Bollenexport kampte in 1961 met veel tegenslag In 1962 Engelse drieling bij Bloembollencorso WOENSDAG 27 DECEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 KERSTMIS IN HET RAI-GEBOUW Een groot aantal chronisch zieken heeft dit jaar het Kerstfeest samen met het Leger des Heils gevierd in de nieuwe RAI te Amsterdam op de bijgaande foto zien we een overzicht van de immense zaal met de honder den bedden; bij ieder bed stond een brandend kaarsje, terwijl ook langs de wanden van de zaal en in de grote kerstbomen vele kaarsjes flonkerden. De Kerstrede van Koningin Juliana „Bezit is een extra verantwoordelijkheid" meerderheid van de^ rr milie eenvoudigweg ond' we zelf een goed leven leiden, en voldaan zijn, terwijl anderen daar nog niet in delen, misschien wel in en terwijl de menselijke fa milie eenvoudigweg ondervoed is. Koningin Juliana heeft Eerste Kerst- nooit al de beweegredenen van een j® Snwf?*? dag voor de beide zenders Hilver- ander kan kennen? tegenover de eigen gezichts- sum haar gebruikelijke kerstrede uit- Wij mensenkinderen verlangen van besef |n'n telt mie? on gesproken, met als grote thema be- nature het leven in al zijn volheid bwet ons met meer on- grip en liefde voor de evenmens. te genieten, en beschouwen dit dan rusl1S» werden _we_ gezapig, dan is als het erfdeel, dat ons toekomt. „Het is gewoonte, zich met Kerst- mis thuis, in warme sfeer, te be- Eve™el' t lS ""ÏKS Zïl W&ar schermen tegen de koude van de bui- on£e bllk, °P gevestigd, daarop is te tenwereld. Was deze maar altijd het ook ons bart êericht- tu. fonkelend reine sneeuwveld, dat bij 't Is menselijk dat we gesteld zijn meiruimte, en vindt daar, wat ook dag of nacht het hemellicht weer- op overvloed van geld en van ons eigen tekort aanvult, zelfs dat kaatst in een veelkleurige flonkering alles wat daarvoor te koop is. Wel- van onze eigen schuld. van zijn kristallen, een veelheid van vaart, plezier en alle genotveel kleuren die samen één schittering vrije tijd daarvoor...." te zien geven. Natuurlijk is er niets heerlijkers een vrijbuiter, thuis in Gods vrije Even veelkleurig als de mensen in dan iemand volop te zien genieten, ruimte, niets ontbreekt hem, en hij al hun verscheidenheid eigenlijk zijn. Vooral van iets wat hij moeizaam heeft de volheid van Gods vrede in Wij weten evenwel dat wij met z*n veroverd heeft, of waaraan hij vioe- zijn hart. Hij weet te kunnen ver- allen 'een groezelig effect maken, en ger gebrek heeft gehad, wat 't dan trouwen, J-A ook, dat dit flonkerend schitteren toch ook is. Dan verdient hij het, wezen onze bestemming is. Maar ons gevoel ons. Maar er is iets mis met ons, als en op aarde". De koningin besloot haar rede met zeggen, dat wie zichzelf vergeet, tuimelt in de wijdheid van de he- A1 wie zijn eigenlijke bestem ming volgt, voelt zich gelukkig als dat alle mensen eens al zegt wat zij verlangen in overvloed zal toekomen als hun erfdeel, in hemel LUCHTVAARTPIONIER OVERLEDEN Op 71-jarige leeftijd is de Neder landse luchtvaartpionier Rinse Hof- stra, die in 1921 te samen met Gey- sendorffer als eerste civiele ver keersvlieger door de KLM in dienst werd genomen, plotseling overleden. De heer Hofstra, die met zijn echt genote per auto op weg was naar vrienden in Duitsland, waar zij de Kerstdagen zouden doorbrengen, kreeg in de buurt van Stuttgart een hartverlamming. Pastoor Olierook tijdens Nachtmis overleden In Bloemendaal is plotseling over leden de pastoor van het radio-zie- kenapostolaat en van de parochie der Allerheiligste Drieëenheid in Bloemendaal, dr. A. A. lierook. Hij is 71 