K.V.P.-kandidaten voor Prov. Staten Openbaar Kunstbezit nieuw jaar begint Nog kunstwerken genoeg RATTENVERGIF OP BROOD VAN FABRIEKSARBEIDER Prof. ir. G. H, Bast: Kritiek op bedrijfsleven DINSDAG 2 JANUARI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA WERKZAAMHEDEN In 1961 is aan gebouwen en terrei- van dit jaar staat de voltooiing van nen plusminus 40,5 miljoen ver- de automatisering van het Nederland- In het afgelopen jaar werd een 15- werkt, hetgeen circa 6 miljoen meer se telefoonnet in mei door de indienst- tal nieuwe of verbouwde kantoren is dan in 1960. treding van de sector Warffum. in gebruik genomen. Er werd voor bijna 260 miljoen gul- Wat betreft de gebouwenvoorzie- De verbetering van de huisvesting den aan bestellingen geplaatst tegen ningen van de telefoondienst, ver van een groot aantal kantoren is in ruim 225 miljoen gulden in 1960. wachten wij, dat dit jaar kan worden uitvoering, het belangrijkste project Het aandeel van het Nederlandse begonnen met de bouw van de twee- is wel de bouw van het nieuwe sta- bedrijfsleven in deze bestellingen be- de districtscentrale te Amsterdam, droeg ca. 70 procent. Rotterdam en Den Haag, alsmede met D_ De besparingen bij de rijkspost- de straalverbindingstoren in deze gistreerde handelingen nam over 1961 spaarbank vertoonden in het afgelo- steden, aldus prof. Bast. toe met 2 a 3 procent, de pakket- pen jaar een dalende tendens. Het spaarverschil bedroeg circa 170 In het midden van het jaar zal miljoen gulden tegen 205 miljoen in voor de abonnees van de plaatselijke a* telefoondienst 's-Gravenhage vol-au- tionspostkantoor te Amsterdam. Het aantal loket- en overige gere- post steeg met ongeveer 3-Vï procent, de briefpost met ruim Het aantal boekingen bij de post- het voorafgaande jaar. cheque en girodienst bedroeg 350.000.000, dit betekent en vermeer- dering ten opzichte van het vorige den verdeeld over 5,3 miljoen reke- jaar van bijna 8 procent. De gelde- ningen. lijke omzet steeg met bijna 5 pro cent tot 175 miljard gulden. Voorstellen tot uitbreiding van veer" 3ÖÖ 'miijoen gulden" uitgebreid. Het gezamenlijk tegoed van de in- tomatisch telefoonverkeer van en leggers nam toe tot 2,9 miljard gul- naar Luxemburg mogelijk zijn, ter wijl daarna voor de overige abonnees in ons land het telefoonverkeer naar De beleggingen van de rij'kspost- Luxemburg half-automatisch 2al wor- spaarbank werden in 1961 met onge- den afgewikkeld. kantoorruimten ten behoeve van het girokantoor in Arnhem zijn aanhan gig gemaakt. Met de bouw van het den* nieuwe aldaar geprojecteerde kantoor zal zo mogelijk in de eerste helft van dit jaar worden aangevangen. Ver wacht wordt, dat dit project in 1967 ter beschikking komt. De gewone postzegels zullen gelei- P? t1 u6l q i delijk worden vernieuwd. Binnenkort totale belegging ruim 3 miljard gul- de ujtgjfte te verwachten van post zegels met landschapsafbeeldingen in de lage frankeerwaarden. Er wordt naar gestreefd dit jaar een aantal r» j 1Qfio zegel waarden met een nieuwe beelte- Over de vooruitzichten voor 1962 ni| van de koningln te doen vcrschij- VOORUITZICHTEN het telefoonbedrijf zich ten aanzien DE DRIE T's van de uitbreiding gesteld ziet, over- Behalve de twee reeds aangekon- treft hetgeen financieel mogelijk is. digde bijzondere zegels ter gelegen- De intensiteit van het openbare Gevreesd moet worden, dat de ach- heid van het 25-jarig huwelijksjubi- binnenlandse telegraafverkeer bleef terstand niet onbelangrijk zal