3)e &2idóe(9oti/fca/nt CHINA EN DE VER. NATIES Tsjombe op reis O'BRIEN VAN OPDRACHT ONTHEVEN Econ. gemeenschap rond Stille Oceaan? Amerikaanse kernproef Frankrijk worstelt met het Algerijnse probleem „New York Mirror" over Soekarno ZATERDAG 2 DECEMBER 1961 52ste JAARGANG No. 15491 Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telet. 2 09 3 5 Red 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 Abonn. 0,59 p. w„ 2,55 p. mnd., S 7.50 p. kw„ Franco p.p. f 8.-, Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes f 1,50 Voor- en tegenstanders De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties is vrijdag begon nen met de behandeling van de kwes tie van het Chinese lidmaatschap van de Verenigde Naties. De Rus Zorin zei, dat de Verenig de Staten het herstel van de „wet telijke rechten van de Chinese volks republiek tien jaar lang heeft tegen gehouden". Zorin keerde zich tegen instelling van een commissie van onderzoek. Hij noemde dit een afleidingsma noeuvre. „Er behoeft niets onder zocht te worden, de kwestie is helder als kristal". Vervolgens kwam de afgevaardig de van nationalistisch China aan het woord, waarbij de Sowjetrussische en Oekrainse delegatie de zaal ver lieten. De Chinese afgevaardigde zei dat het communistische regiem op het Chinese vasteland een produkt is van Sowjet-Russische gewapende tussen komst en agressie. Tijdens de eerste vijf jaar van het nieuwe bewind hebben de communis ten 20 miljoen „contra-revolutionai ren" vermoord om hun macht te con solideren, Met de instelling van volkscommunes zijn de Chinezen teruggebracht tot de positie van die ren in een duirentuin. De nationalis tische Chinees herinnerde eraan, dat de Algemene Vergadering commu nistisch China tijdens de Koreaanse oorlog als „agressor" heeft veroor deeld en dat sindsdien de regering van Peking aanvallen op Tibet en de grens van India heeft gedaan. „De regering van Peking is niet vreedzaam, voldoet niet aan de voor waarden van het Handvest en kan daarom niet tot de Verenigde Naties worden toegelaten". Twee ontwerp-resoluties Er zijn twee ontwerp-resoluties in gediend. Het ene is afkomstig van de Sowjet-Unie; hierin wordt voorge steld communistisch China uit te no digen een delegatie af te vaardigen om deel te nemen aan het werk van de Verenigde Naties, na onmiddellijk uit alle organen van de Verenigde Naties „de vertegenwoordigers van de Tsjiang Kai Sjek-Kliek" te hebben verwijderd". De tweede resolutie is eerder op de dag ingediend door Australië, Columbië, Italië, Japan en de Ver enigde Staten. Hierin wordt een pro cedure-kwestie voorgesteld, namelijk dat de Vergadering de vertegenwoor diging van China als een „belangrij ke aangelegenheid'' zou aanmerken, waardoor voor verandering in de Chinese vertegenwoordiging een twee-derde meerderheid nodig zou zijn. Tragische vergissing De Amerikaanse afgevaardigde in de Verenigde Naties, Adlai Steven son, verklaarde dat de Verenigde Naties een tragische en onherstelbare vergissing zouden begaan, wanneer zij zouden toegeven aan dt eisen om de Chinese republiek door de volks republiek van Peking in de Vereni- de Naties te vervangen. Stevenson zei, dat communistisch China, wan neer het tot de Verenigde Naties wordt toegelaten, nog driester zal gaan optreden dan voorheen. Toelating van communistisch Chi na zou het openbare vertrouwer. in de Verenigde Naties ernstig schok ken, zeker onder het Amerikaanse volk, en alleen dit al zou de organisa tie ernstig verzwakken. Het debat werd later verdaagd tot maandag. De president van Katanga is gis teren plotseling op reis gegaan naar Brazilië. Men kan slechts gissen naar het doel van zijn reis. Volgens kringen in Elisabethstad zou Tsjombe mogelijk naar Brazilië gaan om een conferentie over morele herbewapening bij te wonen. Hij stelt zeer veel belang in morele