moeite zal hebben. Overigens komen uit de overvloed van gegevens de levensomstandig-» heden en de ontwikkeling van Mi chelangelo's kunstenaarschap tegen de achtergrond van zijn tijd wel dui delijk tot uiting. Het is een fraaie en kloeke uitgave, geheel in overeen stemming met de grootse figuur van Michelangelo. Pelle's wonderlijke avontu ren, door Edith Unnerstadt, Z. Holl. Uitg. Mij. Den Haag. Dit is een uit het Zweeds vertaald vertelsel voor kinderen van 8-10 jr. Het verhaal speelt zich af op een boerderij in Zuid-Zweden, waar het jongetje Pelle met zijn moeder gaat logeren bij zijn grootmoeder. En welk een wondere wereld gaat daar voor het stadsjongetje open en welke avonturen beleeft hij. Echt iets vo'or kleine lezertjes, ook in Nederland. „Sango en het geheim van de Inca's", door Heinz Sponsel. Uitgave Prismajuniores. Het Spectrum, Utrecht. Heinz Sponsel verstaat uitstekend de kunst verhalen aan kinderen te vertellen. Zo ook in dit boekje, waar in de expeditie van een geleerde en zijn twee kinderen naar het land van de Inca's wordt verhaald. Een spannend en bovendien leerzaam boek voor jongens tussen 11 en 14 jaar. „Uwe mannen zullen vallen", door Sidney en Samuel Moss. Uitgave Hollandia, Baarn. De vierde druk van dit vaak aan grijpende oorlogsboek, dat zo geheel afwijkend is van de meeste oorlogs literatuur, is verschenen tegen de mo derne oorlog, waarin de soldaat wordt gevormd tot een willoos deel van die oorlog; opgelost als individu is hij een onderdeeltje geworden van die afschuwelijke dodende machine. Een heel bijzonder boek. „De smokkelaars van het riddermeer", door W. Scherf. Uitgave „Helmond", Hel mond. Een spannende gebeurtenis, waar in vier jongens tijdens hun spel in aanraking komen met een smokke laarsbende. Goede lectuur voor jon gens van 12 tot 15 jaar. „Dreigende heuvels", door - Leon Uris. Uitgave Hol landia, Baarn. De schrijver van de bestsellers „Exodus" en „Gezworen Kameraden" is een meester in het weergeven van oorlogsverhalen. Ook in dit boek verschenen in de vierde druk als reuzenpocket, toont hij dit meester schap. Het verhaal speelt zich af in het tijdens de Tweede Wereld oorlog door de Duitsers bezette Grie kenland en geeft de waar gebeurde geschiedenis van een Engels soldaat in dit land weer STATIONSWEG 2 LEIDEN TELEFOON 24741 IN' ONZE SHOWROOM KUNT U ZE OP UW GEMAK BEKIJKEN ENBEWONDEREN. Overtuig U van de bijzondere eigenschappen. Maak eens een proefrit. Zonder enige verplichting. SHOWROOM DAGELIJKS GEOPEND VAN 9—18 UUR. In Nieuwjaarsnacht is een neonverlichting kapot gegooid bij kapsalon v. Tongeren, Levendaal 104. Wie het eerst inlichtingen kan verschaffen, die tot opheldering leiden ontvangt een beloning van 50.—. DE SPECIAALZAAK IN DE FIJNSTE KWALITEIT BOERENKAAS is de KAASSPECIALIST OP DE MARKT: in Leiden, Katwijk en Noordwijk. LET OP HET UITHANGBORD: DE KAASsPEClALlST, W. Hagen, Leiden MAGAZIJNBEDIENDE Gevraagd: LEERLING- of GEVORDERD MAGA ZIJNBEDIENDE. Persoonlijk aanmelden bij: ROOYAKKERS' Automobielbedrijf LEIDSE STRAATWEG 1 OEGSTGEEST Sf Metalen strijkplank 13 95 Luxe uitvoering; in diverse standen verstel baar Metalen keukentalp] 19 95, grote maat 60x80 cm., bedekt met originele Linofeit en zware plastic rand. I.V.A. Haarlemmer straat 48, Nova, Noordem- de 43 Leiden. 3? Zeemlappen tegen hal ve prijs!! Prima kwaliteit zeemleder van zeemleer- fabriek „Roorda". Alleen hele huiden, groote maat 2.98, 4.50, 5.98. Nu met ad vertentie 1.49, 2.25, 2 99 I.V.A., Haarlemmerstr. 