toe- leum van de koningin en prins, zul- vrijwel gelijk aan die in I960. Het nemen. len speciale postzegels verschijnen, Als de belangrijkste bijzonderheid gewijd aan de voltooiing van de te- in het programma van de telefonie lefoonartomatisering in Nederland buitenlandse verkeer gaf een daling te zien van bijna 10 procent. Het telexverkeer met het buiten land nam in 1961 met circa 7 pro cent toe. De vraag naar telefoonaansluitin gen, die in de voorafgaande jaren reeds een grote hoogte had bereikt, vertoonde in het afgelopen jaar ont- der invloed van de gunstige con junctuur, wederom een aanzienlijke stijging, namelijk van 144.000 in 1960 tot circa 162.000 in 1961. Door de centrale vergadering van de Bruijn te Hoek van Holland. 8. Hoewel de produktie van nieuwe de Provinciale Centrale, gehouden op J. Willemsen te Rotterdam. 9. J. M. j1"""11 U-1 "1 J december 1961 te Rotterdam is Kieviets te Rotterdam. Voor de Statenkringen Delft, Dor- RADIO EN T.V. Het aantal aansluitingen draadomroep bleef ook in 1961 hoe „Aanbidding der Koningen" van Jan Mostaert (1475-1555) uit het Rijksmuseum te Amsterdam. met vermelding: Voor cursus 1962. Wie zich aldus aanmeldt krijgt in 1962 in totaal veertig prachtige kleu renreproducties van de te behande len kunstwerken, voorts de veertig bijbehorende radioteksten en een linnen ringband voor het bewaren van reproducties en teksten. Die re producties ten teksten ontvangt men telkens in zendingen van vier stuks van schnlderkunst worden m de tegeiyk. Ook in 1962 zal bovendien radiocursus besproken maar beeld- elke cursist weer een tis doorlo_ SSWveUrgeien ?enc? toeSan«sb?wijs krijgen, dat gel- Zoals bekend dig is voor vrijwel alle Nederlandse geeft de stichting musea! Op maandagavond 15 januari be gint de Stichting Openbaar Kunstbe- haar bestaan haar radiocursus op veertig maan dagavonden per jaar. Op het ogen In de vijf jaar blik is de inschrijving van nieuwe heeft de Stichting Openbaar Kunst- zit haar zesde radiócursus. Vijf jaar cursisten in volle gang. Reeds lieten bezit heel veel bijgedragen tot de achtereen heeft zij nu dus reeds zul- zich voor de radiocursus 1962 onge- vergroting van kennis over de schat- ke cursussen georganiseerd. Dat be- veer 86.000 belangstellende inschrij- ten in onze musea. Zij heeft hon- tekent, dat er in totaal tweehon- ven en nog dagelijks stijgt het aan- derdduizenden de schoonheid leren derd kunstwerken uit onze openbare tal met zeer vele honderden. Lezers zien. Daardoor heeft zij zich 'n uiter- musea zijn besproken en dat de die eveneens van de partij willen mate belangrijke plaats veroverd in stichting onder, de cursisten circa zijn, kunnen dus nog terecht: al wat het Nederlandse kunstleven en achtien miljoen kleurenreproducties ze hebben te doen is een bedrag van in de harten van massa's Nederlan- van die kunstwerken heeft ver- 9.75 storten op postgiro 1665 van ders voor wie nieuwe werelden ont- aansluitingen belangrijk werd opge voerd, namelijk van rond 137.000 in vastgesteld: 1960 tot 148.000 in 1961 kon toch niet 1. dat voor de KVP in de Staten- drecht, Gouda, Leidenden Ridderkerk: worden voorkomen, dat het aantal kringen 'sGravenhage en Rotterdam 1. S. Menken, Leiden, wachtende aanvragen opliep van elk met een afzonderlijke lijst zullen 2. F. J. G. Spieksma, Rijswijk. uitkomen, terwijl de Statenkringen 3. A. C. A. Deerenberg, Schoonho- Delft, Dordrecht, Gouda, Leiden en ven. Het aantal lokale gesprekken is toe- Ridderkerk een