Stichting voor Katholieke Sociale Jeugdzorg in Leiden luidt de noodklok!! BUITENCENTRUM „DE BLINK" IN NOORDWIJKERHOUT MOET NOODGEDWONGEN SLUITEN Kerst postzegels VRIJDAG 22 DECEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGI'JA 11 Leiden deelt met Maastricht de twijfelachtige eer naar verhouding het groot ste aantal zwak-sociale gezinnen binnen zijn grenzen te hebben. Zwak-sociaal, een „fraai" woord voor een ellendige toestand, zoals maar weinigen zich goed kunnen voorstellen. Leiden heeft procentsgewijze ook het grootste aantal krotwoningen van Nederland. Het is misschien allemaal geen nieuws meer wat wij vertellen. Binnen de veilige warmte van onze eigen huizen, ons koesterend in de sociale zekerheid van een weldadige hoogconjunctuur, is het ook eenvoudiger niet aan die anderen te denken; die zgn. zwak-socialen in hun krotwoningen. Wij roepen niet graag ons eigen geweten wakker, we draaien ons nog eens behagelijk om in die eigen welvaart en sluiten onze huizen af, om met elkaar Kerstfeest te vieren. Gedachten aan nare dingen schuiven we nu liever van ons af. Tegelijk met het sluiten van onze woningen, doen wij echter ook een slot op ons hart. niet aan heeft gedacht, misschien ook niet aan heeft willen denken: de ba rakken, die al die tijd het werk in dit buitencentrum mogelijk hebben Toch wordt er steeds weer een beroep op ons gedaan, namens die ande- ffroaakt, beginnen de geest te geven. Het buitencentrum staat er nog, maar ren, de zwak-socialen. Want Leiden heeft gelukkig ook vele instellingen, letterlijk op zo'n wankele basis, dat die zich het lot van die anderen hebben aangetrokken. Eén zo'n instelling, er niet veel mankracht nodig is om de Stichting voor Katholieke Sociale Jeugdzorg, vraagt nu om medeleven. v^ondSSfSfrTdTb rakken"^™: Laat niemand zijn hart helemaal gesloten houden en zich niets aantrekken rot. van andermans ellende. Er wordt niet zo ontzaglijk veel gevraagd. Slechts Dê Stichting voor Katholieke So- een straaltje van die warmte, waar wij zelf zo veel van hebben. Een klein beetje van onze hulp kan zo veel goeds betekenen in het kleurloze leven jn buitencentrum geen einde ne- van sommige gezinnen, waar de armoede - om wat voor reden dan ook - men, er staan té grote belangen op het spel. een vas e gas is. Toch kan het werk de komende Vrijwel ieder kan zich elk jaar ver- organiseert, kortom waar zij voor 'n zomer zo niet worden voortgezet. De heugen op een paar weken vakan- deel het gemis van deze mensen gemcerite Noordwijk heeft - volko- tie. Een feit, waar we alleen maar goedmaakt. Bij Noordwijkerhout, ™en begrijpelijk - gezegd geen ver- blij om zijn, doch waar we ons aan de rand van de duinen, staat het gunning meer te geven voor het ver- ü!!r* Wo ^,;for^0r,t<r„rr, D* Rlmfc" blijf in deze barakken. Het woonge deelte, de barak op de foto boven de Lach van een kind is uw beloning Vakantiebarakken staan op instorten buiten in de natuur. Met elkaar kun nen wij dat hun schenken. Voor de herbouw is om en nabij de f 20.000 nodig. Het lijkt veel en voor één man is het ook veel. Met elkaar moeten de katholieken van Leiden en om streken dit bedrag toch bijeen kun nen brengen. Zeker, er wordt al zo veel van ons gevraagd. Er zijn zo veel noden, er zijn inderdaad op de ze wereld meer mensen, die 's avonds hongerig naar bed gaan inplaats van met een gevulde maag Er is ontzag lijk veel ellende in de wereld. Wij kunnen ieder persoonlijk dat vele leed ook niet ongedaan maken. Wij kun nen wel onze goede wil tonen en iets van dat vele leed verzachten, in on ze onmiddellijke nabijheid. Er kunnen dan van de zomer weer kinderen ravotten in de duinen van Noordwijkerhout, kinderen die an ders thuis moesten blijven, in de grauwe sloppen waar zij kans