Melksanering in Den Haag getorpedeerd beauty products WEEKELYKSE CRONYCKE ZATERDAG 16 DECEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Onderscheiding voor scheidend directeur A.N.V.V. (Advertentie) Per 31 december 1961 zal jhr. W. Boreel zijn functie van direkteur van de ANW neerleggen. Tijdens een afscheidsreceptie in hotel De Wittebrug in Den Haag maakte drs. Gijzeis bekend, dat H.M. de Koningin jhr. Boreel had benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Foto: drs. F. Gijzeis speldt jhr. W. Boreel de versierselen op. Links de nieuwe direkteur, de heer J. A. Risseeuw. In slaap: 10.000.- weg Een inwoner van Heemstede heeft enkele dagen geleden bij de plaatse lijke politie aangifte gedaan van ver missing van 10.000. Hij had enige café's bezocht en laat op de avond trof de politic hem langs de weg aan, waar hij lag te slapen. Hij verklaarde ƒ10.000 te missen. Een chauffeur, die in zijn gezelschap is geweest, werd door de politie van Heemstede aan gehouden. Nr enige dagen werd de chauffeur echter weer op vrije voe ten gesteld. De Heemstedenaar heeft nu via de politie een oproep gedaan tot hen, die inlichtingen kunnen ver schaffen, waardoor het geld wordt teruggevonden. Hij stelt hiervoor /-1000.beschikbaar. In een kort geding, dat de com missie voor de melksanering in Den Haag, samen met de Stichting econo mische melkdistributie voor de Haag se rechtbank aanhangig hadden ge maakt tegen een tweetal melkhande laren, die tegen de bepalingen van 't saneringscontract in melk buiten de hun toegewezen wijken hadden afgeleverd, heeft de president van de rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias de eis afgewezen en daarmee gelijktijdig de Haagse sanering ge torpedeerd. „De saneringscontracten, gesloten tussen de saneringscommisie en de slijters, bevatten een bepaling die in strijd is met de verordening van het bedrijfschap voor detailhandel in melk en melk- en zuiverprodukten. De slijters kunnen hieraan derhalve niet gebonden worden geacht", aldus de president bij zijn uitspraak. 4 De bepaling in kwestie handelt over de afdracht van de winst, ge maakt over hetgeen meer wordt ver kocht dan het toegewezen basiscon tingent. In Den Haag en naar het schijnt ook in andere plaatsen waar pogingen tot sanering worden gedaan geldt, dat al deze winst geheel Vijfdaagse brandweerweek kost Utrecht ruim een ton meer Omdat de compensatie voor een verkorte werktijd niet in een ver hoogde produktie kan worden gevon- den zal de vijfdaagse werkweek bij de gemeentelijke brandweer van Utrecht deze gemeente het volgend jaar komen te staan op ruim 128.000 gulden meer. Er zullen dubbel betaalde overuren moeten worden gemaakt, omdat bij de schaarse arbeidsmarkt uitbreiding van personeel onmogelijk is geble ken. Dit verklaart de stijging van de kosten van dit gemeentebedrijf. aan de commisissie moet worden af gedragen. Uit de zo gevormde „pot" wordt aan de slijters, die hun basis contingent niet halen, bijbetaald. Een dergelijke regeling kan vol gens hem nooit de bedoeling zijn ge weest want met nadruk wordt in de verordening bepaald, dat altijd een aansporing tot behoorlijk dienstbe toon aan het publiek moet blijven bestaan. De Haagse regeling kan niet als zo'n aansporing worden gezien, zo overwoog de president. Aangezien juist de extra-winstre geling in Den Haag bij tal van slijters op grote bezwaren is gestuit, mag men aannemen dat niet alleen de twee in dit proces betrokken melk boeren, maar nog vele van hun col lega's de sanering nu verder aan de kapstok