S)e CéidóeSouAci/ttt MINISTER LUNS VERMOEID MAAR NIET ONTMOEDIGD 59S° NJET Rusland weigert Koeweit toe te laten tot de V.N. Nederland versterkt uit V.N. debat gekomen EMANCIPATIE PAPOEA'S GAAT DOOR Het 98e Russische veto St. Nicolaas bestolen Duitsland wil niet mee De landbouw in de E.E.G. VRIJDAG 1 DECEMBER 1961 52ste JAARGANG No. 15490 Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Zorin zei: Telet. 20935 Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 Abonn. 0,59 p. w„ 2,55 p. mnd„ 7,50 p. kw„ Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Een tot nu toe onbekend zelf portret van Rembrandt is voor 3.600.000 markt in het bezit gekomen van het staatsmuseum in Stuttgart. Het zelfportret, afkomstig uit een niet bij naam genoemde particuliere verzameling, toont Rembrandt met een rode muts. Een wielrijder, de 59-jarige D. Jacobs uit Amsterdam, die op 27 no vember j.l. op het kruispunt Frede- rik HendrikstraatHugo de Groot.ka- de geen voorrang verleende aan een automobilist en werd aangebeden is dinsdag in het Onze Lieve Vrouwe gasthuis in de hoofdstad aan zijn verwondingen overleden. Na een drietal voor hem „zeer zware en spannende weken" is de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. H. Luns, gistermiddag uit New York op Schiphol teruggekeerd, waar hij de verzamelde pers, film en radio op een persconferentie mededeelde „zeer vermoeid, doch niet ontmoedigd te zijn." „Ik wil u niet verhelen, dat de Nederlandse regering wel teleurgesteld is over de verwerping van het plan, maar daar staat tegenover dat het ver loop van de debatten en het getal der landen, die het plan hebben gesteund, er op duiden, dat de Nederlandse regering er gelijk mee had deze zaak aan de Verenigde Naties voor te leggen." „Nederland is versterkt uit dit debat gekomen," zo zeide minister Luns. De regering wist door haar vele contacten in het laatste half jaar, dat het plan bij de verschillende buiten landse mogendheden grote instem ming zou vinden, maar als het er op aan komt zich openlijk uit te spre ken, terwijl er zware oppositie wordt gevoerd, dan spreken allerlei facto ren mee. De minister cónstateerde, dat de Nederlandse dekolonisatie-politiek voor Nieuw Guinea en het Neder landse plan tot het op bonafide wij ze uitoefenen van het zelfbeschik kingsrecht van de Papoea's in de Al gemene Vergadering een absolute meerderheid had verkregen. In de laatste drie maanden heeft het alge mene beeld zich volgens hem op ra dicale wijze ten gunste van Neder land gewijzigd. Ons land kan dan ook met vertrouwen de verdere ont wikkeling tegemoet zien. „Ik voorzie, dat er in.het komende jaar op het gebied van de verdere voortschrijding der emancipatie van de Papoea's en de ontwikkeling naar een spoedige uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht nog verdere stappen zullen worden gezet", ver volgde de heer Luns. „Ik wil onder strepen dat een 13-tal landen van 't Afro-Aziatische blok de essentie van .het Nederlandse plan heeft overge nomen en dit in een eigen resolutie heeft neergelegd. Die resolutie is niet door Nederland met hen opgesteld, ZOEKT U moderne of klassieke modellen Gouden Verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Zeer grote keuze. Op 't graveren kunt U wachten. (Advertentie) WEER EEN KEER! Vooi de tweede maal binnen de be trekkelijk korte tijd van slechts enkele maanden heeft de Tweede Kamer gistermiddag andermaal haar vergadering moeten afbreken, omdat door een onverwacht uitgebroken hoofdelijke stemming was komen vast te staan, dat het minimum aan tal vereiste leden voor geldige de batten niet meer aanwezig was. De voorgaande keer gebeurde dat op 21 juni, toen de liberaal mr. Berkhou wer plotseling een stemming per hoofd verlangde, waarbij bleek, dat slechts 62 leden aanwezig waren. Gisteren bleken nog zeventig leden aan de verleiding te hebben weer