48, Nova, Noordeinde 43, Lei den. 3? Nieuwe auto's zonder chauffeui. Nieuwste 1961 modellen o.a. Taunus 17M Opel Rekord, Volkswagens Anglia Consul, Volkswa genbusjes met open dak. Garage Werkhoven, Mare- dijk 34a, tel. 22300—32735. Aank. naaisters gevr. veenendaals borduurin- richting, Haarlemmerstr. 63 3? Gelmok, het beste op het gebied van lederen kleding. Alléénverkoop Gebr. Huisman, Hoge- woerd 6C-68. vraagt: NET PERSOON boven 35 jaar. Ook gepensioneerden komen in aanmerking. Sollicitatie 's avonds na half acht. 3T Behangwerk. Wilt U uw kamers laten behan gen? Bel dan eerst 25813 en wij komen kijken en prijs opgeven. Keuze uit 1000 dessins. Verfhandel Pelikaan, .Jelikaanstr. 27. Aautoriiden leren? rans Goddijn erkende rijschool, geeft les in nieu we Opel. Snelle dus voor delige opleiding, ook theorielessen. Madoerastr. 29, Garenmarkt 5, loeiden tef. 34430. Automobielbedrijf, Oude Singel 66, Leiden, telef. 2T Plastic w.c.-bril 3.65 Zware kwaliteit, geheel compL met bevestigings- b-mten. Past op elke ste nen w.c.-pot. Nu ook in de k.feur wit verkrijgbaar. I V.A. Haarlemmerstr 48, Nova, Noordeinde 43. Lei den. B.z.a. net r.k. meisje, oud 16 jr; v. h.i.d.h. v. dinsd. t.m. vrijd. Br. aan: Jac. Zandbergen, Schen- kelweg 16. Zoeterwoude. Te koop 1 electr. zaag machine. zaaglengte 5.10 m; 1 gecombineerde draai bank, lengte 2.10 m; 1 elec- tro-motor 2 pk. Te zien 's- avonds na 7 uur. S. Ouds hoorn, Past. v. d. Plaatstr. 8. Rijp we tering. Metalen droogreb 2.9 uitklapbaar, kan aan dei- stoel, trapleuning, enz op gehangen worden., Vastge stelde prijs 4.40. A-lleen met advertentie voor 2 98 1 V A., Haarlemmerstr. 48. Nova, Noordeinde 43, Lei den. ieuwe V W-bestelwagens open en gesloten; scherpe prijzen; lange termijn spec, tarief. Ge en j aai Goejestraat 34, tel. 30794 J. v. d. Meer, Hoge Rijn dijk 4a, tel. 25259. S1 Begin 1962 met een schone lei. Leien en grif fels. maar ook kantoor boeken. winkelboeken, kasboeken. weekboekjes, maandboekjes. brieford- ners, perforateurs. systeem- kaarten enz. koopt U goed en voordelig bii Papier handel Paddenburg. Nieu we Riin 11. 3? Electr. naaimachine in koffer als nieuw, volle gar. f 195. Inzinkbare Singer- trapnaaimachine (ring- spoel) als nieuw f 115, Sin- ger-handnaaimachine ln prima st. f 45. Herenstr. 23 Leiden, tel. 32027. 2? Woensdagmark t. Wij staan op de Botermarkt. Damespyama's tot 50, 5.98; vama's, alle maten vlotte nachtjaponnen tot 52 4.98; gemoltonneer- de directoirs 2.9: den. Japie. Zie bor- 2T Woensdagmarkt. We gens verplaatsing van de markt geeft Japie tien procent korting op alle goederen. Wij staan nu op de Botermarkt, zie borden. Meisj espy ama's,- tot 14 jr. 3.98. Japie. Rm geschenk! oopman, Hooigracht tel. 31701, maakt voor U mooie, vlotte briefkaart foto's, v.a. 3.75 per 3 stuks; pasfoto's vanaf 1.per 3 stuks. 2? Een nieuw bed, een kwestie van vertrouwen! De grootste sortering te- Ëen de laagste prijs, bij: 'e Kleine. Winst, Haar lemmerstraat 51, Leiden. 2? .Rosine' geeft de hoog ste prijs voor goud, zilver, en juwelen. Grote keuze in verlovingsringen, gou den, zilveren en verzil verde artikelen Het adres voor alle reparaties en uurwexken. Steenstraat 16. tel. 26954. Kredieten voor aan koop van auto's, machines, motoren, tractoren, vee, enz. Hypotheken van 4V®% Ook top-hypotheken. Ass. kant. J. Schouten, v. Boet- zel.straat 93, Alphen a. d. Rijn, tel. 01720—3449. Goedkope kop en scho tels!!! Zes st. 3.98. Mooi hoog model, met moderne blokdecors. Zes versch. kleuren. Prima eerste keus kwaliteit I V A Haarlem merstr. 48, Nova, Noord- eind^ 43, Leiden. Aangeb. in Leiden heel huis of benedenwoning (3 kamers). Gevr. 'n 4-ka- merwoning. Br. onder nr. 2955 bur. v. d. blad.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 5