Bijzondere jeugdzorg en gezinswerk vragen aandacht voor werk door rapport Historisch gegroeide problemen niet verholpen door verhuizing Uitslaande brand op Oude Vest in woning van prof. Van Traa HONDS Morgenochtend acht uur: een nieuwe verbinding met Leiden Zuid-west Burgerlijke Stand De Nederlandse taal in het buitenland niet stiefmoederlijk bedeeld WOENSDAG 6 DECEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 „Als de bedden uitstaan in de kamer kun je er niet meer lopen. In het ene bed slapen vader en moeder. In het andere bed twee meisjes van 10 en 21 jaar, met aan het voeteinde een meisje van 14. In een hokje, waar ook een fiets, een trapleer en een vuilnisbak een plaatsje vinden, slapen twee jongens van 16 en 12 jaar op losse matrassen op de kale grond. In de keuken slaapt een jongen van 13 jaar." Het bijzonder jeugdwerk en -maatschappelijk gezinswerk in Leiden, van alle richtingen, kent dit geval en vele andere gevallen. Het weet ook welke konsekwenties dergelijke toestanden kunnen hebben en probeert hier met alle middelen iets tegen te doen. Bovengenoemd voorbeeld is niet omwille van de sensatie genoemd in een rapport, dat dezer dagen is verschenen. Een rapport geeft een nuchter beeld van de stand van zaken, zo ook dit rapport. De keiharde feiten en cijfers dienen slechts om het uiteindelijke doel van het rapport te bereiken: dat de bestrijding van de onmaatschappelijkheid een taak is, die geen uitstel kan dulden en alleen in eendrachtige samenwerking met steun van burgerij en overheid resultaten kan opleveren. MINISTER WIL CLUBHUIZEN NA 1963 GEEN SUBSIDIE VOOR JEUGDHONKEN? Omdat de ervaring van alle dag bij de mensen van het bijzonder jeugd werk en maatschappelijk gezinswerk de twijfel heeft gewekt of de nood zakelijkheid van intensief jeugdzorg- werk in Leiden wel voldoende en algemeen wordt ingezien, werd in juni 1960 een werkgroep samenge steld vanuit de Leidse Jeugd Actie om de gegevens te verzamelen be treffende het werk en om zo moge lijk tot een coördinatie te komen van de inspanningen van: Het Leidse Volkshuis, de Katholieke Stichting voor Bijzondere Gezins- en Jeugd werk Clubhuis „De Spreeuwpot", de Stichting de Jeudghaven Leiden, de Stichting Katholiek Bijzonder Ge- zins- en Jeugdzorg Clubhuis „De Vroolijcke Arke", het Clubhuis „De Sperwers", de Stichting Ned. Herv. Jeugdzorg Leiden, Het Ankerwerk en het Jeugdzorg werk van het Le ger des Heils. De werkgroep, bestaande uit de heren A. Barendregt, ds. D. H. Gijsbers, pater J. D. M. Sweerts, J. Renes, N. van Loef en G. Steinbach, bezon zich voor namelijk op de punten: I. Waarom is het jeugdzorgwerk vanuit de clubhuizen in onze stad noodzakelijk? 2. Waarom is de ontwikkeling van „jeugd van de straat" naar volksontwikkeling en maatschappelijk gezinswerk gewenst? 3. Waarom moet in de nieuwe stadswijken activiteit ont plooid worden en is er in die wijken de noodzakelijke ruim te? 4. Waarom subsidie verbetering noodzakelijk? 5. Waarom coördinatie? PROBLEEM HISTORISCH GEGROEp Bij de historische schets van het probleem, waar het werk van bo vengenoemde .lichtingen zich op concentreert, wordt gesteld, dat voor een normale ontwikkeling van gezin en persoon, voorwaarden nodig zijn, welke kansen bieden tot ontplooiing in individuele en sociale zin. Goede huisvesting, goede werkgele genheid en recreatiemogelijkheden zijn deze voorwaarden. Het zal een ieder bekend zijn, dat het hieraan in Leiden, voorai ten tijde van de op komende industrialisatie in de laken nijverheid, wel eens geschort heeft. Dat er zeer velen zijn, die van die tijd een geestelijke en materiële er fenis hebben overgehouden, weet iedereen en deze kennis mag nimmer tot een verwijt leiden. Slechts een reden om iets te doen of minstens begrip en medewerking te tonen. PROBLEEM VERPLAATST De sanering van de Leidse binnen stad en de bouw van nieuwe arbei derswijken hebben in het probleem geen uitkomst kunnen b-engen. Het probleem is slechts verplaatst naar een ander gedeelte van de stad. Het bijzonder jeugdwerk heeft der halve zijn