SeC^klóeSoti/tant PAUS JOHANNES PLEIT VOOR GOEDHEID 491 Kerstboodschap aan de wereld Geen onmiddellijk oorlogs gevaar in Nieuw Guinea 75 Strijd om Goa eiste 50 doden VRIJDAG 22 DECEMBER 1961 52ste JAARGANG No. 15508 Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Kerstboodschap horen is niet hetzelfde als er naar luisteren Telet- 2 0 9 3 5 Red 2001 5, 25594 Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tossen 17.30 en 19.00 n.> Giro 10.30.03 Abonn. 1 0,59 p. w., 2,55 p. tnnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 1 8.*, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 De boodschap, die paus Johannes XXIII dit jaar hij het naderen van het Kerstfeest tot geheel de wereld heeft gericht, is in de eerste plaats een aansporing tot goedheid: naast de vrede in de waarheid, de vrede in de eenheid, de vrede in de rechtvaardigheid, thans ook de vrede in de goed heid. Jezus, immers is de verpersoonlijkte goedheid, de goddelijke bron daarvan, en Zijn goedheid het algemeen leergezag van de vrede voor ge heel de wereld. Wie echter de gebeurtenissen rondom zich gadeslaat, aldus de H. Vader, zou zeggen, dat'in onze tijd schrik en angst koorts en een soort temperatuursverhoging en een gevoel van onbehagen veroorzaken. Mis schien zijn velen dit zich niet bewust, maar toch is het steeds te merken in de onderlinge verhoudingen. Dit leidt tot een voortdurende verstoring van de huiselijke en maat schappelijke, der burgerlijke en internationale betrekkingen. De liefde in een angstige wereld „Houdt op, houdt op met dat zinspe len op het gebruik van geweld; beeft bij de gedachte, dat Gij een onvoor zienbare lawine van gebeurtenissen, veroordelingen en wraakgevoelens ontketent. Deze lawine zou wel eens uit kunnen lopen op onberaden en zelfs op onherstelbare daden. Grote macht is u gegeven, niet om te ver nietigen, maar om op te bouwen; niet om te verdelen, maar om te vereni gen, niet om de mensheid te doen schreien, maar om arbeid en veilig heid te geven." De H. Vader besloot Zijn Kerst boodschap met de wens dat tot iedere mens de boodschap der evangelische goedheid en liefde in haar omvang en duidelijkheid moge komen en dat de gelovigen opnieuw mogen worden aangespoord die goedheid en liefde ook te beleven door aan de angstige wereld een voorbeeld .daarvan te geven. VER VAN DE GODDELIJKE LEER Deze symptomen zijn des te meer bedroevend, wanneer men bedenkt, dat de Schepper de mensen voorbe stemd heeft, elkander te begrijpen^ te helpen en aan te vullen, in broe derlijke samenwerking plannen te maken, geduldig meningsverschillen bij te leggen en billijk de aardse goe deren in liefde en rechtvaardigheid te verdelen. Wanneer men een blik werpt op het hele en gevarieerde net van betrekkingen tussen de volkeren zowel in binnenlands als internatio naal opzicht, zo yervolgde de Paus, dan moet men vaststellen, hoever men helaas nog van de goddelijke leer af is. „Het is de trots van de machtigen, die tot onderdrukking leidt, de heb- KONGO IN DE KONGO is een akkoord tot stand gekomen tussen de premier van de centrale regering te Leopold- stad, Adoela, en de president van Katanga, Tsjombe. Wat dat akkoord precies inhoudt, weten we niet; het is niet bekend gemaakt. Maar het staat vast, dat volgens dit akkoord Katanga zich zal moeten aansluiten bij een verenigd Kongo, dat Tsjombe de huidige voorlopige president moet erkennen en dat Katangaanse afge vaardigden naar Leopoldstad zullen kunnen gaan om mee te helpen bij de opstelling van een definitieve grondwet. Nu is men al eens meer tot 'n 0 dergelijk akkoord gekomen, maar men heeft er zich nog nooit aan gehouden/ Hèt is nu maar de vraag of dit akkoord wel zal wor den nagekomen. Er lijkt nu meer kans op te zijn, nu de Verenigde Naties en Amerika zich er achter geplaatst hebben. Tsjombe heeft evenwel nog een slin ger om de arm gehouden door te verklaren, dat de voorlopige