Hoe dichters deze provincie DIENSTEN hebben bezongi en bedrukt privé postpapier Nieuwe uitgaven Wateroverlast in Gelderse Vallei TUINIER MET PLEZIER VRIJDAG 1 DECEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 „Gezicht op Zuid-HollandMEDISdHE l T,pirten en t Leiden en Omgeving Leiden Tandarts: E. Krul, tel. 21390. Zuider-apoiheek, Lammen - schansweg 4, tel. 23553. IN EEN GEZAMENLIJKE BIJ- personeelsblad „Vigilate" gericht tot Alkemade en Leimuiden De art- EENKOMST van de Provinciale Sta- de ambtenaren, te gaan zoeken naar sen Van Haselen, teL 01713-217, ten van Zuid-Holland, de Culturele gedichten over het gewest. Het re- Oude-Wetering, en Muskens teL Raad van die provincie en een aan- sultaat was re dan ook naar, niet 01713-269 Roelofarensdsveen tal journalisten in hotel „Europa" te minder dan 2400 gedichten werden Scheveningen, op uitnodiging van de opgespoord. Gedichten van allerlei Commissaris der Koningin en mevr. formaat, van het kinderrijmpje „In tel. 2019. Boskoop Dkt. G. A. S. Jongeneel, L. H. A. Klaasesz-de Bruyne, is gis- Den Haag, daar woont een graaf" termiddag de verschijning gevierd tot aan een poëem van 95 couplet- Koudekerk, van een merkwaardig boekwerk: ten toe, gewijd aan de scheepsbou- wer Verolme. Verrast door deze ongewoon grote boek uitgegeven door N. oogst, wendde mr. Klaasesz zich „in Sam.som te Alphen aan den Rijn, ge- arren moede" (naar hij zei) tot de in drukt bq „Trio" te 's-Gravenhage en Delft gevestigde Culturele Raad van ger, tel. 3777, apotheek zie Katwijk aantrekkelijk gebonden bij boekbin- J Ji- agoiJ- „Gezicht op Zuid-Holland". Het Hazerswoude Zie Leiderdorp en Katwijk Rijn Dkt. C. J. Hagen, el. 3222, apotheek Princestr. 3, tel. 2755. Katwijk Zee Dkt. A. G. de Ja- een exclusief bezit een persoonlijk geschenk loop even binnen, luxe dozen briefpapier vraag modellen met enveloppen en bestel bij in diverse uitvoeringen N.V. DE LEIDSCHE COURANT Papengracht 32 - Tel. 20935 - Leiden derij J. van Weizen te Leiden is op te nemen met de heer Schulte een naarstig bijeengezochte, doch Nordholt. Zuid-Holland, die adviseerde contact Rijn. Koudekerk a.d. Rijn Zie Leider- nauwgezet geselecteerde verzameling van ruim honderd poëtische tableaux, waarin een 70-tal dichters de schoon- kregen van de Commissaris"'t boek- heid en de typische kenmerken van werk aangeboden. Dat waren mej. Drie ambtenaren, die met de mees- zus^ v- Leeuwen, tel. 01714- te vondsten uit de bus zijn gekomen, 5'05- de provincie hebben geschetst. De Nie en de heer J. Stoffer, twee De uitgever bood de eerste exem- ambtenaren ter Griffie, met als der- plaren aan mr. J. Klaasesz en diens de de heer A. P. J. van Bastelaar, ge- echtgenote aan. De commissaris op meentesecretaris van Wateringen, zijn beurt schonk enkele exemplaren aan hen, die aan de totstandkoming IN EEN KORTE TOELICHTING van het boekwerk vele uren hadden op het boek zei de heer Schulte Nord- 07c,t-, A Woubru gewijd. man o.m.: „Het thema van het boek ??