KABO-VOÖRZITTER TREKT VAN LEER Salarisverhoging voor belastingambtenaren VRIJDAG 22 DECEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 .want Akkertjes zijn instant cachets met 4-voudig werkend micropoeder. Ontdek óók de weldaad van Akkertjes Cl I I (Advertentie) De ambtenarensalarissen Vandaag is in Utrecht een verga dering gehouden van de bondsraad van de Katholieke Bond van Over heidspersoneel (KABO). De voorzit ter van de bond, de heer A. G. M. Weijters, heeft op deze bijeenkomst een toelichting gegeven op de afwij zing door de grote ambtenarenorga- nisaties van de jongste regerings voorstellen inzake de ambtenaren salarissen. De heer Weijters stelde voorop, dat ook aan de hogere ambtenaren een aan hun functie aangepast salarië ring moet worden gegeven. „Maar wat wij o.m. wilden", zo vervolgde hij, „was het eindelijk eens wegwer ken van de achterstand, welke voor bepaalde groepen van lagere en mid delbare ambtenaren binnen het ka der van onze bezoldigingstechniek ontstond door de nog steeds onvër- teerbare eenzijdige maatregel voor de top-ambtenaren van september 1956". Wat de ministers voorstelt, is een verhevigde herhaling van het dra- ma-1956 en ook nu ontbrak van de zijde van de minister enigerlei over tuigende argumentatie voor de re delijkheid, de gegrondheid van de voorgesteld salarisverhoging, zo zei de heer Weijters. Hij deelde voorts mee, dat, toen het op dit punt tot een scherp debat dreigde te komen, de minister zich beperkte van zijn kant tot enkele algemene vaagheden, die niet konden overtuigen. „Helemaal mis was het toen het vraagstuk van de salarisnormen voor de zgn. A-ambtenaren in discussie kwam. De samenwerkende centrales Kerstvakantie voor Kamer Voor een korte kerstvakantie is de Tweede Kamer gisteren uiteen gegaan. Volgens de voorzitter van de Kamer, dr. Korenhorst, is Kerst mis de dag, waarnaar zelfs 't meest toegewijde lid van deze Kamer ver langt. Hij gaf een overzicht van het geen na Prinsjesdag tot stand is ge komen. Vóór dr. Kortenhorst met zijn gebruikelijke speechje het oude jaar uitluidde heeft de Kamer zich bezig gehouden met het tweede deel van de begroting van financiën. De heren De Ruiter (CH), Ritmeester (WD), Brouwer (KVP), Biewenga (AR) en Vondeling (PvdA) hielden daarbij beschouwingen, welke zich concentreerden rond het uitgiftebe- leid. hadden nl. een compensatiemaatre gel gevraagd voor het ontbreken van de prestatiebeloning voor de maand- loners. Zij wezen de minister daar bij op een tweetal afspraken,, in resp. 1953 en 1956 gemaakt. In 1953 werd overeengekomen: de invoering van de moderne beloningssystemen voor het gehele overheidspersoneel. In 1956 werd overeenstemming bereikt met betrekking tot een voor de maandloners aangepaste methode van werkclassificatie. De overeenkomst van 1953 is op 18 december eenvoudig en eenzijdig door de minister van de tafel ge vaagd. De minister blijkt niet be reid over te gaan tot invoering van prestatiebeloning en wenst evenmin een compensatiemaatregel voor het gemis van de prestatiebeloning te overwegen. In zijn voorstel werd impliciet 'n beperkt element van prestatiebelo ning geïncorporeerd althans naar de mening van de minister maar deze stelling bleek dermate discuta bel, dat de personeelsdelegatie haar niet kon aanvaarden en handhaving vroeg van de getroffen overeen komst", aldus de toelichting van de heer Weijters. Het groot-waterschap van Woerden De provincies Utrecht en Zuid- Holland zijn beide van mening, dat het reglement voor het in beide pro vincies gelegen groot-waterschap van Woerden herziening behoeft. Met be trekking tot