S)e Ccid^eSomcrnt Nederlandse kustvaarder (10 koppen) op de rotsen van Ierland vergaan VIER MAN VAN DE „STIENTJE MENSINGA" VERDRONKEN O'Brien hield persconferentie in New York Aanval op Macmillan DINSDAG 5 DECEMBER 1961 32ste JAARGANG i Directeur: J. F J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN In New York liet Sint O'Brien Britten fiks de roede zien Telef 2 0 9 3 5 Red 20015, 25594 Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10.30.03 Abonn. f 0,59 p. w„ 2,55 p. mnd.. 7,50 p. kw., Franco p.p. f 8.-, Adv. 17 cl p. mm., Telefoontjes 1,50 Gistermiddag seinde de uit Delfzijl afkomstige Nederlandse kustvaarder „Stientje Mensinga" onder kapitein J. Mink, dat het op drie mijl ten oost-noord-oost van het eiland Eagle bij de west kust van Ierland op de rotsen was gelopen. Het schip, een omge bouwde landingsboot uit de vorige oorlog, kwam scheef te liggen en maakte water Hulp werd geboden door een hefschroefvliegtuig en een reddingsboot van het Duitse schip „Maria Schulte". Het hefschroefvliegtuig haalde zes leden van de bemanning van de „Stientje Mensinga" van boord. De vier overigen, waaronder de kapitein, wilden het schip nog niet verlaten, omdat de zee op dat moment rustiger was,. Later zijn ze toch overgestapt op de reddingsboot van de „Maria Schulte". Met deze reddingsboot voltrok zich de tweede ramp. Ze ver dween namelijk met 9 man - de vier geredden en vijf Duitse red ders - en is tot nu toe spoorloos. Volgens berichten van een kust- station is de reddingsboot gekapseisd. Reddingsboot met ^ddingsboot verdwenen GELIJKE BELONING bericht de kar:tein van de „Maria Schulte" per radio meegedeeld heeft dat in de vermiste boot vier leden van de „Stientje Mensinga" en vijf leden van zijn eigen bemanning heb ben gezeten. De „Noordzee", een sleepboot van L. Smit Zn., die naar de plaats des onheils onderweg ging, heeft via dit kuststation meegedeeld dat er geen mensen meer aan boord van de „Stientje Mensinga" zijn. 'n Trawler, de „Boston Brittannia", bevond zich om negen uur gisteravond op een anderha^ uur van de plaats van de ramp en ging ook naar de vermiste mannen zoeken. Een van de leden van de reddings boot van Arranmore heeft verklaard, dat de reddingsboot van de „Maria Schulte" is gekapseisd, nadat er vier leden van de bemanning van de „Stientje Mensinga" aan boord wa ren genomen. Hij nam aan, dat de mannen reddrngsgordels aan hebben, die zijn voorzien van lichten. Vliegtuigen wierpen fakkels uit boven de plaats waar de reddings boot vermoedelijk is gekapseisd. De reddingsboot van Arranmore -M 1 Volgens een bericht van Valencia heeft door het zware weer het zoe- ir TïlCllT (*6rCCn}SGT>SCl Radio in Ierland heeft het Duitse ken naar overlevenden moeten op- i schip „Maria Schulte", dat de „Stien- geven. De Britse trawler „Boston tje Mensinga" te hulp is geschoten, Britannia" is nu op de plaats van de Een hefschroefvliegtuig van de bericht, dat zij een boot met tien ramp en is gaan zoeken naar de ver- Britse marine heeft zes leden van de man is kwijtgeraakt. De Duitse kust- miste zeelieden, bemanning naar de kust gebracht, vaarder heeft assistentie gevraagd De kapitein berichtte 's middags per van het hefschroefvliegtuig van de GEKAPSEISD radio, dat het water snel het schip Britse marine, dat eerder zes man binnendrong en dat het schip 15 a 20 van de „Stientje Mensinga" naar de Van de zijde van de vlootbasis graden slagzij maakte. kust beeft gebracht. Volgens dit be- m Londonderry verklaarde men gis- De Nederlandse zeesleepboot richt van Valencia Radio, waren er teravond eveneens dat de reddings- „Noordzee" heeft de haven van Cobh vier Nederlanders en zes Duitsers