TOP-PRESTATIES IN DE NEDERLANDSE SPORTWERELD HenkNijdam is maandag geen amateur meer „Ik zou graag in Brabant wonen" Ant. Geesink: „Nauwelijks tijd om te eten HENK v. d. GRIFT WIL GEEN NOOR WORDEN Leen van der Meulen heeft afschuw van doping ZATERDAG 30 DECEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 De Nederlandse sportgemeenschap kan terugzien op een prachtig jaar, waarin verscheide ne Nederlandse sportmannen en -vrouwen opvallen de prestaties lever den. Nederland veroverde niet minder dan vier wereld- en vijf Europese titels. De wereldtitels kwamen in handen van Anton Geesink (ju do). Henk van der Grift (schaatsen), Henk Nijdam (achtervolging amateurs wiel rennen) en Leen van der Meu len (achter grote motoren, ama teurs). Europees kampioen bij het zeilen (Flying Dutchman-klas- se) werden de gebr. Henk en Bart Kraan, bij het biljarten libre Henk Scholte, bij het kunstrijden Sjoukje Dijkstra. Voorts veroverden Jan van Ier land (tweede dan) en Jan Snij ders (middengewicht junioren) een Europese judotitel. Op deze pagina brengen wij gesprekken met onze vier we reldkampioenen. Cinds de 26-jarige Henk Nijdam uit Eelderwolde (Drente) het wereld kampioenschap achtervolging bij de amateurs op de Oerlikonbaan te Zürich veroverde, is tante Pos vrijwel een dagelijkse gast bij hem. Vooral in de eerste weken na zijn prachtige prestatie bezorgden de posterijen hem zakkenvol post; niet alleen uit eigen land, maar ook bijv. uit Duitsland, Denemarken, Frankrijk, België en zelfs ook uit Oost-Duitsland. De meeste briefschrijvers wensten een foto met handtekening, een wens die Henk een eenvoudige, stoere boerenzoon wel kon vervullen. Dezer dagen kwam er zelfs nog een soort na-huldiging door zijn wieler club De Bataaf uit Halfweg, die hem tot erelid benoemde. IN BREUKELEN werd Henk van der Grift met zijn verloofde Reike van Zeyt- véld op grootse wijze gehuldigd. Op de foto ziet U het verloofde paar tijdens de huldiging,de handen vol met bloemen. TJenk Nijdam is geruime tijd woon- achtig geweest te Halfweg, waar de bloeiende wielerclub De Bataaf met leden uit vele delen van ons land is gevestigd. Dat was noodzaak, omdat Noord-Nederland zonder wielerbaan zit en het daar voor een wielrenner met naam moeilijk is zich te verbeteren. Mede door zijn verblijf in Halfweg kon Nijdam de sprintschool van Arie van Vliet bezoeken, terwijl hij als lid van de zg. Remingtonploeg het nodige leer de van wielermaestro Gerrit Schulte. ,,Ik ben in feite een wegrenner van ori gine", zei Henk ons toen we hem in de ouderlijke woning spraken. Niet zo heel lang geleden ben ik er toe overgegaan op de baan te gaan rijder en daar bleek ik aanleg voor te hebben. Ik werd nl. verleden jaar voor het eerst Neder lands kampioen bij de achtervolgers. In 1961 was Jaap Oudkerk, een eer zuchtige en sportieve knaap, mij te snel af. Dat leverde een tweede plaats op in het Nederlands kampioenschap. In Zürich bij de wereldtitelstrijd, heb ik dus revanche genomen en werd Jaap tweede. Dat was een onvergetelijke fi nale, die ik mijn leven lang niet zal vergeten." Henk Nijdam is geen prater van na ture, maar als hij los komt, kan hij heel wat vertellen. Terwijl zijn moeder een gastvrouwe Drentse huismoeder „eigenlijk voel ik me Groninger, hoe wel Eelderwolde toch netaan in Dren te ligt" nog eens een kopje thee in Noren voelt Henk er toch niet voor het de vele huldeblijken die hierna nog Noorse staatsburgerschap te dragen. In volgden. Overigens, als het aan hem Nederland is voor hem een goede toe- iag had dit alles rustig achterwege kun- komst weggelegd en het schaatsen is nen blijven. „Mijn zoon houdt niet van toch van tijdelijke aard. De laatste zes die drukte. Hij is zo'n eenvoudige jon- jaar leidt de serieuze Breukelaar wel gen, maar als wereldkampioen moet je een uithuizig leven. Van augustus tot dit nu eenmaal aanvaardenEn dat eind februari verblijft hij in Noorwe- begrijpt Henk wel, ofschoon..." zegt zijn gen, waarna hij in Breukelen weer te- moeder, die op het moment dat Henk recht kan bij zijn „baas", garage Roele- wereldkampioen werd, aan het wande- veld Van deze zijde