JACQUELINE (2) WIE PUZZELT ER MEE? Weerbericht Kranten bezorgers ZATERDAG 30 DECEMBER 1961 DE LE1DSE COUKAM i Horizontaal: 1 ooievaar (geweste lijk), 5 geordende zeemacht, 9 soort van kraai, 11 ontkenning, 12 voeg woord, 14 de oerbevolking van N. Afrika in Berberije, 16 voornaamw., 17 geit, 19 stok, 20 vogel, 21 de gou den bul (afk. Lat.), 22 aardrijkskun dige aanduiding (afk.), 23 titel (afk.) 24 erwtensoep, 27 muzieknoot, 29 heden, 30 uitroep, 31 rund, 32 voor zetsel, 33 voorzetsel, 35 potloodstaaf je, 38 voorzetsel, 40 nevenschikkend voegwoord, 41 onbekende, 43 bui ging, 45 godin van de vrede, 48 hoofddeksel, 50 voorvoegsel, 51 kringloop, 53 muzieknoot, 54 reke ning, 55 bergplaats, 57 dikke, top zware stok, 58 gemeenschappelijke weide. Verticaal: 1 gem. in Utrecht, 2 oude rekening (afk.), 3 zeehond, 4 maal, 5 gem. in Zeeland, 6 onder richt, 7 voorvoegsel, 8 mijnheer (Ind.) 10 vreemde munt, 11 in de richting naar omlaag, 13 scheik. element (afk.), 15 scheik. element (afk.), 16 gewicht (afk.), 18 voertuig, 20 berg weide, 23 tweetal, 24 sluiskolk, 25 hogepriester te Silo, 26 voorzetsel, 28 zijtak Donau, 34 puistje, 36 aarde, grond, 37 ontsmettingsmiddel, 38 opening ener fuik, 39 vis, 43 gebint, 4* voorzetsel, 45 onbep. voornaamw., 46 voedsel, 47 gem. in N.H., 49 bij woord, 51 aarden cf metalen vaat werk, 52 gem. in GelderL, 54 ont kenning (Eng.), 56 water in Friesl. Voor de wekelijkse puzzel stellen wij, zoals ieder week, twee prijzen van 5,beschikbaar. De oplossing dient voor donderdagmiddag a.s. 12 uur op onze bureaus binnen te zijn. Op enveloppe of briefkaart dient duidelijk vermeld te staan PAS OP VOOR VUURWERK Vele tientallen oogongevallen Om eens een indruk te krij gen van het oogletsel, dat door vuurwerk kan ontstaan heeft de Algemene Nederlandse Vereniging ter voorkoming van Blindheid aan oogartsen van grotere steden gevraagd, hoeveel gevallen zij bij de jaarwisseling te behandelen krijgen. In 1958 moesten in Den Haag 23 slachtoffers zich na het spelen met vuurwerk on der behandeling van de oog arts laten stellen. Rotterdam telde er zeven. In 1959 deden meer oogartsen mee. Den Haag gaf 34 gevallen op, Amster dam 16, Rotterdam 7, Haar lem 5 en Leiden 7. Rotter dam spande de kroon in 1960 met 34 oogongevallen door vuurwerk. Den Haag telde er 26. In 1961 waren de cijfers: Den Haag 22, Rotterdam 16, Groningen 4, Leiden 3, Utrecht 1 en Deventer 2. Daarbij dient men nog in aanmerking te nemen, dat niet alle oogartsen aan het onderzoek deelnamen. Grootst mogelijke voorzich tigheid is geboden! Dit jaar werden meer ooievaarsjongen uitgebroed dan in 1960 (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) REGEN OF SNEEUW Bij westelijke wind dalende temperaturen. Kans op regen- of seneuwbuien. Ook enige opklaringen. (Advertentie) OFP^lTf'FFQT zijnde de huidige KVP-fractie in de raad Voorts drs G j van Bergen, Het Rijks Instituut ten behoeve C. J. Hooymans, mevr. M. Creyg- van het onderzoek in de natuur heeft KVP. Gisteravond hield de thon-v. d. Berg, de heren J. H. M. dient duidelijk vermeld te staan tiidschrift van de Ned Ver afd" 0egstêeest haar ledenvergade- Dofferhoff, mr. J. F. X. M. Walter, „puzzelredaktie Wij wensen de le- m net tijdschrift van de Ned. Ver. ring jn het parochiehuis onder voor- j Thorn mr E J Ph Robertz R A zers veel succes. tot Bescherming van Vogels cijfers zitterschap van mr. J. G. Bergmeyer. G> v. d_ Neut, mevr. Gouverneur-van gepubliceerd waaruit blijkt, dat er Doel van de bijeenkomst was de vast- Deene en de'heer Th. van Beek. nP?