In de Krantentuin Het knutselhoekj e DE WILDE WELDOENER Kalenders voor het nieuwe jaar ZATERDAG 30 DECEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 toen hij koning was geworden. naar de stad en begaf zich naar het pa- melijk zo: trek het aantal kaarten, dat je in de hand hield, van het hele aantal af. Er zitten 52 kaarten in het spel, er blijven er dus 42 over. Tel hierbij het nummer van de gewenste kaart op. La ten we zeggen dat het twee was, dan wordt het dus 44. De gevraagde kaart is dus de 44ste van boven af. Probeer dit spelletje eerst maar eens voor je zelf. Een kaart in gedachten nemen. Laat iemand uit een spel kaarten vier kaarten trekken en zeg hem, dat hij er 19 één in gedachten moet nemen. Als'hij je de kaarten terug geeft, leg jé er twee onder en twee boven het spel. Onder de onderste schuif je nog vier andere kaar-®« ten. Dan neem je acht of tien van die on derste kaarten, spreid ze uit op tafel en n vraag de bewuste persoon of de geko- zen kaart daarbij is. Als hij „nee" zegt, OLIEBOLLEN met en zonder De stoelen hadden nog ste«is deselfde leis. Wat was iedereen blij de Koning tTseheT^t het een van de kaar EEN DRIEKONINGEN. VERHAAL Daar raten ze aan een tafeltje in de Ais de koning zich erg verveelde pro- Vandaag twee kunstjes met kaarten, is. Ais hij weer ontkent, verzoek j krulletjes aan de leuning en de tafel had weer te zien. aan de ene poot nog steeds een krulletje ENIGE SPELLETJES VOOR DE te weinig. VAKANTIE ten bovenaan moet zijn. Je brengt dan diie twee kaarten naar onderen, trekt de onderste en vraagt of dit niet de kaart VOOR DE JONGSTEN Welke kaart was het? maar als hij bij tweehonderd drie en Neem een aantal kaarten b.v. 10 en aard en gevreesde vechtersbaas. Aan de dertig gekomen was, raakte hij steeds onthoud goed hoeveel het er zijn. Open wijze, waarop ze zich aan het tafeltje de tel kwijt. O, de koning verveelde vier of vijf van de bovenste met de ach- gedroegen, was het duidelijk, dat daar zich verschrikkelijk. Hij vond het af- terkant naar je toegekeerd, zodat dus die je de eerste maal uit het spel trok, iets bijzonders aan de hand was. Ze wa- schuwelijk om altijd maar op die troon alleen de toeschouwers de voorkant te verplaats je behendig de vier kaarten. ren andera altijl zeer luidruchtig en te_ zitten en het land te regeren, terwijl zien krijgen. Laat iemand een kaart kie- die er onder lagen naar de bovenkant, je een lijn trekken van 1 naar 2, van 2 de onderste kaart uit-het spel te trek ken. want dat is 'm. Als hij gezegd heeft, dat zijn kaart wel onder de acht of tien kaarten bevindt, trokken zich van niemand iets aan. Maar hij niet eens mocht doen, hij zelf zen en zeggen of het de eerste, tweede zodat de twee nu als onderste komen. naar 3 enz. Dan krijg je ten laatste het of derde van bovenaan is. Schuif de 10 Hiermee handel je dan zoals boven beeld van een grappig mannetje, die kaarten tezamen en leg de lest van het beschreven staat. rond. Geen wonder, ze waren plannen Koning Bollewang keek eens op de grote spel er bovenop. Klop het op de tafel voor een inbraak aan het smeden. Ze klok. Eén minuut voor tien. Dan zou zo aan alle kanten gelijk, zodat het onmo- HL H zaten n.L stuk voor stuk op zwart zaad. de eerste minister wel komen. Iedere gelijk schijnt de uitgekozen kaart terug nog een paar fijne dagen en dan allemaal fig. d. De nieuwe en zeer ijverige politie van morgen precies om tien uuj kwam de -•-J— "-'J- het grensdorp had de stroperij en de eerste minister in de troonzaal- zijn op- smokkelarij uiterst moeilijk gemaakt en wachting maken. Dat deed hij nu al éen slechts nu en dan bij zeer donkere en twintig jaar lang en nog geen dag nachten was het nog maar eens gelukt had hij overgeslagen. Soms wenste de een slagje te slaan. En Toon, die los koning wel dat de eerste minister ziek werkman was, had al weken lang nauwe- werd een licht griepje van een dag of lijks enkele karweitjes gehad. vijf, zodat hij hem in 5 dagen niet be- Om toch op