De heer J. Koelewijn 55 jaar bij masten- makerij Van der Neut Onfortuinlijk begin: hakkenbar en woning brandden geheel uit Vuurwerk in brievenbus van postkantoor Weerbericht Het weer in Europa DINSDAG 2 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 ALPHEN AAN DEN RIJN AAN KORT RAPENBURG TE LEIDEN De eerste werkdag van het nieuwe Jaar begon onfortuinlijk voor de heer Leugering, eigenaar van de „hakken bar" en schoenmakerij aan het Kort Rapenburg te Leiden: zijn gehele bezitting, voor vele tienduizenden guldens aan machinerieën en mate riaal werd door brand vernield; enige honderden schoenen, opge kropte voorraad van de afgelopen zon- en feestdagen verbrandden ook. Bovendien ging de gehele inboedel van de boven de zaak wonende me vrouw J. J. M. Loen, lerares te Den Haag verloren. Laatstgenoemde is niet verzekerd. De brand ontstond vanmorgen om half acht, waar de eigenaar en zijn medewerker al van half zes van morgen doende waren om zich door de grote voorraad heen te werken. De zolen worden met aceton of een soortgelijk licht ontvlambaar mate riaal voorgekrompen en vervolgens verhit. Daar de heer Leugering geen kachel met het oog op het brandge vaar had ontstoken warmde hij zijn handen aan het verhittingsapparaat, dat bij het krimpen van het leer wordt gebruikt. Hij had echter bui ten de vluchtige dampen van de aceton gerekend. Een grote steek vlam schoot omhoog, de fles met vluchtige vloeistof viel om, ver spreidde het vuur en ook een vat met hevig brandbare vloeistof op de eerste verdieping geraakte in brand. Met het oog op verbouwing en uit breiding aan de tuinkant van het bedrijfje stond veel materiaal in het kleine werkplaatsje en het magazijn daarboven opgeslagen. Dit alles brandde als een fakkel. Ook de aan het Kort Rapenburg gelegen hakken bar voor quick-service brandde ge heel uit. Hoewel de eigenaar ruim verzekerd is, betekent de vernieti ging van machinerieën en bedrijfs ruimte en materialen toch een grote strop. Een knecht, die uit Rotterdam moest komen kon onverrichter zake naar huis terugkeren. De medewer ker, die samen met de heer Leuge ring reparaties verrichtte was van morgen de eerste dag in zijn nieuwe betrekking. De schade voor mevrouw Loen, die met haar dochtertje in het woninkje boven de winkel woont is aanzien lijk ernstiger. Nadat zij om half acht met haar dochtertje uit bed was ge haald, verliet zij het huis, dat zij een uurtje later als een onherstelbare ruïne zou terug vinden. Zij is niet verzekerd. De brandweer, die het vuur met twee autospuiten bedwong en tevens gebruik maakte van de ladderwagen, wist uitbreiding van de vuurhaard te voorkomen .Omstreeks 9 uur was ook de nablussing ten einde. Er is geen schade aan belendende panden. (Advertentie) WIELRIJDER OVERREDEN Vanmorgen om acht uur is op de rijksweg ZevenaarElten een wiel rijder, de 19-jarige dienstplichtig soldaat G. W. Peelen uit Spijk, over reden door een auto en op slag ge dood. Het ongeluk gebeurde bij een inhaalmanoeuvre. De weg was glad en er hing een dichte mist, waardoor het zicht slechts 25 meter was. De soldaat was gelegerd in Schoon hoven. VOOR 10.000 GULDEN GOUDEN VOORWERPEN GEROOFD In de eerste nacht van het nieuwe jaar is zo meldt het politierap port de ruit van een juweliers zaak aan de Nieuwendijk te Amster dam vernield en naar schatting voor 10.000 aan gouden voorwerpen ge stolen. De heer J. van Heusden 40 jaar „in de plantsoenen" Niet alleen voor zichzelf, maar ook voor duizenden anderen heett de heer J. van Heusden veertig jaar lang zijn werkkracht gegeven. Die veertig jaar is de heer Van Heusden werkzaam geweest bij de gemeentelijke plant