BERLIJN BRANDENDE KWESTIE Ulbricht wil devaluatie Oostmark niet aanvaarden Bibber -premies in Berlijn voor jonge paartjes „U steunt zeker de corruptie zwendelaars van de overkant" Goedkope leningen voor grondaankoop e.d. 't Geld is symbolisch voor het probleem „Ihren Ausweis, bitteBeteuterd kykt de buitenlandse bezoeker aan een Oost-Berlyns restaurant op, wanneer hem deze vraag ge steld wordt door een kelner. Controle? Hier? Aan de met prikkeldraad en tanks bewaakte sectorgrens kan men verwachten, dat de Vopo's legitimatie eisen. Maar in een rustig restaurant dat geldt als het modernste en meest luxueuze van Ulbrichts stad achter de muurDe jongeman in het smoezelig witte jasje vertrekt geen spier van zijn gezicht en houdt aan. „Uw papieren alstublieft - an ders kunt u geen bestelling doen, 't spijt me". Pas nadat de jongen een ernstige blik in de documenten heeft geworpen, is hjj bereid te noteren. Een snoepje vooraf - een omelet met ham - een biertje. Een volkomen onschuldig menuutje en het staat er snel genoeg. Maar de bezoeker kan een zekere weerzin niet van zich afzetten. Dat Ausweis-vragen in een restau rant doet te veel denken aan de grauwe jaren dat ook in Nederlandse hotels legitimatie nodig was om binnen te mogen Het zet op de aller eerste kennismaking met Oost-Berlijn meteen al een stempel da. U moest eens kunnen zien hoe dankbaar zij zijn om zo af en toe een paar verstandige woorden te horen", vertelde een van de ondergrondse wer kers. ,,West-Berlijn blijft in de frontli nie en op de bres staan voor de me demens aan de overkant", zwoer een jong meisje grimmig; en haar woorden klonken niet eens pathe tisch, zo ernstig was zij. Wie niet óndergronds kan werken, doet het regelrecht: elke dag rijden vracht wagentjes met luidsprekers naar de sectorgrens; op daverende toon wor den de laatste nieuwsberichten uit de vrije wereld Ulbrichts vesting ingezonden. „Neem geen Oost-Marken mee de bevolen 1:1 recept helpt meestal .Vandaag weer drie Vopo's overge- grens over; je krygt gegarandeerd niets. topen - vandaag weer drie vrouwen moeilijkheden!" waarschuwt men in De Oost-Berlijnse machthebbers wei over de muur geklommen - vandaag West Berlyn de buitenlander die eens geren te accepteren dat zij een infla- weer..." En hetzelfde nieuws kan men achter het prikkeldraad wil kijken, tie tot stand gebracht hebben en dat vanuit Oost-Berlijn duidelijk lezen op Hij kan ongehinderd binnenrijden de rest van de wereld hun geld nu een kolossale lichtkrant, die tegen de (trouwens de Westduitsers ook 30- goedkoop vindt, zo niet waardeloos, grens gebouwd is. lang hij maar niet West-Berlyner is). De Vopo's hebben kortgeleden een Het zijn maar bescheiden pogingen, Dien wordt uiterst correct behandeld Nederlander zó ver weten te krijgen, protesteren en propageren tegen Ul- door de opvallend jonge Vopo's die dat hij uit pure ellende in een Oost- bricht. „Maar we DOEN tenminste met mitrailleurs de ingang bewaken; taxi (natuurlyk „volkseigendom", net >ets- Schrijf maar gerust in de krant: en men krygt zelfs een groet mee. als de fabrieken en winkels en de open wat de Russen ook uitdenken en wat Maar de toerist die Oost-Marken bij bare instellingen tot de reinigings- de Amerikanen ook zullen beslissen op zich draagt hijkan grif rekenen dienst toestapte en z'n laatste e€n °f andere conferentie, wij Berly- op een paar dagen, in het gunstigste Oost-Marken zinloos besteedde aan ners blijven vrij", geval een paar uren arrestatie en on- doelloos rondtuffen. Pas toen z'n al- eindige verhoren. lerlaatste rode pfenning op was mocht de reiziger weer de grens over, West- wwwwtwuwwwwvwwi Berlijn in. „U betaalt zeker in West-Marken?" De vraag wordt volkomen vlak gesteld door de kelner, misschien