DBF SSSfEZJEF- Krotopruiming in Alphen aan den Rijn r E.E.G. ministerraad staat voor belangrijke beslissingen DINSDAG 19 DECEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Regeringsvoorstellen inzake salariëring rijksambtenaren door centrales te laag geacht UW WERKEZEL... De hele dag voor U in de weer. Al Uw kleine transport (tot 300 kg per keer) voor een beetje benzine en een fnini- mum aan andere kosten. Wat 'n gemak zo'n „werkezel" voor Uw zaakl DE VOLAUTOMATISCHE DAF PICK-UP Vlakke laadvloer 1.17x1.42 m, nuttig laadvermogen laadbak 300 kg. Lever baar met 600 cc - 22 pk of 750 cc - 30 pk motor. Open laadbak of laadbak met huif (tegen meerprijs). Breng vaart in Uw bedrijf met de DAF Pick-Up! Met het slopen van de krotwoningen aan de Hoflaan en de Prins Hendrikstraat wordt ongetwijfeld een bijzon- Vana' "W" LA der lelijke plek in het hart van Alphen a.d. Rijn opgeruimd. Het was reeds velen zeer lang een doorn in het fcj M I oog. dat er aan de Hoflaan nog steeds zoveel onbewoon baar verklaarde krotwoningen stonden, die feitelijk nie- B M mand meer van dienst waren. De sloop van deze woningen is nu bijna voltooid, waardoor dit deel van het een- •flaMekincl.verwarmino.i40 dealersin Nederland, trum binnen niet al te lange tijd een geheel ander gezicht zal krijgen. Het oude vertrouwde Hoflaantje zal veranderen in een flinke parkeerplaats, terwijl ongeveer halverwege de Prins Hendrikstraat en de Prins Bern- hardlaan een r.k. kleuterschool zal worden gebouwd, ter vervanging van de kleuterschool aan de Paradijslaan. Overleg afgebroken De regering en de centrales van overheidspersoneel zijn niet tot over eenstemming kunnen komen betref fende de salariëring van de rijks ambtenarenHet overleg is thans af gebroken. In het overleg zijn door de regering voorstellen gedaan inhou dende een algemene verhoging voor het gehele personeel met 5£%, waar in begrepen voor de laagst bezoldigde werklieden een vloer gelijk aan de salarisverhoging voor salarisgroep 3. Deze verhoging zou gelden voor de periode van een jaar. De bespreking zou kunnen worden voortgezet over de salariëring van de politie en de belastingambtenaren, evenals ten aanzien van de margebezitters bij 't onderwijs, aldus werd gisteren van regeringszijde medegedeeld. Voorgesteld is verder een extra verhoging van de salarissen voor de ambtenaar (maandloners) voor zover daarover in de centrale commissie overleg wordt gepleegd. Deze verho ging loopt van 8% aan de voet tot 20% voor de rang van hoofdadmini strateur. Deze verhoging zou moeten worden bereikt in vier fasen, zodat de niveaus per 1 januari 1965 zouden zijn bereikt. Daarnaast was de regering in be ginsel bereid tot een verbetering van de ploegenloeslag en de overwerk- regeling. Omtrent de voorstellen van de re gering werd geen overeenstemming bereikt met de meerderheid der cen trales. Twee centrales gingen met de voorstellen accoord, zij het onder de voorwaarde dat op een later tijdstip een nader onderzoek zal worden inge steld omtrent de trendhoogte en dat in de loop van deze driejarige periode een onderzoek zal worden ingesteld omtrent een betere structuur in het bezoldigingsbesluit. De twee centrales, die bereid wa ren de voorstellen van de regering te aanvaarden, zijn, naar nader van de zijde van de vakbeweging wordt ver nomen, het ambtenarencentrum en de centrale voor hogere ambtenaren. Dit zijn, zo deelde men van deze zijde verder mede: de kleinste van de vijf centrales, die aan het geo ganiseerd overleg deelnemen. Tegen de rege ringsvoorstellen waren de drie sa menwerkende centrales, de algemene