JACQUELINE Spruiten en komkommers maakten wisselvallig jaar goed Dodelijk ongeluk in Leiden NTS-journalist voor drie dagen geschorst Tsjombe valt de Verenigde Staten aan Eiehmanns vonnis De vlucht uit Oost-Berlijn Consul teruggeroepen Attlee had hartaanval bedrukt privé postpapier N.V. DE LEIDSCHE COURANT Ruimte plannen Ongeregeldheden in Zuid-Rhodesië Bestand in Algerië vóór Kerstmis? Weerbericht Het weer in Europa VRIJDAG 8 DECEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Jaarvergadering Leidse Groentenveiling Tuinbouwcentrum Woubrugge boven verwachting geslaagd De Coöperatieve Groenten-, Fruit en Bloemenveilingsvereniging „Lei den en Omstreken" G.A. hield giste ren in café-rest. „Den Burcht" haar algemene ledenvergadering De voorzitter, de heer B. v. Vliet, heette de leden welkom, in het bij zonder de ereleden en de vertegen woordigers van de Coöp. Raiffeisen- bank. Hij deelde mede, dat de ere voorzitter, de heer C. v. Vliet, door ziekte verhinderd was. Hij hoopte hem echter in de volgende vergade ring weer te mogen begroeten. Hierna herdacht de voorzitter het overleden lid van de raad van toe zicht, de heer J. C. v. d. Meer. Hij memoreerde de grote verdienste van de overledene, waarna de verga dering staande enige ogenblikken stilte in acht najn. Hierna gaf de voorzitter een voor lopig overzicht over 1961. Hij deed uitkomen, dat dit voor de vereniging een zeer wisselvallig jaar geweest is. Hoewel enkele produkten, zoals stooksla en stookkomkommers, aan vankelijk goede prijzen gaven, wer den de uitkomsten later in het voor jaar veel minder, terwijl ook de prij zen van de koude kas en de koude- grondprodukten niet lonend waren. Ondanks alle uitbreidingen gaf het eerste half jaar dan ook een achter stand van ƒ600.000.- te zien. Het 2e halfjaar gaf echter een geheel ander beeld. Niet alleen kon de achterstand geheel weggewerkt worden, maar er is nu zelfs een voorsprong van 600.000 - bereikt en de verwachting is gewettigd, dat de jaaromzet de 13 miljoen ruim zal overtreffen. Vooral de spruiten en komkommers hebben tot deze verbetering veel bijgedra gen. Nadat de notulen gelezen en goed gekeurd waren, werden de bestuurs voorstellen tot uitbetaling van de le- denrekoring en tot beschikbaarstel ling van kwekerscrediet voor 1962 zonder stemming aangenomen. De veilingprovisie en de kistenhuur voor 1962 werden onveranderd vastgesteld. Na uitvoerige toelichting door de voorzitter en na het beantwoorden van enige vragen uit de vergadering, werd de begroting voor 1962 zonder stemming aangenomen. De altredende bestuursleden, de heren L. Verhaar en B. Slappendel, werden hierna met meerderheid her kozen. De heer A. Noordam, die niet hei-kiesbaar was, werd als lid van de raad van toezicht opgevolgd door de heer L. v. d. Eyk. De voorzitter dankte de heer Noor- dam voor zijn vruchtdragend werk en sprak de hoop uit, dat hij na afloop van de reglementaire wachttijd wéér een beroep op hem mocht doen. Het verheugde de voorzitter te kun nen mededelen, dat het project „Tuinbouwcentrum Woubrugge" bo ven verwachting geslaagd is. Alle percelen zijn nu verkocht en er was meer vraag dan er ruimte beschik baar was. Dankbaar memoreerde de voorzitter de grote medewerking van de gemeente Woubrugge, zonder welke medewerking alles zeker niet zo vlot ve-lopen zou zijn De bouwvergunning voor de nieuwe kistenloods voor 160.000 kisten is nu eindelijk afgekomen. De bouwplan nen zijn klaar en men hoopt a.s. maandag met de bouw te kunnen aanvangen. Hierna volgde nog een levendige rondvraag, waarna de voor zitter de vergadering sloot met een woord van dank voor de prettige geest, waarin