„Van der Putten schreef een grootscheeps verdichtsel van spookverhalen en mysteries rond een serie ex-ministers" Staat verliest proces contra aannemer VRIJDAG 8 DECEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 MOET IK DE ZAAK UIT HANDEN GEVEN? Gisteren heeft minister ir. S. H. Visser in de Tweede Kamer geantwoord op het verzoek van dr. P. J. Oud, opening van zaken te geven met betrekking tot het ontslag op het departement van defensie van de hoofd ambtenaar F. H. van der Putten. De foto toont minister Visser aan 't woord. „Wat nu?" in de Tweede Kamer De Tweede Kamer zal van minis ter Visser een historisch overzicht ontvangen over de zaak Van der Putten. De zware druk, die de minis ter moest ondervinden van zijn par tijgenoot Prof. Oud, die minister Visser „een persoonlijke vriend" noemde, leidde tot dit besluit. Ver der wil de minister niet gaan. Hij stelde: ik kan niet treden in het be leid van mijn voorgangers. Op elke suggestie, die een eind kan maken aan de reeks van verdachtmakingen, wil ik ingaan',aldus de minister. Prof. Oud verweet de minister in eerste instantie een requisitoir tegen de heer Van der Putten gehouden te hebben. Ik denk, dat hier sprake is van een misverstand, zei de minister. Prof. Oud heeft op mijns inziens te felle toon tegen mij gesproken. Wat ik gezegd heb over het ontslag van Van der Putten berust op mijn oordeel. Ik heb de stukken. U niet. Ik heb deze gelegenheid, aldus de minister, aangegrepen om mijn be leid te verdedigen. Als de Kamer tot een nader onderzoek besluit, moet zij mijn woorden maar beschouwen als een voorproefje van wat nog komen Het Kamerdebat, dat de minister en prof. Oud fel tegenover elkaar had gebracht, ging als een nachtkaars uit. De heer Blom had even voor de minister in tweede termijn sprak, al betoogd dat hij niet begreep waar men heen wilde. De minister is in moeilijkheden. Zij die sympathiek staan tegenover de bewindsman in deze zaak hebben daar begrip voor. Hij is in dit bootje gestapt, dat men voor hem heeft klaargelegd, en dat hem zal brengen op de woelige ba ren. Een openbaar debat, aldus de heer Blom, kan niet worden gehouden. De Kamer kan niet gelijktijdig met het Ambtenarenrecht in de stukken gaan duiken. Is de minister niet te ver gegaan door gedeeltelijk aan de heer Oud toe te geven? SCHEIDING De minister antwoordde, dat strik te scheiding moet worden gemaakt tussen de verschillende onderdelen van de zaak-Van der Putten. De rechtsgang mag niet in gevaar wor den gebracht. Maar als de minister de Kamer een nota stuurt, moet de Kamer de heer Van der Putten ook gelegenheid geven tot verweer, merkte de heer Blom op. De minister had nog eens duide lijk uiteengezet, waarom hij Van der Putten had ontslagen. Deze had niet aan een hem gegeven ambtelij ke opdracht voldaan, maar was voort gegaan met het uiten van onbewezen verdachtmakingen. Het is niet aan Baas boven (hei)baas mij deze verdachtmakingen te onder-* zoeker., dat moet de overheid niet doen, aldus de minister. De hee. Van der Putten moet bewijzen leveren, Mijn verantwoordelijkheid als werk-.! gever van 160.000 man bracht mee} dat ik dit niet langer kon toestaan. BEDREIGINGEN De minister begrijpt, dat er i?ter- ke beroering is ontstaan. Hij had ano nieme brieven en telefoontjes ont vangen, waarin zelfs bedreigingen te gen zijn huis, zijn persoon en zijn familie werden geuit. -Het ligt niet op mijn weg nc te gaan wat mijn voorgangers hebben gedaan. Mijn verantwoordelijkheid gaat tot de personen die thans nog bij de krijgsmacht dienen en tot ge beurtenissen tijdens jnijn amtsperi- ode. De beschuldigingen, die de heer Van der Putten tegen deze personen heeft geuit, zijn niet waar gemaakt. Ook hijzelf heeft klachten