Uitslaande brand in Leiden Kindercircus „Atleta" overtreft verwachtingen van hooggeëerd publiek Moderne geloofsbeleving onderwerp van gesprek op Arka-bezinningsmorgen r MAANDAG 27 NOVEMBER 1961 DE LE1DSE COURANT PAGINA S Evoluties op de draad van de 3 Suzettes De kinderen van de Leidse speel tuinvereniging „Ons Eiland" vonden het zaterdagmiddag fantastisch. Ze joelden, griezelden en klapten om, het hardst voor de verrichtingen van de jongens en meisjes van het-War- mondse kindercircus „Atleta". Kin derreacties? De volwassenen, die 's avonds de propaganda-voorstelling bijwoonden reageerden eveneens met spontaan applaus en de gezichten keken beslist niet goedmoedig vrien delijk. Men amuseerde zich hart grondig. Het spel van „Atleta" is in twee jaar gegroeid tot een voortref felijke show en het peil, dat in som mige nummers bereikt wordt is ho ger dan men door kinderen mogelijk zou achten. Feilen en onvolkomenheden kun nen uiteraard niet vermeden wor den, daarvoor is alles kinderwerk. De weinige foutjes, die gemaakt wer den, maakten evenwel voor het jeug dige hooggeëerd publiek de verto ning nog spannender dan zij al was. Door een enkel foutje wordt ook de indruk gewekt, dat de stunt zo moei lijk is, dat de grens van het mense lijk kunnen ver is overschreden. Spectaculair In de twee en half uur durende voorstelling waren verschillende sterke nummers te zien, leuk en vlot aangekondigd door opper-spreekstal- meester Comé Pietersen. De 3 Su- zettes bijvoorbeeld boden met hun evoluties op de staaldraad meer dan men van kleine amateur-meisjes kan verwachten: kniebuigingen en ge blinddoekt over de draad. Met flair bracht ook Theodoro zijn nummer „rolbalans", technisch goed en ge durfd. Het imitatiebeestenspel van De Rollers, die slechts gekleed in een zwembroek door een brandende hoe pel duiken, zette de kijkertjes in vuur en vlam van pure emotie. Het Chinees jongleren van Thea en Wil lie lukte in de ene voorstelling iets beter dan in de andere, maar ver schil in applaus was nauwelijks merkbaar. Dit waren dan de nummers van de kleinere jongens en meisjes. De ouderen kwamen voor de dag met een serie technisch knappe stunts. De 3 Stanleys maakten met het grootste gemak hun capriolen op een-wieiers; Illusio, de goochelaar, was zelfs voor volwassenen onanspeurlijk vinger vlug. Het clowntrio en de rijwielba- iamceurs De Waco's kunnen hun nummers door iets meer routine en flair „opschroeven" tot nog grotere hoogte, hoewel niet gezegd mag wor den, dat ze nu onder de maat bleven. Spijkerbed. Moestafa, de fakir, was o.i. het sen sationeelst. Het spijkerbed, waar hij zijn dutje op deed, was geen truc- apparaat. Wie van de toeschouwers er lust toe had, kon met zijn eigen gewicht ook volwassenenen de mystiek glimlachende Oosterling iets vaster in de spijkers drukken. De leider van het gezelschap, de heer C. M. Witsenburg, bracht een sterk nummer hondendressuur. In een jaar tijd heeft de heer Witsen burg met zijn hondje zo maar een beestje van de straat ongelofelijk veel bereikt. Een gemis van „Atleta" is het ont breken van een circusorkest. Men moet zich behelpen met platen of eeii los arrangement, maar koperbla zers in circusstijl, doen het toch heel wat beter, zoals zaterdagavond te constateren viel door de aanwezig heid van het orkest van het kinder- aircua „Het Kraaiennest" uit Den Haag. De opeenvolging van de verschil lende programmapunten ging soms wat stroef. Als de regie iets meer vaart in het geheel kan brengen, dan zal dit de show nog meer ten goede komen. Het is wat de fouten betreft slechts een kwestie van bijschaven. Wat de kinderen zo charmant en zonder ge maaktheid lieten zien, was zowel voor het jeugdig publiek als voor de aan wezige volwassenen op alle punten het genieten waard en de verwach tingen hebben zij ver kunnen over treffen. (Foto's: „De Leidse Courant") VOORSCHOTEN ST. NICOLAAS DEED INTOCHT. Zaterdagmiddag deed St. Ni