centrale van overheidspersoneel (ACOP), de rooms-katholieke cen trale van overheidspersoneel (RK COP) en de christelijke ceutrale van overheidspersoneel (CCOPi LEIDEN ONTSLAG GEHUWDE AMBTENARES NIETIG VERKLAARD Hogere AOW- en AWW-uitkeringen Het loonindecijfer van 1 december zijn BB-taak neer PICK-UP lm r 1 m Ir- Het ontslag van de 35-jarige gehuwde ambtenares uit Den Haag, mevr. - J. T. J. Hoogerwerf-v.d. Heuvel, is nietig verklaard. Mevrouw H. was toen }s Y00r "e waardevast gemaakte uit zij in verwachting was van haar tweede kind, door de minister van defensie keringen van AOW en AWW door ontslagen uit haar betrekking van maatschappelijk werkster. Op 27 novem- J*6* Centraal Bureau voor de Statis- ber j.l. behandelde het ambtenarengerecht in Den Haag haar verzoek tot vastgesteld op 151. Daardoor nietig verklaring van dit ontslag. zullen de uitkeringen voor een echt- paar stijgen van 149,50 per maand SPECIAAL GEVAL de moeder aan het gezin is ontval- ongeveer 156 gulden. Voor een len of waar zij een taak buiten het alleenstaande wordt de uitkering De minister had mevr. H. ontsla- gezin vervult. 98.50 gulden (was 94,50). gen op grond van artikel 98 sub G. Raadsman van klaagster, mr. A. J. De jaaruitkeringen van de AWW uit het ambtenarenreglement, welke Schouwenaar, zei het te betreuren, worden ongeveer voor een weduwe bepaling inhoudt dat een ambtenaar dat het ambtenarengerecht zich niet met kinderen 2292 gulden (2196), gulden en studerenden en invaliden kan worden ontslagen op grond van principieel heeft uitgesproken. De voor een weduwe zonder kinderen tot 27 jaar 1002 in plaats van 930 onbekwaamheid of ongeschiktheid minister kan echter nog in beroep 1578 gulden (1512). Volle wezen zul- gulden. Vermoedelijk zullen de ver voor het door hem of haar beklede gaan bij de Raad van Beroep te len in plaats van 438 ongeveer 510 hogingen, ook die over december, in (Advertentie) wacht gisteren in intieme kring ten stadhuize te Leiden van de heer Fa- rv 1 o \%rr i gedoom afscheid genomen. Bij dit De heer S. W. nagedoorn afscheid waren aanwezig het kring- D bestuur en vertegenwoordigers van de verschillende BB-instanties, waarmee de heer Hagedoorn in de afgelopen jaren nauw heeft samen gewerkt, en voorts vertegenwoordi gers van de verschillende BB-onder- delen van de voormalige A-Kring Leiden. De vele tot de heer Hagedoorn ge sproken waarderende woorden en de verscheidenheid van stoffelijke blij ken gaven wel aan hoezeer zijn werk voor de BB geacht werd door allen, die het de heer Hagedoorn in het BB-werk zo lang hebben sa mengewerkt. In zijn dankwoord zeide de heer Hagedoorn het BB-werk node vaar wel te zeggen. Hij toonde zich dankbaar voor de medewerking van alle zijden en voor de steeds plezie rige verhoudingen onderling. Hü spoorde hen, die zijn werk zouden voortzetten aan tot waakzaamheid in deze onrustige wereld. ambt, anders dan op grond van ziels- Utrecht, of lichaamsgebreken. Wel stelde de minister dat het ontslag aan deze ambtenares niet zonder meer werd verleend omdat zij gehuwd is en kinderen heeft, maar omdat in dit speciale geval haar gezinsomstandig heden bezien tegen de achter grond van de bijzqndere eisen die de funktie van maatschappelijk werk ster stelt haar voor deze funktie ongeschikt zou maken. De maatschappelijk werkster dient in haar werk bepaalde beginselen uit te dragen, aldus de vertegenwoordi ger van de minister. Hiertoe behoort het beginsel, dat het voor de psy chische ontplooiing van jonge kin deren van het grootste belang is, dat zij worden opgevoed door de voort durend aanwezige moeder. Door haar aanblijven is mevr. H. daartoe niet in staat, zo voerde hij aan. gulden krijgen, kinderen van tien tot de uitbetalingen van januari worden zestien jaar 738 in plaats van 732 verwerkt. i Modern toasten l Van licht- tot donkerbruin. Vla thermostaat regelbaar. 