10-10 in Katwijkse raad Actie Bedrijfstechnische School bijna ongelooflijk goed geslaagd Tragisch verdrinkingsgeval in Oegstgeest PUROL in huis! WOENSDAG 20 DECEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Nog geen beslissing over reconstructie van Zeeweg f 5000,- voor Albert Schweitzerdorp Met een ontroerd „merci" en „dank Je wel" vertrok gistermiddag het echtpaar BarthélemyVan der Kreek uit de Leidse Bedrijfstechnische School naar het Albert Schweitzer dorp in Zuid-Frankrijk, waar het 't Kerstfeest gaat vieren. Het zal een prachtige Kerstmis worden, want met de 5 maal 1000.die in enkele weken door de jongens van de school met hun kerstkaarten zijn opge haald, zal men weer iets meer hoop en vertrouwen in de toekomst kun nen geven aan de ontheemden van achter het IJzeren Gordijn, die in het dorp onderdak en werk hebben gevonden. De „Tour" van de Bedrijfstechni sche School en van de tourbazen H. Kors en Jog. G. Fokkema, leraren aan de school, is weer ten einde. In weer en wind zijn alle deuren van Leiden en omgeving bewerkt. Het resultaat is als alle jaren ongeloof lijk. De vier tekenaars, Ton Fei ten, Joop Sloos, Jac. de Bruyckere en Wim Neuteboom, en de winnaar van de gele trui Fred Fielmig. die alleen al voor meer dan 400.aan kaarten verkochten, konden daarom trots ieder een enveloppe, in houdend 1000 aan 't overgelukkige en verblufte echtpaar Barthélemy overhandigen. MOEDGEVENDE ACTIE. Mevrouw Barthélemy, die als chi- rurge bij dr. Albert Schweitzer in Lambarene haar echtgenoot leerde kennen, vertelde hierna voor de jon gelui en hun leraren over het werk in het Albert Schweitzerdorp in Zuid-Frankrijk. „Het dorp is nog in worden. Dr. Albert Schweitzer begon in Afrika ook in een kippenhok, maar over het primitieve beginsta dium zijn we heen. Reeds vele ont heemden hebben een nieuw thuis en werk gevonden in de opgeknapte boerderijen. Deze geslaagde actie van de jeugd geeft ons de moed om ver der te gaan". Het ritueel aankleden van de gele- zat voor de truiwinnaar, die een transitor-zakradio kreeg, nog meer aan vast. Van de heer Barthélemy kreeg hij een nijlpaardtand uit Lam barene en het aanbod om „uit te komen rusten" in het Albert Schweitzerdorp. Dank. De dankbaarheid van het edelmoe dige echtpaar, dat zijn capaciteiten ingezet heeft voor de naastenliefde, strekte zich ook uit naar de heer F. C. Mabesone, directeur van de school, en de heer Kors, de man ach ter de schermen. Zij kregen resp. een Lambareense kalender en een foto van het dorp, waarvoor de ac tie gevoerd is. Er waren meer gelukkigen, die Fred Fielmig, die het meeste sukses had met zijn Kerstkaarten, wordt hier door de heer Barthélemy en de heer Kors in de gele trui geholpen. hierna nog door de heren Fokkema en Kors naar voren werden gehaald om een prijs in ontvangst te komen nemen: Fred. Ligtvoet, no. 2, kreeg een fototoestel, Eef van der Hulst en Walter Jost beiden een boekenbon van 5. Verder waren er boeken voor alle leerlingen, die meer dan 40.op gehaald hadden. Het waren er om precies te zijn 43 in totaal. De ploegenprijs, een transistorra dio voor de leider van de groep met het hoogste bedrag, ging naar klas Il-metselen. Gerrit Strater was hier de gelukkige. Een extra dik boek kregen Hennie Koldenhof, George Antheunis, Willem de Vree, Wim ae Hollander, Sjef Gussenhoven en Guus de Ridder, die ieder een op brengst hadden tussen 100.en 150.