twee onderwerpen zijn de provincies het niet eens geworden nl. de verkiezing van de hoofdinge landen en de regeling van de omslag. Utrecht is de mening toegedaan, dat de verkiezing van de hoofdingelan den dient te geschieden door het be sturen van de ingelegen polders en waterschappen en dat een aanmer kelijke Vereenvoudiging van de ad ministratie zal kunnen worden ver kregen, indien de polders en water schappen als zodanig in de lasten worden aangeslagen. De provincie Zuid-Holland wilde de bestaande toestand handhaven, nl. verkiezing van de hoofdingelanden door de ingelanden zelf en recht streekse aanslag van de ingelanden. In dit geschil heeft de Kroon thans beslist en de voorkeur gegeven aan het geen Zuid-Holland heeft voorge steld. Deze beslissing is o.m. ge grond op de wenselijke onafhanke lijkheid van de bestuursleden van het groot-waterschap van de door hen te controleren instanties en dat bij het door Zuid-Holland voorgestane stel sel de verantwoordelijkheid van de ingelanden sterker tot uitdrukking komt bij het rechtstreeks betrekken van die belanghebbenden in de om slag van het groot-waterschap. Van der Putten in beroep tegen zijn ontslag De Bussumse ex-defensieambtenaar F. H. van der Putten heeft bij het ambtenarengerecht te Amsterdam na overleg met zijn raadsman mr. N. J. Geleijnse uit Amsterdam schrifteüjk beroep aangetekend tegen het aan hem op 27 november jl. door de mi nister van defensie, ir. S. H. Visser, wegens ongeschiktheid verleende ontslag. De heer v. d. Putten heeft het ambtenarengerecht gevraagd het ontslagbesluit nietig te verklaren, al thans te vernietigen. In zijn beroepsschrift stelt de ont slagen defensieambtenaar in de eer ste plaats, dat het ontslagbesluit rech tens in ieder geval feitelijk strijdig is me de toepasselijke algemeen ver bindende voorschriften, met name met het artikel waarop de minister zich beroept („wegens ongeschiktheid voor het door u beklede ambt, anders dan wegens ziels- of lichaamsgebre ken"). Voorts motiveert de heer Van der Putten zijn beroep door de stelling, dat de minister zich door dit ontslag besluit heeft schuldig gemaakt aan gezagsmisbruik. In een toelichting op beide stellingen geeft de heer Van der Putten een overzicht van de ge beurtenissen die aan zijn ontslag zijn voorafgegaan. De conclusie ervan is, dat naar mening van de heer Van der Putter de minister kon we ten dat zijn opdracht, thans man en paard te noemen inzake zijn beschul digingen aan het adres van bepaalde legerofficieren nooit precies volgens de formulering van de bewindsman kon worden uitgevoerd. De heer Van der Putten is van mening, dat de be windsman de rechtmatigheid en re delijkheid met voeten heeft getreden door te stellen, dat hij niet aan de gegeven opdracht heeft voldaan. Im mers, zo meent de heer Van der Put ten, de minister heeft nagelaten hem op de eventuele tekortkomingen 'te attenderen of om een aanvulling ge vraagd. Brits koninklijk gezin viert Kerstmis op Sandringham Het Britse koninklijke gezin viert ook dit jaar het Kerstfeest weer op het kasteel Sandringham. Op de bijgaande foto, welke op het station in Londen werd gemaakt, zien we koningin Elizabeth II met prins An drew, prinses Mar garet en prins Charles, (telefoto) afwijzend tegenover. Tezamen met minister Van Aartsen is overleg ge pleegd met Gedeputeerden van Zuid- Holland. Minister Toxopeus beraadt zich thans dp de vraag in welke richting de oplossing zowel van het acute ruimteprobleem, waarvoor met name de gemeente Den Haag zich gesteld ziet als van het probleem van de verwevenheid van de belangen der gere en middelbare