Aantal ongelukken op overwegen neemt snel toe Leiden en omgeving maakt echter een bijzonder gunstige indruk Moeder procedeert om haar kinderen weggebruiker in de oorzaak Onvoorzichtigheid van meeste gevallen ZATERDAG 16 DECEMBER 1961 DE LEIDSE COURANTPAGINA 4 Vanaf 1 januari dit jaar tot en met oktober zijn op de plaatsen waar trein en wegverkeer elkaar ontmoeten 165 ongelukken gebeurd, waarbij niet minder dan 62 doden te betreuren waren. Het gehele vorige jaar, dus met inbegrip van de maanden november en december, bedroeg het aantal onge vallen op de spoorwegovergangen 131 en was het dodencijfer 38. Wanneer de directie van de Nederlandse Spoorwegen vergelijkingen maakt, spreekt zij dus met recht van een „slecht jaar". VOOR EIGEN VEILIGHEID (Van een onzer redakteuren) Deze alarmerende mededelingen deed ir. J. P. Kosterdirekteur van de N.S., vorige week tijdens een persconferentie. Bij de constatering van deze feiten laten de N.S. - die nog altijd het begrip veilig in hun devies meevoeren - het natuurlijk niet. Men is gaan zoeken naar de oorzaken, die het ontstellend toenemen van het aantal ongeval len op de overwegen in de hand werken. Het is Grote sommen geld en bijzonder veel moeite worden daarom ook besteed aan de beveiliging van het wegverkeer, daar waar het op zijn weg de trei nen kruist. Jammer is het echter, dat ondanks die inspanning van de N.S. het aantal ongelukken juist door onvoorzichtigheid van de weggebruikers zélf zo onrustbarend is toegenomen. De N.S. zijn daarom begonnen het publiek nog meer te overtuigen van de noodzaak zich te houden aan de voorschriften en te letten op de beveiligingstekens, die bij de overwegen zijn geplaatst. Door middel van folders, die huis aan huis bezorgd worden en door een intensieve advertentiecampagne in de dagbladen hoopt men het verantwoordelijkheidsgevoel bij de weggebruiker los te slaan. Hen er vooral van te overtuigen, dat het hier in de allereerste plaats om hun eigen veiligheid gaat. Wanneer iedereen zich van deze noodzaak overtuigd heeft, moet het aantal ongevallen, zeker op de beveiligde over wegen, drastisch omlaag gebracht kunnen worden. daarbij in de eerste plaats gebleken, dat het grootste aantal ongelukken op de onbeveiligde spoorwegovergangen gebeurde. Er zijn op het ogenblik, met een rond getal aangegeven, nog 1800 „onbewaakten", dat is bij een totaal aantal overwegen van rond 3000 veel meer dan de helft. Met nog grotere inspanning zullen de Neder landse Spoorwegen trachten hierin verbetering te brengen. wegovergang beveiligd door een ahob, evenals dit het geval is met de Lisse, Sassenheim een aan De Vink en de Papenlaan (tweemaal) overwegen in Hillegom (tweemaal), te Voorschoten. Bediend beveiligd zijn de overwegen te Voorhout en Noordwijkerhout en aan de Hoge Morsweg te Leiden. De eerste twee zullen waarschijnlijk nog volgend jaar worden voorzien van een ahob. Buiten de stad wordt het wegver keer beveiligd over deze spoorlijn ge voerd door een ahob aan de Gemene- weg (Hazerswoude) en twéémaal een aki (Ommedijkseweg en Goudse Rij pad). De spoorwegovergang in de nieu we verbinding Alphen aan den Rijn Boskoop, de kostbare weg langs de Gouwe, wordt op het ogenblik nog bediend beveiligd. Binnen afzienba re tijd (mogelijk volgend jaar al) wordt hier echter ook een ahob ge plaatst, een verbetering wanneer deze weg een belangrijke etappe gaat worden in de verbinding Al phen aan den RijnGouda, met ver dere aansluiting op de snelverkeers- wegen. WAAGHALZERIJ. Hoe gemakkelijk echter een onge luk ook op zo'n goed beveiligde In Leiden is men van N.S.