DAMES VLIEGEN HEREN IN DE HAREN Grenswijziging op ministerieel niveau NOLET Contact met Reydon en De Jager Commissie gaat jeugdcontracten bestuderen „Als er dan geen mannen te vinden zijn, dan halen we vrouwen in de zaak" Weerbericht Het weer in Europa VRIJDAG 17 NOVEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Minister Toxopeus heeft - zoals wij rBteren reeds berichtten - gistermid dag een bezoek gebracht aan Leiden en omliggende gemeenten om zich van de grenswijzigingsplannen op de hoogte te stellen. De minister was vergezeld van enkele hoofdambtenaren van zijn departe ment, de commissaris van de Konin gin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, een vertegenwoordiging van het col lege van Ged. Staten en enige pro vinciale hoofdambtenaren. Het gezelschap heeft de gemeen ten die bij de grenswijziging zijn be trokken, bezocht. Dat zijn behalve Leiden: Zoeterwoude, Voorschoten, Oegstgeest, Rijnsburg en Valken burg. Wij vernamen van bevoegde zijde, dat het administratieve gedeelte van de grenswijzigingsprocedure, zoals dat in de Gemeentewet wordt aange geven, nu als afgesloten kan worden beschouwd. De minister staat nu voor de vraag, welk wetsontwerp hij over enige tijd in de Kamer moet brengen. Hij achtte het nodig, de be trokken gemeentebesturen in dit stadium over deze gewichtige aange legenheid nog eens te horen. Het gezelschap heeft ruim één uur met B. en W. van Leiden en enkele hoofdambtenaren geconfereerd. Conferentie Om even over half twaalf kwamen de minister en de commissaris en hun gevolg bij het stadhuis aan. Zij wer den bij de ingang aan de Breestraat begroet door de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, en mr. M. J. Blok, chef van het kabinet van de burgemeester en administrateur in al gemene dienst van de gemeente, en werden direct naar de vergaderka mer van burgemeester en wethou ders geleid, waar het college al de gehele morgen had vergaderd in Op de foto: van links naar rechts commissaris Klaasesz mevrouw De Rnijter-de Zeeuw en minister Toxo- peus. verband met de begroting. Ook onze fotograaf maakte bij de ingang van het stadhuis zijn opwachting zoals bijgaande foto laat zien. Hoe het voorstel van de minister aan de volksvertegenwoordiging zal uitvallen, is vooralsnog niet te zeg gen. Het kan zijn dat de minister be sluit het voorstel van Ged. Staten over te nemen, het is ook mogelijk, dat hij een geamendeerd voorstel ter tafel brengt. Het overleg in Den Haag zelf zal nog wel enige tijd in beslag nemen. GEEN „GEGIST BESTEK rVe minister van Economische Za- ken, drs. De Pous, heeft deze week in de Tweede Kamer bij de be handeling van zijn begrotingshoofd stuk een zeer goede beurt gemaakt. Niet alleen van de kant der „rege ringspartijen" werd hij om zijn voor treffelijk beleid hoog geprezen; zelfs woordvoerders van de socialisti sche oppositie verklaarden onomwon den behoudens met de vinger öp enkele schoonheidsfoutjes, omdat er nu eenmaal altijd wat te kritiseren moet overblijven dat deze be windsman een man naar hun econo misch hart is. Het betekent nogal wat, wanneer een minister op het zo moeilijke terrein van 's lands wel varen in financieel en materieel op zicht politieke tegenstellingen nage noeg geheel weet te overbruggen en vriend en vijand tot loftuitingen weet te brengen. Nu moet men zich natuurlijk op deze gang van zaken ook weer niet blihd staren. Minister De Pous heeft met zijn ambtgenoot prof. Zijlstra gemeen, dat hij in zijn vak bijna weergaloos knap is en dat het daarom voor de Kamer uiterst moei lijk is hem voldoende partij te geven. In de tweede plaats hebben de beide bewindslieden de conjuncturele om standigheden wel een eindweegs mee, aangezien het behoudens uitzon deringen van speciale aard in tij den van algemene welvaart minder moeilijk is de nationale eindjes aan elkaar te