Prijs voor professor Veiling Meinesz ALPHENS GEMEENTERAAD DEED BELANGRIJKE GRONDAANKOOP Overzicht van de ontwikkeling der gemeente in de breedte en in de hoogte VRIJDAG 22 DECEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 ZWART TEGEN ZWART IN KITONA DUITS SCHIP BRENGT Z1EKE AAN DE WAL Het Duitse schip „Neptun", onder weg van Dakar naar Amsterdam, kreeg per radio een medisch advies aangaande een van de bemannings leden, die longontsteking heeft. Het schip wijzigde zijn koers en stoom de op naar Hoek van Holland, om aldaar de zieke aan wal te /brengen. Dokter en ambulance stonden ge reed toen het schip tegen tien' uur gisteravond in Hoek van Holland aankwam. De Columbia universiteit te New York heeft aan prof. dr. ir. F. A. Ve- ning Meinesz uit Amersfoort en aan de Britse geofysicus sir Harold Jef freys gezamenlijk de Vetlesen-prijs, 25.000 dollar groot, toegekend als ■blijk van waardering voor hun we tenschappelijke onderzoekingen, die hebben geleid tot „een beter begrip van de aarde, haar geschiedenis of haar betrekking tot het heelal". De Vetlesen-prijs is in 1960 inge steld en genoemd naar een scheep vaartdirecteur. Prinses Paola, de echtgenote m j a x- van prins Albert van België, ver- Een beeld van de ontmoeting tussen president Tsjombe en premier Adoela in Kitona: op de foto zien we presi- wacht eind mei of begin juni een dent Tsjombe tegenover premier Adoela zitten; naast deze zit Bomboko, de Kongolese minister van buiten- baby, zo is vrijdag officieel in Brus- landze zaken, (telefoto) sel bekendgemaakt. Haagse „vrijwilligers" moeten meer premie ziekenfonds betalen In verband met de stijging van de kosten voor geneeskundige verzor ging en de uitbreiding van de ver strekkingen met de opneming in 'verpleeghuizen, hebben de Haagse ziekenfondsen besloten de premie voor de vrijwillige verzekering en de bejaarden verzekering met ingang van 31 december a.s. te verhogen. De premie voor de vTijwillige ver zekering wordt verhoogd met 30 ct. 'per week per betalende verzekerde. De nieuwe premie wordt daardoor 2.95 per week. De premie voor de ziekenfondsver zekering voor bejaarden wordt voor wat de laagste inkomensgroep (inko- .men tot en met ƒ2790 per jaar) ge bracht van 97 cent op ƒ1.01 per week en voor de andere groep, met een inkomen van ƒ2790 tot 3000 per jaar van ƒ1.94 op ƒ2.02 per week. Deze premie is een gezinspre mie, zodat voor man en vrouw slechts eenmaal deze premie is ver schuldigd. jf Snelle berechting voor diefstal van kerstbomen Twee Tilburgers zijn donderdag avond voor de politierechter te Bre da wegens diefstal van kerstbomen -veroordeeld tot vier weken gevange nisstraf, waarvan twee weken voor waardelijk met bevel tot onmiddel lijke gevangenneming. De officier van justitie had op snelle berechting aangedrongen om een duidelijk voorbeeld te stellen. Beide mannen hadden op 18 decem ber een bosperceel onder Berkel en Schot kaalgehakt en hadden 35 fijn sparren meegenomen op een bak fiets. Zij hadden de bomen op de markt te koop aangeboden. De eis tegen hen luidde een maand gevan genisstraf onvoorwaardelijk. Beide mannen zjn onmiddellijk na de uit spraak overgebracht naar de gevan genis. HEFFING OP KAAS Het landbouwschap heeft zich naar aanleiding van de verwerping van de ontwerp-verordening heffingen kaas door het bestuur van het pro- duktschap voor zuivel schriftelijk tot de minister van Landbouw en vis serij gewend. Het landbouwschap betreurt de gang van zaken omdat het, evenals de grote minderheid uit het bestuur van het produktschap,~van oordeel is, dat met aanvaarding van bedoelde veordening een belangrijke stap zou zijn