„Pro Ecclesia" voor gouden kerkzangers Wesselingh en Verkley Stadsgehoorzaal stond bol van Harmonie- en fanfaremuziek R.K. Gezelschappen streden om de eer Dr ir P. Fehmers ridder Gregoriusorde wegens grote verdiensten op kerkelijk en sociaal terrein Weerbericht Het weer in Europa MAANDAG 27 NOVEMBER 1961 DE LE1DSE COURANT PAGINA 3 HAZERSWOUDE De feestelijkheden rond het jubileum van de heren J. Th. Wesselingh en Th. J. Verkleij in verband met hun 50-jarig lidmaatschap van het pa rochiële zangkoor van de H. Bernarduskerk, bereikten zondagavond een hoogtepunt in het Groenendijks parochiehuis: beide jubilarissen werden begiftigd met het pauselijk erekruis Pro Ecclesia et Pontifice en de medail le van de H. Gregoriusvereniging. Een plechtige hoogmis, waarin God werd dank gebracht voor alle zegen in deze halve eeuw, en een voor amateurs op zeer hoog peil staand concert in de St. Bernarduskerk zetten het feest op geestelijk en wereldlijk gebied luister bij. Een druk bezochte receptie legde getuigenis af van de grote waardering voor de werkzaam heden van de jubilarissen. KERKELIJKE VIERING Tot intentie van het gehele zang koor, en in het bijzonder van de ju bilarissen J. Th. Wesselingh en Th. Verkleij, droeg pastoor J. Oudijk (O.C.D.) een plechtige hoogmis op. Assistentie verleenden hierbij Dom N. Wesselingh (O.S.B.) diaken, en de eerwaarde heer F. de Jong, sub diaken. Tijdens de predikatie wees pastoor J. Oudijk op de verheven taak, die de zanger van een parochieel zang koor vervult. Een goed zanger, aldus de predikant, laat soms de huiselijke gezelligheid en dergelijke in de steek voor het volgen van de repetities en het opluisteren van zijn zang bij kerkelijke plechtigheden op zondag en werkdagen. Daarom wilde de predikant na mens de gehele parochie dank bren gen aan beide jubilarissen, die 50 jaar lang in zomer en winter, bij nacht en ontij de parochiegeestelijk heid van de Groenendijk nimmer in het onzekere hebben gelaten over aanwezig zijn van zangers. Pastoor Oudijk gaf voorts vanaf de kansel een kort statistiekje: onge veer vier keer per week zetten de jubilarissen de afgelopen 50 jaar de kerkelijke plechtigheden luister bij. Een vlot rekensommetje geeft hier bij het resultaat 10.000De dank, aldus de pastoor, die de parochie hen hiervoor kan betuigen is slechts een schrale afspiegeling van de be loning, die God hen hierbij zal ver lenen. Het parochiële zangkoor verzorg de tijdens deze door veel familie leden en kennissen bezochte hoog mis de wisselende gezangen van de Laatste zondag na Pinksteren. In samenwerking met het jongenskoor Helen Verkleij, sopraan gaf met gesticht. De voorzitter van de St. prestaties in de afdeling uitmuntend- Bachs „Bist du bei mir" nog eens te Gregoriusvereniging sprak dan ook heid en superieure afdeling waren kennen, dat haar optreden voor de de wens uit, dat dit odk in de toe- zodanig, dat de onderlinge prestatie- radio en op concerten in stad en komst nog lange tijd zal blijven verschillen niet zo sterk uiteenlie- land geen farce is. Met haar bijzon- voortduren. Hierbij sloot zich ook de pen. Opvallend was dat naar verhou- dere stemnuancering gaf deze zan- heer M. de Boer, sprekend namens ding de prestaties in de ere-afdeling geres een gave interpretatie. Zij de korenbond van de