de besprekingen ge houden waren. Hendrik Andriessen commandeur in Orde H. Gregorius de Grote Wegens zijn grote verdiensten voor de gewijde muziek is professor Hen drik Andriessen gistermiddag in Ro me benoemd tot commandeur in de Orde van de H. Gregorius de Grote. De versierselen, behorende bij deze onderscheiding, werden overhandigd door kardinaal Pizzardo, die aan het hoofd staat van het Pauselijk Insti tuut voor Kerkmuziek. Een van de eersten, die prof. An driessen feliciteerden, was prof. dr. Jos van Waesberghe uit Amsterdam, voorzitter van de St. Gregoriusver- eniging in Nederland. Deze onderscheiding was een der hoogtepunten van de viering in Ro me ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Instituut. Nog 10 musici uit de gehele wereld werden door hun werk ten behoeve van de kerkmuziek geëerd, n.l. uit Oosten rijk. Duitsland, Frankrijk. Italië, Ca nada en de Verenigde Staten. De acht leken-musici werden allen oom- mandeur in de Orde van de H. Gre gorius. De drie geestelijken werden respectievelijk onderscheiden met de titel van pauselijk protonotarius of pauselijk kamerheer. De 79-jarige Leidse mevrouw J. E. Schouten, gewoond heb bend aan de Da Costastraat 27, is gistermiddag om tien minuten over vijf bU een verkeersonge val te Leiden zo ernstig gewond geraakt, dat zij een paar uur daarna in het Academisch Zie kenhuis is overleden. Zij stak over op de hoek van de Haagweg en De Genestetstraat, op 't moment dat de chauffeur van een autobus, die voorgesorteerd stond ap de Haagweg, linksaf de De Genestet straat wilde inrijden. De chauffeur had voorrang verleend aan enige te genliggers. Vermoedelijk heeft de dame de rijweg betreden op 't zelfde moment, dat de bus zich in beweging zette. Het slachtoffer liep een sche- delbasisfractuur op. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek reeds, dat zij in onmiddellijk levensgevaar verkeer de, Om kwart voor acht 's avonds overleed zij. Hoewel het ongeluk gebeurde op een tijdstip, dat er vee* verkeer op de weg was, heeft de politie geen ge tuigen kunnen vinden. Dezen wor den verzocht zich alsnog te melden aan het bureau Zonneveldstraat. Wegens „overduidelijk commentaar" De Raad van Beheer van de Ned. Televisie Stichting heeft, naar „De Tel." bericht, de NTS-journaalmede- werker Coen van Hoewijk voor drie dagen geschorst wegens zijn optre den in de journaaluitzending van vrijdag 1 dec. jl. Door de hoofdre dacteur van de journaaldienst, de heer Carel Enkelaar, was bij de NTS een klacht ingediend over de wijze, waarop Coen van Hoewijk het com mentaar bij dit journaal sprak. Op deze eerste uitzending na de tweedaagse t.v.-staking werd een filmpje uitgezonden over de restau- raiewerkzaamheden aan het schip de „Nieuw Amsterdam". Men zgg op 't filmpje een groot aantal arbeiders naar het schip lopen, waarbij de heer Van Hoewijk het volgende commen taar gaf: „De arbeiders, die hier weer aan het werk gaan... De nadruk op het woordje „hier" is vooral de insiders in televisiekringen opgeval len en men legde deze nadruk in verband met het feit, dat op deze dag ook de televisie-stakers aan het werk waren gegaan. EERSTE KAMER: AKKOORD MET WET OP SCHADELOOSSTELLING HUURDERS Niettegenstaande kritiek van kvp- senaatsleden kon de Eerste Kamer woensdag toch zonder hoofdelijke stemming akkoord gaan met een voorlopige regeling inzake schade loosstelling van huurders van be drijfsruimten bij onteigening of vor dering in eigendom. De regeling heeft veel voor op oude bepalingen: de maximum-vergoeding is verhoogd tot acht jaar huurprijs, terwijl er ook sprake is van een „bo dem", namelijk een gefixeerde scha deloosstelling