soenendienst Vanochtend werd hij ter gelegenheid van dit feit in de stadstimmer*erf gehuldigd. Hij werd toegesproken uoor wet houder A. J. Jongeieen, die opmerk te, dat 't vor.ral de plantsoenendienst is, die het reliëf aan de stad geeft. Hij noemde de mensen van de plantsoe nendienst .de behangers van de stad". Zij zorgen voor -"e aankleding van de nieuwe stadswijken. De wethouder speldde de jubilaris de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op ue revers. Vervolgens werd de heer Van Heusden toegesproken door de direc teur van de -tadstimmerwerf ir T. J. K. Koch, die er op wees, dat de ju bilaris nu ai meer dan 48 ja.r „in de plantsoenen zit". Ondanks de instel ling van de 5-daagse werkweek, al dus ir Koch, is er meer weik geko men, maar is ook de kwaliteit van 't werk verbeieid. Ook in de plantsoe nendienst heift men eer zekere mate van mechanisatie toegepast De men sen van de piantsoenendierst "weten echter, dat z j met levend materiaal werken. Zij moeten er dus steeds hun aandacht bijhouden. D't maakt he* alles tot een bijzonder prettig en dankbaar werk. Hij overhandigde de jubilaris een enveloppe mee inhoud en namens de gemeente een oorkonde voor veertig jaar trouwe dienst. Hierna werd het woord gevoerd door de heer J. Barenuregt namens de dienst van civiele werken en door de heer J. Vermande, chef van de plantsoenend :enst. De heer Vermande merkte op, dat de heer Van Heusden de laa'stt echte bomenhakker is, die Leiden nog kent Tot slot werd de jubilaris toege sproken door de voorzitter van de personeelsvereniging, de heer Jac. de Jong, die he.-n een enveloppe met in houd aanbood. Mevr. Van Heusden ontving een bos bloemen. In zijn dankwoord ze; de jubilaris het te betreuren, dat men hem nooit in een hogere loorikiasse had ge plaatst, hoewel hij meende, daarvoor zeker in aanmerking te komen. Tot slot dankte hij voor alle hartelijke woorden en geschenken. In het noorden van Engeland, bij Eskdalemuir, is in de nacht van zondag op maandag de laagste tem peratuur geregistreerd die ooit in Engeland is waargenom'en, namelijk 32 graden celsius onder nul. In Bristol zijn van Kerstmis tot Oudejaar 49 mensen van koude om gekomen. De Britse PTT-employees zijn het nieuwe jaar begonnen met een stiptheidsactie. Uit protest tegen een afgewezen looneis zullen zij hun werkzaamheden stipt volgens de uit gebreide en verouderde voorschrif ten uitvoeren. Men verwacht hier door vertraging in de postbestellin gen, de telegraaf- en de telefoondiens ten. Het Israëlische hooggerechtshof heeft Eichmann een maand uitstel verleend voor het indienen van een uitvoerig beroep tegen het in eerste instantie gevelde doodvonnis. De aan vankelijke termijn - twee weken - liep op 30 december af. Volgens te Lucknow gepubli ceerde onofficiële gegevens heeft de koudegolf in Noord-India in de afge lopen veertien dagen 720 mensenle vens geëist. In de staat Oettar Pra- desj verloren 380 mensen het leven en in Bihar 340. De kou veroorzaak te bovendien in Oettar Pradesj de dood van ruim 11.000 stuks vee. In een baai ten zuiden van Bom bay is maandagavond een veerboot omgeslagen. Men vreest dat alle 53 opvarenden zijn verdronken. De 24-jarige bromfietser C. van Beem uit Zoelmond (Betuwe) is met zijn bromfiets gisteravond in volle vaart tegen een stilstaande auto al daar gereden en op slag gedood. Ook de brommer werd totaal vernield. In de kapitale boerderij van de heer M. Saes in de buurtschaj „Ros- veld" te Nederweert heeft gister nacht brand gewoed. De stallen bij de boerderij brandden geheel uit en het vee vluchte naar buiten. Een ge deelte van het woonhuis kon worden gered. De schade