boot kapseisde toen zij van de Ne- i'n Ierland verlaten, en begeeft zich aan boord van de vermiste boot. De derlandse kustvaarder naar de „Ma naar de in nood verkerende Gronin- .Maria Schulte" heeft de Groninger ria Schulte" terugkeerde. Tevens zei ger kustvaarder. Ook de reddings- kustvaarder naar een baai (Broad- men, dat de vier Nederlanders, die bont van hot Tprsp nlaatsip Arran- haven Bay) gesleept, waar het meer nu worden vermist, aan boord hadden more is 's middags uitgevaren. beschut lag. willen blijven toen de helikopter van de marme in Londonderry juist voor Een woordvoerder van de marine Later heeft het ANP een bericht het invallen van de duisternis zes verklaarde, dat de weersomtandig- opgevangen van Valencia Radio over man van de bemanning van boord heren aan de Ierse kust, waar de de situatie rond de redding van de haalde. coaster in moeilijkheden is, zeer bemanning van de kustvaarder Een zegsman van de admiraliteit slecht zijn. „Stientje Mensinga", volgens welk in Londen heeft verklaard, dat het niet duidelijk is of het vliegtuig alle tien bemanningsleden wel mee tuurlijk heel moeilijk. Zij worstelt had kunnen nemen, immers al met een ^gewikkelde De helikopter heeft de zes man aan loonstructuur, met compensaties voor de kust van Donegal aan land ge- huurverhogingen e.d., met 'n nieuwe bracht, na een vlucht in zeer slechte IJet recente besluit van de regering, kinderbijslagregeling etc., die alle- weersomstandigheden met een wol- x 1 dat bij de eerstkomende herzie- maal nauw met het vraagstuk belo- kendek van minder dan 500 voet niing van de collectieve arbeidsover- ning zijn verweven. Het gaat ook hoog. eenkomsten de lonen van vrouwen, niet zonder meer op om de situatie „De „Maria Schulte" heeft 'n lijn die gelijkwaardige arbeid aan die van ten onzent met die in andere landen aan boord van de „Stientje Mensin de mannen verrichten, tot 85 procent gelijk te stellen, waar de „gelijke be- ga" kunen krijgen om het schip naar (van de mannenlonen) moeten wor- loning" al een feit zou zijn. De ver- de Sligo baai te slepen, den opgetrokken, is een schakel in 'n gelijking gaat vaak niet zuiver op. De zes opvarenden van de „Stientje heel langdurig proces tot „gelijkstel- Het is zelfs zo, dat verdere gelijk- Mensinga", die door een helikopter ling" van de vrouw in het gehele stelling op dit ogenblik ons - econo- zijn gered, zijn 's avonds rustig gaan maatschappelijke leven. Die gelijk- misch gezien - bij de EEG-partners slapen. Zij wisten niet, dat de rest stelling omvat uiteraard veel meer ten achter zou kunnen stellen, het- van de bemaning en 5 Duitse zee factoren dan uitsluitend die van de geen uiteraard niet overeenkomstig lieden werden vermist. De mannen materiële erkenning der vrouwenar- de bedoeling van het verdrag van werden gehuisvest in een pension in beid in de ruimste zin (waarmee na- Rome zou zijn. Be^ullet (graafschap Mayo). tuurlijk overigens ook de ethische Het zal wèl zaak zijn, dat de Ne- Een priester uit deze plaats, father waardering samenhangt), maar in derlandse regering dit vraagstuk te- Rea, die hen met een andere auto- verband met het regeringsbesluit is zamen met het bedrijfsleven en 'e mobilist een lift had gegeven van enige beschouwing van dit belang- volksvertegenwoordiging nauwkeu- Aughdoon, waar de helikopter was rijke onderdeel afzonderlijk toch wel rig in het oog blijft houden en met de geland, naar Belmullet, heeft mede- op haar plaats. bondgenoten in de EEG tot een wer- gedeeld dat drie van de geredden Tien jaar geleden, op de toenma- kelijke eenheid komt, die niet uitslui- Spanjaarden zijn, de andere drie Ne- lige internationale