lopen een van de gevreesde volksziekten op te lopen, volksziekten waarin Leiden naar verhouding ook al uitblinkt. Een mooiere beloning dan de lach van zo'n kind, die wij in onze verbeelding kunnen horen, is toch niet denkbaar. Wij kunnen door een straaltje van onze eigen warmte naar buiten te la te schijnen zo'n glimlach op een kin dergezicht toveren. Laat girorekening 23.04.14 Stichting KSJ te Leiden („Opbouw Blink") voor ons zijn de uitgestoken hand ;an het Kerstkind. Laten we dat Kind reden geven om te glimlachen, ook naar ons, omdat onze harten niet gesloten bleven. niet erg druk om makén. We zou- buitencentrum, „De Blink". den alleen op onze achterste benen gaan staan, wanneer ons die vakan- Twaalf jaar geieaen wera cut dui- tie werd afgenomen. Vakantie hou- tencentrum neergezet Er werd met e p den is een sociale verworvenheid, enthousiasme gestart; enthousiasme nnin^inp- „Avnnrtfn die wij niet meer kunnen wegden- was ook vrijwel het enige waarover gcvuuucn ken uit onze maatschappij. Een de stichting kon beschikken. Er werd cfj-htin» is niet hii de naltken heerlijke tijd van voorbereiding, een stuk duinterrein gevonden, tegen neerzSfn Êr weïd raad ee koffers pakken en de vakantie zelf de spreekwoordelijke huur van „een |^n nreratten. Er wend raad ge als hoogtepunt. Daarna kunnen we appel en een ei", voor een prik wer- e" *£is raau gevonnen. er soms nog maanden over nakaar- den twee barakken aangeschaft, die cm.rt.,. ten. de S.S. in't beruchte Jodenkamp Wes- SS Voor die anderen is er ook een terbork voor de bewakers hadden ge- tichteen leskund^g onderzoek paar weken vrij af, voor hen gaan bruikt, er werd een inventaris inge- §!!!Lïf'*1°d ook de scholen en de fabrieken zet en met de nodige moed werd voor korte of lange tijd dicht. Voor gestart. De Stichting in Leiden had f» zH al zov etlrand ereeïhk werk hen zijn er evenwel geen plannen, een kostbaar bezit. Jaren heeft men *°*lsDz« »1 rave.il van dergelijk werk geen koffers pakken en geen reizen de zaak draaiende kunnen houden, fro ueu neuuen geuaan. maken. Zij blijven in hun krotwo- met subsidies, met akties en met vrij- ningen en voelen zich misschien al- willige bijdragen van goede gevers, leen maar, omdat ze met die vrije tijd geen raad weten, nog ellendi- Barakken zijn verrot ger dan anders. Soms blijkt er voor hen toch ook een deel van die so- Nu kan het niet meer. Het bete- Geld nodig Met arbeidskrachten alleen bouw je echter geen nieuw centrum. Daar voor is geld nodig, alleen al voor het --- - ,t vrow materiaal. Er is gerekend, nog eens ciale zekerheid te zijn weggelegd, kent een ^lap voor de g. gerekend en tenslotte kwam de meest Er komt een uitnodiging via een de Jeudgzorg. Waar men al die jaren Wmtm* ,,it Hg» w Beo En de Oppassers In Ouwehands Dierenpark huist een beo, een uit Zuid-Oost- Azië afkomstige vogel, die heel gemakkelijk leert praten en alle mogelijke geluiden natuur getrouw nabootst. Onze geve derde vriend heeft twee oppas sers bij de neus genomen. Hij zit in een volière onderge bracht bij de chimpansees Sinds het invallen van de kou rijst een brandstoffenauto de centrale verwarmingskelder van de chimpansees vol. De chauffeur claxoneert wanneer hij bij het apenhuis is aange komen, ten teken voor de daar werkende beide oppas sers, dat hun hulp wordt ver langd. De beo nam dat claxon geluid prompt over en de vol gende dag al imiteerde hij het feilloos. Op de qerste „toeter" begaven de oppassers zich naar de kelderingang, maar troffen daar geen brandstoffenauto aan. Stom verbaasd gingen ze weer terug om hun dagelijks^ werk te hervatten. Opnieuw claxoneerde de beo. Opnieuw gingen de oppassers naar de kelder. Opnieuw geen auto Maar toen de beo voor de derde maal „op de claxon drukte" stond