werk moeten verplaatsen. Jeugdhonken in sous-terrains bij gebrek aan clubhuizen werden ge vestigd. Het bijzonder jeugdwerk heeft in de loop der jaren een grote ontwik keling meegemaakt. Zag reeds het St. Franciscus Liefdewerk voor de eerste wereldoorlog de jongen en het meisje tegen de achtergrond van het gezin, ook de andere instellingen hebben begrepen, dat men niet komt waar men wezen wil door enkel de jeugd van de straat te houden. De bijzondere jeugdzorg heeft haar grootste kansen om te slagen door 't volksontwikkelingswerk en het bij zonder maatschappelijk werk. De ene instelling is verder gekomen dan de andere en de werkgroep, die het rapport heeft samengesteld, consta teert verheugd, dat er, met respect voor ieders levensbeschouwelijke richting, samengewerkt v. ordt en ge stimuleerd. Het rapport is er een be wijs van. VóóR 1 SEPTEMBER 1963 Een gezamenlijk probleem van de stichtingen is thans, dat de staatsse cretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft medegedeeld, dat. hij de jeugdhonken in sous-ter rains als dependances van de be staande oude clubhuizen tot 1 sep tember 1963 voor subsidie in aanmer king wil brengen. De minister riet jeugdhuizen, gebouwd en ingericht volgens bepaalde eisen, als een nood zaak om het werk ean de stichtin gen succesvol te laten zijn. In de nieuwe wijken zullen dus nieuwe clubhuizen moeten verrijzen. Onder dwang van de gestelde datum zijn de stichtingen gaan onderzoeken, in welke wijken zij ieder afzonderlijk direct behoefte hebben aan 'n club huis. Men heeft contact opgenomen met de stedebouwkundige afdeling van de dienst van gemeentewerken en van gemeentewege is men thans doordrongen van de noodzaak bij de constructie van nieuwe wijken, plaats te reserveren voor clubhuizen van de stichtingen. SUBSIDIEBELEID Clubhuizen stampt men echter niet zomaar uit de grond en al staan de jeugdhuizen: de exploitatie baart met het oog op het huidige subsidie beleid ernstige zorgen. Naast 40 pet. subsidie van het Rijk in de kosten, draagt de gemeente 27y? pet. bij. Ongeveer 30 pet. van de kosten moet gedragen worden door particulieren en dit is te hoog gebleken. Reeds in 1957 werd door b. en w. van Leiden aan de Leidse raad voorgesteld het subsidiepercentage in 3 jaar op te voeren tot 35 pet. De bestedingsbe perking en andere financiële moei lijkheden zijn oorzaken geweest, dat dit voornemen tot nu toe niet is ge realiseerd. In het rapport komt men tot de conclusie, dat 35 pet. subsidie door de gemeente geen luxe, doch noodzaak is om het systeem van clubhuizen, waar n.en naar toe moet, goed te laten functioneren. Gezien de urgentie van het bijzonder jeugd werk in de nieuwe wijken van Lei den, die nuchter wordt aangetoond, wordt met klem gewezen op een zo spoedig mogelijk tot 35 pet. verhoog de bijdrage door de gemeente. Slechts dan zal het mogelijk zijn de gezin nen en de jeugd, die door sanering van de oude wijken verplaatst wor den, voldoende en efficiënt maat schappelijk te begeleiden. LEIDSE UNIVERSITEIT Bij onderscheiden besluiten van Curatoren der Rijksuniversiteit te Leiden zijn: W. T. Daems, wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de electronenmicroscopie, voor het tijdvak van 1 december 1961 tot 1 december 1962, weder om in deze funktie benoemd; K. Haagsma, benoemd tot weten schappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de geologie; Mr. R. A. V. baron van Haersolte, benoemd tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar A in tijdelijke dienst bij de faculteit der rechtsgeleerdheid; Dr. P. G. van der Nat, wetenschap pelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de faculteit der rechtsgeleerd heid, benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst; Dr. J. P. Persijn, wetenschappe lijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de electronenmicroscopie, wederom in deze funktie benoemd; G. L. Smit. hoofdassistent bij de microbiologie, benoemd tot weten schappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst; H. Smit. wetenschappelijk ambte naar