tijd hun „zopie" te kun- hoefde te zien. nen hebben in de kroeg, hadden ze nu Waarom de koning zo'n hekel had aan en dan al eens een diefstalletje gepleegd, de eerste minister? ets aan. Ze zouden nu Omdat hij brutaal kraak" gaan onderne- dat was het juist niet lange tijd „poen" zou gedroeg zich altijd veel te beleefd en geen zonnenschijn kan verdragen. IETS OVER SKI's fig b. verschaffen, als ie lukte. daar kon de koning niet tegen. Hij wist Een heel eind buiten het dorp lag een nu bijvoorbeeld al precies wat voor be grote boerderij, de „Heuvelhoeve" ge- leefde kronkelzinnen hij straks te horen naamd. Het was algemeen bekend, dat zou krijgen. de bewoner, tevens eigenaar, er warm- Er werd op de deur geklopt. De koning pjes bij zat. Behalve dit feit, had nog iets zuchtte eens diep. Hij voelde of zijn anders ertoe bijgedragen, dat ze van- troon recht stond en riep toen: „Binnen", nacht daar hun slag wilden slaan. Brik De eerste minister maakte een buiging de smokkelaar was n.l. vroeger knecht en nam heel zwierig zijn steek af. geweest op die boerderij. Zeker een jaar „Goeden morgen Sire! Heeft uw ko of vier, vyf hacf hij boer Peters trouw ninklijk hoofd vannacht goed gerust in en prettig gediend. Maar toen was hij het koninklijk bed?" in kennis gekomen met Hannes en Toon. Bah, de koning werd er misselijk van Hij was van aard een beste kerel, maar het veelvuldig gezelschap van die twee werd hem noodlottig. Herhaaldelijk „Nee, ik heb vannacht geen oog dicht kwam hij laat in de avond smoordronken gedaan, zo'n kiespijn had ik", op de boerderij aan. De baas had dan „Maar, dan zullen we voor uwe hoog- 's anderendaags niets dan last aan hem. heid de tandarts laten komen, om uw Eerst had deze met zachte en verstan- koninklijke kies na te laten zien", dige woorden hem aan het verstand „Laat u maar, ik wens nu wat te sla- Ha! eindelijk weer eens een winter Qf mouw vait, met mooi ijs met schaats- en sleever- Stom verbaasd keek de minister hem maak. Ik ze schaats, maar voorop, want zo gebeurde het. dat na, dat was nog nooit gebeurd. De ko- sleeën ïs rneer het sneeuwvermaa'k. .1KVrtalwi^L.hreC!!!e^„ weinie Maar kinderen die geen schaatsen heb- b&tSS t. 3 ben of nog met kunnen schaatsen, kun- ten zlen we ook de grootste de boer van de Heuvelhoeve er genoeg ning echter lachte in zijn vuistje. Heer- i kreeg en Brik ontsloeg, hoewel met lijk zo onverwacht een vrije dag. Wanneer het straks na de vorst mis schien gaat sneeuwen, dan moet je niet verzuimen eens op een donkere hand schoen of mouw een paar sneeuwvlok ken op te vangen en met grote aandacht te bekijken. Hoe zijn ze ontstaan? Het waren eerst heel kleine waterdruppels, die in de hogere, koude luchtlagen tot ijs kristallen zijn bevroren en d-an op zes hoekige, langwerpige ijsnaaidjes gelij ken. Op hun weg van wolk naar aarde stieten deze ijsnaaidjes op andere en vormen dan zespuntige sneeuwsterren. Deze sterren zijn zo Jdein, dat men een vergrootglas nodig heeft en wel een be hoorlijk sterk glas, om ze te kunnen waarnemen. Vaak groeien tere uitsteek sels uit de zijden van het eerste kris talletje. Aan die uitsteeksels vormen De oudste ski's werden gemaakt uit zich weer tandjes, die zich weer -ver- grenenhout (sparrenhout). In het noor- takken tot een verzameling van spitse den kent men ze reeds sinds meer dan uitsteekseltjes en die kun je wel zien, 4000 jaar. Tegenwoordig meent men, dat als de vlok op je donkere bandschoen Amerikaans notenhout het beste ski- materiaal is. De verschillendê soorten notenhout dragen de gemeenschappe- het best lijke naam van „hickory". De beide ski's van een paar moeten tegelijk bewerkt worden en moeten uit hetzelfde stuk hout gesneden worden, „Met Oudejaar geen vuurwerk", zei Kareltjes moeder en zij gooide de hele rommel in de kachel bloedend hart Ze hadden vroeger altijd Op weg naar zijn kamer, kwam de nen toch mee genieten van het ijs met „ooistf sneeuwvlokken, all bij het anders kunnen ze niet goed samenwer- M T'.TJETÏSÏSj TTT". „Tï? 