-zijde dus tevreden, maar toch zijn er nog steeds automobilisten, doch vooral bromfietsers en wielrijders, zoals wij zelf herhaalde malen constateerden, die zich van belsignalen en knipper lichten weinig aantrekken. Op de met de hand bediende beveiligde overweg aan de Kanaalweg te Lei den op de lijn LeidenUtrecht b.v. kan men nog regelmatig zien, dat (brom)fietsers doorrijden. Ze ker moet men daar vaak lang wach ten en is de trein bij lange na niet zo snel genaderd, als bij een ahob. Een verkeerde gewoonte, die in andere gevallen fataal kan zijn, is echter snel ingeroest en ook wan neer men een trein reeds van ver kan zien aankomen is een ongeluk nog mogelijk. Onverwachte situaties kan men nooi vóór zijn. Laat men nimmer denken „het kan nog wel". Eén keer kan het net niet meer. Het is een spel met het eigen leven. De N.S. hebben op de genoemde lij nen dus voor een goede beveiliging zorg dragen, de weggebruikers moe ten er nu naar streven, dat die gun stige indruk, die Leiden en omgeving maakt op het landelijke totaalbeeld, niet verloren gaat. MET GRATIS CHOCOLADE (Advertentie) GUNSTIG BEELD Dezer dagen vroegen wij de lei ding van de stations Leiden en Al phen a.d. Rijn naar haar ervaring op dit punt. Over het algemeen kon men een zeer positief geluid laten horen en houden de weggebruikers zich in deze omgeving vrij goed aan de voorschriften. EéN ONBEVEILIGDE Bij het totaalbeeld van de over wegbeveiliging in Nederland steken de lijnen Den Haag-Haarlem - ge rekend vanaf Hillegom tot en met Voorschoten - en Leid en-Utrecht, tot en met Alphen a.d. Rijn, trouwens ook zeer gunstig af. Van het groot aantal spoorweg overgangen, die voor het openbaar verkeer bedoeld zijn, is er in dit ge bied slechts één niet beveiligd. Die ene onbeveiligde spoorwegovergang ligt even voorbij het station Alphen a.d. Rijn en kruist tweemaal een en kele spoorbaan, namelijk de lijnen naar Bodegraven en Gouda. Op deze onbeveiligde spoorweg overgang is voor zover ons bekend nooit een ernstig ongeluk gebeurd. Toch maken /velen iedere dag gebruik van deze weg (het Rietveldse Pad), de kortste verbinding tussen Alphen a.d. Rijn en het noordelijke deel van Boskoop. In de toekomst is daar ook geen beveiliging te verwachten, naar ons werd meegedeeld. Dit punt is echter ook wel de enige zwakke schakel in de keten van beveiligde overwegen in het gebied, dat wij hierboven noemden. Slechts één dodelijk ongeval in laatste jaren Vele ahobs de naar Amerikaans voorbeeld gebouwde halve overweg bomen, met duidelijke- rode knip perlichten en een belsignaal ma ken de lijn Den HaagHaarlem, voor het baanvak Voorschoten tot Hille gom, tot een veilige lijn. Deze mo derne overwegafsluiting voorkomt tevens tijdsverlies op de drukke we gen in het Westen. In de laatste ja ren is hier slechts één dodelijk on geluk gebeurd, op de avond van de Eerste Kerstdag in '59. Dit ongeluk gebeurde, toen te Warmond op de in die tijd nog door persoonlijke bedie ning beveiligde overweg de bomen bij de nadering van een trein omhoog bleven staan. Een auto met twee inzittenden werd toen gegrepen. Nu is deze spoor- OVERPAD ACHTER DUIVENVOORDE. Onbeveiligde overwegen voor open baar verkeer kent men dus niet meer tussen Voorschoten en Hillegom, wel nog een aantal overwegen voor particulier gebruik. Twee van derge lijke .overpaden, zoals deze in het „spoorwegjargon" worden genoemd, liggen te Voorschoten achter de bui tenplaatsen Duivenvoorde (zie foto) en Terhorst, naar ons idee levensge vaarlijke oversteekplaatsen. Slechts enkele wandelaars maken nu nog ge bruik van deze overpaden, doch vol gend jaar