ambtenaren bij *ot de Haa,gse agglomeratie behoren- onderhandelen, de rijksbelastingdienst er heel wat gemeenten, thans dient te worden BONDEN ZIJN ONTEVREDEN De jaarlijkse algemene vergade ring van het Nederlands Instituut van Accountants heeft de hee»* H. C. Treffers te Amsterdam tot voorzitter van het instituut herbenoemd. In de plaats van de afgetreden heren prof. G. Diephuis, mr. J. P. de Korte en P. Wisse zijn benoemd de heren A. C. Bakker jr., te Amsterdam, B. A. E. van Doorne te Rotterdam en W. Schmidt in Den Haag. Het bestuur van het NI VA is thans als volgt samengesteld: H. C. Treffers, voorzitter; F. van Amerongen, vice-voorzitter; H. Ger ritsen, secretaris; ntr. P. C. Maan, plv. secretaris; G. F. Westendorp, penningmeester; A. C. Bakker jr., bibliothecaris; Ddr. H. Veringa, B. A. E. van Doorne, W. Schmidt, le den. Tot accountans-leden van de raad van tucht en de raad van beroep wer den respectievelijk benoemd de he ren D. de Boer te Naarden en K. Baarsen te Heemstede, drs. C. Bak ker te Amsterdam en L. G. van der Hoek te Rotterdam. Tot lid-accoun tant van de raad voor geschillen de heren drs. J. W. van Eijden te Am sterdam, drs. J. Kuiper te Eindhoven en J. van de Ree, te Voorburg. In Amsterdam-Noord: 15000 woningen Volgen mededelingen van de dienst van publieke werken te Amsterdam zullen volgens de plannen in Am sterdam-Noord 15.000 woningen wor den gebouwd. Het gedeelte van Nieu- wendam-Noord, waar 5000 woningen geprojecteerd zijn krijgt de naam „De Weeren". In de wijken naast „De Weeren" komen op Amsterdams terrein nog 7000 woningen. Voor het gebied van Landsmeer en Oostzaan, waarvoor annexatie-plannen bestaan, bestaat een uitbreidingsplan met 3000 woningen. Alle huizen komen bin nen het geprojecteerde Boogkanaal. Na twee jaar gedurende welke periode de belas- rooskleuriger uit komen te zien. tingambtenaren vaak heel duidelijk van hun ontevredenheid hebben blijk gegeven, is er nu een voor hen aan vaardbare salarisverhoging en pro motieregeling gekomen. Dinsdag hebben de organisaties van overheidspersoneel, zoals wij reeds meedeelden, het voorstel van mi nister Toxopeus geaccepteerd. Dit betekent een verbetering voor ruim tienduizend man (meer dan de helft van het totaal aantal belastingamb- Volgend jaar Haagse agglomeratie met bovengemeentelijk orgaan? gezocht. De minister acht voor an dere agglomeraties een regeling als voor de Rijnmond in dit stadium niet nodig. Landbouwhuishoudschool meisjes krijgen judolessen De leerlingen van de landbouw huishoudschool te Brummen, meisjes De minister van binnenlandse za- tussen 12 en 16 jaar zullen les krij- tenaren), die los komt te staan van ken deelt mede, dat voorgenomen gen in zelfverdediging van een judo- de algemene salarisverhoging, door wijziging van de gemeentewet met leraar ter plaatse, te beginnen in de bewindsman in het vooruitzicht betrekking tot het toezicht op de ge- januari a.s. gesteld. meentebesturen naar verwacht kan Teneinde de meisjes, die vaak over Voor het grootste deel van de tien- worden nog in het lopende zittings- eenzame en donkere wegen moeten duizend zal de extra-verhoging neer- jaar zal kunnen worden ingediend. gaan in de winter, een wapen te ge komen op een verbetering van het Het ontwerp van wet Rijnmond ven om zich te verdedigen heeft men salaris van 16.per maand. Bo- heeft de ministerraad bereikt en zal, hiertoe besloten, aldus de directrice, vendien krijgen de ambtenaren een nadat de wet op de ruimtelijke or- De cursussen zullen worden gege- beter perspectief door de nieuwe dening de Eerste Kamer is gepas- ven in de school en