kring Rijn- de minste waren. Over het geheel werd hierbij begeleid door haar echt genoot W. Goedhart. Heieeen Verkleij en Jan Koot, te- streek, terwijl hij het Groenendijks bezien waren de uitvoeringen echter van uitstekend gehalte. Bovendien was het repertoire vrijwel geheel van eigentijdse composities en waar zangkoor voorts de stimulans noem de van de zeer oude en nog steeds nor, deden hierna „Sub tuum praesi- bloeiende kring, dank zij de jubila- dium" van Mozart alle recht weder- rissen. De waardering daarvoor deed devol. varen. Handels Concert no. 2 in bes, door een kist sigaren, het kamerorkest van de Rijnlandse Orkestvereniging, waarbij Scheepjes- kerk-organist J. M. L. Wesselingh de solo op zich nam, vormde een hij uitkomen door de aanbieding van Van de autoriteiten die de wed strijd geheel of gedeeltelijk bijwoon den noemen we o.a. burgemeester van Leimuiden, de wethouders van Schaik en Menken, de rector-magnifi- Pastoor J. Oudijk memoreerde de cus van de Leidse universiteit prof. Stempel op de parochie mooi slot van dit cultureel evene- moeilijkheden, waarmee velen he- dr. G. Sevenster, deken W. P. M. ment voor de Rijnstreek. den ten dage worden geconfronteerd Haring, dr. R. Leopold en mr. Spran- met het instandhouden van een ver- gers van de Culturele Raad van Avondfeest eniging. Hieronder ressorteert, aldus Zuid-Iiolland, de heer Ankcaerts van spreker, ook het zangkoor, maar niet d.e Fedecam der Belgische muziek- Tijdens de samenkomst 's avonds dat van de Groenendijk, dank zij de organisatie, vertegenwoordigers van in het Groenendijks parochiehuis, tact en het voorbeeld van de heren de Chr. Muziekfederatie en de Unie waar naast de jubilarissen en hun Wesselingh en Verkleij. Op muziek- van Muziekverenigingen, de heer echtgenoten de parochiegeestelijk- en toneelgebied hebben beiden zich Mar. van 't Woud van de KRO e.a. Tegen elf uur des avonds waren familieleden, leden van het op prijzenswaardige wijze bewogen, __o zangkoor en afgevaardigden van St. ja zelfs een stempel gedrukt op de de laatste tonen van dit machtige Gregoriusvereniging en Korenbond gemeenschap van de Scheepjeskerk- muziekfestijn verklonken. De federa- verzameld waren, opende deken P. parochie. J. A. Juffermans uit Zoeterwoude de rij van sprekers. In een gloedvolle rede benadrukte hij, in zijn functie van voorzitter heren J. Th. Wesselingh en Th. J. tie-voorzitter sprak toen een slot- woord, waarin hij dank bracht aan Wegens de verdiensten, aan kerk de organisatoren, de jury-leden, d« en geestelijkheid betoond, zijn de ere-gasten, de deelnemende vereni- -• gingen en aan ieder, die dank ver- van de Korenbond, hoe beide jubila- Verkleij onderscheiden met het per- (jiende Na dit slotwoord speelde de U„. soonlyk erekrws „Pro Ecclesia et Koninklijke Harmonie van Thorn het Pontifice'. Vervolgens overhandig- ben gesteld. Hierbij sprak hij de de de pastoor van de Scheepjeskerk- wens uit, dat de gouden zangers nog parochie de dirigent J. Th. Wesse- lang het parochiële zangkoor van de lingh, de Groenendijker, en zijn Groenendijk zullen dienen. De uitslagen van de kampioens- wedstrijd waren: Afdeling TJitmun- plaatsvervanger Th. J. Verkleij, de tenheid fanfare: Kunst en Arbeid te Als waardering voor het vele werk man die als Leiderdorper nimmer de