®ee,kKDuJnra™'?; £e°pe"d Y" 01729-104. is menselijkheid" Typerend voor 't YS""j,^lt:?le..Krlus Zoetern, menselijkheid" Typerend DE HEER R. H. SAMSOM, direc- Hollandse landschap is het teur van de N.V. N. Samsom te Al- wicht, maar is Zuid-Holland voor de phen aan den Rijn, die, blijkens zijn Zuid-Hollanders een levend begrip, reactie op het voorwoord, dat mr. zoals dat wel bij bewoners van an- Klaasesz aan het boek heeft meege- dere provincies voor hun gewest het geven, zeker niet van dichterlijk ta- geval is? Spr. meende de verschil- lent is ontbloot, hield de gedichten- len niet beter te kunnen typeren dan bundel ten doop. Hij richtte daarbij met de stelling, dat in andere pro woorden van dank tot allen, die op vincies de mensen bij het land ho- enigerlei wijze aan de verschijning ren, in Zuid-Holland echter hoort van de bundel hebben meegewerkt, het land bij de mensen, die dat land onder anderen tot de heer J. W- Schulte Nordholt, die voor de stren ge selectie van de meer dan 2400 ge- de voorzitter van de Culturele Raad vonden verzen, alle betrekking heb- van Zuid-Holland gaf in een korte bende op de provincie Zuid-Holland, causerie een inzicht in doelstelling, Gele Kruis zr. Warmenhoven, tel. Dranken en drinken, door 24183 of 21726. A. v. Eysden-Peeren, Pris- Rijnsburg Zie Katwijk Rijn. ma-uitg., Utrecht. Sassenheim Dkt. G. L. van Dit Prismaboekje is volmaakt eer- Raaij, tel. 02532-7777. lijk, het geeft precies wat in de titel Valkenburg Zie Katwijk Rijn. staat: dranken en drinken met hap- - Dkt. A. W. Bots, tei. feestelijke hgeleganheden6Voor feestdagen, die in zicht zijn een niet Voorschoten Dkt. S. v. d. Kooy, te versmaden gids, geschreven door Nieuwkoop Zie Zwammerdam. tel. 2177. een vrouw, die van wanten weet. Warmond Zie Voorhout Bovendien vertelt zij u allerlei we- tenswaardigheden, die met de dran- Woubrugge Dkt. J. Nooter, tel. ken in verband staan. Een wel bij zonder boekje. Zoetermeer Dkt J. H. N. de Langeraar Zie Wouibrugge. Leiderdorp Dkt.* H. Bakema, tel 01710-24828; voor zust. zie Koude- 02532-7393. kerk. Nieuwveen Zie Woubrugge. Noord wijk Dkt. De Beer, tel. zr. Hooijmans, tel 3388, of 2524. Oegstgeest De artsen J. B. Hu- Bruyn, tel. 3059. genholtz, tel. 20390, en A. B. J. van der Vliet-de Vries, tel. 22331; Wit Zwammerdam Dkt. K. Gill, tel. 01726-2527. zorg heeft gedragen. In zijn dankwoord heeft de Com- organisatie en werkzaamheden van de Raad, waarna mr. Klaasesz een Practische behandeling van sociale verzekeringswetten. N.V. Uitgeversmij v.h. G. Delwel, Den Haag. Van de hand van dezelfde auteurs als de „Practische behandeling van belastingwetten" is ook deze gids door de ingewikkelde materie van de sociale verzekeringswetten. Be handeld worden de Ongevallenwet ten, Invaliditeitswet, Ziektewet, Zie- kenfondsenbesluit, Werkloosheidwet Kinderbijslagwet, Algemene Ouder domswet, Alg. Weduwen- en We zenwet en de Pensioen- en Spaar fondsenwet. Alles bij elkaar in een beknopt geheel. missaris de voorgeschiedenis van 't slotwoord sprak, boek belicht. Voortgekomen uit een Na het min of meer officiële ge- „speelse inval" van mr. Klaasesz deelte van de bijeenkomst hebben de (naar aanleiding van de begrotings- aanwezigen de doop van het boek behandeling 1957!) resulteerde deze nog enige tijd op aangename wijze gedachtenfüts in een verzoek, via 't gevierd. „Het Kerstkind tegemoet", door M. Clarenbeek-van Klaveren en A. J. Verweij o.f.m. Uitgave Wed. J. R. van Rossum, Utrecht. Dineetjes met familie of geheimzinnige Paaseiland in de Stil- vrienden, naar een Zwitser- le Oceaan en het resultaat van zijn se uitgave van Erna Niet- onderzoekingen naar de voorhisto- lispach bewerkt door M. J. rische reuzenbeelden. De schrijver Krabbe. Uitgave Kosmos, pretendeert