S)e £aidóe@oti/*a/nt S0EBANDRI0 DOET „CONSTRUCTIEVE VOORSTELLEN" Rockefeller jr. nog niet gevonden „Oprechte wil tot samenwerking" Kennedy en Voorafgaande verklaring bederft veel Krachtiger optreden in Kongo DINSDAG 21 NOVEMBER 1961 52ste JAARGANG Indonesië No. 15481 Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wil onderhandelen met een „onoprecht" Nederland Telel 2 09 35 Red 2 0 0 I 5. 2 5 5 9 4 Advert 208 2 6 Klachten Oeeoreine 3 3 8 3 9 (tossen 17 30 en 19.00 n.) Otro 10 30 03 ADonp t 0,59 p t 2.55 p mnd. f 7.50 p. kW.. Franco p.p f 8.-. Adv. II et p. mm., Telefoontjes 1,50 1. Van de daarin voorgestelde be sprekingen wordt geen heil ver wacht, omdat Indonesië van dag tot dag herhaalt, dat het volledig vast houdt aan de eis, dat het bestuur over West Nieuw-Guinea wordt over gedragen aan Indonesië. Daartegen over is Nederland bereid, dat be stuur over te dragen aan een inter- Het is duidelijk, dat dit stuk niets nationaal orgaan, opbouwends bevat en dat het slechts 2. In de ontwerp-resolutie van In- bedoeld is als stuk in het Nederland- dja WOrdt in het geheel geen gewag se schaakspel tegen indonesië. gemaakt van het recht van zelfbe- De welgemeendheid van Neder- schikking, noch van het inwinnen van De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio heeft land in zijn proces van de kolonisa- de mening der bevolking van Nieuw- aan de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zeven „construe- tie kan worden afgemeten aan zijn Guinea. De woordvoerder legde er de tieve voorstellen om te komen tot een eervolle oplossing van de kwestie- houding tegenover het onafhankelijke nadruk op, dat het juist gaat om de Nieuw-Guinea" aangeboden. Indonesië. „Zolang Nederland zich toekomst van de Papoea's. niet verzoend heeft met de Indonesi- 1. Bij beide partijen moet de oprechte wil en vastberadenheid bestaan sche onafhankelijkheid, zal het in de om te komen tot een nieuwe geest van samenwerking, zonder welke elke grond een koloniale mogendheid concessie van Indonesische zijde verkeerd zou worden uitgelegd en op- blijven", meende Soebandrio. gevat als een teken van zwakheid. a 1 VOORSTEL VAN INDIA AüCllHUCr 2. Indien het voorgaande door beide partijen wordt aanvaard als grond- j)e delegatie van India in de V.N. slag voor een toenadering, zou de Nederlandse bereidheid om van haar heeft maandag aan de Assemblée óf- President Kennedy en bondskanse- bevoegdheden in West-Nieuw-Guinea af te zien, ten volle kunnen worden ficieel een voorstel ingediend voor lier Adenauer hebben maandag «n het benut voor het welzijn van de bevolking aldaar, voor de oplossing van het een hervatting van het overleg tus- Witte Huis hun eerste besprekingen geschil en voor een hervatting van een vriendschappelijke samenwerking sen Indonesië en Nederland in de gehouden. Aan het onderhoud waren tussen Nederland en Indonesië. kwestie Nieuw Guinea. Dit overleg langdurige conferenties tussen West- zou moeten geschieden onder auspi- duitse en Amerikaanse raadgevers ciën van de voorzitter van de Assem- voorafgegaan. blée der V.N. De besprekingen zullen dinsdag- Nederland kan echter deze door In- middag te circa vijf uur worden her dia ingediende resolutie niet aan- vat. vaarden. De woordvoerder der Ne- Adenauer heeft een lichte kou gevat, derlandse delegatie, die dit mede- Als gevolg hiervan heeft men een de partijen rijn t inte^reteren"en deeldf. er op dat met alle diner. waaraan maandagavond dr. te formuleren, als deze partijen maar waardering voor de goede bedoelin- Adenauei met Amerikaanse rege- VORSTELIJKE DANS IN GHANA werkelijke zin van de volledige soe vereiniteit over Indo «esië die zon der twijfel op gelijke wijze door bei- bezwaren kleven. afgelasten. 