SeGeidóeSoiVtant KEKKONEN KEERDE GERUSTGESTELD TERUG Defensiebesprekingen voorlopig van de baan Oppositie moet haar mond houden Rockefeller sr. blijft nog Z°hzmm TWIN! In verband met de opgeviste tank eweklw zn/we! Paus 80 jaar Komplot tegen Nasser ontdekt Verdwenen Italiaan is naar alle waarschijnlijkheid vermoord De Gaulle en Macmillan De overstromingen in Somaliland MAANDAG 27 NOVEMBER 1961 52ste JAARGANG No. 15486 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Kekkonen ditmaal nog ontsnapt Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Telef. 2 0 9 3 3 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 0 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tossen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., f 7,50 p. kw„ Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50 Premier Chroesjtsjov van de Sowjet-Unie ziet voorlopig af van defensie besprekingen met Finland, maar hij wil dadelijk overleg met Finland als de ontwikkeling in Noord-Europa en het Baltische gebied daartoe aanlei ding geeft. Dit is het resultaat van de bespreking van vrijdag te Novosibirsk (Siberië) tussen Chroesjtsjov en de Finse president Kekkonen. Tijdens een maaltijd in het Kremlin heeft Kekkonen gezegd, dat Chroesjt sjov, zoals altijd, veel begrip heeft getoond voor de houding en de wensen van Finland. De beide landen hebben een overeenkomst gesloten, op grond waarvan de wederzijdse handel in 1962 met 25 procent zal worden uitgebreid. Dit komt neer op een bedrag van 50 miljoen roebel (circa 200 miljoen gulden). In een officieel communiqué wordt deze overeenkomst „een belangrijke stap naar verdere versterking van de economische banden tussen de twee aan elkaar grenzende en elkaar vriendschappelijk gezinde staten" genoemd. RADIO-REDE VAN DE PRESIDENT President Kekkonen heeft zondag avond in een radiorede kort na zijn terugkomst uit Rusland, een beroep gedaan op de Finnen, die geen ver trouwen hebben in de vriendschap met Sowjet-Rusland, iedere actie of verklaring te vermijden die tot ge volg zou kunnen hebben, dat het vertrouwen in Finlands neutraliteit wordt verloren. Wanneer Rusland het vertrouwen in Finland verliest, zou dat de fout van de Finnen zijn, aldus Kekkonen. „Een goed verlie zer is dikwijls beter dan een slechte winnaar", zo zei hij. Kekkonen gaf een overzicht van de achtergrond van zijn bezoek aan de Sowjet-Unie en de ontwikkelin gen sinds de Russische nota van 30 oktober. In deze nota worden defen- siebesprekingen voorgesteld wegens het „gemeenschappelijk gevaar" van die zich in de internationale toestand zouden kunnen voordoen", aldus de president. Dit zal echter van de Fin nen zelf afhangen, het wordt tijd op te houden met „de onrealistische po litiek, die voornamelijk door per soonlijke bitterheid is veroorzaakt, er waarvan de voorstanders al in het slop geraakt zijn". Deze mensen zouden door zich terug te trekken „hun land op de meest patriottische manier, die mogelijk is, dienen door bij te dragen aan de veiligheid van de staat". De angst voor West-Duitsland. De „Prawda" schrijft, dat de West duitse marine „snel sterker wordt" en dat de Bondsrepubliek weldra de zeestrijdkrachten van de Navo zal beheersen, zoals ze nu al de land strijdkrachten van de Navo over heerst. De Sowjet-Unie, aldus het blad, is okkoord gegaan met het uitstel van het militaire overlég met Finland, hoewel Rusland de verzekeringen van de Scandinavische staatslieden, die pogen te bewijzen, dat de „Duitse militairistische wolf een zachtmoedig lam is geworden", niet kan aanvaar den. De politici van de Scandinavi sche landen zien niet of willen niet zien, dat 't Baltische commando niets anders is dan 'n scherm voor de ver sterking van de Westduitse marine. West-Duitsland, dat het sterkste land in het Atlantische blok is, legt Dene marken en Noordwegen zijn wil op en dit keer hoeven de Nazi-generaals niet te landen