gezet in de richting van een be tere valorisatie van de kaas op de binnenlandse markt. Het landbouwschap deelt thans in zijn schrijven aan de minister mede, dat het in de in het produktschap ge voerde discussie en de daarbij aan gevoerde argumenten geen reden ziet zjjn standpunt ten aanzien van het valorisatiebeleid in het algemeen en dat met betrekking tot de kaas in het bijzonder te wijzigen. Het landbouwschap spreekt in zijn schijven dan ook dè hoop uit, dat alsnog wegen zullen worden gevon den om op korte termijn het in de thans verworpen beoogde doel te ver wezenlijken. Oudejaarsrede van Alphens burgemeester Groningen schenkt Groningen' kerstboom Ieder jaar biedt de stad Groningen tegen Kerstmis een kerstboom aan aan Hr. Ms. torpedobootjager „Groningen" van de Nederlandse koninklijke marine. Dit jaar is dit gebeurd in Den Helder, waar Bert Magendans (links) en Eduard Zijlema (rechts) leerlingen van een ulo-school in Delfzijl, welke de „Groningen" heeft geadopteerd, namens Groningen de boom aanboden. Zij helpen de kerstboom hier aan boord van de „Groningen" hijsen. Aan het einde van de raadsverga dering gaf de burgemeester van Al phen aan den Rijn, de heer Z. Bruins Slot een overzicht van de werkzaam heden over het afgelopen jaar, waar aan liet volgende is ontleend: Wij zijn in dit jaar continu bezig geweest met het plan „Noord" zowel in voorbereidende als in uitvoerende zin. De voorbereidende werkzaahhe- den omvatten voornamelijk de plano logische en de schriftelijke zowel als mondelingen onderhandingen met Gedeputeerde Staten o,ver de aan sluitingswegen via de Oranje Nas- sausingel. Planologisch is het plan, in hoofd zaak en het plar in onderdelen door uw raad vastgesteld. Dit laatste met uitzondering van een strook grond., liggende parallel met de Oudshoorn- seweg. Gedeputeerde Staten ver leenden inmiddels goedkeuring aan het plan in hoofdzaak. Het plan in onderdelen is nog in behandeling. Wat de onderhandelingen met Ge deputeerde Staten betreft, deze had den een goed verloop. Wij zijn thans in afwachting van een bericht van af sluiting van deze onderhandelingen welke mede betrekking hebben op de parellelwegen en de verlegging van de kruising van de Aarkade naar de Van Boetzelaerstraat welke tevens een verlaging van de Oranje Nassau- singel bij de Aarkade zal betekenen. Deze- kruising en die bij de Willem de Zwijgerlaan zullen aan de tegen woordige eisen van snelverkeer wor den aangepast. De totstandgekomen en de nog binnen dit kader tot stand te bren gen belangrijke nieuwe verbindin gen in het gehele bebouwde gebied van de Lage Zijde, welke parallel lopen met de Oranje Nassausingel maken het mogelijk aan de wens van Gedeputeerde Staten te voldoen om gelijktijdig de gevaarlijke uitgangen van de Nieuwe Sloot en de Delft- zichtweg af te sluiten. Na ontvangst van het spoedig te verwachten eindbericht van de zijde van Gedeputeerde Staten over deze zeer belangrijke aangelegenheid ho pen wij uw raad spoedig nader in te lichten. In uitvoerende zin ligt het bestek voor zandwinning uit de Braassem klaar voor aanbesteding. Het wachten is nog op de laatste papieren, welke zo wordt van de zijde van gemeen tewerken verwacht, elk moment kun nen arriveren. De gehele zandwin ning speelt in het plan „Noord" zo als u bekend een bijzonder grote rol. Het is u eveneens bekend dat de 500.000 m3 te winnen zand uit de Braassem by lange na niet voldoende is om het plan „Noord" van de vereiste laag zand te voorzien, te meer niet, omdat ook nog de aan te leggen sportvelden en het industrie terrein aan de Heimanswetering moe ten worden bezand. Om de kostprijs