kreeg hij alle steun, len was. Zij kon de spanning nl. niet die nodig was en dat dit door de Van langer verdragen, zittende voor de radio der Grifts wordt gewaardeerd, is zonder en móest het huis uit. Toen ze van de meer duidelijk. buren en vrienden hoorde, dat Henk we reldkampioen was geworden, kon ze haar vreugde niet op. „Ik was er sprakeloos Reeds tijdens z'n lagere schooltijd-pe- van", riode wezen de kenners al op Henk van der Grift. „Die knaap kan een goed Qf moeder Van der Grift dachtdat schaatser worden," zeiden ze. Vooral op Henk het wéér zou halen, nog wel in het de korte afstand toonde de jonge Breu- }>hol van de leeuw", Moskouf Mevr. Van keiaar zijn kruinen en verscheidene prij- der Grift schudde energiek het hoofd. ,Dan zen vielen hem dan ook ten deel. Op zou er een wonder moeten gebeuren. Nar 17-jarige leeftijd nam hij deel aan de tuurlijk hoop ik het van ganser harte. Elfstedentocht en bewees daarmee ook Maar om tweemaal wereldkampioen in op de lange afstand uit de voeten te kun- successie te worden ia haast onmogelijk. nen komen. Bij wijze van training deed Als Henk nu een eervolle plaats behaalt ben Henk aan wielrennen, hoewel hij er niets fa toch dt tevreden!" In huize Van der voor voelde in wedstrijd verband uit te cMft xvacht men intussen vol spanning af... Elfstedentocht schenkt, zegt de wereldkampioen dat hij in januari gaat trouwen. Met Lidi Wijers uit Hillegom, die al aardig is ingeburgerd in Eelderwolde. Voorlopig gaat het jonge paar bij Henks ouders inwonen, maar renner Nijdam voelt toch wel veel voor een woning in Bra bant. „Dan zit je dicht bij de overdek te wielerbanen. En vergeet vooral Bel gië niet met zijn vele wedstrijden. Daar valt wel wat te verdienen." Onafhankelijke En dan komt meteen het hoge woord er uit: „Met ingang van januari 1962 ben ik geen amateurrenner meer. Dan word ik nl. onafhankelijke". Voor Henk Nijdam betekent dit dus, dat hij geen tweede titel meer kan behalen bij de amateurs. Als hij weer eens deelneemt aan een wereldkampioenschap, dan zal dit bij de profs moeten gebeuren. „Maar dan zal de KNWU mij moeten aanwij zen m er zijn meer kandidaten," zegt Henk. Op 6 januari a.s. maakt hij zijn debuut als onafhankelijke op de Ant werpse wielerbaan. Henk komt daar uit tegen bekende baanrijders. Sinds hij op 4 september jl. de revanche tegen Jaap Oudkerk verloor, is hij niet meer in actie geweest. Komend seizoen zal er echter weer volop „werk" zijn voor Nijdam, want Hij is een veelzijdig ren ner, die ook op de weg zijn mannetje staat. Huldigingen aan de lopende band Automonteur „woont" in Fagern ;s rJe. hebben Henk al verscheidene malen gevraagd of hij Noor wil worden. Hoe goed het mijn zoon ook in Fagernes bevalt, hij prefereert toch de Nederlandse nationaliteit". Dat zegt mevr. Van der Grift, de gastvrije moeder van wereldkampioen schaatsen Henk van der Grift. Doordat de man, die in februari jl. in Gothenborg de rivalen uit Rusland, Scandinavië en Frankrijk als een groot kampioen achter zich liet, sinds augustus jl. in Noorwegen ver toeft, gingen we noodgedwongen naar Breukelen. Daar in een knusse woning aan de Jan Evert Bauwstraat troffen we Henk's ouders, die met grote span ning de komende Europese en wereldkampioenschappen verbeiden. De Noren dragen bij wijze van spreken komen. Zo ook wat voetbal betreft: hij Henk van der Grift, en ook diens spor- mag graag een goede voetbalwedstrijd tieve verloofde Reike van Zeytveld uit zien, maar daar blijft het bij. Westbroek, op de handen. Toen de thans Toen zijn prestaties op de ijsbaan bij- 26-jarige Van der Grift met zijn wagen zonder opvielen, koos men Henk van der naar Fagernes reisde, ging de 25-jarige Grift in de A-ploeg van de KNSB en Reike andermaal mee. Zij bezwijkt daarvan zal de keuze commissie nooit Henk niet en heeft ook nu een baan als spijt van hebben gehad. Vooral op de receptioniste in Fagernes, terwijl haar 500 en 1500 m. verbaasde Van der Grift verloofde daar werkt als automonteur de schaatsenthousiasten en op deze af- en uiteraard veel traint. „Een prachtig standen noteerde hij vele persoonlijke paar. Ik ben erg trots op