JACQUELINE DE WILDE WELDOENER HUIS Liefde Anneke Beekman meerderjarig Requiem Thuisfront bedrukt privé postpapier MAANDAG 20 NOVEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Morgen, dinsdag 21 november, wordt mej. Anna Henriëtte Beek man, die de geschiedenis is ingegaan als Anneke Beekman uit het be faamde proces van enige jaren ge leden, 21 jaar, dus meerderjarig. Sinds haar opsporing verbleef ze er gens in België, waar de politie haar, en evenmin haar verzorgsters me vrouw Bets Langendijk-Van Moorst, ooit heeft kunnen vinden. We vernemen nu van de familie in Hilversum, waar Anneke destijds bij de dames Van Moorst werd op gevoed, dat zowel Anneke als tante Bets thans naar ons land zullen terugkeren, via Houthem (waar de heer Langendijk woont) naar Hilver sum. Daar zal dan het weerzien wor den gevierd, maar ook opnieuw een afscheid, want mevrouw Langendijk, die als gevolg van het proces zes maanden gevangenisstraf te goed heeft, zal zich bij de justitie melden. De tragische geschiedenis van An neke Beekman begon 26 mei 1943, op het ergst van de oorlog, toen onze Joodse landgenoten werden opge jaagd en dus ook de familie Beek man in Amsterdam. Anneke vond onderdak bij de Hilversumse katho lieke familie Van Moorst en werd daar opgevoed. Na de bevrijding wil de de Joodse Raad haar in eigen milieu brengen, mahr de dames Van Voorst waren daar niet voor te vin den. De aartsbisschop werd in het geval betrokken, die liet weten, dat de dames Van Moorst aan hun ka tholieke levensovertuiging niet de plicht tot het achterhouden van An neke behoefden te ontlenen. Dat is tóch geschied, met de verdwijning uit ons land van Anneke en haar pleegmoeder. Prinses Beatrix beschermvrouwe universitair asyl fonds Prinses Beatrix heeft zaterdag morgen, toen zij in Utrecht het be scherm vrouweschap aanvaardde van de stichting Universitair Asyl Fonds, een gouache gekregen. Het kunst werk is gemaakt door de vluchte- ling-kunstschilder Imre Nagy, die nu in Haarlem woont. Prof. mr. J. J. M. van der Ven, voorzitter van het dagelijks bestuur van de stichting UAF, die de goua che aanbood, vertelde de prinses, waarom dit geschenk een symbool is van de vrijheid en van de dankbaar heid van de in Nederland zo gast vrij opgenomen Hongaarse vluchte lingen. Toen Imre Nagy na zijn aankomst in Nederland in de gelegenheid werd gesteld, zijn kunst verder te beoefe nen, vroeg hij: „Wat moet ik nu voortaan schilderen?". Het Neder landse antwoord was uiteraard, dat hij dat zelf mocht weten. De Hongaar was bijzonder verbaasd, want expe rimentele en non-figuratieve schil derkunst zijn in 'n volksdemocratie verboden, als „vijandig aan volk, staat en partij". Prinses Beatrix was zeer ingeno men met het cadeau en liet de heer Nagy na afloop van de installerings plechtigheid aan zich voorstellen om hem persoonlijk te kunnen bedan ken. VERVELEN- ^pe IS.DRT IK VERpUÉH BEN ZUW verdwjning TE MELDEN DE CHEF annexe iw tflfwnrrtset. IK V/lL ONMIOPELLVK TOE- éEVEN.drt HET 6EEN OVERDREVEN MAATREGEL 16 IN DIT ONHERBERGZAME ÖE0IED, MAAR VOOR ON ZE EXPEDITIE 16 HET 'N ONWELKOM OPONT HOUD EN FIN, ER zrr NIET3 AN0ER6 OP. *T LyKT ME BESTE,OflT^ WE DE SLflVEN METEE» MEENEMEN NflftR DE COMMANDANT. Onenigheid in Sophiavereniging De secretaris van de Sophiavereni ging tot Bescherming van Dieren, dr. mr. K. L. Piccardt, is zaterdag na 'n besloten ledenvergadering afgetre den, omdat hij zich niet kan vereni gen met het bestuursbeleid. Aan het eind van de vergadering had dr. Pic cardt voorgesteld een commissie te benoemen, die zijn klachten tegen het bestuursbeleid zou moeten on derzoeken. Maar dit voorstel werd niet in behandeling genomen omdat het bestuur meende, dat een derge lijke commissie niet nodig zou zijn. De vereniging beschikt immers over een ledenraad, die kan oordelen, zo luidde het antwoord. Dronken opperman maakte brokken De 20-jarige opperman M. C. van de M. uit Barendrecht heeft gister nacht in Rotterdam met een gesto len truck, onder drankinvloed en zonder rijbewijs, brokken gemaakt. De