ï0SiSl*ïG KERSTPUZZEL in h€t afgelopen seizoen minder stelling van de lijst der voorlopige Na stemming ziet de politieke al- Tot donderdagmiddag 4 januari a.s. a hebben eebrned dan het kandidaten voor de gemeenteraads- viescommissie er als volgt uit: voor- om twaalf uur precies hebben onze ooievaars hebben gebroed dan het verkiezingen 1962, tevens samenstel- zitter de heer Verbaken mevrouw abonnees nog de gelegenheid oplos- jaar daarvoor, maar tevens staat het ling van de adviescommissie. Alvo- Schmiedt, de heren Prinsen, Kop- singeen in te sturen van de kerst- vast, dat er veel meer jongen zijn rens het echter zover was werd er pers> Kuipers, v. d. Post, Kerkhoff puzzel. De prijzen zijn de moeite uitgebroed Dit jaar waren er 46 eerst een hartiê woordj^e over de wo- allen bestuurslid. In deze commissie tang tP «raapn vni- ningbouw gesproken. Op een vraag weike uit zeven bestuursleden en van het bestuurslid de heer J. Ver- zeven leden plus nog één lid moet waard om de kans te wagen. Vol gende week zaterdag zullen wij de broedparen met 86 jongen tegen uitslag bekend maken. paren met 51 jongen in 1960. Het weer in Europa HELSINKI sneeuw —4 —4 STOCKHOLM sneeuw —4 —7 OSLO geh. bew. 0 —3 KOPENHAGEN zw.bew. 0 —0 ABERDEEN zw. bew. —3 7 LONDEN regen 6 2 AMSTERDAM regen 5 4 BRUSSEL regen 7 4 LUXEMBURG zw. bew. 1 1 PARIJS regen 8 7 BORDEAUX 1. bew. 17 9 GRENOBLE zw. bew. 2 —1 NICE regen 14 8 BERLIJN zw. bew. 1 —2 FRANKFORT mist 0 2 MUNCHEN 1. bew. —3 11 ZURICH geh. bew. —1 3 GENEVE mist 5 —2 LOCARNO zw. bew. 3 1 WENEN mist 0 —1 INNSBRUCK 1. bew. 4 —2 BELGRADO mist 0 —1 ATHENE l.bew. 19 ROME onbew. 17 5 AJACCIO regen 16 5 MADRID geh. bew. 13 9 MALLORCA zw. bew. 16 13 LISSABON geh. bew. XX 13 PAUZE Morgen: Oudejaar: Zondag onder het oktaaf van Kerstmis. De zaak Stalmann Directeur Prins van C.B.V. geeft eigen lezing Naar aanleiding van de zgn. Om kopingszaak Stalmann en de ver klaring, die minister mr. V. Marij- nen over deze kwestie heeft afgelegd welke verklaring in Duitsland niet bijzonder vriendelijk is ontvan gen heeft nu ook de heer M- Prins, directeur-generaal van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen in Nederland, zich gedwongen gezien zijn lezing van de voorgeschiedenis te geven. De heer Prins zegt nu dat hij, voor dat minister Marijnen zijn W.-Duitse collega waarschuwde, geen officieel onderhoud met de minister heeft ge had, doch bij een „toevallige ont moeting" met de minister in 'n Haags restaurant „de reeds jaren lopende geruchten over steekpenningen te hebben aangeroerd, zonder echter ten aanzien van deze gesprekken 'n nauwkeurigheid te betrachten als in een officieel gesprek vereist zou zyn." Indien de minister vooraf had ge zegd, aldus de heer Prins, dat hij mijn uitlatingen zou gebruiken als materiaal voor het aanhangig maken van een onderzoek naar de integri teit van dr. Stalmann, dan zou het gesprek een heel ander verloop heb ben gehad en zou ik het hebben be schouwd als een officieel onder houd. Volgens de heer Prins had de mi nister, als hij pas na het gesprek waarin het woord „steekpenningen" was gevallen, tot de conclusie was gekomen, dat hij bepaalde stappen moest ondernemen, dit alsnog tegen de heer Prins moeten zeggen. Hij, de heer Prins had