dat is andere koek! Kerstviering koninklijk gezin met gezamenlijk personeel „en 't licht kwam in öe óuisteRnis" KERSTTOESPRAAK PRINS BERNHARD ZATERDAG 23 DECEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 - ï-r Indrukwekkend spel van Martinus Nijhoff Het koninklijke gezin heeft gister middag met de leden van de hofhou ding en het gezamenlijk personeel - in totaal ruim 900 personen - in de burgerzaal van het paleis op de Dam de traditionele Kerstviering ge houden. Het was de elfde maal, dat op deze wijze het Kerstfeest werd gevierd en op de dag af tien jaar ge leden, dat dit voor de eerste keer in het koninklijk paleis in de hoofdstad geschiedde. Na een kort welkomstwoord door prins Bernhard en het gezamenlijk zingen van „Komt allen te zamen" las koningin Juliana het Kerstevan gelie naar Lucas voor. Daarna zon gen allen „Komt verwondert u hier mensen" waarna prins Bernhard zijn kerstrede uitsprak. De Koninklijke Militaire Kapel, die de samenzang begeleidde, speelde ter inleiding van de uitvoering van het door Martinus Nijhoff geschreven kerstspel „De ster van Bethlehem", de Pastorale uit de Messias van Han del. VIER PRINSESSEN In dit door Nijhoff in 1941 geschre ven lekenspel, speelden de vier prin sessen mede. Het was nog niet eerder voorgekomen, dat zij allen in een Kerstspel mede hebben gewerkt. De andere 26 medewerkenden waren HOE ZOU GOD de wereld zien? Een vraag, die iedere Christen zich wel eens kan stellen. Die rare, rondtollende bol, waarop de ener giek voortdravende of wanhopig voortsukkelende mens alleen in zijn voor anderen ongrijpbare brein of collectief liefst groepsgewijs, want hoe graag zoekt hij in zijn zwak heid steun zijn griezelige experi-. mentjes uitdenkt. De nieuwste land kaart of wereldbol heeft tegenwoor dig al in de expeditieruimte van de uitgever antiquarische waarde: lan den verrijzen of vloeien in een ander over met de regelmaat als waarmee de zon opgaat. VOOR DE OPPERVLAKKIG toe schouwende mens moet het he dendaags menselijk spectakel op een benauwende en vaak angstwekken de warboel lijken. Het ene conflict van wereldformaat volgt heit andere op, atoombommen dreunen en pad destoelenwolken dreigen een vernie tigende lawine over het menselijk geslacht uit te storten. Het is slechts een schrale troost voor de nuchter- ling, dat de gehele geschiedenis don kere wolken van ellende en rampen over het menselijk geslacht gehangen hebben en dat desondanks de wereld is blijven voortbestaan Het wonder van Kerstmis is echter voor de christen al bijna tweeduizend jaar niet alleen een bron van ware troosi., maar tevens een van hoop volle vreugde. In Bethlehem, een donker en onaanzienlijk oord in de toenmaals bekende wereld, begon im mers het Licht te schijnen in de duisternis.de liefde voor deze kommervolle wereld nam daar in alle nederigheid gedaante aan. De wereld en de mens zijn blijk baar wonderen, die waard zijn narts- tochtelijk door God bemind te wor den. De viering van de geboorte van Christus herinnert ons er al twintig eeuwen aan. r\E MENS,, die nog wel eens tot zijn verdriet de draad van het we reldgebeuren kwijt raakt en tot moe deloosheid vervalt, kan evenwel met het Licht, dat daar in Palestina voor het eerst verscheen voor de dolende menheid het geluk leren; zien, dat altijd overblijft. Geen mens, hoe zwaar hij of zij door het noodlot ge troffen is, zal kunnen zeggen, dat niets waardevols of gelukkigs meer is overgebleven als hij bijgelicht door de stralende helderheid van het geloof, zichzelf en zijn omgeving heeft kunnen zien. Viel niet alles weg rond de bejaarde Simon, toen hij Je zus in de tempel had gezien: „Heer, laat nu Uw dienaar gaan in vrede, want mijn ogen hebben uw heil aan schouwd". VfOGE DOOR ONS GEBED in de Kerstnacht afgesmeekt worden, dat het Licht der Wereld de troe belheid van het oog van de mens heid en haar leiders moge verdwij nen en dat een ieder de wondere wereld met liefde en genegenheid, zichzelf, zijn medemens en de schep