New-Delhi kan ons niet laten onverschillig Oproep tot gebed en offer voor herstel van christelijke eenheid Wereldraad van Kerken te New Delhi Vijf katholieke GEMEENTE LISSE WIL TARIEVEN EN RECHTEN VERHOGEN waarnemers Hongerstaking beëindigd „Geduld is op" zegt Soekarno Reisje om de maan Vandalisme op een vrije zondagmiddag Weerbericht Het weer in Europa 1 H I5 29 MAANDAG 20 NOVEMBER 1961 BE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Brief van Bisschoppen Utrecht, 25 oktober 1961 DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND christenen zich zodanig mogen ver nieuwen, dat van die gemeenschap pelijke vernieuwing door Gods Geest die eenheid de vrucht moge zijn, die Christus wil en dat zij tot stand moge komen volgens de wegen die Hij wil. In dit gebed zal er ware gemeen schap zijn met alle anderen, die de Naam van Christus belijden. In dit gebed zijn wij in Christus verenigd. Beantwoordt daarom deze oproep tot rebed en offer, de oproep tot me- debezinning op Christus als het ware Licht, dat ons van de duisternis der verdeeldheid zal moeten bevrijden. Bovendien vragen wij alle pastoors en rectoren, om in de week van 19 tot 26 november een Avondmis te Zondag is in alle katholieke kerken al de gelovigen van de ledenkerken willen vieren om Gods zegen af te van Nederland het volgende schrij- van de Wereldraad Gods zegen af te smeken over het welslagen van New- ven van het Nederlands Episcopaat smeken over het moeizaam zoeken Delhi, waarbij wij hopen dat zeer voorgelezen. naar eenheid. Er wordt gevraagd om vele gelovigen aan deze Eucharistie- Van 18 november tot 6 december een gebed, dat niet „tegen de ander" viering zullen deelnemen als blijk zal te New-Delhi in India de We- maar „voor de ander" is: d.w.z. om van hun biddend medeleven, reldraad van Kerken voor de derde een gebed waarin ieder zichzelf toe- maal in voltallige vergadering bijeen wenst wat hij voor de ander afbidt, zijn. In het hart van Azië zal door de 178 ledenkerken, die daar in haar dat dat *n Christus licht alle officiële vertegenwoordigers biddend en zich bezinnend samenzijn, een ma nifestatie worden gegeven van groei ende christelijke saamhorigheid. Er zal ook een ernstig beraad plaats vin den over de weg, die de eerstvolgen de jaren gemeenschappelijk bewan deld moet worden om in stijgende eensgezindheid door woord en daad getuigenis af te leggen van Christus als het ene ware Licht der wereld. Het is de ernstige overtuiging van de Wereldraad, dat Christus als het Licht der wereld verduisterd wordt door de tweedracht in het christelijk getuigenis en dat met deze twee dracht het heil der wereld is gemoeid, morgen om 10 uur de derde assem De Kerk van Moskou zal officieel blee van de Wereldraad van Kerken cretariaat voor de christelijke een aanwezig zijn met een verzoek, om te New Dehli (India) geopend met heid, dat de vijf waarnemers heeft als lid van de Wereldraad deel te een plechtige godsdienstoefening. De uitgezocht en gevolmachtigd. Tus- mogen uitmaken van deze wordende 1200 deelnemers aan de assemblee sen de Wereldraad van Kerken en broederschap van christelijke kerken, woonden allen deze godsdienstoefe- het Concilie-secretariaat voor de Tegelijk heeft ook de Katholieke ning bij, ook de vijf katholieke waar- christelijke oenheid is een geregelde Kerk blijk gegeven van haar gelovi- nemers, onder wie prof. dr J. Groot, uitwisseling van inlichtingen onit- ge belangstelling en waardering door bisschoppelijk