zullen hangen, en dat vele huisvrouwen hun oude melkboer weer aan de deur zullen zien verschijnen. De belangen van de consument, die vooral in de aanloopperiode wel erg in het gedrang komen bij de sane ringsregelingen, zullen in de toe- kpmst beter moeten worden gewaar borgd. Het onverbindend verklaren van de saneringsregeling houdt voor de Haagse huisvrouwen een voordeel en een nadeeltje in. Het voordeel is dat zij nu weer vrij zijn in de keuze van de melkslijter. Het nadeel, dat de melkprijs straks met een cent per liter wordt ver hoogd. eiland informeel naar hun oordeel over deze uitbreiding zou hebben ge vraagd. Ook zouden hogere burger lijke en militaire autoriteiten bespre kingen voeren over verlenging van de oefenperiode. Een en ander heeft op het Wadden eiland verontrusting gewekt. De eilandbewoners vinden hun bestaan merendeels in het toerisme. In het seizoen 1961 werd volgens opgave van de VW door toeristen voor 3.5 miljoen gulden besteed op het eiland en werden 370.000 overnachtingen geregistreerd. De minister van defensie zegde toe, dat in het voornaamste deel van het broedseizoen en het toeristenseizoen (15 maart-15 september) niet zou worden geoefend. Verkrijgbaar bij: Parfumerie SURINGAR BREESTRAAT 108 LEIDEN TELEFOON 23401 In een schuur is door nog on bekende oorzaak gisteravond brand ontstaan. De schuur maakt deel uit van de boerderij van de heer R. Ab- bring aan de Rijksstraat veg te Glim men (Gron.). Slechts een deel van het woongedeelte van de boerderij kon worden gespaard. Een groot aan tal landbouwwerktuigen is verloren gegaan, evenals de aanwezige voor raad hooi. Het vee werd bijtijds in veiligheid gesteld. Lieven leesers, luystert toe, ick gae U wat vertellen: U vindt op deese plaets een nieuwen rymelaer. Myn vriend Van Horstendael, die heyt de bruy gegeeven aen 't weeckelykse rym en daerom ben ick daer nu in syn plaets gekoomen als weeckelyks poëeet. die nu probeeren gaet wat Willem soo langh deed. Hy heyt myn eerst versocht U altemael te groeten, het was hem groote eer te syn tot Uw gerief. Al waer' syn veêr soms scharp, soo wou hy't niet bedoelen en syne leesers naemen't all voor liei Hy isser danckbaer voor en daerom vroegh hy myn voor deese eene mael syn woordvoerder te syn. Het gae myn vrinden goed, soo heyt hy nogh gesproocken, ick wensch U alle goets uyt Horstendael syn naem. Aen alles comt een eynd (seght hy) en gaet verdwynen van't weeckelyks tooneel en geeft de santecraem nu oover maer aen myn, die hoopt - met goed fatsoen - het - als Van Horstendael - nogh langhen tyd te doen. Welaen, beghonnen dus, met moed ende vertrouwen en dat U myn geschryff suit neemen soo het is: 't sy scharp of niet, maer altyd met waerdeeringh waer 't hoort of past. Want de geschiedenis van stad en streecken en derselver borghery bevat veel mooys, maer soms oock isser by dat niet en prettigh is om aen de clock te hanghen. Soo sitten we in Leyden met een naere saeck, 't verkeer is hier nogh altyd seer bedroevend. Maer nu isser een reegh'lingh in de maeck waerby 't verkeer aen banden komt in eene straet, de Haerlemmer geheeten. Maer soo het veelal gaet er is nogh al critique op deese nieuwe plannen; d'een vindt het soo, een ander vindt het nix. Het is oock moeyelyck soo'n saeck te arrangeeren en 'k ben benieuwd hoe men het eynd'lyck fixt. Als 't blyft soo't is, dan blyft het altyd roet. Maer als de raed seght hoe het voortaen moet dan blyfter oover niet dan maer eens af te wachten. Per slot van reeckeningh: 't probeeren is al iets, dat men