KENT KENT KENT KENT Oe Thant gaf opdracht tot tegenactie in Katanga Sowjet-Unie brengt Geneefse conferentie in impasse Goede diensten aangeboden McKeown steunt O'Brien Oe Thant naar Hongarije Rond Kerstmis aankondiging van Concilie Chinese bedreiging van India HET WATER BEGINT OP SOMMIGE PLAATSEN TE ZAKKEN Oostduitse trein met vluchtelingen forceerde zonegrens Heeft Chroesjtsjov Kennedy uitgenodigd? Sint was toch wel leuk bedrukt privé postpapier Weerbericht Het weer in Europa WOENSDAG 6 DECEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA De waarnemend sekretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, heeft de V.N.-strijdmacht in Katanga gemachtigd op de grond en in de lucht „tot tegenaktie tegen de Katangaanse troepen over te gaan." Een woordvoerder van de V.N. verklaarde dinsdag te New York dat Oe Thant de V.N.-vertegenwoordigers in Katanga opdracht heeft gegeven „alle maatregelen te nemen om de vrijheid van beweging in Elisabethstad te herstellen." V.N.-versterkingen worden door de lucht naar Elisabethstad over gebracht. V.N.-straaljagers hebben opdracht gekregen de aktie van de grondtroepen te ondersteunen. Zij moeten ook „alle vliegtuigen vernietigen, die vijandige akties tegen stellingen der V.N.-troepen ondernemen." Oe Thant heeft de Indische brigade-generaal Raja tot burgerlijk en militair bevelhebber te Elisabethstad benoemd. Raja neemt het burgergezag over van Ivan Smith en Brian Urguhart. Oe Thant heeft ook de V.N.-vertegenwoordiger voor Kongo, Sture Linner, „carte blanche" gegeven om de situatie in Katanga aan te pakken, aldus is dinsdag in Leopoldstad bekendgemaakt. P. Lorillard - New York filters best blue micronite filter in Nederland door N.V.Cigarettes Import Cy., v/h A. J. Blok Nu de VS de kernproeven hebben hervat, herneemt ook de Sowjet- Unie haar volle vrijheid van hande len op dit gebied. Dit heeft Semjon Tsarapkin, de leider van de Russi sche delegatie op de conferentie over het staken van de kernproeven te Genève, gisteren tegen journalisten gezegd. Rusland heeft het in Genève dui delijk gemaakt, dat het absoluut niet wil praten over een verdrag, waarin bepalingen over internationaal toe zicht op de naleving van een verbod om kernproeven te doen zijn opgeno men, aldus is van gezaghebbende zijde vernomen. De Britse en de Amerikaanse con sul te Elisabethstad hebben dinsdag middag èn de Verenigde Naties èn de Katangaanse regering hun goede diensten aangeboden. Er was dins dag in de namiddag echter nog van geen van beide partijen antwoord ontvangen. De Katangaanse minister van bui tenlandse zaken, Evariste Kimba, heeft gisteravond in een korte radio toespraak verklaard, dat de regering de toestand goed in handen heeft en Elisabethstad beheerst. De minister verklaarde verder dat V.N.-militai- ren dinsdagmiddag op verscheidene punten in Elisabethstad tot de aan val waren overgegaan. „Onze mare chaussee heeft onmiddellijk tegen aanvallen ondernomen", zei hij. Kim ba deed een beroep op de bevolking om haar kalmte te bewaren. Radio-Katanga had tevoren in een uitzending in het Swahili een oproep laten uitgaan tot bloedgevers om zich te melden. De V.N.-vertegenwoordiger Urqu. hart heeft de in het postkantoor van" Elisabethstad aanwezige verslagge vers dinsdag later in de middag tele fonisch meegedeeld dat V.N.-militai- ren de weg van Elisabethstad naar het vliegveld beheersen. Hij voegde hieraan toe, dat er van tijd tot tijd met mortieren op het hoofdkwartier der V.N. wordt geschoten, doch dat er tot dusverre nog geen schade was aangericht. Generaal Sean McKeown, de Ierse opperbevelhebber van de troepen der Verenigde Naties in Kongo, heeft dinsdagavond de verklaringen van de leider van de V.N.