—. Het echtpaar Barthélemy-van der Kreek. De Fransman Barthélemy en mej. Van der Kreek leerden elkaar kennen in Lambarene. Tegenwoordig trui-winnaar Fred Fielmig in" de werk* mevrouw Barthélemy als chirurge in Zuid-Frankrijk. De heer Bart- gymzaal werd hierna verricht door hélemy is een vriend en de naaste medewerker van abbé Pierre. de heren Kors en Barthélemy. Er (Foto's: „De Leidse Courant) Een uur en drie kwartier besteed de de gemeenteraad van Katwijk, die gisteravond om half acht onder voorzitterschap van burgemeester H. Duiker bijeen kwam, voor de behan deling van de vijftien punten tellen de agenda. Niet minder dan vijf kwartier hiervan werd in beslag ge nomen door het voorstel van b. en w. tot het verlenen van een krediet van 395.400 voor de reconstructie van de Zeeweg en de Stengelin- straat. Zoals wij reeds in ons blad van jl. maandag vermeldden, stelden b. en w. voor de Zeeweg uit te voeren als enkelbaansweg met een breedte van acht meter, terwijl de kleinst moge lijke meerderheid van de commissie voor de openbare werken zich had uitgesproken voor een weg met twee banen, ieder ter breedte van zes me ter. Dat dit verschil in zienswijze aanleiding zou geven tot uitvoerige discussies was dus wel te verwach ten. Uiteindelijk bleek dat het voorstel van b. en w. evenveel voor- als te genstanders had, resulterende in- een stemmingsuitslag van 10 tegen 10 Dit houdt in dat de kwestie in de eerstvolgende raadsvergadering, zon der voorafgaande discussie, opnieuw in stemming zal moeten worden ge bracht. De eerste spreker, die over dit on derwerp het woord voerde, was de heer A. Pronk (CH), die een uitvoe rig pleidooi hield voor een tweebaans- weg. Hij argumenteerde zijn ziens wijze met er op te wijzen, dat het hier niet gaat om een doorgaande weg door een gemeente, doch 'n weg die zijn eindpunt op Kat wij ks gebied vindt. Het was spreker bekend dat er plannen bestaan voor twee nieuwe aansluitingen op de Provinciale weg, toegang gevende tot rondwegen om de bebouwde kom van Katwijk aan Zee, waarbij de aansluitingen van de Zeeweg op de Provinciale weg ko men te vervallen. Hiermede was hij het niet eens, daar de verschillende autobusdiensten toch hun route over de Zeeweg zullen blijven nemen, zodat laatstgenoemde route zeer ver- keers-intensief zal blijven. Weliswaar wordt een tweebaansweg duurder, doch over langere termijn speelt dit slechts een geringe rol. De heer H. Haasnoot (PvdA) vond dat b. en w. alles in 't werk moeten stellen om de aansluiting van de Zee weg op de Provinciale weg te behou den. De bezoekers van Katwijk moe ten in de gelegenheid blijven om het strand via de dorpskernen te berei ken. Ook hij was daarom voorstander van een tweebaansweg, De heer N. -J. van'"Duij venbode (CH) sloot zich hierbij geheel aan. Hij wees er daarbij op dat, ook al zou het doorgaande verkeer om de dorps kernen heen worden geleid, het lo kale verkeer tussen de beide dorps- delen steeds van de Zeeweg gebruik zal blijven maken. Ook de heer D. Nasveld (PvdA) toonde zich een voorstander van twee rijbanen, evenals de heer L. van der Zwan (CH) die er bovendien op wees dat, gezien de snelle groei van de gemeente en de ontwikkeling van *t gemotoriseerd verkeer, over 7 a 8 jaar in elk geval de twee rijbanen nodig zullen blijken. Ter besparing van onnodige uitgaven is het daarom beter ineens hiertoe te besluiten. De heer J. J. Timmermans (CH) wees er op dat door burgemeester en wethouders bij voorbaat wordt uitgegaan van de veronderstelling Gisteren is te Oegstgeest de 8-jari- ge Cornelis Zirkzee, wonende aan de Regentesselaan, door het ijs van de Hofwijckvijver gezakt en, ondanks heldhaftige reddingspogingen van 2 kinderen en 2 volwassenen, jammer lijk verdronken. Om ongeveer kwart over 3 waag de Cornelis zich op het nog dunne ijs van de vijver, waarin een nog open gedeelte met eenden. Hij wil de naar de vogels toe doch het ijs begaf het. Twee .kinderen, Jacob en Elly Remmee, resp. 13 en 11 jaar oud, die beiden goed kunnen zwem men, sprongen in het wak doch kon den er niet in slagen de drenkeling op het droge te brengen. Zij kwa men zelf in moeilijkheden, maar 2 onderwijzers van de Hofwijckschool, de heren G. Kuipers en J. H. W. Mak zijn het ijs opgegaan en hebben de kinderen uit het water getrokken. Eerst een half uur na het ongeval is het gelukt Cornelis Zirkzee op 't droge te brengen. Onder leiding van dr. Hugenholtz sr. werd nog kunst matige ademhaling toegepast, doch dit mocht niet meer baten. LEIDERDORP OUDERAVOND ENGLENDAELSCHOOL De ouderavond, gistervond in het Dorpshuis gehouden, had