KINDEREN VAN DE LAKENHAL HOUDEN OUD GEBRUIK IN ERE NS en nieuwe vakvereniging zijn het niet eens met elkaar Directie voelt niets voor erkenning Pater in Suriname omgekomen Winter-opruiming begint 13 januari Anneke Beekman in Belgisch Limburg? KVP-Partijraad: de beste mensen op de kandidatenlijsten Vier ernstig gewonden na slippartij AANDAG 27 NOVEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT President Charles de Gaulle heeft besprekingen gevoerd met premier Harold MacMillan over internationale pro blemen. Foto: premier Harold MacMillan, president De Gaulle en hun echtgenoten genieten van een bleek novemberzonnetje ten huize van de eerste minister in Birchgrove. De vakvereniging voor Rijdend Personeel van de Nederlandse Spoor wegen, die enkele maanden geleden werd opgericht, en bij de directie van de Nederlandse Spoorwegen om er kenning heeft verzocht, is verbaasd over de dienstorder, die de N.S.-di- rectie zaterdag over haar heeft uit gegeven. Dit heeft de voorzitter van deze vakvereniging de heer J. Gijs- berts, in een onderhoud verklaard. HU merkte o.m. op, dat dinsdag jl. een brief van de president van de spoorwegen is ontvangen, waarin de N.S. mededeelden, zich nader over't verzoek tot erkenning te zullen be raden, wanneer de vereniging zal hebben getoond voldoende levens vatbaarheid te bezitten, zU, naar het oordeel van de Spoorwegen, in staat geacht kan worden in het bestaande systeem van overleg een passende rol op zich te nemen. De dienstorde, die twee dagen la ter d oor de directie van de Spoor wegen is uitgegeven, maakt gewag van een ernstige aantasting van het overleg, zoals dit thans functioneert, wanneer de nieuwe vakereniging er kend zal worden. De levensvatbaar heid, aldus de heer Gijsberts, is reeds bewezen, doordat van het ongeveer 3300 man tellende rijdende personeel van de N.S. er reeds meer dan 2000 bij de nieuwe vakvereniging zijn ge organiseerd. Er werden reeds 28 af delingen opgericht. Bij de keuze van bestuursleden wordt zeer selectief te werk gegaan, men wenst nl. geen communistische infiltratie, zoals de, volgens de heer Gijsberts momenteel bij de bij het NW aangesloten Ne derlandse Bond van Vervoersperso- neel geschiedt. De nieuwe vakvere niging heeft ondangs een enquête ge houden onder het rijdende personeel van de Spoorwegen, waarop ruim 1900 antwoorden binnenkwamen. Hierliit bleek, dat 95 pet. van de ge- enqueteerden geen vertrouwen meer stelde in de erkende vervoersbonden. Binnenkort zal een nieuwe enquête worden gehouden. Andere stem De dienstorder is een, met instem ming van de personeelsraad, opge steld verslag van de besprekingen tussen de directie en de personeels raad van de N.S., zo deelde de se cretaris van de personeelsraad, de heer A. F. Jentjes, mede. Hij zei, dat de vakbonden zich zullen verzetten tegen een meespreken van deze nieu we vakvereniging en het overleg met de Spoorwegen. Als bestuurslid van de R.K- Bond van Vervoerspersoneel „St. Raphaël" merkte hy nog op, dat er een ern stige teruggang in het ledental van de erkende vervoersbonden is te con stateren, maar er zijn aanwijzingen, die de bonden weer hoopvol stem men, nu er ook weer nieuwe leden zich melden. VHjdagmiddag is de 38-jarige Ne derlandse pater P. van der Pluym CssR in de Surlname-rivier verdron ken. VermoedelUk Is hU Mj het ba den in de rivier gevallen. Pater v. d. Pluym werd in 1953 tot priester gewijd en kwam in februari 1956 naar Suriname, waar hem een missiepost werd toegewezen aan de „Boven-Suriname". Hij was werk zaam onder de Bosnegers. KOUWE DRUKTE IN AMSTERDAM De aanleg van de kunstijsbaan in het sportpark Middenmeer te Amsterdam is thans zover gevorderd, dat de enorme koelmachine (foto boven), welke in een gebouwtje by de baan staat opgesteld, al kan werken. Het buizen net bevat reeds ongeveer dertig ton vloeibaar ammonia-gas, dat door ver damping onder verlaagde druk voor de koeling zal zorgen. Toen deze op namen werden gemaakt begon zich op de buizen, die het Usvlak van de hockeybaan moeten vormen, al rijp af te zetten. De onderste foto toont het meten van de temperatuur op de ijahockeybaan in wording. Het hoofdbedrijfsschap detailhan del heeft bepaald, dat de winteruit- verkoop zal beginnen op zaterdag 13 januari. De tijdsduur van deze uit verkoopperiode is vastgesteld op ne gentien dagen. De uitverkoop ein- digdt dus op 3 februari. Het Belgische blad „Het Belang van Limburg" schrijft vandaag „uit zeer betrouwbare bron" te hebben vernomen, dat Anneke Beekman zich thans „ergens in