truck met oplegger had hij bij de veiling in Barendrecht weggeno men. Hij was er mee haar Katen- drecht gereden en daar aan de boe mel gegaan. Geheel beschonken stap te hij gistermorgen weer in om naar huis terug te keren. Na een serie aanrijdingen in Rotterdam-zuid (waarbij gelukkig alleen materiële schade ontstond) kon de politie hem inrekenen. Een kleine vrachtauto is zater dagmiddag bij Wezep door de geslo ten spoorbomen gereden. De be stuurder, de heer E. Wiersma uit Wijnaldum bleef ongedeerd. Het on geluk zou veroorzaakt zijn door de fecte remmen. Het treinverkeer tus sen Zwolle en Amersfoort is 6 uur gestoord geweest. Het is gewoonte geworden, dat jaarlijks in de novembermaand in de kathedrale kerk van het Aarts bisdom te Utrecht een plechtig re quiem wordt opgedragen ter nage dachtenis van de in de oorlog ge vallen militairen, maar ook voor de militairen die later in dienstver band zijn gestorven. Deze plechtig heid is nu al sinds twaalf jaar tra ditie bij Nationaal Katholiek Thuis front. Zaterdag is ze herhaald, bij gewoond door zeer talrijke bloed verwanten van hen, voor wie dit Requiem was bedoeld. Er was groot militair eerbeton rondom de kate- falk, die met de nationale driekleur was gedekt; een grote rouwkrans was aan de voet van de baar neergelegd. De militaire erewacht, gevormd door militairen van de kaderschool van de technische dienst Kromhoutka zerne, stond onder commando van de eerste luitenant W. T. L. Volle man. De plechtige Mis van Requiem, op gedragen door de hoofdlegeraalmoe zenier kolonel mgr. H. J. J. M. van Straelen, werd bijgewoond door tal rijke autoriteiten, onder andere de staatssecretaris van Marine, Z. Exc. De Jong en zijn voorganger de heer Moorman, admiraal b.d. Propper, de garnizoenscommandant, mej. Gel- dens uit naam van prinses Wilhel- mina, de commissaris van Overijsel Ridder de van der Schueren, staats raad mr. dr. Deckers, de vlootaal- moezenier mgr. De Sain, verschillen de aalmoezeniers van land-, lucht en zeemacht, bestuursleden van Thuisfront en van de raad van toe zicht en de geestelijk adviseur rec tor Doesburg. Tijdens de plechtig heid werd gesproken door aalmoe zenier Ch. Gerritzen van de orde der Capucijneq. Onder leiding van dirigent J. J. H. Voncken heeft het kathedrale koor de liturgische gezangen uitgevoerd, begeleid door organist Herman Stra tegies Tot besluit werd de eerste strofe van het Wilhelmus gezongen. De KRO heeft deze indrukwekkende plechtigheid uitgezonden. Te Reuver (N.B.) zal de eerste kraanmachinistenschool van Neder land gevestigd worden. Dit is het resultaat van besprekingen tussen de Stichting Vakopleiding Bouwbe drijf, het gemeentebestuur van Bee- sel-Reuver en een lasonderneming te Reuver. Deze laatste zal de kranen beschikbaar stellen, waarop 't prac- tisch onderricht zal worden gegeven. Voor het theoretisch onderwijs zal een gebouw worden gevestigd op 't industrieterrein te Reuver. Ook de arbeidsinspectie heeft medegewerkt aan deze nieuwe vakopleiding. Zwitserse militair bij vechtpartij gewond De 18-jarige Zwitserse militair Ro nald Veillien uit Genève heeft bij 'n vechtpartij op het Leidseplein in Amsterdam in de nacht van zaterdag op zondag ernstige verwondingen aan zijn hoofd opgelopen. Hij werd ter verpleging in de Oranje-kazerne opgenomen. Een ruzie over een meisje in een café werd op straat voortgezet. De militair was daarbij betrokken. Om- staanders bemoeiden zich met de vechtpartij, die eindigde toer de 18- jarige chauffeur v. R uit Amsterdam, de Zwitser tegen zijn hoofd trapte. De chauffeur werd ingesloten. een exclusief bezit een persoonlijk geschenk loop even binnen, vraag modellen en bestel bij luxe dozen briefpapier met enveloppen in diverse uitvoeringen N.V. DE LEIDSCHE COURANT Papengracht 32 - Tel. 20935 - Leiden Belgisch-Nederlandse samenwerking in radio en t.v. Op de elfde conferentie der Neder landse letteren, die op 17 en 18 no vember in Antwerpen werd gehou den, is onder meer de Belgisch-N#- derlandse samenwerking bij radio en t.v. ter sprake gekomen. De