DE WILDE WELDOENER Beroepsluitenant staat terecht wegens „verhoor" met brandende sigaret Smaldeel V naar Ned. Antillen Inbraak bij directeur van Landbank Haagse studenten geen uniform P.T.T. op Kerstdagenen Nieuwjaarsweek WO .3DAG 6 DECEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Pijnlijk „realistisch tintje" Voor het hoog militair gerechts hof te Den Haag heeft gisteren de beroeps eerste-luitenant van de Kon. Landmacht, C. F.M., in hoger beroep terecht gestaan. De luitenant, zoon van een luitenant-generaal, was door de krijgsraad te velde te Hollandia op 20 september 1961 tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar veroor deeld. omdat hij toegestaan zou heb ben dat aan 'n „krijgsgevangenenver- Jioor" tijdens een velddienstoefening door middel van een brandende si garet een „realistisch tintje" zou heb ben verleend. De luitenant gelastte deze oefening op 23 juli 1961 in de kampong Boetie in de omgeving van" Merauke. Groep jes soldaten moesten patrouille lopen en daarbij door een cordon zien te breken. De dienstplichtig soldaat G. v. H. slaagde daar niet in Hij werd „gevangen genomen". In een pauze zou een sergeant, de dienstplichtige F. R. koffie gebracht hebben, en toen hij v. H. zag hebben uitgeroepen: „Ha, een gevangene. Geef hem maar vijf minuten aan mij, dan praat hij wel". Volgens getuigenverklaringen zou hij v. H. eerst zand in het gezicht hebben geworpen. Luitenant M. zou toen voorgesteld hebben „het eens in zijn oor te gieten". Ook zou enige malen een bajonet langs het hoofd van de op de grond ligger de v. H. gegooid zijn. Tenslotte werd de sol daat, die eerst nog „meespeelde" drie maal een brandende sigaret op zijn ontblote arm gedrukt zijn. Dit werd hem te gortig en hij zou gezegd heb ben „dat hij dat geen werk vond". De drie afdrukken ter grootte van een dubbeltje waren voor hem ech ter geen aanleiding om een beklag in te dienen Dat deed de militaire arts die hem behandelde. De sergeant werd krijgstuchteljjk gestraft met 10 dagen streng arrest. De luitenant ontkende echter bij de „behande ling" met de sigaret aanwezig ge weest te zijn. De advocaat-fiscaal eiste zes weken gevangenisstraf on voorwaardelijk. Uitspraak 19 dec. Rhenen heeft (veelbelovende) jonge ijsberen Invalide ex dienstplichtigen willen procederen tegen Staat De voorzitter van de stichting „De Nederlandse soldaat" en de bond van mobilisatieslachtoffers en van hunne nabestaanden", de heer P. de Boer uit Drachten, heeft een brief geschreven aan de leden van de Tweede Kamer. In deze brief zeet de heer De Boer, dat zeven Nederlandse dienstplichti gen voornemens zijn tegen de Staat der Nederlanden een civiel proces aanhangig te maken. De Staat zou daarbij gedagvaard worden wegens het beplegen van een onrechtmatige da?d. De zeven mannen zouden ge zond in militaire dienst zijn gekomen en goedgekeurd zijn. Daarna zouden zij door in diensttijd ontstane gebre ken ongeschikt geworden zijn. Hoe wel 100 pet invalide zouden zij op advies van de militaire geneeskundi ge dienst voor het toekennen van een schadeloosctellig niet in aanmerking zijn gekomen. Arbeidersgezin door brand dakloos; vee kwam om In de afgelopen nacht is in Drach ten een arbeiderswoning met een schuur door nog onbekende oorzaak in brand geraakt en totaal afgebrand De bewoners, de heer W. van Sme den met zijn vrouw en dirie kinderen konden zich te nauwernood in nachtkleding redden. Negen kalveren en een geit kwa men in de vlammen om. Een partij hooi en stro ging verloren, alsmede de gehele inboedel. De brandweer van Drachten moest zich tot nablus- singswerkzaamheden