gedelegeerde voor de staan, aldus dr Visser 't Hooft. Deze het zenden van officiële waarnemers, oecumene in Nederland. contacten hebben het ook mogelijk Wat in 1948 te Amsterdam begon Om drie uur zondagmiddag kwa- gemaakt, zo verklaarde de secretaris- heeft zich in de 13 jaren van zijn be- men de gedelegeerden voor de eerste generaal van de Wereldraad van staan wel op verheugende wijze ont- rnaal in plenaire zitting bijee^ on- Kerken, wfkkeld. Ook de de katholiek speurt in dez., dynamische ontwikkeling de stuw- Sprekers waren bisschop Leslie New- begrip godsdienstvrijheid zal bestu- kracht van Gods Geest, die van de biSin' secretaris-generaal van de In- deren. Dr Visser 't Hoofd wees er wording ener nieuwe wereld gebruik ternationale Zendingsraad en dr Vis- verder op, dat de spoedig te ver weet te maken om het verlangen naar eenheid zo sterk in het hart der In de nota van toelichting op de LEDIGEN VAN BEERPUTTEN begrotingen der gemeente Lisse voor het jaar 1962 hebben b. en w. reeds Sinds 1 april I960 zijn te tarieven uiteengezet om welke redenen zij een voor het ledigen van beerputten als verhoging van de gastarieven met in- volgt: voor het ledigen van een put gang van 1 januari 1962 noodzakelijk met een inhoud van 1 m3 of minder achten. f 5, voor grotere putten 5 voor de Ter begrotingsvergadering van 24 eerste m3 en 2.50 voor elke vol- november a.s. zullen zij voorstellen gende m3 of gedeelte daarvan. B de huidige tarieven met 1 cent per en w. willen deze thans geldende ta- m3 te verhogen. rieven verdubbelen. Het overgrote B. en w. zeggen voorts dat binnen- deel der in de gemeente aanwezig kort een verzoek-om een groot-ver- putten heeft een inhoud van 1 m3 bruikerscontract is te verwachten. De of minder, bestaande verordening voorziet daar in niet. Zij zijn daarom van mening, STRAAT- EN RIOOLBELASTING dat van de gelegenheid tevens gebruik dient te worden gemaakt een juri- B. en w. stellen voor het bestaande dische basis te leggen voor het aan- tarief van de straat- en rioolbelas- gaan van contracten met grootver- ting te stellen op 7% van de belast bruikers. Zij wijzen daarbij op de bare opbrengst gebouwd en het tarief verordening van de gemeente Lei- van de straatbelasting ongebouw te den, van welke het gas wordt be- handhaven op 4%. Met deze verho- trokken, die voor dat doel eenzelfde ging wordt een meerdere opbrengst bepaling bevat. Volgens de overeen- geraamd van pl.m. elfduizend gul komst met Leiden moeten bijzondere den. tarieven en voorwaarden voor het grootverbruik in het leveringsgebied Lisse gelijk zijn aan die, welke te Leiden voor overeenkomstige gebrui kers gelden. PARKEERGELDEN ser 't Hooft, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken. Dr Visser 't Hooft begroette in het bijzonder de aanwezigheid van de vijf officiële waarnemers der Katho lieke Kerk. Bij deze begroeting wees In een reusachtige tent is zondag- hij op de „onofficiële maar zeer nut- tige contacten" met het Concilie-se- REINIGINGSRECHTEN Evenals zulks het geval is met de straat- en rioolbelastingverordening en die voor de reinigingsrechten, ein digt de koninklijke goedkeuring van de verordening op de heffing van parkeergelden op 31 december a.s.. In de nota van toelichting op de zodat ook deze overordening op die begroting werd reeds een verhoging datum haar werking verliest. De ver- van de reinigingsrechten in het voor- ordening zal dius opnieuw worden uitzicht gesteld. Voor de eerste vuil- vastgesteld