in tijdelijke dienst bij de expe rimentele zoölogie, benoemd tot we tenschappelijk ambtenaar in vaste dienst; Dr. J. Snijder, wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de pathologie, voor het tijdvak van 1 november 1961 tot 1 november 1962 wederom in deze funktie benoemd; G. L. Spoek, wetenschappelijk amb tenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de experimentele zoölogie, be noemd tot wetenschappelijk ambte naar le klasse in vaste dienst; J. Tromp, wetenschappelijk amb tenaar in tijdelijke dienst bij de bo tanie, benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar in vaste dienst. Hedenmorgen te elf uur is een kor te maar felle brand uitgebroken in een kamer op de eerste verdieping van de woning van prof, dr, C. P. van Traa, buitengewoon hoogleraar in de economie aan de Leidse uni versiteit. Reeds drie minuten na de melding bestreed de Leidse brand weer de vuurhaard op de eerste ver dieping van de woning, Oude Vest 19, met groot materiaalBinnen twin tig minuten kon het commando „brand meester" gegeven worden. De oorzaak van de brand is een kachel, waarvan de afvoer door een houten schot liep. De inboedel van de kamer, waarin de kachel stond, ging geheel verloren. Het vuur had zich in enkele minuten ook een weg gevreten naar de zolder. De houten kapconstructie is zwaar aangetast en moet gestut worden om instorting te voorkomen. De beneden gelegen ver dieping ondervond grote waterscha de, omdat de brandweer door de gro te hitte de brand niet met nevel kon bestrijden. De bibliotheek van pro fessor Van Traa en een verzameling kostbaar antiek is door hulpvaardige bewoonsters van het achter de Ou de Vest gelegen hofje overgebracht naar het Hof van Zessen, waaraan het pand grenst. De schade bedraagt naar voorlopige schatting, enkele dui zenden guldens, die door de verze kering worden gedekt. De oorzaak van de brand, de ka chel, brandde nog, toen 't vuur reeds bedwongen was door de brandweer. Door de grote rookontwikkeling moest men met persluchtapparaten werken. (Foto: „De Leidsche Courant") Een buitengewone bijtlustige hond heeft gistermorgen van elf tot twaalf uur in een winkel in de Breestraat een ware terreur uitgeoefend. Het beest was onverwacht de winkel bin nengedrongen en na een poging van het personeel om hem met een zacht lijntje naar buiten te krijgen, onder een kast gekropen, waar hij bij elke toenadering zijn tanden liet zie. De politie werd erbij geroepen, maar zelfs met tweeën slaagden zij er niet in de hond onder de kast vandaan te krijgen. Ook worst en vriendelijke woorden mochten niet helpen. Tegen twaalf uur gelukte het 't beest even onder controle te krijgen, waarna een inderhaast gewaarschuwde veearts een kalmerende injectie toediende. Het dier is hierop naar het asiel ge bracht. OPROEP OUD-LEDEN VAN HET S.F.L. 9 Januari 1962 zal er een reünie plaats vinden bij gelegenheid van het 25-jarig leidsterjubileum van mej. T. v. d. Linden. Willen alle vroegere bezoekers van het S.F.L., met name de Vrienden van St. Franciscus (19361942), de Ridders (1942-1952) en die de Sloyd- cursussen (19351943) volgden hun huidige adres zo spoedig mogelijk op geven bij de Burchtvrouwe: mej. A. Righart van Gelder, 3 Octoberstraat 5a, Leiden. Geboren: Paul zn van W. de Vries en M. S. van Reenen; Wouter Jan zn van W. J. Banning en C. Kriek; Willem Simon zn van W. S. Corsel en M. Zwitser; Paulus zn van J. Zwaan en C. Kikkert; Maria dr van P. Burger jon en M. Zaalberg, Mej Lieng dr van K. H. Teng en G. N. I. Han; Cornelia Henrina dr van P. Paauw en J. Driebergen. Overleden: J. Zwaan, 57 jr, man. Vijftien jaar geëist tegen 72-jarige moordenaar Een gevangenisstraf van vijftien jaar met aftrek heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Amster dam vanochtend geëist tegen de 72- jarige gepensioneerde kapperspa troon G. A. de G. uit Amsterdam, die op 24 maart j.L in zijn woning aan de Bonairestraat eerst zijn 73- jarige vrouw wurgde en later zijn 41-jarige debiele zoon bij thuiskomst achttien hamerslagen toebracht en eveneens