knopen dan in een baisse. |"\at we het met z'n allen vrij rede- lijk maken kon blijken uit de macro-economische situatie-schets en het dito toekomstbeeld, dat drs. De Pous voor de Kamer ophing, waarbij echter in feite te weinig tot uiting kwam dat de bewindsman toch nog al wat „bijsturen" moet om het wel vaartsschip met volle wind in de zei len toch niet uit de goede koers te laten geraken. Het bleek daarbij, dat hij een stuurman is met méér dan het beruchte „gegist bestek", al kwam dat bescheidenheidshalve niet hele maal tot uiting. Minister De Pous staat niet bij voortduring in vol or naat op de commandobrug! De zorgen, die de ministers van Economische Zaken en Financiën hebben, zijn hoewel ze respectie velijk met een zeer gunstig verloop van het bedrijfsleven in algemene lij nen en met een welgevulde schatkist zitten niet te veronachtzamen, al is de schijn ook soms volkomen tegen gesteld. In de eerste plaats dreigt nog steeds het gevaar van een overbe- steding, omdat onze consumptieve uitgaven telkens weer de dreiging vertonen boven de beschikbare mid delen uit te gaan. Die middelen kun nen in hoofdzaak slechts worden ver groot door produktiviteitsverbetering, maar die wordt weer afgeremd door autonome oorzaken, omdat de stij gende lijn daarvan natuurlijk lang zaamaan een minder scherpe bocht maakt, naarmate ze hoger komt. Maar vooral, omdat de wel heel populaire, maar niet zo onschuldige arbeidstijdverkorting nadelig blijkt te werken. Hier wreekt zich het niet voldoende rekening houden met de destijds gegeven waarschuwingen om de arbeidstijdverkorting slechts ge leidelijk te doen ingaan, maar ge dane zaken nemen nu eenmaal geen keer. Drs. De Pous moest deze week zelfs spijtig constateren, dat de groei van onze produktie in het midden )van dit jaar vrijwel tot stilstand is gekomen en dat de arbeidsprodukti- viteit nauwelijks boven nul in haar stijgende tendens uitkomt. Er zijn maatregelen lopend, die het nadelige effect van een en ander zoveel mo gelijk telijf moeten gaan, maar de uitwerking ervan kan nu nog niet in haar totaliteit worden beoordeeld. De nare neven-effecten van de hoogconjunctuur zijn intussen wel degelijk merkbaar. Het bedrijfs leven kent een verminderde inves teringsaftrek, die vooral aan de ar beidsvoorziening voor de komende jaren afbreuk kan doen, al heeft het er nu de schijn van, dat we arbeids plaatsen óver hebben. Er moeten echter voor de komende twee jaar niet minder dan 420.000 jongelieden aan de arbeid worden geholpen. Dat heeft dus zijn licht- en schaduwkant. De bouwmarkt moet nog steeds wor den afgeremd, hetgeen ook alweer tegen de achtergrond van de bevol kingsgroei in de komende jaren te betreuren valt. Zo zijn er aanzienlijk méér punten, die schaduwstrepen op het „zebra-pad" van minister De Pous werpen, maar zijn deze week in de Kamer geleverd bewijs, dat hij remedies achter de hand houdt, mag wel tto enige gerustheid stemmen, mitsieder die ook wil „innemen". REGENJAS, TWEEDJAS of WINTERJAS nodig NEEM EEN FALCON EN KOOP HEM BIJ.. Botermarkt 8-9 Leiden (Advertentie) Van de zijde van het ministerie van buitenlandse zaken werd mede gedeeld, dat de tijdelijke Nederland se zaakgelastigde te Moskou, de heer P. J. Polak, thans contact mag op nemen met de twee wegens spionage veroordeelde Nederlandse zeelieden Reydon en De Jager. Wanneer dit contact zal kunnen plaats vinden werd nog niet mede gedeeld; daarover zou de Nederland se vertegenwoordiging binnenkort nadere informaties ontvangen. Voorts heeft het Russische ministerie aan de Nederlandse ambassade mee gedeeld, dat zij contact zal kunnen opnemen met de verdedigers van de beide veroordeelden. Van Nederlandse zijde werd bij het ministerie van buitenlandse zaken in Moskou nogmaals aangedrongen op toezending van de tekst van het von nis, waarbij de beide Nederlanders werden