maar b. en w. stellen ten nisemmer 10 i.p.v. 7., zoals tot nu deze geen wijziging van de tarieven toe en 8 5) voor de tweede en voor. elke volgende emmer. LEGESVERORDENING B. en w. willen tevens wijziging brengen in de wijze van inning. De Reeds geruimen tijd bestaat er be rechten worden thans per kohier ge- hoefte aan een wijziging van de le heven, maar b. en w. zien er voor- gesverordening, aldus b. en w. aan deel in de rechten gelijk te innen de raad. Zjj wil]en nu de bestaandc met de gas- en watergelden. Daar- verordening intrekken en een nieu- door worden de rechten in zes ter- we samen stéllen, welke beter voldoet mijnen betaald, terwijl de administra- aan de tegenwoordige eisen. Voorts t.if» wrvrHt rmtlast van «rprlr als ui^1. A j_ tj..1 1 der voorzitterschap van de Duitse kardinaal Bea te vragen, dat het Va- Evangelische bisschop Dibelius. tiktans concilie de kwestie en het tie wordt ontlast van veel werk als bleek het gewenst de bestaande ta- het secretariaat van materiaal en kosten van aanslagen, rieven aan te passen aan de stijging kohieren en portokosten. De bespa- Van de kosten. In dit verband stel- ring wordt geschat op globaal 600 ien b. en w. onder meer voor de le per jaar. ges van huwelijken op zaterdag in verband met de Invoering van de vrije zaterdag te verhogen tot 50. christenen te leggen. De groei naar eenheid onder de christenen zal ech ter pas dan waarlijk gestalte gaan krijgen, wanneer de gelovigen in plaatselijk kerkverband zich daad werkelijk voor die groeiende een- door «^"en'o^fe^wa^n^d^eelo" Een advocaat van de Prakrijk vervolgens met algemene stemmen Voofd Jó Tart* .kh vor £evanBan gezette Algerijnse opstan- tot de integratie van de Hiternatio- Sffïïlm delingenleiders heeft meegedeeld dat nale Zendingsraad in de Wereldraad enigen met Christus in diens Hoge- deze maandag hun negentien dagen van Kerken wachten pan-orthodoxe conferentie, de thans begonnen derde assemblee van de Wereldraad van Kerken zo wel als het tweede Vatikaanse con cilie de indruk wekken dat £lles in beweging wordt gebracht om de christelijke eenheid dichterbij te brengen. plenaire vergadering besloot heeft aangemoedigd, rechtstreekse onderhandelingen te beginnen met Nederland. Intussen zo meldt het persbur. United Press International is in Indonesië van oorlogshysterie niets ELgeleden begonnen hongerstaking zul- De bisschop van de Evangeldsch- kan gebeuren door daadwerkelijke len beëindigen. Ook de andere Alge- Lutherse Kerk van Saksen, bisschop medebezinning op de problemen, die rijnse verzetslieden in Franse gevan- Noth, hield tot slot van de eerste in de huidige gang naar eenheid aan genissen zullen weer voedsel tot zich de orde zijn. gaan nemen. Vandaar dat de Wereldraad van Dit besluit werd genomen na be- Kerken alle christenen dringend sprekingen tussen vertegenwoordi- vraagt om de steun van hun gebed, gers van het internationale Rode Vandaar dat de gelovigen der leden- Kruis, van het Franse ministerie van een inleiding over het congresmotto: Jesus Christus, het Licht der Wereld. Russen toegelaten. De Russische Orthodoxe Kerk is kerken ook zijn opgeroepen tot bij- justitie en der opstandelingen, welke maandag na geheime stemming als belse bezinning op het centrale thema leidden tot een besluit van het minis- lid toegelaten tot do Wereldraad van van deze Assemblée: Christus bet terie, dat de Algerijnse gevangenen Kerken. Licht der wereld. In en door deze zouden worden behandeld volgens