arbeidsconferentie tend in percentages valt te meten! derlanders. Een van de Nederlandse in 1951 dus - werd een verdrag aanvaard, dat het beginsel van gelij ke beloning voor mannen en vrou wen bepaalde. Omdat de Nederlandse regering toen op het standpunt stond, dat die gelijkheid zich slechts gelei delijk zou moeten voltrekken, ont hielden zich haar officiële vertegen woordigers ter conferentie van stem ming. De Nederlandse werknemers vertegenwoordigers stemden wel vóór. Een jaar later werd het idvies van de SER gevraagd, waaruit - toen het in 1953 uitkwam - bleek, dat de meningen verdeeld lagen. De bestu dering van de loonsystemen en van- alles dat daarmee samenhangt achtte men nog zó weinig op streek, dat ooK de SER in meerderheid tot geleide lijkheid adviseerde. Sindsdien is er zeer veel gesproken en geschreven over dit vraagstuk. Men heeft zich beroepen op een pau selijk vermaan van 1951 voor de vrouwelijke katholieke actie Ital'e inzake de rechtvaardigheid van „ge lijke betaling voor gelijk werk en n reeks motieven daartoe Tussen regering en tweede Kamer zlin lange nota's gewisseld, maar tot een volledige verwezenlijking kon t fog steeds niet komen. Telkens bleek weer, dat de elementen, die wij ge- wpnd ziin in de loonberekenmg te verwerken: behoefte en/o.f.Pr®f e.d. de oplossing zeer moeilik ™aak- ten, óók voor degenen die het begin sel wel van harte aanvaarden. Dat bleek onder meer ook in het grote Tweede-Kamerdebat van maart 1955. Als een van de laatste fasen m dit geding kwam de Stichting van de Arbeid in de afgelopen zomer ook weer met een verdeeld advies aan de "ondanks, maandenlange b®fPrek*- gen en ondanks het feit, dat inmid dels ook (in 1957) een EEG-verdrag tot stand kwam (art "9».Ja8™ vastgelegd, dat eind december 1961 t beginsel van de ..S®"jk® zou moeten zijn gerealiseerd. Eigen liik gold de aanvankelijke aanbeve ling zelfs nog een half jaar vroeger. Deze unieke foto, een steenbok met een geit samen, werd gemaakt bij hel hooggelegen Zwitserse dorpje St. Antonien in het distrikt Praetigau bij de Voor de Nederlandse regering is 'n grens met Oostenrijk. De steenbok verdwaalde van zijn kudde en zochl snellere geleidelijkheid" dan die, gezelschap bij de geiten. De steenbok werd zonder meer door de geiten welke nu in acht wordt genomen na- geaccepteerd. bemanningsleden verklaarde, dat de kapitein, de eerste machinist en twee matrozen aan boord waren achterge bleven. „De zes manen hadden eerst besloten aan boord te blijven omdat de zee op dat moment rustig was. Later kwam een storm opzetten en was het nodig dat ze van het schip werden gehaald". „We hebben ze niet verteld wat er gebeurd is en we hopen dat ze het vanavond niet horen", zei father Rea. „De mannen waren in goede con ditie, alleen hadden zij een shock. Een van de manr. .n was licht ge wond". ZOEKEN WORDT VOORTGEZET Tot kort voor middernacht was nog geen van de vermiste zeelieden ge vonden. De reddingsboot van Arran more moest het zoeken opgeven en wegens de zware zee en het slechte zicht beschutting aan de kust zoeken Een andere reddingsboot uit de Gal- way-bocht was onderweg om aan 't zoeken deel te nemen. Ook 'n Britse trawler was op weg naar de plaats waar de mannen in de golven zijn verdwenen. Vliegtuigen van de Britse luchtmacht losten elkaar af boven deze plaats. Een hefschroefvliegtuig stond ge reed om bij het aanbreken van de dag de speurtocht naar de vermisten te hervatten. De rederij L. Smit Zn deelde vannacht mede dat haar zeesleper vandaag tegen de middag op de plaats van de r~—o kan aankomen. De sleep boot m f vanaf de haven Cobh 270 mijl afle0gen. De „Stientje Mensinga" meet 720 ton, is 65 meter