Mevrouw Subandrio strijdt voor rechten van vrouw Planten verzorgen werkt ontspannend Capucci zich in vestigt Parijs Fabels rondom ui 0ncler onó cfez&cfcl Actieve echtgenote van Indonesische minister Uitlenen Mevrouw Doorsnee weet het MEN KAN NIET ALLES WEIEN Als een vrouw erover klaagt, dat, zij uren tekort komt voor het "bedisselen van haar huishouding zou zij eigenlijk eens met mevrouw Hurustiati Subandrio moeten praten. Deze kleine maar zeer actieve Indonesische vrouw, echtgenote van de minister van buitenlandse za ken van Indonesië, heeft niet alleen drie woningen maar bovendien nog een indrukwekkend aantal functies. Iedere dag werkt mevrouw Subandrio van 's morgens acht uur tot s middags twee uur op het ministerie van gezondheid en de rest van de dag besteedt zij aan allerlei andere dingen want in het openbare leven heeft zij vele be stuursfuncties. Tegenstandster van polyg; amie Zo is zij presidente van het Indone sische Vrouwencongres, een federaiie van 35 organisaties met duizenden le den. Bijna elke Indonesische vrouw is lid van een vrouwenvereniging. De meeste vrouwenverenigingen streven naar verbetering van de maatschap pelrjke verhoudingen en mevrouw Su bandrio is in staat de vrouwen op elk gewenst ogenblik te laten demonstre ren voor de verbetering van de positie van de vrouw. Twee jaar geleden nog leidde mevrouw Subandrio een actie tegen de polygamie. Volgens de Indo nesische wetten namelijk kan een man vier vrouwen trouwen als hij ten minste kan bewijzen, dat hij die vier vrouwen kan onderhouden. Hoewel de „huwelijkswet" (één vrouw voor iede re man), die de vrouwenverenigingen hebben voorgesteld nog geen genade heeft kunnen vinden is het Vrouwen congres in Indonesië nog niet aan hst eind van zijn latijn. De Indonesische vrouw laat zich de laatste jaren steeds meer gelden. Thans zijn bijvoorbeeld reeds dertig vrouwen lid van het parlement op een totaal van 280 leden. Mevrouw Su bandrio is daar niet bij maar wel heeft Soekarno, de Indonesische pre- Conf ectie-gordijnen Er is een nieuwe ontwikkeling in de verkoop van gordijnstof te ver wachten Tijdens een- bijeenkomst van fabrikanten van gordijnstof te Dussel- dorf is namelijk dezer dagen meege deeld, dat binnenkort zogenaamde con fectie-gordijnen in de handel zullen worden gebracht. In di ie of vier standaardmaten zul len geheel op de fabriek gereed ge maakte gordijnen worden vervaardigd zodat de huisvrouw er niets meer aan b"v,eft te doen. Wat de verpakking betreft streeft men er zelfs naar de confectie-gordijner geschikt te maken voor de zelfbediening. Wat a Marlon was erg uit haar humeur want haar zuster Joke had tegen een Wederzijdse vriendin gezegd, dat zjj de elektrische haardroger van Marion kon gebruiken. „Ik wist dat jij dat wel goed zou vinden", zei Joke. Ten slotte is haar moeder ziek en kan zy niet naar de kapper gaan". Maar het kan Marion wel schelen. Zij heeft de haardroger met veel moeite by elkaar gespaard en wil van uitlenen niets we ten. Zy heeft echter vooral bezwaar tegen het feit dat Joke de haardroger voor haar uitleent. Moet zij A. Voor deze keer toestemmen om dat zij er moeilijk onderuit kan en Jo ke zeggen, dat zij de haardroger niet weer wenst uit te lenen? B Joke zeggen, dat zij geen recht had een dergelijke belofte te doen en het aan haar overlaten hoe zij zich uit deze situatie redt? C Het een of andere excuus verzin nen, bijvoorbeeld dat de stekker stuk is en het aan haar zus en vriendin overlaten hun conclusie te trekken? nuaoflTn -a3 aua azap jooa uaayn iwi-eddv loq fiz jnp 'uajiBiu qCqapinp rnpuauA na snz Jceq üz ïaoui uauapm aaaui jaiu jaSoap ap Qz sin lenui y si uorj -njM jooa Suissoido aStua aa 'naspstu uaim a) Jaqqais aioajap ap uapaiquen piajjmiaSuo Qz rez uauai iia\ SwjS tpoi jaSojpannq ap uipuaijA ap sin na snnoxa uairuozaaA }eq uw ua^qoaq joojaS uapnloz utpuaijA ap qoou 'aij -op qooH 'pavz si üuissoido apraaou -aS;sjnni aa "aamoq apao3 ua) laiu uauutpuauA aup ap uassnj SuipnoqjaA ap noz ua