onder zocht. Ik heb geen reden aan de re sultaten van dit onderzoek te twij felen. Men vergeet, dat het gaat over personen en gebeurtenissen die zich bijna twintig jaar geleden hebben af gespeeld. Politiek is een zaak van harde werkelijkheid. Ik heb de heer Van der Putten leren kennen als ie mand, die voortdurend onbewezen beschuldigingen uit. NIET PUBLIEK De minister was bereid aan een onderzoek van de Kamer mee te werken voor zover dat niet de nor male gang van zaken - het in beroep gaan bij het ambtenarenrecht - door kruiste en mits er geen stukken pu bliek zouden /orden gemaakt, die nog meer leed zouden toevoegen aan het leed, dat de heer Van der Put ten met zijn onbewezen verdachtma kingen al over velen heeft gebracht. De bewindsman wilde we. een nota overleggen, maar hij betwijfelde of die nota de Kamer wel een klaar in zicht zou verstrekken. Alles is met alles verbonden. Het is een grootscheeps verdichtsel van spookverhalen, geschreven mysteries rond een serie ministers van Defen sie. VERTROUWEN De minister bracht dank aan de heren Moorman en Tilanus voor het vertrouwen, dat zij in hem zo duide lijk hebben uitgesproken. Ik heb daar veel waardering voor, zoals ik ook waardering had voor het ver trouwen dat de heer Oud bij de al gemene politieke beschouwingen over de zaak Van der Putten heeft uitgesproken. Het is vermoedelijk deze zin ge weest, die de heer Oud de minister de les deed lezen. Hij uitte veront waardiging over het feit, dat minis ter Visser wel over het ontslag had gesproken. De minister heeft hier een fel requisitoir tegen de heer Van der Putten gehouden, terwijl afge sproken was, dat de ontslagkwestie niet besproken zou worden. De heer Kieft (AR) distantieerde zich later van deze opmerking van de heer Oud. Hij zei het op prijs te stellen, dat de minister mededelingen had gedaan van bepaalde feiten en om standigheden. De leider van de VVD-fractie zei, dat hij de heer Visser alleen de hel pende hand had willen toesteken. De minister had die hand moeten grijpen. Uit vriendschap en sympa thie voor de minister heb ik hem de kans willen geven de onderste steen boven te brengen. Ook ik heb vertrouwen in hem, maar als volksvertegenwoordiger heb ik de plicht van de minister te vragen dit vertrouwen waar te ma ken. Ik begrijp de moeilijkheden van de minister, maar hij moet alle aantij- Wereldkampioen Anton Geesink heeft gisterochtend geassisteerd bij het gingen langs de koude kleren laten slaan van de eerste paal voor 't nieuwe sportinstituut van Tonny Wagenaar afglijden, aan de Bernard Loderstraat in Amsterdam-West, Plan Bijlmer door Kamer getorpedeerd Minister Toxopeus heeft gisteren gevraagd, de beraadslagingen over de Bijlmermeerpolder te schorsen, nadat de Kamer met 6764 stemmen een motie van socialist Scheps had aangenomen, waarin de minister werd uitgenodigd, het wetsontwerp over de gemeentelijke herindeling van het Gooi, waarin de toekomst van de Bijlmermeerpolder wordt ge regeld, „in nadere overwegin- te ne men". De minister heeft niet meege deeld, of hij het wetsontwerp zal in trekken, doch dat mag wel worden aangenomen. De motie ging van de overweging uit, dat de Bijlmermeerpolder bij Amsterdam dient te worden gevoegd. Van die overweging heeft de heer Beernink zich uitdrukkelijk losge maakt. Hij staat op het standpunt, dat de moeilijkheden opgelost kunnen worden door de Bijlmermeerpolder in een openbaar lichaam onder te brengen, dat tijdelijk moet worden bestuurd door een landdrost KIND OVERLEDEN NA TE GROTE DOSIS SLAAPMIDDELEN. De officier van justitie te Arnhem, mr. A. Pfeil, heeft besloten een ver volging wegens dood door schuld in te stellen tegen een 28-jarige ver pleegster uit een ziekenhuis te Nij megen. Deze