over eenkomst nog door zijn kabinet en het parlement moest worden goed gekeurd. Als de overeenkomst inderdaad mocht worden goedgekeurd en wor den nageleefd, is het uit met de on- afhankelijkheidsdroom van Tsjombe. Zeventien maanden geleden procla meerde Tsjombe Katanga tot een on afhankelijke staat, die echter niet erkend werd, zelfs niet door België, dat toch wel reden had om dit te doen. Ook de Verenigde Naties er kenden Katanga niet. Troepen van de V.N. gingen voor de eerste maal tot actie tegen Katan ga over in augustus I960,-bij een po ging gevechten in Noord-Katanga tussen Katangaanse troepen en le den van de Baloebastam, die zich niet aan Tsjombes gezag' wilden on derwerpen, te beëindigen. In April van dit jaar ontstond hoop op een overeenkomst tussen Tsjombe en de centrale regering, toen de Katangaanse leider deelnam aai» een ronde-tafelconferentie in Coquilhatstad. Tsjombe liep echter uit de vergadering weg en werd daar na door Kongolese militairen gear resteerd. De centrale regering liet hem in juqi vrij op belofte, dat hij een federatie in Köngo zou steunen. Toen Tsjombe weer in zijn hoofd stad terug was trok hij zijn belofte echter in. In augustus werd een nieuwe cen trale Kongolese regering gevormd met Cyrille Adoela aan het hoofd. Het parlement nam kort daarna een resolutie aan, waarin de terugkeer van Katanga, desnoods door middel van geweld, werd geëist. Op 13 september trachtten de strijdkrachten van de Verenigde Na ties de hoofdstad van Katanga, Elisa- bethstad, onder VN-beheer te bren gen. Als reden voor de actie werd genoemd, dat de V.N. buitenlandse „huurlingen" uit het Katangaanse le ger wensten te verwijderen en dat men een einde wilde maken aan ter reurdaden tegen de Verenigde Na ties. De V.N. slaagden hierin echter niet volledig, waarna een algehele strijd in Katanga ontbrandde. Dat was geen gelukkig resultaat van het V.N.-optreden, maar het had tenminste één goed gevolg en dat was, dat Tsjombe inzag, dat hij wa ter in zijn wijn moest doen en met Adoela moest gaan praten. Mogelijk beleeft nu ook Kongo nof een vreedzame Kerst, al hangt de vredester daar aan een dun draadje. zucht van degenen, die alles naar zich toehalen en het ene bovenop het andere stapelen, de hardheid van hen. die hun hart sluiten voor de noden van hun broeders, de ongevoeligheid van de genieters, die zich niets ge legen laten liggen aan het lijden van anderen, hoewel de wereld er vol van is. Goedheid van Christus als tegengif Het ontbreekt altijd weer aan de goedheid van Christus, ofschoon juist deze het tegengif moet zijn geweest tegen de geest van weerspanningheid ,en hardheid en tot een vreedzamer waardering der dingen moet leiden." Zijn bede om vrede bij de kribbe van Betlehem wil dit jaar daarom in de eerste plaats een „afsmeking van en tegelijk een aansporing tot goed heid zijn". Deze aansporing is des te dringen der, aldus de Paus, omdat het weder zijds wantrouwen oorzaak is van een groeiend onbehagen. Alleen al de angst, die de mensen bevangt, wan neer zij die inspanningen zien om het geweld te demonstreren en de vij andigheid te vergroten, die angst al leen al is oorzaak ervan, dat de ver killing zich uitbreidt en steeds gro ter wordt. Positief het goede willen „Het kwaad betreuren en verfoeien is echter niet voldoende om het uit te roeien. Wij moeten het positief- goede willen, in beoefening brengen en naar voren schuiven. Daarom moet in de eerste plaats ieder mens indi vidueel goed zijn: Hij moet zijn een spiegel van een zuiver geweten, hij moet voortdurend werken aan zijn volmaaktheid, hij moet standvastig zijn in zijn voornemens en daarmee elke zijner gedachten en handelingen in overeenstemming brengen. Voorts moet ook het gezin goed zijn. Goedheid moet echter ook een le vensuiting buiten het strikt huiselijke verkeer beheersen, de school, de ver schillende instellingen van het bur gerlijk leven, de