qCqapuauAuo Sipouuo iqQj nazaiq a Jnnui jqonjqaS eijisod aqfti laoui u, ui jaqaz uopiujtt ijaaq a^of ONissmao sident, haar in drie andere functies benoemd. Zy Is lid van de Nationale Volksver gadering, die de president en de vice president kiest, lid van de Nationale Planraad, die het achtjarenplan voor de herbouw ontwierp en tenslotte be hoort zij ook tot het Nationale Front, de organisatie, belast met de uitvoe ring van het achtjarenplan. Alsof dit alles nog niet genoeg is leidt mevr. Subandrio ook nog de organisatie, die zich bezig houdt met het geven van voorlichting op hygiënisch gebied, een organisatie, die zij zelf heeft opge richt. Mevrouw Subandrio is trouwens ook deskundige op dit gebied. Zy heeft anthropologie en medicijnen gestu deerd. Zij schrijft ook regelmatig ar tikelen in de dagbladpers van Indone sië over gezondheidszorg en maande lijks houdt zy voor de radio een praat je over cultuur. Als huisvrouw heeft zy drie wonln- gen te beheren. De ene woning is de officiële residentie van de minister van buitenlandse zaken, de andere haar eigen huis in Djakarta en het derde huis is een vakantiehuls in de bergen. Maar heel vaak vertoeft zy in geen van de drie woningen. Zij is ook dilwijls op reis. Nog onlangs maakte zy een reis van drie weken naar de Verenigde Staten. Kortom, mevrouv Subandrio moet met tijd schema's werken om al het werk, dat zij op haar schouders heoft geladen, naar behoren te verrichten en dat zy desondanks nogal eens in tijdnood zit, laat zich begrijpen. Adviezen van een kinderpsycholoog Als uw zoontje van drie jaar niet naar bed wil zonder zyn speen, neem hem deze dan niet onverwachts af. Zeg hem ook niet, dat u de speen niet kunt vinden en zinspeel er even min op, dat hy nu toch echt wel te groot wordt oor een speen. Hij is er immers aan gewend geraakt en zal zonder speen niet in slaap kunnen ko men. Dit plotseling te verbieden is dus wel wat wreed. Probeer er aan te denken, dat zijn gewoonte nog altijd beter is dan die van vele andere kinderen, die s nachts op him duim liggen te zuigen ook al zijn ze reeds ouder dan drie jaar. Laat de jongen zijn speen hou den maar probeer hem over te halen zyp teddybeer mee naar bed te ne men. Vertel hem, dat wanneer hij ou der is, hij geen speen meer nodig heeft maar in plaats daarvan beter een beertje kan meenemen naar bed. Neem de speen ook uit zyn mond, wanneer hij in slaap gevallen is. Lang zamerhand zal het kind dan de voor keur geven aan zijn beer. Hij zal dit uit eigen vrije wil doen en dat is altijd beter dan „dwang!" „Het was Mientje.'Zij verontschuldigde zich omdat ze ons gisteravond zo laat heeft opgehouden Vertrek van mode koning betekent verlies voor Italië K Italiaanse „modewonderkind", Roberto Capucci, pakt zyn koffers. Hij verkekt binnenkort naar Parijs om daar een modehuis te openen. Dat betekent voor de Italiaanse mode een zware slag en hoe zwaar die slag is blijkt wel uit de algemene beoordeling van zijn afscheidsshow in Rome: „De beste collectie, die ooit getoond werd De slanke jongensachtige Capucci opende zijn eerste modehuis toen hij twintig jaar was. Thans worden zyn ontwerpen in de gehele wereld ge showd, van Australië tot ZuidAmeri ka. Hij heeft hoeden, schoenen, bont mantels, gebreide kleding, sportkle ding haute couture ontworpen en zyn modehuis in Rome werd steeds druk bezocht door adellijke dames, filmsterren en belangrijke buitenlan ders. In Rome noemt men hem de „kleine Balenciaga". Wij vragen on3 af hoe ver hij het in dezelfde stad als de echte Balenciaga zal brengen. Zijn laatste collectie in 'talië toonde aan, dat Roberto Capucci na tien jaar nog lang niet zonder frisse ideetjes zit. Vc~r de modewereld zijn nieuwe idee en alles, zodat men goede verwachtin gen van hem mag koesteren in Parijs. Grapjes Zijn laatste eollectïe bewees boven dien dat hij vele belangrijke Paryse ontwerpers kan overtreffen. Dit bleek bijvoorbeeld uit zijn prachtige ensem bles in de Balmainstijl waaronder een avondmantel