net iets té onverschillig. De jongen had die paar woorden overigens evengoed luid kunnen uitschreeuwen, het effect bleef hetzelfde. Want dit IS het hele probleem-Berlyndie gehate West-Marken die vyf weer zo veel waard zyn als de Oost-Berlynse op de vrye markt ze zyn symbolisch voor de bankroete economie van de communistische stad, die nog niet één-vyfde deel heeft kunnen presteren van wat het „bolwerk der kapitalistische wereld" opbracht meestal West-Berlijn een ten dode opgeschreven stad f EEN wandelingetje over de Kurfürstendam is voldoende om zelfs de meest grondige pessimist weer levens moed te geven: glanzende auto's in onafgebroken rijen, felle neon'shelverlichte en prachtige etalages met goederen die men ook werkelijk kdn'kopen als West-Berlijner, of het nu om het laatste type sport auto gaat, dan wel om een brokje chocolade), hotels en restaurants waar de meest verwende smulpaap tóch nog verwend wordt, theaters. De Kurfürsten dam is echt niet de enige levendige winkelboule vard van West-Berlijn: er zyn er meer. De „vrije stad" heeft er geen behoefte aan met één welvaren de straat reclame te maken: de héle stad is een propaganda voor zichzelf. •ipunifimnrir'niiiiiïiiaiiKiiiiifiiiiniiiiniinnici n.<iMiiiirTini-ii.fiuiiiriiiiiQit>iiti!ii.iiinoiiii:' Paar duizend West-Berlijhers trokken weg „Sabotage- Verraad"! VWWWWWWHWWWWWWW „Waar hebt u die Oost-Marken van daan? Zeker één op vijf gewisseld. U wilt natuurlijk meedoen met die oor logshitsers, die zwendelaars, bedrie gers en corrupte misdadigers aan de andere kant? Dit is SABOTAGE en VERRAAD!" wordt de onthutstei be zoeker toegebeten. Het maakt weinig verschil of hij de Oost-Marken nu op de heen- dan wel de terugweg bij zich draagt. In het laatste geval wordt hem toegesnauwd dat hy zeker wil proberen „die schun nige bedriegers aan de overkant nieuw geld in handen te spelen, om hun misdadige 1:5-wisselpraktyken voort te zetten". Een origineel bewijs van een Oost-Berlijnse bank dat men het schuldige geld in alle eer en deugd in de communistische stad ge- wisspld heeft volgens 't door Ulbricht Teveel puin Het gezegde dat heel Ulbrichts Ber lijn noggeen vijfde waard is van de „lokkende etalage der Westerse we reld" kan men overdreven vinden. Ten minste, zolang men niet óver de sec torgrens geweest is. Daarna krijgt zelfs de meest welwillende waarne mer de neiging om nog veel scherpe re definities te bedenken. Het con trast is té groot. West-Berlijn werd magnifiek her bouw; impónerende staaltjes van ge durfde moderne architectuur kan men vinden in het Hansa-kwartier. Frisse moderne woningen overal ka pitale zakenpanden, riante straat- aanleg, juweeltjes van sportparken en ga zo maar door. Oost-Berlyn kan hier praktisch niets tegenoverstellen: een blok of vier nieuwe arbeiderswoningen, een inmid dels - herdoopte Stalin-allee met imi tatie Moskouflats, waarvan de voor gevels nu al weer afbrokkelen, verder een pompeus gedenkteken voor ge sneuvelde Russische soldaten en -een indrukwekkende paradeplaats voor militaire feesten. Plannen genoeg En voor de rest: vijf keer zoveel puin als er nog in West-Berlijn ligt... ..In de komende vier jaar zal het nieuwbouwprogramma opgevoerd worden tot 78.160 woningen", belooft Ulbrichts pers met schreeuwende let ters. Dat is dus wéér een plan; maar van dergelyke - jaren - projecten heb ben de Beriyners aan de andere kant zo langzamerhand genoeg. Zelfs vandaag nog kunnen ze óver de haastig gebouwde muur kijken naar het „bolwerk van de vrije we reld" en vaststellen dat men daar geen tyd heeft voor het uitdenken van geraffineerde plannetjes op pa pier, omdat men wérkelijk bouwt. Spontaan verzet Dat bouwen van die muur was de meest naieve „verdediging" van ei gen wanbeheer, die