S)e ftzidóeSouAcmt „VERSCHROEIDE - AARDE" TAKTIEK IN KATANGA? Britten aarzelen bommen te leveren India's aanval op Goa De schuldigverklaring van Eichmann DINSDAG 12 DECEMBER 1961 52ste JAARGANG N BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Telel 2 0 9 3 5 Red 20015, 25594 Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mod., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN O'Brien heeft met Tsjombe te doen tanga, kosten de volkerenorganisa tie schatten. Oe Thant, de secretaris generaal, heeft gisteren in de begro tingscommissie van de ssemblée een pleidooi gehouden voor financiële steun aan de Uno. Hij herhaalde wat zijn voorganger, Hammarskjoeld, ook al eens had gezegd, namelijk dat het bankroet voor de deur staat. Geldge. brek zal binnenkort leiden tot in- Denzil Dunnett zou van zijn regering krimping van de werkzaamheden volmacht hebben gekregen om van de organisatie, te trachten een staken van het vuren in Katanga ti bewerkstelli- Na Oe Thants rede gmg de com- gen. Volgens een bevoegde zegsman, missie akkoord met een voorstel Nobelprijswinnaar gooide sneeuw)bal op die dit meldt, heeft Dunnett geen het Internationale hof te verzoeken scherp omschreven instructies ont- °m uitspraak over de vraag of vangen. De Britse regering zou hem leden moeten meebetalen aan de alle ruimte hebben gelaten om naar actie in Kongo. Er zijn verscheidene Elisabethstad is maandag opnieuw door mortieren van de V.N.-troepen be- omstandigheden te handelen. landen, waaronder Frankrijk en de schoten. In het Prins Leopold-ziekenhuis bevonden zich 125 gewonden, van Sowjetunie, die weigeren hun aan- wie tachtig burgers en in het Elisabethziekenhuis 70 gewonden, onder wie Naar verluidt tracht de permanen. deej deze operaties te betalen om- veertig burgers. Zondagavond is een Ethiopische V.N.-soldaat gesneuveld JBritse vertegenwoordiger bij de d£d; zjj zjck me^ ket optreden van de en eerder tijdens het weekeinde een Ierse V.N.-militair door een granaat ^.N., sir Patrick Dean, in New yno Kongo niet kunnen verenigen, gedood. York hetzelfde doel te bereiken. Zo- Volgens de Katangaanse regering hebben zondag twee Zweedse straaljagers als bekend heeft lord Home, de mi- aanvallen op de stad gedaan, waarbij een olie-opslagplaats werd vernield. mstar van Buitenlandse Zaken, zich Een groots opgezet verdedigingsplan voor Katanga, ontworpen door Franse z?.nda.f vo°r zlJn vertrek naar Pa- Fv lrfioitllc/»lna niitnfp „huurlingen", is onlangs in handen van de Verenigde Naties gevallen, zo uitgesproken voor een onmiddel- Lf0 KOSlIllSCllC rillïïïlC heeft de „New York Times,, maandag gemeld. Het plan omvatte een strate- staken van het vuren in Katan- gie voor de verdediging van Katanga tegen Kongolese zowel als V.N.- ^a' strijdkrachten en hield rekening met terugtrekking van de Katangaanse strijdkrachten in een versterkt bolwerk en vernietiging van mijnen en fa brieken. UNO op zwart zaad De campagne van de Uno in Kon- is voor iedereen De politieke commissie van de Al gemene Vergadering der Verenigde go en met name de veldtocht in Ka- Natles heeft maandag eenstemmig een gemeenschappelijke resolutie ten aanzien van de kosmische ruimte aangenomen, waarin de landen ver boden wordt territoriale rechten op andere planeten te doen gelden en waarin het Handvest van de V.N. voor de rest van de kosmos geldig verklaard wordt. Bemiddelen om bestand te bereiken KATANGA'S ECONOMIE federatie, Welensky, en de vertegen woordigers van de Britse regering, Intussen beschuldigt Tsjombe de die, hem hebben aangemoedigd een Ver. Naties ervan, dat zij pogen de dergelijke koers te varen. Katangaanse economie door lucht- De Britse regering heeft zich ver- aanvallen te verlammen. Hij zei, dat volgens bereid verklaard bommen te Volgens een in Rome verschijnend n resolutie is een enmnrnmis Aan de V.N.-strijdmacht de opdracht leveren aan de mensen, die Tsjombes blad van de Aloanese Democratische d indienine ervan is laneduris? nver- /.