niet die be langstelling welke meestal deze avon den kenmerkt. Dat wat jammer, want het oudercomité had weer ge zorgd voor een eminente spreker, n.L rector A. Raadschelders uit Den Haag, die in een zeer boeiend be toog de aanwezigen een lesje over opvoedkunde gaf. De voorzitter van het oudercomité, de heer W. Slierings, opende de avond met een welkom tot de aanwezigen in het bijzonder pastoor Kouwen- hoven, en deelde mede, dat voor de pauze een groepje kinderen een kerstdeclamatie zouden spelen o.l.v. de heer De Haan en mevr. Wyn- gaards, enige zangnummertjes ten ge hore zouden brengen. Eerst echter gaf hij pastoor Kouwenhoven, die om gezondheidsredenen weer vroeg weg moest, gelegenheid een woordje te zeggen. De pastoor was bijzonder blij met de huidige gang van zaken op de school. Hy prees de buitengewone sa menwerking en had bewondering voor de school, omdat alles zo goed floreert. Hij wenste de aanwezigen een vruchtbare avond. Hierna was het de beurt aan de kinderen met hun declamatie. „Viaticum" gevolgd door de liederen. Opgemerkt mag worden dat meer kontakt van de leidster met de kinderen de zang ongetwijfeld ten goede had gekomen. Na de koffiepauze, waarin de kin deren naar huis werden gebracht was het de beurt aan rector Raadschel ders, die niet alleen zeer interessant, maar ook buitengewoon gunstig een voordracht hield over: „Hoe bereiden wij het kind voor op zijn later be roep?" In een uitvoerig betoog be handelde spreker verschillende facet ten van de opvoeding, waarbij hij begon met de betekenis van het ouderschap en de blijdschap over de kinderen vanaf hun geboorte tot vol wassenheid. Bij een opvoeding moet men mee gaan met de tijd. De kinderen van he den zyn wereldburgers geworden door de dynamische tijd waarin zij leven. Door film, radio en televisie leven zij in een veel ruimere wereld en kunnen niet meer luisteren door al de stemmen om hun heen. Vroeger bestonden voor een kind alleen de stemmen van hun opvoeders - hun ouders en de school. De kinderen moet een levensopvatting geleerd worden. Men moet hen helpen in hun groei en hen niet alleen laten staan bij het probleem van de opname in de gemeenschap. Daarbij dienen de ouders te onderkennen wat de roe ping van het kind is. Het komt er daarbij ook op aan, dat het by de ouders niet is „God in de mond, maar niet in het hart". De ouders moeten ook niet bang zijn in een ge sprek over een beroep te spreken over een eventuele priesterroeping Wat by opvoeding nodig is, zo besloot hy, dat is durf en humor. Een harte lijk applaus beloonde rector Raad- schelders voor zijn woorden. De heer Slierings sloot deze bijeen komst, nadat hij een hartelijt dank woord had gesproken tot de spreker, hetgeen hij vergezeld liet gaan van een geldelijk blijk van waardering. Rioleringswerken complex Ouder zorg. Hedenmorgen hebben b. en w. een aanbesteding gehouden voor het verrichten van grond-, riolerings- en bestratingswerken op het terrein van de voormalige steenfabriek „Ou derzorg" in complex I volgens een ontwerp van de dienst van gemeen tewerken. Voor deze aanbesteding kwamen 26 inschrijvingen binnen, waarvan één ongeldig was. De overi ge waren van hoog naar laag afkoms tig van: J. M. Samson, Oegstgeest, ƒ387.800; fa. Bakker en v. d. Klok, Hoorn, 368.000; Aannemersbedrijf Schouwen-Duiveland, Zierikzee, een bedrag van f 364.000; Westlandse We genbouw, Rijswijk, 353.000; Chr. Wagner, Rhoon, ƒ350.800; H. Rien- stra, Nieuwerkerk a.d. IJssel ƒ349.000; H. J. Vessies, IJmuiden, 344 000; n.v. Joh. Dienaar, IJmuiden, ƒ342.000; A. Broere's Aannemingmaatschappij, Amsterdam, 339.000; n.v. Aanne mingsbedrijf v.m. J. P. Killian, Go- rinchem, ƒ336.334; Aannemingsbedr. Gebr. Schouls, N.V., Leiden, ƒ324 000, C. M. Deerenberg en gebr. J. en P. van Wijk, Alphen a. d. Rijn, 324.000; fa. Koster en Visser, Waddinxveen, 321.000; gebr. den Elzen, Noordwy- kerhout, 319.000; D. de Rooy, Bad hoevedorp, 315.000; Aannemings maatschappij Loeve, Delft, ƒ313.350 J Stam, Voorschoten, 