van twee jaar huur. Ook de eis tot ontruiming door de eigenaar of de afbraak van het ge huurde pand in algemeen belang is onder het bereik van dit wetsont werp gebracht. In het ziekenhuis te Roosendaal is gisteren de 4-jarige André de Nijs uit Dinteloord aan de gevolgen van een verkeersongeval overleden. Hij werd voor zijn ouderlijke woning door een personenauto gegrepen en tientallen meters meegesleurd, toen hij zonder uit te kijken de weg naar de ouderlijke woning wilde overste ken. HET MARLAVEEN WORDT RECREATIEGEBIED Ter compensatie van het verloren gaan van de Heidse peel zal het nog niet ontgonnen deel van het Maria- veen, ongeveer 800 ha groot, aan het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen worden overge dragen en de bestemming krijgen van recreatiegebied en natuurreser vaat. Met het gemeentebesuur van Horst zijn onderhandelingen gaande om het daaraan grenzende Grientsveen ter grootte van ongeveer 250 ha van de ze gemeente over te nemen. Het ligt in de bedoeling van beide terreinen gezamenlijk een Peelreservaat te vor men, Over de bestemming van andere, aan het rijk toebehorende zgn. woes te gronden is ambtelijk overleg met de ministers van Financiën, van So ciale Zaken en Volksgezondheid en van Landbouw en Visserij gaande. De regeringsleider van Katanga, Tsjombe, heeft vandaag op een pers- confe: cntie in Elisabethstad de Ame rikanen ervan beschuldigd de vrij heid te vermoorden door Katanga te vermoorden. Hij vroeg zich af of er ergens nog wel plaats voor vrijheid is. De Amerikanen zenden dollars, vliegtuigen en diplomaten, maar geen soldaten naar Kongo, omdat, aldus Tsjombe, de Amerikaanse man te laf en te decadent is om het gevaarlijke werk te doen. Daarvoor worden de mannen van Nehroe gebruikt. De Verenigde Staten zijn bezig Ka- tanga te vermoorden, zoals de Russen in de nacht van 3 op 4 november 1956 Hongarije hebben vermoord. Vannacht hebben huurlingen van de Amerikanen een kerk, scholen, een ziekenhuis en woonwijken gebom bardeerd, zei hij. Zij hebben vrouwen en kinderen gedood. In één gemeente .doodden zij zeven mensen. De Ver. Staten zien, aldus Tsjombe, niet in dat zij door deze misdaden de grootste dienst bewijzen aan de Sow jet-Unie, die, als de operatie zou slagen, de grote winst kan opstrij ken. De Sowjet-Unie bedwingt aldus een bolwerk van het Westen en scha kelt een belangrijke grondstoffenle- verancier uit zonder dat het haar een roebel of een man kost. Tsjombe voorzag, dat de regering van Adoela in Leopoldstad zou worden omverge worpen en worden opgevolgd door 'n regering van Gizenga, waardoor heT hart van Afrika tot de communis tische wereld zou gaan behoren. de niéuwe/'es zijn uitl rti in handige schuifdoos nu met vitamine A C (Advertentie) De voorlezing van de tweehonderd bladzijden van het vonnis over Adolf Eichmann, welke 11 december be gint, zal worden bespoedigd, onder meer door het houden van avondzit tingen. Het vonnis wordt thans in het En gels, Frans en Duits vertaald. Eichmann zal in de loop van het komende weekeinde van zijn huidige gevangenis nabij Haifa naar Jeruza lem worden overgebracht. Donderdag zijn vijf Oost-Berüjners er in geslaagd, naar het westelijk stadsdeel te ontkomen. Zij waren via een riool naar de Franse sector ge kropen. Toen de volkspolitie hun vlucht bemerkt had, schoot zij met machinepisotlen in het riool en wier pen er traangasbommen in. Later stelden zij een onderzoek in naar het hekwerk, dat in de riool was aangebracht en dat de vluchte lingen waarschijnlijk hadden weten te doorbreken. Donderdagavond gelukte het aan vijf vluchtelingen ongemerkt over de prikkeldraadversperring