veroordeeld tot dertien jaar gevangenisstraf, en van de overige processtukken. Het bondsbestuur van de Konink lijke Nederlandsche Voetbal Bond heeft op voorstel van het sectiebe- stuur betaald voetbal de leden van de studiecommissie voor de jeugd contracten benoemd. In deze commissie hebben zitting twee leden van het sectiebestuur be taald voetbal, de voorzitters van de semiprof-clubs Heracles, Be Quick (Gr.) en Wilhelmina, twee verte genwoordigers van de amateurs en één van de Nederlandse Katholieke Sportbond. De commissie heeft tot opdracht omstreeks maart/april 1962 een rap port bij het sectiebestuur betaald voetbal in te dienen, zodat de jeugd contracten eventueel volgend sei zoen al zullen kunnen worden ver wezenlijkt. De commissie bestaat uit: voorzit ter: H. Zon (Rotterdam, sectiebestuur betaald voetbal); leden: rector P. Booymans (Sittard, NKS), J. C. Brinckmann (Den Haag, amateurs), H. J. van Dalen (Enschede, sectie bestuur b. v.), mr. J. Molenaar (Al melo, voorzitter Heracles), J. de Swart (Den Bosch, Wilhelmina), J. Timman (Amsterdam, afdeling Am sterdam), mr. J. van Zaayen (Gro ningen, Be Quick). i TLIET HOOFDBESTUUR van de Katholieke Kapperspatroonsbond heeft er eerst eens hartelijk om ge lachen. Toen men uitgelachen was gooide men het over een andere boeg. Met ernstige argumenten werd erns tig betoogd, dat het idee van de Leidse afdeling gedoemd was als een mislukt experiment vermeld te wor den in de geschiedenis van de Kap perspatroonsbond. Al een week of acht iedere dins dag zijn ongeveer 10 dames in het Leonardushuis 's avonds aan het zwoegen op herenhoofden. Als men de dames een keer aan het werk ge zien heeft, is het duidelijk dat het experiment niets experimenteels heeft. De dames, die het herenknip pen pogen te leren, bewijzen door him enthousiasme wel, dat het hun bittere ernst is. I"\E AANDACHTIGE lezer zal zich herinneren, dat de heer Lange- zaal, voorzitter van de Leidse afde ling van de Kapperspatroonsbond, enkele maanden geleden zijn oplos sing van hét probleem in de kappers- wereld lanceerde. „Als er dan geen mannen meer gevonden worden voor het herenvak, laten we dan onze vrouwen, dochters en verloofden in de zaak halen". Dat het hier niet ging om een grapje verduidelijkte hij met enkele cijfers. Hij behoefde geen urenstaatje of iets dergelijks voor de dag te halen om zijn aanwe zige vakbroeders bij te brengen, dat zij op enkele dagen van de week en op vaak ongunstige uren tegen een hele club heren aankijken, die alle maal binnen afzienbare tijd geknipt, geschoren, geprikt en gesteven weer op straat willen staan. Als men dan weet, dat het overgrote deel van de Leidse herenkapsalons bestaat uit eenmansbedrijven en dat er geen man meer te vinden is, die het he renvak wil leren in tegenstelling tot het damesvak, waar men een mas saal aanbod van arbeidskrachten heeft dan is het wel duidelijk, dat de kapper b.v. 's zaterdagsavonds te gen een onneembare harenbarrière staat aan te kijken. Er zijn van al lerlei suggesties gedaan om het gro te personeelstekort op te heffen. Men heeft de klanten aangeraden op de „lege uren" te komen. Studenten, za kenmensen, werkers in ploegen diensten zouden wat dit betreft een handje mee kunnen helpen. De prak tijk heeft echter geleerd, dat de ge woonten van de man moeilijk zijn te veranderen of om te buigen, 's Za terdagsmiddags gaat hij vóór hij zijn zondagse bad neemt naar de kapper en hij blijft dat doen Het ge volg ia dan, dat om 7 uur 's avonds nog rustig de leesportefeuille wordt uitgemolken Als dan de zaterdag avond al behoorlijk op gang is en men in de huiskamers aan het zoveelste kopje koffie toe is voor het blauwe licht, dat TV heet, dan loopt de kap per nog zijn gereedschap schoon te maken. |7 EN ANDER en neteliger probleem is de persoonlijke onmisbaarheid van de coiffeur in zijn