ping, leert zien als de afstraling van Gods goedheid. (Foto: De Leidse Courant) GA FLITSEN (Advertentie» Winnaar van twee huizen „Blijkbaar wordt niet beseft, dat wij dankbaar moeten zijn" "Cinrivr UTTCT TV' leven alleen maar een groot aantal KUol 11N materiële zaken nodig zijn. JACHTERIG BESTAAN Misschien zouden wij eigenlijk wel J een zondvloed of een andere ver- In zijn toespraak tijdens de Kerst- schrikkelijke plaag verdienen om ons viering in het koninklijk paleis heeft te doen beseffen hoe ondankbaar wij prins Bernhard de Nederlanders gis- zijn geworden door de grote techni- teravond een spiegel voorgehouden, sche ontwikkeling en de welvaart in „Wat ik met al mijn gepraa1 over de onze tijd. vrije zaterdag eigenlijk wil duidelijk maken," zei hij, „is dat ik de indruk Lichtzinnig gevoel heb dat er in het westen een graad van verwendheid en persoonlijk ego- Helaas overheerst volgens mij bij isme bestaat, die ik veel te hoog vele mensen het lichtzinnige, maar acht." comfortabele gevoel, dat het Kerst kind er is als een achterdeur, waar door men in geval van nood steeds kan ontsnappen, maar indien wij zo denken, dan zijn wij slechts christe nen in schijn. Hij besloot zijn woorden met: „Het zou heerlijk zijn, indien wij ons in deze dagen, waarin wij de geboorte van Christus vieren, even rust zou den gunnen in ons jachterig bestaan, indien wij een ogenblik de moed en de zelfoverwinning en het geloof zouden kunnen opbrengen om de banden los te maken van hebzucht, afgunst en ontevredenheid en angst voor onze materiële toekomst, die ons zo stevig met de aarde verbin den.- Indien wij onze oge* zouden willen opslaan naar de hemel, naar de ster, die wij, als wij dit werkelijk willen, ook zullen zien en die ons zal leiden naar de kribbe van het Kerstkind, bij Wie wij zullen wor den toegëlaten en dat ons zal opne men in de sfeer van zijn oneindige liefde." Sleeswijkrevue in Den Haag René Sleeswijks Nederlandse Re vue met Willy Walden en Piet Muy- selaar, Corrie Brokken, Willy Alber- ti, The London Starlets, het revue- Een vriend van de prins zei on langs: Het lijkt wel of de zaterdag tegenwoordig heiliger voor de men sen is dan de zondag. De prins vond dit wel wat overdreven, maar vol gens hem blijft het feit dat het vrij willen zijn op zaterdag bij tamelijk veel mensen tot een obsessie is ge worden. „Ik vind het wel droevig dat blijk- b.aar. voorJ?r velc,n( ïel, w„e,rk.T r" öïkesïvan'Bill' Stanford' eiTvele"™- straf is. Wat mijzelf betreft: Ik ben deren js de komende dagen in het dankbaar voor mijn werk en een bouw v00r K en w teeDen Haag werkloze zaterdag zou een straf voor R gemonteerde mu zijn. Onze huismo-iders zouden show zang en dans, tegen het idee van een vrije zaterdag voor e(m achtergrond Jn v00rtre'ffeiyke haarzelf alleen maar als een grote décorSi dieEzjjn ontworpen door wim grapb^ehouwem Bijmoer. Ook de originele belich- B1«kba" Z *1 „rins w 2 tingseffecten vallen op De sketches beseft, meende p g zijn voor het merendeel minder ori- wij het heboen hoe dankbaar w jnc De dames en g moeten zijn en hoe bevoorrecht wij den meer, v00r hP voetlic£t. zij ZJBij ons wordt het recht op arbeid ^£i"itiaf begraven en heb- als zoiets vanzelfsprekends aanvaard m „shJ* aats 8emaakt en het vinden van werk brengt mo- •^lrle,?eDDle'"ch en "J,ose- menteel zó weinig problemen mee, pddPr,achtlg vaI? m°nta6a dat het meestal niet mc r als een 2«n ge Iaatsta s?enes »aa™ het ge zegen wordt beschouwd, maar als zels,cbap, aen «reus-show voor het een juk. voetlicht brengt. Onafhankelijk van wat men geeft wenst men steeds meer te ontvan- GEWEZEN HOOFDAGENT gen. Men accepteert A.O.W. en VEROORDEELD A.W.W. als vanzelfsprekend en vindt dat nog allemaal lang niet mooi ge- De gewezen hoofdagent van de noeg. Men kan niet leven zonder te- gemeentepolitie te Zutphen J. W., is levisie - een radio is vanzelfsprekend gisteren door de rechtbank te Zut- auto, bromfiets en ik weet niet wat Phen veroordeeld tot een gevangenis- nog