Peek&Cloppenburg JACQUELINE Nog geen Radio- en T.V.-staking Bonden willen behandeling in 2e Kamer afwachten Kotter vergaan De noodlottige sabelsteek Arnhem krijgt vliegveld Voor 'n goed idee naar Subsidievoorstellen van Ged. Staten VRIJDAG 17 NOVEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Tijdens de hedennacht gehouden vergadering van de vakbonden, waarin radio- en televisiepersoneel is opgenomen werd besloten voorals nog niet te staken. De vele deelnemers aan de verga dering aanvaardden een tussenvoor stel om met een definitief besluit te wachten, totdat de gehele radio- en t.v.-salariskwestie aanstaande dinsdag in de Tweede Eamei bespro ken is. De vergaderingwerd in „De Karsseboom" in Hilversum gehou den. VERKLARING EN MOTIE Na afloop van de bijeenkomst van het omroeppersoneel, aangesloten bij de vakbonden „Mercurius'„Sint Franciscus" en de Neaei lnndse Chris telijke Beambtenbond - die een be sloten karakter had - werd het vol gende communiqué verstrekt, waarin tevens een motie is vervat en „de spanningen", die onder het perso neel van radio en telivisie heersen, tot uitdrukking komen in een zo kort en duidelijk mogelijke opsom ming van punten, die in dit stadium essentieel zijn. De vergadering spreekt zich uit: Het is van het grootste belang, dat zo spoedig mogelijk bekend wordt, wanneer de nieuwe salarisregeling 1962 onverkort in werking treedt. De compensatie vooi de terugwer kende kracht, zoals nu is toegestaan door de minister van Sociale Zaken, van drie procent inééns, moet als volstrekt onvoldoende worden be schouwd. De vergaderint draagt de besturen op alle wettige middelen te hanteren, die er toe kunnen leiden dat tenminste de tweemaal drie pro cent, zoals die is toegezegc door het college van rijksbemiddelaars, en de aan het college van rijksbemid delaars voorgelegde salarisregeling wordt goedgekeurd. De vergadering heeft het vertrouwen in de volksver tegenwoordiging, die le staatssecre taris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ter verantwoording heeft geroepen. De vergadering draagt de bestu ren op onmiddellijk in contact te treden met de vakcentralen om zich te beraden op de scherpst mogelijke maatregelen i.e. protestactie. De ver gadering gaat er van uit, dat de werkgevers het streven van de em ployees met alle kracht blijven on dersteunen. Deze motie zal ter kennis worden gebracht van de regering, de volks vertegenwoordiging en de vakcentra len. Tot zover het communiqué. Vakbondsbesturen deelden na af loop van de vergadering mee, dat de bijeenkomst een sterk emotioneel ka rakter had. Een deel der aanwezigen had aangedrongen op een directe protestactie in de vorm van een 24- uurs staking. Na een langdurige discussies kwam men echter, zo deelde zij mee, van dit voorstel terug en werd de motie, zoals die ir het communiqué werd vermeld, aanvaard. Men verwacht, dat dinsdag aan staande, wanneer de salariskwestie in de Tweede Kamer k behandeld, opnieuw een gezamenlijke vergade ring van de bij de bonden aangeslo ten werknemers zal worden gehou den. Een definitieve afspraak is echter niet gemaakt. Bemanning gered Gisteravond om vijf voor half ne gen is de Belgische kotter „Credo", Zeebrugge 777, in aanvaring gekomen met de Nederlandse logger „Cornelis Vrolijk", Sch 171. Het Belgische schip is gezonken. De bemanring is gered en bevindt zich aan buord van de Belgische kotter „Noordzee", eveneens uit Zeebrugge. De aanvaring gebeurde ongeveer 65 mijl uit de kust ter hoogte van Hoek van Holland. Wegens staking geen BEA-vluchten op Amsterdam De Britse luchtvaartmaatschappij BEA heeft al haar vliegdiensten van Londen op Amsterdam en Brussel stopgezet, wegens de staking van 't bagagepersoneel op het Londense vliegveld. De diensten