Belgisch Limburg" bevindt of daar althans het afgelo pen weekeinde is geweest. De zegs man van dit blad heeft geweigerd te zeggen, waar zij heeft gelogeerd. Hij bevestigde echter, dat Anneke Beek man het plan heeft in de eerstkomen de dagen naar Nederland terug te keren. Volgens het blad heeft zij de afge lopen jaren voor het grootste deel doorgebracht in Spanje. Zij heeft daar haar middelbare studie voltooid en met succes een aanvullende vak opleiding gevolgd en is „thans in alle opzichten voor het leven toegerust", aldus het blad. Zoals bekend is mej. Beekman op 21 november meerderjarig geworden. Grote schadepost door (onmatige) glasruiten Voor de in aanbouw zijnde toren flat in Utrecht is door een Belgische firma een aantal grote ruiten afge leverd in een verkeerde maat. Hier door is een schadepost ontstaan van f 125.000. Het glas, dat door zijn bijzondere dikte vrijwel nergens an ders voor kan worden gebruikt, moet volgens de deskundigen als waar deloos worden beschouwd. Het op geven van de verkeerde maat zou op rekening komen van de onder aannemer, een Utrechts aanne mingsbedrijf. ZOETERWOUDE BEJAARDENSOCIëTEIT OPGERICHT Op initiatief van mej. P. M. C. Ooms, maatschappelijk werkster en van kapelaan Planken is dezer da gen een bejaarden-sociëteit opge richt. In het voorlopig bestuur hebben zitting mevr. M. van Diemen-van Haasteren, Weipoortseweg 90, tel. 261, mevr. M. van Bennekom- van Cromvoirt, Weipoortsew-g 33, tel. 231, de heer K. van der Vliet, Dorps straat 40, tel. 227, de heer C. P. J. Paardekooper Sr., Noordbuurtseweg 35a, tel. 254, terwijl als vertegen woordiger van het comité uitgaans- tocht voor bejaarden, de heer C. Berg, Noordbuurtseweg 12, zitting heeft. Om te kunnen vaststellen, dat voor de sociëteit voldoende belangstelling zal bestaan is een globale enquête gehouden, waarbij kwam vast te Taai-taaipop vergulden onder leiding van mejuffrouw Kroese LIET LUIDRUCHTIGE volkje van mejuffrouw N. T. Kroese, dat op woensdag- en donderdagmiddagen in de statige Lakenhal op allerlei ma nieren de een moeizaam, een an der gemakkelijk uiting tracht te geven aan de kinderlijke fantasie, leeft als alle andere kinderen in de ban van het naderend „heerlijk avondje". „Juf Kroese, leidster van de educatieve afdeling van de Laken hal, had er dus beslist geen moeite mee om met de kinderen een oud helaas niet meer verbreid Hol lands gebruik in ere te herstellen: hei taai-taaipop vergulden. Ruim honderd Leidse kinderen klimmen daarom de laatste twee woensdagmiddagen voor Sinterklaas naar de zolder van De Lakenhal ge wapend met een taai-taai-pop, die ze van thuis mee gekregen hebben. Als de ergste drukte wat geluwd is en de dames en heren in de leeftijd van 6 tot pim. 12 jaar een plaatsje gezocht hebben aan de tafels, dan be gint de stormloop op de verfwinkel van de heren Jonge en Postma, bei den leden van de vaste staf van de Lakenhal. JUFFROUW KROEISE, over wier werk wij enige maanden gele den uitgebreid schreven, heeft de leiding van de verguldmiddagen. Hier en daar kijkt zij voorzichtig over de ijverig gekromde ruggetjes. Zij moedigt aan of helpt de kinderen, die nog geen raad weten met de pen seel, een klein eindje op weg. Dreigt de verf ergens anders terecht te ko men dan op de koek dan wordt even de waarschuwende vinger opgesto ken. Geen straffe leiding dus. Het zou overigens niet in 't systeem van mejuffrouw Kroese vallen. De kinde ren moeten door zelfwerkzaamheid hun eigen scheppende kwaliteiten ontdekken. Hierin schuilt ook het geheim, waarom de kinderen alle maal zo wild enthousiast zijn en zich Tioor niets laten afleiden. DIJNA ALLE KINDE1REN komen het eind van de middag met een andere pop uit het museum. Nama ken is er niet bij. De een heeft er een fijn schilderstukje van gemaakt; een ander heeft met blëurige vlak ken een aantrekkelijke combinatie verkregen. Ieder vogeltje kan bij me juffrouw Kroese zingen, zoals het ge bekt is, als het maar serieus bedoelt is en er niet uitgesproken „geklie derd" wordt. De kunstenaartjes voe len deze stelregel blijkbaar intuïtief Twee uur met verf omgaan zonder er door besmet te worden is voor de kinderen een hele toer. Mejuf frouw Kroesse stuurt ze evenwel weer netjes schoongemaakt de deur uit. Onderstaande foto geeft een beeld van „het reinigen der artiesten" .Concentratie aan, want men bekijkt eikaars „oeu vre" zonder wangunstige of poche rige uitdrukkingen. In het museum zijn zij vertrouwd geraakt met stijlen en wijzen van uitdrukking. Niemand kan zich ook een bolleboos