verpleegster heeft om streeks 10 november een tweejarig jongetje een te grote dosis slaapmid delen gegeven, waardoor het kind is overleden. Het kind, dat geestelijke afwijkin gen had en zeer onrustig was, moest als slaapmiddel 450 milligram chlo' al- hydraat worden gegeven, voordat het onderzocht kon worden. De ver pleegster verrekende zich en gaf het kind een dosering, die tienmaal zo sterk was. Het kind sliep direct in en bleef ook na het onderzoek in slaap. Dit werd niet verontrustend geacht en aan de ouders werd toe stemming gegeven het kind mee naar huis te nemen. Op weg naar de ouderlijke woning is het kind overle den. Bij de sectie, die de behandelende geneesheer verrichtte, werd de doods oorzaak vastgesteld. Hierna heeft het ziekenhuis aangifte gedaan. Moderne Akkertjes verlossen U sneller, veiliger en prettiger van uw PIJW- want het zijn Instant cachets met 4-voudlg werkend micropoeder (Advertentie) Prijzenbeschikking bouwbedrijf 1960 onverbindend verklaard Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren arrest gewezen in het proef proces tussen een aannemers-maat schappij te Heemstede en de Staat der Nederlanden inzake de rechts geldigheid van de prijzenbeschikking bouwbedrijf 1960. Het hof heeft deze beschikking, die in maart 1960 een eind maakte aan de bouwstaking, onverbindend verklaard. Deze beschikking verbiedt doorbe rekening in de prijzen van de ver hoging van de loonkosten, die uit de op 1 maart 1960 ingegane CAO is voortgevloeid. Voor werken, die op 1 maart 1960 al aan de gang waren, werd door deze beschikking de in vele bouwcontracten voorkomende „risi coclausule" voor wat het toen nog uit te voeren gedeelte van het werk betreft, terzijde gesteld. De aanne mersmaatschappij eiste in dit proces de onverbindendverklaring van de prijzenbeschikking. Deze eis wees het hof toe, op grond De student Prisco bekent medeplichtigheid aan moord op Bruno Colombo volgende nacht het stoffelijk over schot op de plek waar het gister middag in het Amsterdamse bos werd gevonden, hebben begraven. De broer van de vermoorde Bruno Colombo, de schoenfabrikant Italo Colombo, is bij het uitgraven van het lijk niet tegenwoordig geweest. Hij is gedurende die tijd in een der op het fietspad geparkeerde politie-auto's achtergebleven. Toen het lichaam was uitgegraven, in de kist gelegd, envan de opgravingsplaats verwij derd, heeft men Italo naar de kuil gebracht. Daar heeft hij met zijn zakmes in een der vijf bomen, die de plek omringen een kruis gekerfd, in een tweede boom eveneens een kruis met daaronder de letters „C. B.", en in een derde bracht hij de fatale datum „12-11-61" aan. De 20-jarige Romeinse student En rico Prisco, die door de Milanese politie was gearresteerd in verband met de moord op Bruno Colombo heeft na meer dan twintig uur onder vraging bekend medeplichtig te zijn geweest aan de misdaad. Hij ver klaarde echter nadrukkelijk, dat hij het niet is geweest die op Colombo had geschoten. Bij de gistermiddag door dr. J. Zeldenrust verrichte sectie op het stoffelijk overschot van de vermoorde Italiaan Bruno Colombo is gebleken, dat deze een schot door het noofd heeft gekregen. Er is verder op het lijk geen letsel aangetroffen. Dit heeft de officier van justitie mr. H. E. van Renesse gisteravond op een persconferentie op het hoofdbureau van politie te Amsterdam medege deeld. De officier deelde mede, dat er kennelijk een plan is geweest om Bruno Colombo op 11 november op een stille plek te krijgen, waarvoor door de daders de hulp van een vrouw werd ingeroepen, die echter heeft geweigerd. Er is voorts een aanwijzing, dat de moord bij Rotter dam is gebeurd. En het vermoeden bestaat, dat de daders in de nacht van 13 op 14 november aan