betrekkingen tussen de rangen en klassen der maatschap pij. Heel de mensehid moet tenslotte goed zijn. Voor alle mensen zonder onderscheid geldt de plicht goed te zijn, d.w.z. rechtschapen, edelmoedig, onbaatzuchtig, bereid tot begrip en verontschuldiging, vergevensgezind en grootmoedig. Daarom, zo zei de H. Vader, wilde Hij in Zijn vierde Kerstboodschap allen aansporen, zich deze plicht te herinneren en daaraan te voldoen. Men moet de vrede wil len en alles wat daaraan in de weg staat opruimen. Zij die verantwoordelijk zijn De oproep van de Paus richt zich vervolgens ook tot „de verantwoor delijken der volkeren, tot hen in wier handen heden het wel en wee van de mensheid ligt. En met het gezag waarmee Jezus Christus ons bekleed heeft zeggen Wij tot u: 50 GULDEN LAGER Alleen morgen, zaterdag v.a.9 uu£ sensatie-verkoop van winterjassen. Door het wegblijven van de kou worden wij door één van de beste fabrikanten in den lande in de gelegenheid gesteld een export zending winterjassen aan te bie den voor een prijs, die alles tart. Amerikaanse visie De normale prijs is 99.75, mbar één dag betaalt U voor deze prachtige velours WINTERJASSEN in de nieuwe modekleuren en met de moderne schouderlijndesensa- tieprïjs van ZATERDAGAVOND TOT 9 UUR GEOPEND. LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse- singel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 ZEIST: Slotlaan 158-160 (Advertentie) De Amerikaanse afgevaardigde in de Verenigde Naties, Adlai Steven son, heeft donderdag verklaard, dat er „bij zijn weten" geen onmiddellijk gevaar bestaat voor een invasie van Indonesië in Westelijk Nieuw-Guin- nea. Hij zei, dat de Amerikaanse re gering en de waarnemend secretaris generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, president Soekarno hebben laten weten, dat zij ernstig hopen, dat hij niet tot geweld zal overgaan om Nederlands Nieuw-Guinea te ver krijgen. „Als het gebruik van geweld tegen gebieden onder het beheer van an dere landen goed gepraat moet wor den op anti-koloniale gronden dan kan dit ook gebeuren op andere gronden en dan is de doos van Pan dora geopend", zo zei Stevenson op een persconferentie. „Het einde van die weg is de chaos", zo verklaarde hij. Een officier van de Indonesische luchtmacht heeft tot verslaggevers in Djakarta gezegd, dat Indonesische en Nederlandse luchtmachteenheden oefeningen houden „in het gebied van Nieuw-Guinea", wat ernstige consequenties zou kunnen hebben in geval deze eenheden elkaar ontmoe ten. Na de rede van president Soekarno te Djogjakarta heeft Indonesië een groot gedeelte van het luchtruim voor het luchtverkeer gesloten ver klaard. Voorts zijn verscheidene com mando-eenheden van de luchtmacht naar vooruitgeschoven vliegvelden overgebracht. „Daily Telegraph" begrijpt het niet De „Daily Telegraph" schreef vrij dag, dat de wereldvrede nimmer te- Prinses Marijke (links) in gesprek met een dorpeling (Ank van Driel van Wageningen) met op de achter grond prinses Irene als waakengel. Dit is een scène uit „De ster van Bethlehem", het Kerstspel, dat tij dens de Kerstviering van 't konink lijk huis zal worden opgevoerd. gen zulk een onaantrekkelijke prijs als Nederlands Nieuw-Guinea, in ge vaar werd gébracht. Het blad acht he,t onbegrijpelijk, dat president Soe karno er zo op gebrand is Nederlands Nieuw-Guinea te „bevrijden", behal ve dan uit een oogpunt van nationale grootheidswaanzin. Het gebied is wanhopig arm en achterlijk, aldus de „Daily Telegraph" verder, en zal waarschijnlijk voor de uitgeputte Indonesische schatkist 'n even grote last betekenen als het voor de Nederlanders is geweest. Vandaag viert het koninklijk gezin met 't gezamenlijk personeel Kerst feest in het paleis te Amsterdam. Tijdens deze viering wordt M. Nij- hoff's spel „De ster van Bethlehem" opgevoerd onder regie van mevrouw I. van Driel van Wageningen. De be zetting van het stuk telt 