jaar oud geworden. Dr. Olie rook werd in 1930 tot priester ge wijd en was pastoor in Bloemendaal sedert februari 1954. Hij kreeg voor al bekendheid door zijn werk op so ciaal terrein, dat hij voordien ver richtte. Hij was o.m. directeur van de ontwikkelingscentrale van de Ka tholieke Arbeidersbeweging, rector van het A. C. de Bruyn-Instituut voor sociaal-economische vorming in Doorn, voorzitter van het weten schappelijk adviesbureau van de KAB en hoofdredacteur van het or gaan „Lering en leiding". Pastoor Olierook overleed tijdens de Kerstnachtmis in zijn parochie kerk, na het houden van de predi- catie. Ontploffing vernielt bungalow Een grote bungalow, gelegen aan de Cromhoutstraat in Brummen, is zaterdagmiddag door een explosie volkomen vernield. Het huis werd een ravage doordat een kolenhaard explodeerde. De bungalow, die korte tijd gele den was voltooid, werd bewoond door de familie Borchhart. Bij de ontploffing werd niemand gewond. De brandweer van Brummen, die snel met twee wagens ter plaatse was, behoefde geen water te geven, want er brak geen brand uit. De bungalow had een waarde van 50.000. te veel willen we elkanders typisch eigen kleur uitwissen, te veel ook sla gen we daarin. Wij zouden moeten openstaan, om de wind van de eeuwigheid alle stof van onze binnenhuisjes te doen op dwarrelen, en óók, om de geest van anderen bij ons te laten binnen waaien, want wie weet wat voor ver rijking van onze eigen geest we an ders buitensluiten. Staat die ons om de een of andere reden niet aan, hij zal ons ook niet omver blazen, tenzij De bloembollenexporteurs hebben het Hillegomse Treslong, „maar la- we zelf heel zwak zijn. Wie weet een jaar achter de rug, waarover ze ten we er wel lering uit trekken", ook hoezeer een ander iets van uw bepaald niet kunnen jubelen. Om te Op 17 december bedroeg de export geest nodig heeft, u kunt hem zo- beginnen was het aanbod, vooral van 205.944-000 en verleden jaar was op doende thuis geven. de tulpen te krap, met als gevolg in- dezelfde dag al voor 209.610.000 de Zelfs al begrijpen we de ander koopprijzen, die vaak belangrijk la- grenzen over. Een verschil van drie niet, zelfs al staat hij ons tegen, zelfs gen boven hetgeen men in het bui- en een half miljoen. De heer Van de al doet hij ons een of ander onrecht, tenland had bedongen. Voor het ove- Kolk noemde de teruggang in deze laten wij voor hem opstaan, hem rige deed de revaluatie van de gul- tijd van hoogconjunctuur een be- respecteren, hem vrij laten. den er nog een schepje bovenop. Dit droevend verschijnsel. Ieder mens heeft zijn eigen weg te is een jaar waar we maar niet te Voor het volgend jaar rekent men kiezen en zijn eigen verantwooi de- lang bij moeten stilstaan, zo zei de op een ruimer aanbod. In drie jaar lijkheid te dragen, het is zijn recht, heer Fr. v. d. Kolk, de voorzitter tijd is het areaal der tulpen nu met zijn eer, zijn plicht zelfs. En wie zou van de Bond van Bloembollenhande- 25% uitgebreid en aan de prijzen, hem durven beoordelen, daar men laren tijdens de ledenvergadering in die thans voor oogst 1962 worden be- steed, mag men afleiden dat ook de MEVROUW DE SMID kwekers rekening houden met de mogelijkheid dat de tijd van waan zinnig hoge prijzen nu voorbij is. De Bond is het afgelopen jaar op diverse terreinen zeer actief geweest. Veel aandacht werd besteed aan het vebeteren van de afzetmethoden en het aanpassen van het verkoopappa raat aan gewijzigde omstandigheden. Ook is men druk bezig met het ver zamelen van cijfermateriaal om daar uit meer gegevens te halen voor ver beteringen