wanneer het kasteel Duivenvoorde voor het publiek ter bezichtiging wordt opengesteld zal Met een snelheid van 120 km. per uur razen hier de treinen voorbij. Dit laantje achter het kasteel Duiven voorde te Voorschoten kan geen lan delijk schoon ontzegd worden. Hier loert echter de dood. Kort geding voor Amsterdamse rechtbank Mag de raad voor de kinderbe scherming op de stoel van de rechter gaan zitten? Deze vraag heeft-de Am sterdamse advocaat mr. dr. J. P. van der Does eergisteren in 'n kort geding tegen de Raad voor de Kinderbe scherming in Amsterdam ter beoor deling voorgelegd aan de president van de rechtbank in Amsterdam, mr. U. W. H. Stheeman. In hetgedinr gaat het om de beide minderjarige kinderen van de vier jaar geleden gescheiden mevrouw M. P. Goedhart uit Duivendrecht. Bij beschikking van de rechtbank in Amsterdam werd mevr. Goedhart destijds met de voogdij over haar kinderen belast. Haar ex-man werd toeziend voogd. Kortgeleden is mevrouw Goedhart met een Amerikaan getrouwd. Zij wil nu haar kinderen naar het nieu we vaderland meenemen. De Ameri kaanse immigratiedienst verlangt daarvoor evenwel een „verklaring van geen bezwaar" van de Raad voor de Kinderbescherming. De raad weigerde deze verklaring af te geven, omdat de vader van de kinderen in middels een verzoek tot wijziging van de voogdij bij de rechter aan hangig had gemaakt. „Dit is een onrechtmatige weige ring", stelde mr. dr. van der Does tijdens het korte geding namens zijn cliënte. Hij vroeg de president: de Raad voor de Kinderbescherming te gelasten de gevraagde verklaring van geen bezwaar af te geven, omdat de toeziende voogd niets te zeggen heeft. De kinderen zijn aan de vrouw toegewezen en zij kan dus doen en laten wat zij wil. De raadsman van mevrouw Goedhart geloofde, dat de man geen verzoek tot wijziging van de voogdij zou hebben ingediend, als zijn gewezen vrouw niet naar Ame rika zou willen vertrekken. De vertegenwoordigster van de Raad voor de Kinderbescherming be toogde, dat zodra een verzoek tot wij ziging van de voogdij bij de rechter aanhangig is, de raad gewend is ver klaringen te blokkeren. Zij stelde, dat bij emigratie van de vrouw toe stemming vereist is van de raad, hoe wel zij niet wist waar deze bepaling te vinden is. „Het is praktijk gewor den", meende zij. Wanneer de raad een verklaring van geen bezwaar af geeft is deze onherroepelijk, omdat de kinderen dan moeilijk uit Ame rika terug te halen zouden zijn. President: „Waar berust die wei gering van de raad nu eigenlijk op, want ik heb er toch ook wel bezwaar tegen De vertegenwoordigster van de Raad voor de Kinderbescherming be riep zich opnieuw op de usance, dat hangende een procedure geen ver klaringen worden afgegeven. „Dit is in het belang van het kind, opdat ongewenste situaties niet worden ge continueerd of geschapen". De president vond het maar „een gekke immigratiebepaling". Op don derdag 21 december zal hij vonnis wijzen. OPLOSSING: EEN WINTERS ZOEKPLAATJE. Zet men het plaatje op zijn kop, dan ziet men de bewoner in de derde boom van rechts. Minister voelt wel voor fluor in drinkwater De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, heeft het advies van de ge zondheidsraad gevolgd en zich voor stander verklaard van de fluoride ring van drinkwater, zo heeft de di recteur-generaal van de volksge zondheid, prof. dr. P. Muntendam, medegedeeld. Dr. J. Grashuis, een van de groot ste deskundigen in Nederland op het gebied van veevoer, heeft afscheid genomen. Op 30 december a.s. zal hij officieel de dagelijkse leiding van de „Stichting CLO-controle" overdra