solaas zijn intocht in Voorschoten. Hij werd met muziek afgehaald aan de Rijn dijk door de harmonievereniging St. Laurentius. St. Nicolaas werd verge zeld van wel vier zwarte Pieten. Drie hiervan waren gezeten op scooters en strooiden langs de weg royaal peper noten. Overal werd de Sint, gezeten in een open door twee paarden ge trokken koets, hartelijk verwelkomd. Op de Voorstraat, waar een groot aantal kinderen en ouders verzameld waren, werd de komst van St. Nico laas afgewacht met St. Nicolaasmu- ziek van de geluidswagen. Zowel St. Nicolaas als ,St. Laurentius" maakten van deze zaterdagmiddag een vrolijke middag. Zaalhandbal WilhelmusSVLV 15. Het was de eerste zaalwed strijd en dat moest eerst nog even wennen. Doch SVLV heeft zich goed door deze moeilijkheden heengeslagen en wist een flinke overwinning te behalen op Wilhelmus. Het was wel een zware en snelle wedstrijd. Na vijf minuten spelen opende SVLV de score (01). Deze eerste treffer werd al spoedig gevolgd door een tweede (02Nog voor de rust in ging wist SVLV nummer 3 te plaat sen. In de tweede helft werden de beide doelmonden behoorlijk onder schot genomen, maar de beide ploe gen beschikten over een uitstekende verdediging. Het zou Wilhelmus nu gelukken het tegenpunt te maken (13), maar SVLV bleef fel aanval lend spelen en vergrootte de voor sprong tot 14 en in de slotfase maakte zij er nog 15 van. Het was inderdaad, een zware wedstrijd. Bei de ploegen hadden gegeven wat zij aan kracht in zich hadden, maar na het verstrijken van de speeltijd wa ren beiden dan ook leeg. Opbrengst collecte. De giste ren in de kerk gehouden collecte voor de Voorschotense katholieke jeugd heeft opgebracht de somma van 1377.De aalmoezenier ge waagde in zijn predikatie van een bedrag van ƒ1000.—, zodat het streefbedrag door de goedgeefsheid van de parochianen nog verre werd overtroffen. Gemcenteraadsagenda. De raad van de gemeente Voorschoten wordl voor een openbare vergadering bij eengeroepen op vrijdag 1 december a.s. 's avonds om 8 uur. De agenda vermeldt o.a. de navolgende punten: verhoging van de vergoeding aan het personeel van de vrijwillige brand weer. Het beschikbaarstellen van een bouwen van een aula en 2 woningen en het plaatsen van een toegangs hek bij de algmenge begraafplaats. Het beschikbaars stelle van een Hedenmiddag omstreeks twaalf vestigd. Door de opgeslagen rubber- en wist de brand na ongeveer een uur brak door nog onbekende oor- banden was er een zeer sterke rook- half uur te bedwingen, zaak brand uit in een pand aan de ontwikkeling, terwijl er een hevige De eigenaar is tegen brandschade Kruisstraat, waarin het bedrijf van stank hing. De brandweer was met verzekerd. Blonk's vulcaniseerinricbting is ge- groot materieel spoedig ter plaatse (Opname „Leidse Courant") ....Toto en zijn partner. .te genieten.. crediet van ƒ28.000.— ten behoeve van de uitbreiding van van de bu reauruimten en het treffen van na dere voorzieningen aan het raadhuis- complex. Het beschikbaar stellen van een crediet van ƒ21.300.— voor de verbetering van de verlichting van de bureauruimten in het raad. Het onderhands aanbesteden van het bouwen van het complex van 21 wo ningwetwoningen en het tweede ge zondheidscentrum. UIT DE RAADSTUKKEN. Geen wijziging in de subsidie aan harmonieën en fanfares. Vier lan delijke federaties van harmonieën en fanfares hebben zich tot de ge meenteraad gericht met het verzoek tot verhoging van de bestaande sub sidies. Zij geven daarbij een over zicht van de subsidiebedragen, zo als die naar hun inzicht behoren te zijn. Deze variëren van ƒ750.tot 2000.hetgeen naar de mening van b. en w. aan de hoge kant is. B. en w. willen zich houden aan de be staande regeling in Voorschoten, wat neerkomt op een subsidie van f 300 per jaar, vermeerderd met een be drag van 5.— voor ieder werkend lid, dat gedurende 1 jaar lid is van de vereniging. Bovendien kan bij deelname aan een concours aanspraak worden gemaakt op een aanmoedi gingspremie van ƒ25.