het geheim daarvan te Een kookboek met een aantal me- hebben ontsluierd, maar zijn theorie Dit boekje kan een goede aanleiding nu's van huiselijke dineetjes, waar- is uiteraard gebaseerd op historisch zjJn voor een zinvolle Adventsvie- van de bereiding thuis weinig tijd niet te controleren hypothesen. Boei- r*nS *n het gezin. Het bevat 24 ver- vraagt. Speciale menuutjes zijn bo- end is het boek voor hen, die van tellingen, voor een deel ontleend aan vendien opgenomen voor feestdagen dit genre houden, wèl. het Oude Testament, voor de rest Een Viscount, die donderdagavond afgestemd op de tijd van Maria's ken over zelfbereide dranken, tafel- Rondom Achterveld in de Gelderse tralie) is rond tien minuten later in trekkelijke' kleurenfoto's verluchten Vallei ondervindt men waterover- de buurt van Sydney in zee gestort de tekst. Een aardige handleiding gen boek ovpr d_ irhtPrliikhpiH Pr last. De bochtige Barneveldsebeek Alle inzittenden - 11 passagiers en voor de gastVrije huisvrouw, die bo- de zeer armoedige levensomstnndic vendien van wat afwisseling^ hout. heden op het eüand Siciuë De or i;„ï- naien. uur anderhalve meter gestegen. Deze het leven. Men heeft in de baai van beekjes traden buiten hun oevers en Botany het wrak van het toestel en zeer veel landerijen zijn onder water 15 verminkte lijken gevonden. De komen te staan. Het jongvee moest Viscount was op weg naar Canberra. ijlings worden binnengehaald. Het water stijgt nog steeds en de verbinding Achterveld-Amersfoort loopt gevaar door het water te wor- Als de kinderen huilen gaan verloving tot de geboorte van het we stelen, door Gavin Max- Kerstkind. Deze uitgave, welke in well. Uitg. G. J. A. Ruys, de plaats komt van de bekende bun- del „Wij wachten op het Kerstkind je", is doelbewust meer afgestemd op de H. Schrift in een streven de heilsgeschiedenis binnen het gezin te ilen. Een Adventskerkje, van dezelfde (R. P. v. d. W.) schrijver toont zich echter politiek - JUCU rxuveuisiAeiivje, van uezeixut „Enkele Faietten der Regis- waardoor oi vïïff°J""Jgenonlei?' uitgever, zal het voorlezen of ver- en 7>iuin»ii» An™* a waardoor o.l. veel van het overtui- Donderdag is in het hart van Parijs, bij de Place d'Etoile, 'n bank- tratie- en Zegelwet" door A. G. F. Lindeijer Uitg. N.V. Uitgeverij F.E.D., Amster dam. het overtui gende karakter van het boek teloor gaat. Bovendien zien wij niet in, dat de sexuele instelling van de Siciliaanse bevolking uit de doeken tellen der verhalen voor de kinde ren nog aantrekkelijker maken. Uitgeverij Cantecleer te Utrecht gaf acte de présence met drie nieu- De registratie en zegelwet, waarvoor mop* wnrrfpn «pHaof. «- den verbroken. Als de regenval overval gepleegd, waarbij 115.000 weinig of geen belangstelling bestaat moedieheid die de we kinderboeken. blijft aanhouden zullen boerderijen nieuwe francs werden geroofd. Twee is geen eenvoudige wet. Hoevelen banale grófheid soms ve In "SPr00kies van lang geleden" door het water worden ingesloten. misdadigers, voorzien van valse snor- ren en baarden, drongen met de re- Het stoffelijk overschot van de volver in de hand de bank binnen, in de afgelopen zomer vermoorde Twee anderen bleven buiten het ge- Dominicaanse dictator generalissimus bouw op wacht staan, terwijl een kan voor velen een gids zijn in het Riafael Trujillo is per vrachtvliegtuig vijfde in een blauwe