zullen met hervat worden voordat de staking geëindigd is. LIJNDIENST VOORLOPIG GESTAAKT De Engelse luchtvaartmaatschappij „B.K.S. Air Transport" heeft, in ver band met de matige belangstelling voor haar tweemaal werkelijkse lijn dienst Leeds-Rotterdam-Düsseldorf deze tot nader order gestaakt. Jonge vluchtelingetjes 10 weken naar Nederland Op zaterdag 18 november zullen 552 vluchtelingenkinderen tussen 6 en 12 jaar, afkomstig uit West-Ber- lijn en een aantal Westduitse kam pen en noodonderkomens, in Neder land aankomen. Op uitnodiging van de commissie internationaal mlp- werk uit het N.V.V. en de P. v. d. A. worden deze kinderen in pleegge zinnen ondergebracht. De kinderen zullen in Nederland de lagere scholen bezoeken, de com missie beoogt hiermee de vluchle- lingetje te laten kennis maken met de manier van leven en werken in ons land. Voorts biedt het tijdelijk elders onderbrengen van een of meer kinderen uit een vluchtelingengezin de ouders een iets gemakkelijker mo gelijkheid orde op zaken te stellen. Intern, wandelfestijn bij 60-jarig bestaan Staatsmijnen Een internationaal wandelfestijn zal het hoogtepunt vormen van de viering van het zestigjarig bestaan van de Staatsmijnen in 1962. Op 21, 22 en 23 juni van het vol gende jaar zullen naar schatting 2000 jongens en meisjes van 14 tot en met 19 jaar, uit Engeland, Frankrijk, Bel gië Italië, Luxemburg, Nederland en het Saargebied in Zuid-Limburg ongeveer 100 km. te voet afleggen, waardoor de staatsmijnen iets ho pen bij te dragen in de Europese een wording. Dit idee heeft aangeslagen bij de hoge autoriteit van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal, die uit enthousiasme voor het plan op zich heeft genomen vijftig procent van de treinkosten van de buitenlandse deelnemers aan dit wan delfestijn te betalen. Overheid contra familie Bosch van Drakestein Landgoed met onteigening bedreigd De staatssecretaris van O. K. en W. heeft de eerste stappen ondernomen tot onteigening van het landgoed Drakestein, het buiten van de fami lie Bosch van Drakestein in Lage Vuursche. De overheid wil hierdoor het natuurschoon in het Gooi en om geving beschermen, aldus bericht vanmorgen „Het Vrije Volk". Er is een onteigeningsplan opgesteld en ter visie gelegd op de gemeentese cretarieën van Baarn, Zeist en De Bilt. Ruim 345 hectare zouden hier door onteigend worden. Deze onteigeningsmaatregel zou zijn uitgelokt door de zoon en doch ter van de overleden jhr. P. J. Bosch van Drakestein. Deze zouden door 't laten kappen van bomen t aanzien van het terrein in aoge mate hebben aangetast indien de gemeente Baarn hier niet een stokje voor had gesto ken. Hoewel de gemeente Baarn dit in strijd met het algemeen belang acht te zijn door de eigenaren op het landgoed bungalows gebouwd en de familie Bosch van Drakestein wilde bovendien hun inkomsten vermeer deren door het laten aanleggen van een autocircuit. Dit laatste heeft men kunnen voorkomen. In het bos is wel een verplaatsbare installatie voor zandsteenfabricage door de fa milie opgericht en ook wordt in de naaste omgeving zand gedolven. Tijdens de voortgezette behande ling tegen de Haagse agent L., die te recht staat op beschuldiging van „dood door schuld" van een Haagse scholier tijdens de geruchtmakende kerstboomverbranding in Den Haag, zei verdachte op verschillende vra gen van de president: kan het zijn •dat U niet weet wat U deed, „Ik wist niets meer". Ook bij de ondervraging van de burgergetuige F. B., die foto's ge maakt had van het slachtoffer en de getuige, de Haagse journalist W. T. V. en de heer H. van der Z., kwa men geen nieuwe feiten aan het licht. Het verhoor van de hoofdagent F. H. D. deed de president verzuchten „Vreemd, dat niemand van degenen, die om de