S)e CcldóeSoii^atit OPSTANDJE TE BEJA IN Z.-PORTUGAL HET INDONESISCHE SABELGEKLETTER Mislukte opstand in Libanon Regeringsverklaring over Nieuw-Guinea Nieuwe Jaar begon goed in Portugal Oostduitse grens wachten vluchtten Amerikaanse troepen naar Duitsland Nog geen tweede etappe voor E.E.G. Italia-express ontspoord Rumoerig Nieuwjaar in Algerië DINSDAG 2 JANUARI 1962 52ste JAARGANG No. 15514 Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nieuwjaarsdag inspireerde tot opstandjes Telef. 2 0 9 3 5 Red. 2 0 0 1 5, 2 5 5 9 4 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 o.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,59 p. w„ 2,55 p. mnd., 7.50 p. tw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 et p. mm.. Telefoontjes 1,50 dat pacifisme en zelfbeschikking dek mantels zijn voor geheel andere be doelingen". De president oefende kritiek op de V.N., waarvan hij het verloren gegane gebieden die zijn optreden ten aanzien van Goa, An- wettig eigendom, waren, na verloop KatanSa „schadelijk en par- van enkele tientallen jaren heeft tJJoig noemde, kunnen terugkrijgen. In dit verband Het leger, de gendarmerie en de veiligheidspolitie van Portugal zijn maan- sprak hij over de agressie tegen Goa, Teken van rouw dag in staat van alarm gebracht nadat troepen bij het aanbreken van de waarbij veel Portugees bloed was dag een groep gewapende opstandelingen - voornamelijk burgers - op de gevloeid. Ook herinnerde hij aan de Een voor woensdag in Lissabon knieën had gebracht, die in de vroege ochtenduren een kazerne in Be ja, strijd in Angola, die volgens hem georganiseerde massabijeenkomst is ongeveer 170 km ten zuidoosten van Lissabon, hadden bezet. van buiten af was veroorzaakt. Hier- afgelast. De vergadering die ten doel De staatssekretaris van het leger, luit—kolonel Da Fonseca, werd gedood door waren in dat gebied „duizen- had president Salazar met betrek door kogels van de opstandelingen. den mensen gedood". Als oorzaak king tot de gebeurtenissen rondom Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken heeft gezegd, van de gebeurtenissen in Goa en Goa te steunen, gaat niet door als dat de wanordelijkheden beperkt zijn gebleven tot de vroegere Moorse Angola zag de president, dat „een teken van rouw voor de onder- garnizoensplaats Beja. Het aantal doden en gewonden noemde hij „heel groot deel van het Westen zich heeft minister van het leger, luit.-kolonel klein". Andere berichten maken melding van vier doden. laten besmetten door dwaaldenk- Da Fonseca, die maandag bij de op- In een eerder uitgegeven communiqué van het ministerie van het leger beelden, onbewust van het feit dat stond in Beja werd gedood, zo is wordt kapitein Varela Gomes genoemd als één van de leiders van de op- men de vijand in de kaart speelt en vandaag officieel bekendgemaakt. stand. Gomes, die gewond in handen van de regeringstroepen is gevallen, was kandidaat van de oppositie bij de jongste verkiezingen. Koningin op vakantie Minister door kogels omgekomen Uit berichten van verschillende jjet Portugese staatshoofd, schout zijde blijkt, dat de opstandelingen bij-nacht Americo Tomas, verklaar- omstreeks drie uur tot de aanval de een Nieuwjaarsrede via de ra- overgingen op de kazerne. De weinig dj0j dat „men mag verwachten, dat WT7Crr TUTATVT TG talrijke bezetting verdedigde zich, het Westen tenslotte uit zijn.lethar- W M1-IIUAIt 13 maar moest de kazerne in handen gje zaj ontwaken en tot de slotsom PROVnVrTF laten van de opstandelingen. Inmid- zal komen, dat het zich wellicht snel steratehg"SdchedepuB„(cndTdeestld £5 ^^n"fewee/tVT foï Australische autoriteiten hebben en liet men eenheden van het leger komst van het' land betreft zei hij, vrijdagavond verklaard, dat zij niet en de gendarmerie aanrukken voor dat het kunnen wachten altijd de beschikken over officiële inlichtin- de tegenaanval. Deze werd vanuit grote deugd van het Portugese volk zijn bureau te Lissabon geleid door js geweest. Hij herinnerde eraan, dat gen over 9vruchten, die te Canberra de minister van het