-«..nniron n ücnnnmicphp Irranlif ctriiHlrrapliton hoctriiHon Rnprpnnartii priinf in Alhanië een Oorlogspsychose in Albanië? had ontvangen de economische kracht strijdkrachten bestrijden, van zijn land aanzienlijke schade toe te brengen. De Britse bommen In een communiqué heeft de mijn- De Britse regering heeft maandag De bevolking van het land, aldus Boerenpartij grijpt in Albanië een tussen Stevenson en Zona voor- burgeroorlogspsychose snel om zich heen aigegaan. Aan de commissie wordt verzocht vóór 31 maart b'jeen te komen om bouwmaatschappij Katanga, de bekendgemaakt, dat zij de bommen, het blad, verkeert reeds lang in een rapport uit te brengen over de wet telijke vraagstukken die bij het on- Union Minière, maandag bekendge- die zij de V.N. heeft beloofd voor stemming zowel gericht tegen het in j. „_rB_ maakt, dat de schade aan de installa- gebruik in Kongo, niet zal leveren communisme van Moskou als tegen "f"oe* ties der maatschappij door luchtaan- voordat de tegenstrijdigheden in de het lokale communistische stelsel. vallen op KolweziP?waar is. Volgens diverse politieke verklaringen van Volgens het blad is in geheel Al- de bekendmaking zijn de werknemers de Volkerenorganisatie zijn opge- banie het gevoel merkbaar, dat bm- helderd. Hierdoor is het duidelijk ge- nen twee of drie maanden een ver worden, dat Macmillan ee; deel van andering zal komen, omdat de huidi- zijn aanhangers op dit punt tegen ge toestand niet langer houdbaar is. O'Brien heeft te doen met Tsjombe zic^ beeft gekregen. var. de maatschappij en hun gezin nen ongedeerd. Onderminister Heath heeft echter De Ier O'Brien, die hoofd van de de verzekering gegeven, dat de bom- Verenigde Naties in Katanga is ge- men niet verzonden zullen worden weest, heeft maandagavond in een vóór het debat in het Lagerhuis over vraaggesprek voor de Britse televi sie gezegd wel een beetje met pre- kwestie behandeld zal worden, sident Tsjombe te doen te hebben, debat zal donderdag worden Tsjombe bevindt zich thans in een voerd. hachelijke positie als gevolg van zijn uitdagende houding jegens de Ver enigde Naties. Het zijn echter de mi nister-president van de Rhodesische „Geestelijke verzorging1 door Humanisten? betrokken mogendheden onmiddel lijk gegevens te verstrekken over lanceringen. Voofts stelt de resolutie voor in 1963 een speciale conferentie over communicatie-satellieten te houden en beveelt de internationale telecom- municatie-unie agn te overwegen of het mogelijk is op dit gebied tot in ternationale samenwerking te ko men. De resolutie legt tevens nadruk op de voordelen van een wereldom vattende samenwerking bij het me teorologisch onderzoek en dringt bij De Portugese vertegenwoordiger de wereldorganisatie voor meteoro- bij de Verenigde Naties, Vasco Ga- logie aan op het zo ver mogelijk ont- De Britse consul in Elisabethstad, rin, heeft maandag op een perscon- wikkelen van de weersvoorspelling. ferentie in New York gezegd, dat .alles klaar is voor een aanval op Goa, behalve het voorwendsel. Por de buitenlandse politiek, waarin deze Dit ge- Naar een bestand De Zuidafrikaanse negerleider Albert Loethoeli, die in Oslo de Nobelprijs voor de vrede in ontvangst heeft genomen, zag voor het eerst van zijn leven sneeuw. Met zijn echtgenote gooide de heer Loethoeli dan ook weldra een balletje op. In het licht van dat alles juichen wij het plan-Stokman toe als een po- u" 7™™' einc en een nositieve moeeliikheid tu«al 's ervan overtuigd dat, zelfs ging en een positieve mogelijkheid om een eind te maken aan een al zo wanneer dat voorwendsel niet ge vonden wordt, binnenkort een aan- Soekarno en Nieuw-Guinea De Indonesische minister van bui- H niet voldoende de vrijheid voor „andersdenkenden", onder wie ook de humanisten vallen te ver staan, formeel te erkennen; conse quent is dan slechts hun ook de mid- j „„u j vuuucii wot ui, uiuucunufi ecu aan- u?- j val op Goa zal worden ondernomen". gelijkberechtiging binnen de aan- Gari^' zej de ,cden Tan de Veiu vaardbare.grenzen voor n uit n oog- heidsraad van de toestand op de punt van gewetensovertuiging be- h00gte gesteld te hebben en achtte tenlandse zaken Soebandrio, heeft langrijke bevolkingsgroep. de m0gelijkheid niet uitgesloten, dat dinsdag tot verslaggevers in Djakar- de Veiligheidsraad voor de kwestie- ta gezegd, dat president Soekarno ■"Pot volledig begrip van zaken: het Goa zal worden bijeengeroepen. volgende week dinsdag te Djokja- gaat hier om een oplossing in het Premier Nehroe die maandag in karta zaI bevelen, hoe Westelijk N.