staan elders hun activiteiten uit te oefenen. Nu zijn we van oordeel, dat men in de kwestie van het al zoveel ge smade absenteïsme van onze volks vertegenwoordiging vooral niet mag generaliseren. Het is helemaal niet zo vreemd en verontrustend, wan neer bij een debat, als waarbij giste ren kwam vast te staan, dat het „quorum" niet meer voorhanden was, alleen diegenen present zijn, die daadwerkelijk met de discussie te maken hebben. Er zijn legio andere werkzaamheden ook buiten de Ka mer die de aandacht en de lijfe lijke tegenwoordigheid van een par lementariër méér kunnen rechtvaardi gen en zelfs vereisen. Maar ook in deze zaak dient men toch wel de oirbare grenzen in het oog te hou den! Men kan er zelfs begrip voor hebben, dat Kamerleden, van wie er uiteraard ook vele huisvader zijn, in deze spannende dagen even wat tijd uitknijpen om de goedheiligman bij zijn noodzakelijke inkopen te as sisteren. Het was geen vreemd ver schijnsel, wanneer zulk een geluk kig volksvertegenwoordiger met bon te pakketten dezer dagen door de „wandelgangen" sloop. Er waren gis teren ook verscheidene andere ge rechtvaardigde alibi's. Ziekte, een grootscheepse vergadering van de ka tholieke werkgevers in Nijmegen, in ternationale bijeenkomsten etc. Maar de „thuiswacht" van ieders fractie moet er toch wel voortdurend zorg voor dragen, dat de gelederen niet dermate worden uitgedund, dat, zo als gisteren weer, het in pleno ver gaderen onmogelijk wordt gemaakt. Het dedat ging ook ditmaal in we zen om een vrij onbeduidend on derwerp: een grenswijziging tussen de gemeente Culemborg en Beusi- chem, van welke laatste plaats wel licht sommigen nog nimmer hadden gehoord, maar o ie nu in de annalen van de Kamer op een bijzondere wij ze vermeld zal blijven. Logisch, dat daarbij niet veel méér leden present waren dan die er onmiddellijk bij betrokken behoorden te zijn. Het gaat echter te ver, als mor de non chalance collectief zo ver drijft, dat men het bijeenzijn van de Tweede Kamer als zodanig blauw-blauw laat en wanneer bijvoorbeeld een fractie als die van de KVP niet meer dan1 14 van de 49 leden te voorschijn weet te brengen. Het valt te hopen, dat men deze hernieuwde les nu weet te oegrij per en er zijn lering uit weet te trek ken. Men zal zich wellicht herinne ren, dat er de voorgaande keer nog al wat kritiek op de katholieke frac tie is uitgeoefend en dat met name uit de kring Limburg een verzoek om opheldering en beterschap werd gedaan. Zulk een vermaning moeten zich echter alle fracties aantrekken, want niemand heeft gisteren een góed voorbeeld gegeven! Voor de goodwill van de volksver tegenwoordiging kan een prijs moei lijk te hoog zijn; zeker niet die van een voor de meerderheid verve lende en onbelangrijke materie. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. Luns, is gisteren op Schiphol teruggekeerd uit New York Foto: de minister tijdens zijn pers conferentie op de luchthaven. dat wil ik met nadruk verklaren. Die landen voelen zich zeer onafhanke lijk. Zij wensen geen enkele directe beïnvloeding". Op een vraag van een communis tische verslaggever over eventuele onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië", waarbij deze journa list opmerkte, dat volgens ettelijke Nederlanders minister Luns zelf niet de aangewezen man voor zulke be raadslagingen zou zijn, antwoordde de heer Luns lachend, dat dit voor hem geen nieuws was. Overigens meende hij, dat Nederland onder be paalde omstandigheden tot een ge sprek met Indonesië bereid was. Dat bleek immers uit de Nederlandse instemming met de Brazzaville-reso- lutie, waarin een gesprek werd voor gesteld. Maar opnieuw: Nederland blijft onder alle omstandigheden vasthouden aan het zelfbeschikkings recht van de Papoea's en minister Luns had geen aanleiding te veron- 1 derstellen, dat de Indonesiërs ten aanzien van hun standpunt (onvoor