in het fjord van Oslo of de versperringen aan de Deense grens te doorbreken. Een woordvoerder van de KX.M. heeft medegedeeld, dat gouverneur Nelson Rockefeller zijn vertrek uit Nederlands Nieuw-Guinea „voor en kele dagen" heeft uitgesteld. Mogelijk houdt dit verband met het feit, dat zaterdagmorgen een leeg benzineblik is oupgevist bij het Fre- rik-Hendrik-eiland, tussen de Eilan denrivier en Merauke. Nelson Rockefeller heeft op een persconferentie in Merauke, waar ook gouverneur Platteel aanwezig was, verklaard thans officieel de gelegen heid te hebben zijn diepe erkente lijkheid te betuigen jegens zijn Neder landse collega en diens medewerkers voor wat is gedaan in verband met het opsporen van zijn zoon. „Mijn dochter en ik zien in het vinden van een benzineblik een goed voor teken. Wij keren daarom nog niet naar huis terug", aldus Rockefeller, die voorts zei zeer onder de indruk te zijn van de loyaliteit der Pa poea's in dit gebied en van hun ver langen de autoriteiten behulpzaam te zijn bij de nasporingen. Hij noem de speciaal de twee Asmatters die van de prauw sprongen en elf uur liepen om in Agatsj alarm te slaan, welk feit door resident Eibrink Jan sen buitengewoon werd genoemd. Nadat de „Snellius" in Merauke was aangekomen met wat de ben zinetank scheen te zijn van de buiten boordmotor van de gekapseisde boot, begaf de heer Wassing zich aan boord. Hij scheen ervan overtuigd te zijn, dat de opgeviste tank de tank was die Michael gebruikte om te po gen de kust te bereiken. Gouverneur Rockefeller verklaar de: ,,Dit is een kritieke periode. Als er een redelijke kans is dat Michael gevonden wordt, dan wil ik hier zijn." Sommige opsporingsfunctionaris sen zijn pessimistisch, omdat de tank gevonden werd zo ver op zee, 36 km. ten westen van Frederik-Len- drik-eiland. In het dorpje Bleckden, nabij Geilenkirchen in West-Duitsland, heeft de 37-jarige Belgische spoor wegarbeider Joel Bourland uit Qua- regnon in België, zijn uit Brussura (Nederlands Limburg) afkomstige Nederlandse, 31-jarige echtgenote met een radiosnoer door wurging om het leven gebracht. N.V. Tabaksfabriek J. Gr (Advertentie) Zaterdag heeft Paus Johannes XXIII 'in uitstekende gezondheid zijn 80ste verjaardag gevierd, zij het dan dat hij zijn arbeid van elke morgen normaal verricht heeft. Hij ontving een aantal pelgrims uit Bergamo en buitenlandse gasten on der wie de vice-president van de Duitse Bondsdag, Dr. Jaeger. 's Morgens bezocht de Paus het priestercollege van de Propaganda Fide, dat op de Janiculus gelegen is. Het was de 100ste trip, die de Paus in Rome maakte sinds hij Paus ge worden is. De H. Vader droeg de H. Mis in 't college op en sprak daarna de stu denten in de aula toe. Een onbekend gebleven Neder landse automobilist heeft in de nacht van zaterdag op zondag nabij Stutt gart, op de autoweg naar Ulm, een kettingbotsing veroorzaakt en is met zijn zwaar beschadigde auto op de vlucht geslagen. De Nederlander was op het door regen natte wegdek aan het slippen geraakt en daarna aan de rechter kant van de autoweg blijven staan. Door de duisternis en mist merkten achter hem komende automobilisten zijn wagen te laat op, zodat binnen enkele minuten tijds acht peronen- auto's en een vracthtauto daar tegen opvlogen. Door deze massale botsing werden vier personen ernstig, en 2 licht gewond. Westduitse agressie. Kekkonen zei, dat het niet nodig zou zijn dergelijke besprekingen te houden, wanneer de Sowjet-Russische leiders zeker kon den zijn van Finlands vriendschap pelijke houding en neutraliteit. De president zei, dat de Sowjet- Russische daad met het oog op de acute internationale spanning en het wantrouwen omtrent de Westduitse bedoelingen begrijpelijk was. Iedere staat wil zijn eigen veiligheid waar borgen. „Wij moeten dit ook kunnen begrijpen in het licht van de geschie denis, vanuit Sow jet-Russisch oog punt gezien". In zijn besprekingen met staats lieden zowel uit het Oosten als uit het Westen had hij opgemaakt, dat hec een grote fout zou zijn te gelo ven, dat er geen oorlogsgevaar be stond. Het gevaar is integendeel niet gering", aldus Kekkonen. „Er bestaat hoegenaamd geen twij fel aan, dat wij onze politiek van neutraliteit kunnen voortzetten on danks welke veranderingen dan ook, ZOEKT U EEN goed Anker Horloge voor 30.