leger, Silva. Portugal in zijn geschiedenis enige de ronde doen, dat Indonesië bezig Reuter mede, dat zij over een derge- is, ten noorden van Nieuw-Guinea oorlogsvaartuigen te concentreren. Volgens deze autoriteiten is de mo gelijkheid van dergelijke scheepsbe- wegingen niet uitgesloten. Volgens nadere berichten zijn drie opstandelingen gesneuveld en 15 ge vangen genomen. Aan beide zijden zouden enkele gewonden zijn geval len. Naar verluidt werd de aanval op de kazerne uitgevoerd door veertig tot vijftig man, bewapend met auto matische pistolen. Verscheidene mensen, die met de aanval te maken hadden en na het mislukken ervan waren gevlucht, zijn in de omgeving aangehouden. Beja is de hoofdstad van de pro- VUURGEVECHT IN BEIROET In Libanon is in de nacht van za terdag op zondag een poging tot op- lijke concentratie geen officiële me dedeling hebben ontvangen. De regering van Indonesië heeft zondag officeel bekendgemaakt, dat West-Nieuw-Guinea voortaan een provincie van Indonesië is, West-Irian De regering van Libanon heeft Qéheten. Zij verklaarde voorts, dat maandag een communique uitgege- deze provincie militair gebied is. ven, waarin gemeld wordt, dat zon- Het besluit werd genomen op een- dag bij de poging tot opstand vijf bijeenkomst van de nationale verde- personen zijn omgekomen en ver- digingsraad in Soekarno's paleis in scheidene personen zijn gewond. Vol- Bogor. In deze raad hebben hoge mi- gens het communiqué is de leider litaire en burgerlijke functionarissen vincie Baixo Alentejo. Het is een stand mislukt. Volrens een zondae- van de „Syrische volkspartij", dr. zitting, handelscentrum met voornamelijk ochtend commumjne^van Abdallah Saade, gearresteerd. President Soekarno zou zeil de lei- textiel- en leerindustrieën. de bevelhebber van het leger, gene- De Svrische 'volksDartii werd in raai Adel Sjehab, heeft het leger de --e .&yrisSne. voixspartij wera in door Saade opgericht. Saade is eebied Libanees, die erote bewonderina ding hebben bij de bevrijding van het opstandige beweging in de kiem ge- een Libanees die grole bewondering smoord en de betrokkenen aange- VOQr Hit]er koesterde Als partyte- De Indonesische strydkrachten houden. ken voerde hij een hakenkruis in zouden Westelijk Niékw-Guinea bin- Kort voor middernacht vielen de met kortere armen. De partij propa- nen een paar dagen tijds op de Ne- opstandelingen t hoofdkwartier van geert een Qroot-Syrië, dat bestaat derlanders kunnen veroveren - aldus het leger en het ministene van de- uit Syrië Libanon, Jordanië, Irak an heeft een woordvoerder der Indo- fensie in Beiroet aan. Het is niet pajestina. nesische regering zatetdag verklaard. duidelijk wat het doel van de actie De twee iegerofficieren, die de lei- De woordvoerder zei dit naar aan- ders van de staatsgreep worden ge- leiding van 'n bewering van Neder- Onstdiiitsö erenswacht hebben zater- Er ontstond een vuurgevecht tus- noemd zjjn volgens bevoegde krm- landse zijde, dat Indonesië moeilijk 'n d^vönd hrf^rikkTldmad de TI T, en r«"ul8s?e- gen gevlucht en nog niet achterhaald, grote landingsstrijdmaeht aan de on- Brftse sector van BerUirf dooreeknint tr0UWS ™hSh«'dfroePfn- <"»se Raëzzia.s in BeirBet en 2ljn 00r. gastvrije kust en onder de ongast- mi zfin ^aar West-Beriiin uftgewe- 6 m steden leverden 300 machinegeweren, vrije bevolking van Westelijk Nieuw en z.jn naar West Berlijn uitgewe en het land bleef het rustig De stnjd 200 gewerén en 60 machinepistolen Guinea in stand zal kunnen houden. Eerst vluchtten twee van de drie. Slt het merendeel5 vaf dé'bevoTine op' die werden aangetroffen in wo- Als de Indonesis<±e troepen een- Een Oostduitse officier liet toen de de' Zfd^ad eT niets van be 5ing_™ ^aii_aï5a?H?5s..Y?n ®Sl Drie gewapende leden van de H.M. de Koningin op de ski-lift aan het begin van een tocht in de omgeving van Lech am Arlberg, waar het koninklijk gezin de wintersportvakantie doorbrengt. derde wacht betrekken bij het gat merkte. om te voorkomen dat hierdoor nog meer mensen naar het Westen zou den vluchten. De officier ging intus sen naar