26 personen, onder wie de vier prinsessen. Op de foto zien we prinses Beatrix als Eva, prinses Margriet als Maria en Basil Willbrennink als Jozef. De foto's werden genomen tijdens de generale repetitie op donderdagmiddag. Op bevel van de Oostduitse po litie mag er binnen rond 100 meter van de grens tussen Oost- en West- Berlijn geen vuurwerk afgestoken worden. De Oostduitsers willen ken nelijk incidenten met het oude jaar voorkomen. Het ging gemakkelijk Een woordvoerder van de Indische regering heeft gisteren in Nw Delhi gezegd dat 't totale aantal doden bij de strijd om Goa ongeveer 50 be draagt. De woordvoerder zei, dat er „niet veel gevochten" is. „Er is eni ge tegenstand geweest in de haven stad Marmagoa en in de kleine en clave Daman. Over het algemeen ging het echter zó gemakkelijk, dat de Indische strijdkrachten nauwe lijks gebruik hebben behoeven te maken van artillerie". Het Indische ministerie van bui tenlandse zaken heeft donderdag meegedeeld, dat India „gaarne" Por tugese onderdanen zal repatriëren, indien de Portugese regering dit wenst. Dit geldt zowel voor militai ren als burgers. Een woordvoerder van de Indi sche regering verklaarde, dat India niet voornemens is Portugezen als gijzelaars vast te houden voor de 12.000 Indiërs, die door de Portugese autoriteiten in Mozambique en el ders zouden zijn geïnterneerd. Ambtenaren, die bij de Portuge zen in de enclaves in dienst waren, zullen zoveel mogelijk worden ge handhaafd, maar versterkt met amb tenaren uit andere gebieden waar dit noodzakelijk is. Portugal zal dit jaar noch Kerst mis noch Oudejaar vieren. Alle of ficiële recepties en audiënties van de president zijn afgelast. De stra- brand, die in een circus te Niteroi, nabij Rio de Janeiro, heeft gewoed, is, door het overlijden van twee ge wonden, tot 362 gestegen. ten zullen niet verlicht worden. Sinds dinsdag brengt de Portugese radio alleen maar klassieke muziek óf officiële mededelingen. In alle steden en dorpen worden stille op tochten gehouden uit protest tegen de aanval van India op Goa. Gouden Verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Zeer grote keuze. Op 't graveren kunt U wachten. (Advertentie) NEEM' DE TIJD OM GOEDKOOPTE TELEFONEREN Met ingang van 1 januari is automatisch interlokaal telefoneren 1/3 goedkoper, op werkdagen van 7 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens en tijdens het weekeinde van vrijdagavond 7 uur p J" tot maandagmorgen 8 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Opnieuw vorst In de luchtdrukverdeling komen belangrijke veranderingen voor. Door uitgebreide drukdalingen is het hoge- drukgebied boven Engeland verdwe nen, maar daarvoor in de plaats tref fen we nu een hogedrukgebied aa-a boven de Noorse bergen, dat naar het zuiden koerst. Aan de flank van dit hogedrukgebied stroomt met een straffe noordoostelijke wind droge en zeer koude lucht naar Denemarken en verder, achter de vorstgrens aan, in de richting van ons land. De vorst grens strekte zich vrijdagochtend van IJsland over Schotland naar Noord-Duitsland uit. Een in diepte toenemende storing veroorzaakte in Oost-Duitsland veel sneeuw, maar bij ons slechts wat lichte regen. De noordoostelijke stroming zal zich vanavond voortzetten naar Engeland en wijkt daarna naar de Atlantisch l Oceaan uit. In verband met deze ont wikkeling keert de vorst weer terug, eerst wat aarzelend, later- in versterk te mate. De wind ruimt naar noord of noordoóst en neemt in kracht toe, vooral in het' Waddengebied. Het front kan nog wat regen en misschien wat sneeuw veroorzaken, maar ach ter het front komen opklaringen voor. Zon* en maanstanden 23 Dec.: zon op 08.47; onder 16.31; maan op 18.16; onder 09.33. Hoogwaterstanden 23 Dec.: v.m. 4.19; n.m. 4.29. KORRELTJE Zelfkennis: zichzelf te leren zien (Advertentie) xoali men in werkelijkheid is.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1