het gra ven zijn geweest en pas de daarop zich neerleggen. In de politiek moet men hard zijn. Mijn voorstel was in het belang van de minister en in het belang van de krijgsmacht. Breng het feiten-materiaal in openbaarheid. De heer Mo. -man (KVP) zei dat de waarborgen, die de minister had gevraagd door de Kamer gegeven zullen moeten worden. De ontslag aanvrage zal niet mogen worden be handeld. De nota zal ter vertrouwe lijke kennismaking aan de Kamer moeten worden voorgelegd. Senio ren moeten dan maar beslissen hoe de zaak dient te worden afgehandeld. De substituut-procureur van de Ita liaanse republiek in Milaan deelde mee, dat „het juridisch onderzoek is afgesloten met het identificeren van de verantwoordelijkheden in de per soon van Sergio Squazzardi en En rico Prisco die hebben bekend Co lombo te hebben gedood om hem te beroven. van de overweging, oat er ooor de beschikking een ongeoorloofde discri minatie is ontstaan tussen aannemers die wel de risicoclausule in hun con tracten hebben opgenomen, en de aannemers, die dat niet hebben ge daan. De wet staat alleen een plaat selijke discriminatie toe. In verband met het principiële ka rakter van di* proces is het gerechts hof ook op andere stellingen van eiseres ingegaan. Daarbij stelde het hof ook is toegestaan in te grijpen in bestaan de contracten. De Staat werd ver oordeeld in de proceskosten. Naar wij vernemen is te verwachten, dat de Staat tegen het arrest van het Haagse gerechtshof in dit proefpro ces in beroep van cassatie zal gaan. Met de terzijdestelling van de prij zenbeschikking bouwbedrijf voor op 1 maart 1960 lopende werken is, lan delijk gezien, een bedrag van onge veer 55 miljoen gulden gemoeid. Meisje door vier Bredase jongens aangerand In 't Valkenberg, 't stadspark van Breda, hebben woensdagavond vier jongens het 15-jarige meisje J. de K. van de fiets getrokken en aangerand. Het meisje fietste omstreeks half ne gen door het park, dat voor fietsers de kortste verbinding vormt tussen station en stadcentrum. Toen de jongens het meisje hadden laten gaan, meldde ze de zaak ter stond aan de politie. Deze zette met patrouillewagens de toegang van het Valkenberg af, waarna het werd uit gekamd. De jongens waren er nog en werden aangehouden. Het zijn de leerling-elekt ricien J. W. (17), de loopjongen A. M. (16) en de scho lieren G. ten O. (15) en A. S. (14). Nieuwe luchtlijn op Rotterdam De Britse luchtvaartmaatschappij Dan Air Services Ltd zal begin ja nuari een nieuwe luchtlijn openen tussen Liverpool en de luchthaven Rotterdam. Er zijn plannen om bin nenkort ook Cardiff in deze dienst te betrekken. De vluchten, voorlopig twee per week (dinsdag en donderdag), zullen worden uitgevoerd met Elizabethan's en Dakota's, die zowel passagiers als vracht kunnen vervoeren. De openingsvlucht zal waarschijn lijk op 9 januari plaats vinden. Bij een verkeersongeluk bij St. Truiden in België is donderdagmor gen 7 december in de leeftijd van 58 jaar mej. H. M. Roelants, leidster van het Philips-de Jongh ontspan ningsfonds, om het leven gekomen. Mej. Roelants w<*s Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Wie krijgt daar geen hoge bloeddruk van? Anonieme brieven moet 14) naait De 51-jarige Friedrich Walter, direkteur van de firma Eurimpex Cie in Mannheim, wordt ervan verdacht de belasting te hebben ontdoken en dokumenten vervalst. Met een en ander is een bedrag van 1,14 miljoen Mark gemoeid. De heer Walter is vanwege zijn bloeddruk opgenomen in het ziekenzaaltje van de gevangenis Hohenasperg. Op advies van de arts mag de verdachte het bed niet verlaten. De rechters zijn aldus naar de gevangenis getogen om de saak daar te behandelen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7