2 sneden tegelijk, i Wippen eruit als ze bruin zijn. Verbranden nooitI Rowenta-perfectle I Overgaan naar tweede etappe of niet kartelverordening vormt het onder werp van gelijke beloning de groot ste problematiek, waarvoor een uit weg moet worden gevonden voordat een besluit kan worden genomen om op 1 januari over te gaan tot de minici.rra^ v*n Ho i?vr I* er tweede etappe van de uitvoering van EÜ ÏiïïïïMSLrt het EEG-verdrag. De ministers heb- dag niet in ge aag ben V0Qr de bespreking daarvan van talrijke andere minder be- (Advertentie) maan(jag niet in geslaagd van de drie belangrijke hindernissen, v*»**. oorcto naai* Vciii laiiijAC duucic minucl Uc- Het gerecht overwoog gistermor- KINDERBFDEVAART 1962 NAAR J"ïe° °?Jlangrijke zaken voorlopig vier i„ict ir. Viat moot. de tweede etappe van de uitvoering j1 A_r_ gen echter, dat juist in het maat schappelijk werk zal blijken, dat dit beginsel in vele gezinnen niet zal zijn te handhaven, met name daar waar Jongetje ernstig mishandeld weg staan, op te ruimen. Een uren- De eerstvolgende Kinderbedevaart lang debat over de uitvoering van In het EEG-verdrag wordt be naar Lourdes zal worden gehouden artikel 119 van het Verdrag van Ro- paald, dat de gemeenschappelijke van 10 tot 17 april. Zoals gebruike- me over de gelijke beloning van markt via een overgangsperiode van Rjk zullen de katholieke scholen een mannen- en vrouwenarbeid in de twaalf jaar tot stand wordt gebracht noveen houden, voorafgaande aan zes landen van de Gemeenschap met etappes van elk vier jaar. Nu deze tocht. De noveen is vastgesteld bracht geen overeenstemming en 't de eerste etappe^ aan het einde van Afscheid van Noodwacht Bij de dit jaar tot stand gekomen reorganisatie van de Bescherming Bevolking werd het gebied van de A-kring Leiden, omvattende de ge meenten Leiden en Oegstgeest, op genomen in een groter geheel, na melijk de Kring Zuid-Holland a, welke 30 gemeenten omvat en zich uitstrekt van Hillegom tot Wassenaar en oostwaarts tot Alphen aan den Rijn. De heer S. W. Hagedoorn beeft vanaf 1950 naast zijn functie als com mandant van de Leidse brandweer de fnnctie van hoofd van de BB van de A-Kring Leiden vervuld. Het was hem niet mogelijk, in het nieuwe verband de zich sterk uitbreidende BB-taak te blijven vervullen, zodat hij het BB-werk, zeer tot zijn spijt en stellig ook tot dat van allen die hem in dit verband kennen, vaarwel moest zeggen. Per 1 januari a.s. legt de heer Ha gedoorn zijn HRB-functie neei In verband hiermee heeft de Nood- Prettige feestdagen met de betere wijnen tegen populaire prijzen vanaf 1.95 per fles. Bij 12 flessen de dertiende gratis Alleen bij: '<~lÜijnen en 'ediótlUeerd hosier (Advertentie) Een timmermanswerkplaats aan het 's-Gra venhof je in Kralingen nabij Rotterdam is gisteravond in korte tijd afgebrand. De naast de als een fak kel brandende werkplaats geieger huizen, een loodgietersbedrijf en een garage konden behouden blijven. De felle kou maakte het blussings- werk niet eenvoudig, want ieder druppeltje water bevroor onmiddel lijk, zodat de toch al vrij nauwe toegangsweg spoedig spiegelglad was. van 9 tot en met 17 april. onderwerp werd voor een verdere deze maand eindigt, moeten de mi- In verband hiermede zijn 2000 No- bespreking naar een van de volgen- vene-boekjes gedrukt, waarmee de de dagen