dan kunnen nagaan, of zijn uitlatingen over de omkoperij wel voldoende op waar heid berustten en of ze nauwkeurig genoeg waren geformuleerd. Dit kon pas in de loop van het justitieel on derzoek gebeuren, zegt de heer Prins. baken betreffende toepassing van 'n bestaan werden na stemming aange- compensatieregeling op de woning- wezen de heren J. de Wolf, J. Nou- bouw antwoordde de voorzitter dat wens, dr. Callenberg, de heer Luk- de KVP-fractie in de raad in deze semburg, J. Hogervorst, H. de Groot, een werkelijke bijdrage had gele- j. Kooloos en mevr. v. d. Aar (alle verd. De regeling omvat nl. dat een groeperingen vertegenwoordigende), bouwer grond krijgt (in de vrije sec- Tijdens de rondvraag vroeg de heer tor) onder voorwaarde dat hij naast De Groot of het niet wenselijk is de de te bouwen-woningen ook een aan- vergaderingen wat aantrekkelijker tal aflevert in 'n lagere huurwaarde. maken. De voorzitter antwoordde Dit als tegemoetkoming aan een be- dat het bestuur dit in overweging volkingsgroep die een hoge huur niet had genomen. Ook werd geklaagd kan opbrengen. Het betreft hier de dat tijdens de raadsvergaderingen zgn. „premie A" woningen. In de no- het gesproken woord op de publieke tulen van de raad is dit vastgelegd tribune maar half werd gehoord. Men en het dagelijks bestuur zal deze ge- uitte de wens of het niet wenselijk dragslijn in de toekomst gaan volgen, js een geluidsinstallatie aan te bren- hoe? Dat is nog niet bekend aldus gen. De heer Koppers stelde vragen de voorzitter. betreffende de rioolbelasting. Waar- De heer Koppers, welke zitting om moet dit op de schouders van de heeft in het bestuur van de woning- huurder terecht komen? Is Oegst- (Advertentie) bouwver. „Buitenlust", protesteerde, geest niet de enige gemeente waar als insider van deze vereniging, fel dit het geval is. Er is destijds toch tegen het beleid van de gemeente in- vastgesteld dat de huiseigenaren dit zake toewijzen van woningen. Hij zouden betalen? De heer Bergmeyer vond dat er te weinig aan een be- antwoordde hierop dat aangezien de paalde bevolkingsgroep gedacht werd huiseigenaren toch al weinig rende- en hij vond tevens dat de KVP- ment hadden men gemeend had deze fractie in de raad hier meer aan- niet extra te moeten belasten zodat dacht aan diende te besteden. Bij de genoemde maatregel is getroffen, bouw van 24 woningen bleek Buiten- VOORSCHOTEN GEVRAAGD In Voorschoten hebben wij, wegens het uitbreiden van het aantal wijken, nog enige nette en actieve bezorgers van de LEIDSE COURANT nodig. Sollicitaties van hen, die in de namiddag over enige vrije tijd beschikken en een ruime bijverdienste willen hebben, worden gaarne ingewacht bij de abonnementen-afdeling van de Leidse Courant, Papen gracht 32. Leiden. Universitair afscheid te Leiden van Baron de Vos van Steenwijk In het gemeentelijk museum De La- geschenk overhandigde. Voorts werd jUs.