volgende plannen o.a. zullen 1962 worden verwerkelijkt: In het voorjaar van 1962 za". een wedstrijd worden gehouden in het schrijven van een televisiespel. Vlaamse auteurs zullen bij de NTS en Nederlandse bij de BRT optreden in verband met literaire actualitei ten (verjaardagen, prijzen, verschij nen van werk). Zes uitzendingen gewijd aan el- kaars literaire figuren zullen door de beide omroepen overgenomen wor den. Een co-produktie over een literai re figuur, die noord en zuid verbindt, zal verwezenlijkt worden. Voor dit seizoen „Erasmus". Er zal een regel matige uitwisseling plaats vinden van literaire actualiteiten voor het journaal. Een of meer oorspronkelijke Ne derlandse en Vlaamse televisiespelen zullen vertaald en aan buitenlandse zenders gezonden worden. Een of meer Nederlandse luister spelen zullen vertaald en aan bui tenlandse omroepen toegezonden worden. Tenminste twaalf Vlaamse auteurs en critici zullen optreden voor de microfoon van de omroepverenigin gen in Nederland en tenminste twaalf Nederlandse auteurs en critici voor de microfoon van de BRT (Belgi sche radio en televisie). Aelherhlanken TER AAR Inbraak in kantoor van veiling Toen zaterdagmorgen de veiling meester van de groenteveiling om streeks half acht, langs het kantoor van de veiling reed, bemerkte hij dat er licht brandde in het kantoortje van de kassier .Alvorens naar binnen te gaan, keek hij door de ramen om te zien of er misschien al iemand aan het werk was. Toen ontdekte de man 2 zuurstofflessen in het kantoor op de vloer, kennelijk gebruikt met minder goede bedoelingen. Nadat de directeur was gewaar schuwd, vond men de deur van de kluis beschadigd door een snijbran der. Om uitstraling van het licht van de snijbrander te voorkomen, waren tafels en een bureau overeind gezet voor de grote kluisdeur en het geheel afgeschermd met een dekkleed en gordijnen. Inmiddels was de heer H. F. Bocxe, eigenaar van de scheepswerf in de nabijheid van de veiling, op zoek gegaan naar zijn zuurstofflessen die hij miste. Nadat de politie was gewaar schuwd ontdekte men, dat de da dels) ook het schrijfbureau van de kassier hadden opengebroken. Aan de achterkant van het veiling gebouw langs de Hoekse Aar was een ruit ingedrukt, waardoor men naar binnen was gekomen. Ook een glazen tochtdeur in de gang was ver brijzeld. Op de scheepswerf was eveneens aan de waterkant een deur geforceerd, waardoor het materiaal was weggehaald, dat men nodig had om de kraak te kunnen zetten. De speurhond van de Rijkspolitie zocht naar een spoor van de dader(s). Het onderzoek ter plaatse werd geleid door een adjudant van de recherche uit Leidschendam. Allerlei kledingstukken van het kantoorpersoneel had men ook ge bruikt voor de afscherming. Baldadig heeft men de poten van de stalen tafels gewoonweg stuk ge broken. Als souvenirs werden een aansteker en een sjaal achtergelaten. Waarschijnlijk heeft de dader (s) haast gekregen om weg te komen toen het licht in het kantoor van de kassier op voor hen onverklaarbare wijze was aangegaan. De schade aan de stalen tafels en de zware kluisdeur zijn belangrijk. Voorzover kon worden nagegaan wordt er niets vermist. Vingeraf drukken kon de politie niet ontdek ken, omdat met handschoenen werd gewerkt. Men was waarschijnlijk op de hoogte van het feit, dat op vrij dagavond het kantoor van de veiling wordt gebruikt door de Boerenleen bank te Nieuwveen, voor het doen van uitbetalingen aan de tuinders. Ook moet men geweten hebben, dat het materiaal voor de inbraak zo dicht in de buurt te vinden was. Tot nu toe van de dader(s) geen spoor. Eerlijke vinder werd niet vergeten Een Rotterdamse marktkoopman kwam zaterdag hevig ontsteld bij de politie melden, dat hij zijn porte feuille met 1.000,- verloren was. Men kon hem echter meteen gerust stellen. Een eerlijke vinder had de vondst aangegeven. Het was de 60- jarige W. van Duin, die van de dank bare koopman 100,- ontving. DINSDAG 21 NOVEMBER 1961 HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 800-24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v- d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10-50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Re- geringsuitz.: Uitz. v. d. landb. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Milit. ork. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Prome- nade-ork. 14.00 Kamerriuz. 14.40 Schoolradio. 15.00 Met naald en schaar, praatje. 15.30 Sopr. en piano. 16.00 Een kwart-eeuw culturele vor ming van de schooljeugd, gesprek. 16.15 Pianorecital. 16.3o V. d. jeugd. 17.30 Amateursprogr. 17.55 New York calling, praatje. 18.00 Nws. 8.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.30 Lichte muz. 19.00 V- d. kind. 19.05 Paris vous parle, praatje. 19.10 Muzikale lezing. 19.25 Viool en piano. 20.00 Nws. 20.05 Muzik. biografie. 21.00 Gevgr. progr. 22.00 Kamermuz. 22.30 Nws. en me dedelingen. 2240 Act. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nws. 3.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, lez. 10.25 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan.... vooruit, le zing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Als de dag van gisteren, kron. v. h. leven. 12.30 Land- en tuinb. meded. 1233 Gram. 12.50 Act 13.00 Nws. 13.15 Platennws. 13.30 Metro- pole-ork. en solist. 14.05 Gram. 14.35 V. d. plattelandsvrouwen. 14.45 Ge- var. progr. 15 50 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz.: Curasao en Aruba: ver schil en overeenkomst, door Frank Martinus Arion. 18.00 V. d. jeugd. 18.20 Kaarten op tafel, gespr 18.30 Lichte muz. 18.50 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Otello, opera. I. d. pauze (pl.m. 20.40-21.10): Muzikale lezing. 22 30 Nws. 22 40 Gram. 23 00 De derde Assemblee v. d. Wereldraad v. Kerken te New Delhi, rep. 23 10 Cabaretprogr. 23.40 Gram. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Documentaire film. 20.45 Idem. 21.05 Speelfilm. 22.45- 22.55 Filmverslag v. d. Derde Assem blee v. d. Wereldraad v. Kerken te New Delhi. zonder DOOR GABRIEL GORRIS Even nog, eer zij de gordijnen dichtschoof, zag ik haar profiel. Er lag een vochtig waas over haar ogen en eerst nu viel mij haar coiffure op: alsof zij toilet had gemaakt voor een feest. Zij stak het nachtlampje aan, open de de deuren wendde zich naar mij om, dralend in de kier. Nu zij merk te, dat mijn blik haar volgde, hief zij haar hand. Daaaagwuifde ze. Dan ging de deur toe. Zij was ver dwenen. Het was mij vreemd te moe de. Ik wist niet waarom, maar het liefst zou ik zijn opgestaan om haar na te sluipen. Alleenik durfde niet, want beneden in het portaal hoorde ik een scherpe, ongeduldige stem, die riep: „Mademoiselle! Vite! Descendez done!" Ik bleef wakker. Na een kwartier hoorde ik beneden voor het koetshuis getrappel van paarden. Ik sprong uit bed en liep naar het venster, lichtte voorzichtig een punt van het gordijn op. In het schijnsel van lantaarns zag ik Hubert en Justus koffers in de reiskoets laden. Dan kwam mijn va der en achter hem Jeannette. Zy wierp nog steels een blik op het venster, waar ik stond. Zou zij mij gezien hebben? Ik weet het niet, zij gaf geen teken van herkennen. Zij stapte in het voertuig. Mijn va der daarna. Vijf seconden floot de zweep. De paarden zetten aan. Rate lend rolde de koets over het grind. Met mademoiselle, die op vakantie ging naar haar geboorteland. Maar ik heb haar nooit Weer ge zien. II. Destijds was ik nog te jong om de werkelijke reden van het vertrek van de gouvernante te doorzien. Eerst jaren, vele jaren later begon ik Loui se da Ponte's boze opzet te vermoe den. Een opzet met dubbele drijf veer: jalouzie en heerszucht. Ja, zó moet het het wel zijn geweest. Ver liefd, wellicht meer nog op de rijke bezittingen van mijn vader dan op zijn persoon, had zij zich van meet af ten doel gesteld alles opzij te drin gen, wat haar de weg naar het deel genootschap kon versperren. En waarschijnlijk al vóór haar aankomst uit Trinidad waar zij vader had gekend had zij met de intuïtie, vrouwen van haar soort eigen, aan gevoeld, dat de