'ÏÏJLTÏÏ*T -.««uwen de temperatuur iets boven het ken zeggen de «WutVoor eike ski zijn de „baas" had altijd een beste knecht stok het uniform van een soldaat hing kunnen ze er zelf een gaan maken, zo TT 1 Vlug pakte hij het mee en ging zich nodig met hulp van pa of grote broer, op zijn kamer verkleden. De broek was Zie maar fig a. De plank, waarop men zit moet onge- veer 3 cm dik zijn en ongeveer 30 cm hij, opgejut door zijn fraaie kroegmak- men, maar eerst deed hij flink wat geld breed. Het onderstuk een dm of 6 lang, kers, in zijn hart gevoelens van wraak in zijn zak, je kon immers nooit weten komt dan vóór en achter 15 cm buiten vriespunt ligt. Is deze onder het vries- 15 onderdelen nodig. Ze worden met punt, dan zijn de fijne naaldjes broos terdichte lijm samengevoegd, daarna in en hard, vandaar het geknals onder je een droogoven geschoven en tenslotte schoenzolen, als je over deze droge machinaal of ook d-eels met de hand sneeuw loopt. verder bewerkt. opgevat tegen zijn vroegere baas. En hoe lang deze vakantie duren zou. daarom had hij ook zijn „vrienden" op In de tuin was de tuinman bezig het van een iets de gedachte gebracht om bij de rijke onkruid tussen de bloemen te halen. De worden en wil je een slee hebben, die Heuvelboer de „kraak" te gaan onderne- koning liep achter i"! - 1 men. Als die lukte, zou ze zeker niet ging door de poort mis zijn en tegelijk zouden zijn gevoe lens van wraak bevredigd worden. Die nacht, het was de avo'nd voor dat iemand Driekoningen, zou de grote slag gesla- nmg was. gen worden. We zullen de volgende week, echt Driekoningendag, zien, hoe hem. Zo trok hij door verschillende stra- hij „slaagde". CORRESPONDENTIE zeer attractief door de typische Jo Spier-tekeningen. Evenals vorig jaar is de kalender uitgegeven door N.V. Stork-Werkspoor weer een weerga ve geworden van Nederlandse aspec ten, boeiend en schilderachtig. Het nieuwe jaar 1962 biedt in alle De Pan-American overspant de he- hellingen af te* "glijden met"een vaartje! opzichten een nieuwe gezicht. Als le wereldbol, ook in zijn nieuwe prachtig, niemand bekeek Je stuurt daarbij met je oenen. Maar kalenderjaar komt dit ook nu weer kalender, die ons weer blikjes gunt je kunt ze ook als prikslee gebruiken, tot uiting in de talrijke fraaie en in exotische landen. Mobil geeft met Voor prikkers neem je 2 gelijke ste- vaak kunstzinnige kalenders, waar- de kalender aardige voorbeelden van vige stokken van ongeveer 50 60 cm m€e bedrijfsleven, industrieën en folkloristische kledij en volkstypen. vTu fó 4n!2 tVySmrtaed|Pstok: maatschappijen van uiteenlopend ka- De Vesta gaf een praktische wand- erg in had dat je de ko- Het is een pracht slee om mee van ten en winkels. Hij kocht leuke dingen waar hij altijd al zin in had gehad. Tegen de avond vond hij het maar verstandiger om niet in de stad te blij- Met de bus ging hij naar een dorpje Met een ijzerzaag de koppen eraf zagen Oudejaarsavond komt in zicht... TWEE DODEN DOOR GAS VERSTIKKING Anneke van Leyden, Hazerswoude. ^e buurt en zocht daar een klein ho- en met een hamer de punt spits bijklop- Je verhaaltje „De gemene vent", kan ik telletje op. Als een gewone reiziger ging pen. niet plaatsen. Het Js^Veel te griezelig hij aan de leestafel de krant zitten lezen bestelue zijn eten. Lieve hemel, wat rakter hun relaties hebben verrijkt, kalender uit. De DAF-kalender be- p. De tachtigjarige weduwe mevrouw Quintus-Van de Branden en haar voor de kinderen. Kom, verzin eens wat SNEEUWVLOKKEN "anders, iets leuks, dat de kinderen graag zag hij daar? Een extra bericht. Met grote letters las hij, dat de koning zon der adres achter te laten verdwenen was. Een grote beloning werd uitgeloofd voor degene die enige aanwijzing kon geven, Op een woensdagavond kwam vader waar de koning verbleef. Hardings thuis met een heleboel plan- „Dat is mis", dacht de koning, vooral ken. Hij bracht ze in de kamer en de omdat ook door de radio hetzelfde be- kinderen wisten niet