Oost-Berlyn had kunnen bedenken. De West-Berlyners haatten de grauwe kiompen beton om dat men nu gescheiden is van gezins leden, familie, desnoods bekenden, in elk geval van: landgenoten! En er is liet één Berlyner, die van plan is die -trokken steen te accepteren. Nóg trekken elke dag tientallen West '.eriyners In het diepste geheim de ectorgrens over. Zij hebben werk groepen gevormd voor „illegale gees- •*lyke weerbaarheid". Mannen en vrouwen riskeren hun leven om in con- act te kunnen komen met de jeugd '.chter het prikkeldraad. „Wat er ook gebeurt, hun moreel mag niet verzwakken. De meisjes en jongens staan dag in dag uit bloot aan de meest ordinaire rode propagan „Jonge paartjes die in West-Berlyn trouwen en zich vestigen in deze stad, krygen van het stadsbestuur drieduizend D.-Marken als ren teloos voorschot. Zy mogen dit bedrag in tien jaar aflossen. Bovendien gaat er voor elk kind dat wordt geboren een fikse portie van de totale schuld af". Dit is één van de speciale Er zijn nog meer ideeën gelanceerd. „Geef elke inwoner van West-Berlyn zo maar honderd mark Ineens en voor een keer cadeau; Iaat het een vergoe dingspremie zijn voor ongemakken als: gescheiden leven van familieleden en het staren naar de grauwe muur met prikkeldraad, die de Vopo's lieten bouwen om Oost-Berlijn af te grendelen". maatregelen die de West-Iïerlijnse overheid momenteel uitvoert om het wonen en werken in het vrye deel van de verscheurde stad extra aantrekkelijk te maken. „Bibber"-premies noe men de Berlijners zelf dergelijke overheids- „douceurtjes" spottend verbloemt niet, dat deze kentering te danken is aan doeltreffende en groot scheepse propaganda voor „eigen huis". „Tegengif" Bouwondernemers en particulieren die een of meer nieuwe woonhuizen zetten in West-Berlijn kunnen reeds lang bijzonder goedkope leningen krij gen voor grondaankoop e.d.; de rente is slechts twee percent. Wie andere positieve bijdragen levert voor de ont wikkeling van de vrye stad kan re kenen op interessante „kortingen" op zyn belastingaanslag. Kortom: 't is voor de West-Berlynse overheid een ernstige zaak, het vertrouwen van de inwoners in hun eigen stad te vergro ten. Dit ,,Sinterklaas"-spelen heeft na tuurlijk een aanleiding. In de loop der maanden hebben duizenden West- Berlyners er de brui aan gegeven; zy vertrokken uil de „frontstad". De „emigrarten" werden niet zozeer door paniek of angst gedreven; hun geduld was eenvoudig op. Men geloofde niet me in een toekomst voor West-Ber lijn. Recente iJtlatingen van o.m. en kele vooraanstaande Duitse regerings functionarissen en politici, dat „West- Speciale reportage over Berlijn Een van onze medewerkers bracht een bezoek aan West- Berlyn en maakte van de gele genheid gebruik ook een bezoek aan Oost-Berlijn te brengen. Van zyn ervaringen vertelt hy thans uitvoerig op deze pagina! Berlijn niet meer te handhaven zou zyn op de lange duur als Westers bol werk midden in communistisch Duits land" versnelden dit proces. Ook moest West-Berlyn hier tn daar een behoorlyke kapitaalsvlucht constateren. He bedrijfsleven oordeel de het soms verstandig elders in het vrye Duitsland een „tweede been" neer te zetten: nevenvestigingen, fi lialen. Ir andere steden zagen de be wuste ondernemers veiliger perspec tieven voor geldbelegging. Grejjjg heeft de Oost-Berlijnse pers zich op dit wegtrekken van mensen en geld geworpen. „De etalage van 't vrye Westen heeft wieletjes gekre genspotten de communistische journal'sten met de verhuizende ge zinnet en zaken. „De helden van Willy Brandts frontstad zyn vermoeid", sneerden zy. Dat er ook een kéérzijde is, ver zwijgt de Oost-Berlijnse pers uiter aard. Tenslotte zyn 't slechts enkele duizenden, die uit d2 vrye stad trek