bedraagt ongeveer 15.000. Als mogelijke oorzaak wordt gedacht aan brandstichting. Het is de tweede maal binnen een jaar, dat de schuren van de boerderij door brand zijn vernield. SCHEEPSBERICHTEN Aardijk 31 te Hamburg; Abida-t 31 van Puerto Miranda naar Buenos Aires; Acila-t 30 te Kopenhagen; Aegis 30 van Curasao naar Laguaira; Albireo 31 te Hamburg;; Alamak 2 te Port Said; Aldabi 30 van Rio de Janeiro nr Ilheus; Algorab 30 te Las Palmas; Alhena 2 te Santos verw.; Alioth 31 te Vera Cruz; Alkaid 30 van Antwerpen naar Las Palmas; Alphacca 30 te Bremen; Aphard 1 van Trinidad naar Fortaleza; Alphe rat pass. 2 Kaap Canaveral nr New York; Alwaki 31 van Aden nr Suez; Arendskerk 30 van Singapore, 2 te Bangkok verw.; Argos 30 te Thessa loniki; Arnedijk 2 te Port Evergla des; Atys-t 30 van Calcutta naar Bombay. Directie en personeel van de mas- tenmakerij fa D. van der Neut kwam in hotel 's Molenaars bijeen. Het doel daarvan was tweeërlei, zei de boek houder, de heer E. J. van Heijningen. In de eerste plaats om de heer J. Koelewijn (Koos) te huldigen, die vijf en vijftig jaar aan dit bedrijf verbonden was en die ook nog ge werkt heeft onder de stichter van deze mastenmakerij. En voorts was deze bijeenkomst ook reeds een fees telijk gebeuren in verband met de aanstaande opening (over ongeveer drie weken) van het nieuwe bedrijf aan. de Energieweg, bij de haven. Na het inleidend woord van de heer Van Heijningen, sprak de oudste firmant, de heer P. van der Neut, de jubilaris toe. Hij noemde de heer Koelewijn een bekwaam vakman met een grote werkkracht en ijver. Het vijf- en vijftig "jarig dienstver band werd ook slecht enkele dagen door ziekte onderbroken. Maar Koos was niet alleen een bekwaam maar ook een beminnelijk mens Als blijk van waardering werd een geschenk onder couvert aangeboden. Namens het personeel sprak de heer L. Houweling. Deze wees er op hoe verscheidene van zijn collega's en hij zelf het mastenmakersberoep van voorman Koelewijn hebben mo gen leren en spreker bedankte na- Foto; De jubilaris met twee van zijn kleinkinderen. mens allen voor de wijze waarop hij dat deed. Daar men niets anders wist, boden ook de collega's een en veloppe aan. Jubilaris Koelewijn bracht harte lijk dank voor de huldiging, die hem ten deel viel. Hij accentueerde de bij zondere band tussen de familie Van der Neut en Koelewijn, want van laatstgenoemde zijn ook twee zoons in de mastenmakerij werkzaam. De heer E. J. van der Neut, even eens directeur, vertelde voorts ver schillende aardige voorvallen uit de periode, dat hij de jubilaris mee maakte en namens de derde generatie Van der Neut, nu ook aan de firma verbonden, sprak de heer D. van der Neut. Allen vonden in de heer Koe lewijn een bekwaam leermeester. Namens de kinderen Koelewijn sprak zoon Jacob. Zij allen waren zeer erkentelijk voor de eer hun vader bewezen. Piet van Heijningen gaf deze bij eenkomst een passende, zeer gewaar deerde omlijsting. Bij zijn vijftig-jarig jubileum ont ving de heer Koelewijn reeds een koninklijke onderscheiding in zilver. Misselijke streek in Lisse (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). RUSTIG WINTERWEER In het algemeen weinig be wolking, maar hier en daar mist, en overwegend droog weer. Wei nig wind. In de nacht en vroege ochtend lichte, plaatselijk matige vorst, overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. HELSINKI geh. bew. 1 4 STOCKHOLM sneeuw 1 7 OSLO onbew. 3 13 KOPENHAGEN onbew. 2—3 ABERDEEN zw. bew. 1 4 LONDEN zw. bew. 3 9 AMSTERDAM onbew. 