waar dat allemaal richt werd omgeroepen, voor was. Vader begon te zagen en te De ober. die hem zijn eten bracht, be- zou. „Een zeepkist!" riep Guus. „Goed geraden", zei moeder. De kinderen hadden wel willen kij- toen opeens nog eens het radiobericht doorkwam. „U zou wel voor de koning door kun nen gaan", zei opeens een van de be ken tot het af was, maar om half acht zoekers. De koning lachte maar wat doch zei moeder: „Naar bed kinderen' wendde even later vermoeidheid voor en opstonden stond ging naar zijn kamer. klaar. Daar besefte hij dat het eigenlijk niets Na een rustig ontbijt ging hij weer Ze gingen er gauw mee op straat rij- leuk was om koning te zijn. Vrijheid had den. hij nog niet. Hij stapte bijtijds in bed en 's Zondags was er een zeepkistenrace sliep in met het heerlijke idee, om niet en de familie Harding deed mee. Guus te tien uur door de eerste minister be zat op de zeepkist, fier als een koning, zocht te worden. En wie zou ooit gedachte hebben, dat Guus zou winnen? Toen de uitslag bekend werd, vlogen ze allemaal Guus om zijn hals, hij kreeg een prijs van 25 gulden. Plet Ouwerkerk. Leiden vertelt een stukje uit het boek van Dik Trom. DE WINKEL VAN VADER TROM Het ging met de kruidenierswinkel van vader Trom uitstekend en dat was geen wonder, want moeder Trom was een zindelijke vrouw, die altijd zorgde, dat alles er keurig netjes uitzag en glom en blonk als een spiegel. De koperen weeg schalen waren zó prachtig geschuurd, dat het haast leek of ze van goud waren. De toonbanken waren zo helder als glas en de koopwaren waren van de beste kwaliteit. Elke morgen trok Dik er op uit om de klanten te bedienen die buiten het dorp woonden. Hij deed dat met een paard en wagen. Zijn paardje was steeds keurig geroskamd en ook de wagen was schoon opgepoetst. Geen wonder dat hij dus steeds meer klanten kreeg en meer verkocht en zelden of nooit een klant verloor. In enkele jaren was de winkel van vader Trom de voornaamste van het dorp geworden en het was een lust om te zien hoe vol de winkel met klan ten was. Dan stond de winkel propvol mensen die inkopen kwamen doen voor de komende week. Vader, moeder en Dik Trom kwamen dan hand-en te kort om te helpen. De klanten moesten dan wel lang wachten maar dat vonden ze niets erg, want ze luisterden graag naar de grappen van Dik, die altijd zijn praat je klaar had. Rineke Ouwerkerk, Lelden vertelt nu DE VAKANTIE VAN KONING BOLLEWANG Koning Bollewang de vierendertigste zat op de troon in zijn paleis en keek om zich heen. Alles zag er nog precies zo uit als een en twintig jaar geleden. De BP-kalender geeft een kleur- zingt de lof van het internationaal zestigjarige, ongehuwde zoon, de rijke reportage oer „Waar mensen wegtransport in mooie kleurenfoto- heer M. F.' Quintus, zijn gistemor- werken en wonen....", uitstekende reprodukties en de LOI herdenkt gen jn hun woning aan de Stoofdijk foto-reprodukties, die het aan de met de kalender 1962 het feit, dat in jn Steenbergen dood aangetroffen. De wand heel goed zullen doen. Fors en het afgelopen jaar de nieuwe huis- buren, die het merkwaardig vonden, sterk van kleur ziin de gouaches vestinP in pphrnik wprd ppnnmpir 't. dat de woning gesloten bleef, waar- sterk van kleur zijn de gouaches vesting in gebruik werd genomen; o van de kunstschilder Eric Bauknecht, nieuwe gebouwencomplex is te zien schuwden een arts. Deze verschafte welke werden gereproduceerd op de op de luchtfoto van Leid ens centrum, zich toegang tot het huis door het in- kunstkalender 1962 van de Nillmij. De kalender van de Nederlandsche drukken van een ruit. Beiden bleken Van dezelfde maatschappij verscheen Lloyd geeft een verzameling te zien het slachtoffer van gasvergiftiging te een duidelijke kalender voor kan- van artistieke scheepsgezichten van zijn. Er was een slang van de gas- toorgebruik. Zoals wij dat reeds ja- beroemde en minder beroemde mees- fles geschoten. ren gewend zijn biedt Coca Cola ters. Een bijzonder goede keus deed