312.500; C. A Lange veld, Alphen a. d. Rijn, voor 308.000; N.V. Trio, Woerden, voor ƒ307.500; fa. Joh. Visscher Zn. Leiden, ƒ305.500; A. Hogeboom, Rijp wetering, ƒ304.500; A. den Breejen Hoofddorp, 303.800; fa. A. Th. Stuif zand, Leiden, ƒ301.000; G. Haasnoot Oegstgeest, 300.495 en tenslotte J Mens, Lisse, 294.600. Deze aanbesteding was voor de ge meente Leiderdorp een meevaller, want de dienst van gemeentewerken had de kosten van het werk geraamd op 323.665,47. De gunning werd nog aangehouden. NIEUW LID TWEEDE KAMER In de vacature van de heer J. J. Fens (KVP), die benoemd is tot lid van de Raad van State, heeft de voorzitter van het centraal stembu reau verklaard tot lid der Tweede Kamer, de heer E. Vicch te Hilver sum. De heer Visch heeft reeds eer der deel van de Tweede Kamer uit gemaakt. dat de rondweg door de zanderij Westerbaan, aansluitende op de Mo- lentuinweg, er inderdaad komt. Dit staat echter nog helemaal niet vast. De laatste twee sprekers die 'n lans braken voor een tweebaansweg wa de H. J. Grimbergen (KVP) en D. J. Kleen (Prot. Chr. Unie). De eerste spreker die het plan van b. en w. ondersteunde was de heer dr. G. W. Overdijkink (CH), die het uit stedebouwkundig oogpunt niet verantwoord achtte om de Zeeweg van twee rijbanen te voorzien. Het aanleggen van meer rijbanen wil heus niet zeggen dat een weg daar door veiliger wordt. Bovendien acht te hij het juister de grote doorgaande verbindingen buiten de bebouwde kommen om te voeren omdat op deze wijze veel meer verkeer kan worden verwerkt. Een maximale belasting is bovendien alleen gedurende het bad seizoen te verwachten, dus maar en kele maanden van het jaar. Hierbij sloten zich de heren A. C. Berkheij (CH) en N. Parlevliet (AR) aan De heer J. N. Ouwehand (CH) zou zich alleen met. een dubbele rijbaan kun nen verenigen als deze werkelijk over het gehele tracé zou kunnen worden aangelegd, dus tot aan de Boulevard toe. Nu dit niet het geval is zou dit betekenen dat de Zeeweg aan de oostelijke zowel als aan de westelijke zijd- zou uitmonden in 'n flessenhals. Hij kon dan ook niet an ders dan het voorstel van b. en w. steunen. Ook de heer A. Wassenaar (AR) gaf aan een enkelbaansweg de voorkeur. Antwoord. Van de tafel van b. en w. was eerst het woord aan wethouder H. P. Bloot. Deze betoogde dat na een ernstige bestudering en geadviseerd door ver schillende deskundigen b. en w. ten slotte tot de overtuiging waren ge komen, dat slechts een éénbaansweg de juiste oplossing is. De uitvoering van het p'an biedt voldoende ruimte om al het verkeer op te vangen. Ook een deskundige van de ANWB gaf als zijn mening te kennen dat de Zeeweg, als zuiver lokale verbinding, geen enkele behoefte heeft aan twee rijbanen. Er komen in de toekomst toch twee tweebaanswegen rond de bebouwde kom. Het plan van b en w. achtte hij dan ook het beste en het goedkoopste. Wethouder mr. J. van der Plas, in gaande op de door de heer Timmer mans gemaakte opmerking, wees er op, dat er in ieder geval een zuide lijke rondweg komt. Als deze uitein delijk niet door de zanderij Wester baan wordt gevoerd, zal hij er onge twijfeld omheen worden gelegd. Bin nen afzienbare tijd zal dan ook alle verkeer van en naar richting Leiden over de beide rondwegen worden ge leid. B. en w. zullen er evenwel voor blijven vechten om ook de aanslui ting van de Zeeweg op de Provin ciale weg te handhaven. Dit is ech ter in strijd met de plannen van de provincie en als de raad thans zou besluiten om van de Zeeweg een tweebaansweg te maken, dan zal het krediet in dit stadium niet door ge deputeerde staten worden goedge keurd. Behalve een uitdaging aan de provincie, zou het bovendien een uit stel van de verbetering betekenen. Ook de voorzitter was van oordeel dat slechts de aanneming van het voorstel van b. en w. de mogelijk heid zou openen de plannen spoedig te verwezenlijken. Bovendien vond hij het weinig zin hebben om een betrekkelijk korte tweebaansweg te creëren, met aan beide zijden een