meer. straf van twee en een half jaar met aftrek van voorarrest. Veertien da- Het is wel gegund gen geleden had de officier van jus titie dezelfde straf geëist. U zult me misschien een oude W. moest destijds terecht staan we- conservatieve brompot vinden, die gens een groot aantal oneerlijkheden andere mensen niets gunt, zo ging door hem begaan in zijn diensttijd en prins Bernhard verder, maar heus, in uniform. Hij maakte zich schuldig ik zou niets liever willen dan dat aan het wegnemen van goederen, ieder mens een heerlijk leven had voor een bedrag van duizenden gul met alles wat zijn hart begeert. Wat dens. Zelfs de tuinstoelen van de of- mij echter zo erg bang maakt is, dat ficier van justitie waren voor hem het lijkt alsof voor dit „heerlijke" niet veilig. Telegram aan ministerraad Ernstig rekening houden met wensen centrales overheidspersoneel! Het overlegorgaan van NW, KAB en CNV heeft gistermiddag aan de ministerraad een telegram gezonden. In dit telegram wordt er bij de raad van ministers met klem op aan ge drongen, ernstig rekening te houden met de wensen van de centrales van overheidspersoneel zoals deze tot uit drukking zijn gebracht in een tele gram dat deze centrales eerder aan de ministerraad hebben gezonden. Rechter en de zaak Van der Putten De voorzitter van het ambtenaren gerecht in Amsterdam, mr. C. J. C. M. Schneider, heeft zich onbevoegd verklaard ten aanzien van het ver zoek van de ontslagen Bussumse de fensie-ambtenaar F. H. van der Put ten, die hem dinsdag j.l. schriftelijk had verzocht bij voorraad te beslissen dat het ontslagbesluit van de minis ter van defensie wordt opgeschort en dat hangende de beroepszaak tevens normaal het loon moet worden door betaald. Deze onbevoegdverklaring baseerde mr. Schneider op de over weging dat het beroep tegen het ont slag als hoofdzaak moet worden ge zien en,niet het,ernstige nadeel, dat Van der Putten voor zijn persoon vreest door bepaalde uitlatingen van minister Visser tijdens de beide pers conferenties. Gistermiddag vond de heer J. Stas- sen, rentmeester te Echt en eigenaar van de plaatselijke steenfabriek, in zijn brievenbus de trekkingslijst van de jongste appèlactie. Tot zijn verba zing bleek op zijn lot nummer C 137420 een huis te zijn gevallen. Ter wijl hij zich gereed maakte naar Rot terdam te gaan om daar volgens de regels zijn lot te tonen aan de nota ris in Rotterdam, kwamen zijn zoons tot de ontdekking dat hij ook een tweede huis gewonnen had op zijn lot nummer E 137677. De heer Stassen is bestuurslid van de bond van militaire oorlogsslacht offers, ten behoeve waarvan de ap pèlactie is gevoerd. Hij zeide „de huizen goed te zullen besteden". Schip - na proefvaart - tegen pijler De allereerste tocht van het bij de „Zaanlandse scheepsbouw maat schappij" te Zaandam gebouwde ms. „Aida" heeft een slechte afloop ge had. Na een geslaagde proefvaart op de Noordzee liep het schip vanavond bij terugkomst in het Noordzeeka naal tegen een van de nog bestaan de pijlers van de Velser brug op. Daarbij ontstond aan stuurboordzij de, op een afstand van 25 meter van de voorsteven, een groot gat, zowel onder als boven de waterlijn. Het schip is na het ongeluk naar de werf van de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij gevaren, waar het van ochtend zou worden gedokt. De „Aida" maakte vrij veel water. Het ongeluk gebeurde tussen zes uur en half zeven. De „Aida" had 'n loods aan boord. Naar wij van de ha vendienst te Amsterdam vernemen, was het op die tijd erg druk op het Noordzeekanaal. In het derde klas passagiersge deelte stond kort na de botsing reeds anderhalve meter water. Onder de opvarenden er waren veel gasten aan boord, die de proefvaart had den meegemaakt hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorge daan. Volgens een verklaring van de zijde van de „Zaanlandse Scheeps bouw Maatschappij" i* de aanvaring met de pijler ontstaan, doordat de „Aisda" moest uitwijken voor een kunstvaartuig. Er voeren