hen", aldus successen. Dat Henk op de 5000 en 10.000 de glunderende mevr. Van der Grift, die zijn mannetje eveneens kan staan, is thans de beker voor ,de sportman van dit jaar dus wel duidelijk gebleken, het jaar" in huis heeft staan. Zoals be- De huldigingen, die de wereldkampi- kend werden Anton Geesink en Henk oen onderging, liggen nog tamelijk vers van der Grift beiden tot sportman van jn het geheugen. Het telegram van ko- het jaar uitgeroepen. De trofee blijft ningin Juliana, de gouden erespeld van eerst een half jaar staan in huize Van de NSF en het fantastische huldebetoon der Grift, waarna het gezin Geesink Breukelen, waar iedereen -van jong de beker in eigen woning kan bekijken, tot oud- meeleeft met automonteur Van Ondanks de warme genegenheid der der Grift, zal hij nimmer vergeten. Even- HENK NIJDAM Anton Geesink is een populair man tn Nederland. Sinds hij op lt de cember jl. het wereldkampioenschap ju do veroverde in Parijs is zijn populari teit enorm toegenomen. Vrienden, ken nissen en wildvreemde mensen belden hem op, de postbesteller bracht voortdu rend gelukstelegrammen en als hij zijn met vele bloemstukken versierde flat verliet aan de IJsselsteinlaan, was het om het middelpunt van een huldiging te zijn. Toen wij vorige week een bezoek aan Anton brachten, ontving de Utrechtse judoreus ons met vele zuchten. „Ik heb het verschrikkelijk druk, vooral ook door de vele journalisten uit West-Euro pa, die me van alles vragen. Ik heb nauwelijks tijd om te eten". En Gee sink keek ons enigszins verwijtend aan. Als u deze krant leest, is de Stichte- naar reeds bijna vier weken wereldkam pioen. Meedogenloos is de 27-jarige ju doka „weerloos" meegesleurd door een lawine van huldeblijken, sinds hij in het Stade de Coubertine te Parijs de Japan se judogrootmeester Sone op briljante wijze overmeesterde. Geen wonder dat Geesink de verzuchting slaakt: „Je zou niet graag tweemaal achtereen wereld kampioen worden. Dat overleef je niet. Geesink behoeft deze „vrees" - geluk kig kunnen we voor hem zeggen niet te hebben. Hij stopt nl. met het judoën in wedstrijdverband. Twaalf jaar lang maakte hij deel uit van de Nederland se ploeg. Gezien de tijd, die het aan training en voorbereiding kost om aan de top te blijven. En vanwege het be sluit de amateurs en leraren in aparte klassen te plaatsen, is voor hem de ani mo voor de wedstrijdsport er af. Voor zijn vrouw is dit wel zo prettig. Mevr. Geesink die overigens erg met haar man meeleeft en even verheugd was als An ton zelf, toen hij de wereldtitel greep mopperde wel eens dat hij zo enorm vaak van huis was. Mede omdat Gee sink een judoschool heeft in Utrecht, die voor hem zeer veel betekent, was zijn besluit om te stoppen definitief. „Nu ik niet meer zoveel aan eigen con ditie behoef te werken, kan ik mij voor de volle 100 pet inzetten voor m'n sport school die ik vanaf oktober 1957 heb en voor mijn leerlingen", klinkt het vastberaden. Gelukkig man Alle drukte rond de persoon van An ton Geesink neemt niet weg, dat de Utrechtenaar toch wel heel erg geluk kig is met zijn wereldtitel. Hij heeft er keihard voor gewerkt. Achttien jaar oud stapte hij met Jans in de huwelijksboot. Hij was toen betonarbeider Nu bezit hij als vader van een gezellig gezin met 3 kinderen de hoogste wereldtitel, werd en passant samen met Henk van der Grift gekozen tot „sportman van het jaar" en kan dus best tevreden zijn. Van de 12 jaar judo vielen de oersterke Geesink nationale- en Europese kam pioenschappen ten deel. De successen waren het logisch gevolg van talent en onvermoeibaar werken. Dag in dag uit schaafde hij niet alleen aan zijn li chamelijke konditie, maar ook aan zijn gehele persoonlijkheid. Hij studeerde ta len, nam spraaklessen, leerde zich bewe gen ln gezelschap en is thans een vlot causeur. Zijn sterke benen kunnen de weelde van maatschappelijk en spor tief succes zonder moeite dragen. Want Anton Geesink is ondanks dat massale huldigingen de zelfde eenvoudige Anton gebleven. En dat siert hem als mens. Foto: Jonkheer Mr. A. Feith, voorzit ter van de Nederlandse Sport Federatie spelt Anton Geesink het gouden ere teken van de N.S.F. op de revers. Aannemerszoon had vele tegenslagen J^e 24-jarige Leen van der Meulen, wereldkampioen achter grote mo toren bij de amateurs, verafschuwt de doping in de sport.