;ftt! i^o^en Wat ieder moeder moet weten bij kopen van kinderschoenen Brief uit Fleurige creaties voorkomende lente Baby heeft behoefte aan koestering Kinder OHÓ gezeefd Kleine schoenen hebben vaak ernstige gevolgen MEN KANNIE1 AIJ.ES WEIEN Mevrouw Doorsnee weet het Gracia Filmbazen Kleine Jenny is er trots op, dat haar schoentjes zo prachtig glim men. Zij is zich echter niet bewust van het feit, dat die schoentjes elke dag ongeveer dertigduizend huppelende voetstapjes zullen maken. Wél is dit echter van groot belang voor Jenny's moeder, wanneer zij voor haar dochtertje schoenen gaat kopen. Beschadiging van jonge voeten, ontstaan tengevolge van schoenen, die te krap zitten wordt door véle moeders helaas dikwijls te laat geconstateerd. De gevolgen hebben zich dan veelal geopenbaard. Spe cialisten in heel icat ziekenhuizen kunnen ervan meepraten, hoe vaak dit helaas voorkomt. Toch kan moeder zonder al teveel moeite goed nagaan, wanneer de schoentjes voor kleine Jenny moeten worden afgedankt, namelijk als deze niet meer passen. Duidelijke bewijzen van een slechtzittende schoen zijnro de plekken of blaren en eeltknobbels in wording. Een moeder moet deze din gen altijd goed in het oog houden want een kind klaagt zelden over pijn lijke voeten. Ook uit de schoenzolen kan blijken wanneer een schoentje niet meer past. In het algemeen is de zool van een goedzittende schoen gelijkmatig afge sleten maar een onregelmatige slijta ge van de zool kan een aanwijzing zijn van een onregelmatige gang. Een moe der moet in zo'n geval bij een goede schoenhandelaar laten controleren of de schoentjes nog wel goed passen. De maten van kinderschoenen veranderen snel, vooral op bepaalde leeftijden, Een kinderschoen moet nauw keurig worden gepast. De verkoper moet er bijvoorbeeld op letten, dat de hiel goed aansluit maar niet te krap zit. hetgeen moge blijken uit onderstaand lijstje OP LEEFTIJD Tot 6 jaar U tot weken van 6 tot 10 jaar 8 tot 12 weken van 10 tot 12 jaar 12 tot 15 weken van 12 tot 15 jaar 16 tot 20 weken van 15 tot 20 jaar 6 maanden Kwaliteitsschoen voor kinderen zijn een goede investering zelfs al weet men vaak tevoren, dat ze te klein zul len zijn voordat ze versleten zijn. Aan beveling verdient het bij het kopen van de schoenen op het volgende te letten 1. Kies een soepele leren of syntheti sche zool, die met de voet meebuigt. 2. Let er op of het bovenleer soepel is, zodat het „meerekt". 3. Zoek schoen met een goedgevorm de en stevige hiel, die het kind zal helpen goed te lopen. HET EERSTE PAAR SCHOENEN Een baby heeft geen schoenen nodig totdat het kind zijn eerste stapjes neemt. Zorg er echter voor, dat het eerste paar schoentjes van zacht -.n buigzaam leer is met een zachte zool. Als de kleine meer gaat lopen kunnen wat steviger schoenen worden gedragen maar nog steeds met een buigzame en zachte zool. Ook is het zeer raadzaam de schoentjes elke 'veertien dagen te controleren op goe de pasvorm voor tenen en hiel. Tenslotte nog enige tips voor schoen verzorging: Natte schoenen niet te dicht by de kachel zetten om te dro gen. Het leer wordt namelijk stug en hard indien ze te geforceerd worden gedroogd. Poets de schoenen vaak met schoensmeer om 't leer buigzaam te houden. Suède schoenen moeten vaak geborsteld worden en zo nu en dan worden behandeld met wat poe der. door' Een accessoires-idee, dat regelrecht Hose verwachtinsen van Amenka is seiecnd is de lange O O 'gouden schakelceintuur, die op een van grijs flanel langvallende sweater wordt gedragen. Adviezen van een kinderpsycholoog Als uw dochter van