beperken. De eigenaar, de buurman J. de Haan, was tegen brand verzekerd. Het smaldeel V, bestaande uit het vliegdekschip Karei Doorman, de ja gers Groningen en Limburg en de onderzeeboot Zeeleeuw, zal midden januari 19^2 voor een voorjaarsreis nasr de Nederlandse Antillen ver trekken. Voor zover thans mag worden aan genomen vertrekken de smaldeelsche pen op 15 januari uit hun respectie ve thuishavens Den Helder en Rot terdam. Op 18 april worden de schepen weer in de thuishavens terugverwacht. Inbrekers hebben zondagmorgen, toen de bewoner, de heer R. Zwols- man,president-directeur van de N.V. Landbank, ter kerke was hun slag geslagen in de villa aan de Klatte- weg in Den Haag, aan welke weg ook de burgemeester van Den Haag woont. De benedenverdieping werd door zocht, waar o.a. een bureau werd opengebroken. Meegenomen werden gouden, met diamanten afgezette, broches, ringen en een paar munten. Aan klein geld werd ongeveer 175 gulden gestolen. Landbank zegt huur Philippijnse ambassade op De Landbank heeft met ingang van 1 maart de Philippijnse ambassade de huur opgezegd. Volgens de Landbank heeft de huurster zich niet gehouden aan de huurvoorwaarden. De onder handelingen tussen de beide partijen zijn nog gaande. (Alg. DagbL) In Ouwehands Dierenpark zijn sinds het afgelopen weekeinde jonge ijs beren. Niemand mag de berenrots betreden. Het nest mag niet ver stoord worden. Vermoedelijk zijn er twee, misschien wel drie jongen. Een ijsbeergeboorte in een dierenpark komt wel vaker voor. Maai het is een heel grote zeldzaamheid, wan neer men de jonge wiüte beertjes in leven kan houden. Het is in Euro pese dierentuinen nog maar een en kele maal gelukt ze op te fokken, namelijk in Londen (1953) en Ko penhagen (1958). Ook bij Ouwehand is het tot nog toe eenmaal gelukt en nog wel met een tweeling. Dat was in 1939. In 1940, toen Rhenen en het dierenpark mcesten evacueren moes ten alle roofdieren op bevel van het militaire gezag worden afgemaakt. De heer Ouwehand gelukte het, het drietal heimelijk achter te houden. Maar in november 1944, toen op nieuw Rhenen en omstreken moest worden ontruimd, nu op bevel van de Duitsers, was er geen redden meer aan. Zowel de moeder als de bijna volwassen geworden jongen werden door de bezetters afgemaakt. Het ziet er nu naar uit, dat de witte wollige beertjes in leven zul len blijven. Mocht dat zo zijn, dan zal diit enorm veel belangstelling trekken, zowel uit binnen- en bui tenland. In de Londense Zoo boekte men in 1953 zelfs een half miljoen bezoekers extra. Snijdende auto viel van viaduct bij Ringvaart Op het viaduct bij de Ringvaart in de rijksweg Amsterdam Den Haag heeft zich gisterochtend een merk waardig ongeval voorgedaan, dat nog vrij goed is afgelopen. Een door de 57-jarige ir. J. A. M. M. bestuurde uit Den Haag komende personenauto haalde vlak voor het viaduct in. Op het viaduct sneed de personenauto de autobuo, die niet meer kon uitwij ken. De personenauto werd in de flank gegrepen en door de houten afschutting heen van de weg geduwd, de auto viel ongeveer 7 meter naar beneden op een rijwielpad, stuitte verder en kwam uiteindelijk terecht in de achtertuin van een woonhuis. Van de drie inzittenden bleef de be stuurder ongedeerd. Twee andere, de heren H. B. uit Den Haag en J. M. uit Noordwijkerhout, moesten met verwondingen naar een ziekenhuis in Amsterdam worden overgebracht. De personenauto werd geheel ver nield. De autobus liep slechts lichte schade op. Bij het repareren van zijn fiets is gisteravond in Kanaal-Zuid in Apeldoorn de 38-jarige gehuwde fa brieksarbeider E. Hurenkamp