eensluidende lijst 4. A. P. J. van der Weijden, Zevenho- genomen met circa 8 procent tot 1050 zullen indienen. ven. miljoen, het aantal interlokale ge- 2. Voor de op zondag 21 januari 5. dr. M. P. A. Meissen, Wateringen, sprekken nam toe met 10 procent tot 1961 te houden groslijststemmingen 6. mevr. drs. M. C. W. Rohling van 500 miljoen. werden de volgende adviezen uitge- Spanje, Wassenaar. bracht: 7. L. Jacobs, Oude Tonge. Voor de Statenkring 's-Gravenha- 8. P. S. van Leeuwen, Noordwijker- ge: 1. H. J. A. M. Vrouwenvelder. 2. hout. op de J. Wennekes. 3. J. B. Wesseling. 4. 9. mr. A. Q. C. van Ruiten, Gouda. 1 hoe- mevr. S. R. B. M. Duchateau-Pass- 10. mevr. M. C. Berends van der Eist, wel in afnemende mate, achtenuit- toors. 5. C. A. Verkade. 6. mr. P. J. Monster. gaan. De daling bedroeg circa 4.00C M. Aalberse. 7. B. M. Veraart. 8. me- 11. C. P. Vergouwen, Voorhout. T")aarpnt#»crpn bppff Ho «rfiioir^o ™an Vrouw Drs. M. C. W. Rohling van 12. mr. J. Th. Spitters, Delft. Spanje Wassenaar. 13. ir. P. A. van Damme, Hellevoet- Voor de Statenkring Rotterdam: 1. sluis. Het aantal klachten over storing G. Z. de Vos. 2. dr. R. Eijsink. 3. J. 14. P. J. Verhoef, Barrewoutswaarde. in de t.v.-ontvangst is na in^ebruik- A. S. van der Cammen 4. B. F. Bohre. 15. A. N. J. Veenhuizen, Dordrecht. 2.er?e^ van -f n*eu^e zepder Lopik 5. dr. J. M. Versteeg. 6. mevr. J. R. A. 16. C. E. van de Berg, Wassenaar. ca Lukaggen van Rhijn. 7. A. N. M. 17. mevr. E. C. P. de Groot-Hoon- hout, Gouda. 18. mevr. J. J. van Gent de Ridder, Vlaardingeh. 19. A. W. de Groot, Voorhout. 20. A. Weebers, Delft. De te verwachten zetels zijn, voor de Statenkring 's-Gravenhage 4, voor Rotterdam 4 en voor de Statenkrin gen Delft, Dordrecht, Gouda, Leiden en Ridderkerk 8 zetels. Daarentegen heeft de stijging het aantal bijzondere draadomroep inrichtingen zich in 1961 voortgezet. met 50 procent verminderd. spreid! Misschien vraagt U zich af, of Openbaar Kunstbezit voorlopig nog voldoende keus heeft, of er nog ge noeg kunstwerken zijn, die voor een bespreking in aanmerking komen? Daarover hoeft de stichting zich geen zorgen te maken; er zijn nog vele duizenden en ze kan dus nog jaren vooruit. Om slechts enkele voorbeelden te nooemen: alleen reeds in het Haagse Mauritshuis, dat tot de middelgrote musea be hoort, bevinden zich circa duizend schilderijen, in het Rijksmuseum zelfs ongeveer drieduizend en het Prentenkabinet van het Rijksmu seum heeft tienduizenden tekenigen. Openbaar Kunstbezit geeft Openbaar Kunstbezit te Amsterdam, sloten zijn. Echtgenote en kostganger verdacht Drie dagen werkt de recherche te Hengelo nu aan het onderzoek naar een ernstige beschuldiging, die de 37-jarige fabrieksarbeider A. J. B. jegens zijn 38-jange vrouw en hun 48-jarige kostganger, de grondwerker G. E. J., heeft geuit: poging tot moord. Vrijdagnacht werd de politie te Hengelo met een familiedrama gecon fronteerd. Op het bureau aan de Marskant meldden zich een man en een vrouw, met twee kinderen van de vrouw, die niet naar huis durfden uit vrees voor de echtgenoot van de vrouw. Ze vertelden, dat ze samen die morgen er „vandoor" waren gegaan met twee van de vijf kinderen van het echtpaar B. Nieuwjaarsrede dir.gen. P.T.T. Een personeelsbezetting, die beneden de behoefte bleef en een door te o'elk krappe arbeidsmarkt in de hand gewerkt groter aantal mutaties dan in jaarYn de radiëcursussen als 't ware enig voorgaand jaar, is de balans van 1961 voor de PTT. Dit blijkt