wanen, want de eigen onvolmaaktheid wordt door iedere wand van het museum aan de kaak gesteld. Het experiment van De Lakenhal is niet alleen leerzaam voor de kinderen en hoogst waarschijnlijk van grote invloed op de toekomstige kunstwaardering, maar al lerend ontspannen en ver maken de kinderen zich uitstekend. (Foto's „De Leidse Courant") staan, dat het getal deelnemende be jaarden zeker groot genoeg is om te beginnen. Bejaarden, boven 65 jaar, kunnen zich alsnog op bovenstaande adres sen opgeven. Het ligt in de bedoeling, eenmaal per maand, uitgezonderd de vacan- tietijd, afgewisseld in het Don Bosco Huis en „Ons Huis" een bijeenkomst te houden van 2.30 tot 5 uur n.m. De eerste kennismaking zal plaats hebben op woensdag 10 januari 1962. De grootste te overwinnen moeilijk heid: het vervoer van bejaarden, die moeilijk te voet kunnen komen, hoopt het bestuur op te lossen door een beroep te doen op auto-bezitters. Gezien de grote bereidheid in dit opzicht bij de jaarlijkse autotocht, vertrouwt het bestuur op dit punt te zullen slagen. Het bestuur heeft zich voorge steld, dat bij toerbeurt de autobezit- tende landbouwers de bejaarden naar de sociëteit zullen brengen en dat de overige automobilisten van de ge meente - onder melktijd - voor de terugtocht zal zorgen. De bestuursleden zullen voor 7 dec. alle autobezitters medewerking ko men vragen. Hoewel het niet in de bedoeling ligt om voor deze sociëteit aan de burgerij geldelijke bijdragen te vra gen, verwacht het bestuur toch af en toe wel een verrassing voor de be jaarden, die overigens zelf de exploi tatie door vrijwillige bijdragen op elke bijeenkomst zullen financieren. Jongeren en vrouwen in Staten en gem.-raden Op de vergadering van de party- raad van de KVP, die zaterdag in het Carltonhotel te Amsterdam werd ge houden, is besloten een telegram te zenden aan minister Luns, met de volgende inhoud: „De partijraad van de KVP in ver gadering bijeen spreekt haar waarde ring uit voor de wyze, waarop gij ter Verenigde Naties yvert voor de recht vaardige en vreedzame dekolonisatie van Nieuw-Guinea en hoopt op een verantwoorde beslissing van de Ver enigde Naties". Voorts werd een telegram met Het cadeau geven van balpennen bij waspoeder is in strijd met de wet op het cadeaustelsel, zo heeft het Arnhemse gerechtshof vorige week uitgemaakt. Een tandarts en kaak-chirurg in Rotterdam-Zuid is in het Huis van Bewaring opgesloten wegens belas tingontduiking van, naar men ver moedt, op zijn minst een ton. wensen voor een spoedig herstel ver zonden aan minister Cals, die in een Haags ziekenhuis verblijft. Na de behandeling van het provin cie- en gemeenteprogramma 1962- 1966 stelde de voorzitter, mr. H. W. van Doorn, vast, dat de programma's met grote politieke belangstelling binnen de partijen bekeken zijn. Hij sprak de hoop uit, dat het program ma, dat voor een deel technisch is, een handleiding en een gedragsregel zal zijn. „Met een behoorlijk pro gramma zijn we echter niet. Ook moet bevorderd worden, dat zoveel mogelijk katholieke gemeenteraads leden en statenleden de gedachte waar kunnen maken. Hierbij gaat het niet alleen om de kwantiteit, doch ook om de kwaliteit. Wij moeten dus onze beste mensen op de kandidaten lijsten plaatsen en wel op verkies bare plaatsen. Desnoods moeten we hierbij maar storm en wind riskeren, aldus de heer Van Doorn. Hij merkte verder op, dat op dit punt gedacht moet worden aan de opname van de jongeren en de katholieke vrouw, die zijns inziens nu nog onvoldoende is. „Er moet alles aan gedaan worden om de katholieke vrouw in de verte genwoordigende colleges te krijgen", besloot de heer Van Doorn. Vyf over half tien vanmorgen vond een vrij ernstige aanryding plaats op de Rijnsburgerweg ter hoogte van perceel 85 tussen een bestelauto, ko mend uit de richting Oegstgeest en een lesauto komend uit de richting Leiden. De bestelauto slipte en reed op twee wielen de linkerhelft van de weg op, waarbij zij aangereden werd dooi een lesauto. De bestelauto reed fietspad en trottoir op en eindigde tegen een hek naby de Houtlaan. Beide wagens werden onherstelbaar vernield. De inzittenden van de bestelwagen de heer G. A. Nouwens, eigenaar van de auto en de 28-jarige P. W van der Vet en de inzittenden van de les auto, de 26-jarige J. P. Captein uit Alphen, en de rij-instructeur, de heer D van Teylingen liepen allen vrij ernstige schaafwonden aan het ge laat op. Zy werden dóór de E.H.D. naar het Ac. Ziekenhuis gebracht.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 6