zijn superieuren om mel ding te maken van het incident. Toen de officier uit het gezicht verdwenen was, ging de derde grenswacht door het gat naar het Westen. De ministerraad van de EEG heeft de partij. In het huis van de leider ledige steun hebben van de plaat der partij, dr. Abdallah Saadeh, in selijke bevolking, ook van de mensen Tripoli, werden veertien kisten met die in Nederlandse dienst zijn, zo ontplofbare stoffen en munitie en 'n verklaarde de Indonesische woord- radiozender gevonden. voerder. een door de Nederlandse spoorwegen in Utrecht ontvangen bericht liep nie mand verwondingen op. (D. P. A. meldde echter op gezag van de poli tie, dat er één gewonde zou zijn). Van de trein, die om 16.09 uur uit De Italia-Riviera-express van Am- Amsterdam was vertrokken, liepen omstreeks 20 uur door een defect aan besluiten de beslissinig over de over- gang naar de tweede etappe van het sterdam naar Ventimiglia is maan- verdrag van Rome uit te stellen tot dagaVond kort na het verlaten van een wissel bij een overweg de locomo- begin januari. het centraal station van Keulen ge- tief en de eerste vier wagons uit de De nog vele onopgeloste vraagstuk- deeltelijk uit de rails gelopen. Volgens rails. Door de geringe snelheid van de Naar van welingelichte zijde te ken op het gebied van de gemeen- -> Washington wordt vernomen, zullen schappelijke landbouwpolitiek ver- de V. S. midden-januari nog twee hinderden de raad te constateren, dat gevechtsgroepen, van tezamen 4000 tijdens de eerste vierjarige periode man, naar West-Duitsland zenden, van de Gemeenschap voldoende Deze versterkingen bestaande vooruitgang naar de doelstellingen uit infanteristen zullen per vlieg- was bereikt. De ministers van de zes tuig worden overgebracht. landen zullen op 4 januari opnieuw De V. S. hebben op het ogenblik in Brussel bijeenkomen „ter voort- ongeveer 300.000 militairen in Euro- zetting" van de besprekingen tenein- pa. In de zomer kwamen 45.000 mi- de de noodzakelijke overeenstemming litairen met het oog op de crisis om op het gebied van de landbouw te Berlijn. bereiken. WITTE KRUIS de echte PIJNSTILLER tégen hoofdpijn, kiespijn griep, reumatische pijnen etc. trein werd slechts weinig schade aan gericht. De reizigers van de volle trein zetten met andere treinen hun reis voort. Volgens het D.P.A.-bericht onder vond het overige treinverkeer geen vertraging. De Nederlandse spoor wegen heeft evenwel meegedeeld, dat de Rheingold-express, op weg naar Nederland, enkele uren vertraging had. (Advertentie) Anti-atoombommars in Amsterdam In Amsterdam is od nieuwjaarsdag een demonstratieve anti-atoombommars gehouden. Ook in Rotterdam, Apel doorn eTtonSgen werden op de eerste januari dergelijke protestmarsen gehouden. Op de bijgaande foto lien we de betogers op het Amsterdamse Muntplein. Een villa nabij het zomerpaleis in Algiers, die gebruikt werd als basis in de strijd tegen de OAS, is zondag nacht met bazoeka- en machinege weervuur bestookt. Een politiefunc tionaris, die juist met een auto bij de villa aankwam, kwam om het le ven en de bestuurder werd gewond. De villa werd door zes bazoeka-gra- naten ernstig beschadigd, voordat de bezetting de aanvallers kon verdrij ven. Maandag werd opnieuw bij de vil la geschoten, toen leden van een anti-OAS-groep een auto met drie Europeanen aanhield. Na een vuur gevecht konden twee der inzittenden van de auto worden gearresteerd. De derde werd later dood in de omge ving aangetroffen. De villa werd ontruimd en de om geving door troepen afgezet. Volgens militaire autoriteiten zijn er op Nieuwjaarsdag als gevolg van aanslagen en gevechten in. geheel Al gerië twaalf doden en zevenendertig gewonden gevallen. Acht van de do den en negentwintig van de gewon den betroffen Europeanen. Franse gevangenen vrij. De voorlopige Algerijnse regering heeft besloten ter gelegenheid van het nieuwe jaar enige Franse gevan genen in vrijheid te stellen, aldus heeft het Internationale Rode Kruis in Genève bekendgemaakt. Zij zijn op de ochtend van Oudejaarsdag aan een vertegenwoordiger