uit de een staalkaart van. het beste, dat in nieuwjaarsrede van de direkteur-generaal der PTT, prof. ir. G. H. Bast, de verschillende kunstperiode is ge- hedenmorgen gehouden. Hij memoreerde het overlijden van 147 personeels- maakt. Het zwaartepunt ligt daar- leden en het met pensioen gaan van 600 personen. De direkteur-generaal bij uiteraard elk jaar bij de zeven- had 6e kritiek op de - door de PTT betreurde - beperking van het dienst- tiende eeuw, die ook in kunstzinnig hetoon voor een deel kwetsend gevonden, in het bijzonder tegenover de opzicht een Gouden Eeuw was. Eni- zeer vele personeelsleden, die zich grote inspanning hebben getroost om ge maar veel minder aandacht krijgt onder zeer moeilijke omstandigheden het dienstbetoon zo goed als mogelijk de achtiende eeuw en voorts komen in stand te houden. Prof. Bast erkende: „Wij hebben wellicht te lang ge- dan van de negentiende en de twin- tracht vol te houden wat niet meer vol te houden was en misten daardoor tigste eeuw weer meer werken in be- 6e kans tijdig overleg te plegen." Hij had kritiek op het bedrijfsleven, dat handeling. Hoofdzakelijk werken voor eigen belangen gemakkelijk werkers uit ons bedrijf overneemt, zon der te denken aan de schade voor het dienstbetoon der PTT". Prof Bast somde de moeilijkheden bij de post, de postcheque- en girodienst en de telefoondienst op. 1^ 1 „Ik ontkom niet aan de indruk, dat het Nederlandse volk als geheel zich I aDOCa-StlldCllt temidden van alle problemen te weinig en te laat rekenschap ervan geeft, f dat de bestaande voorziening in vitale behoeften niet vanzelf tot stand komt, maar zijn offers vraagt aan arbeid en kapitaal en dat deze zonder nntmnpttp Sfipkiirilft adequate offers niet voldoende in stand is te houden. PTT is maar een UlIt-lUl^HC ItV van de vele dienstverlenende bedrijven en instellingen, waarvoor hetzelfde geldt, maar het is er een, waarbinnen de konsekwenties zich bijzonder snel, In Djakarta is maandag meege- direkt en over een zeer brede linie doen gevoelen. Ik mag niet nalaten deeld, dat de uit Westelijk Nieuw- hier noS eens duidelijk te waarschuwen, dat het bedrijf zich bü voortduring Guinea afkomstige Frits M. Kirihio, °P «en. aantal vitale punten op de rand van direkt gevaar bevindt, die in Leiden sociologie studeert, ge- Het is onze plicht al het mogelijke te doen maar de kunst van het toveren durende het weekeinde president verstaan wij echt niet, al lijkt het zo nu en dan wel eens of het wèl zo Soekarno ontmoet heeft. Frits Kiri- zou z*jn- Mevrouw B. en J. hadden in En schede geprobeerd onderdak te vin den bij kennissen, evenwel zonder succes. Noodgedwongen keerden zij terug naar Hengelo, doch hadden niet de moed naar huis terug te gaan. Geen wonder, zo ontdekte de politie, toen een rechercheur B. opzocht, om eventueel in een verzoening te be middelen. B. had die dag in het schaftuur ontdekt, dat zijn brood besmeerd was met vergif. Hij had dit reeds bij de eerste hap ontdekt en spuwde het voedsel onmiddellijk uit. De recher cheur nam het brood mee naar het bureau, waar de vrouw en de kost ganger nog steeds wachtten. Kenne lijk in afwachting van het bericht dat B. niet meer in leven zou zijn. Het duo werd op het bureau vast gehouden. In het gerechtelijk labo ratorium in Den Haag bleek zater dag, dat op het brood een dikke laag dodelijk Rodent (rattenvergif) was gesmeerd. VERWIJDERING Van een verhouding tussen de kostganger J. en mevrouw B. is niets gebleken. Wel stonden