- en f 40.- of het al lerbeste van f 200 - en f 300.-? v. d. WATER, Haarl^traat 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. In Egypte zijn negen mensen gear resteerd, die betrokken zouden zijn geweest bij een komplot om presi dent Nasser te vermoorden, zo is zon dagavond officieel in Cairo meege deeld. In de officiële verklaring wordt gezegd, dat een van de vier gearres teerde Franse functionarissen bekend heeft, dat de vier Fransen in de V.A. R. hadden willen spioneren en dat „zelfs de Franse regering een plan had ontworpen om president Nasser te laten vermoorden". De Franse missie in de V.A.R., aldus de verklaring, heert een spionagekom- plot gesmeed, geld uit het land ge smokkeld en op machines van de Zwitserse ambasade pamfletten laten drukken. Eén van de Fransen, een zekere Bellivier, zou bekend hebben, dat man had opgedragen „politieke, economische en militaire gegevens over de V.A.R. te verzamelen" Hij zou ook gezegd hebben dat Matteri de voorzitter van de Franse commissie voor activa in Egypte, opdracht had gehad om „zo mogelijk een staats greep te doen". De Franse regering is van de ar restatie in kennis gesteld door de Zwitserse regering. Deze behartigt de Franse belangen in Egeypte. De betrekkingen tussen Frankrijk en Egypte zjjn verbroken na het Suez- avontuur van 1956. In de verklaring wordt voorts ge zegd, dat er behalve de vier leaen van de Franse missie ook een Franse advocaat, een Griekse journalist, een journalist van Italiaanse af komst en twee vrouwen zijn gear resteerd. De geheime dienst van de V.A.R. had de activiteit van de groep al 18 maanden gevolgd. Frankrijk had een officier van zijn geheime dienst, „een bekend deskundige op het terrein van moordaanslagen", j3fr. ëes^uur^ Hij gaf voor De Portugese president Americo Thomaz brengt met zijn echtgenote een dat hij het „congres in Alexandrië, 5-daags staatsiebezoek aan Spanje. Foto: president America Thomaz (links) waarop de Arabische landen over de en het Spaanse staatshoofd generaal Francisco Franco bij aankomst op het oliepositie spraken, wilde bijwo- stadhuis van Madrid voor het gala-diner. Op de achtergrond mevrouw nen Gertrudes Thomaz (links) en Dona Carmen Polo de Franco. Hij had duizenden guldens op zak Sinds zaterdagmorgen speurt de re cherche van Amsterdam naar de Ita liaan Bruno Colombo, die sinds 12 no vember vermist is. Men vermoedt dat hij vermoord is en beroofd van vele duizenden guldens. Drie andere Ita lianen zijn met de noorderzon uit Amsterdam verdwenen. De Italiaan, die vermist wordt, is vertegenwoordiger van de schoenen fabriek van zijn broer: Italo Colombo. Laatstgenoemde heeft aan de politie In de Russische kerk in Den Haag is de heer Louis Hierck volgens de Slavisch-Byzantijnse ritus in de echt verbonden met mej. Cornelia Guyt Foto: Pope Gabriel laat de bruid drinken uit het wijnglas. Bruidegom en bruid drinken samen uit één f las als symbool van de gemeenschap van de goederen. President De Gaulle is zondag middag van zijn besprekingen met de Britse premier Macmillan in de Franse hoofdstad teruggekeerd. Volgens Franse officiële kringen zijn deze besprekingen „hoogst be vredigend" verlopenDe verschillen in opvatting tussen beide staatslie den, hoe de Russen aan te pakken, zijn volgens deze kringen „verre van onverzoenlijk". Er zou alle reden zijn om aan te nemen, dat generaal De Gaulle het met premier Macmillan eens is geworden over de wijze, waar op de Sowjet-Unie zou moeten wor den benaderd. Beslissingen