waerdeeren kan. De tyd sal leeren of het wat worden sal, nu is 't een „fiets". Maer voor er wat gedaen is hebben veelen reeds het land, gehoord de kreeten van protest by onse middenstand. Koninklijke gedenkpenning Vlieland ongerust over uitbreiding oefenperiode van het leger „De legerleiding vindt uitbreiding van de oefenperiode op het eiland Vlieland een dringende noodzaak." Dit heeft het ANP van militaire zijde vernomen naar aanleiding van een bericht, dat de commandant van het schietdetachement der cavalerie op Vlieland de gemeenteraad van dat Tapir in Rotterdamse diergaarde geboren In de Rotterdamse Diergaarde Blijdorp is evenals vorig jaar een tapir geboren. Het merkwaardige bij deze, enigszins op varkens gelijkende dieren is, dat zij, evenals wilde zwijnen, worden geboren met een gestreepte huid, welke na ongeveer een jaar egaal grijs-bruin wordt. De foto toont moeder en spruit tapir in blakende welstand. De tapirs zijn aan paarden verwant. KNAAP VERLIEST AL ZIJN VINGERS De 15-jarige hulpvakarbeider J.B. M. Kenter uit Amsterdam heeft gis termiddag in de hoofdstedelijke boek drukkerij en -binderij Kusters aan de Weesperzijde al zijn vingers ver loren en een deel van zijn duimen. De jongen werd opgenomen in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis. Het ongeluk gebeurde toen de knaap zonder toestemming een paar boek jes onder de snijmachine gelijk wil de maken. Met beide handen schoof hij de boekjes onder het mes, ter wijl hij tegelijkertijd de machine in werking stelde. Het rijk betaalt MET EEN GOED GEBIT DE DIENST IN De tandartsenrekening van de toe komstige nieuwe militairen zal ge deeltelijk door het rijk worden be taald. Voor hij de wapenrok aan trekt zal de rekruut een oproep krij gen om bij de tandarts te verschij nen, enkele maanden voor zijn in lijving. De kosten van deze tandheel kundige hulp krijgt de aanstaande militair gedeeltelijk vergoed na zijn indiensttreding. Ad: pirant-rekruten, die geregeld bij een tandarts komen en dus een zogenaamde sanerings- kaart hebben, vallen buiten deze re geling. De niet-gesaneerden kunnen o.a. voor een blijvende vulling twee gulden terugkrijgen en vier gulden vijftig voor tandsteen verwij dering. Enquete wijst uit: SUIKERBEEST NIET MEER IN TREK Ook bij de verkoop van de Sint Nicolaasversnaperingen spreekt de ge stegen welvaart een (belangrijk) woordje mee. Dat is b.v. duidelijk merkbaar aan de sterke teruggang in de verkoop van het suikerbeest. Deze versnapering heeft plaats moe ten maken voor de zoveel duurde re figuren van marsepein. Ook de chocoladefiguren waren dit jaar min der in trek. Speculaas en chocolade- letters zijn nog steeds gewilde arti kelen, zoals uit een enquête bij de bakkers bleek. Over de gehele linie zijn die bakkers ook zeer tevreden over de verkoop voor het Sint Nico- laasfeest. Gemiddeld blijkt de omzet acht procent te zijn gestegen. De Amsterdamse Bank heeft in samenwerking met de goudverwerkende industrie bij de Rijksmunt te Utrecht een serie gedenkpenningen laten slaan, welke eerdaags bij banken in de verkoop komt. De penning is ver krijgbaar in drie uitvoeringen: van goud; met een doorsnede van resp. 35 en 18^ mm, volgens de afbeelding op de foto, en in zilver met een diameter van 30 mm. De zilveren uitvoering heeft op de keerzijde niet de wapens van koningin en prins, doch de ineengestrengelde letters „J B" onder de kroon en het opschrift „7 januari 19371962". De prijs van de verschillende uitvoeringen is resp. 55, 33 en 5 gulden. Het ontwerp is van Geurt Brinkgreve