beiden elkaar geestelijk zeer na. J. bemoei de zich meer en meer met de opvoe ding der kinderen, waardoor ver wijdering ontstond tussen het echt paar B. Uit de verhoren kreeg men de in druk, dat de vrouw de laatste tijd overspannen was. Verscheidene ma len zou zij tegen derden hebben ge sproken over plannen om zich van haar man te ontdoen. De kostganger heeft bekend, dat hij het vergif heeft gekocht, maar dan voor eigen gebruik. De vrouw, die nog overspannen is, heeft bekend noch ontkend. Nieuwjaarsavond in Amsterdamse schouwburg De traditionele' voorstelling van „Gysbreght van Aemstel", treurspel in vijf bedrijven van Joost van den Vondel, in de Amsterdamse Stads schouwburg, trok op Nieuwjaars avond wederom een grote schare van genodigden en belangstellenden. On der hen bevonden zich o.a. minister Veldkamp, staatssecretaris Scholten er. verscheidene leden van de Eer ste en de Tweede Kamer. De regie had Han Bentz van den Berg, die zelf voor het eerst de titelrol speel de. Bodeloch werd vertolkt door Ank van der Moer. Vele andere be kende leden van de Nederlandse Co- medie traden in dit jaarlijks terug kerende treurspel op, van wie wij noemen Ko van Dijk, als de bode, Philippe la Chapelle als de vader van het Karthuizer-klooster, Elie Blom als de spion, Ellen Vogel als Rei van Amsterdamse Maagden en Johan Fiolet als bisschop Gozewijn. Na de pauze werd, volgens tradi tie, ten tonele gevoerd „de bruiloft van Kloris en Roosje", met de Nieuwjaarswens wederom geschre ven door Evert Werkman. Pieternel (Mimi Boesnach) en Thomasvaer (Johan Fiolet) kwamen het toneel op met een paardetram anno 1890. Het motto betrof de verkeersellende: „We zijn voorgoed van deze over last bevrijd, als door ons Amsterdam de paardetram weer rijdt". Dit werd herhaaldelijk onderbroken door ap plaus, instemming en ge'ach van de volop meelevende zaal, die door het zingen van het volkslied een hulde bracht aan het Koninklijk Huis en ook de burgemeester van Amster dam huldigde voor zijn beleid in de tunnelkwestie. 1961 op één na natste MINISTER MARIJNEN BETUIGT SPIJT jaar in ruim een eeuw BRIEF AAN STALMANN hio is lid van de Parna (Partei Na- nionaal) in Nieuw-Guinea. Winst gevolg van personeels- en uitrustingschaarste neelsverloop in het westen aan. Het is mogelijk gebleken de hulpverle ning uit andere delen van het land te stimuleren door een premie op de hulpverlening. Hoewel hierdoor enige verlichting Sprekende over de door het be- in de personeelssituatie in de drie drijf gemaakte winst zei prof. Bast grote steden kon worden verkregen, Na de ontmoeting zei Kirihio, dat de president hem had meegedeeld, dat Westelijk Nieuw-Guinea met In donesië zou worden verenigd, „in welke omstandigheden door welke middelen HW „Ik ben zeer verbaasd te zien hoe dat temidden van de zorgen om het blijft de situatie ernstige zorgen ba- gematigd de president is", zo voegde dienstbetoon het gunstige financiële ren. hij hieraan toe. resultaat wat oneigenlijk aandoet. Re- Als een der maatregelen, die al- Kirihio zei, dat vele mensen in kening houdend met het feit dat de thans enige verlichting in het per- Nieuw-Guinea twijfel hebben over verhoogde pensioenbijdrage van 11 a soneelstekort bij de postdienst zou hetgeen de Nederlanders „werkelijk 12 miljoen- in 1960 nog uit de winst kunnen brengen, moemde prof. Bast bedoelen met de belofte van het moest worden betaald, maar in 1961 de inrichting van zelfbedieningspost- verlenen van zelfbeschikking aan in