biddende bezinning op Christus als bepaalde voorschriften, die, naar het het ware Licht, zal het kunnen ko- verklaarde, volkomen tegemoet kwa men tot die vernieuwing van denken men aan de eis der hongerstakers, en van leven, die zowel naar de over- dat zij als politieke gevangenen zou- tuiging van de Wereldraad als naar den worden behandeld, die van paus Joannes XXni de grote .Na .dit besluit van het Franse mi- voorwaarde is voor het verwerven nisterie van justitie besloten de ge vangen gezette Algerijnen hun hon gerstaking te beëindigen. WASSENAAR P.UIMER SUBSIDIEBELEID VAN DE GEMEENTE 0Zoals b. en w. van Wassenaar bij te bespeuren, hoewel de regering de de aanbieding van de begroting voor bevolking heeft gewaarschuwd, zich -962 al hadden aangekondigd zal er, voor te bereiden op alle eventuali- dank zij een hogere uitkering voor teiten, mochten de Ver. Naties de Ne- de gemeente uit het gemeentefonds, derlandse resolutie aanvaarden. °P. de nieuwe begroting wat meer In een te Londen opgevangen uit- ruimte zijn voor het verlenen van zending van het persbureau Nieuw- subsidies. In de eerste plaats zullen China is zaterdag gezegd, dat een- fiBe subsidies, die in september 1957 heden van de Indonesische lucht- werden verlaagd of ingetrokken, macht opdracht hebben gekregen, weer op het vroegere peil worden zich paraat te houden en zich goed gebracht, terwijl voorts enkele nieu- voor te bereiden op orders van de we subsidies zullen kunnen worden opperbevelhebber om af te rekenen toegekend. met Nederland in de kwestie West- Thans hebben b. en w. aan de Irian. De Sowjet-Unie is van plan, waar- raad een overzicht van deze wijzi gingen in het subsidiebeleid doen toekomen. Subsidie' aan plaatselijke verenigingen, aan handelsavondscho len aan het Residentie-orkest enz., die met gemiddeld 10 pet. werden verlaagd, worden weer naar 't vroe gere peil teruggebracht. Ook de ver der christelijke eenheid. Het gebeuren te New-Delhi kan ons, katholieken, niet onverschillig laten. De nood der verdeeldheid moet ook door ons als de echte nood Ben Bella vast door. Mohammed Ben Bella en zijn Al- Volgens het Indonesische persbu reau heeft Soekarno in gesprekken met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Bowles, ge zegd, dat het geduld van zijn volk met het oog op de kwestie Nieuw- ervarei^ wordei^^elf zijn wij betrok- ffijnse landroten Ait Ahmed en G^ea^^en^dat^n Ud eco- 2 ken in deze nood, eS de_Ve.de Mohammed tam hon .politieken «-S-rtajW, onget™uwd schijnlijk in januari a.s. een man lagingen met 15 pet. van subsidie- rond de maan en terug te sturen, bedragen aan de Mater Amabilis- aldus is zaterdag uit betrouwbare school en de Stichting „De Zonne- bron In Moskou vernomen. bloem" en aan de Vakschool voor De man is reeds gekozen, zijn Bloemsierkunst in Den Haag worden ruimteschip is gebouwd en staat ge- met ingang van 1 januari 1963 on- reed in Baikonoer, het Sowjet-Ian- gedaan gemaakt. Wat de nieuwe ceringsgebied op 160 km ten oosten subsidies betreft, daan an zullen o.m. van de Aral-zee. De vlucht zou vijf profiteren het twee Kraamcentra, nl. dagen duren, aldus de zegsman. te Leiden en Voorburg. Cosmonaut-3 is in tegenstelling tot XT Gagarin en Titof ongetrouwd en zal J! J u t V-6r" ata voornaamste talk hebben de z0*k >s„aa" de r. Hovm® maan te bestuderen voor de landing U4 1^2 eervol V» een automatisch ast^nonuscl het ambt observatorium. Hij zal daarbij onder doeleinden van het'tweede Vaticaan- ^s'aking