S)e ftzidóeSou/fca/rit Aanwijzingen «oor nverleg «i Djakarta Soekarno zet intimidatietaktiek voort Rusland helpt met wapens Stille Omgang 1962 op 11,18 en 25 maart SPANNINGEN IN HET MIDDEN-OOSTEN Nasser breekt met Jemen «V4 jyEM Nederlander in Katanga omgekomen TWIN WOENSDAG 27 DECEMBER 1961 52ste JAARGANG No. Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Praten met Djakarta, maar waarover: Telef. 2 0 9 3 5 Red 2001 S, 25594 Advert. 30 82 6 (klachten bezorging 3 383 9 (tossen 17.30 en 19.00 a.) Giro 10.30.03 Abonn f 0,59 p. w., f 2,55 p mnd. f 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 ALLEEN ONDERHANDELEN OP BASIS VAN OVERDRACHT Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei gisteren, dat er „sommige aanwijzingen" waren, dat Indonesië en Nederland bereid waren het geschil over de status van Nieuw-Guinea met elkaar te bespreken. De woordvoerder, Lincoln White, verklaarde op een persconferentie, dat de Ver. Staten via de normale diplomatieke kanalen de beiui! landen samen trachten te brengen. White zei, dat de Amerikaan se regeling in een strikt formele zin deed wat ze kon om de twee partijen bijeen krijgen teneinde hun geschillen inzake Westelijk Nieuw-Guinea op vreedzame wijze te regelen. Hij voegde hieraan toe, dat Amerika tot dat doel werkzaam was geweest, nog werkzaam was en werkzaam zou blijven. In antwoord op de vraag of de twee partijen bereid waren aan één tafel te gaan zitten voor een regeling door overleg antwoordde White: „Ik wil hier niet op vooruitlopen maar er zijn zekere aanwijzingen in publiek^ verklaringen." Hij zei, dat sommige verklaringen uit Den Haag afkomstig waren en andere, minder definitief maar duidend op een beweeglijker standpunt uit Djakarta. Onder de verklaringen van Nederlandse zijde waarop het State Depart ment doelde was een telegram van premier De Quay aan de waarnemend- sekretaris-generaal van de Ver. Naties. Oe Thant, dat zaterdag is verzonden en waarin stond, dat de Nederlandse regering zoekt naar een oplossing voor de moeilijkheden rondom Nieuw-Guinea, die in „overeenstemming is met haar verantwoordelijkheden en die zo mogelijk ook aanvaardbaar moet zijn voor Indonesië". sche eiland Bali heeft een gedeelte lijke mobilisatie van de bevolking van dit eiland gelast. In antwoord op een beroep van president Soekar no om vrijwilligers voor de „bevrij ding" van Westelijk-Nieuw-Guinea heeft de gouverneur alle ambtena ren, werknemers van particuliere ondernemingen en studenten op Bali opgedragen aan militaire oefeningen deel te nemen. Volgens krantenberichten uit Dja karta meldden zich in geheel Indo nesië duizenden vrijwilligers om te strijden tegen de Nederlanders in Nieuw-Guinea. SOEKARNO BENOEMT ADVISEURS Intussen zet Soekarno zijn intimi datie-politiek voort. Dinsdag heeft hij een staf voor militaire plannen en operaties ingesteld, die hem zal moe ten adviseren over de „bevrijding" van Westelijk Nieuw-Guinea. Volgens generaal-majoor Achmad Jani, sous-chef van de generale staf van het leger is dit nieuwe orgaan belast met de „co-ordinatie van al les wat door de strijdkrachten wordt gedaan voor de bevrijding van dit gebied van de Nederlanders." De gouverneur van het Indonesi- President Soekarno zei op Tweede Kerstdag in een toespraak, dat Indo nesië van plan is Westelijk Nieuw- Guinea aan Nederland te ontrukken. Ik heb onze raad van nationale defensie last gegeven overal in In donesië posten op te richten voor de inschrijving van vrijwilligers. Zij zullen getraind worden tot soldaten en naar Westelijk Irian worden ge zonden. Soekarno zei tot de ambassadeurs dat zij „niet móesten trachten ons over te