achttien maan den met veel geknoei zit te eten, pro beer haar dan niet duidelijk te maken, dat zy netjes moet eten. Probeer haar evenmin op deze leeftijd al tafel manieren by te brengen. Hiervoor is zij immers nog veel te klein en indien u haar er toch mee gaat .plagen' zal ze waarschjjnlyk heel gauw tegenzin in het eten krijgen en een kieskeurige eetster worden. Schaf voor haar een slabbetje aan, indien mogelijk met mouwtjes, en leg een stuk plastic onder de stoel om u naderhand werk te besparen. Geef haar een lepeltje, zodat ze zelf kan eten maar neemt u ook een lepel om haar te helpen. Voorkom op een vrien delijke manier, dat ze het voedsel- wegwerpt. Zeg dan ,,Geef het maar aan moeder" en neem het haar af. Het leren eten is een moeilijke zaak voor een kind en het belangrijkste is van de maaltijd een vreugde te maken. Als uw dochter van zes jaar een standje over haar manieren krijgt en antwoordt met ,,Nou, vader doet het toch ook!" bekritiseer vader dan niet in haar bijzijn hoezeer hy dat mis schien ook verdient. U zou het kind dan maar aanmoedigen en hiervan zou u later spijt kunnen krijgen als u zijn steun nodig hebt bjj de opvoeding van het kind. Antwoordt op de manier van: „Wij praten nu niet over wat vader doet. Ik wil, dat jy het zo en zo doet! Spreek daarna, bij de eerste de beste goede gelegenheid met uw man over de ma nieren, die uw dochter moet leren. Zorg ervoor, dat u beiden steeds het goede voorbeeld geeft! Witte uitslag Witte uitslag op trottoirtegels of stoep kan men voorkomen door nooit zeep te gebruiken als men schrobt. Gebruik voor het schoonmaken van trottoir of stoep derhalve warm of- koud water en een stevige bezem. De witte uitslag kan meestal verwijderd worden met een oude steen. Sinaasappelvlek Een sinaasappelvlek op een truitje van witte angorawol kan bestreden worden met een oplossing van poeder borax in warm water. Daarna op de gewone manier uitwassen. Schuimig eiwit Als men styfgeslagen eiwit schui mig wenst te houden moet men er een heel klein beetje aluinpoeder in doen. Men kan het eiwit dan zelfs de volgende dag nog gebruiken zonder dat men het opnieuw behoeft te klop pen. „Ik weet wel wat me mankeert. Ik wil alleen maar horen wat een ander ervan zegt". Wat Twee voorbeelden van de lente jumper-rok combinaties. Links: Donkergrijs flanel met een gerende rok en een rechtval lend jasje, afgezet met een rode ruitOntwerp Sambo. Prijs onge veer f 60, Rechts: Orlon-jersey in twee schakeringen - zacht en fél rose. De donkere schakering wordt om 't bovenlijfje gegarneerd en vormt de voering van de bijpassende stola De rok is gerend. Ontwerp Polly Peck. Prijs in Londen ongeveer honderdzestig gulden. De schoenen moeten bij de tenen ruim zijn, zodat alle tenen bewogen kunnen worden. Zij moeten één tot twee centimeter groter zijn dan de grote teen. Te ruime schoenen zijjn even slecht als te krappe schoenen. Het breedste gedeelte van de schoen moet het breedste gedeelte van de voet goed omsluiten. De welving van de schoen moet stevig zijn en goed passen om de natuurlijke welving van de voet. Laat het kind een stukje op de nieuwe schoenen lopen om de goede pasvorm na te gaan! Inkopers van modekledmg uit de gehele wereld kwamen kortgeleden in Londen samen om de grote lenteme- deshow te bekyken van de Londense modehuizen. Zy kwamen uit drie con tingenten: Amerika, Europa en Afrika en zy waren het er allen over eens, dat Londen de „ideale smeltkete] van topmode is, waar de wereld de waar voor haar geld krygt. Op de show waren nieuwe lentecre aties te zien alsmede de laatste