en aanpassingen, die nog op het programma staan. Zeer verheugd noemde de heer V. d. Kolk de nieuwe contacten, die zijn gelegd met de top van de kwekerij. Handel en kwekerij zullen veel nau wer moeten gaan samenwerken. Veel moeite heeft men zich ge troost om de gevoelige verliezen, die de revaluatie van de gulden heeft veroorzaakt, gedeeltelijk te compen seren. Het Ministerie van Financiën was om een financiële toegemoetko- ming gevraagd. Dat gebeurde in sa menwerking met het Ministerie van Landbouw en de belastinginspectie in de bollenstreek. Helaas heeft men geen succes kunnen boeken. Ook zijn er onderhandelingen gaande over de koersgaranties. De bollenexporteurs nemen ambtshalve al zo veel risico's dat ze het koersrisico er niet bij kun- io meende men. Mr W. C. Wendelaar, het oud lid der Staten-Generaal en oud-bur gemeester van-Alkmaar wordt op 1 januari 80 jaar. De heer Wendelaar, die voorzitter is geweest van de des tijds bestaande liberale partij „De Vrijheidsbond" heeft zowel in de Tweede als in de Eerste Kamer zit ting gehad. gens de heer V. d. Kolk wel eens een teken aan de wand zijn dat in de toekomst de invloed van de vrije organisaties groter gaat worden. Er zijn verschillende wensen naar vo ren gebracht. Gerechtvaardigde wen sen, voor een deel betrekking heb bend op het beleid rond het areaal. De bollenmensen zaten in een min der gemakkelijke positie, maar men heeft de buitenlanders op verschil lende punten kunnen méékrijgen. Of men straks op alle punten tot alge hele overeenstemming zal kunnen komen, is echter de vraag. De heer V. d. Kolk was wat dat betreft niet zo optimistisch. Tussen de bedrijven door werd de heer V. d. Kolk herkozen tot voor zitter en vroeg de heer Eggink zich af of het risico yan koersverschillen niet door het gehele vak gedragen zou moeten worden. Dat is toch geen zaak voor de handel en export al léén? Per slot van rekening zou de export belangrijk teruglopen wan neer de export minder lange credie- ten ging verlenen. Het bestuur was dat ten dele met hem eens, maar aan de andere kant betaalt de export ook niet meer mee aan het surplus, nu kan men de zaak voor het koersrisi co niet gaan omdraaien.... FVe heer W. A. van Driel (zeg maar „Jos") uit Amstelveen, de man van het jaarlijkse bloembollencorso - waarom hij zich zo gaarne noemt de Corsoconsul van de Bloemkunst - is een expert in het bijeenzamelen van „Driel"ingen. Twee jaar geleden begon hij met de Bollenstreek-drieling, HILda van Hillegom, LISa van Lisse en SASkia van Sassenheim, verleden jaar haalde hij een drieling uit het Duitse Rijnstreekstadje Rheydt, waar Jos ook al met het corso doende is. En thans ziet het er naar uit dat volgend voorjaar een Engelse „Driel"ing de fleurige bollenstoet zal gaan opluisteren, het is zelfs al zo ver dat de waanrschijnlijkheid aan zekerheid grenst. Enige tijd geleden is de heer Van Driel met zijn zoon, „vice-consul" Kees, in Spalding geweest, een centrum van Engelse bollencultuur in het zuiden van Engeland. Daar hebben zij besprekingen gevoerd over het corso in Spalding, dat geheel uit tulpen wordt opgebouwd en waarvoor zij ook de ontwerpen maken. Tussen de bedrijven door heeft hij er ook lezingen gehouden voor de dames en heren van de Flower Lovers Club in Spalding over „het opbouwen van praal wagens". In Spalding is ook een Miss Tulip en deze lieftallige jonge dame zal dan - zo is tenminste de bedoeling van de Van Drielen - tezamen met twee niet minder lieftallige „zusters" als een Engelse „Driel"ing paraderen op een der rijdende bloemstukken van Bollen- corso 