-operaties in Katanga, dr. Conor O'Brien, over te genwerking van enkele westerse lan den in Katanga, gesteund. Vlak voor zijn vertrek uit Dublin naar Leopoldstad zei McKeown tot verslaggevers, dat de beweringen van O'Brien, die ontslag uit de V.N.- dienst heeft genomen, „volkomen waar" zijn. Wat O'Brien gezegd heeft over Rhodesië, Zuid-Afrika, België, Groot-Brittannië en zekere andere landen is volkomen juist, zo ver klaarde hij. De generaal, die het met vragenstellers eens was, dat Groot- Brittannië het V.N.-mandaat niet op militaire wijze heeft tegengewerkt, merkte op, dat de Britse regering niet verantwoordelijk gesteld kan worden voor handelingen van Britse huurlingen, „doch toen deze huur lingen ontdekt waren had de rege ring krachtiger maatregelen moeten treffen om dergelijke personen te verwijderen", aldus McKeown. Sean MacKeowns heeft dinsdag ook verklaard, dat hij het V.N.-hoofd- kwartier in New York om ontslag uit zijn functie heeft verzocht. Generaal MacKeown, die op het punt stond uit Dublin naar Leopold stad te vertrekken, deelde dit aan verslaggevers mee. De generaal ver klaarde verder, dat hij niet voorne mens was zijn loopbaan in de Vere nigde Naties te zoeken, doch dat hij naar zijn land terug wenste te keren. „Ik ben bereid aan te blijven, totdat de V.N. een vervanger voor mij heb ben gevonden", zo besloot McKeown. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, heeft een uitnodiging voor een bezoek aan Hon garije aanvaard, zo maakte 'n woord voerder van de Hongaarse afvaari- ging bij de Verenigde Naties dinsdag bekend. A Er is geen datum voor het bezoek bepaald. De Indische douane heetf dins dag in Calcutta gesmokkeld goud ter waarde van ongeveer 150.000 gulden in beslag genomen. Het was verbor gen in een jasje met 168 zakken, dat gedragen werd door een Indische rei ziger, die uit Bangkok aankwam. President Kennedy en zijn echt genote zullen op 16 december naai Caracas en op 17 december naar Bogota gaan, zo is dinsdag officieel door het Witte Huis meegedeeld. TSJOMBE LEIDT VERZET VAN PARIJS UIT President Tsjombe van Katanga, die zich thans in Parijs bevindt, leid de dinsdag van hieruit het verzet van de Katangaanse troepen tegen de Verenigde Naties. Tsjombe, die te vens opperbevelhebber van de Ka tangaanse gendarmerie is, stond voortdurend telefonisch en via een telexverbinding in contact met Eli sabethstad. Het Belgische nieuwsagentschap „Inbel" heeft dinsdagavond gemeld, dat Indische militairen van de Ver enigde Naties twaalf Europeanen hebben gearresteerd. Zij werden, terwijl zij hun handen omhoog moes ten houden, overgebracht naar het V.N.-hoofdkwartier in Elisabethstad. Eerder op de dag waren reeds en kele andere Europese burgers, onder wie een pater, in hechtenis geno men. Enkelen van hen zijn inmid dels vrijgelaten, aldus het persbu reau. Ten noordwesten van Elizabeth- stad, de hoofdstad van Katanga, is in de afgelopen nacht nog gevoch ten. De gehele nacht hoorde men vuurstoten en ontploffingen van granaten en mortiergranaten. De ge vechtshandelingen spelen zich af in de buurt van het vliegveld, waar het V.N.-hoofdkwartier is gevestigd en de Indische troepen zijn gelegerd. De V.N.