bloedende jongen heen stonden, vroeg hoe dat was geko men". Na een korte schorsing van de be handeling zei de president in de na middag tegen de agent D. var K., die toen hij op de plaats van het on geval verscheen ook niet gevraagd zou hebben wat er gebeurd was: „Ik sta vandaag verbaasd. Anders weet de politie altijd zoveel en nu blijkt dat ze in dit geval niet eens aan de gewone menselijke nieuwsgierigheid heeft voldaan". Ook de volgende getuige, politie man E. H. K. van IJ. had aan deze „normale menselijke reactie" niet vol daan. De inspecteur der rijks recherche P. A. van N., du op ver zoek van de procuieur-generaal een onderzoek had ingesteld, antwoord de op de vraag van de president of hij het niet vreemd vond dat de sa bels zonder onderzoek waren ingeno men: „Dat is nakaarten". Waarop de president antwoordde: „zolang als ik strafzaken behandel doe ik niets anders dan nakaarten. Brigadier J. Tussen Arnhem en Eist zal een vliegveld worden aangelegd waarop de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena een geregelde helikopter- dienst zal openen. Behoudens goed keuring door de raad zal de gemeen te Arnhem de aanleg en acommoda- tie voor haar rekening nemen. Daar zal een krediet van enkele tonnen voor nodig zijn. Een vliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht heeft donderdag de met goud bedekte cabine van de satelliet „Ontdekker 35", die woens dag is gelanceerd, in de lucht opge vangen. De cabine had ten doel de radioactiviteit in de ruimte te on derzoeken en had menselijke en dier lijke weefsels en cellen aan boord. van N., die de getuigen voor een verhoor door de commissaris van po litie H. van H. had moeten „sorte ren", zei hierbij niet gevraagd te hebben wie de dader was. Ook de laatste getuige, commisaris Van H. kon de dader niet noemen. Eén getuige werd door de recht bank niet gehoord omdat deze in het buitenland verblijft. De officier van justitie mr. Dijserinck, maakte het kort in zijn requisitoir: Hij bleef bij zijn eis 100 gulden boete of 20 dagen hechtenis voor dood door schuld. De raadsman van beklaagde bleef er bij dat er geen bewijs was geleverd dat L. en niet V. het gedaan had. Als de rechtbank dit toch zou aannemen, be toogde hij dat er vooi dood door schuld „aanmerkelijke schuld" moet zijn. Deze ontbreekt, zo meende hij. Hij vroeg vrijspraak. De rechtbank zal 30 november vonnis wijzen. Geld voor verdediging in Baarnse moordzaak Het Baarnse actiecomité, dat zich ten doel stelt gelden bijeen te bren gen voor de verdediging van Henny W., een van de verdachten in de Baarnse moordzaak, heeft tot nu toe ongeveer 1.200,- binnen gekregen. Het comité streeft naar een bedrag van rond 6.000,-. Zoals bekend zal mr. Frangois Pauwels uit Amster dam als advocaat optreden voor Henny W. „Nederlands eerste winkelcentrum" te Amstelveen geopend De burgemeester van Nieuwer Amstel, de heer D. Rijnders, heeft gisterochtend het „Winkelcentrum Amstelveen" officieel geopend. Het winkelcentrum Amstelveen noemt dit het eerste Nederlandse shop- pingcenter van bijna 30.000 m2 telt zestig winkels. In aanbouw zijn nog een kinderbewaarplaats en een postkantoor; binnen niet al te lange tijd zal worden begonnen met de bouw van een groot warenhuis (De Bijenkorf) en een groot modemaga zijn. Als het gehele centrum gereed is zal de verkoopoppervlakte meer dan 40.000 m2 in beslag nemen. Een grote parkeerplaats biedt gelegen heid voor het parkeren van onge veer 600 auto's, een aantal dat in de toekomst zeker te gering zal zijn. Er worden evenwel studies gemaakt voor het aanleggen van een onder grondse parkeergarage of een toren garage. De totale kosten van 't win kelcentrum hebben ruim 20 miljoen gulden bedragen.