waardelijke overdracht van Nieuw Guinea aan Indonesië) water in de wijn zouden willen doen. SOEKARNO RAMMELT WEER President Soekarno heeft donder dag in een toespraak tot cadetten aan de militaire academie te Bandoeng gezegd, dat Indonesië niet langer kan wachten met de „bevrijding" van Westelijk Nieuw Guinea. „Het huidi ge moment is daarvoor de juiste tijd" zei hij. Dit was Soekarno's eerste verkla ring in het openbaar sedert het de bat in de V.N. over de kwestie Nw- Guinea. Soekarno zou, zeide hij ver der, nu weldra zijn bevelen doen uit gaan voor de „bevrijding" van Nw- Guinea. Hij verklaarde voorts, dat na het debat in de V.N. over het Ne derlandse voorstel om de bevolking van Ned. Nw-Guinea het recht van zelfbestuur te doen uitoefenen, Indo nesië weet, wie zijn vrienden zijn en wie zijn vijanden. De Sowjet-Unie heeft bij de be handeling door de Veiligheidsraad der Verenigde Naties van de aan vrage van het voormalige pro tectoraat Koeweit om het lidmaat schap der Volkerenorganisatie voor de 98ste maal van haar recht van veto gebruik gemaakt. Tien der elf leden van de Veilig heidsraad spraken zich uit vóór toe lating van Koeweit. Slechts de Sow jet-Unie stemde tegen. De Sow jet-Russische vertegen woordiger Zorin, onderminister van buitenlandse zaken, die tevens als voorzitter van de Veiligheidsraad op trad, beweerde, dat het olierijke Koe weit geen soevereine staat was, doch dat het „afhankelijk" was van Enge land. „Deze afhankelijkheid heeft Enge land in staat gesteld troepen naar Koeweit te zenden, waarmede het agressievé oogmerken jegens Arabi sche staten had. Toelating van Koe weit tot de Verenigde Naties zou de geschillen tussen de Arabi sche sta ten verscherpen. Daarom moet be- Koeweits aanvrage wor den uitgesteld", aldus Zorin. De Egyptische vertegenwoordiger Loetfi gaf uiting aan zijn leedwezen over het Sowjet-Russische standpunt, „dat heeft verhinderd dat Koeweit toetreedt tot de Verenigde Naties, waarin zijn Arabische broederlanden reeds zijn vertegenwoordigd". Hij sprak de hoop uit, dat de Sow jet-Unie van haar standpunt zou terug komen. Vreemde opvatting. De leider der Britse afvaardiging, sir Patrick Dean, verklaarde: „Het is schandelijk, dat de Sowjet-Unie onder het aandragen van voorwend sels, een VN-lidmaatschap van Koe weit heeft verhinderd. De Verenigde Naties zijn niet op gezet als een club, waarin men zich beijvert om zijn vrienden toe te la ten, terwijl alles in het werk wordt gesteld om kandidaten van de tegen partij buiten de volkeren-organisatie te houden. Het schijnt echter, dat dit de opvatting is, die de Sowjet-Unie er over de Verenigde Naties op na houdt". „Wanneer wij de leerstelling, die thans blijkbaar door de Sowjet-Rus sische afvaardiging wofdt verdedigd, consequent doorvoeren, zouden wij bepaald gaan twijfelen aan de onaf hankelijkheid of soevereiniteit van 'n aantal Oost-Europese landen, die trouwhartig steeds met de Sowjet- Unie meestemmen, wanneer er in de Verenigde Naties wordt gestemd". En ook Zwarte Piet Terwijl de Hagenaar A. K. van S. gistermiddag met veel verve de rol van St. Nicolaas vervulde in een club huis aan de Noordpolderkade in Den Haag, is uit zijn# kleding, die hij op de tweede verdieping had laten lig gen nadat hij zijn eerbiedwaardig pak had aangetrokken, zijn porte feuille met een bedrag van 250,- ge stolen. Maar niet alleen Sinterklaas werd benadeeld. Ook zijn veertien-jarige Zwarte Piet ontdekte dat zijn por- temonnaie - met twee gulden - ver dwenen was. Van de dader ontbreekt ieder spoor. Niet alleen kwaliteit en afwer king, maar ook de prijs is een ver rassing, want één dag betaalt U voor deze prachtige HERENWINTERJAS niet de normale prijs van 97.75 maar slechts, Mèt en zonder ceintuur te dragen. ROTTERDAM: West-Kruiskade 35 Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse- singel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg ZEIST: Slotlaan 158-160 f 'S AVONDS TOT 9 UUR GEOPEND begon er bij zijn verdediging van het Duitse landbouwbeleid op te wijzen, dat het al moeilijker is geworden voor de Duitse boeren sedert de on dertekening van het verdrag van Ro me daar de invoer met vijftig procent is toegenomen. Een ingrijpende wijziging van de situatie van de Europese landbouw zou tot niet te vermijden gevolg heb ben dat de Duitse boeren met elkaar verliezen zouden gaan lijden die ko men te liggen om en nabij de 400 miljoen mark per jaar. Hij stelde als voorwaarde dat deze verliezen zouden mogen worden be streden uit de staatskas, een regeling die al evenmin te rijmen valt met het verdrag van Rome, dat juist een wegvallen van alle subsidies van overheidswege beoogt. Het op te richten Gemeenschaps fonds vond weinig waardering in de ogen van de Duitse regering en de boeren, deelde Schwarz mede. Het grootste bezwaar is de omstandig heid dat bij een dergelijke oplossing Duitsland, terwijl het reeds de hoog ste prijzen heeft, nog eens een hef fing zou moeten betalen wat de con currentiepositie van het land bepaald niet ten goede zou komen. De ver kregen gelden zouden bovendien eerst later worden aangewend tot 'n structurele herziening van de land bouw in de zes aangesloten landen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Advertentie) Het wil niet vlotten in de minis terraad van de Europese Economi sche Gemeenschap (EEG), welke gisteren begonnen is te Brussel. Schwartz, de Westduitse minister van Landbouw verklaarde dat zijn regering wel van zins was het door Frankrijk voorgestelde heffingen stelsel op de landenprodukten te ac cepteren, maar dat zij anderzijds aan haar eigen standpunt vasthield en dit eveneens als een basis voor een be vredigende regeling wilde zien aan genomen. De Duitse regering heeft de suggestie gedaan om tussen de Euromarktpartners het goederenver keer in de agrarische sector te rege len door middel van een contingen tensysteem. Aangezien het verkeer daardoor gebonden blijft aan verdragen .tussen de landen, die de handelspartners met elkaar aangaan, stellen de an dere Euromarkt-landen hier tegen over dat deze regelingen onaanvaard baar zijn omdat zij indruisen tegen de geest van het verdrag van Rome. De Euromarktministers zijn van menig dat het heffingenstelsel in de plaats moet komen van alle bestaan de kwantitatieve en kwalitatieve be perkingen waaraan de Europese land bouwproducenten tot op heden nog onderworpen zijn. Minister Schwartz FOTO VAN EEN GELUKKIG GEZIN Koudere nacht De Bilt, vrijdag 10 uur: Het KNMI deelt mede: De storing die gisteren over de Noordzee trok en die bij ons lang durige regen bracht, is intussen al boven het Oostzeegebied aangeko men. Een bijbehorend front, dat de scheiding vormt tussen de zeer zach te lucht, waarin vannacht in ons land temperaturen van 12 graden voorkwamen, en koudere lucht uit het noorden, trok in de afgelopen nacht langzaam van noord naar zuid over ons land, hetgeen ook weer met flinke regenval gepaar., ging. Op het vliegveld Deelen viel in 24 uur tijds bijna 30 mm regen. Intussen is ten zuidwesten van Ier land alweer een nieuwe storing aan gekomen, die eveneens vergezeld van regen naar ons land koerst; hij zal in de komende nacht passeren, waar na morgen koudere lucht over het gehele land zal stromen. Er zullen in deze lucht enkele op klaringen voorkomen. Zon- en maanstanden 2 Dec.: zon op 08.26; onder 16.32: maan op 01.42; onder 14.26. Hoogwaterstanden 2 Dec.: v.m. 10.49; n.m. 11.26. KORRELTJE Een foto van een gelukkig gezin aan het begin van een autorit, gemaakt bij het verlaten van Clarenee House draïïd''touw" (fng^vlrbondenT in Londen. Het zijn prinses Margaret met haar man lord Snowdon en baby David Albert Charles. (Telefoto) Japanse levenswijsheid.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1