verschoven, onderwijzers zich practische handlei- nisters eenparig vaststellen, dat „het wezenlijke van de doeleinden, die in het verdrag voor de eerste etappe ding kunnen verschaffen, om de Met de voorstellen van de Euro- zÜ.n bepaald, daadwerkelijk zijn be HANDDRUK VAN MINISTER Een vierjarig jongetje is met ern- 600.000 kinderen van het Thuisfront pese commissie voor een gemeen- ■tige verwondingen in het Juliana- te doen meeleven. schappelijk landbouwbeleid en de kinderziekenhuis in Den Haag opge- nomen. Op advies van de huisarts hadden de ouders het ventje, dat zij onwel op straat hadden gevonden, nadat het niet op tijd thuis was ge komen, naar het ziekenhuis gebracht. De chirurg, die bij onderzoek spo ren van ernstige mishandelingen vond, waarschuwde de Haagse poli tie. Het jongetje heeft later tegenover de politie verklaard ruzie te hebben .gehad met een vijfjarig vriendje, dat hem zou hebben getrapt en ge slagen. Het jongetje had o.a. een scheur van zes centimeter in de blaas. Zijn toestand was gisteravond nog zorgelijk. Naar het verhaal van het jongetje en de identiteit van het vriendje stelt de politie een onderzoek in. SIMON DE WIT IS GEEN SLAGER beslist College van Beroep „Simon de Wit is geen slager" Tot deze uitspraak is het college van be roep voor het bedrijfsleven geko men. In sommige supermarkets verkoopt Simon de Wit vers vlees, dat voor de verkoop wordt klaargemaakt in een binnen die supermarkets gelegen ruimte, die voor dat doel aan de le verancier van het vlees is verhuurd. Simon de Wit levert echter het per- reikt". Het verdrag voorziet echter in de mogelijkheid van twee keer een jaar uitstel voor de overgang naar de tweede etappe, die onder meer wordt gekenmerkt door het wegvallen van het vetorecht van elk der zes landen bij de stemming in de ministerraad over een aantal be langrijke kwesties, waarvoor in de eerste etappe unanimiteit is voor geschreven. Eén van de twee Franse voorwaar den voor de overgang naar de twee de etappe is, dat vóór 31 december 1962 alle verschillen in de beloning van mannen- en vrouwenarbeid, zo wel in de overheidssector als in de particuliere sector zullen zijn ver dwenen. De tweede is met Ne derland dat voldoende vooruit gang wordt gemaakt op de weg naar het gemeenschappelijk landbouwbe leid. Voor de Benelux-landen is echter dit schema onaanvaardbaar zolang geen overleg is gepleegd met werk gevers en werknemers en wat Ne derland in het bijzonder betreft, zo lang geen duidelijk beeld bestaat over hetgeen de consequenties daar van zullen zijn voor het economische leven. De diepere achtergrond is, dat de sterk uiteenlopende loonsystemen in de zes landen van de EEG een feite lijke vaststelling van de gelijke be loning van mannen- en vrouwenar beid ten zeerste bemoeilijken. Vandaag (dinsdag) beginnen de ministers met het bespreken van het kartelbeleid en de landbouwproble men. Nederland is op deze Europese De minister van defensie, ir. S. H. Visser, heeft op het terrein van Fokker Marathonvergadering vertegenwoor- bij Schiphol het nieuwe elektronische proefcentrum geopend. De opening digd door de ministers Luns, de Pous, «oneel. Het bedrijfschap voor het houdt verband met de keuze, die de Nederlandse regering heeft gedaan Marijnen en Veldkamp, de staatsse- slagersbedrijf was van mening, dat de Lockheed F-104 G „Starfighter" aan te schaffen voor de koninklijke cretaris®en Roolvink en Gijzen, de hiermee Simon de Wit het slagersbe- luchtmacht. Na een rondgang door de fabriek begaf de minister zich naar ambassadeur bij de Europese ge- drijf uitoefent en dus heffingsplich- het