van het zand zo laag mogelijk te houden zal tot eigen zandwinning worden overgegaan waarvoor circa 25 ha uit het recreatieplan zal wor den genomen. Het hierdoor te ontstane binnen meer zal met alle daaraan te verbin den recreatieve mogelijkheden zeker het offer waard zijn. Grenzend aan het plan „Noord" zal een opvulling zijn te vinden voor het hiervoor ver loren gegane deel der landrecreatie- Met deze toevoeging en de hiervo- ren bedoelde plas zal het totale ac tieve en passieve recreatiegebied ze ker aan recreatieve waarden win nen. Ook met tot de uitvoering beho rende grondaankopen deden we in 1961 een goede stap vooruit. Voor plan „Noord" plus gronden voor sportvelden plus de gronden voor zandwinning is in totaal rond 335 ha nodig. Hiervan kochten wij reeds voor en in 1960 105 ha en tot op he den in 1961 141 ha. Totaal dus 246 ha. Tot op heden ij een bedrag van 4.100.000.in deze plannen ge- investeerd. Wij hopen in het komen de jaar hiermee klaar te komen, ten zij men ons tot onteigening noopt. Bedriegen de voortekenen niet dan zal het mogelijk zijn eind 1962 tot uitgifte van een deel der gronden in „Noord" over te gaan. Met de werkzaamheden verbonden aan dia grote en grootse plan is voor een belangrijk deel uw en onze be stuurlijke arbeid, mede verricht in de commissies van bijstand, in dit jaar wel verklaard. Er was in dit alles een goed sa menspel tussen de bestuurlijke or ganen. Een goed samenspel, dat be slist'nodig is om een tempo te kun nen handhaven, dat vandaag voor de verlangde en verwachte ontwikkeling van onze gemeente zo zeer gewenst is. Inmiddels stond het andere werk niet stil. Woningbouw. Hoewel in een traag tempo ging de woningbouw door. Zo juist is de goedkeuring ontvangen voor de bouw van 56 woningwetwoningen (z.g. keu zeplan) en kan dus met de bouw worden begonnen. Wij erkennen, dat het aan de late kant is, maar het is ons gelukt de toewijzing in uitvoering te krijgen en dit kunnen niet alle gemeenten ons nazeggen. Hopelijk, dat met dit speciaal soort woningen aan enkele anders moeilijk te hel pen gezinnen betere woonruimte kan worden geboden. De toewijzing premiewoningen. 77 Stuks werden beschikbaar ge steld aan eigen bouw van plaatsge noten en ten behoeve van industrie- verhuur., In eerstgenoemde sector werd het plan van het C.N.V. rftet 31 wonin gen gehonoreerd. Nog puttend uit de voor de bouwstop verleende vergun ningen ging de bouw in de vrije sector door met een voor onze gemeente belangrijk aantal woningen. In bouw werden gebracht 500 woningen. Het is te verwachten dat het inwonertal dit jaar zal -toenemen mei? bijna 1000. Dit werd en wordt voor een overgroot deel veroorzaakt door de in 1961 gereedgekomen woningen Dit aantal (327) is voorheen in deze ge meente nimmer bereikt. Zullen wij voor 1962 het woning- bouw-tempo Kunnen handhaven? In verband met nog steeds heer sende nood en de industriële ontwik keling is dit zeker noodzakelijk, maar we zitten thans weer in een to tale distributie met geen enkele „vrije mogelijkheid". En distributie wil nu eenmaal zeggen schaarste. Wel hebben wij Gedeputeerde Staten schriftelijk en mondeling er op ge wezen dat onzes inziens onze ge meente geklasseerd dient te worden als een gemeente met een bijzon dere taak en als zodanig ook aan spraak mag maken op een apart con tingent los van alle sleutelbereke ningen. Wegen en werken. Het grote werk van wegenaanleg in Overpost, omgeving Willem de Zwij gerlaan en Dambenoy ging door en naderde z'n voltooiing. Met de aan leg van een deel van de Europasin gel werd een aanavng gemaakt. Het rioolgemaal voor de zuiveringsinstal latie aan de