om het leven gekomen. Hy werd door een personenauto aangereden. De man was op slag dood. De auto reed met dimlichten en heeft vermoedelijk de heer Huren kamp niet zien staan. Minister beschikt: Ook in Den Haag woonachtige stu denten hebben een eigen schutters- corps, of weerbaarheidsvereniging, genaamd „Pro Libertate". In deze kring heeft een beslissing van de mi nister van defensie, ir. S. H. Visser, grote ontstemming gewekt. De minister heeft n.l. afwijzend beschikt over het verzoek van dit schutterscorps een eigen uniform te mogen dragen, zoals dit met andere studentenweerbaarheidsverenigingen het geval is. De ontstemming van de studenten is eveneens gericht op de burge meester van Den Haag, wien zij ver wijten advies te hebben gevraagd bij de Algemene Studentenvergadei ing en niet bij de Nederlandse Studen tenraad, die toch het overkoepelend orgaan is. De eerstgenoemde vergade ring is slechts overkoepelend voor de studentencorpora, waartoe het Haags corps niet behoort/ Merkwaardig ge noeg is de ministeriële beschikking nog niet bij de studenten terecht ge komen. Via een lek zyn de studen ten al voor het officieel schrijven van de minister op de hoogte ge weest van de afwijzing. Zii hebben hun verzoek daarna onmiddellijk in getrokken, omdat het aldus gemak kelijker is in hoger beroep te gaan. Minister Luns lichtte Kamer-commissie in Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken heeft dinsdag medegedeeld dat de minis ter van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, dinsdagochtend de commissie voor buitenlandse zaken van de Tweede Kamer heeft inge licht over het verloop van de behan deling van de Nederlandse voorstel len inzake Nederlands Nieuw-Gui- nea in de Verenigde Naties. De mi nister heeft er daarbij mededeling van gedaan, dat de regering een uit eenzetting zal geven in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer, welke brief onderwerp kan worden van een latere beraadsla ging. Dit schrijven kan tegen het einde van deze week worden tegemoet ge zien, aldus de woordvoerder. Op weg van zijn werk naar huis is gisteravond de 36-jarige T. van Soeren uit Nij kerker veen bij een on geluk zeer ernstig gewond. Hij is la ter op de avond in een ziekenhuis in Amersfoort overleden. Op het fietspad langs de Rijksweg Amerstoort—Nij kerk wilde de heer Van S. een wielrijder passeren. Hij geraakte in de berm en reed daar het 7-jarig dochtertje van de familie Dop- penberg eveneens uit Nij kerker veen aan, dat daar liep met een paar broertjes. Van S. viel en liep een schedelba- sisfractuur op. Het meisje liep een lichte hersenschudding op. VERZOEKSCHRIFT MEJ. E. VAN MOORST De raadkamer van de rechtbank in Amsterdam acht zich niet bevoegd kennis te nemen van het aan deze rechtbank gerichte verzoekschrift tot opheffing van het bevel tot gevan genneming van de in oktober 1955 tot zes maanden gevangenisstraf veroor deelde mej. E. van Moorst, die het Joodse meisje Anneke Beekman aan het wettige over haar gestelde gezag heeft onttrokken. De raadkamer van de rechtbank is van mening dat mej. E. van Moorst na hoger beroep door het gerechtshof te Amsterdam is ver oordeeld. Het bevel tot gevangen neming is ook door dit gerechtshof uitgevaardigd. Om die reden meent de raadkamer dat mej. Van Moorst zich met haar verzoek tot opheffing van dat bevel tot het gerechtshof moet wenden. Zoals bekend heeft mej. E. van Moorst ook een gratieverzoek aan H. M. de Koningin gericht. Prinses Wilhelmina schreef brochure Beschouwing over psalm 23 Prinses Wilhelmina heeft bij de uitgeverij W. ten Have te Amster dam een