Houten, Utr., 295 punten. Weldoen door Vermaak te Clinge, Zeeuws VI. 309 punten. Somerens Lust te Some- - ren, 329 punten kampioen met lof van echtgenoten mochten het genoegen zich een prijzend woord van pastoor de jury. Juliana, Limmel-Maastricht smaken de onderscheidingen op te Oudijk moesten doen welgevallen, 314 punten. de onderscheiding bij hun echtgeno- deed deken Juffermans de feeste- Rijn als een obstakel zag, de onder- lingen de draagmedailles toekomen scheiding. Onder luid applaus van de van de St. Gregoriusvereniging. De aanwezigen speldden de dames, die spelden. t De voorzitter van de St. Grego-" ten op. riusvereniging van het bisdom, pas toor De Wit uit Den Haag, zag in In het gezellig samenzijn dat hier- het Groenendijks zangkoor het meest op volgde, staken nog verschillende van de jury. Uitmuntendheid Harmonie: Hou- thems Muziekkorps, Valkenburg-Hou- them 344 punten, kampioen met lof levendige in de Rijnstreek, dat zijn sprekers op hun wijze een pluim op stempel drukt op het muzikale leven de hoed van de feestelingen en ver- x in dit gedeelte van Zuid-Holland, zorgden de familieden en zangers crum"te"Bakel 309 Beide jubiliarissen, aldus despreker, een programma, dat nog eens de hebben de schoonheid in de zang ge- vindingrijkheid en het artistieke zocht en gebracht en velen hiermee kunnen accentueerde. „De Groenvinken" zong het koor de missa „Sanctorum de infante The- resia" van Reffice. Op kundige wijze werd een en ander ten gehore ge bracht onder de directie van de heer A. Wesselingh, dirigent van de pa rochiekerk van Zoeterwoude. Receptie In het Groenendijks parochiehuis moesten de jubilarissen zich de fe licitaties doen welgevallen van ken nissen, collega-zangers uit andere parochies en vele parochianen. Hier bij werd het gemeentebestuur van Hazerswoude vertegenwoordigd door burgemeester A. Smit en zijn echt genote. Druk bezocht concert Jubilarissen, familieleden en be langstellenden waren 's middags in de' Groenendijkse parochiekerk bij een om te luisteren naar een feest- concert. Het programma werd ver zorgd door het Kamerorkest van de Rijnlandse Orkestvereniging, de so praan Heieen Verkleij, de tenor Jan Koot, de organisten W. Goedhart en J. M. L. Wesselingh en de hoboïst F. X. J. Wesselingh. Het Kamerorkest, dat onder lei ding stond van Otto Hamburg, gaf een gave en alleszins aanvaardbare vertolking van E. Fischers Concerto Grosso. De familieleden van de jubilaris sen leverden een demonstratie van cultureel kunnen. Begeleid door de hoboïst F. Wesselingh en de organist W. Goedhart legde de tenor Jan Koot al zijn vocale kunnen bloot. Met het „Ich will an den Himmel denken" van Bach kreeg hij daartoe alle ge legenheid. MEESTERLIJKE MUZIEK Ere-afd. Fanfare: St. Caecilia Me- rum-Herten 304 punten, Musis Sa- pur.ten kam pioen. Ere-afdeling Harmonie. St. Adria- nus te Naaldwijk 257 punten, Vlijt en Volharding, Alphen N.-B., 299 p. Eendracht, Tegelen 322 punten kam pioen. Superieure afd Fanfare: Irene, Grotebroek 302 punten. SI Martinus, Urmond 334 punten, kampioen met lof van de jury. Superieure afd. Harmonie: R.K. Gildebondsharmonie te Boxtel 332 punten met lof van de jury Konink lijke Harmonie Thora 349Vi u. kam pioen met lof van de jury. rende langere of kortere tijd de wed strijd bijwoonden mag gelden als 'n ™rr.