één van de mannen toe vallig zó dicht bij de volière, dat het hem niet meer kon ontgaan waar het geluid van daan kwam. Hij schold de vo gel prompt de huid vol. Maar ach arme, de scheldwoorden, die hij de vogel naar zijn kop had geslingerd, kreeg hij later op de dag van deze slimme beo meervoudig over z'n eigen hoofd uitgestort. onbekende mijnheer of mevrouw om een week naar een vakantie centrum te komen. voordelige begroting uit de bus. Een begroting voor een buitencentrum, dat zo eenvoudig mogelijk is gehou- Op deze foto de scheef gezakte en den, doch voldoet alle eisen - vooral y- de gemeentelijke, „een redelijke wel- deels verrotte slaapbarak, die ten o - standsgrens eisen wij", zegt Noord- fer zal vallen aan de sloper. Op een wijk. Hoge eisen stellen de mensen, Bij Noordwijkerhout is zo'n bid- {oto jj-kt het of er van dit houten ge- die hier hun weekje vakantie komen tencentrum, waar de Stichting voor m^.an 1n wttrb- houden of tijdens een weekend de Katholieke Sociale Jeugdzorg haar bouw nog wat te maken uiterst noodzakelijke energie en ge- gasten uit Leiden en omgeving onl- lijkheid kan iedere leek zien, dat hier ZOndheid komen opdoen, zeker niet. vangt, waar zij ook de weekenden geen reparatie meer mogelijk is. Zij zijn al gelukkig met een week KOSTBAAR BEZIT Het interieur van het dagverblijf in „De Blink". Met een nieuw verfje en enkele kleine verbeteringen is dit deel van het kamp nog goed bewoon baar te maken. Wat er onder deze vloer zit - de spoorbielzen, waarop de gehele barak »ust - is minder fraai. Toch hoopt men dit deel te kunnen redden (foto's Leidse Courant) Etten-Leurs 15.000ste aan de raad getoond Op originele wijze heeft de sterk industrialiserende gemeente Etten- Leur in West-Brabant zijn 15 dui zendste inwoner begroet. In de rards- zitting van gisteravond werd 't kind getoond in de armen van de kraam verzorgster, vergezeld van zijn va der en moeder, Adrianus Cornelius is het zesde kind van de heer en me vrouw Mol uit het kerkdorp Leur. Het was voor de raad, die als gevolg van het bereiken van dit getal bij de komenle gemeenteraadsverkiezin gen wordt uitgebreid tot 17 leden, een volkomen verrassing, want wel werd deze maand de 15 duizendste inwoner verwacht, maar met de be kendmaking van het bereiken van dit getal op 13 december werd ge wacht tot deze vergadering van de raad, daarmee werd, aldus de bur gemeester de heer Oderkerk, gehan deld volgens het Franse protocol, dat luidt dat belangrijke geboorten moe ten worden getoond aan het raads- college. Hij drukte het kind, dat het gehele ceremonjeel stilzwijgend on derging, een spaarbankboekje met 'n eerste inleg van 100 gulden in de kleine handjes. De raad zette zich daarna opnieuw aan de beraadsla gingen van de agenda onder het ge not van beschuit met muisjes. NIEUW LID PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND De heer H. van der Houwen te Dordrecht, die sinds 28 mei 1959 lid is van Provinciale Staten van Zuid- Holland voor de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, heeft ont slag genomen als lid. Ter voorziening in deze vacature is de heer Sidney J. van den Bergh te Wassenaar benoemd. OOSTENRIJK EN SPANJE Boven: De Oostenrijkse geliefde serie „Gelukkige jeugd" toont in de waarde van 1.40 Schilling -f 35 Groschen een meisje voor een kerstboom. Midden: In Spanje worden jaarlijks Kerstpostzegels* met beroemde schil derijen uitgegeven. De postzegel „Na- vidad 1960" geeft een detail van het beroemde schilderij van Velasque „De aanbidding van de Verlosser". Onder: Uit Oostenrijk stamt deze Kerstzegel zonder frankeergeldigheid ten bate van de SOS-kinderdorpen. Deze zegels vindt men thans ook in Duitsland.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 11