voornaamste hinder nissen waren: de gouvernante en ik. Mijn vader zal hoog hebben opge geven over de Frangaise, maar de werkelijkheid moet het fantasiebeeld nog hebben overtroffen. Bij de eerste ontmoeting al moet de Westindische hebben gezien, dat het meisje nog mooier, beschaafder en innemender was dan haar werd voorgesteld: een rivale, met wie zij terdege rekening had te houden. Wèg dan die rivale! Zij wilde geen risico nemen! Eri nietwaarwie eeu hond wil slaan Mèt de jalouzie speelde haar inge boren heerszucht haar parten Nu de Frangaise van het toneel was, eiste haar dominerend karakter nieuwe slachtoffers. Nooit heb ik zoveel vreemde gezichten op de Ruwhorst gezien als in die eerste maanden na haar aankomst: de keukenmeisjes en dienstboden wisselden elkaar af; op gewekt begonnen allen aan hun taak, maar de een na de ander verdween weer, afgeschrikt door de grillen en hese commando's van de senora. Ho ge lonen brachten geen verandering, evenmin als het uitzicht op 'n ruime vakantie. Van het vroegere personeel bleven ten slotte alleen Justus en Hubert: de eerste wo(T<ms zijn gevor derde leeftijd, de tweede vermoede lijk vanwege zijn gehechtheid aan het goed en omdat hij als jachtopziener betrekkelijk weinig te maken had met de vreemdelinge. Met de vreemdelinge zeg ik. Want zó, als een vreemde, een brutale in dringster, bleef ik haar beschouwen. En al wezen haar gedragingen n het feit, dat er bijna iedere dag een leraar kwam om haar te onderrich ten in onze taal op een langdurig verblijf: toch hoopte ik in stilte, dat zij spoedig weer lou vertrekken. Zij moet dit hebben aangevoeld, ondanks de vormelijke wellevendheid, waar mee ik haar bejegende. Ik was be leefd, jawel, maar afkerig van de ge ringste vertrouwelijkheid. De winter zette in. Op een morgen, midden januari, was gebeurd wat ik al weken had gehoopt: het had gesneeuwd! De oude, bedillerige schooljuffrouw, die sinds november de plaats van Jean nette Lafleur innam, lag ziek met bronchitis. Opgetogen, omdat mijn wensdroom eindelijk in vervulling was gegaan, gleed ik over de leuning van de gangtrap naar beneden en repte mij dan naar het zogenaamde kleine salon, waar mijn vader op dat uur meestal vertoefde. Ik wierp de deur open. Maar tot mijn schrik zag ik in plaats van papa de senora in de fauteuil bij het haardvuur zitten Zij had zich half omgewend en keek mij over het borduurwerkje heen aan met een verstoorde blik, die niet veel goeds voorspelde. „Oelala, kleintje! Wat 'n lawaai!" Ik onderdrukte mijn ergenis over haar uitheems accept en het woord „kleintje", waarin zij behalve haar superioriteit een zeker dédain wist te leggen. „Zou je de deur niet sluiten, hè?" Het klonk al vriendelijker; ik voel de, dat er nu een poging tot vertrou welijkheid volgen zou. Ik sloot de deur. „Kom eens hier!" Schoorvoetend voldeed ik aan haar wens. Zij legde haar werkje weg, trok mij naar zich toe en sloeg haar been achter mij om, zodat ik als tus sen eea tang bekneld zat Dan drukte zij mijn kin omhoog en dwong mij haar aan te kijken. Haar ogen glans den vochtig, het was of een slang mij hypnotiseerde. „Wat moest jij hier, Frankie!" De tegenstelling tussen haar blik en het troetelnaampje, méér nog het ge raffineerd accent van haar stem ver hevigde mijn achterdocht ik had willen wegvluchten, maar zij hield mij stevig tussen haar knieën, de druk van haar vingers om mijn kin werd sterker. „Ik zoek papa...." stamelde ik. Zij echter, noeslief: ik hoefde niet bang te zijn. En dan, op vleierige toon: „Zeg het mij maar kleintje! Papa is op jacht gegaan met Hubert!" „Wanneer zal hij terug komen?" Zij werd ongeduldig ik zag het aan haar ogen en haar plotseling strenger gezicht. Zij begon mijn hoofd heen en weer te schudden, scande rend de woorden, die zij nu sprak, terwijl haar blik mij geen seconde losliet. „Hoor eens vriendje, kleine jon gens moeten niet zo nieuwsgierig zijn! Je zult wel zien wanneer papa thuis komt! En nu: voor de dag ermee! Wat wilde je?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 5