weer een fris en aangenaam verpo- de Hollandse Sociëteit van Levens zen in amoureuze sfeer. verzekeringen Ao 1807 met een ka- Van de verzekeringsmaatschappij- lender met reprodukties van kunst en „Utrecht" en „Holland van 1859" voorwerpen uit het Rijksmuseum te is er een welkome wandkalender, Amsterdam. Het is een keuze uit ook de maatschappijen WM en AVS velerlei creaties van 16e tot en met zorgden hiervoor. Zeer smaakvol, in 18e eeuwse sierkunstenaars voor zo- groot formaat, is de Sabena-kalen- ver die betrekking hebben MINISTERRAAD VAN 10-7 UUR NAM. De ministerraad is vrijdagavond 'Vom zeven uur uiteen gegaan na een vergadering die vanaf 's ochtends der. De prachtige kleurenfoto's heb- drinkgeneugten van onze voorouders. tien uur had eeduurd mei een korte ben seen onderschriften, omdat in n. renrndnl-ties riin „en „itnomen. tle? u.ur .n.aa Seauur.a' wet een Korte onderbreking voor de lunch. De lan ge duur van leze zitting van de raad was naar te vernemen viel niet ver oorzaakt door een bespreking van de Man door brandweer gered ben geen onderschriften, omdat in De reprodukties zijn van uitnemen- België aan deze kalender een prijs- de kwaliteit. vraag is verbonden. De Esso-kalen- De uitgave van de kalender van der maakt een kleurentrip door het Genootschap „St. Joseph" over Europa met foto's, die de aanblik 1961 is een groot succes geweest. De hïïtoê'sKtiè'ToSdhèr'eroMeem meer dan waard zijn. De kalender bedoeling van deze kalender is, de NteuwVüinra doch zH was ?eele« van de Nederlandse Spoorwegen is devotie tot de heiligen en zaligen «7gevo"gTin de LTundteheTd' van Nederland en België te doen op- ministers een groot aantal an- bloeien; zij zijn dan ook met hun dere punten op hun agenda haduen. feestdagen op de kalender vermeld. Over het verloop van de zitting Tevens vonden op de kalender een van de ministerraad zijn geen offici- plaats verschillende zeer bekende ele mededelingen verstrekt. In poli- Nederlandse en Belgische priesters tieke kringen wordt aangenomen dat alsmede katholieke leken. minister Luns tijdens deze zitting verslag heeft uitgebracht over het contact, dat hij daags tevoren met de commissie voor Buitenlandse Zaken uit de Tweede Kamer had gehad ter voorbereiding van het Nieuw-Guinea j debat, dat volgende week in de Twee- liangend aan dakgoot de Kamer zal worden gehoudeh. Zo-. als bekend zijn vandaag in net ge bouw van de Tweede Kamer ie frac ties van de twee grootste partijen Geen moment bedacht de 27-jarige besteller H. Krippendorf uit Amster- bereiden komende debat voor dam zich gistermiddag toen hij hoor- de, dat er zich twee kinderen bevon- i i i i den in een branddend huis in de Ja- W erkende gehuwde VrOUW vastraat, vlak bij de apotheek die hij juist had bezocht. Hij rende de trap pen naar de zolder boven de derde etage op en trapte een deur in om de kinderen te kunnen redden Er be vond zich echter niemand op de fel brandende zolder. Toen de heer Krippendorf na zijn nieuwe regeling voor de werkende onderzoek terug wilde keren, zag hij gehuwde vrouw van kracht worden, zijn weg versperd door., vlammen, welke een belangrijke belastingver- Gedwongen door het vuur ging hij in laging voor haar betekent, de dakgoot zitten. Toen de vlammen Het departement van Financiën hem ook hier achtervolgden, ging de wijst erop, dat wanneer behalve de man aan de dakgoot hangen. Op het man ook de vrouw in loondienst is, laatste moment wist de inmiddels zij vóór de eerste loonbetaling 1962 gearriveerde brandweer de man met een nieuwe werknemersverklaring de magirusladder uit zijn netelige bij haar werkgever moet inleveren, positie te bevrijden. De brandwon- De werkgevers zullen dit formulier den die hij aan gezicht en rug had en de daarbij behorende aanwijzin- opgelopen, bleken niet van ernstige gen aan hun gehuwde werkneemsters Belastingverlaging gaat 1 januari in Met ingang van 1 januari zal voor inkomsten- en loonbelasting de

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8