platform, waar de eerste Starfighter in - Nederland gemonteerd - gereed meenschappen, mr. Linthorst Homan tig is. Simon de Wit was het daar- stond voor een demonstratievlucht. De minister wenste invlieger A. P. Moll en zijn medewerkers en vijftien mee niet eens en ging bij het genoem- (zie foto) een goede vlucht. De straalmotor wilde echter op dat moment hooggeplaatst de ooilege in beroep. niet starten ten gevolge van een bevroren lnchtleidlng. ambtenaren van di verse departementen. Voorzieningen voor zwakzinnigen gevraagd door K.V.P.-commissie internaten voor jongens en meisjes geopend. Dit geschiert ook in protes tantse en neutrale kringen. Vrij alge- meer neemt men aan dat in 1970 voldoende plaatsruimte beschikbaar zal zijn voor die zwakzinnigen voor wie opname in een internaat noodza kelijk is. „Verlenging leerplicht" in Tweede Kamer Tijdens de behandeling van de be groting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn drie vrouwen aan het woord geweest. Zij spraken over de noodzaak van verlenging van de leerplicht, uitbreiding van de scholenbouw en bijzonder onderwijs voor zeer begaafde kinderen. Ook achter de regeringstafel was een vrouw gezeten, n.l. minister dr. M. A. M. Klompé, die de nog immer onge stelde minister Cals verving. Mevrouw D. Heroma-Meilink (Soc.) vroeg om een spoedige verlenging van de leerplicht. Het is noodzakelijk gezien de maatschappelijke conse quenties deze verlenging niet te lang uit te stellen. De leerplicht van acht jaar vindt zij bepaald onvoldoende. Verontrustend vond haar partijge note mevr. D. Teilegen-Veldstra het, dat de scholenbouw veelal de wo ningbouw niet bij kon houden. Het bouwvolume voor blo acht zi.i veel te gering. In het algemeen is een dras tische verruiming van de scholen bouw noodzakelijk. Mevr. G. van Someren-Downer vroeg veel aandacht voor de zeer be gaafde kinderen, die ook een aparte opleiding dienen te krijgen Zij dacht aan een bredere en kortere opleiding voor deze begaafden. „Het is de plicht van de overheid voor de gehandicapte medemens een regeling te treffen in de geest van de A.O.W. en het weduwen- en we zenpensioen". Aldus luidt de conclusie van een rapport van een commissie door de KVP benoemd met de opdracht te onderzoeken of er van overheids wege speciale maatregelen dienen te worden getroffen ten behoeve van de geestelijk of lichamelijk gebrek kige kinderen. Het rapport is samen gesteld door de heer A. Nollek, se cretaris van de Samivoz, de katholie ke stichting voor samenwerkende internaten op dit gebied, en prof. dr. A. Chorus. Het rapport berekent dat de overheid voor de genoemde regeling ruim 93 miljoen gulden zal moeten fourneren, wat men gezien het gehele budget van de overheid, geen on overkomelijk percentage acht. Er is daarom aan de KVP geadviseerd een regeling tot stand te brengen, waar bij deze kosten door de hele Neder landse bevolking gezamenlijk worden gedragen. Het gaat daarbij uiteraard niet uitsluitend om de individuele zwakzinnigenzorg, maar ook om het aantrekken van de nodige hulpkrach ten en om de ouders van zwakzin nigen die thuis verblijven, een jaar lijkse tegemoetkoming te verstrek ken in ae kosten van het levenson derhoud waarvoor het bedrag van 5*/« miljoen gulden is uitgetrokken. Er zijn in Nederland ongeveer 200.000 zwakzinnigen, waarvan onge veer 20.000 in een internaat zijn op genomen if moeten opgenomen wor den. De Katholieke Stichting voor de Samenwerkende Internaten heeft naast zijn obseravtie-centrum te Ois- terwijk reeds verschillende nieuwe

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8