her bewapening aldus deze kringen. Tsjombe wordt zondag in Ria de Janeiro verwacht. Vrijdagmiddag had Tsjombe te Brazzaville een gesprek met presi dent Joeloe van het voormalige Frans Kongo. Over het gesprokene werd de grootste geheimhouding betracht. T rein„gesprekf* in Italië Vlak vóór de trein uit Rome een station in de buurt van Pompei binnenliep, verliet Ma rio Belmonte uit Catania zijn plaats Toen hij terugkwam zat daar een andere reiziger, een zekere Gaetano Guerrara. Belmonte nam dit niet en er ontstond een levendige discussie die steeds heftiger vormen aannam. Plot seling trok Belmonte zijn re volver en vuurde op Guerrara. Belmonte werd door de spoor wegpolitie ontwapend en in Salerno opgesloten. Guerrara, wiens toestand hachelijk is, werd naar een ziekenhuis ge bracht. De staat van beleg in Turkije, die eind april 1960 door de regering v. premier Menderes werd ingevoerd na de studentenonlusten, die aan de val van deze regering voorafgingen, is vrijdag opgeheven. GULDEN MIDDENWEG De minister van Sociale Zaken,*' dr. Veldkamp, heeft in de .betrekke lijk korte tijd van zijn ambtsvervul ling zich al de naam verworven van een hoog-ijverig bewindsman en een doorzetter van niet gering formaat. Hij loopt niet alleen in ijltempo de achtedstand in, die hij op zijn werk kamer aantrof; hij voert ook beslis singen door, die bij een ander de partementshoofd wellicht nog enige tijd „ter bestudering" zouden zijn blijven rusten. Dr. Veldkamp bewees die gezonde voortvarendheid al aan stonds na zijn optreden met wijzi gingen in de algemene kinderbijslag wet; hij maakte kortgeleden tus sen vele andere werkzaamheden uoor een fikse AOW-verhoging aanhan gig en bracht enkele andere belang rijke sociale-verzekeringskwesties 'n stap verder, zo ten aanzien van de waardevaste bedrijfspensioenen. Hij vond ook nog tijd om het uiterst moeilijke loonberaad zó bevredigend af te sluiten, dat alle partijen ruim schoots tevreden waren. Opmérke- lijk was in dit verband wel, dat de voorzitter van het NVV, de heer D. Roemers, in het jongste nummer van het bepaald niet het kabinet-De Quay welgezinde socialistisch weekblad „Vrij Nederland" de loftrompet voor dr. Veldkamp stak naar aanleiding van de wijze, waarop de minister bedoeld beraad heeft geleid. Het was dezelfde heer Roemers, die nog maar enkele dagen tevoren de geldende loonpolitiek scherp had becritiseerd. l^Tu is minister Veldkamp met een omvangrijk werkstuk voor de dag gekomen: zijn Memorie van Antowcrd inzake de begroting van Sociale Za ken en Volksgezondheid voor 1962, waarin onder meer de uitvoerige pa ragraaf over het moeilijke vraagstuk van de emigratie de aandacht trekt. Van de beslissing, die de minister op grond van het hem'enige tijd gele den verstrekte advies van de Raad voor de emigratie nu heeft geno men, kan men zeggen, dat hij daar mee een heel verstandige weg heeft bewandeld. Wij hebben destijds over dat advies gemeend te mogen con cluderen, dat het een „wijze raad" aan de regering was; minister Veld kamp heeft nu ook de gulden mid denweg gekozen door de emigratie voor hen, die deze beslist en uit vrije wil wensen niet onmogelijk te maken of te belemmeren, noch door de stimulansen via subsidiëring e.d. onveranderd te laten. Men kan nu wel opmerken, dat de bewindsman daarmee volkomen aan het in sep tember j.l. geformuleerde standpunt van de werkgeversbonden is tegemoet gekomen, ofwel dat hij iets milder gezegd wellicht geit en kool heeft trachten te sparen; de zaak is, dat hij ieder6 vrijheid volledig intact laat, maar op voor de hand liggende wijze de overheid laat terugtreden van de destijds óók voor de hand liggende bevordering van emigratie mogelijkheden, nu het gebrek aan eigen „mankracht" in het vaderland op onderscheidene plaatsen nijpend Pie overheid kan in deze laatste omstandigheid nóch naar