auto bleef zit- labyrinth van moeilijkheden, uit de Dominicaanse republiek naar ten. Eén van de twee overvallers in familie het gebouw sloeg met een stoel de Parijs overgebracht, schijnt te vrezen dat de stoffelijke ruit van de kassa stuk, greep de bun- resten van de vermoorde dictator in dels bankbiljetten en verdween voor de Dominicaanse republiek niet vei- dat de bankbedien lig voor demonstranten zullen zijn. bekomen waren. Aku-Aku, door Thor Heyer- dahl. Uitg. „De Tijd stroom", Lochem. hebben door onkunde een zegelboete scbrbdt Mpt het kJ™ ^V8rI is Lea Smulders aan het woord, die opgelopen of een waarschuwing ont- de^renoHRPPin J JxZ°L °P haar ei*en' leuke manier sPr°ok- vangen dat men fiscale faciliteiten den afjiWP7fn n de e ^orm te wor- jes van Grimm en Moeder de Gans ongebruikt heeft gelaten? Dit boekje B navertelt voor kinderen van 58 4 jaar. We lezen de oude, geliefde ver- «•S weten- halen van Assepoetster, Roodkapje, ue"i Doornroosje, de Wolf en de zeven 2? -Sijf ,or J' T?i°" geitjes, Vrouw Holle en vele andere, wft ^!t¥are TT* V Het is een royaal boek geworden in werpen Utrecht-Ant- Gen mooie band en met vlotte teke- de Dominicaanse republiek niet vei- dat de bankbedienden van hun schrik Een omvangrijk reisverhaal van de Knrt K.r.ouwal- lier11— hekpndp Ton Kikirpi7ifrpr naar het en bondig beschrijft Stong in Dezelfde combinatie: Lea Smul- Dekende ion-iUkireiziger naar het e^n bestek V£m gQed 2QQ pocketb]ad_ ders/Coby Krouwel treedt op in het zqden het wetenschappelijk denken boekje „Meneertje Verkeerd in het vanaf de vóór-Griekse tijden tot aan circus Snijboon". Dit boekje maakt de opkomst van het humanisme. deel uit van de Picco-reeks en is Duidelijk komt in deze verhandeling eveneens bestemd voor de leeftijd de invloed van wijsgerige, theolo- van 5 tot 8 jaar. Het gaat weer over gische, religieuze en cultuurhistori- de avonturen van een grappig me- sche stromingen naar voren. Een al- neertje uit de stad, dat alles altijd fabetisch register vergemakkelijkt verkeerd doet en nu van plan is het naslaan. circusartiest te worden. Een goed verzorgde uitgave in een fleurig Tijding van ver, door F. plastic bandje. Bordewijk Nijgh en Dit- Anneke Bloemen schreef het boek- mar, Den Haag. je „Kooltje Roet" en ook hier ver- Deze tijding van ver is de tijding ?orgde Coby Krouwel band en plaat van de dood, vernomen door de ge- ies- Voor de kinderen van 8 tot 10 pensioneerde president van de iaar een bijzonder aardige uitgave rechtbank, die in zijn gehele leven over de belevenissen van het kleine reeds de hebbelijkheid had om al- negerpopje dat op avontuur gaat in lerlei aforismen rond de dood uit te mollenbos. denken en te debiteren. Een vrien din noemde hem dan ook wel eens >»De Televisie Tweeling", de „doodsamateur". Bordewijk, die door Pamela Brown. Neder- graas schrijft over de dingen, waar- lands v. O. de Marez Oyens- in hij thuis is (hij is nl. zelf jurist), Schilt. Illustraties v. Babs heeft de broze figuur van de oude van Wely. Prisma-Juniores. rechter met fijnê trekjes getekend. Uitgeverij: Het Spectrum, Een eigenlijk verband is het nauwe- Antwerpen-Utrecht. Voor lijks, de andere figuren doen mee meisjes van 11-14 jaar. om als achtergrond voor de per- Tweelingzusjes die zo sprekend op soonlijkheid van de rechter te fun- elkaar lijken dat menigeen, zelfs in geren. Men moet dit