Lage Zijde kwam ge reed benevens de wegverbinding over de Aar tussen de Bloemhof straat en de Lijsterlaan. Deze laatste is te zien als een belangrijke ver- keersverbetering in deze wijk van onze gemeente. Het door uw raad beschikbaar ge stelde krediet voor uitbreiding van de rioolwaterzuivering aan de Hoge Zijde groot 1.800.000.werd in middels door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Het krediet voor de nieuwe installatie aan de Lage Zijde De Alphense gemeenteraad heeft donderdagavond een punt gezet ach ter de werkzaamheden /an 1961. Het was een produktief jaar voor de ge meentelijke gang van zaken in vele opzichten. Men kan er voldaan op te rugzien. De laatste raadsvergadering van dit jaar kende ook belangrijke besluiten o.a. van grondaankopen tot een totaal bedrag van ruim f 600.000 ten behoeve van de realisering van het uitbreidingsplan „Noord I". Over deze zaak voerden vele raadsleden uitvoerig het woord. De meeste stof tot spreken vond men in het voorstel van b. en w. tot aankoop van eigendommen van de heer A. Buitelaar, zijnde boerderij met erf, boomgaard, weiland en wa ter, totaal groot 18.88.27 ha waarme de een totaal bedrag van ruim f 150.000 gemoeid is. Minder om dit, dan wel om een van de andere voor waarden werd nogal veel aandacht aan dit voorstel geschonken. De hefer Buitelaar verbond aan deze totale verkoop van zijn eigendommen de verplichting van de gemeente om van hem ook nog aan te kopen een perceel grond, groot 5250 m2, gren zend aan het voormelde, met betrek king tot welke eigendom zoals b. en w. in hun voorstel aan de raad heb ben uiteengezet, tussen de heer Bui telaar en de N.V. Scheepswerf „De Dageraad" een koopovereenkomst zou bestaan, zodra mocht blijken, dat ge noemde n.v. van haar koop afwil de. Tijdens de gevoerde besprekin gen werd het evenwel duidelijk, dat er nog geen definitieve koopovereen komst van bedoelde strekking be staat, wel een voorlopige koopover eenkomst, die echter nog door de commissarissen van genoemde n.v. moetep worden goedgekeurd. Mocht zulks niet gebeuren, dan vreesde de heer Buitelaar, dat hij bedoelde 5250 m2 grond zou overhouden, zonder dat hij zich een duidelijk beeld kon vor men omtrent enige vorm van dienst- baarmaking van de grond. Hierin was zijn angst hoofdzakelijk geworteld. De heer Geerlof vond het maar vreemd, dat de heer Buitelaar beide kopen aan elkaar wilde koppelen en dat het gemeentebestuur er genoegen mee wilde nemen. Als deze twee za ken los van elkaar waren gelaten, zou de koop financieel gezien ook aanmerkelijk voordeliger voor de ge meente zijn geweest. De voorzitter gaf hierop bet in de aanhef van dit verslag omschreven antwoord, welk antwoord de heer Geerlof wel, echter niet de heer Van der Meent kon bevredigen. De heer v. d. Meent merkte op, dat de zaak hem toch nog niet erg duidelijk voor de geest is komen te staan. Nu er geen definitieve maar een voorlopige koopovereenkomst met genoemde n.v. is, hadde zaak eenvoudigweg gesepareerd gehouden kunnen wor Het bedrag ad f 26.250, waarop de onderhavige 5250 m2 grond, wordt ge waardeerd, had z.i. bespaard kunnen worden. De desbetreffende grond le vert voor de gemeente niet de min ste belang op; het had ook zonder gesepareerd gehouden kunnen worden totale aankoop, voor hetzelfde bedrag dat nu voor het overige wordt be taald. Niet onredelijk De voorzitter maakte het de heer Van der Meent duidelijk, dat hij de aangelegenheid niet juist ziet. B. en W. zijn, in tegenstelling tot hem, van mening, dat de gemeente de reste rende grond, wel degelijk van node zou hebben in de toekomst. Regeren is vooruitzien en daaromhebben