van zwarte satijn, afgezet met wuivende struisvogelveren en gedragen over eeri japon van zwart chiffon. Ook heeft hy ongetwijfeld evenveel grapjes als Cardin of Laro che. Voorbeelden: zyn amusante zwart leren pakje, zo bewerkt, dat het krokodillenleer lijkt, of zijn groen sa tijnen avondensemble met een overblou se van granaatrode veren. In zyn laatste collectie schuwde hij de afgezaagde uitgesneden hals of rug In plaats daarvan voerde hij splitten in, die van de onderarm tot de taille doorlopen. Hij liep ook vooruit op de collectie van Marc Bohan van Dior. Een week voordat de Parijse show begon kwam Capucci voor de dag met een vloed van bolero en capemodel len, waarbij hij bolero's van geplooi de witte chiffon combineerde met zwarte cocktailjaponnen. Ook combi neerde hij korte wyduitstaande bole ro's met sluikvallende geklede japon nen van zwart crêpe voor 's avonds. Algemeen wordt dan ook verwacht, dat de Paryse shows in januari aan belangrijkheid zullen winnen door de deelname van Capucci. Ga tuinieren als u nerveus bent De bekende Amerikaanse psychia ter dr. James Fries te New York, heeft een hele theorie opgesteld, waar in hy als zyn mening verkondigt, dat mensen, die erg nerveus zyn moeten gaan tuinieren. Hy denkt daarbij niet in de eerste plaats aan het nogal ver moeiende wieden en maaien in de tuin doch aan het verzorgen van planten. Dit werkt bijzonder ontspannend, al dus dr. Fries. Vooral vrouwen en ner veuze kinderen vinden hier baat bij, meent hij. Dr. Fries heeft zoveel geloof in zijn theorie, dat hij zelf een winkel heeft Links: Capucci in een sobere bui. Als enige garnering van deze mouwloze .nauwsluitende japon in blauwe wol dienen de knopen op de rok en de brede ceintuur van de zelfde stof, met een zgn. achter sluiting. De japon wordt gecomple teerd door een bijpassend jasje in dezelfde eenvoudige stijl en met de zelfde knopen als sluiting. Rechts. Een avondjurk van Ca pucci. Een overjurk van blauwe kant met splitten aan de zijkanten en in de taille. opgezet, waarin hij in hoofdzaak cac tusplanten verkoopt. De cactus vindt hij namelijk de meest ideale plant voor zijn therapie. Deze plant kan een ruwe behandeling verdragen en er gebeurt niets als zy in geen zes we ken water krijgt, zo zegt de Ameri kaanse psychiater. Men behoeft slechts aandacht aan de cactus te schenken als men er zin in heeft en voor de rest kan men de plant rustig vergeten. Ook voor teenagers met een nogal drukke natuur acht dr. Fries het tui nieren en het verzorgen van planten zeer waardevol als afleidingsmiddel, dat hen waf rust geeft. Proeven heb ben voorts uitgewezen, dat tuinieren ook een waardevol opvoedingsmiddel is voor ontspoorde jongeren, die in ge stichten zijn ondergebracht, aldus dr. Fries. Het is vaak minstens zo goed air een langdurige psychiatrische be handeling. Wat de vrouwen betreft vindt dr. Fries het tuinieren en verzorgen van planten van belang in tweeërlei op zicht. Planten, zo beweert de Ameri kaanse psychiater, zijn een goed af weermiddel tegen neerslachtigheid. Een vrouw, die door haar familie sterk aan huis is gebonden, heeft als regel weinig tijd voor een ingewikkel-, de hobby, zodat1 het verzorgen van planten een welhaast ideale vorm van ontspanning is in de weinige tyd, die haar na het huishoudelijke werk rest. Bovendien wordt zij door dit werk op andere gedachten gebracht. Zij kan wat zorgen vergeten, zo zy die heeft! Duur kiekje In Amerika zijn de gemoederen nog al in beweging gekomen door een fo to van de vrouw van de Amerikaanse president, mevrouw Kennedy. Het is een foto van de fotograaf Marshall Hawkins, die mevrouw Kennedy toont op het moment, dat zij tijdens een vos senjacht van het paard viel. Presi dent Kennedy heeft de fotograaf drin gend verzocht deze foto niet te publi- eert -. Amerikaanse fotobureaus oo- den voor deze foto echter zulke hoge bedragen, dat Hawkins gemeend heeft niet aan het verzoek van de Ameri kaanse president te moeten voldoen. Hij ontving voor de