te klim men en zich in West-Berlijn te be geven. Twee zestienjarige meisjes zwom men donderdagavond door het ijs koude water van een kanaal naar West-Berlijn. Het Zuidslavische consulaat-gene raal in München heeft donderdag avond onverwachts bekendgemaakt, dat consul Grabovac nog dezelfde avond West-Duitsland zou verlaten. Tegen Grabovac waren kortgele den beschuldigingen ingebracht, dat hij veranwoordelijk zou zijn voor de moord, kort na 't einde van de twee de wereldoorlog, op enkele honder den katholieke inwoners van Kroatië en Duitse militairen. Het consulaat-generaal verzocht de Beierse regering de nodige maatrege len te treffen voor de veiligheid van Grabovac en diens vrouw, met het gevolg, dat beiden gisteravond onder geleide van een zes man sterk politie- escorte naar de Oostenrijkse grens werden gebracht. Lord Attlee lijdt aan een maag perforatie en heeft donderdagmor gen bovendien een hartaanval ge had. Gisteren zagen de artsen zijn toestand zorgelyk in, doch in de af gelopen nacht is zijn gezondheids toestand aanzienlijk verbeterd. Men hoopt, dat Attlee spoedig voldoende hersteld zal zijn om naar een zieken huis in Londen te worden overge bracht, waar dan beslist zal worden of al dan niet tot een operatie moet worden overgegaan. Een groep particulieren in de Amerikaanse stad Tulsa (Oklahoma) is van plan een „fallout-dorp" ter bescherming van 4000 personen voor radio-aktieve besmetting te bouwen. Het moet aan 831 gezinnen schuil plaats bieden en zal 2,5 miljoen dol- lar kosten. een exclusief bezit een persoonlijk geschenk loop even binnen. luxe dozen briefpapier vraag modellen met enveloppen en bestel bij in diverse uitvoeringen Papengracht 32 - Tel. 20935 - Leiden De Amerikaanse organisatie voor lucht- en ruimtevaart, Nasa, is van plan snel over te gaan tot het ont werpen van een ruimtevoertuig dat twee man kan vervoeren en door middel van stuurraketten in de ruim te kan manoeuvreren. Het is de bedoeling, dat het voer tuig in de ruimte samenkomt met een „Agene"-cabine, die een baan om de aarde zou beschrijven. Dit zou de eerste „ruimte-ontmoeting" ztfn. De kosten van het program wor den geschat op 500 miljoen dollar. De proeven zouden dienen als oefe ning voor verkenning van de maan. Woensdag en donderdag zijn in Salisbury, in Zuid Rhodeslë, onge veer zeshonderd vrouwen gearres teerd, die uit protest tegen de nieu we grondwet van Zuid-Rhodesië, die woensdag van kracht is geworden, een massale demonstratie hielden. De vrouwen gingen voor de kanto ren van de Britse hoge commissaris en de premier van Zuid-Rhodesië op straat zitten en belemmerden 't ver keer. Zij drongen later het gebouw van de hoge commissaris binnen en wei gerden de bevelen om heen te gaan op te volgen. Zij moesten door de politie naar buiten worden gesleept. Volgens de nieuwe grondwet krij gen de Afrikanen vijftien van de 6L zetels in het uitgebreide parlement. Donderdag verspreidde de politie met gummistokken en traangasbom- men een grote menigte Afrikanen, die zich voor het hoofdbureau van politie had verzameld. Er vielen en kele waarschuwingsschoten. Later op de dag liepen de Afrikanen te hoop in het stadscentrum, waar zij bussen aanhielden en de passagiers naar buiten sleurden. Politievoertui gen werden met stenen bekogeld, waarna de politie over de hoofden van de betogers vuurde. Een woordvoerder van de politie verklaarde donderdagavond, dat één Afrikaan was gedood en twee ande ren gewond in een van de Afrikaan se voorsteden van Salisbury. Bij be togingen voor het hoofdbureau van politie vielen drie gewonden onder de demonstranten, toen de politie van het bureau uit op hen