de ene, nóch naar de andere kant verder gaan; ze zou er ook verkeerd aan doen tegenover de immigratielanden een afwerende houding aan te ne men, waarop we straks eventueel weer een beroep moeten doen, wan neer het getij gekeerd zou zijn. Dit, afgezien van de geldende overeen komsten Migratie mag nu eenmaal maar in zeer bescheiden mate maar altijd dan nog met de persoon lijke vrijheid voorop instrument van conjunctuurpoliitek zijn. Dr. Veldkamp heeft dus wèl geluisterd naar het werkgevers-advies, dat „af remmen" van de emigratie aanbeval, maar hij is (nóg) verstandiger ge weest door slechts „gas terug te ne men"1 en in een zekere „vrij loop" te zien, waarheen de wagen van de emigratie wil uitlopen. Het is ook goed, dat de minister aan de begrijpelijke, wens van velen tegemoet wil komen door op een her ziening van de emigratie-organen aan te dringen. De bezetting en outillage is daar vaak nog op een grotere stroom van emigranten afge stemd dan in de huidige omstandiig- heden nodig is. Die bezetting kan nu wel een beetje „migreren" naar plaat sen, waar de arbeidsmarkt om am bitieuze werkkrachten vraagt! Ophitsing in Katanga De Ier dr Conor Cruis O'Brien, ver tegenwoordiger van de Verenigde Naties in Katanga, is op verzoek van het Ierse ministerie van buitenlandse zaken „van zijn opdracht ontheven". Deze bekendmaking kwam enige uren voor dr. O'Brien naar Leopold- stad zou terugkeren. Hij werd ver leden maand naar New York terug geroepen om met de secretaris-gene raal a.i., Oe Thant, overleg te ple gen. O'Brien, die een omstreden figuur werd na het militaire optreden van de Verenigde Naties in september om buitenlandse huurlingen te ont wapenen, was persoonlijk assistent van de Ierse minister van buiten landse zaken, Frank Aiken, vóór hij tot de wereldorganisatie toetrad. In een vrijdagavond namens secre taris-generaal Oe Thant uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat O'Brien zijn functie bij de V.N. op 8 decem ber zal neerleggen. Oe Thant spreekt in de verklaring zijn waardering uit voor het werk van O'Brien. O'Brien heeft de Volkerenorganisatie op een van haar moeilijkste posten „met toe wijding en moed" gediend, aldus Oe Thant. Gebrek aan medewerking. De twee Kongolese legereenheden, die verantwoordelijk worden be schouwd voor de moord op dertien Italiaanse vliegers van de V.N. in Kindoe, hebben volgens door de V.N. ontvangen inlichtingen de stad ver laten. Sture Linner, de leider van de Bredase priesters behoeven geen toog meer te dragen De apostolisch administrator van het bisdom Breda, mgr Jos Baeten heeft medegedeeld, dat het thans of ficieel aan priesters van het bisdom Breda is toegestaan, in zwart kos tuum met priesterboord gekleed te' gaan. Het dragen van de toog is voor de priesters van dit bisdom niet meer verplicht, omdat aanpassing aan de gewijzigde levensomstandigheden dit gewenst heeft gemaakt. De toog blijft nog wel verplicht in de kerk, tijdens de H. Mis of het verrichten van een andere functie. V.N.-actie in Kongo, heeft in een brief aan de premier van de centrale Kongolese regering Adoela zijn mis noegen geuit over gebrek aan mede werking van Kongolese zijde bij de pogingen tot opheldering van dit in cident. Als dat zo bleef zouden de V.N. zelf stappen doen om de schul digen voor de rechter te brengen. De twee Watsa-compagnieën zou den, volgens mededelingen van ge woonlijk welingelichte zijde, uit Kin- doe naar Noord-Katanga zijn ver trokken. De wapenstilstand in Katanga. Sture Linner heeft in een vrijdag gepubliceerd rapport gezegd, dat de regering-Tsjombe in Katanga „wel dra de krachten die zij opgeroepen heeft niet meer in de hand zal kun nen houden" De redevoeringen en verklaringen van deze regering noemde hij ophitsend. In het rapport wordt gezegd, dat de overeenkomst tot staken van het vuren reeds