3. „Wij nemen nota van - en er kennen de verplichtingen, die de Ne- uw ...u. T-,. derlandse regering sedert 1950 op de vaste wil hebben om te komen ifc aan resolutle twee rmgsleiders zou aanzitten, moeten zich heeft genomen jegens de bevol- tot een schikking op eervolle voor- king van West-Irian, in zoverre deze waarden, verplichtingen dienstig zijn voor het welzijn van deze bevolking en kun- 5. Indonesië is „in beginsel bereid nen leiden tot vriendschap tussen In- tot onderhandelingen met Neder land". zoals deze zijn voorgesteld door enige leden van de Algemene 4. „Door het uit de weg ruimen Vergadering. van de hinderpaal, die in de weg 6. „Indien voor een eervolle oplos- staat aan het opgeven door Neder- gjjjg ajs vorenbedoeld, een tijdelijke land van het complete gezag in In- peri0de nodig is, waarin de V.N. een donesie, is Nederland in de gelegen- aan(jeel zouden hebben, zal Indonesië heid, zijn officiële on officieuze be- <jaaraan zjjn volle medewerking en loften m te lossen, dat het voorma- steun verlenen" lige Nederlands Indië een nationale eenheid vormt". 7. Beide partijen moeten zich ont- Het zijn deze verplichtingen van h°uden daden °f Pogingen die na 1950 en de beloften van voor dat zouden kunnen worden opgevat als jaar - onder meer de overdracht in e?" eenzijdige stap, welke zou voor- uitlopen op een jplossing van het geschil in zijn eigenlijke samephang. NEDERLANDSE POLITIEK Vóór de indiening van zjjn zeven punten legde dr. Soebrandio een verklaring af, waarin hij o.a. zei, dat Door de overeenstemming die vrij- Indonesië niets voelt voor een uit- dag j.l. tegen middernacht over spraak door het Internationale Ge- het in 1962 te volgen loonbeleid tus- rechtshof, omdat het hof de plaats sen de regering en het in de Stich- "iet ls v°°r >?et °P'°ssen van koloma- ting van de Arbeid georganiseerde le vraagstukken, bedrijfsleven kon worden bereikt, is Het Nederlandse voorstel ziet er een zwaar en zeer moeilijk brok uit mogelijk oppervlakkig zeer aantrek- de sociaal-economische problematiek kelijk uit Doch wanneer men de ach- voor de eerstkomende maanden weg- tergrond er van kent en men weet, genomen. In feite tegen veler ver- hoe onwaarachtig de Nederlandse wachting in heeft men althans een politiek is, moet het onmiddellijk theorie en zelfs een concrete formule duidelijk worden, dat de Nederlandse gevonden om de tegenstellingen te ontwerpresolutie onoprecht en niet overbruggen, die in een reeks voor- ernstig gemeend is. afgaande besprekingen aan het licht Geredde Nederlander bleef op het vlot SPEL EN KNIKKERS MICHAEL ROCKEFELLER Dank zij de zeer goede samenwer king tussen binnenlands bestuur en de Koninklijke Marine is het - zoals gemeld - gisteren een Neptune vlieg tuig van de Marine Luchtvaartdienst gelukt een der twee drenkelingen, die sinds zaterdag aan de Zuidkust van Nieuw-Guinea werden vermist, op te sporen, waarna deze korte tijd later kon worden opgepikt. Naar de andere drenkeling de Amerikaan Michael C. Rockefeller, wordt nog steeds gezocht. De geredde was de heer R. Wassing, wetenschappelijk ambtenaar van het kantoor Bevol kingszaken, die Rockefeller vergezel de op een reis /an twee maanden ter inzameling van etnografische ge gevens ten behoeve van het museum voor primitieve kunst te New York. Rockefeller en Wassing waren za terdagmorgen met een zgn. catama ran (twee aan elkaar gebonden prauwen met e^n platform er op) on derweg van Agats naar het dorp Atsj aan de Zuidwestkust van Nieuw- Guinea. Deze tocht voerde gQdeelte- lijk over open zee. In de catamaran bevonden zich ook twee Asmatters. Op een gala-avond in het Staatshuis In Accra, de hoofdstad van Ghana, hebben koningin Elizabeth van Engeland en president Kwame Nkroema (foto) de High Life-dans gedanst. Volkomen bij verrassing stapten zij samen op de dansvloer toen de band begon te spelen. Prins Philip (achter grond) danste lachend met mevrouw Nkroema. waren getreden. Een soort sleutel - delaars een ombuiging van de sue* 0I kort gezegd - waarvan mag worden ceslijn teweeg heeft gebracht. Men den getoetst, waarbij er voor de be- Ongeveer ter hoogte van de noor delijke monding van de Eilandenri- le" nog aan de harde praktijd wor- vier is de catamaran mogelijk ten gevolge van een ruwe zee, volgelo- gehoopt, dat de praktijk alle betrok- zou daarmee aan de deskundigheid drijven die niet of nauwelijks uit de pen, maar niet gezonken. De Asmat- kenen Julst zo zal bevredigen, als van staatssecretaris Roolvink afbreuk winst kunnen betalen, nogal eens ters sprongen over boord en zwom- de verdragsluitende partijen van