3—2 BRiUSSEL h. bew. —0—6 LUXEMBURG geh. bew. —1—3 PARIJS zw. bew. 1 2 BORDEAUX geh. bew. 7 3 GRENOBLE regen 8 5 NICE zw. bew. 16 11 BERLIJN 1. bew. 4 0 FRANKFORT geh. bew. 1 2 MUNCHEN sneeuw 4 1 ZURICH sneeuw 2 0 GENEVE regen 4 1 LOCARNO regen 6 6 WENEN regen 5 0 INNSBRUCK sneeuw 4 0 BELGRADO geh. bew. 8 ATHENE zw. bew. 18 10 ROME h. bew. 18 12 AJACCIO geh. bew. 18 11 MADRID zw. bew. 17 10 MALLORCA geh. bew. 17 7 LISSABON regen 17 10 PAUZE Heden: het feest van de Naam Jezus (welke „verlosser" betekent). GOEDE REIS! Nog veel kloppender dan met St. Nicolaas klopt ons hart van verwach ting wat het nieuwe jaar brengen zal. Bunyan heeft in 1680 een boekje geschreven „The Pilgrim's Progress", waarin hij het leven opvat als een pelgrimstocht. Bijster oorspronkelijk lijkt dat niet, maar de manier waar op hij die tocht beschreef, heeft het boekje - ondanks de praedestinale inslag! wereldberoemd gemaakt. Als Bunyan nu leefde zou hij het leven beschrijven als bergtoerisme. We zullen dit jaar door bloemige weiden en beschaduwde dalen gaan. Maar in de verte lokt en lonkt de verzilverde bergketen. Na een woe dend-schuimende bergstroom die hol derdebolder van de Alpen rolt, te hebben doorwaad, zullen we dwars door steenwoestenijen hijgend en zwetend de top bereiken: het wijde uitzicht, de vrije, zuivere lucht. Op die tocht dreigen allerhande geva ren. Als geleide op die tocht geeft de Kerk ons een Naam mede, die heden wordt gevierd. Met die Naam op de lippen en in het hart zal het een goede reis worden. PUZZEL Lisse heeft het oudejaar uitbundig uitgeluid: er knetterden links en rechts honderden rotjes en bommen, vuurpijlen schoten sissend het lucht ruim in en vooral op het kruispunt Veldhorststraat-Heereweg was het, ondanks het slechte weer, nog vrij druk, hoewel niet zoals vorige jaren. Belhamels hebben de laatste jaren geprobeerd de boel in Lisse „van eieren te maken". Auto's werden be kogeld met ontploffende rotjes, recht tegenover het postkantoor laai den midden op straat hoge houtvuren op enz. De burgemeester heeft verle den jaar gedreigd strenge maatrege len te zullen nemen en inderdaad hield men zich toen tijdens de jaar wisseling vrij koest. Ook dit jaar, zo leek het, was er van uitgesproken vandalisme geen sprake, maar de schijn bedroog. Om kwart voor twee rinkelden de alarmschellen bij de le den van de vrijwillige Lissese brand weer. Er was brand ontstaan in het postkantoor. Er hing een verstikken de rook in de kantoren, maar men had al gauw door wat de oorzaak was. Kwajongens hadden vuurwerk door de gleuf van de brievenbus ge gooid en daar er honderden brieven in gestopt waren kon een sterke rook ontwikkeling ontstaan. Nadat rnen de smeulende stapel brieven - w.o. veel luchtpost - had geblust, bleek een groot deel totaal verkoold of ernstig beschadigd, dat het niet meer voor verzending in aanmerking kon komen. De politie zoekt naarstig naar degenen, die deze misselijke streek hebben uitgehaald. No. 519. Horizontaal: 1 aangeleg de weg, 4 dapper strijder, 8 tijdreke ning, l(j bijb. figuur, 11 godsdienst (afk.), 12 zangstem, 14 voornaamw., 15 voedsel, 17 artisjokachtig distelge was, 19 honigbij, 21 telwoord, 23 gem. in N. Brab., 24 een der drie af metingen (afk.), 25 deel van 'n auto, 27 jongensnaam, 28 soort gebakje, 29 wandeldreef. Verticaal: 1 jongensnaam, 2 vaar tuig, 3 water in N. Brab., 5 voeg woord, 6 plomp, 7 part, 9 gem. in Limb., 12 stad in Frankrijk, 13 gram schap, 15 opslagplaats voor hout (Z. Ned.), 16 rivier in Engeland, 18 nors, 20 oorzaak (figuurlijk), 22 jon gensnaam, 24 meisjesnaam, 26 voor naamw., 27 muzieknoot. Oplossing morgenavond. PUIST .Goede morgen, mevrouw,.... nou ja, dan ga ik maar weer".

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4