- politieke vlak. De katholiek moet het xndische parlement over de Guinea de Nederlanders afhandig uiteraard het humanisme als le- kwestie-Goa heeft gesproken, zei mo®t worden gemaakt. vensbeschouwing afwijzen. Maar hij hier, dat wanneer de toestand met Soebandrio zei dit na een bfjeen- delen toe te staan om die vrijheid m0et evenzeer verlangen, aat de betrekking tot Goa niet grondig zou komst van Soekarno met de chefs te beleven en te verwezenlijken. Ben burgerlijke overheid de gewetens- verbeteren, India uitvoering zou moe- van de strijdkrachten en de belang- tegengestelde gedragslijn zou on-de- vrijheid binnen de grenzen van de ten geven aan de „maatregelen die rijkste ministers. Deze bijeenkomst mocratisch zijn. Zeker zijn er kringen openbare orde en goede zeden waar- het in gedachten heeft". India heeft duurde vijf uur. in ons land, die met deze gevolgtrek- borgt voor iedereen. Voor de over- maatregelen getroffen om zijn wate- De Nederlanders bezetten op 19 king oprecht moeite hebben uit heid moet die vrijheid even onaan- ren voor de scheepvaart veilig te december 1948 tijdens de tweede po zeer respectabele motieven maar tastbaar zijn als de onze. stellen en onze strijdkrachten zijn litiële actie Djokjakarta, toen de ze- wij menen, dat nu eenmaal moet op alles voorbereid, aldus de pre- tel van de regering van de Indone- worden aanvaard, dat een deel van De consequentie van die beleving mier. Ons geduld is uitgeput, maar sische republiek, ons volk niet in God gelovend is, kan dus ook subsidieverlening zijn. wij hopen nog steeds, dat de Portu- Soebandrio heeft voorts meegedeeld, niet minder dan anderen deel Daarmee spreekt de overheid geen gezen zelf, of op advies van vrien- dat Soekarno ook besloten heeft een 1uitmaakt beoordeling uit en in het onderlinge den en bondgenoten in de Navo, zul- nationale verdedigingsraad te vor- verkeer zullen wij steeds de taak len ophouden met hetgeen zij thans men. De samenstelling van de raad maar van de staatsgemeenschap met gelijke rechten, daaruit, voort- D vloeiend. Het kan niet de taak van de hebben om het onderscheid wèl in doen en dat zij zich uit Goa zullen zal woensdag worden bekendge- overheid (in deze tijd en in deze om standigheden) zijn tegengestelde op vattingen en overtuigingen te steu nen of te bestrijden. Wèl moet zij zich onthouden van een waarde-cor- deel, van voorkeur en van het maken van een keuze bij het richten van bepalingen en voorschriften op het onderhavig gebied. Het gaat dus in feite over de politieke verdraag zaamheid en op die grond moet men tot de vaststelling kunnen komen van rechten uit de humanistische aanspra ken. Het is goed, dat pater Stokman al aanstonds enkele belangrijke kanttekeningen bij zijn initiatief heeft gemaakt, die ervan getuigen, dat de verdraagzaamheid nu ook weer niet alle grenzen en noodzake lijke beperkingen uit het oog kan ver liezen. Zo zal in de eerste plaats nader moeten wordien vastgesteld, wat nu precies onder de term „gees telijke verzorging" van humanistische zijde valt te verstaan (onze aanha lingstekens markeren de bijzondere aard van die activiteit) en zelfs of deze benaming in die sector wel juist en houdbaar is. In dat verband klemt ook de vraag, of de op dit ge bied bestaande reglementen niet ge wijzigd zouden behoeven te worden, zoals destijds eveneens voor de ont wikkeling in de gevangenissen is ge beurd, waar de humanisten ook toe gang hebben verkregen. Hoe moet men voorts de behoefte aan humanistisch-geestelijke verzor ging verstaan, die blijkens een door het humanistisch thuisfront gehou den enquête enkele duizenden mili tairen daarom heeft doen vragen? De aard daarvan dient natuurlijk aan alle bij deze vraag betrokkenen dui delijk te zijn; er mag geen benade ling door ontstaan voor het werk van de kerken. het oog te houden. terugtrekken. maakt. NEDERLANDSE STRAALJAGER STORTTE NEER Een F-84-F Thunderstreak van de vliegbasis Eindhoven, die terugkeerde van een navigatie-oefenvlucht, is neer gestort nabij het kanaal in Son. De vlieger is veilig aan de grond gekomen. Op 1400 voet kreeg het toestel mo torstoring. Foto: van