* de curve-prijs niet te kenhal te Leiden is gistermiddag, on- het woord gevoerd door de voorzit- dat de gemeente, om dit plan door- der zeer grote belangstelling uit uni- ter van de stichting pro-civitate, prof. San£ te doen ™.n ,.n' "Mncieel is versitaire kring, afscheid genomen mr. J. F. Glastra van Loon, die de bijgesprongen. Dit alles echter onder van de president-curator van de universitaire samenleving als geheel voorwaarde dat de gemeente de to- 7V7 universiteit, dr. J. E. baron de Vos schetste. tale woonruimte zelf mocht verdelen. VOOl UllU eil IMeillV van Steenwijk. Baron de Vos van scheidende president-curator b®er Koppers vond dit zeer on- Steenwijk heeft sinds 1945 de be- Sprak efin eS kort SwooS gro- redelijk. De voorzitter trachtte dit te Leiden In spoedgevallen stuurlijke leiding gehad van de Leid- te voldoening over uit dat tiidens ziin ™eerl.e8gen- »Als een ?lan 1¥et haal" men de volgende artsen waar: se universiteit to «n periode, dat de- amb°sp°riódf de samenwerking tus° Saar 15 V°T «n vereniging dan moet einde: Van Alphen, tel. 22268, ze om een zeer versnelde vernieuwing curatoren en gebluTer nieTs blJSprmgen' anderS s'raat fi Roodenbnrg-Vermaat, tel. en uitbouw vroeg. Baron De Vos van ter is geWorden. geneurt er niets. 26655, Boshuizerlaan 8, Meel, tel, Steenwijk werd op 30 april 1889 in Trouwens de vereniging is met de 22522, Burggravenlaan 117; Stoffers, Zwolle geboren. Hij heeft in Leiden Hij had een woord van bijzondere beslissing van de raad akkoord ge- teV 26193, T. Siegenbeekstraat 1; en wis- en natuurkunde gestudeerd, waardering voor het beleid van mi- gaan. Het is een kwestie van kiezen Wijdicks, tel. 30177, Witte Singel 17 maar zwaaide na korte tijd aan de nister Cals, die hij in het belang van of delen. De hr. Koppers bracht ech- Alphen a. d. Rijn Weekeinde: Leidse Sterrenwacht te hebben ge- zeer veie onderwijsinstellingen nog ter ter tafel dat er vele leden in de dk- Veenendaal, tel. 2072; Wit-Gele werkt om naar de bestuurlijke rich- een lange ambtsperiode toewenste. De vereniging zijn die op deze wijze Kruis, zr. Juffermans, Brittenrust ting. Hij werd in 1925 hoofd van de afscheidsreceptie werd bijgewoond enorm lang moeten wachten op een straat 30, tel. 3540; apotheek (week sectie wetenschappelijke contacten door talloze vertegenwoordigers van huis, en dat de fractie zich hiervoor einde en Nieuwjaar) apotheek Som van het in Parijs gevestigde instituut Leidse universitaire instellingen en méér diende te laten horen in de berg, Wilhelminalaan 67, tel. 3500- Internationale de Cooperation Intel- door het gemeentebestuur. raad. Nieuwjaar: dkt. v. d. Steen, tel. 2738; lectuelle. De voorzitter stelde dat de heer Wit-Gele Kruis, zr. Theodula, St. Koppens dan maar eens met goed Josephpension, tel. 2409^ Na zes Parijse jaren keerde hij gedocumenteerde gegevens moest ko- Bodegraven Weekeinde: dkt. C. naar Nederland terug om hier gedu- men. Dan zouden eventuele moeilijk- G. v. Beek, tel. 2268; Nieuwjaar: dkt. rende twee jaar het secretariaat te BEJAARDE SLACHTOFFERS VAN heden zeker in de raad behandeld D. Ragay, tel. 2030; wijkverpleging bekleden van het nationaal crisis- BRAND OVERLEDEN worden. weekeinde en Nieuwjaar; zr. A. de comité. In 1933 werd Baron de Vos Besloten werd deze zaak in de Groot, tel. 2599. van Steenwijk benoemd tot bur ge- Twee bejaarden die dezer dagen eerstvolgende bestuursvergadering Leidschendam Weekeinde: dkt. meester van zijn geboorteplaats Zwol- brandwonden hadden opgelopen en eens scherp onder de loep te nemen. Hanig, tel. 3490; Nieuwjaar: dk.t le en in 1937 tot burgemeester van in het ziekenhuis verpleegd werden, Hierna ging men over tot vaststel- Ludwig, tel. 3532; Groene Kruis, bei- Haarlem, welke functie hij in 1941 zijn overleden. De 80-jarige A. van ling van de kandidatenlijst waarbij de dagen tel. 3449; ziekenauto, tel. op last van de Duitse