boek dan ook hun naaste omgeving de dupe wordt De meeste mensen vinden iets geheimzinnigs aan minder als verhaal dan als portret- van hun onschuldige bedriegerijen paddestoelen, ze komen bijna steeds voor op donkere kunst opvatten en in dit opzicht is ^ij gebruiken hun gelijkenis waar plaatsen en schijnen uit niets op te groeien. En toch het meesterlijk. zij maar kunnen en treden herhaal- werken de meeste van hen mee aan een zo belangrijke delijk in eikaars plaats. En de goede taak in de tuin en het bos: het verteren van plant- Practische behandeling van huishoudster die medelijden heeft aardig afval. Minder bekend is de samenleving tussen belastingwetten. N.V. Uitge- me* de kinderen welke zo ver van bomen en paddestoelen. De zwamdraden van sommige versmaatschappij v.h. G. hu*s door een oude tante worden paddestoelen blijken verbonden te zijn met de fijne Delwel, Den Haag. opgevoed, is feitelijk geen haar be- worteltjes van de bomen in de omgeving. Met deze Wie wel eens gezwoegd heeft op de ter- omdat zij de leuke tweeling vaak samenleving blijken zowel boom als zwam gebaat te invulling van zijn aangifte-formulier helpt en in bescherming neemt. Het zijn en bepaalde paddestoelen hebben daarbij voor- weet bij ervaring, dat het niet ge- hele boek ademt vrolijkheid en hu- keur voor een bepaalde boomsoort. Zo komen de vlie- makkelijk is wijs te worden uit het mor- genzwammen bij berken voor en groeien de beuken doolhof van bepalingen. In dit boek- minder goed wanneer in de grond de zwamdraden je heeft ieder, die met deze materie »Op verboden terrein", door ontbreken. te maken heeft, een betrouwbare en Gillian Avery. Prisma- Onder de hoed van de paddestoelen zit een netwerk duidelijke gids. Voor de betrouw- Juniores. Nederlands van L. van fijne plaatjes, waar aan de sporen zijn bevestigd, baarheid staan de drie samenstel- Montagne-Andres. Illustra- Wanneer men de hoed van de paddestoel afsnijdt en Iers borg, nl. F. Blaas, J. Cornel en' ties van Dick Hart. Uit- op een blad papier legt, zal men na enige tijd een R. H. Staal, alle drie hoofdcontro- geverij: Het Spectrum straalvormig sporenfiguur op het papier afgedrukt leurs van 's-Rijks belastingen te Den Utrecht-Antwerpen, vinden. Haag. Het boekje beleefde trouwens Voor meisjes van 9-12 jaar. al de derde druk. Tot grote schrik van vier belhamels, Maar niet alle paddestoelen zijn welkome gasten in die een heerlijk buitenhuis bewo- onze tuin of in het bos. In het gazon treden soms Intrek bij oktober, door Jo- nen komen in de grote vakantie, vier heksenkrijgen op: een wijde krans van paddestoelen zef Eychmans, Nijgh en v. nuffige, opgedofte meisjes, met hun met in het midden vaak een kale plek. Toch wordt Ditmar, Den Haag. gouvernante, in de naburige villa de schade niet alleen door de paddestoelen veroor- U zult niet weten wat „Intrek bij logeren. Het duurt lang voor zij zaakt, op ondoorlatende of zure grond zal het gras oktober" betekent. Wanneer u de met elkaar kennis maken. Dan blijkt slecht groeien, maar zullen de paddestoelen zich thuis verzenbundel gelezen hebt, zult u dat de jongedames geen nuffen zijn; voelen. Andere paddestoelen, zoals de honingzwam, het nog niet weten. De inhoud is als integendeel het zijn grote waaghal- kunnen vijanden van de bomen zijn, ze tasten de de titel. Laten we hopen, dat de zen, en durven heel wat meer dan