ken, terwyl het aantal vluchtelingen dat vanuit de Oost-sector en -zone West-Berlyn binnenkomt in de hon derdduizenden loopt. Het zyn dus twee beslist onverge lijkbare grootheden dat wegtrekken op zeer kleine schaal en dat binnen vluchten in de vorm van een comple te volksverhuizing! Waar nóg iets bykomt: de „bib- ber"-premies van de West-Berlynse overheid hebben succes. Het geschok te vertrouwen in de toekomst van de vrye stad is weer hersteld. Dat wordt bewezen door het simpele feit, dat sinds de jongste crisis toch duizenden weer naar de „voorpost" der vrije wereld „repatrieerden". West-Berlyn Zo doeltreffend, dat ook buitenlan ders meer interesse dan ooit krygsn voor de stad. Praktisch alle hotels zijn - om iets te noemen - reeds nu „uitverkocht" voor de dagen rond Kerstmis. Tienduizenden toeristen ver wacht men rond die tyd, gasten die het kerstfeest willen vieren in de vrye stad midden in communistisch Duits land. Dergelyke feiten maken de be wering dat West-Berlijn een ten dode gedoemds stad is, niet erg geloof waardig. Uiteraard moest Oost-Berlyn dit fa beitje echter wel uitspelen als hoog ste troef; een beter „tegengif" tegen de onweerstaanbare aantrekkings kracht van het „paradijs" West-Ber lyn op miljoenen vluchtelingen vanuit het oosten, koi men zich toch nauwe lijks wensen. „Waarom zou Je met levensgevaar over de grensmuur klauteren en vluch ten naar een stad, welks bewoners zélf ylings de benen nemen naar oor den die wél .veilig zyn" De West-Berlynse overheid heefi dit spelletje doorzien. En is vastbe sloten zelfs de schyn dat er iets mot de vrye stad aan de hand zou zyn. weg te nemen. Daarom worden be paald kostbare maatregelen genomen als de renteloze /oorschotten van 3000 DM voor alle Jonge bruidsparen, de belasting-reducties en spotgoedkope leningen voor ondernemers. Het schynt een afdoende propaganda ie zyn. Maar kenneiyk hoopt de overheid op deze manier ook de economische toekomst van West-Berlijn op de lan gere baan veilig te stellen; ook zón der dat er voorlopig garanties zjjn ge geven door Chroesjtsjov of nanvns hem door Ulbricht, onbetwist de meest gehate man in West Berlyn.... Want die economische perspectieven voor vele Jaren, blijven onzeker zo lang d' vrijheid van Berlijn niet wordt gegarandeerd door het Westen en de Rnssen. Angst moet onze economie verlammen' „Waarom hebben de Amerikanen de muur niet onmiddellijk weer af gebroken?". Die verbitterde vraag stellen de West-Berlijners zich nog elke dag. „Waarom werd er niet krachtig ingegrepen toen Ulbrichts slaven Berlyn voorgoed in tweeën hakten en van de Oost-sector een concentratiekamp maakten?" Men begrypt het niet in West- Berlyn en men is bitter teleurge steld. Bepaald angstig maakt men zich in West-Berlijn niet en men denkt daar ook niet direct aan oorlog Naar liet oordeel van vele vooraan staande Wcst-Berlijhers vecht Chroesjtsjov niet met „echte" oor logsmiddelen tegen het vrije Westen maar in hoofdzaak met economische wapens. Chroesjtsjov tracht ons vertrouwen in de toekomst te ondermynen door paniek en angst te zaaien, zo zeg gen zy. „Wij moeten economisch ge zien net zo'n puinhoop worden als Oost-Berlijn. Stort onze economie in, dan vallen wij als een rype vrucht in rode handen", zo voegen zy er aan toe. Daarom vecht Wes-Berlijn met de zelfde wapens terug. Men wil van de stad West-Berlyn mogelijk een nog aantrekkelyker sta* maken met nog mooiere gebouwen, nog meer ver regaande sociale voorzieningen en desnoods met nog meer belasting maatregelen in gunstige zin. „Want het vertrouwen in West-Berlyn moet ongeschokt blijven. Dat is een zaak van belang voor het gehele vrije Westen", zo zegt het West-Berlynse gemeentebestuur

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7