gen. Dr. Grashuis is bij zijn afscheid benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. (Vroege) toost op Oudejaarsavond Wim Kan en Corrie Vonk - hier gefotografeerd in restaurant Aviorama op Schiphol, waar zij vrijdagmiddag dineerden - brengen al vast een toost uit op de komende oudejaarsavond. Wim Kan heeft het deze december maand „rustig", want hij houdt zijn fameuze oudejaarstoespraak alleen op even jaartallen en zegt: „Ze wachten dus met een kabinetscrisis tot eind 1962". Overigens is op 31 december 1962 de Avro aan bod en niet de Vara. „Ik wil best voor de Avro optreden, maar dan moeten de zuilen daar geen ruzie over maken." Plannen van Kan voor de komende Oudejaarsavond? „Ik ga thuis speciaal naar het jaaroverzicht van de NTS kijken, want daar praat ik anders altijd door heen." dit aantal naar verwachting sterk toenemen. Op vole snelheid 120 kilometer per uur rijden de trei nen daar voorbij. Voor een voetgan ger is een trein dan ook zeer snel naderbij en bovendien ligt juist vóór deze overpaden een bocht in het baanvak, waardoor het uitzicht van de voetgangers belemmerd wordt. Aan remmen is bij een noodgeval ook niet meer te denken: een trein op volle snelheid heeft 700 meter no dig om tot stilstand te komen. Er zijn plannen deze wandelpaden ón der de spoorlijn door te trekken ken ons hier een oplossing. Voor het. plannen echter gerealiseerd zijn, lijkt ons een betere beveiliging van de wandelaars daar een absolute ver eiste. Knipperlichten bij het naderen van een trein (de z.g.n. aki dus) lij ken ons hier een oplossinb. Voor het overige dus een goed beveiligde lijn, hetgeen wel het beste wordt uitge drukt in het geringe aantal ongëval- len. In de laatste jaren dus n.l. slechts één ongeval van betekenis, het eerder genoemde te Warmond. LEIDEN—ALPHEN. Wat de lijn LeidenAlphen aan den Rijn betreft, buiten de genoem de onbeveiligde overweg aan het Rietveldsepad en het groot aantal overpaden voor particulier gebruik, is de beveiliging van deze enkel- sporige baan ook goed te noemen. In de stad Leiden zijn de vijf over wegen, waarmee het verkeer van en naar de zuidelijke rand van de stad wordt geleid, alle bediend beveiligd. Op twee hiervan werden echter vo rige week ahobs in gebruik genomen (Herenstraat en Telderskade). lijn kan gebeuren, wanneer de weggebruiker zich niets aantrekt van de maatregelen, die voor zijn eigen veiligheid zijn genomen, bleek dit jaar nog aan De Vink te Voorschoten. Een automobilisl reed, toen de lichten van de ahob reeds knipperden en de bel zijn doordringende waarschuwings- sig naal liet klinken, toch door. Het ongeluik sloeg hier bijna dodelijk toe, toen de motor van de wagen op de spoorbaan afsloeg. Gewaarschuwd door een andere automobilist wist de waaghals zich nog in veiligheid te bren gen. Zijn auto werd totaal ver nield. De onbeveiligde dubbele spoorweg overgang even voorbij het station Alphen aan den Rijn, richting Bode graven. Veel Boskopers, die in Al phen werken of daar op school gaan, komen dagelijks over deze „onbe waakte" heen. Zelfs straatverlichting ontbreekt hier. (Foto's: Leidse Courant). "'i Twee van de vele ahobs, die op de spoorlijnen rond Leiden zijn ge bouwd. Nadat de rinkelende bel in I werking is getreden en de lichten ongeveer 5 seconden hebben geknip perd, beginnen de bomen te dalen. I Ongeveer tien seconden na sluiting passeert de trein, volkomen veilig, wanneer ieder zich aan deze waar- I schuwingstekens heeft gehouden. Het verkeer komt weer op gang, nog geen minuut heeft het oponthoud) 1 geduurd.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4