-tt O teken, dat men in steeds breder kring 1V|||' I ïptc WPtPIl het streven der muziekorganisaties xi/to tilivii als belangrijk beschouwt. Daarna begon de wedstrijd, waar- Vraag: Namen van enkele missie- aan 14 verenigingen deelnamen. De genootschappen er uit hoeveel kar- verenigingen, die we hoorden, kun- dinalen bestaat het Heilige College, strijd gehouden-van de R.K. Fede- nen tQt de beste gekend worden, De namen van de door U bedoelde JStrild fa h5 die de afdelmgen uitmuntendheid, missiegenootschappen zijn niet ge- Nederland. Deze wedstrijd is Set ere. en superieure afdelingen uit- wii.ird iw dm- w«» Gisteren werd in de Stadsgehoor zaal te Leiden de kampioenswed- grootste gebeuren in de katholieke komen Het zijn de verenigingen die muziekorganisatie, een gebeuren dat doQr de diverse bonden werden ge wijzigd. Deze zijn dus: Het Pause lijk Genootschap tot Voortplanting «Pd Hand^blats vindt' DiMaar was selecteerd naar de behaalde resulta- nootschaper °H. Khish^idf liet Pau- Nederland plaats vindt. Dit jaar was ten op de federatieve bondsconcour- selijk Liefdewerk van de H. Petrus de organisatie in handen van de r.k. sen De beoordeling was in handen en Het Apostolaat der Hereniging. tt*?? i1111216 htn Ut van een bestaande uit de heren Het Heilig College bestaat tegen- Zuid-Holland, en deze bond had de Jos de Klerk, Haarlem; prof. ir. H. woordig uit 85 kardinalen. Door het oude sleutelstad, bekend als centrum H Badings, Bilthoven en Henri overlijden van enkele leden, is dit van wetenschap, uitgekozen om nu trends, Aerdenhout. Het beoordelen aantal op het ogenblik echter terug- ook nog te zijn een centrum van was n-et gemakkelijk. Vooral de gelopen tot 81. kunstuiting. We zeggen hiermee niet teveel. Het gaat over een kunst die hier gebracht werd door amateurs* en wie de prestaties heeft beluisterd zal zonder enige reserve zijn ver wondering uitspreken over het ge hoorde en ook over het feit, dat men door beoefening van de muziek als amateur op zo grote hoogte kan op klimmen. Opnieuw werd getoond dat de blaasmuziek als tak van volkscultuur hoog ta Nederland mag "^etaie^Wamondlrweg de St. Adelbertvereniging, waarvan worden gewaardeerd. 3- onVerwacht bezoek zonder dat zij de he" Fehmers mede-oprichter is De wedstrijddag werd begonnen ook maar enig vermoeden konden geweest, vervolgens spraken nog de met een H. Mis in de Kapel van de hebben wat hiervan wel de oorzaak 2f voorzitter van het R.K. Armbe- Eerw. Zusters Carmelitessen. Daar- was. Pastoor J. J. C. M. Looijaard s|-uur» alsmede de heer Van Eisen na begonnen de grote bussen uit het uit Oegstgeest liet hen echter niet s Y0?1? 5 de Kath. Actie. Al- lang in het onzekere. Nadat hij een len hebben de bijzondere eigenschap- schets had gegeven van het actieve Pen, de rldde.r m 'llcht xx, xc* ««v/x «v. zcuwvvxv. leven van de heer Fehmers, ook op gesteld, daarbij zlJn grote verdiens- voorzitter, dr. J. Sweens, de kam- kerkelijk en sociaal terrein, kwam ten accentuerend voor de vele orga- pioenswedstrijd geopend. Hij ver- hij met de verheugende mededeling, nisaties. welkomde de aanwezigen en met dat het Zijne Heiligheid de Paus be- De heer Fe.