De Stichting Nationaal Katholiek Thuisfront zal er volgens traditie zorg voor dragen, dat de vloot-, larffi- en luchtmacht-aalmoezeniers in staat zijn, Kerstfeest 1961 en de Jaarwis seling met de militairen, die dan on der de wapenen moeten blijven, prettig te vieren. De dienstplichtigen moeten het gemis van de huiselijke viering zo min mogelijk voelen. De Thuisfrontafdelingen zorgen er voor, dat militairen uit hun eigen af deling iets extra's ontvangen. In sa menwerking met het 'ande'ijk secre tariaat van Katholiek Thuisfront wordt over het gehele land de groots opgezette brievenactie gevoerd; deze is gricht op gestelijken, klooster oversten, bed iiven en veertien" Ji- zend particulieren. De actie is dit jaar wat zwaarder, omdat de verlen ging van de d;ensttiid me^r jongens die dagen in actieve di,enst houdt, op schepen, in kazernes en leger plaatsen en op de luchtbases. Zij is direct na Sint Nicolaas ge start en heeft reeds heel wat bewij zen van bijval opgeleverd. Maar er is nog iets meer nodig om alle sol daten te bereiken. Zodoende blijft Thuisfront rekenen op de toezending van de afrekenstrookjes van giro 520 000, Nationaal Katholiek Thuis front. Brand vernielt deel van nieuwe fabriek Brandweerman ernstig gewond Gisteravond tussen zes en zeven uur heeft een felle uitslaande brand een groot deel van de nog nieuwe fabriek van rotan meubelen verwoest van de fa. Hoekstra te Wilhelmira- oord in de gemeente Vledder (DrO- Een brandw°°rman is bij het blus- singswerk ernstig gewond. Hij is naar een ziekenhuis overgebracht. De brand is door onbekende oor zaak ontstaan in een van de slaap kamers van de familie Hoekstra. De vlammen sloegen over naar de bovenverdieping van de fabriek, die spoedig voor een groot deel in vlam men stond. Personeelsleden, die nog in de fabriek aanwezig waren, na men de vlucht. Het bovengedeelte van het woon huis en van de fabriek brandden vrij wel geheel'uit. De benedenverdieping kreeg zware waterschade. De schade bedraagt naar schatting 50.000. Het bedrijf was tegen brand schade verzekerd. Bij de blussingswerkzaamheden viel een brandweerman uit Vledder de heer Noppert, door een luik, toen hij op onderzoek uit was. Hij liep zware inwendige kneuzingen op en werd naar het ziekenhuis te Meppel overgebracht. Benzinedampen verwekten paniek in Tilburg In het zuid-oostelijk deel van Til burg ontstond gistermiddag 'n lichte paniek toen uit de riolen een zware benzinestank naar boven kwam en een aantal bewoners als gevolg van de lucht onpasselijk werd. Vooral in de Kruisvaarderstraat was de stank zeer hevig. De politie heeft het ver keer gedurende anderhalf uur omge legd en de bewoners van dze wijk kregen de waarschuwing geen open vuur te gebruiken. Een onderzoek werd ingesteld bij een nabij gelegen benzineopslagplaats maar de ware toedracht kwam niet aan het licht. Door spuien wist men de riolering van benzinedampen vrij te maken. BERNARD HAITINK OOGSTTE SUCCES IN PARIJS EN BERLIJN. Beman Haitink heeft zojuist een concerttournée beëindigd, waarbij hij met veel succes in Berlijn en in Pa rijs heeft gedirigeerd. In beide ste den werd deze landgenoot door pers en publiek met geestdrift begroet en de „Orchestre Lamoreux" bracht hem na de vierde symfonie van Mahler staande een ovatie. Voor het seizoen 1962'63 werd Bernard Haitink zowel door Berlijn als door Parijs weer voor een aantal conecrten gevraagd; door Parijs voor acht concerten. Ook ontving hij uit nodigingen voor de festivals te Be- sangon en Bordeaux. Erfenis was niet compleet De erfgenamen van een de vorige maand overleden inwoner van Den Haag hadden de politie in de arm genomen, omdat hun 'ebleken was, dat er ƒ1600 uit de boedel was ver dwenen. 