-vertegenwoordiger Urqu- hart maakte vanmorgen bekend dat een Katangaans „Dornier"-vliegtuig drie bommen op het vliegveld heeft geworpen. Er werd geen schade aan gericht. Het kamp van de Goerka's heeft de gehele nacht onder Katan gaans granaatvuur gelegen. Volgens een functionaris van het Rode Kruis zijn twee kinderen om gekomen en werden 14 vrouwen ge wond, toen een mortier de vrachtwa gen trof, waarmee deze mensen wer den geëvacueerd. Njembo zei, dat in het hoofdkwar tier der V.N. complete chaos heersit en dat de V.N. gedwongen was het hoofdkwartier naar een huis bij het vliegveld te verplaatsen. Tsarapkin heeft al het werk, dat tot nu toe op de conferentie in Ge- Advertentie» nève, die al drie jaar duurt, is ver- Paus Johannes XXIII heeft te ken nen gegeven, dat hij het Tweede Va- tikaanse Concilie mogelijk rond Kerstmis formeel zou aankondigen. Hij legde deze verklaring af in een toespraak tot Curie-kardinalen en Vatikaanse prelaten, die deelgeno men hebben aan de jaarlijkse retrai te ter voorbereiding op de Advent. Hij verklaarde letterlijk: „Misschien zullen wij met Kerstmis in staat zijn het Concilie aan te kondigen". Hij sprak daarbij de hoop uit, dat het Concilie een uistekende gelegen heid zal bieden voor geestelijke ver nieuwing, voor verjonging van apos- tolaatsvormen en voor de heiliging van de leken en in het bijzonder van de priesters. De Paus vroeg de medewerking van de gehele Kerk voor het wel slagen van het Concilie. Deze mede werking dient te bestaan in gebed, saamhorigheid en bovenatuurlijke levensvisie. Moeizame arbeid concilie- commissie voor theologie. In zijn dagelijkse bulletin heeft het secretariaat der Centrale Voorberei dingscommissie voor het Concilie te kennen gegeven, dat de Concilie commissie voor theologie zeer hard werkt maar tot dusver slechts twee van de zeven onderwerpen gereed heeft gekregen voor behandeling in de Centrale Commissie. De algemeen secretaris, mgrN Felici, noemt de theo logische commissie de ruggegraat van alle commissies. In de tweede helft van september is de voltallige com missie voor het laatst bijeen geweest. In maart wordt de volgende plenaire vergadering der theologische com missie verwacht. De vijf sub-com missies echter vergaderen bijna per manent. Desondanks konden van de 7 onderwerpen, welke deze commis sie onder handen hebben, er tot dus ver nog slechts twee aan de Cen trale Commissie overgedragen wor den. De theologische commisise staat onder voorzitterschap van kardinaal Ottaviani, secretaris van het H. Of ficie. Secretaris van de commissie is de Nederlandse Jezuiet, pater S. Tromp. richt verworpen als basis voor onder handelingen. Volgens waarnemers heeft Tsarapkin hiermee het ont werpverdrag afgeschreven, waarover men tot voor kort op de conferentie onderhandeld had. In het begin van dit jaar waren beide partijen het al eens over een reeks artikelen van dit ontwerp, waarin ook rekening was gehouden met het internationale toe zicht. Volgens diplomatieke waarnemers is de conferentie met de verklaring van Tsarapkin in een impasse geko men. Een Amerikaanse afgevaardig de noemde de verklaring van de Rus „schaamteloos cynisch". De VN-assemblee heeft de confe rentie gevraagd voor 14 december verslag uit te brengen. Als de toe stand niet verandert, zal men moe ten melden, dat men in een slop is geraakt. Het was dinsdag de 344ste verga dering van de conferentie, die op 31 oktober 1958 is begonnen. Op een vraag wat India zou doen, als de Chinezen de Mc-Mahon-lijn zouden overschrijden, heeft Nehroe gezegd, dat in dat geval India zich zal verzetten en de Chinezen zal te rugslaan. De Chinese nota was een antwoord op een Indiase nota van ok tober, waarin de Chinezen van