halen met de Nederlanders te praten over zelfbeschikking. Wij willen alleen praten op de basis van overdracht van het bestuur aan ons door de Nederlanders". De „Sunday Telegraph" in Londen heeft zondag geschreven, dat presi dent Soekarno in staat is „begin volgend jaar" Nederlands Nieuw- Guinea binnen te vallen, omdat Rus land steeds meer militaire voorraden stuurt. De laatste Sow jet-Russische zending zou o.m. „minstens" twaalf landingsvaartuigen bevatten. Tengevolge van de „verse toevoer" van Sow jet-Russische jagers en bom menwerpers is de aanvalskracht van de Indonesische luchtmacht de laat ste tien weken verdubbeld, zo schrijft het blad. Generaal Nasoetion, de Indonesi sche minister van defensie, zou ech ter het leger nog niet in staat achten MENING VAN MINISTER LUNS De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. Luns, heeft in een vraaggesprek met 't Amerikaan se tijdschrift „U.S. News and World Report" gezegd te hopen, dat Indo nesië niet zijn toevlucht zou nemen tot pure agressie. De minister werd gevraagd of Ne derland bereid is Nieuw-Guinea te verdedigen, indien Indonesië aan valt. Hij antwoordde: „De Indonesiërs zijn tamelijk sterk in militaire zin. Wij hebben enige zeer bescheiden maatregelen genomen om onze de fensie te verbeteren teneinde geen militair vacuum te hebben. Wij ver trouwen echter, dat de Indonesiërs niet him toevlucht zullen nemen tot pure agressie." Minister Luns zei, dat het beginsel van zelfbeschikking Nederland be let de volkomen van Indonesië ver schillende bevolking van Westelijk Nieuw-Guinea aan het Indonesische bewind uit te leveren. De data van de Stille Omgang in Amsterdam zijn voor 1962 vastge steld op de zondagen 11, 18 en 25 maart. Het Mirakelfeest is vastge steld op woensdag 14 maart. De al gemene intentie van dit jaar zal be gin januari worden bekendgemaakt. De algemene vergadering van het Genootschap De Stille Omgang zal gehouden worden zondag 28 januari a.s. in de grote zaal van Krasnapolski te Amsterdam, des middags om 12 uur. Tijdens deze vergadering zal pater Eusebius Peters OESA 't woord voeren. VREEMDE EENDEN IN DE BIJT ]m IP 4,. Egypte heeft besloten de unie met het koninkrijk Jemen te verbreken. Dit is dinsdagavond meegedeeld door de Egyptische minister van staat,! Abdel Kader Hatem. De Unie is in maart 1958 tot stand gekomen, vijf weken nadat Egypte en Syrië de Verenigde Arabische Republiek hadden gesticht. Syrië is in september j.l. uit de Unie getreden. Minister Hatem zei, dat Egypte tot het inzicht was gekomen, dat de Unie met Jemen geen geschikt instrument was om de Arabische zaak te dienen. Beide landen bleken er verschillende standpunten op na te houden. Egypte is van oordeel, dat alleen het socia lisme de Arabieren kan verenigen. President Nasser heeft zaterdag in een rede te Port Said gezegd: „Wij zijn van plan alle landerijen te raas ten, die aan in Egypte wonende vreemdelingen toebehoren. Indien de buitenlanders onze naastingen niet prettig vinden, moeten zij hun kof fers maar pakken en dadelijk ver trekken". Nasser zei, dat de Egyptische au toriteiten hun alle bijstand zullen verlenen als zij Egypte voor goed willen verlaten. Verder zei de president dat zijn land zich midden in een revolutie bevindt, die ten doel heeft de klasse- verschillen op te heffen en een klas seloze maatschappij te vestigen. De Verenigde Arabische Republiek heeft zaterdag officieel bekendge maakt, dat er geen Fransen meer in Egypte mogen verblijven, zelfs niet als zij op doorreis zijn. Kolfje naar. de hand van Moskou. De Sowjet-Unie heeft aan Egyp te een aantal nieuwe oorlogsschepen geleverd. Daartoe behoren o.m. enke