vrij- kunnen doen. Maar het is in ieder zware beslissingen t.a.v. de prijscon- mex. naar de wal, waarin zij zich on- 3.1. erkentelijkheid hebben ge- geval wel zeker, dat dr. Veldkamp sequenties zullen moeten worden ge- middellijk naar Agat spoedden. Daar toond voor het geboekte resultaat. op zijn minst een grote In de lange rij van moeizame on- handelings-tactiek in het derhandelingen over het loonbeleid, heeft binnengebracht die - die sedert de bevrijding het Buiten- met zijn onbestreden deskundigheid ging per 1 juli a.s. niet verdwenen, gewoon Besluit Arbeidsverhoudin- en ervaring - voor een aanzienlijk ook al willen de werkgevers die zelfs gen en later in mindere mate, maar deel van het succes heeft bijgedra- uit de winst betalen. Men mag ech onder- troffen. Voorts is de kritiek van brachten zij bericht uit, waarna een overleg werknemerszijde inzake de door de bootje werd ingezet om de twee tezamen regering aangekondigde huurverho- overgebleven drenkelingei op te sporen. De catamaran werd omstreeks vier uur zondagmiddag gesignaleerd, doch Rockefeller zondagochtend omstreeks acht uur ongeveer ter hoogte van de zuidmonding van de Eilandenrivier, drijvend op twee lege jerrycans naar de wal was gezwommen, maar de heer Wassing wist niet of hij het ook gehaald had. Er stond een sterke stroom. Op dat ogenblik waren de drenkelingen vijftien mijl van de kust. Op het ogenblik zoekt de „Tasman" intensief naar de vermiste op de plaats, die de heer Wassing heeft aangeduid, terwijl ook de M.L.D. weer een vliegtuig boven het gebied heeft. Nederlandse autoriteiten in Hol- landia zeiden dat er „goede hoop" is dat Michael Rockefeller veilig de kust bereikt hééft. De reis van de vader Gouverneur Rockefeller is op weg naar Nieuw-Guinea, maandag in Ho nolulu aangekomen. Van Honolulu zal hij vandaag (dinsdag) - met een gecharterde Boeing rechtstreeks naar Biak vliegen. Vb de Nederland se autoriteiten wordt een transport per watervliegtuig van Biak naar Agats geregeld. Agats wordt be schouwd als de plaats vanwaar het best een onderzoek naar de vermiste Michael Rockefeller kan worden ge leid. Uit Agats zijn reeds bevolkingspa trouilles uitgestuurd om de betrok ken kuststreek uit te kammen. Ook een Cessna-vliegtuig van de zen- dingsluchtvaartvereniging, bestuurd door de pilote Betty Green, nam dinsdagochtend vroeg deel aan het zoeken. WITTE KRUIS w de echte PIJNSTILLER tegen hoofdpijn, kiespijn, griep, reumatische pijnen etc. (Advertentie) toch nog op vrij intensieve wijze de gen. Het valt te hopen, dat zulk een al verheugd zijn over de dosis goede wat ver naar zee in zuidelijke rich- „vrijere loonvorming I en II nodig gunstig resultaat ook nog op andere wil tot samenwerking, die aan de ting afgedreven. debetoon niet stellen, dat ...v.. uu, Als men plotsklaps alles in het sociale vlak meer kibbelt, zal de verdeling van de drenkeling, die Vassing bleek te zijn stuk rozegeur en maneschijn is geworden, knikkers wel zonder ruzie kunnen en, naar gemeld werd, in goede wel de „toverformu- verlopen. stand verkeerde. Hij deeldr mee, dat DE BERL1JNSE MUUR WORDT DIKKER maakten, is er nagenoeg nimmer van moeilijke punten (kinderbijslag, emi- alle zijden zó vlot getuigd, Jat men gratiebeleid e.a.) zal volgen, elkaar met redelijke argumenten over en weer had weten te vinden. Zeker iye willen met bovenstaand vreug is, dat - naar het politieke terrein TT gezien - sinds het optreden v socialistisch oppositie op het iui>k6vuj wi irnj.. van bet loonbeleid nog nooit ook van Gelijk gezegd, moet de „toverformu- die kant (NVV) kon worden getuigd, dat men „niet ontevreden" was Zulk een negatieve vreugde-uiting bete kent al heel wat, voor wie zich de felle discussies in de Tweede Kamer herinnert van dezelfde drs. Roemers (voorzitter van het NVV) met staats secretaris Roolvink, die vrijdag be doelde verklaring aflegde. Hopelijk zal van deze gevoelens ook blijk wor den gegeven, wanneer straks bij de behandeling van „Sociale Zaken" in het parlement het (nieuwe) loonbe leid andermaal aan de orde is. Ster ker: wanneer men in de gelegenheid is geweest de nu gevonden formule aan de harde praktijk van de moei