lang en 9 meter breed. Ze had gelost in Foynes (Ier land) en was met ballast op weg naar Londonderry, eveneens in Ierland, om daar een lading aardappelen in te nemen, bestemd voor de Canari- sche eilanden. Het schip heeft als thuishaven Delf zijl. De reder is de in Dublin woon achtige dr. A. L. Oosterhuis en de „Stientje Mensinga" wordt bevracht door de n.v. Gruno in Amsterdam. Belgen staan nu voor de keus, voorrang of ingedeukte neus Zoekt (J een SCHOORSTEENKLOK, WANDKL.OK of WEKKER? v. d. WATER. Haarlemmerstraat 207, heeft het De beste merken: Jurvïhans Kienzle, Mauthe, Per 1 december 1961 is in België een regeling van kracht geworden, waarbij aan alle verkeer van rechts voorrang wordt toegekend. Voorzichtige auto mobilisten hebben voor alle zekerheid op het linker voorspatbord van hun (Advertentie) wagen een geheugensteuntje voor het verkeer van links aangebracht. Geiten die zich knap vervelen willen wel eens bokje spelen KRASSE BESCHULDIGINGEN AAN ADRES VAN ENGELSEN Dr. Conor O'Brien, de Ierse diplomaat en voormalig vertegenwoordiger der Verenigde Naties in de Katangaanse hoofdstad Elisabethstad, heeft maandag zijn aangekondigde (informele) persconferentie gehouden in de kamer van het hotel in New York, waar hij thans verblijft. O'Brien, die èn als lid van het sekretariaat der V.N. èn als Iers diplomaat ontslag heeft genomen - dit laatste, naar hij verklaarde, om meer vrijuit te kunnen spreken - beschuldigde Engeland er op de druk bezochte pers conferentie van, dat het „Tsjombe heimelijk steunt, met als uiteindelijk doel het verkrijgen van erkenning voor Tsjombe's bewind". O'Brien, die verklaarde niet anti-Brits te zijn. had het over een „laster campagne van Britse, vuilspuitende bladen". Hij voegde hieraan toe: „Er is geen land dat mij, na Ierland, méér aan het hart ligt dan Engeland". O'Brien vervolgde: „Maar ik veracht de elementen, die Katanga steunen. Zij worden geleid door Britse miljonairs als Lord Beaverbrook, kapitein Waterhouse (een voormalig, zeer rechts gezind conservatief lagerhuislid). De Zuid-Rhodesische premier Sir Roy Weienski en de Britse eerste minis ter MacMillan - en ik zou niet weten in welke volgorde van belangrijkheid ik deze heren in dit verband zou moeten plaatsen". van de tekst ook via de Amerikaan se radio- en televisiestations werd omgeroepen Hij vroeg de radio- en televisieverslaggevers geen melding te maken van de antwoorden, die hij op vragen zou geven. O'Brien vervolgde: „Ik wil enkele vragen stellen. Hoe lang moeten de VN-militairen in Kongo en speciaal in Katanga nog blijven rondtrekken, zonder dat hen vastomlijnde doelen voor ogen worden gesteld, die zij moeten proberen te verwezenlijken?" „Hoe lang moet het opperbevel der Verenigde Naties nog blijven werken net een hand op de rug gebonden?" Engeland geeft voor, dat het het jptreden der Verenigde Naties in Kongo en het streven naar Kongo lese eenheid steunt, maar in feite steunt het Tsjombe en saboteert het 't VN-optreden in Kongo, aldus O'Brien. De voormalige Ierse VN-vertegen- voordiger zei verder: „Ik geloof niet lat de Amerikaanse openbare mening bestendiging van deze Britse politiek moet dulden. De Verenigde Staten zijn in sterke mate bij het VN-werk in Kongo betrokken en zijn het enige lid van de Veiligheidsraad, dat de VN-actie in Kongo op welgemeende zn onwankelbare wyze steunt". O'Brien besloot zijn verklaring als volgt: „Ik meen, sprekend als een burger van een klein land, dat ook militairen voor het VN-optreden in Kongo heeft afgestaan, dat ook de andere VN-leden, die militairen in Kongo hebben, zich niet bij deze gang van zaken moeten neerleggen Hun militairen wagen hun leven