nieu we grensoverschrijdingen werden beschuldigd. China wees deze be schuldigingen van de hand en be schuldigde daarentegen India ervan zijn militaire activiteit in het grens gebied te hebben vergroot en het Chinese luchtruim te hebben geschon den. Nehroe zei, dat India zo nodig tenvoorlog zal gaan om de „Chinese agressie" ongedaan te maken. „Ik sluit oorlog niet uit", zo zei hij. Nehroe zei voorts, dat China een nieuw verdrag met India wil sluiten ter vervanging van het bestaande, dat het volgend jaar juni afloopt. Dit verdrag voor vreedzame co-existen- tie was voor acht jaar gesloten. Nehroe verklaarde tenslotte, dat India zal stemmen voor toelating van communistisch China tot de VN, daar deze zaak niets te maken heeft met het grensgeschil tussen India en China. President Luebke van West- Duitsland zal volgende maand een bezoek aan verscheidene Afrikaanse land.n brengen. In Algerije zijn zes Mohamme danen dinsdag volgens militaire func tionarissen in Algiers bij aanvallen gedood en vijftien mensen zes Europeanen, drie Joden en zes Mo hammedanen gewond. Gisteravond is een groep van vijf entwintig Oostduitsers met 'n trein naar West-Berlijn gevlucht. De vluchtelingen, onder wie tien vrouwen en zeven kinderen, reden in volle snelheid met een locomotief, waarachter zich een personenrijtuig bevond, over de zonegrens in West- Berlijn naar Spandau. Daar stopten zij op het baanvak en alarmeerden via een brandalarmmelder de West- berlijnse politie. De trein, die iormaal i^i de dienst regeling reed, kwam van Oraniënburg en moest stoppen in Albrechtshof, de laatste halte op Oostduits gebied voor West-Berlijn. Hij reed echter door en daverde op volle snelheid West-Ber lijn binnen. De vluchtelingen zijn familieleden en vrienden van de machinist en de stoker van de trein. Het treinstel werd anderhalf uur later door een Oostduitse locomotief teruggesleept. In de wagon bevonden zich toen nog zeven reizigers, die niet met de vluchtplannen van de overigen op de hoogte waren en die op eigen wens naar Oost-Duitsland terugkeerden. De 25 vluchtelingen hebben inmid dels de Westberlijnse autoriteiten om politiek asyl verzocht. De Londense correspondent van 't pro-communistische blad „Paese Se ra" in Rome meldt, dat Sowjet-pre- mier Chroesjtsjov president Kenndy zou hebben uitgenodigd voor een be zoek aan Moskou. De uitnodiging zou zijn overgebracht door Chroesjt- sjov's schoonzoon Adsjoebei, de hoofdredacteur van de „Izwestia", die kortgeleden in Washington een interview met de Amerikaanse presi dent heeft gehad. Volgens de correspondent zou Kennedy, alvorens op de uitnodiging te antwoorden, eerst een ontmoeting met de Britse premier Macmillan willen hebben. De correspondent voegde hieraan toe, dat dit de reden is van de maandagavond gedane be kendmaking, dat Kennedy en Mac millan elkaar deze maand op de Ber muda-eilanden zullen ontmoeten. Een woordvoeder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft later meegedeeld niet te weten van plannen voor een topconferentie na de besprekingen van Kennedy en Macmillan op 21 en 22 december op de Bermuda's. Het staat nog niet vast of de Britse minister van buitenlandse zaken, Lord Home, Macmillan naar de Ber muda's zal vergezellen. In de Philippijnse provincie zijn 170 personen gestorven aan een inge wandsontsteking, die met cholera overeenkomt, maar minder ernstig is, aldus een medische functionaris in Manilla. De toestand in de omgeving van Gramsbergen dreigde gisteren door de nieuwe regenval kritiek te wor den. Met man en