lijke uitvoerbaarheid vollediger te toetsen. dag is gelegd Blijft die voortduren, dan kan ook de rest zonder al grote pijn wel worden opgelost. Men zag echter slechts één dren- te keling. Even over negen uur gistermorgen bereikte het gouvernements patrouil- over de spelregels niet le vaartuig „Tasman" als eerste de Dit resultaat bewijst weer eens, welk een uniek instrument voor samenwerking op sociaal-economisch gebied wij in ons land in de Stichting voor de Arbeid bezitten. Zij, die enige tijd geleden voor een opheffing van dit waardevolle college pleitten en zijn overbodigheid trachtten aan te tonen, nu een goed deel van bedoeld overleg reeds naar de SER is over geheveld, zou men thans grotelijks ongelijk kunnen geven. Ook met het oog op de felle pleidooien voor taak- overdxacht naar de door de regering in het leven te roepen „loonraad", waartegen trouwens ook van deskun dige zijde (men zie de tirade van prof. Steenkamp) is gewaarschuwd! Laat ons - dit resultaat gezien heb bend - er vooral voor waken de oude schoenen weg te gooien, vooraleer is gebleken, dat de nieuwe werkelijk eVHetgis8natuurlijk wat al te naief en Op het grote plein achter de Brandenburger Poort in Oost-Berlijn, op enkele meters van de sektor-grens, simplistisch te redeneren, dat de heerst grote bedrijvigheid: de Oostduitsers zijn bezig de muur door Belijn te versterken door een tweede muur nieuwe minister van „Sociale Zaken" en een tankversperring. Op de bijgaande overzichtsfoto is duidelijk te zien hoe de betonnen slang zich door de dr. Veldkamp in de rij van onderhan- stad slingert - twee werelden van elkander scheidend De Amerikaanse afvaardiging in de Veiligheidsraad heeft maandagavond voorgesteld, dat de raad secretaris generaal Oe Thant zal machtigen „vliegtuigen en andere wapens, die op onwettige wijze en in strijd met V.N.-resoluties in Kongo zijn inge voerd, te neutraliseren". In een ander Amerikaans voorstel wordt Oe Thant verzocht de cen trale Kongolese regering te helpen bij het reorganiseren van haar leger en het opnieuw opleiden van haar mi litaire personeel. De V.S. willen, dat Oe Thant wordt gemachtigd „de autoriteiten te Leopoldstad te helpen bij het gereedmaken van haar strijd krachten voor de taken, die zij moe ten volvoeren". In het voorstel wordt erkend dat de centrale Kongolese regering uit sluitend verantwoordelijk is voor de bepaling der Kongolese buitenlandse politiek". Dit amendement wordt geacht te slaan op het streven van de Katan- gaanse president Tsjombe om een eigen buitenlandse politiek te voe ren. Van bevoegde zijde in Leopoldstad is vernomen, dat maandagavond i 100 militairen van de Verenigde Nacies in Kindoe waren. Behalve de 300 Ma- leise militairen die er reeds lagen, Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK of WEKKER? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het De beste merken: Junghans, Kienzle, Mauthe, en de 200 Ethiopiërs die maandag werden overgebracht, zouden maan dag nog 600 Ethiopiërs zijn overge vlogen. Zoals bekend willen de VN optre den tegen de muitende Kongolese soldaten, die tien dagen geleden13 Italianen hebben vermoord. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Vannacht nog vorst De Bilt, dinsdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Het hogedrukgebied, dat in Zuid- Europa een oostelijke circulatie ver oorzaakt, begint in omvang af te ne men en verplaatst zich vrij snel naar de Balkan en Zuid-Rusland. Verder beginnen de barometers te dalen, doordat een lagedrukgebied ten wes ten van Spanje zich uitbreidt in noordoostelijke richting. Hierdoor zal de wind geleidelijk ruimen naar zuidoost tot zuid en zal gelei delijk minder koude lucht wor den aangevoerd. De komende nacht is er evenwel nog enkele graden vorst te verwachten. De neerslagk?nsen blijven klein, maar er kan wel wat bewolking binnendreven in de ho gere niveaus. Zon- en maanstanden 22 Nov.: zon op 08.11; onder 16.41; maan op 17.19; onder 07.44. Hoogwaterstanden 22 Nov.: v .m. 2.59; n.m. 3.18. KORRELTJE De waarachtig grote legt nimmer (Advertentie), de eenvoud van het kind af.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1