- Wollen pullovers Italiaanse import Cashmerette - met een zacht zijden finish 2450 Dama, rijke dessins in de nieuwste modekleuren 35- Kamerjassen zuiver wol in de moderne Schotseclankleuren 2975 Ankiets stretch nylon Italiaanse import in uni kleuren Verpakt in origineel houten kistje, per 2 paar 3go (Advertentie» Nationaal comité zilveren huwelijksfeest koninklijk paar Op initiatief van de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, is een „Nationaal comité voor het zil veren huwelijksfeest van koningin en prins der Nederlanden" in het leven geroepen. Dit is gebeurd in aansluiting op het bericht van de particuliere secretariaten van konin gin Juliana en prins Bernhard, waar- In de wens wordt uitgesproken, dat bij deze gelegenheid geen persoon lijke geschenken zullen worden ge geven. Het nationaal comité stelt zich daarom ten doel een geldsbedrag aan het koninklijk paar aan te bieden als huldeblijk van het Nederlandse volk, met het verzoek dat het daar aan een bestemming zal geven. Bij de vorming van dit nationaal comité heeft nadrukkelijk de bedoe ling voorgezeten allerlei denkbare initiatieven van particuliere zijden tot één centrale actie te bundelen. Het nationaal comité is samengesteld uit vertegenwoordigers van de over heid, van de levensbeschouwelijke richtingen uit ons volk, van kunsten en wetenschappen, van de beroepen en bedrijven, van de vrouwenorgani saties en van de jeugd, sport en pu- bliciteitsorganen. Leden Het werkcomité bestaat uit mr. G. van Hall, burgemeester van Amster dam, voorzitter, mr. H. A. M. T. Kolf schoten, burgemeester van Den Haag en voorzitter van de vereniging van de Nederlandse gemeenten, mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Rot terdam, beiden vicevoorzitter, de heer W. L. Viersma, directeur Am sterdamse stichting voor maatschap pelijk werk, secretaris, de heer C. A. Klaasse, directeur van de Amster damse Bank N.V. en de leden, me vrouw N. Vos-Brand, namens 't Ne derlandse Vrouwen-comité ,de heer S. J. van den Beigh namens de werk geversorganisaties, de heer J. Land man namens de werknemersorgani saties, de heer H. de Mooy namens de middenstandsbonden en ir. C. S. Knottnerus namens de boeren- en tuindersbonden. Het secretariaat is gevestigd te Amsterdam, van Eeghenstraat 66. Bankier is de Amsterdamse Bank N.V., postrekening no. 25, gemeente ■giro Amsterdam no. Z 25. Het nationaal comité hoopt bin nenkort mededelingen te publiceren over de wijze, waarop het Neder landse volk zijn aanhankelijkheid aan het zilveren bruidspaar tot uit drukking kan brengen. Restauratie molens en monumenten De Gedeputeerden van Zuid-Hol land hebben ten aanzien van de sub sidiëring in de kosten van restaura tie van enkele molens de volgende voorstellen gedaan aan de Provinciale Staten: A. Subsidie (15 pet.) te verlenen in de kosten van restauratie, ge raamd op 10.000, voor molen 2 van de Drooggemaakte polder aan de Westzijde te Aarlanderveen, gemeen te Alphen a. d. Rijn. Deze molen, be horend tot de bekende molenvier gang, bestaande uit drie scheprad molens en een vijzelmolen, de enige nog in bedrijf zijnde getrapte molen bemaling in Nederland, vertoont ern stige verzakkings verschijnselen. B. De molen van de polder Acht- hoven te Leiderdorp is van een be staande schepradmolen omgebouwd tot vijzelmolen. De kosten hiervan bleken 29.000. Voorts bleek, dat de bovenas van de molen een tweetal gevaarlijke scheuren vertoonde. Om de molen in bedrijf te houden, moes ten onmiddellijke voorzieningen wor den getroffen, waarvan de kosten met bijkomende werken 4.760 heb ben bedragen. Subsidie van 15 pet. wordt voorgesteld. C. De provinciale subsidie te ver lenen voor de restauratie van de ko renmolen „De Morgenster" te Aar landerveen, gemeente Alphen a. a. Rijn. Dit verzoek