in het ziekenhuis in Gar- genoeg is, om de Nederlandse rege se Coneilie zijn daar een levend ge- de S het h00fd te kannen bieden' d Tvvm die een einde heeft gemaakt aan de i hongerstaking der andere ongeveer Hetpersbureaumelddeverder.dat ----- 4000 A1BeriJnse gevangenen in Frank- Soekarno had verklaard de aanslui- me" febnJdt n^en van een mstru- uitbreiding Mareis autobedrijf van denken en ran leven opdat de r:jk ting van Westelijk Nieuw-Guinea bij ment df' de maanoppervlakte sterk Mareis Autobedrijf dat behalve solvere gestalte der Kerk tot open- In de verklaring, die in de nacht Indonesië tot stand te zullen brengen b - baring moge komen, waarnaar geheel door advocaten van de opstandelin- door gebruik te maken van „de daar- ae christenheid op zoek is. gen was uitgegeven, waren Ben Bel- toe geëigende strijdmiddelen en niet Men vraagt ons om daadwerkelijke ia en zijn twee anderen niet genoemd, door diplomatieke pogingen of bede belangstelling in een biddende mede- maar men nam aan, dat zij hun vas- larijen", bezinning op Christus als het Licht, ten tezamen met hun landgenoten TT,-,:- der wereld. Men vraagt ons om met zouden beëindigen. Tlt°fS mlm" »e' bedrijf aan deRijksstraatweg ook over een garagebedrijf in Arn- Welingelichte zegslieden menen volgens UPI, dat Bowles Soekarno Volgens de zegsman zal de vlucht, hem beschikt zal zaterdae a s in mogelijk in de herfst van het vol- Eindhoven een' derde vestigfngópe- gende jaar, worden gevolgd door de nen. Oolt dit wordt een amomobiel landing van een automatisch obser- en garagebedrijf. Tot directeur van vatonum op de maan, waardoor men het Eindhovense bedrijf is benoemd een schat van gegevens over de maan de heer A. H. C. Dingjan, hoopt te verkrijgen. Aan een derge lijke vlucht zouden geen mensen Geboren: Elise Maria a.v. J. T deelnemen. De Sowjet-Unie over- c. Kortekaas en A. C. Tomberge; weegt klaarblijkelijk nog geen vluch- Bernardus N. z.v. N. L. Vrijburg en ten voor menselijke landingen vóór c. M. Brakel; Rudolf Hubertus z.v. 1964. A. G. v. Tol en N. Hendriksen; Yvon- Er zouden reeds twee observatoria ne Cornelia d.v. C. Verkaik en C. T. voor landingen op de maan zijn ge- M. Vogelaar. Ondertrouwd: L. P. H. Helgers Den Haag, en P C. v. d. Heuvel; J P. Schüngel, Delft, en A. M. ter Haar; W. C. Olijslagers en N. Bekooij; H. J. Rijnvis en E. Vlieland; C. W. Neu- berg en E. G. Muller; M. H. Hunte lerslag en M. C. A. Looijestein. Getrouwd: E. J. v. Hilten en M E. A. v. d. Heijden; H. A. J. Schweit zer en T. J. M. Remmerswaal; W. H. A. Feenstra en A. R. Krikke: G. K. v. d. Berg en J. F. v. Kampenhout; L. A. L. Hablé en E. H. J. Bunnik. (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). LICHTE NACHTVORST Droog weer met weinig of geen bewolking. Overwegend matige wind tussen oost en zuidoost. Vannacht en morgenochtend op de meeste plaatsen lichte vorst. Overdag ongeveer dezelfde tem peraturen HELSINKI zwaar bew. STOCKHOLM zwaar bew. OSLO zwaar bew. KOPENHAGEN onbew. ABERDEEN geh. bew. LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS -10 —6 BORDEAUX GRENOBLE NICE LOCARNO WENEN INNSBRUCK onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. licht bew. onbew. onbew. geh. bew. licht bew. geh. bew. BELGRADO zwaar bew. ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON zwaar bew. onbew. onbew. geh. bew. licht bew. regenbui PAUZE Morgen: Opdracht van Maria in de Tempel te Jerusalem of Maria Pre sentatie. KLOKGELUI VOOR DE WERELD RAAD VAN KERKEN! Het heeft ons aangegrepen, toen za terdagavond alle kerkklokken van. Leiden begonnen te beieren ter aan kondiging van de Wereldraad in New- Delhi. De „Engel des Heren" was nauwelijks op de wind verwaaid, of onze parochie-toren zette een plech tig bronzen gebed in voor het wel slagen van de Wereldraad. In aan sluiting daarop werd de andere morgen de brief van de Nederlandse bisschoppen voorgelezen die ge lukkig kort was! en, na aanhoord te zijn, door iedereen moge herlezen worden. Wat ons in het gebeier en in de brief bovenal getroffen heeft, is het onbevangen Godsvertrouwen, dat een breedheid van opvatting gedoogt die volgens de uitgesproken wens van Christus is: veel te bidden voor het herstel van de eenheid der christen heid. „Mogen zij allen één zijn gelijk Gij, Vader, het zijt in Mij en Ik in U; mogen zij ook één zijn in Ons, op dat de wereld gelove, dat Gij Mij ge zonden hebt". PUZZEL 2 3 U 6 7 8 9 10 11 12 13 U 15 16 17 <8 19 20 22 23 24 2b 26 27 28 30 bouwd. Het vandalisme in en op de trams aan de Voorschoterweg nam zondag beschamende vor men aan. Reactie op het TV journaal? Ruiten werden inge gooid, hout met zwaré voor werpen ingeslagen en soeve- nirsjagers sloopten alles wat met hamer en schroevendraaier te slopen was. Deze ontluiste ring van afgedankte trams heeft iets lugubers. Het is be kend, dat de vagens alle voor de sloop bestemd zijn, maar men vraagt zich af, of het no dig is, dat de jeugd (en ook ouderen) zich zó van de van weinig beschaving getuigende kant laten zien. De foto geeft een indruk van de activiteiten gistermiddag. Het geluid van brekend glas, rauwe kreten en hamerslagen, moet de lezer zich bij dit beeld op de achtergrond denken. Het wordt tijd, dat er strenger toezicht komt. Ook in het belang van de jeugd, die halsbrekende toeren uithaalt. Foto: De Leidse Courant MGR. DR. P. C. BROUWER f Op 87-jarige leeftijd is gisteren in het St. Elisabethziekenhus in Tilburg overleden mgr. dr. P. C. de Brouwer, geheim kamerheer van de Paus. Mgr. De Brouwer was de eerste katholieke geestelijke, die aan een Nederalndse universiteit zijn studie voortzette, nl. aan de Rijksuniversi teit te Utrecht. Hij was tevens de stichter en eerste rector van het kath. gymnasium, dat Brabant in Tilburg kreeg. Hij is de oprchtervan de R.K. Volksuniversiteit te Tilburg en van de kleine akademie. Op zijn tachtigste verjaardag heeft het ge meentebestuur van Hilvarenbeek de speciaal ingestelde dr. De Brouwer penning aan hem overhandigd. Mgr. de Brouwer was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en in de Orde van Oranje Nassau. No. 528 Hor.: 1. muziekinstru ment, 5. bloem, 8. gem. in Z.-H., 11. koren, 13. medicinaal gewicht, 15. schrobnet, 17. water in Friesland, 18. vaarwel, 20. afkorting van dona, 21. holte in een muur, 23. oorzaak, 25. handel (Eng.), 27. insekt (meerv.), gebogen, 30. gordel. Vert.: 1. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 3. bevlieging die vele mensen meesleept, 4. verstoteling, 5. meisjesnaam, 6. dunne twijg 7. ter gedachtenis (afk. Lat.), 9. zekere wit te hars, 10. vertegenwoordiger, 12. in elkaar gevlochten ring van bloe men, 14. koor van zangers, 16. lied, 19. elk, 22. uitgedorste halmen, 24. landschap op de O.-kust van Suma tra, 26. deel van een auto, 27. vreem de munt (afk.), 28. scheik. element (afk.). Oplossing morgenavond. PUNT „Mijn vrouw heeft vandaag haar grote was...."

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3