brochure het licht doen zien, getiteld „De Heer is mijn Herder". Het is een met veel gevoel en harte lijkheid geschreven boekje, waarin de Prinses bij de tekst van de 23ste psalm een beschouwing geeft over de Goede Herder, die de schapen leidt „in grazige weiden". Zij roept op tot een persoonlijke verhouding tot Christus en tot het verstaan van Zijn gebed: „dat zij allen één zijn". De brochure is eenvoudig en keurig uit gegeven. Al fietsende is de 75-jarige heer W. van der Neut op 24 november in de Churchilllaan in Amsterdam te gen een auto aangereden. Hij is gis teren aan de verwondingen in het Weesperziekenhuis overleden. Nieuwe salarisregeling bedrijfsverenigingen Het college van Rijksbemiddelaars heeft de salarisvoorstellen voor het personeel werkzaam bij de bedrijfs verenigingen, de sociale fondsen en het G.A.K. goedgekeurd met terug werkende kracht tot 1 juli 1961. Werkgevers en werknemers waren overeengekomen de nieuwe salaris regelingen met terugwerkende kracht tot januari 1961 te doen gelden. Het college van Rijksbemiddelaars heeft dit voorstel evenwel niet aan vaard. De drie samenwerkende bonden van werknemers hadden nog voor gesteld een extra uitkering over 1960 en 1961 toe te staan als het college aan 1 juli 1961 mocht vasthouden. Ook de werkgevers waren hiertoe bereid, maar het college van Rijks bemiddelaars beschikte ook over dit voorstel afwijzend. De bonden zullen op korte termijn alsnog stappen on dernemen om een compensatie goed gekeurd te krygen. Speelgoed voor a.s. tandartsen In een bedrijf in Bonn worden modellen gemaakt voor studenten in de tandheelkunde. Wanneer een kunstgebit is aangebracht kunnen de toe komstige tandartsen naar hartelust boren en trekken zonder gehinderd te worden door lastige patiënten. De kosten bedragen 180 gulden per kop. De modellen, waaraan op de foto gewerkt wordt, zijn bestemd voor de universiteit van Teheran. Met zijn personenauto is gister avond de 31-jarige heer J. Pater uit Oudewater op de provinciale weg onder Haastrecht tegen een langs de weg geparkeerde vrachtauto gereden en daarbij zo zwaar gewond, dat hij korte tijd later overleed. Bij een verkeersongeval in El- den, op de rijksweg Arnhem-Nijme- gen, is gistermorgen de 43-jarige T. J. P. Snijders uit Vught om het' le ven gekomen. De heer Snijders slipte bij een snelheid van 120 kilometer met zijn personenauto in de flauwe bocht voor het Eldense viaduct. De wagen schoot door de middenberm op de andere weghelft en werd daar aangereden door een jeep van de dienst van open bare werken van de gemeente Nij megen. In de jeep zaten de heren Van Voorst en Sjollema uit Nijmegen Eerstgenoemde werd licht, laatstge noemde werd vrij ernstig gewond. Een autobus heeft op het Sta tionsplein te Groningen gisteravond de 72-jairige voetganger D. Kooy uit Groningen overreden en op slag ge dood. De chauffeur hoorde een klap en meende, dat een bromfietser met de bus in aanraking was gekomen. Hij stopte direct en vond het slacht offer achter de voorwielen. Bloemen voor minister Luns van N.-Guinearaad-delegatie De momenteel in Nederland ver blijvende delegatie uit de Nieuw- Guinearaad heeft minister Luns, die gistermiddag om twee uur van het station Hoilandse Spoor in Den Haag per trein naar Brussel vertrok ter bijwoning van een conferentie der EEG-ministers van buitenlandse za ken, bloemen aangeboden. De dele gatie wenste op deze wijze uiting te geven aan haar grote waardering voor het vele werk, dat door minister Luns en zijn medewerkers in New York in het belang van de bevol king van Nederlands Nieuw-Guinea is verricht. Aangezien