op 't tijd stip van het ongeluk vele uitgaande schepen op het Noordzeekanaal. Het betrokken kustvaartuig zou een on verwachte manoeuvre gemaakt heb ben, waardoor de „Aida", om een aanvaring te vermijden, plotseling van koers moest veranderen. Kort daarop sloeg het schip, dat 2500 ton meet, tegen de pijler van de vroe gere Velser brug. De proefvaart het schip voer donderdag voor het eerst in volle zee had twee dagen geduurd. Het schip is bestemd voor een Egyptische maatschappij om dienst te doen als veerboot. studievrienden en vrienden van de beide oudste prinsessen uit Utrecht en Leiden, een kinderkoor en enkele leden van de Koninklijke Militaire Kapel. Prinses Beatrix speelde de rol van Eva, de centrale figuur in dit spel, prinses Irene was een der drie waakengelen prinses Margriet vervul de de rol van Maria (een zwijgende rol) en prinses Marijke was een der dorpsvrouwen uit Bethlehem. De re gie was in handen van mevr. I. van Driel van Wageningen-Blaisse. Dit kerstspel is meer dan „slechts" weergave van een symbolisch gebeu ren. Een centrale figuur er in is Eva, voorstellend „de mens", die met schuld beladen door het leven trekt, eeuw in eeuw uit om de verlosser te zoeken - zo werd in de toelichting op het spel in het programma geschre ven. Tot de figuren in dit lekenspel be horen verder de koningen, herders en dorpelingen, hovelingen aan het hof van Herodes en een Romeins of ficier, die, op last van Herodes er op uit gezonden wordt om het kind te doden. Dichtbij de kribbe aanvaardt deze officier opeens de genade en doorziet hij Herodes boze opzet. Aan het slot van het spel, breekt Eva haar houten staf en vormt met de stwee stukken een kruis, waarna met samenzang van „Ere zij God" het spel wordt besloten. DIEPE INDRUK De uitvoering van dit spel heeft op de toeschouwers een diepe indruk gemaakt. Door de wijze van belich ting der verschillende taferelen werden vaak Rembrandtieke effecten verkregen van de opstelling der pes- sonen rond de kribbe. Een van de ontroerendste momenten in het spel is de ontmoeting van een kleine dorpsjongen met een lantaarn en de Romeinse officier. Nadat de lichten waren aangegaan begaven de gasten zich naar de aan grenzende galerijen, waar vorstin en prins met leden var de hofhouding chocolade schonken en broodjes op lange witte tafels gereed lagen. Voordat de personeelsleden zich naaj de bussen begaven werden door de leden van het koninklijk gezin aan allen kerstpaketten uitgereikt. Deze bevatten een kerstboord, een Pro Ju- ventute-kalender en een foto van de koningin en de prins. Behalve de personeelsleden met hun echtgenoten of verloofdes uit Den Haag, Soetsdijk, het Loo (die met 19 bussen werden vervoerd) en Amsterdam, waren ook de ambtena ren van het postkantoor Soestdijk uitgenodigd. 100.000ste octrooi feestelijk uitgereikt Gistermorgen is door de voorzitter van de Nederlandse Octrooiraad, mr. ir. C. J. de Haan, het 100.000ste oc trooi-bewijs uitgereikt aan een ver tegenwoordiger van een Duitse fir ma uit Frankfort a. d. Main. De of ficiële verlening van dit octrooi, dat het nummer 227.928 draagt, geschied de tijdens een bijenkomst in 't grote gebouw van de Octrooiraad aan het Willem Wisenplein in Den Haag. Ter gelegenheid van het 100.000ste octrooi werd door ir. M. v. Dam, voorzitter van de orde van octrooi- gemachtigden een kans op de 100.000 (in de Staatsloterij) aangeboden aan de personeelsvereniging van de Oc trooiraad. Half jaar voor in Suriname gedeserteerde militairen De krijgsraad te Paramaribo heeft vrijdagmorgen de soldaten A. D (20) uit Vlaardingen, A. W. M. S. (19) uit Amsterdam en F. H. (22) uit Bloe mendaal, veroordeeld tot een gevan genisstraf van zes maanden met af trek. De veroordeelden, allen soldaten van de Nederlandse troepenmacht in Suriname, waren ongeveer zes we ken geleden in Nieuw-Nickerie, aar de westgrens van Suriname, gedeser teerd. Zij reisden in burgerkleding naar het naburige Brits-Guyana. waar zij echter werden aangehouden. MET