ac- cessoires-snufjes. De nieuwe lentemo de belooft bijzonder fleurig te worden. Opmerkelijk zyn namelyk de felle kleurschakeringen: geel, blauw, sma ragdgroen, goudgeel en oranje alsme de veel rose, de favoriete kleur vooi de lente. Als tegenpool is er veel grijs, Bijzonder van grijs flanel schijnt in 1962 veel te worden verwacht. De rokken, die nog steeds tot de knie reiken, zyn gerend met stroken of geplooid. Vele mantels zyn uitge voerd in de Empire-slijl met een dui delijk aangevende taille. Mouwloos De moderne zomerjurk zal geen mouwen hebben. Het Chanel-pakje, dat in de vrijwel elke stad van de wereld zo'n opgang heeft gemaakt, zal ook de komende lente nog meedoen doch hoge verwachtingen koestert men van de pakjes van grijs flanel of van felgekleurde orion of nylon. Eén Londense firma toonde een hele se rie japon-mantelcombinaties. De ja ponnen zijn gemaakt van een eenvou dige effen stof en de jassen van grof- geweven materiaal, in een bijpassende kleur geverfd. Voiles In de komende lente zullen we ook met enige nieuwe stoffen kennismaken namelyk teryléne, trieël, dat veel op linnen lijkt, en rayon dat aan jersey doet denken. Deze stoffen zijn goed wasbaar en kreukherstellend. Schoenennieuws: Enkelbandjes zul len weer topmode zijn. De vorm zal het midden houden tussen vierkante en ronde neuzen en de hakken zullen niet al te hoog zijn. Hoeden zien er uit als mutsen en helmen, die doen den ken aan luxueuze badmutsen. Ook voi les zyn weer in de mode. Brenda staat er financieel veel beter voor dan haar zustre Ans. Zij geeft Ans dikwijls kleren, die zy niet lan ger dragen wil. Kortgeleden heeft zy Ans nog een goede wintermantel gege ven maar tot haar ontstemming ont dekte zy later, dat Ans een nieuwe wintermantel had gekocht, die eigen lijk meer kostte dan zij zich kon ver oorloven. Brenda vindt, dat zy de mantel beter aan iemand anders had kunnen geven. Zij gelooft niet, dat haar vriendelijkheid door Ans voldoen de wordt gewaardeerd. Moet zy: A: Met Ans redetwisten over haar verkwisting en.haar verzoe ken voortaan geen kleren meer aan te nemen, die zij niet wil dragen? B: Begrip tonen voor Ans' verlangen zo nu en dan eens nieuwe kleren te kopen en haar voortaan eerst vragen of zy dit of dat wel kan gebruiken? C De beslissing nemen Ans voor taan geen kleren meer te geven. Brenda is terecht ontstemd over het feit, dat de aan haar zuster geschon ken mantel blijkbaar niet gewaar deerd is. Maar het. is toch onredelijk van haar te veronderstellen, dat Ans niet de wens heeft ook eens wat nieuws te dragen ook al kan zij zich Was zij vriendelijk? dat eigenlijk niet veroorloven. Zij moet derhalve oplossing 3 kiezen in de toekomst, eerst vragen of Ans een bepaald kledingstuk wel kan gebrui ken, voordat zij dit weggeeft. Zy heeft geen recht A. te kiezen, want zy heeft er niets mee te maken hoe haar zuster haar geld besteedt. Oplossing C is helemaal af te keuren. Ans zal waarschijnlijk .erg biy zyn met wat afdankertjes van Brenda en Brenda moet haar deze niet ontzeg gen, alleen omdat Ans af en toe eens wat nieuws wil hebben! Prinses Gracia van Monaco is bepaald nog niet uit de cartotheek van het Amerikaanse filmbedrijf verdwenen. Bij tijd en wijle probe ren de wittedoek-bazen haar voor een of andere glansrol te strikken, maar Gracia bedankt voor de eer. Zij heeft daar een heleboel redenen toezo komt het ons voor, maar stuurt de zeurpieten liever met een charmant grapje flees: kluitje) in het bekende riet. Laatst zei ze: Ik ben de laatste jaren flink wat pondjes aangekomen en die wil ik toch maar liever