macht werd daar gewerkt om het steeds stijgende wa ter in de Overijsselse Vecht de baas te blijven. In de buurschap Filster- Sint Nicolaas heeft gisteren op de vooravond van zijn verjaardag nog wel de grootste deceptie van zijn leven gehad. Uitgenodigd voor een glansrol bij de tewaterla ting van het eerste schip, dat op de nieuwe werf van Verol- me in Ierland is gebouwd, de gradeerde hij namelijk tot een ongewenste vreemdeling met kamerarrest, omdat men uit eindelijk zijn aanwezigheid naast die van echte kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders in het sterk Religieuze Ierland niet zo geslaagd vond. Enkele minuten voor de tewaterlating kwam dan ook de order af, dat de Sint in een kantoorruimte moest blijven wachten tot de sirenes de feestelijke gebeurte nis hadden uitgeluid. De Goedheiligman heeft la ter gelukkig zijn ontstemming kunnen afreageren met een vluchtige visite aan 'n wees huis bij Cobh en op de grote feestavond, die Verolme zijn werknemers bereidde en die tot diep in de nacht duurde. Men vond hem daar, echt, wel leuk: als een geslaagd stuk uit een rariteitenmuseum. een exclusief bezit een persoonlijk geschenk loop even binnen, luxe dozen briefpapier vraag modellen met enveloppen en bestel bij in diverse uitvoeringen N.V. DE LEIDSCHE COURANT Papengracht 32 - Tel. 20935 - Leiden Eerste tewaterlating op Ierse Verolmewerf Het was gisteren een Nederlandse dag in Cobn, een pittoresk plaatsje in Zuidoost-Ierland, dat temidden van een groots heuvellandschap op enkele kilometers van de zee ver scholen ligt in een bocht van de ri vier Lee. Daar namelijk vond op de nieuwste werf van het Verolme-con- cern, de „Verolme-Cork Dockyard Ltd", de tewaterlating plaats van het eerste zeewaardige vrachtschip, dat ooit in Ierland is gebouwd, en dat was uiteraard een gebeurtenis, die de belangstelling had van tientallen ho ge autoriteiten en duizenden uit de omtrek. De plechtigheid kreeg een bijzon der karakter, doordat de echtgenote borg, die een tiental boerenhoeven met landerijen omvat, dreigt over stroming. Mannen van gemeente werken uit Gramsbergen en uit Coe- vorden en van het waterschap en de waterstaat trachten het water te keren door de dijken die hier en daar zijn doorgebroken te verhogen. Een aantal Duitse landbouwers en landarbeiders, die aan de overzijde van de buurtschap wonen, is over de grens gekomen om ook hulp te bieden. Mede door de harde wind, die het water opzwiept was de toe stand zeer kritiek. Men overweegt zelfs om de boerderijen stuk voor stuk met zandzakken te omdijken. Ook in de verdere omgeving van Gramsbergen zijn grote stukken land ondergelopen. Ook in de omgeving van Coevor- den werd de toestand kritiek. Bij veidere aanwas zullen ook hier maat regelen moeten worden getroffen. Gunstiger nieuws komt uit de stre ken rondom Lochem (het midden oosten van het land), rondom Bame- veld (het miden van het land), de omgeving van Meppel (althans voor een deel van deze stad) en van Alk maar. In het gebied van het water schap van de Berkel zakt het wa ter nog steeds. Wel staan in de grens streek (de buurtschap Rekken in de gemeente Eibergen) nog weilanden blank, maar de dijken van de Berkel zijn nergens doorgebroken. Slechts op enkel plaatsen is het water er over heen gekomen. In de Gelderse Vallei is het wa ter sinds gistermiddag eerst ir lang zaam tempo maar in de loop van de nacht steeds sneler gaan zakken. Vele landerijen beginnen al droog te vallen en het waterschapsbestuur verwacht, dat indien het gunstige weer ter plaatse