de straaljager werden nog slechts wat wrakstukken gevonden. Weinig kans de doodstraf te ontlopen Tot nog toe is niet duidelijk ge worden of Eichmann schuldig wordt bevonden op alle of slechts enkele van de vijftien punten van de schul digverklaring. De president van het hof, Landau, noemde geen afzonder lijke onderdelen bij zijn verklaring, dat het hof Eichmann schuldig had bevonden op „punten van misdaden tegen het Joodse volk, tegen de mens heid, oorlogsmisdaden en op het be horen tot organisaties die door het hof in Neurenberg misdadig zijn ver klaard". Men verwacht, dat een ge detailleerde uitspraak zal worden ge daan in het vonnis. Vier onderdelen van de schuldig verklaring hebben betrekking op misdaden tegen het Joodse volk, en zeven tegen de mensheid, drie gaan over het lidmaatschap van een vijan dige organisatie en een punt behan delt een oorlogsmisdaad. Op elk van de genoemde punten, uitgezonderd het lidmaatschap van een vijandige organisatie, staat de doodstraf. De rechtbank achtte Eichmann niet schuldig aan de moord op de Joodse jongen, die kersen wilde ste len uit zijn tuin in Boedapest. Deze moord komt dan ook niet voor in de akte van beschuldiging. Weinig kans Juridische waarnemers hebben al verklaard, dat van verscheidene pun ten, die de verdediging waarschijn lijk naar voren had willen brengen om een mild vonnis te krijgen, niets is overgebleven. In de verklaring wordt b.v. Eichmanns poging om aannemelijk te maken dat hij be zorgd is geweest voor het lot van de Joden, „niets dan huichelarij" ge noemd. Eichmanns verklaring dat hij getracht had de Joden te helpen, wordt als een „leugen" bestempeld. Men is dan ook van mening, dat Eichmann niet veel kans heeft om 't doodvonnis te ontgaan. Had Chroesjtsjov een lichte beroerte? Premier Chroesjtsjov zou onlangs een lichte beroerte hebben gehad. Michel Gordey, de deskundige voor Sowjet-zaken van het avondblad „France-Soir", verklaart dit nieuws uit „bijzonder welingelichte weste lijke bronnen" te hebben vernomen. Gordey zei, dat zaterdag, tijdens de 50 minuten durende rede van Chroesjtsjov voor het congres van de wereldfederatie van vakvereni gingen, was opgemerkt, dat Chroesj tsjov verscheidene malen ophield. Hij scheen de draad van zijn gedach ten kwijt te zijn, stotterde, maakte zijn zinnen moeilijk af en sprak som mige woorden verkeerd uit. Hij transpireerde hevig en scheen uitge put. Mevrouw Eichmann Mevrouw Eichmann heeft in Mün- chen met de assistent van Eichmanns verdediger, dr. Wechtenbruch, bij zonderheden voor de juridische hulp aan haar man besproken. Zij is er van overtuigd, dat Eichmann niet schuldig is aan de 15 punten, die hem ten laste zijn gelegd. Zij verklaarde hoopvol gestemd te zijn over de uitslag van het proces. Mevrouw Eichmann is eind septem ber uit Argentinië naar Europa ge reisd. Het is de eerste maal dat zij zich in het openbaar over de recht zaak geuit heeft. Gouden Verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft heit. Zeer grote keuze. Op 't graveren kunt U wachten. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Zacht en veranderlijk Rond een hogedrukgebied 'boven Spanje bewegen verschillende sto- ringsgebieden van het zeegebied bij de Azoren over de Golf van Biscaye en Engeland naar onze omgeving en daarna over Duitsland naar het oos ten. Zij gaan vergezeld van veel re gen. Tussen de storingen in komen gebieden met opklaringen voor. Eén van de storingen lag dinsdagmorgen juist boven Nederland, waarbij in de zuidelijke provincies de temperatuur weer tot omstreeks 13 graden steeg. Een volgende zal ons land waar schijnlijk morgen bereiken en op nieuw regen veroorzaken. Boven Noord-Scandinavië heeft zich inmid dels een hogedrukgebied gevormd, dat nog verder in betekenis toeneemt. Aan de zuidflank ervan staan ooste lijke winden, welke koudere lucht tot over Noord-Denemarken brengen. Zon- en maanstanden 13 Dec.: zon op 08.40; onder 16.28; maan op 12.37; onder 23.09. Hoogwaterstanden 13 Dec: v.m. 7.n.m. 7.26. KORRELTJE Men noemt de anderen „medemensen" En denkt daarbij met schik: De enige „hoofdmens" hier op aarde Ben eigenlijk.... slechts ik. (F. v. Shonthan)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1