schoot. Volgens het rechts-radicale Parijse blad „L'Aurore" is er sprake van 'n „mogelijk staken van het vuren (in Algerië) vóór Kerstmis". Onder aan haling van „bepaalde officiële krin gen" schrijft het blad dat er in de afgelopen 48 uur „belangrijke vor deringen" waren gemaakt tijdens uiterst geheime besprekingen tussen de Algerijnse opstandelingen en de Franse regering.. Het onafhankelijke blad „Combat1 verklaart, dat Frankrijk en de Alge rijnse opstandelingen „bereid (zijn) hun vredesbesprekingen te hervat ten". Het blad baseert dit echter op „de meest oncontroleerbare geruch ten". Donderdag zijn in Algerië weer i* aanslagen gepleegd, waarbij vier do den zijn gevallen en elf personen werden gewond. Drie gewonden wa ren het slachtoffer van kreedbom- men, waarvan er in totaal 22 ont ploften. (Medegedeeld door het KNMI, geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). LANGZAME STIJGING VAN TEMPERATUUR Zwaar bewolkt met tijdelijk regen, mogelijk voorafgegaan door sneeuw. Langzame stij ging van temperatuur. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen zuidoost en zuid west. HELSINKI geh. bew. 3 -2 STOCKHOLM half bew. 2 -5 OSLO mist -1 -14 KOPENHAGEN onbew. 4 -1 ABERDEEN half bew. 2 -9 LONDEN geheel bew. 3 -1 AMSTERDAM licht bew. 3 -0 BRUSSEL onbew. 3 -3 LUXEMBURG mist 0 -4 PARIJS zwaar bew. 4 -2 BORDEAUX regen 7 3 GRENOBLE onbewolkt 5 -5 NICE onbewolkt 13 3 FRANKFORT geh. bew. 5 -4 ZURICH onbewolkt 2 -7 LOCARNO onbewolkt X -4 WENEN zwaar bew. 2 -0 INNSBRUCK onbewolkt 0 -11 ATHENE zwaar bew. X X ROME onbewolkt 10 1 AJACCIO onbewolkt 11 6 MADRID regenbui 11 6 MALLORCA zwaar bew. 15 3 PAUZE TIJD NOG NIET RIJP. Dr H. van der Linde, aanwezig bij het (thans geëindigde) congres van de Wereldraad van Kerken in New- Delhi, schreef daarover in „De Tijd": „Als men als Katholiek deze discus sie gadeslaat vraagt men zich gere geld af: zou nu niemand van al deze ernstige, intelligente en goedwillende mensen ooit op de gedachte komen, dat die eenheid die men zoekt en zó formuleert, er al lang is? Dat de Ene Kerk „die de ene Doop toe dient, het ene Brood breekt en die het ene ambt kent", allang op de aarde aanwezig is, n.l. in de Catho- lica, Maar de tijd voor die „her kenning" schijnt nog niet rijp te zijn. Men weet zich als Katholiek bij al die beraadslagingen wel rijk te mogen behoren tot die Wereldkerk, waarin de eenheid en volheid al ge geven zijn. Al wacht ons allen nog veel werk om de volheid die op een aantal punten potentieel is gebleven, actueel te maken." PUZZEL No. 505. Horizontaal: 1. onbep. voor- naamw., 3. voorvoegsel, 5. godsdienst (afk.), 6. nauw, 7. nevenschikkend voegwoord, 9. vreemde munt (afk.), 10. telwoord, 12. spoedig, 14. telwoord 15. weekplaats voor vlas en hennep, 16. rund, 17. levensvocht in organi sche lichamen, 19. muzieknoot, 21. luitenant (afk.), 22. rivier in Italië, 24. meisjesnaam, 25. waterstand (afk.), 26. snoer van een hengel, 27. muzieknoot. Vert. 1. pers. voornaamw., 2. voor zetsel, 3. Turks bevelhebber, 4. meis jesnaam, 5. wiel, 8. Europeaan, 9. jongensnaam, 11. schoenvorm, 13. bij woord, 16. hoofddeksel, 18. brij, 20. oude vochtmaat, 21. lus, 23. rund, 25. telwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 504. Hor. 1. snoever, 7. do, 8. Ir, 10. en, 12. kom, 14. Ti, 15. sla, 17. een, 18. parel, 19. oot, 21. keg, 23. R.T., 24. alp, 26. Ni, 27. A.D., 28. re, 30 spelonk Vert. 2. nd, 3. ook, 4. vim, 5. er, 6. ressort, 9. ringgit, 11. nl, 13. Oeral, 14. te 16. Apt, 17. elk. 20. Ot, 22. en, 24. adé, 25. pro, 27. A.P., 29. en. PUNT Kom op. Jan, het is schafttijd.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3