le onderzeeboten. Vermoed wordt, dat de Sowj et- Unie hierbij streeft naar het verkrij gen van marinebases in Egypte, die de functie van de in Albanië verlo ren gegane bases zouden moeten overnemen. Koning Hoessein van Jordanië heeft in een zondag uitgevaardigd besluit bepaald, dat de Jordaanse pers en radio niet meer moeten rea geren op aanvallen van radio-Cairo op Jordanië. IRAK EN KOEWEIT Radio-Bagdad meldt, dat Irak „zich verplicht zal zien" zijn diplo matieke betrekkingen te verbreken met staten, die diplomaten uitwisse len met Koeweit. Zoals bekend maakt Irak aanspraak op het vorstendom aan de Perzische Golf. Een detachement van 200 man, on der wie 170 vliegers, houdt zich ge reed uit Engeland te vertrekken naar de Britse basis in Aden. Het minis terie van defensie had eerder meege deeld, dat er enige voorzorgsmaat regelen waren genomen met het oog op de spanning rondom Koeweit De „Daily Telegraph" meldt, dat de verscherpte Britse waakzaamheid met betrekking tot Koeweit het ge volg is van steeds terugkerende be richten, volgens welke de Iiraakse premier, generaal Kassem, voorne mens is zijn troepen Koeweit bij ver rassing te doen binnenvallen. «ujm, - "if TÊSJS n. i i 53 <4,, if, Md Een plaatje van de Amsterdamse Amstel op Tweede Kerstdag: de eenden vragen zich waarschijnlijk af, wat al die mensen op hun terrein moeten doen - terwijl .het eens zo ruime water op vreemde wijze ingeschrompeld is tot een klein plekje. Het pension „De Haven" onder Doornspijk is gistermorgen tot de grond toe afgebrand. De bewoners konden zich tenauwernood redden. De inboedel is vrijwel geheel verlo ren. De brand ontstond, toen men met een benzinelamp probeerde een bevroren waterleiding te repareren. SPOORWEGONGELUK BIJ CATANZARO 69 Mensen zijn zaterdag om het leven gekomen bij een spoorwegongeluk nabij de Italiaanse plaats Catanzaro, toen een wagon ontspoorde en in een vijftig meter diep ravijn terechtkwam. De trein bestond uit drie wagons; de laatste was de ongelukswagon welke ontspoorde. Op de foto zien we de derde wagon ondersteboven in het ravijn liggen. Rode-Kruis auto kwam in vuurgevecht Aan de rand van Elisabethstad zijn de lijken gevonden van de drie Rode-Kruisfunctionarissen, die sinds tien dagen werden vermist De drie functionarissen zijn Georges Olivet, het hoofd van het Rode Kruis in Ka- tanga, de Nederlander Smeding en mevrouw Groonen, een Belgische functionaris van het Katangaanse Rode Kruis. Hun stoffelijke resten werden in ondiepe graven nabij een verkeersrotonde gevonden. De heer S. S. Smeding was directeur van de factorij te Elisabethstad van Borsu- mij-Wehry. Hij had zich tijdelijk ter beschikking van het Rode Kruis ge steld. Hij was 25 jaar oud. De drie functionarissen waren om streeks tien dagen geleden voor het laatst gezien. Zij vertrokken toen van het hoofdkwartier van de VN naar de omgeving van de rotonde om ge strande burgers te helpen. In de nabijheid van de plaats, waar de stoffelijke resten van de drie Ro- de-Kruisfunctionarisen werden ge vonden, lag het uitgebrande wrak van hun ambulance-auto. Volgens het hoofdkwartier van de V.N. te Elisabethstad moet de am bulance-auto, die duidelijk voorzien was van Rode-Kruistekens, terecht zijn gekomen in een hevig vuurge vecht tussen Katangaanse voorpos ten en Ethiopische militairen van de V.N., niet ver van het vliegveld van lisabethstad. De auto werd getroffen door projectielen van Bazoeka's of lichte kanonnen. ADOELA BESCHULDIGT TSJOMBE Premier Adoela van de centrale Kongolese regering heeft zaterdag avond in een radiorede ter gelegen heid van Kerstmis verklaard, dat president Tsjombe van Katanga „be