't Onderzoek van de politie heeft nu geleid tot dt. aanhouding van een 15-jarige kleindochter van de overledene en haar veertienjarige zusje. Het oudste van de meisjes be zocht dikwijls haar grootvader, die in het huis naast dat van haar ouders woonde. In de afgelopen twee maan den zou zij in totaal 1600 gulden heb ben weggenomen uit een geldkistje in de kast van haar grootvader De meisjes zouden het geld hebben op gemaakt aan taxi's, kleren en uit gaan. V uilvermalingsplannen in Nijmegen Binnenkort is een raadsvoorstel van b. en w. van Nijmegen te ver wachten, inzake de bouw van een vuilvermalingsfabriek. Over ruim 'n jaar zullen alle vuilstortplaatsen in Nijmegen ervol zijn. B. en w ho pen tegen die tijd de beschikking te hebben over een fabriek, waarin het huisvuil kan worden vermalen. I'et produkt, dat hierdoor ontstaat, kan worden gebruikt voor de ophoging van de terreinen in de „Ooypolder", die zijn afgegraven voor de stee^fa- brikage. Op dit terrein zou Nijmegen geduende bijna 100 jaar het huisvuil kwijt kunnen. De fabriek zal aan bouw en inrich ting een bedrag van bijna twee mil joen gulden vergen. In januari grote tentoonstelling van landbouwwerktuigen Boeren en Tuinders uit binnen- en buitenland zullen van 22 tot 27 ja nuari in Amsterdam kunnen zien wat binnen- en buitenlandse indu strie voor nieuws te bieden hebben aan landbouwtrekkers, maaidorsers, melkmachines, trommelhooischud- ders, triltandcultivatoren, sta 1 mest- verspreiders, aardappelrugkrabbers, cirkelmaaiers, rugnevelspuiten, pen delstrooiers, en hoe de ^honderden machines en werktuigen, waarmee de agragier zich minder afhankelijk kan maken van menselijke arbeidskracht, verder mogen heten. In het RAI-ge bouw wordt in die dagen de tentoon stelling „Het landbouwwerktuig" ge houden, georganiseerd door de fede ratie „Het landbouwwerktuig", een overkoepelende organisatie van ver enigingen en bonden, die belang heb ben bij de verkoop van land- en tuin- bouwmachines. Particulier en coöpe ratief bedrijf werken erin samen. De eerste tentoonstelling werd in 1960 gehouden, in het oude RAI-ge- bouw. Dat is zo goed bevallen dat men besloten heeft ei een tweejaar lijks evenement van te maken, om en om met een gelijksoortige en even eens tweejaarlijkse tentoonstelling te Brussel. Er bestaat grote belangstelling voor deze „vakbeurs", waai men vrij wel uitsluitend boeren en tuinders verwacht. Zo groot is die belangstel ling dat men de in het nieuwe RAI- gebouw beschikbare ruimte (veertig duizend vierkante meter) heeft moe ten rantsoeneren. Op deze tentoonstelling, die een vakbeurs is, komen toch nog vel een paar inzendingen, die op een ten toonstelling ooi een goed figuur zou den slaan. Zo zal de hele achterwand van de Europahal in beslag worden genomen door een modelboerderij, die tot stand is gekomen met mede werking van het Instituut voor Landbouwbedrijfsgebouwen te Wage- ningen. Speciaal voor de vrouwen is er een textieltentoonstelling, waar aan, met anderen het Instituut voor Landbouwhuishoudkunde en het In stituut voor Landbouwhuishoudkun- dig onderzoek te Wageningen het hunne hebben gedaan. De in Eindhoven wonende com ponist Henk Sengers heeft 'n volks- zangmis geschreven i~ de Neder landse taal. Hij heeft deze mis op gedragen aan mgr. W. M. Bekkers, bisschop van Den Bosch.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7