werden uiteraard niet genomen, dat zal pas geschieden na afloop van de serie bilaterale bespre kingen, die op het ogenblik in het Westelijke kamp gaande zyn en be gonnen met de besprekingen tussen Kennedy en bondskanselier Ade nauer. Deze laatste zou in de loop van de komende week in Parijs een ontmoeting hebben met president De Gaulle, als hij niet door ziekte ver hinderd is. Bij 'n kettingbotsing op de weg tussen Londen en Birmingham zijn zondag negentien auotomobisten ge wond van wie drie zwaar. Het on geluk was het gevolg van mist. Koningin Elizabeth van Enge land en haar gemaal zijn zaterdag ochtend in Freetown, de hoofdstad van Sierra Leone aangekomen voor 'n bezoek van een week. Dit is het derde land dat het koninklijk paar op zijn huidige reis bezoekt, na Ghana en Liberia. meegedeeld, dat een groot bedrag mèt zijn broer verdwenen is. Hij was door zijn broer het laatst opgebeld op 11 november. De politie is er tot nu toe achterge komen, dat Bruno Colombo in zijn witte Alfa Romeo nummer Ml 486822 Giulietta TI van Brussel naar Am sterdam is gereden, dat hij zich daar in verschillende Italiaanse restau rants en espresso-bars heeft opge houden en in een espresso-bar aar de Leidsestraat kennis heeft gemaakl met drie landgenoten en een meisje Twee Italianen stonden in een hotel aan de Marnixstraat ingeschreven als studenten, de derde was horlogema ker en woonde op een particulier adres. De twee Italiaanse studenten moeten door de vertegenwoordiger zijn uitgenodigd om mee naar Brus sel te rijden. Bruno Colombo zou eerst het meisje thuisbrengen, terwijl de studenten hun koffers gingen pak ken. In de Marnixstraat zouden zij worden opgehaald. Het meisje is de studenten op 14 november tegenge komen en was verbaasd, dat zij niet naar Brussel waren vertrokken. Op haar vragen kreeg zij ontwijkende antwoorden. Bij het onderzoek door de politie is' gebleken, dat de Itali aanse studenten met de meest moge lijke haast hun pension aan de Mar nixstraat hebben verlaten. Ook de horlogemaker is er vandoor gegaan zonder daarvan bericht by zijn baas aefhter te laten. Het moet de Italianen, volgens de verklaring van het meisje, bekend zyn geweest, dat de Italiaan vele dui zenden guldens op zak had. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Bij de overstromingen in het stroomgebied van de Dsjoeba in Somaliland zijn ongeveer tweehon derd mensen omgekomen en drie honderdduizend dakloos geworden. In één streek zijn 225 dorpen ver woest of van de buitenwereld af gesneden. Van 68 van deze dorpea heeft men in het geheel niets meer gehoord. Een hulpbrigade van het Ameri kaanse leger is vrijdagavond reeds per vliegtuig uit Zuid-Duitsland naar Somaliland vertrokken om de slachtoffers te helpen. Britse transportvliegtuigen hebben zaterdag voor het eerst voorraden boven het rampgebied uitgeworpen. Ook zaterdag werd het rampgebied nog door stortregens geteisterd, zo dat reeds verzakte woningen in stortten en voedselvoorraden ver loren gingen. W isselvallig De afgelopen nacht nam de wind rondom het cenrtum van een depres sie boven Frankrijk aanzienlijk in kracht toe. Dit windveld breidde zich ook tot onze omgeving uit. Ver wacht wordt, dat het weer aanvan kelijk nog onder invloed van deze storing zal staan. Later is er tijde lijk enige verbetering mogelijk op de nadering van zwakke rug van hoge luchtdruk. Deze rug neemt echter in beteke nis af ten gevolge van een zeer die pe depressie, die bij iJsland tot ont wikkeling is gekomen. Het ziet er naar uit, dat deze depressie zijn invloed later naar de Noordzee zal gaan uitbreiden. Het weer blijft dan ook wisselvallig. Zon- en maanstanden 28 Nov.: zon op 08.20; onder 16.35; maan op 22.31; onder 12.51. Hoogwaterstanden 28 Nov.: v.m. 7.04; n.m. 7.22. KORRELTJE Overal is de moederliefde het ry le tte van alle menselijke gevoelen*.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1