wurgde. De officier van ju stitie, mr. W. K. oaron van Dedem, die van mening was dat de door de psychiaters volledig toerekenbaar verklaarde verdachte de dubbele moord na kalm beraad en rustig overleg heeft uitgevoerd, achtte in beide gevallen moord bewezen. Een le\ enslange gevangenisstraf achtte hii gerechtvaardigd, doch Je leeftijd van de man en het feit, dat hij nog nooit met de strafrechter in aanra king is geweest, weerhielden hem van het uitsprek n van deze eis. Om acht uur morgenochtend wor den de automatische bomen van He- renstraat-Zoeterwoudseweg en Tel- derskade - Rijn- en Schiekade aange sloten. Er zal geen plechtig vertoon zijn. Reeds eerder hebben wij aan gekondigd, dat 7 december de feeste lijke datum voor de zuid-westers zal zijn. Ongetwijfeld heeft de St. Nico- laasdrukte bewoners en winkeliers van dit evenement afgeleid. Anders zou een feestelijke ontsluiting zeker in de lijn van de verwachting gelegen hebben. Hoewel de automatische beveiliging van de Herenstraat de meest gewen ste van de twee AHOB's is, is die van de Telderskade interessanter, omdat zij een geheel nieuwe verbinding biedt van Zuid-west met het centrum. Door de tamelijk geïsoleerde ligging van Rijn- en Schiekade en Jan van Goyenkade, zal van deze verbinding waarschijnlijk nog niet zo'n uitge breid gebruik worden gemaakt. Ver breding van de verbinding naar He renstraat, opgenomen in het nieuwe wegenschema, zal het gebruik van deze spoorwegovergang vermeerde ren. De foto geeft een kjjk op de spoor wegovergang aan de zijde van de Rijn- en Schiekade, op de achter grond huizen aan Telderskade en Hoflaan. (Foto: De Leidse Courant) NEDERLANDERS moe- in den vreemde altijd erop bedacht zijn, dat zij met de Nederlandse taal geen steek verder komen. Een buitenlander zal door gaans zeer voorkomend zijn tegenover u, als u maar zo vriendelijk wilt zijn, zijn taal te spreken. Dit is over het algemeen onze en ook uw indruk. Dat deze mening evenwel voorbijgaat aan bepaalde feiten is ons duidelijk ge worden, toen wij een der laatste nummers van „Het Katholieke Schoolblad", orgaan van het Katholie ke Onderwij zersverbond, onder ogen kregen. Wij lazen onder de kop „Nederlanders voor bui tenlanders", dat er overal ter wereld pioniers zijn, die veohten voor de Neder landse beschaving. Met een Vlaamse professor als gids werd in het blad een inte- Neerlandistiek in overvloed op lectoraten ressante wereldreis ge maakt naar de verschillen de wereldsteden, waar Ne derlandse les wordt gege ven. DIJNA tien jaar geleden reeds werd te Madrid een Nederlands lectoraat opgericht. Om onze taal te leren kan men overigens nog aan een andere Spaan se universiteit terecht, nl. die van Barcelona. In Ita lië zijn maar liefst vier Nederlandse lectoraten ge vestigd. Zwitserland en Oostenrijk bezitten ieder één Nederlands rectoraat. Een Zwitserse hoogleraar raadt zelfs de studie van onze taal sterk aan en ver taalde inmiddels enkele boeken van Huizinga in het Duits (om deze dan door zijn studenten weer in het Nederlands te laten om zetten, veronderstellen .we). Ook in Oost-Duitsland en Tsjecho-Slowakije zijn in stituten, waar men Neder lands kan leren. In Polen is een lectoraat te Warschau en het lectoraat in Mos kou wil men zelfs verhef fen tot professoraat. Scan dinavië houdt zich even eens opvallend veel met het Nederlands bezig. In Finland voorziet de uni versiteit van Helsinki hier in, in Oslo geeft men avondcursussen, in Zweden wordt op vier verschillen de universiteiten Neerlan distiek bedreven. In Ko penhagen moet men voor het Nederlands Kopenha gen en Aarhus bezoeken. PiE opsomming in het Schoolblad gaat verder met belangrijke centra van de Nederlandse taalstudie in Groot Brittannië, de Ver. Stalen, Japan, Aus tralië, Zuid-Afrika en Kon go, om nog maar niet te spreken van West-Duits- land en Frankrijk. Mét het Schoolblad zijn we er thans inderdaad van over tuigd geraakt, det er in het buitenland wel degelijk intcrersse bestaat voor on ze Nederlandse taal.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 6