foto ruim f 14.000. Theevlekken ""heevlekken op een vloerkleed zijn het beste te verwijderen met een op lossing van borax in warm water. Wrijf met een spons zorgvuldig over de vlek en wel zodanig dat van de bui tenste rand van de vlek naar het mid den wordt gewerkt. Eiwitvlekken -Eiwitvlekken in een tweedrok zijn met 'n heel eenvoudig middeltje te ver wijderen. Een theelepeltje, zout in een kopje water is namelijk voldoende om een oplossing te verkrijgen, waarmee het eiwit uit de rok kan worden ge haald. Stofdoekgeheim Als men sto'doeken gewassen heeft en ze zijn weer droog, sprenkel er dan wat vloeibare paraffine op en vouw ze op. Men zal na een poosje bemerken, dat de te poetst., voorwer pen veel mooier gaan glanzen. Boven dien verwijdert een op een zodanige manier behandelde poetsdoek heel ge makkelijk schimme1 en aanslag op meubelen en geverfde deuren. T ranspiratievlekken Transpiratievlekken kunnen bestre den worden. Een oplossing met ammo niak helpt reeds en zelfs water met azijn kan de kleur wat ophalen Ook kan mer de wit uitgeslagen plekken deppen met een beetje koolstof-tetra- chioride op 'n lapje. De dampen van tetrachloride zijn giftig. Doe het werkje dus bij '-oorkeur in de open lucht en pas op met kinderen. Kreukels Kreukels in een nylonjurk zijn eruit te krygen indien men de jurk boven de stoom van een kokende ketel brengt of een tijdlang in een dampende bad kamer hangt. Was de jurk daarna nog eens en gebruik een beetje stijf sel in het spoelwater. Strijk de onder jurk als deze bijna droog is en ge bruik een vrij warm strijkijzer. «nini!ii:tinininiiiiiiinininiiiiiuiiiniiiDiiiiiiiiiiiuii)iiiiiiiiiii[inii!iuiHiniiiiui!iB Dierenmishandeling In de Zweedse stad Göte- I borg werd een vmu tot een geldboete van f 20,ver oor- deeld wegens dierenmishan- deling. H\j had zijn vrouw ge- slagen met een levende pa- I ling Opmerkelijk is het aantal fabeltjes, dat men vroeger omtrent de waarde van uien heeft verteld als voe- dir.gs- en geneesmid del. De scherpe lucht schijnt velen al te heb ben gefascineerd. Eni ge jaren geleden werd in het buitenland een zogenaamd geneesmid del voor tuberculose in de handel gebracht, dat was gemaakt van knof look. "Tet verwekte in die tijd nogal opschud ding maar thans is dit „geneesmiddel" niet meer dan een beziens waardigheid. Ook heb ben uien lange tijd ge golden als een „goed" middeltje tegen kaal heid. Zelfs heeft men ze gebruikt als reme die tegen verkoudheid, griep en longontsteking wat uiteraard belache lijk was. Nu beweer*, men wel dat de mens tegenwoor dig veel minder dan vroeger waarde hecht aan dergelijke fabel- tjes, maar helaas Is dit maar ten dele waar. Er zyn namelijk nog veel mensen, die menen, dat er wondermiddel tjes be staan, die onbekend zijn aan de heren artsen. Waarom? Het is moei lijk te zeggen maar ver moedelijk heeft de sfeer Wat de dokter ei van zegt van geheimzinnigheid aantrekkingskracht op velen. Ook wordt bij- voorbeel de voedings waarde van de ui vaak schromelijk overdreven. In werkelijkheid name lijk hebben uien maar weinig voedingswaar de, zodat zij zelfs zon der bezwaar kunnen worden toegevoegd aan het strengste vermage- ringsdieet. Het zou ech ter onjuist zijn de uien als voedingsmiddel te verwaarlozen. Ze zijn namelijk zeker waarde vol en wel voor verbe tering van de smaak van het eten, in het bij zonder voor hen, die weinig eetlust hebben. Kool, tomaten en sla bevatten wat dat be treft veej meei vitami nen! Van de weinige vitaminen die uien be vatten, is vitamine C het nuttigste. Vaak wordt beweerd, dat uien slecht te ver teren zijn, maar ook dat is niet waar. In dien zij goed worden toebereid zyn ze pri ma te verteren en zyn ze ongetwijfeld goed voor hen, die last heb- jen van constipatie. Kortom, eet uien en knoflook zoveel u lust als u ervan houdt maar eet ze niet omdat zy zogenaamd zoveel voe- lingswaarde of waarde volle geneeskrachtige ingrediënten zouden be vatten.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10