Eerste Kerstdag en Nieuwjaarsdag op een maandag val len, zullen - ten einde een zo goed mogelijke uitvoering van de PTT- diensten te bereiken - enige bijzon dere maatregelen moeten worden genomen. Hieronder geven wij daar van een overzicht. POSTDIENST ZATERDAGEN 23 EN 30 DECEMBER In het algemeen zal de dienst wor den uitgevoerd als op normale za terdagen. Echter zullen ook aange tekende stukken, briefpakjes en (zo veel mogelijk) massa-drukwerken worden besteld. Tevens zal een pak ketpostbestelling plaatsvinden. Aan busrechthouders zal gelegen heid gegeven worden naast de ge wone correspondentie ook de voor hen bestemde aangetekende stukken en postpakketten af te halen. Zondag 24 t.m. dinsdag 26 decem ber, zondag 31 december en maan dag 1 januari. De dienst zal worden uitgevoerd als op normale zondagen. Ten einde vol raken van de brievenbussen te voorkomen zullen op deze dagen zo nodig extra buslichtingen plaatsvin den. WOENSDAG 27 DECEMBER De bestelling zal plaatsvinden als op maandag. Zo nodig zullen op de kantoren extra-maatregelen worden getroffen om te bereiken dat alle tijdens de feestdagen geposte corres pondentie uiterlijk met het dagnet wordt verzonden. In verband met de te verwachten extra drukte aan de loketten zal op deze dag op de post- TWEELING 80 JAAR. Een van de oudste tweelingen in ons land v/ordt vandaag 80 jaar. Het zijn mevr. de weduwe J. Hartog Van den Bergh, Bui ten watersloot in Delft en de heer H. van den Bergh, Oranjestraat, eveneens in Delft. Zij vieren vandaag hun verjaardag sa men ten huize van mevrouw Hartog. In een „open brief", gericht aan Brigitte Bardot en ondertekend „O.A.S.-Parijs" (de rechts-exremis- tisohe organisatie Het geheime le ger) spreekt de O.A.S. tegen dat zij 50.000 n.f. van de filmster heeft ge- eist. inrichtingen, waar de belangstelling van sommige geldzaken tot 15.00 uur plaatsvindt, ook na dit tijdstip, tot het normale sluitingsuur, gelegen heid bestaan tot het verrichten van - alle - geldzaken. DONDERDAG 28 DECEMBER De dienstuitvoering is als op an dere donderdagen, behoudens dat voor het verrichten van geldzaken hetzelfde geldt als voor woensdag 27 december. DINSDAG 2 JANUARI Ten aanzien van de briefpostbe stelling en -verzending geldt het zelfde als voor woensdag 27 decem ber. De loket-openstelling is als nor maal op dinsdag. Nieuwsbladen, periodieken e.d. Met de uitgevers van nieuwsbla den en andere periodieken zal door de postdirekties zoveel mogelijk kontakt worden opgenomen omtrent een zeer tijdige terpostbezorging van hun bladen. Hierbij kan als richtlijn dienen dat periodieken, welke vóór Kerst mis resp. Nieuwjaar moeten worden besteld, op donderdag 21 december resp. donderdag 28 december a.s. uiterlijk te 18.00 uur moeten zijn ter post bezorgd. Telegraaf- en Telefoondienst Op de beide Kerstdagen en op Nieuwjaarsdag wordt de dienst op de hoofd-, bij- en hulpkantoren en stations uitgevoerd als op zondag. :e Wilt u zich abonneren op DE LEIDSE COURANT Dat kan - graag zelfs! - door deze bon in te vullen Ondergetekende: Naam Adres Woonplaats geeft zich hierbij op als abonné en wenst betaling pr week (ƒ0.59)*), per maand (ƒ2.55)*), per kwartaal (ƒ7.50)*). Doorhalen wat niet verlang wordt. Willen wij U of een van uw kennissen tei kennismaking De Leidse Courant twee weken gratis op proef zenden? Ook dat kan als U onderstaande bon invult. De heer/Mevr./MeJ Adres Woonplaats zal gaarne De Leidse Courant gratis 2 weken op proef ontvangen. Deze bon verzenden als drukwerk In open envelop (4 cent postzegel) aan De Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8