—. Het komt b. en w. voor, dat deze regeling al leszins bevredigend is. Aula, twee dienstwoningen en toe gangshek voor alg. begraafplaats. In april 1960 werd 406.000.be schikbaar gesteld voor de aanleg van een algemene begraafplaats. Thans komt aan de orde de te bouwen aula met dienstwoningen en toegangshek. De plannen daartoe zijn uitgewerkt door het architectenbureau Van Oerle-Schram-Bos te Leiden. Het plan voor de te bouwen aula omvat een centrale ruimte, terwijl een vijftal bijruimten zijn geprojecteerd, welke respectievelijk zijn bestemd voor de geestelijkheid, de dragers, keuken en garderobe en voorts een opbaarruimte. Naar de mening van b. en w. is het bureau erin geslaagd een zeer harmonisch geheel te ont werpen, waarbij volledig is rekening gehouden met de door de plaatselijke geestelijkheid naar voren gebrachte verlangens. De inhoud van het ge bouw is rond 1050 m3 en de bouw kosten zullen naar raming bedragen 127.000.De kosten zijn niet ge ring, maar gezien de aantrekkel'ik heid van het plan, verdient het naar de mening van b. en w. geen aanbe veling met een mindere oplossing ge noegen te nemen. Het object zal in 50 jaar worden afgeschreven. Het ontwerp voor het toegangshek omvat een hoofdingang, alsmede een neven ingang. De lengte van het hek be draagt 32 meter, terwijl de hoogte 2.90 meter bedraagt. De kosten wor den geraamd op 12.400.Aanvan kelijk heeft het in de bedoeling gele gen slechts één dienstwoning te bou wen. Twee woningen verdienen ech ter de voorkeur. Indien wordt vol staan met het bouwen van 1 wo ning impliceert dit, dat de betreffen de bewoner elke zaterdag en zondag aanwezig zal moeten zijn, terwijl hü ook overigens nagenoeg steeds ge bonden zal zijn. De bouw van een tweede woning maakt het mogelijk de diensten op eenvoudige wijze te rouleren. De bewoner van de tweede woning zal echter direct geen volle dige dagtaak hebben, maar na ver loop van jaren zeker wel. De stich- tingskosten worden geraamd op ƒ47.297.Bouwkosten ƒ44.339 en grondkosten 2.958.In deze wo ningen zullen ook twee boilers wor den aangebracht wat neerkomt op 700.De gemiddelde huur van de woningen wordt berekend op f 20 40 per week. De huurvergoeding voor de boilers wordt geraamd op f 0.70 per week. B. en w. stellen de raad voor de credieten voor de te bou wen objecten beschikbaar te stel1 en. LEIDERDORP Raadsagenda. De raad van Lei derdorp komt woensdag 29 novem ber des avonds 8 uur in openbare zitting bijeen. Behandeld zal worden o.m.: voorstel tot het verlenen van medewerking tot stichting van een Rooms Katholieke lagere school in de Zijllaan- en Meijepolder; tot het ver lenen van medewerking tot stichting van een Protestants Christelijke la gere school in de Zyliaan- en Meije polder; inzake het verzoek om mede werking tot verandering van inrich ting van de R.K. lagere school aan de Ericalaan; voor plaatsbepaling van de tweede openbare lagere school en tot beschikbaarstelling van een crediet voor het maken van een plan; tot het houden van een openbare aanbeste ding van het bouwrijp maken van gronden in de Zijllaan en Meijepol der; tot aankoop van gronden in de Monnikenpolder van mej. A. M. P. Mollema en mevrouw H. A. C. Mol- lema-barones Van Hemert tot Dings- hof en tot ontbinding van de ten aan zien van deze gronden gesloten pacht overeenkomst met de heer J. J. de Graaf; tot aankoop van grond in de Munnikenpolder van de heer J. J. de Graaf; tot overdracht van grond aan eigenaren van de noordwestzij de van de Doeslaan staande woningen en tot het verlenen van een recht van over pad; inzake de verhuur van het ge meentelijk tennispark; tot het hou den van een openbare aanbesteding van het resterende gedeelte van het centrale rioleringsplan. Dit streven uit zich verschillend: in leken-spiritualiteit, in gespreks- contact van leken met geestelijkheid, liturgie-vernieuwing