bezetters moest Waas uit de Bloemkwekersstraat was de heren J. Bergmeyer en P. v. d. 4200. neerleggen. Na de bevrijding werd zondagavond j.l. in brand geraakt Hulst de zaal tijdelijk verlieten. De Lisse Weekeinde: dkt. A. J. hij commissaris van de koningin in toen hij te dicht bij de gaskachel heer Verbaken hanteerde toen voor Duymaer van Twist, tel. 3453; de provincie Noord-Holland, tot welke was gaan zitten. De 69-jarige mevr. enige tijd de voorzittershamer. Nieuwjaar: dkt. J .M. van Dijk, tel. benoeming reeds in de bezettingsja- W. J. Lamferkamp-Biesheuvel van de De voorlopige lijst van kandidaten 3134. ren was besloten. Blekerslaan liep brandwonden op luidt als volgt: de heren mr. J. G. Biina 10 jaar heeft hij deze functie toen ZÜ de kachel opstookte en haar Bergmeyer, P. v. d. Hulst, J. F. M. Voor overige Medische Diensten, bekleed tot hy moest aftreder in ver- kleding vlam vatte. band met het bereiken van de 65-jari- ge leeftijd. Direct na de bevrijding werd hij aanvankelijk benoemd tot voorzitter van de commissie van herstel van de Leidse universiteit en in april 1946, toen het gewone curatorium weer werd ingesteld, tot president-curator van de Leidse universiteit. Hij beeft hier aan de nieuwbouw van vooral de Beta-faculteiten leiding gegeven. Eredoctor. In '59 werd hem op grond van zijn bijzondere verdiensten voor de Leidse universiteit het ere-doctoraal toege kend. Dit ere-doctoraat wordt slechts door 10 nog in leven zijnde personen gedragen. Tijdens het afscheid van vrijdag middag werd hem grote hulde ge bracht door de tegenwoordige rector- magnificus van de universiteit, prof. dr. G. Sevenster, die sprak namens senaat en curatoren en die hem een Overmorgen: Nieuwjaar; Besnijde nis des Heren. OLIEBOLLEN EN KEUKENMEIDEN Het is de goede gewoonte op Oude jaarsavond oliebollen te eten en gil lende keukenmeiden af te schieten. Dat oliebollen eten zal wel door gaan, doch bij ontstentenis van keu kenmeiden is het gillen van de baan. Een andere goede gewoonte op Ou dejaar is je zak-agenda of dagboek even terug te bladeren van de laatste tot de eerste dag. Wij hebben eens en film gezien (met Harold Lloyd als uilige komiek), die in omgekeerde richting werd afgedraaid. Het was een spektakel waarbij we als keu kenmeiden te keer zijn gegaan. Op die manier kun je ook het afgelopen levensjaar laten terugrollen. Wat een krabbels, vegen, vlekken! Wat een zorgen! Wat een plezier ook! Achterwaarts bezien hebben we al les gehad wat wenselijk en ordente lijk is: vrede, vrijheid, vriendschap, vakantie, gezondheid, werk, eten, drinken, warmte, slaap, kleding en.... - als je dat alles wéér omdraait staat het vóórop! - de genade van het ge loof, zonder welke het leven waarde loos is. En wie dit alles heeft geno ten en er geen dank voor betuigd, is een vreselijk ondankbaar mens. PUZZEL Oplossing no. 518 Hor.: balie, 5 hes, 8 enge, 10 kt, 11 st, 13 Nero 15 os, 17 linde, 19 ante, 21 Saar, 22 agent, 24 na, 25 riem, 27 nu, 29 de, 31 geel, 33 elk, 34 Reest, Vert.: 1 bos, 2 le, 3 Inn, 4 egel, 6 E.K., 7 stier, 9 Eris, 12 tong, 14 Onan, 16 ster, 18 Daan, 19 aarde, 20 enig, 23 teer, 26 mee, 28 uit, 30 el, 32 le. PUIST Steenmetser, P. H. van der Voort, zie courant van gisteren. „Nee, ik heb niets verkocht vandaag, maar er zijn heel wat lui, die de dokter en de schade kunnen gaan betalen."

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3