„Alléén slechte ren ners, die niet kunnen meekomen, moe ten dergelijke drogmiddelen gebrui ken. Anders zijn ze geen knip voor de neus waard!", zegt Leen fel, toen we hem dezer dagen spraken in de gezel lige'en grote woning van zijn ouders aan de Burgemeester Van Amersfoort- laan te Badhoevedorp. Zijn vader, een bekend aannemer, valt meteen in: „Als ik wist, dat mijn zoon doping zou ge bruiken, sleurde ik hem van zijn race- kar. Ik vind doping afgrijselijk". Lachend laat de heer Van der Meu len sr. er echter op volgen: „Maar ik weet wel beter. Leen heeft geen doping nodig en bovendien zou het funest zijn voor z'n gezondheid". Van der Meulen lichamelijk bijzonder schaden. In zijn ruim 10-jarige wieier- loopbaan heeft Leer nl. verscheidene ongelukken gehad, o.m. viermaal een hersenschudding en vier jaar geleden een schedelbasisfractuur. Hiervan Is hij nog altijd niet geheel genezen. De Bad hoevedorper aannemerszoon wijt nl. hieraan zijn nervositeit, die hem soms geducht parten kan spelen. Toen hij in de Ronde van Nederland voor ama teurs Olympia's Tour— dat vrese lijke ongeluk kreeg, dacht de dokter dat het met de sport voor goed afge lopen was. „Het kom nooit meer goed", klonk het. Leen van der Meulen wan hoopte niet, zette met ijzeren wilskracht door en kwam terug. Niet echter meer als wegrenner, hoewel hij komend sei zoen 't toch weer gaat proberen, maar als amateurstayer. In 195E werd hij bij de wereldkampioenschappen twee de in zijn serie achter de titelhouder Arie van Houwelingen uit Sassenheim. Als gevolg van de schedelbasisfractuur kreeg hij in de finale met grote nervo siteit te kampen en dét brak hemVo rig jaar probeerde Leen het in Leipzig. Wéér kwam hij in de finale, door in z'n serie als tweede te eindigen achter Lotte Meister. In het eindklassement kwam hij op de* zevende plaats. „Op nieuw ^speelden de zenuwen mij toen parten", zegt Leen nerveus. Toch zet te hij door met de hoop van dit jaar bij de wereldtitelwedstrijd in Zürich méér te bereiken. Zeven weken voor deze kampioenschappen diende de pech zich andermaal aanHij kreeg een ontsteking als gevolg waarvan hij in een ziekenhuis werd opgenomen. „Ik moet er komen", dacht de wüskrach- tige Leen van der Meulen. Hij kreeg tal van injecties en kon pas enkele weken voordat het wielergevecht begon zich gaan voorbereiden. Leen moest ge heel opnieuw beginnen, maar zijn inspan ning was niet vergeefs. Toen hij naar Zürich toog, ging het al wat beter. Zijn rijden was daar echter een grote verrassing. Via de herkansing kwam de jonge Van der Meulen in de finale om daarna op onvergetelijke wijze de wereldtitel weg te slepen. Leen van der Meulen is wel gehul digd, in Badhoevedorp haalde men hem in, maar groots was dit alles toch niet. „Ik heb er niet zoveel van gemerkt", klinkt het enigszins teleurstellend. Zijn grootste teleurstelling was wel het feit, dat tiij én wereldkampioen achtervol ging Henk Nijdam niet van de NSF de gouden speld met diamant kregen. Anton Geesink en Henk van der Grift ontvin gen deze onderscheiding wel. „Waarom wordt de wielersport ten achter ge steld?" aldus Leen van der Meulen. Hij gaat echter gewoon door. Per 1 januari a.s. wordt I.een onafhankelijke. Dit houdt dus in, dat hij niet meer kan deelnemen aan de wereldkampi oenschappen wielrennen voor ama teurs. Mocht hij dus weer willen uit komen bij de stayers, dan zal dit als prof moeten gebeuren. Wel is hij van plan op winterbanen— de uitnodigingen komen al binnen te rijden en straks gaat Van der Meulen het dan probe ren op de weg. Van der Meulen, die al met zijn 13e jaar op de racekar zat en in de vele wedstrijden twee medaü- lekasten vol met prijzen reed, is verloofd met een charmant meis- ke: Tineke Hoogenberg, ook uit Badhoevedorp. Hij voetbalde voe ger in Lijnden, kijkt nu alleen nog enkele keren naar een westrijd en mag graag schaatsen J

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10