b. en w. de transactie aldus voorbe reid. Het standpunt van de heer Bui telaar is aanvaardbaar. De voorlopige overeenkomst tussen hem en de N.V. „De Dageraad" staat nog op losse schroeven, zolang de raad van com missarissen van de n.v. nog niet tot een definitieve koop heeft beslo ten, aldus lichtte wethouder Van den Berg het nader toe Nu de heer Bui telaar door de verkoop van het groot ste deel van zijn eigendommen aan de gemeente in de naaste toekomst gedwongen zal zijn zjjn bedrijf te be ëindigen. ligt het voor de hand, dat hij dan ook geen zorgen meer zal overhouden over een in de verhou ding tot het geheel maar heel klein restant je van zijn grond. Hierna besloot de raad z.h.st. het gehele voorstel tot aankoop van eigendommen, waaromtrent wij de zer dagen een uitvoerig resumé ga ven, goed te keuren. Voorts betrok spr. in zijn beschou wingen de verbeteringsplannen voor Aarlanderveen, de Rijnhaven, de gemeentebedrijven, de socale voor zieningen, het onderwijs, het carillon en de middenstand. De industriële ontwikkeling was niet gering: Nieuwe verffabriek Al pha, officiële ingebruikneming Genie complex, gipsplatenfabriek in wer king, Biesterfeld in aanbouw, v d. Neut in aanbouw, Artic Ijsfabriek bijna gereed, v. d. Vaart fouragebe- drijf in werking, Straal-telefonieto- ren in afwerking, 5Vs ha aan Stokvis N.V. verkocht en gedeeltedijk in op tie. Zijn wij nu met alles over 1961 tevreden?, vroeg spr. U zult het ze ker met ons eens zijn, dat wij dit niet kunnen zolang nog niet aan on derscheiden gerechtvaardigde ver langens, welke in onze gemeente le ven, is voldaan. In het bijzonder be doelen we daarmede de nieuwe vel den en ruimten voor ontm anning en sportbeoefening. De niet verwach te snelle opkomst van het plan „Noord" speelt ons daarin parten. Hierdoor is een vertraging ontstaan, waardoor wij niet tijdig in staat zijn velden en ruimten te verplaatsen zeer tot schade van bepaalde evene menten in onze gemeente. Na een bijzonder woord van dank aan de ambtenaren van hoog, tot laag, besloot de burgemeester met eer te brengen aan God. Volkstuintjes B. en W. streven ernaar om in het gemeentedeel Aarlanderveen, idem Oudshoorn en Alphen aan den Rijn zelf, gronden beschikbaar te stellen, of te houden voorzover ze reeds als zodanig dienen, ten behoeve van volkstuintjes. Voor wat Alphen zelf betreft gaat het om ca. 3 ha grond in de polder Kerk en Zanen, tussen rijksstraatweg' en spoorlijn Leiden- Utrecht, waarvan de pachtprijs wordt voorgesteld van, 3 ct per ca. De heer Duin informeerde ernaar of de ge meente voornemens is de grond zelf voor volkstuintjes bruikbaar te ma ken. Het wordt omgeploegd, ant woordde de voorzitter. De heer v. d. Meent drong bij het college op aan wat meer aan de grond te doen dan alleen scheuren, zoals de vakterm luidt, anders hebben de gegadigden de eerste jaren niets aan de grond. De voorzitter nam de suggestie ter harte en vertelde, dat de directeur van gemeentewerken hiervan op de hobgte zal worden gesteld. De heer Van der Meent nam het op voor de vereniging „Alphense Ijs baan". Hij had namelijk in het voor stel tot verhuring van gemeente eigendommen het ijsbaanterrein ge mist en informeerde hoe de zaak zat. De ijsbaan. De voorzitter vond in deze infor matie aanleiding om er op te wijzen, dat de publieke mening door een pu- blikatie in de pers die op zijn minst genomen voortijdig was, onjuist is voorgelicht. De onderhandelingen zijn nog niet op dood spoor gekomen. In dit stadium had beter nog niets naar buiten gedragen moeten worden. B. en w. hebben alle begrip voor de ijs- sport, al doen zich daartoe in ons land