herhaaldelijk geschon den is. Wanneer dit zo doorgaat, zal de overeenkomst ophouden te be staan, aldus het rapport. In Japanse industriële en financi ële kringen bestudeert men op het ogenblik met belangstelling de mo gelijkheid van vorming vaneen „economische gemeenschap voor het gebied in de Stille Oceaan'die Ja pan, Australië, Nieuw Zeeland, Mexico, de Verenigde Staten en Ca nada zou omvatten. Dit heeft de president van de Ja panse Kamer van Koophandel in Tokio medegedeeld. Hij verklaarde, dat men het in handelskringen moei lijk acht een gemeenschappelijke markt in Azië te vormen, gezien de belangrijke verschillen in economi sche ontwikkelingen die tussen Azia tische landen bestaan. MAANDAG BESLISSING OVER REGERINGSVERKLARING. In verband met de grote vermoeid heid van minister Luns heeft de mi nisterraad besloten maandag over het afleggen van een eventuele rege ringsverklaring inzake het beleid met betrekking tot Nieuw-Guinea te beslissen. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie aeeft vrijdag in Was hington bekend gemaakt, dat op 10 december op 40 km ten zuidoosten van Carlsbad (Nieuw-Mexico) de eerste strikt vreedzame Amerikaanse kernproef zal worden gehouden. De bom zal ondergronds tot ontploffing gebracht worden en zal geen radio actieve neerslag veroorzaken. De proef wordt genomen in het kader van het programma „Ploegen- schaar", dat ten doel heeft de econo mische waarde van bepaalde gebie den te verhogen. De explosie zal een kracht hebben van 5 kiloton. Vertegenwoordigers van alle lid-staten van de Verenig de Naties kunnen de proef bijwonen wanneer zij dit willen. De bom wordt op de bodem van een 360 me ter diepe tunnel tot ontploffing ge bracht. Onder de operatie „Ploegschaar" zullen tevens grote kunstmatige ha vens worden aangelegd en mijnen met kleine opbrengst worden ontgon nen. De commissie voor atoomenergie hoopt bovendien voor de geneeskun de en industrie bruikbare isotopen te verkrijgen. Vrijdagavond is in de Franse Na tionale Vergadering opnieuw tumult ontstaan, nadat een Gaullistische af gevaardigde, Roger Souchal, had ge zegd, dat de Gaullistische afgevaar digden bereid zijn hun tegenstanders van de rechtervleugel een blauw oog te slaan, omdat het beter is in de wandelgangen te vechten dan kneed- bommen te gebruiken. De igevaar- digden begonnen te schreeuwen en met de kleppen van hun tafels te slaan, waarna de voorzitter de ver gadering prompt verdaagde. Donder dagavond kwam het in de vergade ring eveneens tot ongeregeldheden. OAS zond dreigbrieven. De 151 burgemeesters van het Franse departement Vaucluse, in Zuid-Frankrijk, hebben ieder een dreigbrief gekregen van de OAS, waarin huin wordt aangeraden on middellijk ontslag te nemen. Het is niet duidelijk, waarom de dreigbrieven aan de burgemeesters van speciaal dit departement zijn ge zonden. Burgemeester Geoffroy van Satur- nin les Apt, tevens lid van de Franse senaat, verklaarde in een communi qué, dat de burgemeesters niet voor dreigementen zullen wijken. In Cavaillon, in hetzelfde departe ment, is gisteren een kneedbom ont ploft voor het kantoor van de dienst voor vreemdelingenverkeer. De Franse premier Debré heeft vrijdag te Parijs met de leden van het kernkabinet beraadslaagd over maatregelen om de strijd tegen „het geheime leger" (OAS) krachtiger te kunnen voeren. Er is ook gesproken over het met meer kracht tegengaan van het plegen van aanslagen door leden van de Algerijnse rebellenor- ganisatie F.L.N. Er is niets medegedeeld over ge nomen beslissingen. Bij vechtpartijen en aanslagen in Algerië zijn vrijdag 14 mensen om het leven gekomen en 31 gewond. De Westberlijnse politie heeft een 19-jarige Oostduitser aangehou den, die ervan verdacht wordt voor de Oostduitse staatsveiligheid te heb ben gespioneerd. De jongeman was kortgeleden uit Oost-Berlijn naar