zullen ca. 20 les- promotieregeling. Voor bepaalde seerd, worden ingediend. sen omvatten, doch een en ander zal groepen komt de direkte salarisver- De minister acht het onzeker of 't nog definitief worden vastgesteld, hoging neer op een bedrag van ƒ33 voorontwerp voor de Haagse agglo- Niet dat in deze omgeving zoveel meratie het stadium van wetsont- aanrandingen plaats vinden, integen- werp zal bereiken. De gemeentera- deel, doch men wil de meisjes zoveel den van Leidschendam, Nootdorp en mogelijk wapenen tegen deze geva- Zoetermeer staan er ondubbelzinnig ren. per maand, het dubbele dus. PROMOTIEKANSEN. Nieuwe promotiekansen ontstaan o.a. door de invoering van twee nieu we rangen: een aantal assistenten zullen worden bevorderd tot de nieu we rang van assistent A en voor de adjunctcommiezen bestaat de moge lijkheid bevorderd te worden tot de nieuwe rang van adjunctcommies A. De rang van hoofd-assistent-titu- lair komt te vervallen. Deze assisten ten zullen hu onmiddellijk hoofdas sistent worden. Een andere tussen rang, die van commies-titulair, zal evenzo verdwijnen. Deze ambtena ren worden direkt commies. Voor de lagere ambtenaren in de buitendienst is een bijzondere rege ling getroffen. Zij krijgen onmiddel lijk twee periodieke verhogingen ejctra. Dit geldt voor de grenscom- miezen en commiezen eerste klas. Voorts zullen een aantal assitsenten worden bevorderd tot hoofdassistent en een aantal adjunctcommiezen tot commies. Vele commiezen krijgen de nieu we rang van commies le klas. Door deze regeling is de positie van de la- Ambonnezenkamp door politie ontruimd Vluchtelingen uit Goa in Lissabon Wijziging Kindertoelagen gemeentepersoneel In verband met een wijziging van de kinderbijslagwet per 1 oktober 1960 ligt het in het voornemen van de regering ook de kindertoelagere geling voor het rijkspersoneel te her zien met ingang van 1 januari 1962. Deze houdt in, dat de kindertoeslag wordt verhoogd tot 4.94" p. maand of 1.14 per week voor het eerste kind, 6.46 per maand of 1.49 per week voor het tweede en derde kind, 10.28 per maand of 2.37 per week voor het vierde en vijfde kind en 14.06 per maand of 3.24 per week voor het zesde en ieder volgende kind. De minister van binnenlandse za ken heeft aan de gemeenten verzocht een overeenkomstige voorziening te treffen. De kabelbaan over de „witte vallei" op de Mont Blanc, die sinds augustus buiten bedrijf is nadat een vliegtuig de kabels had beschadigd, zal met Kerstmis opnieuw in gebruik Goa en de beide andere Portugese enclaves in India zijn gevallen en vele Portugese vrouwen en kinderen worden gesteld. Zoals destijds ge- zijn naar het moederland overgebracht. Foto: op het vliegveld van Lissabon krijgen vrouwen en kinderen, meld werd kwamen zes personen bij Aim met een chartervliegtuig uit Goa zijn aangekomen, te eten en te drinken, na een lange vermoeiende tocht, het ongeluk om het leven. Het Ambonezenkamp in de Carel Coenraadpolder in de gemeente Finster- wolde is gistermorgen door de rijkspolitie uit Oost-Groningen ontruimd. De bewoners zullen naar Hoogezand worden gebracht, waar gestoffeerde woningen voor hen gereed staan. Tijdens de aktie van de politie zaten de bewoners van het kamp in het kerkgebouwtje; de politie had de toegang tot de barakken afgezet terwijl de verhuizers het meubilair weghaalden. Op de bovenste foto zien we de verhuizers aan het werk onder het waak zaam oog van de rijkspolitie; op de onderste foto zien we de bewoners van 't kamp in het kerkje, waar zij gelaten de verdere gebeurtenissen afwachtten

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9