wortels, de bast of het hout aan. dichter het zelf begrijpt. de jongens. Zij worden goede vrien- kege/s boom ZILVERDEN HONINü/WAM KEGELS EN NAALDBOMEN Niet alle tuinen zijn groot genoeg om er een echte den of spar in te planten, maar deze naaldbomen zijn zo karakteristiek dat een ieder ze wel kent. De kegels kunnen ons helpen om het moeilijke onderscheid tus sen. pijnboom, spar of zilverden op te helderen. De pijnboom komt veel voor in de bossen en in de kuststreken, want deze den groeit ook op arme grond en is goed bestand tegen de wind. Bij veel wind wordt de boom wel tot een grillige vliegden ver vormd, maar hij geeft de strijd niet gauw op. De naal den staan met twee of vijf bij elkaar en de kegel is kort en breed. De schubben liggen bij vochtig weer op elkaar, bij droog weer staan ze uit en kan het gevleu gelde zaad eruit vallen, waarbij het al draaiende door de wind wordt meegenomen. De zilverden is wat minder bekend. Het wordt een heel hoge boom, die veel hout kan opleveren. De zil verden groeit het beste in een niet te koud en vochtig klimaat. De kegels zijn vaak mooi gekleurd, hebben een stompe punt en staan rechtop. Men kan ze echter niet bewaren, want de schubben laten bij rijpheid los en dan valt de kegel uiteen. De naalden zijn alleen staand en ze zitten met een rond voetje aan de twij gen. De spar kent bijna iedereen, omstreeks deze tijd worden ze al bij duizenden uit de bossen gehaald om straks voor kerstboom te dienen. Het is ook een grote boom met een spitse top, die goed hout levert. De spar houdt van een koud klimaat en vochtige lucht. De naalden hebben een scherpe punt en ze zitten zonder steel op de twijgen. De kegels zijn spits en hangen aan de takken; het zijn de mooiste kegel! voor kerst versiering. PADDESTOELEN den en ondernemen gezamenlijk grote speurtochten. Op een der toch ten ontdekken zij een groot verval len landhuis, met een zeer verwil- derde tuin. In het geheim worden huis en tuin enigszins bruikbaar ge maakt. Het worden de heerlijkste speelplaatsen voor de kinderen. Als aan het eind van de vakantie, de vader van de meisjes hun speelter reinen bezichtigt volgt voor alle acht de grootste verrassing. Een vlot en gezellig geschreven boek. „Ontvoering in de mist", door Malcolm Saville. Om slagontwerp van: C. W. Vo- ges. Illustraties van: Lunt Roberts. Nederlands van: S. D. Houtsma-van Schaik. Prisma-Juniores. Uitgeverij: Het Spectrum, Utrecht-Ant- werpen. Het zal je gebeuren als 13-jarig meisje heerlijk met Kerstvakantie te gaan en dan tijdens die reis in de Londense mist ontvoerd te wor den. Er volgen angstige dagen voor het kleine ding; maar zij was vin dingrijk in haar trucjes en was haar domme bewakers te slim af. Door haar avontuurlijke vlucht kreeg zij een hele boel nieuwe vriendjes en vriendinnetjes. Een alleraardigst en spannend boek voor 11-14 jarigen. „Onweer boven Parijs" H. P. van den Aardweg Uitg. A. G. J. Strengholt. H. P. v. d. Aardweg, al zeer bekend door zijn boeken „Maagd van Mont- parnasse" en „Madame Dokter", te kent in dit nieuwe werk van zijn hand de angst, die de mens in deze tijd van politieke spanningen en menselijke onbetrouwbaarheid en wanhoop aangrijpt. Een scherp gete kend verhaal met flitsen van vele verschillende soorten van bewoners van de hoofdstad van Europa, zoals de schrijver Parijs noemt. „Juliana Regina 1961". D. Wijnbeek