houden. Er zyn vele moder ne moeders, die by wy- ze van spreken liever een stuk grond omspit ten dan dat zy hun ba by knuffelen. Hebben zy gelyk of ongelyk? Laat ik beginnen met vast te 'tellen, dat er op het ogenblik enige re actie bespeurbaar is te gen de idee, dat het verkeerd is een huilend kind op te tillen en te troosten en er zyn re denen voor deze ver andering van gevoe lens. In de meeste landen worden de baby's beter gevoed en verzorgd dan vroeger. Men weet meer over hoeveel slaap, oefening en frisse lucht de kleintjes nodig heb ben. Moeders zijn ex perts geworden in het verzorgen van het ui terlijk van hun kinde ren, hun luiers, hun natte neusjes en hun vreemde geluidjes. Daarom huilen baby's lang met meer zovaak als vroeger. Als een goed verzorgde baby thans huilt, doet het kind dat met meer re den dan vroeger het geval was en gewoon lijk heeft het dan inder- uaad enige extra be langstelling nodig. Voorts hebben kinder psychologen ons doen weten, dat veel ziekten bij volwassenen te wij ten zyn aan een ver keerde behandeling tij dens hun kindertijd. Men kan zonder meer stellen, dat vele speci alisten tot de conclu sie zijn gekomen, dat het goed voor een ba by is door mamma of oma op schoot te wor den genomen, ook bui ten de maaltijden. Men is tot deze conclusie gekomen met behulp van experimenten met dieren. Natuurlijk zijn baby's niet gelijk aan dieren maar zij hebben veel overeenkomst met jonge diertjes. By eni ge van de experimen ten kregen intelligente jonge aapjes „kunst moeders". Deze kunst moeders zagen er niet erg aantrekkelijk uit. Sommige bestonden uit een frame van ijzer- draad en bij anderen was het frame bedekt met zacht flanel. De jonge apen werden door beide soorten kunst- Wat de dokter ei van zegt moeders gevoed vla een in de draden verstopte fles. De helft van de apen werd gevoed door de moedei van ijzer- draad, de andere helft door de fl: nellen moe der. Indien zij angstig of een*, -am waren of als men een vreemd voorwerp by hen neer legde, zoals een deur knop of een asbak, sloegen ahe kleine aap jes op de vlucht naar de flanellen moeder. Dit alles en nog vele andere experimenten toonden aan, wat velen allang dachten: dat de klein tjes graag ln zachte, troostende armen vluchten, waar zij troost en bescherming vinden en niet alleen voeding. Alle jonge dieren en ook baby's reageren gunstig op knuffelen. Zij hebben een diep in stinct daarvoor en het is zowel verstandig als menselijk de kleine zo nu en 'an te knufleien als het tenminste geen vertroetelen wordt. Het kind houdt ooi niet al leen van de warm* schoot en de zachte ar men van zyn verzorg ster maar ook van moe iers stem, gezicht en aar manier van wie gen. Dit betekent dat, als het ook maar enigs zins ermeden kan wor den, de kinderen niet van hun moeder ge scheiden mogen worden als zij opgenomen moe ten worden L. een zie kenhuis. He. betekent ook, dat de vele zie kenhuisdirecties dien aangaande reorganisa ties kunnen overwegen. Er bestaat ook reden te me i, dat kinderen ondei vijf jaar niet te vaak uitbesteed mogen worden als hui, ouders met vakant. gaan Het is waarschijnlyk ook waar, kinderen met voor hun ze\ende jaar naar een kostschool mo gen worde: gezonden. Het is echter onmoge lijk er bepaalde richt lijnen vooi te geven hoeveel geknuffel een baby nodig heeft. Het is duidelijk, dat een kind .iet steeds uit bed gehaald mag worden als het iets tegen sla pen heeft maar als een baby goed gevoed is, niet te warm, te koud of nat is, is een knuf feltje vaak c: i beste be handeling!

Leidse Courant | 1961 | | pagina 16