lachelijke overwegingen" gebruikt om onder de door hem in Kitona ge dane beloften uit te komen. Volgens de eerste minister had de Katangaanse leider uit vrije wil een uit acht punten bestaande overeen komst getekend, waarin hij o.m. het gezag van het Kongolese staatshoofd Kasavoeboe erkende en verklaarde dat de 'voorlopige grondwet voor Kongo ook van toepassing is op Ka- tanga. Evenals by vorige gelegen heden had Tsjombe, toen zijn neder laag nabij was gevraagd om onder handelingen. Zodra de strijd was ge staakt, had hij evenwel direct zijn woord gebroken, aldus Adoela. RHODESIë EN KATANGA De waarnemende secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Thant,' heeft zaterdag de aandacht van de Britse regering gevestigd op berich ten, volgens welke Rhodesische auto riteiten jeeps met blanke huurlingen hebben toegestaan van Rhodesië uit Katanga binnen te rijden. Volgens berichten van de Verenigde Naties uit Kongo zouden donderdag 48 jeeps, bestuurd door blanken en uit gerust met middelzware mitrailleurs, Katanga zijn binnengekomen. Dit wordt door de regering van Rhodesië tegengesproken. Sir Roy Weienski, de premier van de Rhodesische statenbond, heeft vandaag (woensdag) een speciale ka binetszitting uitgeschreven, waarop zal worden besloten of er wijziging zal worden gebracht in de houding der federatie tegenover de ontwik kelingen in Katanga. Z°'H tm in Kongolese troepen voor VN-strijdmacht. De waarnemende secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Thant, heeft zaterdag een aanbod van de Kongolese regering duizend soldaten te leveren ter versterking van de strijdkrachen van de volkerenorga nisaties in Kongo aanvaard. Premier Adoela heeft Thant een bataljon in fanterie en een afdeling pantserauto's aangeboden, in totaal ongeveer dui zend man. Deze zullen wachtdiensten verrich ten in de basis te Kamina, in Noord- Katanga. Er liggen te Kamina reeds Noorse, Zweedse en Indische V.N.- militairen. Door het beschikbaar komen van deze Kongolese troepen kunnen an dere V.N.-militairen nieuwe taken gaan vervullen. Op de weg Apeldoorn—Arnhem is 's avonds op Eerste Kerstdag de 21- jarige A. J. N. Kuipers uit Apel doorn met zijn scooter op een over stekend hert gereden. De heer Kui pers werd van zijn voertuig geslin gerd en werd zo zwaar gewond, dat hy later is overleden. Het hert is in de bossen verdwenen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Aanhoudende vorst De Bilt, woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: In een groot deel van Europa hield de vorstperiode aan. Gedurende deze eeuw zijn de Kerstdagen in De Bilt nog nooit zo koud geweest als dit maal. Overdag was het alleen tij dens de Kerstdagen van 1938 nog kouder. Het vorstgebied strekt zich op het ogenblik uit tot een lijn, die van West-Frankrijk via Parijs naar de Alpen loopt. De afgelopen nacht is in ons land de oostelijke wind wat sterker ge worden. Dit hing samen met de tij delijke opbouw van een hogedruk- gebied op de Noordzee. Samenhan gend met een flinke depressie-activi teit voor de kust vai Noorwegen neemt het genoemde hogedrukge- bied weer in betekenis af. Daardoor wordt de wind in ons land weer min der. De komende'nacht kan 't meer vriezen dan de afgelopen nacht, toen de vorst over het algemeen matig is geweest. Aan de vorstsituatie komt de komende 30 uur nog geen einde. Zon- en maanstanden 28 Dec.: zon op 08.48; onder 16.35; maan op 23.27; onder 12.09. Hoogwaterstanden 28 Dec.: v.m. 7.20; n.m. 7.39. jemv halve znfare! KORRELTJE Wees jezelf; je kunt jezelf nim mer geheel kwijtraken, al zou je het ook willen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1