maar schaars gelegenheden voor. Op den duur zal de ijsbaan haar huidige plaats moeten verlaten. Daar komt de Europasingel te liggen en het bejaardencentrum te staan. Het college is doende met het ijs- baanbestuur tot een nadere huurre- geling te komen. De heer Duin vond de zaak onbevredigend. Hij had het beter gevonden als b. en w. met een alles ophelderende mededeling wa ren gekomen. Er is een reglement De voorzitter wees de heer Duin op het reglement van orde voor de raadsvergadering, volgens welke vra gen schriftelijk dienen te worden in gediend. Dat is tot dusver door de raad met betrekking tot deze aange legenheid niet gedaan. Omdat het col lege wel had verwacht, dat raadsle den hiervan wel wat wilden weten van b. en w. heeft het wel de hierop betrekking hebbende stukken voor raadsleden ter inzage gelegd. Maar in de openbare raad wilde de voorzit ter, nu de zaak zo is uitgedragen, niet meer vertellen. En hiermede werd het „koude" zaakje ten slotte toch nog „warmpjes" afgedaan. Niet gemakkelijke goudkeuring Enkele raadsleden hebben de op merking gemaakt, dat het college van gedeputeerde staten de beslis sing over de goedkeuring van de be langrijke grondtransactie met de n.v. R. S.. Stokvis en zonen te Rotter dam, welk bedrijf, zoals wij eertijds bericht hebben, in Alphen aan den Rijn zou worden gevestigd, hebben verdaagd, terwijl het een veel later genomen raadsbesluit betreffende de aankoop van een straatveegmachine nu al wél heeft goedgekeurd. Met het eerste zouden miljoenen gemoeid zijn, met de veegmachine ongeveer zestig gulden. Het is natuurlijk hier om alleen al mogelijk een vergelij king te trekken, meende de voorzit ter. De grondverkoop aan de Rotter damse onderneming is overigens ook vrij ingewikkeld. Het provinciaal be stuur heeft meerdere malen nadere informaties ingewonnen, waaruit b. en w. nog niet de indruk hebben ge kregen, dat het desbetreffende raads besluit zou worden getorpedeerd. Be treffende de straat-veegmachine antwoordde de burgemeester voorts, dat Gedeputeerde Staten dit apparaat voor Alphen aan den Rijn wellicht urgenter vinden. De raad benoemde de' heer J. P. J. Rozestraten opnieuw tot bestuurs lid van de Stichting tot exploitatie van het Dorpshuis van Aarlander veen. Op voorstel van de burgemëëster werd ook besloten, mede namens raad en college, een nieuwjaarswens te zenden aan het raadslid L. C. Sloot jes (onafh.). dat zich momenteel in Californië bevindt. De overige voorstellen, waarvan wij eerder een résumé gaven, werden zonder diepgaande discussies aange nomen. Hierna hield de burgemeester een oude- en nieuwejaarstoespraak, waarvan een samenvatting elders in dit blad voorkomt. De beste wensen van de burge meester werden namens de raad be antwoord door de nestor de' heer Ruijssenaars. Wat het „Brasemplan", waarvan de burgemeester in zijn toespraak ge wag maakte, betreft, kon hij tijdens de raadsvergadering nader mede delen, dat dit plan nu op niets meer afstuit Het gemeentebestuur heeft van hogerhand toestemming gekregen tot aanbesteding over te gaan en met de uitvoering van het werk een aan vang te nemen. Deze snel verkregen toestemming ontving het college donderdagmor gen. Ook op hetgeen hij betreffende de ontwikkeling van het havenwerk vertelde, gaf hij een nadere medede ling. Sedert begin april 1961, toen het havencompléx ingebruik is geno men, werd aan havengelden f 6.811,79 ontvangen. Bovendien heeft de ge meente zichzelf enkele tienduizenden guldens bespaard aan eigen werken, doordat aan- en afvoei per schip binnen eigen territorium, mogelijk was.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10