bij -?en idealistisch streven, dat op niets ireigt uit te lopen als gevolg van het ioor mij gesignaleerde streven". O'Brien beëindigde hiermede zijn op schrift gestelde verklaring, waar- VOORAL RHODESIë Volgens O'Brien hadden de Britse consul in Elisabethstad, Denzil Dun- nett en de vici-consul David Smith, die verbonden was aan het Rhode- sische ministerie van buitenlandse zaken, zich met de gang van zaken in Katanga ingelaten. „Het is vooral de Rhodesische sta tenbond, die zich in Katanga tegen het optreden der Verenigde Naties keert", aldus O'Brien. Toen hem gevraagd werd hoe het met de invloed van Zuid-Afrika stond, antwoordde hij dat deze eerst in de tweede plaats kwam en dat de uitoefening hiervan via Rhodesië olaats vond. De vraag: Meent u, dat de VN op geslaagde wijze tegen de buitenlandse huurlingen in Katanga kunnen op treden? werd door O'Brien bevesti gend beantwoord. OOK DE BELGEN O'Brien verklaarde, dat de Belgen zeer sterk betrokken zijn geweest bij de gang van zaken in Kongo, waar zij hun eigen ambtenaren hadden. Hij voegde hieraan toe: „Maar de Belgen zijn zich aan het terugtrekken, ter wijl Brits-Rhodesische belangen meer naar voren komen". Volgens hem „oefent Frankrijk zijn invloed in Kongo in hoofdzaak uit via Fulbert Joeloe, de president der (voormalig Franse) Kongolese repu bliek en door radio-Brazzaville, dat onder toezicht van Parijs staat". O'Brien zei voorts van twijfel te zijn vervuld over de resultaten van het onderzoek naar de dood van se cretaris-generaal Hammarskjoeld der Verenigde Naties, dat door Rhode sische autoriteiten wordt geleid. „Al hetgeen van Rhodesische zijde in deze zaak naar voren zou worden ge bracht, zou voor mij geen overtui gingskracht bezitten", verklaarde hij. Volgens O'Brien was er geen woord waar van de aan het adres der In dische troepen in Kongo geuite be schuldigingen, volgens welke deze zich aan schromelijk wangedrag had den schuldig gemaakt. „Dit is een vuige fluistercampagne en een op zettelijke poging om verdeeldheid te zaaien in de gelederen der VN-strijd- macht in Kongo", meende hij. 4IKEN DISTANCIEERT ZICH VAN O'BRIENS VERKLARINGEN De Ierse minister van buitenlandse zaken Frank Aiken, die ich ,als lei der der Ierse afvaardi^ig naar de Verenigde Naties, thans ook in New York bevindt, heeft maandag aldaar verklaard dat hij geen enkele verant woordelijkheid aanvaardt voor de verklaringen, die dr Conoi O'Brien,, zaterdag j.l., nadat hij zijn ontslag als lid van het secretariaat der VN lad ingediend, heeft afgelegd. Minister Aiken verklaarde dit in antwoord op vragen van verslagge vers, die zijn commentaar vroegen op O'Briens uitlatingen, dat Engeland en Frankrijk de Verenigde Naties bij hun optreden in Katanga hadden te gengewerkt. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Kouder Het KNMI deelt mede: Een depres sie, die gisteren ten westen van Ier land was gelegen, trekt over de Noordzee naar Scandinavië. Aan de zuidkant van de depressie drong met stormachtige zuidweste lijke wind zeer zachte lucht tot ons land door. Deze zachte lucht wordt de komende 14 uur weer verdreven door koudere Oceaanlucht van polaire oorsprong, die morgen met noordwes telijke winden naar ons land stroomt. In deze luchtstroming komen opkla ringen en enkele buien voor. Naar mate de depressie verder wegtrekt, neemt de wind geleidelijk verder in kracht af. Zon- en maanstanden 6 Dec.: zon op 08.32; onder 16.30; maan op 06.15; onder 16.04. Hoogwaterstanden 6 Dec.: v.m. 2.13; n.m. 2.25. KORRELTJE Verstand is in het leven 'n voor treffelijk wapen, domheid een voor treffelijker pantser.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1