flessehals. Ook in tweede instantie werd nog uitvoerig over de kwestie gesproken, zonder dat hierbij even wel een wijziging van de standpun ten tot uiting kwam, Hierna werd tot stemming overgegaan. Verordening waterwingebied. Enige woorden werden voorts ge wisseld over het voorstel tot vast stelling van een verordening ter be scherming van het waterwingebied. De heer H. Haasnoot (PvdA) vond dat de gemeente hierdoor in 'n keurs lijf werd geperst, zonder dat er vol doende waarborgen zijn dat de plan nen die de gemeente om en bij het waterwingebied wil uitvoeren ook werkelijk tot stand kunnen worden gebracht. De voorzitter deelde hier op mede dat de totstandkoming van het ontwerp het resultaat is van een vaak moeizaam met de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij gevoerd overleg. De vaststelling zal tot gevolg hebben dat verschillende plannen van de gemeente nu ook kunne# worden uitgevoerd. Overigens be staan ook elders in het land derge lijke beschermingsverordeningen en ook gedeputeerde staten hebben er op aangedrongen. De heer N. J. van Duijvenbode (CH) kreeg op zijn vraag, of de gemeente zich nu voor altijd aan de regeling bindt, ten ant woord dat de raad altijd in staat is een door hem vastgestelde verorde ning te wijzigen. De heer D. Nasveld (PvdA) wees er op dat de verorde ning past in een complex van maat regelen voor het veilig stellen van de drinkwatervoorziening. De heer D. J. Kleen (Prot. Chr. Unie) toonde zich verheugd dat de totstandkoming van de verordening de mogelijkheid schept voor het uitvoeren van ver schillende plannen, in het bijzonder het bejaardentehuis. De overige voor stellen, waarop wij in ons blad van maandag jl. reeds uitvoerig ingingen, boden geen of weinig stof tot praten en werden alle zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid. Aetherklanken DONDERDAG 21 DECEMBER 1961 HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Huishoude lijke zaken, praatje. 11.15 Gram. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Uit het bedrijfs leven, lezing. 12.43 Lichte muz. 14.00 Pianorecital. 14.30 V. d. vrouw. 15.06 Dieren in en rondom het huis, klankb. 15.45 Gram. 16.00 Van vier tot vijf, gevar. progr. 17.00 Gram. 17.30 V. d. jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Gram. 18.30 Sportpraatje. 18.35 Gesproken brief 18.40 Lichte muz. 19.00 V. d. kind. 19.05 Aktie Appèl. 20.00 Nws. 20.05 Radio-Fil- harm. ork. en soliste (Om 21.00- 21.25 In gesprek met Simon Vestdijk, interview). 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Nwe gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.45 Morgengebed en over weging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Kerkorgel. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Gram. 12.25 Wij "an het land, lezing. 12.35 Land- en tuin- bouwmeded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Amus.muz. 13.40 Gevar. progr. (hcrh.). 14.00 Amus. muz. 14.30 Gram. 15.20 Kamermuz. 16.00 Kerkdienst v. d. zieken. 16.45 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Metropole-ork. 18.15 Sport- kron. 18.30 Gram. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nws. en vveerbr. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Volkskerstzang. 21.30 Nes Ammirn, een intern. Chris telijke nederzetting in Israël, rep. 22.00 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Avond overdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Gram. 23.30 Komen wij uit met het berijmde psalter?, muzik. lezing. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Achter het nws. 20.35 Film. 21.00 Liebelei, speL VILLA UITGEBRAND Dinsdag is de villa „Zonneheuvel", het in de bossen bij Nunspeet gelegen buitenverblijf van de dienst sociale zaken van de gemeente Amsterdam, door brand geheel verwoest. Zes brandweerkorpsen vochten een vertwii- felde strijd tegen de vlammen, doch konden niet voorkomen, dat 't hoofdgebouw geheel uitbrandde

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8