van het In ternationale Rode Kruis overgedra- VANMIDDAG DEBAT IN TWEEDE KAMER De minister-president en de minis ter van buitenlandse zaken hebben zaterdagochtend een onderhoud ge had met het senioren-convent van de Tweede Kamer om dit in te lichten omtrent de stand van de besprekin gen op internationaal niveau in ver band met de kwestie Nieuw-Guinea en met het oog op het debat, dat van middag in de Kamer over dit onder werp zal worden gehouden. Het karakter der internationale contacten is zodanig, dat de regering het thans niet verantwoord acht daarop publiekelijk nader in te gaan, aangezien mededelingen daarover wellicht het welslagen dezer bespre kingen in gevaar zouden kunnen brengen. In het overleg, dat de ministers De Quay en Luns heden gevoerd hebben met het seniorenconvent van de Tweede Kamer, is de procedure, te volgen hij het Nieuw-Guinea-de- bat van vandaag ter sprake gekomen. Gezien de nog voortgaande ontwik kelingen, is men niet tot een defini tief besluit gekomen. Gezien het feit, dat de missive der regering, die als basis voor dit debat geldt, reeds enige tijd gele den is verschenen, heeft min. pres. De Quay aan het begin der verga dering van de Tweede Kamer een mondelinge verklaring afgelegd. Deze verklaring luidde: „Zoals reeds in mijn brief van 8 december jl. aan u gesteld, zijn de essentialia van de verstrekkende voorstellen, die Nederland in de Verenigde Naties heeft gedaan ten aanzien van de verdere ontwikkeling van Nederlands Nieuw-Guinea: er kenning van het zelf-beschikkings- recht van de bevolking, internatio nalisatie, bereidheid tot afstand van de souvereiniteit, gekoppeld aan de overgangsbestuur door de Verenig de Naties en desgewenst voorshands voortgezette financiering". De minister-president heeft aan het einde van zijn regeringsverkla ring in de Tweede Kamer verklaard, dat de regering zich bereid heeft verklaard het beginsel van zelfbe schikking of vrije keuze voor de be volking van Nieuw-Guinea niet te stellen als een prealabele conditie, voor onderhandelingen welke als voorwaarde voor onderhandelingen door Indonesië zou behoeven te wor den aanvaard. Deze beslissing doet evenwel niet af aan de overtuiging van de regering, dat het belang van de bevolking bij de besprekingen in de eerste plaats voor ogen moet blij ven staan De regering verwacht naar rede lijkheid, dat ook Indonesië bereid is te onderhandelen zonder daarvoor precondities aan Nederland te stel len. De minister-president heeft voorts meegedeeld dat de regering streeft naar onderhandelingen in breder verband, dat meer kans biedt om tot voor beide partijen aanvaardbare formules te geraken, alsook een waarborg biedt voor het vaststellen van de standpunten door partijen ingenomen. Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK of WEKKER? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207. heeft het De beste merken; Junghans, Kienzle, Mauthe. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Rustig weer Na het wegtrekken van een de pressie, welke op 31 december regen, sneeuw en aan de kust tijdelijk stormachtige noordwestelijke winden bracht, is de luchtdruk op de Britse eilanden en onze omgeving regelma tig blijven stijgen op de nadering van een hogedrukgebied van de Oceaan. De kern hiervan was dins dagmorgen boven Ierland aangeko men en verwacht mag worden, dat deze, nog langzaam verder in bete kenis toenemend, in de richting van ons land zal trekken. Het blijft daar door rustig weer met hier en daar nog enkele wolkenvelden en plaat selijk mist, maar geen neerslag meer. In de nacht en vroege ochtend za' 't op de meeste plaatsen licht, op en kele plaatsen matig vriezen. Over dag loopt de temperatuur weer op tot om het vriespunt. Het hogedruk gebied zal enkele dagen in onze buurt blijven. Zon- en maanstanden Hoogwaterstanden 3 jan.: v.m. 0.39; n.m. 12.59. KORRELTJE Wie de weg der zelfverloochening niet vrijwillig bewandelt, moet hem vaak gedwongen gaan maar dan valt hij dubbel moeizaam te betre den.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1