om de provinciale subsidie komt van de heer J C. van Osnabrugge te Drachten, die de mo len heeft aangekocht, met het doel deze voor bewoning geschikt te ma ken. De kosten zijn 40.000, voor welk bedrag de provinciële molen commissie adviseert te bevorderen, dat over dit bedrag de provinciale subsidie van 15 pet. wordt verleend. HERVORMDE KERK TE HOOG- MADE Over de geraamde kosten van her stel van deze kerk werd indertijd 'n subsidie verleend van 15 pet. Deze restauratie is inmiddels gereedgeko men, waarbij is gebleken, dat de werkelijke kosten de raming hebben overschreden. Gedeputeerden geven in overweging ook een subsidie over die meerdere kosten te verlenen. PIETERSKERK TÊ LEIDEN Als gevolg van de restauratie werkzaamheden verkeert de electri- sche installatie in de leze kerk reeds geruime tijd in slechte staat. Gede puteerden geven in overweging een subsidie in de kosten van herstel tot 10 pet. te verlenen. om dringend restauratie. G.S. geven in overweging een subsidie van 10 pet. in de kosten van 29.060 te ver lenen. De aan de hervormde gemeente .e Warmond toebehorende Oude Toren, welke deel uitmaakte van een reeds in 1156 vermelde kerk, verkeert in zodanige staat, dat restauratie nood zakelijk is. De geraamte kosten van herstel bedragen 83.550. Overwe ging verdient een subsidie van 10 pet. De Stichting Huis te Warmend vraagt een subsidie in de kosten v«n herstel van het haar toebehorend kasteel „Huys te Warmont". Een sub sidie tot een bedrag van 18.500 wordt door G.S. voorgesteld. Dit hofje, daterend uit 1656, ver toont ernstige tekenen van verval. Een spoedige restauratie is daarom wenselijk. Gedeputeerden geven in overweging in de herstelkosten, ten bedrage van 142.310, een subsidie te verlenen van lu pet. Voor het 18e eeuwse pand Oude Singel 52-52A, heeft de Leidse Stu dentenhuisvesting een restauratie plan doen opstellen. De daaraan ver bonden kosten kunnen tot 100.000 subsidiabel worden geacht; G.S. ge ven in overweging een subsidie te verlenen van 10 pet. Dit kerkgebouw vertoont ernstige tekenen van verval en behoeft daar- Dr P. Rijkens verlaat Bilderberg-conferentie Dr. Paul Rijkens heeft medege deeld, dat hij zijn lidmaatschap van het „Advisory committee" van de „Bilderberg-conferenties" heeft be ëindigd. Hij heeft hiervan in New York schriftelijk kennis gegeven aan Prins Bernhard, die voorzitter is der Bilderberg-conferenties. Dr. Rijkens heeft voorts zijn ontslag aangeboden als gouverneur en penningmeester van de „Fondation Europeenne de la Culture", waarvan prins Bern hard eveneens voorzitter is. Dr. Rij kens heeft zijn stap gemotiveerd met het feit, dat hem gebleken is, dat de Nederlandse regering bedenkingen zou hebben geuit met betrekking tot zijn reis naar New York ter bij woning van een vergadering van de commissie der Bilderberg-conferen ties. In verband met de brief van dr. P. Rijkens aan Prins Bernhard, die hedenochtend werd gepubliceerd, wordt ons van bevoegde zijde mede gedeeld, dat de toevallige omstan digheid, dat de behandeling van de Nieuw-Guinea-resolutie in de Vere nigde Naties en de vergadering van het „Advisory Committee" van de Bilderberg-conferenties, waaraan dr. Rijkens van plan was deel te ne men, wat tijd en plaats betreft sa men vielen, aanleiding zou kunnen geven tot het wekken van een ver keerde indruk. De regering heeft der halve het secretariaat van het „Ad visory Committee" van de Bilder berg-conferenties hierop opmerk zaam gemaakt, in het bijzonder om dat de naam van Z.K.H. Prins Bern hard erin zou kunnen worden be trokken. Daarbij is duidelijk ge maakt, dat de bezorgdheid van de regering slechts betrekking had op deze ene vergadering op dit moment in New York.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7