en F. J. Lammers Uitg. Hollandia n.v., Baarn. Het dertiende deel van de reeks „Ju liana Regina", van 1 sept. 1960 tot 1 sept. 1961 is thans verschenen bij Hollandia. Een prachtige serie foto's met tekst van gebeurtenissen waar bij leden van het koninklijk huis betrokken waren o.a. van de feeste lijkheden rond het zilveren rege ringsjubileum. „Kinderspeelgoed" (maak het zelf) Uitg. de Mui- derkring N.V., Bussum. Een uitvoerig boekje over het zelf maken van kinderspeelgoed heeft bij de Muiderkring het eerste levens licht aanschouwd. Voorbeelden van kleine eenvoudige stukjes speelgoed tot zeer mooie (op tentoonstellin gen bekroonde) poppenhuizen kan men hierin vinden. Een zeer goede beschrijving en nauwkeurige teke ningen op schaal zijn er de waar borg voor, dat iedereen het ook wer kelijk zélf kan maken. „Operatie Walrus" John Joly Uitg. Prisma. Een negentien-jarige vliegofficier krijgt de gevaarlijke opdracht met 'n amfibievliegtuig een atoomgeleerde uit een Jappenkamp te bevrijden. Met twee kameraden moet hij deze gevaarlijke vlucht uitvoeren, waar na hen nog een lange en moeilijke tocht door de jungle wacht. Een boeiend geschreven verhaal, dat tot het eind de spanning er in houdt. „Miss Pinkerton, detective" door Mary Roberts Rinehart Uitg. Prisma, Utrecht- Antwerpen. Het huis van mrs Fairbanks, die zich bedreigd voelt en die later ver moord wordt, is het tijdelijke werk terrein van de aantrekkelijke miss Pinkerton. Het huis herbergt echter nog enkele duistere figuren, die de geheimzinnigheid in huis in sterke mate verhogen. Miss Pinkerton weet door haar scherpzinnigheid, talent en vooral door haar vrouwelijke in tuïtie de situatie echter op te lossen en de knoop van de moeilijkheden te ontwarren. „Moderne kunst kijken en begrijpen", door H. van Guldener Uitg. A. W. Sijthoff, Leiden. Dit nieuwe deel in de serie Natuur en Cultuur wil een hulp zijn bij het leren begrijpen en genieten van de moderne kunst. Door middel van vergelijkingen met „oudere" kunst toont de schrijver aan, dat er in we zen in de moderne kunst niet zo veel is veranderd, wel echter in de vorm en de kleur. „Onze Kat" Uitg. P. van Belkum Az., Amsterdam. Voor de kattenliefhebbers is een boekje verschenen (onder redactie van B. Haglund en vertaald door Rita Verschuur) dat naast het geven van ?.en serie mooie kattenfoto's richtlijnen geeft voor een goede ver zorging en opvoeding en behande ling tijdens ziekte. Tevens licht het in over de verschillende soorten ras sen en fokdieren en over wat nodig is voor een tentoonstelling. „De laatste gast" Frank Arnau Uitg. Nijgh en v. Ditmar. In dit deeltje van de gele serie speelt de laatste gast in de „rode kamer" van de vermoorde Sasha Berkhof, de grootste gangster van New York, een grote rol. Wie deze laatste gast was blijft lang verborgen. Maar hoofdinspecteur Brewer weet, zoals van hem verwacht wordt, raad. Een spannende maar harde misdaadro man. „Avontuur van Ted en zijn hond" Gerard Raftery Prisma juniores. Dat een hond, die gewend is prijzen te behalen op tentoonstellingen, als hij tijdelijk bij een boerenjongetje komt te logeren, ook wel van het buitenleven weet te genieten, blijkt uit dit spannende verhaal over de hond K. Roderick Dhu of Glenart- ney, een verhaal, dat boeiend zal zijn voor elf tot veertien jarigen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9