aanhoudt de gehele Gelderse Vallei morgen tegen de mid dag weer droog zal zijn. van de president van de Ierse Vrij staat, mevrouw De Valera, zich be reid had verklaard de doopplechtig heid van het 14.900 ton dw metende ms „Irish Rowan" te verrichten. Zij deed dat in aanwezigheid van haar echtgenoot, van premier Sean Le- mass, verscheidene ministers, de am bassadeur der Ierse Vrijstaat in Ne derland, dr. B. Gallagher, de Neder landse ambassadeur in Dublin, dr. J. Kasteel, de bisschop van Cloyne, dr. J. Aherne, die het schip zegende, en andere burgerlijke en maritieme functionarissen. De Ierse werf is de derde buiten landse van het Verolme-concern, de andere zijn gevestigd in Brazilië en Noorwegen. Kort geleden werden plannen be kend voor een vierde buitenlandse werf, die in Peru komt. (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldag van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur. LICHTE VORST IN DE NACHT Wisselend bewolkt met enkele buien. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Over wegend matige wind tussen noordwest en zuidwest. HELSINKI h. bew. 1 -0 STOCKHOLM onbew. 7 3 OSLO sneeuw 0 -3 KOPENHAGEN z. bew. 11 1 ABERDEEN z. bew. 2 -3 LONDEN onbew. 11 -1 AMSTERDAM h. bew. 12 4 BRUSSEL onbew. 13 -0 LUXEMBURG onbew. -2 PARIJS onbew. 14 0 BORDEAUX regen 14 5 GRENOBLE geh. bew. 17 7 NICE 1. bew. 16 10 BERLIJN zw. bew. 16 3 FRANKFORT h. bew. 16 1 MüNCHEN sneeuw 17 2 ZURICH geh. bew. 15 3 GENèVE zw. bew. 15 4 LOCARNO driftsneeuw 8 7 WENEN regen 12 6 INNSBRUCK regen 15 3 BELGRADO 1. bew. 15 4 ATHENE onbew. •20 9 ROME 1. bew. 19 13 AJACCIO regenbui 19 11 MADRID mist 5 MALLORCA 1. bew. 20 13 LISSABON onbew. 19 9 PAUZE Morgen: vigilie van Maria's Onbe vlekte Ontvangenis (vasten- en ont houdingsdag!). Ambrosius, bisschop van Milaan, t 397. ALS HIJ HET MAAR DOET! In ons rijke en dus ontevreden land valt het goed, dat wij worden aan gepord één dag wat minder te eten, nadat wij ons ter ere van St. Nicolaas hebben volgepropt. Hoe onbenullig het ook klinke: wij persoonlijk wor den altijd gehinderd door zo'n vas tendag! Wij beweren dat wij juist op zo'n dag een echte wolve-honger hebben. Desalniettemin, nochtans, enzhouden wij ons er aan uit de volgende overwegingen, die beide even belangrijk zijn. Het is goed dat een mens zich iets ontzegt en be seft niet te leven „van brood al leen". Het is ook goed dat een mens nederig van harte is en de geboden van Christus en Zijn Kerk trouw vervult bereidwillig of met tegen zin, als ie 't maar doet! „Want aan hen is het Rijk der Hemelen". PUZZEL No. 507. Horizontaal: 1. ham (Z.N.), 3. klap, 5. lichaamsdeel, 7. monster, 9 rivier in Rusland, 1. ijzeren pin, 13. scheepsvloer, 15. honingbij, 16. gem. in Limb., 18. soort, 20. geldprijs van munten, 22. telwoord (Eng.), 23. klank, 24. voegwoord. Verticaal: 1. lichaamsdeel, 2. term bij het schaapspel, 3. hoon, 4. gem. in Zeeland, 6. knaagdier, 7. gem. in Friesland, 8. schoeisel, 10. lied, 12. baan voor balspel, 14. vreemde munt, 16. voegwoord, 17. voorzetsel, 19. lip- haren, 21. deel van een auto. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 541. Horizontaal: 1. staar, 7. paris, 9. re, 11. inka, 12 uil, 14. hal, 15. ale, 16. S.O.S. 18. moa, 20. Leto, 22. Sn, 23. aleer, 25. erica. Verticaal: 2. Tp, 3. aai, 4. Arnhem, 5. Rika, 6. krulsla, 8. Salland, 10. ei, 12. laster, 17. oele, 19. os, 21. oei, 24. RC. PUNT „Ja, dat vond ik ook...., maar ik geloof, dat ik nu echt moet ophangen, hoor Truusü"

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3