GRATIS CHOCOLADE Militairen op Kerstverlof moeten naar radio luisteren Krachtens een legerorder, zo ,meldt „De Tel.", moeten alle dienstplichti gen van de Kon. Landmacht, die dit jaar op Kerstverlof zijn, tenminste eenmaal per dag naar de radio luis teren, teneinde op eerste aanzegging naar hun legeronderdeel terug te kunnen keren. Deze legerorder, zo wordt van bevoegde zijde vernomen, past slechts in het kader van de pa- raatsheidsmaatregelen en houdt geen enkel verband met de kwestie Nieuw- Guinea. Stalling- en kruierstarieven bij Spoorwegen omhoog Bij de Nederlandse Spoorwegen zullen op 1 januari 1962 de bewaarlo- nen worden verhoogd. Voor een bromfiets zal bijvoorbeeld 25 cent per dag verschuldigd zijn inplaats van 15 cent. Het bewaarloon voor 'n fiets zal voor de eerste dag op 15 cent worden gebracht, de volgende dagen op 10 cent. Ook de week- en maandabonnementen worden duur der. Het kruierstarief wordt even eens op 1 januari 1962 verhoogd en wel tot 50 cent per collo. Rijkspersoneel krijgt ziektenkostenregeling De ministerraad heeft in beginsel besloten voor het rijkspersoneel een definitive ziektekostenregeling te treffen, die gebaseerd is op het ver richtingenstelsel. Bij de uitwerking van deze beslis sing zullen de gepensioneerden daar in worden betrokken. Tevens wordt de mogelijkheid onderzocht, of de uit Nieuw-Guinea^ terugkerende ambte naren onder die regeling kunnen worden gebracht. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. V S. van Amerika: ss. Westerdam (28-12); Argentinië: ss. Campero (27-12); Australië: ss. Canberra (26- 12), ms. Aramaic (27-12), ms. Willem Ruys (28-12), ms. Tugela (28-12); Brazilië: ms. P.heinstein (27-12); Ca nada: ms. Pr Willem van Oranje (26 12); Chili: ms. Köln (26-12); Nw-Zeeland: ms. Willem Ruys (28- 12); Suriname: ms. Jason (27-12); Republiek Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms Serooskerk (27-12). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. HCW: resultaten achtergebleven NEM: iets optimistischer De N.V. Hollandsche Constructie werkplaatsen te Leiden maakt be kend, dat in de eerste helft van ja nuari 1962 een interim-dividend van 6 procent over het boekjaar 1961 be taalbaar zal worden gesteld. Wat be treft de resultaten over het lopende jaar en de vooruitzichten voor 1962, deelt de directie het volgende mede: „De in verband met de verwezen lijking van de 45-urige werkweek noodzakelijke produktiviteitsverho- ging kon nog niet geheel worden be reikt. Enkele loonintensieve en langlo pende werken, welke in dit boekjaar tot aflevering kwamen, hebben hier door een minder gunstige invloed n de resultatt- gehad. Ook kon, door gebrek aan werk krachten, de volledige produktie-ca- paciteit van het bedrijf niet worden benut. Hoewel het juiste overzicht nog niet beschikbaar is, verwacht de directie, dat de resultaten enigszins zullen blijken te zijn achtergebhven bij die van het boekjaar 1960. Wat de vooruitzichten voor het ko mende jaar betreft kan worden ver meld, dat de orderportefeuille zeer goed is gevuld met ten dele minder loonintensieve werken Hierdoor en door aanpassing aan ueuwe omstan digheden o.a. op het gebied van in tern transport is vertrouwen op be tere resultaten in 1962 gewettigd. NEM. De directie van de N.V. Neder- landsche Electrolasch Maatschappij te Leiden deelt mede, dat gedurende 1961 het bedrijf zeer goed van werk voorzien is geweest. Hoewel dé produktiekosten in het jaar 1961 zijn gestegen en door ge brek aan arbeidskrachten de opti male bezetting van het produktie- apparaat niet kon worden bereikt, verwacht Je directie dat de finan ciële resultaten van het boekjaar '61 iets gunstiger zullen zijn dan die van het voorgaande jaar. Besloten is, be gin januari 1962 een interim-dividend van 6 procent over het boekjaar 1961 betaalbaar te stellen. Voor 1962 verwacht de directie dat de bedrijven voldoende van werk kunnen worden voorzien.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 6