-.iers heeft woorden van dankbaarheid werd geconstateerd, haagd had de heer Fehmers te be- dank gericht aan Z.H. de Paus, die dat er een toenemend meeleven is noemen tot ridder in de Orde van de hem deze onderscheiding heeft wil- met het streven der organisaties om H. Gregorius de Grote. De pastoor len doen toekennen, en tot de spre- de amateuristische muziekbeoefening verzocht mevr. Fehmers deze hoge kers, waarbij hij nog enkele facetten te bevorderen, tot groter uitgroei te onderscheiding bij haar man op te van zijn werkzaam leven naar voren brengen en het muzikale peil te ver- spelden. heeft gebracht. Nadat alle aanwezigen Hierna voerden het woord de heer de geridderde de hand hadden ge- Noordman, namens de St. Vincentius- drukt, werd ter ere van deze heug- vereniging, de heer Van xzeao vbgk lijke gebeurtenis het glas geheven. noorden en het zuiden, uit het zui den vooral, de stad binnen te rijden. Om 12 uur werd door de federatie- hogen. Dat vele autoriteiten gedu- Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur MINDER WIND Veel bewolking met vooral aanvankelijk plaatselijk regen. Weinig verandering in tempe ratuur. Matige noordoostelijke wind, aan de kust aanvankelijk nog krachtig. HELSINKI mist -1 STOCKHOLM onbew. 5 1 OSLO onbew. 0 -6 KOPENHAGEN mist 5 1 ABERDEEN zw. bew. 2 -4 LONDEN geh. bew. 7 4 AMSTERDAM regen 5 3 BRUSSEL regen 6 5 LUXEMBURG regen 6 PARIJS geh. bew. 9 8 BORDEAUX regenbui 14 7 GRENOBLE regen 17 10 NICE geh. bew. 12 11 BERLIJN regen 5 2 FRANKFORT regen 7 5 MüNCHEN geh. bew. 11 -1 ZüRICH zw. bew. 10 3 GENèVE zw. bew. 3 5 LOCARNO regen 8 6 WENEN mist 5 3 INNSBRUCK zw. bew. 14 14 ATHENE zw. bew. 22 12 ROME zw. bew. 16 14 AJACCIO geh. bew. 16 15 MADRID mist 5 MALLORCA zw. bew. 19 14 LISSABON half bew. 18 8 PAUZE Morgen: Cathérine Labouré, t 1876 te Parijs. DE „WONDERBARE" MEDAILLE. Men behoeft geen geloof te hechten aan de verschijningen, die in 1830 en 1831 de jonge kloosterzuster Cathé rine Labouré van Maria ontving, maar persoonlijk hebben wij geen grond aan de echtheid ervan te twij felen. De Kerk viert vandaag het feest van de Wonderbare Medaille (het voornaamste vizioen was op 27 november 1831) en morgen het feest van de erg nuchtere boerendochter Cathérine Labouré, die op wel heel onverwachte wijze tot vertrouwe lijke gesprekken met de Moeder des Heren werd opgeroepen. Het gebeur de de eerste keer namelijk midden in de nacht, midden in Parijs. Zij ontmoette Maria, die gezeten was in de stoel van de rector, in de hel ver lichte kapel. Daar maakte de Moe der Gods haar verlangen bekend, dat er een medaille zou worden ver spreid, die om de talrijke gebedsver horingen met recht de „Wonderbara" wordt genoemd. PUZZEL Nr. 535. Horizontaal: 1 zeehond, 4 graafwerktuig, 7 gem. in N. H., 8 slede, 9 vreemde munt, 10 kleine ka beljauw, 11 voorgeschreven kerkge bruik, 14 vis, 15 de, 12 machtige go den der Germanen, 17 oude bena ming voor liter, 19 kleefmiddel, 21 bijwoord, 22 bijwoord, 23 onderricht, 24 keurig. Verticaal: 1 opstootje, 2 rivier in Duitsland, 3 grote aap, 5 badplaats in Frankrijk aan de voet van de Py reneeën, 6 stad in Frankrijk, 10 lig gende, 12 stapel, 13 tegenzin, afkeer, 16 ongaarne, 18 vlaktemaat, 20 voor- PUNT „Gisteravond heb ik kantoorwerk mee naar huis genomen. Waarom zou ik dan mijn was niet naar kantoor mogen meenemen?"

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3