Veel wordt op de helling gezet en door deze ken tering lijkt het vaak, dat wij door de bomen het bos niet meer kunnen zien, aldus pater Gossens. In elk ge val is in deze kenteringstijd veel te doen; te lang zijn geloof en leven gescheiden geweest. Met inachtne ming van de eigentijdse noden en kansen is de milieu-missie 'n grootse beweging tot vernieuwing van de plaatselijke Kerk. Geestelijkheid en leken willen daarin activeren wat er reeds aan zinvols bestaat en de la cunes opvullen, b.v. in het leven van de caritas, een grotere interparochi ële samenwerking. Een belangrijk hulpmiddel hiertoe vormen de ge spreksgroepen, vooral met het oog op onderwerpen als: liturgisch ge beuren, de prediking en de huwe lijksbeleving. De gesprekken kunnen suggesties opleveren die voor pries ter én leek van groot voordeel kun nen zijn. De Arka-leden hadden een open oor voor het beroep, dat pater Gos sens op hen deed, daadwerkelijk aan deze milieu-missie mee te werken. Hier ligt ook voor Arka een aposto laat onder ambtgenoten. De eerste gespreksgroep zal weldra haar ar beid kunnen starten. De vrije zaterdag, die ook door de katholieke ambtenaren wordt geno ten, is door de afdeling Leiden van de Arka vruchtbaar besteed. Ter ope ning van het winterprogramma wa ren de leden door het bestuur opge roepen- tot het bijwonen van een „bezinningsmorgen". Hoewel de kwantiteit van het aantal opgekomen leden niet geheel bevredigend ge noemd mocht worden, de kwaliteit van de aandacht, de men aan de dag legde voor hetgeen er deze ochtend „op tafel" is gebracht, was verheu gend goed. In de kapel van de zusters Carme- litessen aan de Oude Vest werd za terdagmorgen allereerst een H. Mis opgedragen door pater F. Gossens CssR. Later deed men zich in het St. Antonius Clubhuis te goed aan een copieus ontbijt. De aanwezigen, bij wie zich ook de deken van Lei den, kanunnik W. P. M. Haring, voegde, werden welkom geheten door de voorzitter van de afdeling, de heer J. A. Detmers, die zich on danks de gedemonstreerde vergader moeheid toch niet pessimistisch toon de over de groei van de afdeling, 't Aantal leden bedraagt thans rond de 265 en dit ledental neemt nog steeds toe. Pater Gossens hield een inleiding in het kader van de Leidse milieu missie, waaraan ook de Arka het hare kan bijdragen, door zich in ge spreksgroepen te bezinnen op de mo derne geloofsbeleving. Pater Gossens zette uiteen, dat onze verhouding tot God in deze tijd er een is in een cri sistijd en in een periode van over gang, waarin allerlei meningen en vormen beginnen door te breken. Onze tijd confronteert ons met een afkeer van het formalistische bour geois-Christendom; alles moet zinvol beleefd worden in een verlangen naar echtheid en een harvg naar de kern van de godsdienst. Tegenwoor dig noemt men dit een zoeken naar de „persoonlijke ontmoeting" met God. Looncongres van Arka te Hilversum In verband met het op zater dag 9 december a.s. in de Ex- pohal te Hilversum te houden looncongres, verzoekt het be stuur van ARKA, afd. Leiden, de leden die dit congres wen sen mee té maken, zich zo spoedig mogelijk, doch uiter lijk 30 november a.s., aan te melden bij het secretariaat Lo- rentzkade 68, Leiden. Bij vol doende deelname reist men per autobus. Kosten van vervoer komen geheel voor rekening van de afdelingskas. De deel nemers ontvangen nog per soonlijk bericht. De gemeente Den Haag krijgt de beschikking over een nieuw type huisvuilophaalauto. De wagen perst het huisvuil in elkaar en verhoogt op deze wijze de capa citeit van de auto. Tijdens een demonstratie, vrijdag in Den Haag, maakte onze fotograaf dit plaatje. Het achterste deel van de laadbak bergt ook de persinstallatie in zich; het voorste deel Is de laadbak, die door kiepen gelost kan worden. Op de voorgrond een ander reini gingsnieuwtje voor de residentie: een kleine, gemotoriseerde „straatstofzuiger".

Leidse Courant | 1961 | | pagina 5