1962. Wij vonden het prettig nu reeds een foto van het charmante drie stel te publiceren. Mochten ze dan onverhoopt niet naar Nederland komen, dan hebben we in ieder geval toch dit aardige plaatje gehad. Ijs maakte in Friesland veel slachtoffers Op de ochtend van de Eerste Kerst dag zijn de 6-jarige Sjouke Remery en de 12-jarige Wolter Bijl, beiden uit Sneek, tezamen met hun vriend je, de 12-jarige Siepie Bethlehem, in een wak in de Geeuw geraakt, toen zij met een slede speelden. Toege schoten schaatsenrijders slaagden er in de jongens op het droge te bren gen. Voor Sjouke en Wolter kwam de hulp te laat; zij bleken reeds te zijn overleden. Op de Oudegaaster Brekken in de omgeving van Oudega (gem. Wym- britseradeel) is op Tweede Kerstdag de 9-jarige W. v. d. Kamp uit Blauw huis (gem. Wymbritseradeel) in een wak geraakt en verdronken. Eveneens op Tweede Kerstdag is de 17-jarige J. Bruinsma uit Woud send (gem. Wymbritseradeel) bij het schaatsen met een vriend op 't Hee- germeer in een wak gereden en ver dronken. Zijn vriend xon nog op 't nippertje worden gered. In het Sneekermeer is gisteren de 21-jarige Eize Stoker uit Luinjeberd (gem. Heer en veen) verdronken. Van een tiental jongelui die het meer overtrokken zakten er twee op de rand van de diepe vaargeul door het ijs. Met aan elkaar gebonden sjaals konden de jongelui een van de dren kelingen weer op het ijs trekken,; de andere, Elze Stoker, schoot onder het ijs en is nog niet gevonden. Schilderij uit de tijd van Karei V gekocht Het Rijksmuseum te Amsterdam heeft met steun van de vereniging Rembrandt een schilderij van de in de 16e eeuw levende Nederlandse schilder Cornelisz Vermeyen aange kocht. Het is een portret van Kardi naal de la Marck prins-bisschop van Luik. Cornelisz Vermeyen, een tijd genoot van Jan Scorel, is afkomstig uit Beverwijk en werkte aan het hof van de landvoogdes Margaretha van Oostenrijk, waar De la Marck een vertrouwensman was van Karei de Vijfde. RODE KRUIS-POP VOOR PRINSJE PHILIPPE Uitvoerige mededelingen werden gedaan over de onderhandelingen die in Brussel werden gevoerd wat betreft het toekomstige beleid in de sierteelt-sector der EEG. Of we het nu leuk vinden of niet en of we het voor ons vak gunstig vinden of niet, we hebben er ernstig rekening mee te houden, dat de EEG in volle op mars is en dat de ontwikkelingen nog sneller gaan dan men had ver wacht, aldus de heer V. d. Kolk. ONDERHANDELINGEN DOOR VRIJE ORGANISATIES Moeizame onderhandelingen zijn in Brussel gevoerd met de vertegen woordigers der buitenlandse vakor ganisaties. Van veel bêlang is dat niet de PBO-organen hier hebben on- We moeten er even aan wennen, maar mevrouw Blanche Rose in Old Hill derhandeld, maar de vrije organisa- in het Engelse graafschap Staffordshire is smid van haar vak, al sinds 1912 ties. De bollenhandel werd verte en zij staat als bijzonder kundig bekend. Mevrouw Rose, die hier bezig is genwoordigd door de heer V. d. Kolk onderdelen voor een eg te vervaardigen, is nu 67 jaar. Ik zou niet anders en de kwekerij door de heer Van willen doen dan smeden, vertelt zij. Nispen tot Pannerden. Dit kon, vol- Prins Albert van België, president van het Belgische Rode Kruis, is met prinses Paola en het kleine prinsje Philippe naar het hoofdkwartier van de organisatie geweest om de nieuwjaarswensen van de leiding en het personeel in ontvangst te nemen. Voor het kleine prinsje was er een fraaie pop, gestoken in de Rode Kruis- helpers-uniform, die hem door drie kleine helpertjes werd aangeboden.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7