de lasten is opgenomen. Zal het kantoren, waarmede in het afgelopen westelijk Nieuw-Guinea". niet veel van 1961 verschillen. jaar een begin is gemaakt. Van Kirihio zei le geloven, dat als „zij Voor een deel is deze hoge winst de gelegenheid, dat in Almelo een een vrije keus had, de bevolking van het gevolg van de personeels- en uit- nieuw kantoor is_ gebouwd, werd ge- Nieuw-Guinea zou kiezen voor aan- rustingsschaarste. sluiting bij Indonesië" bruik gemaakt daar het eerste zgn. Intussen houdt het sterke perso- zelfbedieningskantoor in te richten. Het afgelopen jaar 1961 was het op één na natste jaar sedert het be gin der waarnemingen in 1850. Al leen in 1960 is het nog natter ge weest, aldus een mededeling van het KNMI. Volgens een voorlopige berekening bedraagt het landgemiddelde van de neerslag ongeveer 930 mm tegen 738 mm normaal. In 1960 was er gemid deld 941 mm gevallen. Alleen maart en mei waren 'n weinig aan de dor- ge kant, alle andere maanden vooral januari, oktober en decem ber waren te nat. De meeste neer slag is in het midden en oosten van het land gevallen. Het aantal uren zonneschijn bedroeg in De Bilt 1435 tegen 1572 normaal. De kuststrook heeft ruim tweehonderd uren meer zon gehad dan het oosten van het 'land. De temperatuur was gemiddeld een halve graad '.elsius boven de nor male waarde. Van de 365 dagen die het jaar telde, waren er 198 aan de warme kant. September was de warmste en december de koudste maand van het jaar. In De Bilt kwa men 42 (normaal: 64) vorstdagen en 16 (normaal: 23) zomerse dagen voor. Naar het Duitse persbureau DP A zaterdag heeft gemeld, heeft mr. V. Marijnen, minister van Landbouw en Visserij, in een brief aan dr. Otto Stalmann zijn spijt betuigd dat Stal- mann „zoveel narigheid is berokkend" als gevolg van door de minister ver strekte onjuiste verklaringen. Minis ter Marijnen heeft voorts een ver klaring uitgegeven tot eerherstel van dr. Stalmann. In zijn brief aan Stalmann heeft de minister er zijn verheugenis over uitgesproken, dat de beschuldigingen niet houdbaar zijn gebleken. Mr. Ma- rijnen zegt indertijd niet te hebben kunnen voorzien, dat zijn vertrou welijke uitlating tegenover de rege ring in Bonn zulke ernstige gevolgen zou hebben. De minister heeft zaterdag in Brus sel tijdens de EEG-besprekingen 'n gesprek gehad met dr. Stalmann en de Westduitse minister van Land bouw, Schwarz.. Volgens uitlatingen van minister Marijnen tegenover Ne derlandse journalisten hebben deze gesprekken geleid tot „volledige op heldering". Zoals bekend was er tegen dr. Stalmann een vooronderzoek inge steld door het Landgericht van Bonn op beschuldiging van 'e Nederland se regering, dat Stalmann steekpen ningen zou hebben aangenomen. Dit vooronderzoek werd ongeveer een week geleden gestaakt met de ver klaring, dat de beschuldigingen on gegrond waren gebleken. Op Oudejaarsavond is de 21-jarige ongehuwde chauffeur S. R. H. Hoog wijs uit Middelburg op de Koude- kerkseweg te Vlissingen met zijn auto tegen een geparkeerde perso nenwagen gebotst. De heer H. wac op slag dood. Het slechte weer is oor zaak van het ongeval. Door onbekende oorzaak heeft zaterdagavond de 43-jarige gehuwde C. Kerkhofs uit Hilvarenbeek op de Rielseweg te Tilburg in een bocht de macht over het stuur van zijn auto veloren. De wagen rarnde een boom. De heer K. moet op slag zijn gedood. Met grote moeite werd het lichaam uit de wrakstukken bevrjjd.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3