West-Berlijn „ge vlucht", doch verraadde zichzelf tij dens een verhoor door de West-Ber- lijnse autoriteiten. Men vermoedt, dat zijn vlucht naar West-Berlijn ge- ensceneerd was. In de „New York Mirror" van za terdag komt een hoofdartikel voor onder de kop „Soekarno de verove raar". Het blad schrijft: „Er zijn uitersten in alles en men kan veilig zeggen dat ryresident Soeuarno van Indonesië een toonbeeld is van dol geworden anti-kolonialisme". De neutralistische-linkse-weetik- veel regeerder van Indonesië dreigt met een spoedige militaire actie tot bevrijding van Nederlands Nieuw- Guinea, dat langdurig en bekwaam door de Nederlanders is bestuurd. „Soekarno Kan niet meer aanspraak op Nederlands Nieuw-Guinea maken dan Amerika op Nieuw Schotland of Newfoundland. De Papoea s van Nw. Guinea zijn etnisch niet verwant met de Maleiers van Indonesië, worden door de Nederlanders goed behan deld en zijn op weg naar onafhanke lijkheid". „De Nederlanders hebben zelfs aangeboden de Verenigde Naties een rol in Nieuw Guinea te laten spelen en de bevolking over zelfbeschik king te laten stemmen. Het zou mis schien goed zijn Soekarno aan zijn woord te houden. Laat hem een oor log beginnen en zien waar hij terecht komt". Koningin Elizabeth en de prins van Edinburgh hebben bij hun be zoek aan Sierra Leone o.a. een leven de boa constrictor en een ruwe dia mant van naar schatting 75.000 gul den ten geschenke gekregen. Zij zijn nu met het koninklijk jacht „Britan nia" op weg naar Gambia. 25°/o toeslag op ouderdomspensioen in de landbouw Naar het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw ons mededeelt, heeft het bestuur besloten om met ingang van 1 januari 1962 op de in gegane ouderdomspensioenen een toeslag te verlenen groot 25 pet. Voorlopig geldt deze toeslag slechts voor het jaar 1962. In de toekomst zal van jaar tot jaar worden vastge steld of deze toeslag, eventueel met een gewijzigd percentage, zal worden gehandhaafd. DODELIJK VERKEERSONGEVAL Vannacht heeft de politie te Wolf- heze een vernielde auto gevonden. Naast de auto lag de bestuurder, de 24-jarige vertegenwoordiger T. W. Phaff uit Utrecht, die bleek te zijn overleden. De personenauto moet van rechts naar links gezwenkt zijn, een boom hebben geschampt en fron taal tegen een tweede boom gebotst zijn. De bestuurder is daarbij uit de auto geslingerd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Een van de punten uit de Avro-televisie-rubriek „Flits", welke gisteravond onder regie van Fred Oster gebracht is, was een vraaggesprek met Anneke Beekman door Louis Frequin. De bijgaande foto geeft een beeld van dit programma-onderdeel. Vannacht lichte vorst De Bilt, zaterdag 10 uur Het KNMI deelt mede Met een snelheid van engeveer 70 km per uur trok in de nacht van vrijdav op zaterdag een in diepte ;oenemende depressie juist over Midden-Neder land naar Dai-sl*nd. Achter de sto ring om, die ve*l regen vei oorzaakte, stroomt met een naar noordwestelij ke richting geruimde wind koudere polaire lucht unnen. Er Komen hier in naast opklaringen enkele regen en hagelbuien voor. Op de Oceaan blijkt er zich een nieuwe storing in de west-circu.atie te laten opnemen, maar deze volgt een nogal zuidelijke, koers. Het :s nog onzeker of deze storing het weer in ons land al vóór morgenavond oelangrijk gaat be- invloeden. De bomende nacht, au. er een rug van hoge luchtdruk passeert, zullen de temperaturen in de polaire lucht landinwaarts tot even beneden het vriespunt Kunnen dalen. Zod- en maanstanden 3 Dec.: zon op 08.28; onder 16.31; maan op 02.48; onder 14.47. 4 Dec.: zon op 08.28; onder 16.31; maan op 03.55; onder 15.10. Hoogwaterstanden 3 Dec.: v.m. 12.n.m. 4 Dec.: v.m. 0.37; n.m. 1.01. KORRELTJE Een dwaas vindt altijd nog 'n gro tere dwaas, die hem bewondert.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1