zaak. We schreven reeds, dat het grootste ge deelte van de kappersbedrijven in Leiden bestaat uit eenmanszaken. Heeft de kapper het ongeluk ziek te worden, dan moet de zaak dicht. Heeft hij geluk, dat het met een paar dagen weer is bekeken met de ziekte, dan is de schade nog beperkt. Er kunnen ook gevallen voorkomen, dat het „een zware das" wordt. THAMES, die him man helpen in de kapsalon zijn geen zeldzaamheid. Mevrouw Van Teefelen in Alphen aan den Rijn springt al vijf jaar bij, als het druk is. Dat wil zeggen, zij knipt de klanten vóór en de heer Van Teefelen doet de rest, het fij nere werk. In Leiden kan ook me vrouw Langezaal een aardig handje meehelpen op de spitsuren. De heer Langezaal kon dan ook voor de he ren van het haarsnijdersgilde aan de hand van de praktijk bewijzen, dat de klanten een knipbeurt door een vrouw accepteren. Men ziet de nood zaak in, want „het seintje naar bo ven" wordt pas in hoge nood gege ven De opponenten van het plan zijn waarschijnlijk even teruggeschrok ken voor het plan de campagne. Men twijfelde wellicht aan de animo van de dames of aan him „lef', want er is wel een beetje moed nodig voor een vrouw om tegen een eeuwen oude traditie in de schaar in man- nenkuiven te zetten. Bovendien, zo redeneerde men, de vrouw hoort in haar huishouden. „We moeten van de nood een deugd maken", betoog de men van de andere zijde, of „dat stukje emancipatie mogen we de da mes toch nog wel gunnen. Het huis houden behoeft ook niet te verslof fen, want in de zaak kan mevrouw royaal een hulp verdienen voor de uren, dat zij haar huishouden in de steek moet laten". |"\E CURSUS, die nu in Leiden ge- geven wordt, is niet alleen voor de echtgenoten, dochters of andere familieleden van de kappers. Ini de Groot bijvoorbeeld, uit Hillegom, had tot voor enkele weken nog nooit een herenkapsalon aan de binnenkant gezien. Ze wilde echter herenkapster worden. „Waarom? Nou, omdat ik Medegedeeld door het KNMI, geldig van vrijdagavond tot za terdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. ZWAKKE WIND Over het algemeen veel be wolking en plaatselijk mist of motregen. Overwegend zwak ke wind. Iets jagere tempera turen. HELSINKI 1. bew. 5 0 STOCKHOLM onbew. 5 1 OSLO onbew. —0 —2 KOPENHAGEN zw. bew. 8 7 ABERDEEN zw. bew. 12 5 LONDEN zw. bew. 8 3 AMSTERDAM geh. bew. 5 5 BRUSSEL motregen 5 0 LUXEMBURG geh. bew. 5 2 PARIJS geh. bew. 7 5 BORDEAUX mist 13 2 GRENOBLE mist 10 —1 NICE onbew. 15 8 BERLIJN motregen 4 3 FRANKFORT zw. bew- 6 6 MüNCHEN geh. bew. 5 3 ZURICH geh. bew. 6 3 GENèVE geh. bew. 7 —2 LOCARNO onbew. 12 —3 WENEN geh. bew. 5 3 ROME zw. bew. 17 8 AJACCIO 1. bew- 17 6 MADRID motregen 11 7 MALLORCA 1. bew. 18 7 LISSABON mist 17 7 PAUZE Morgen: wijding van de basilieken *an St. Pieter en St. Paulus te Rome. WAAROM ZIJN PRIESTERS ONGEHUWD? Uit het verhaaltje van gisteren is wel gebleken, dat het ongehuwd zijn op zichzelf niet prijzenswaardig is. Het is dat pas wanneer men van het huwelijk afziet om vrij van andere banden Christus te kunnen volgen. _,Er zijn onhuwbaren" alius Chris tus „die zich onhuwbaar hebben gemaakt omwille van het konink rijk der hemelen. Wie het vatten kan die vatte het!" De apostel Pau lus, die zelf ongehuwd was, vertelt openhartig: „Ik zou willen, dat alle mensen waren zoals ik, maar aan iedereen heeft God een persoonlijke genade geschonkenDe onge huwde levensstaat, gekozen uit ont hechting, is niet alleen een evange lische levenswijze Christus was ongehuwd en Zijn moeder was maagd maar ook een verhevener levensstaat. Vandaar, dat de apostel Johannes in het Boek der Openba ring een ontzaglijk leger ongehuw de mannen geschaard zag rondom het Lam, omdat zij „zijn Naam en de Naam van zijn Vader op hun hoofden hadden geschreven". „Zij zijn het die zijn vrijgekocht uit de mensen als eerstelingen voor God en het Lam". PUZZEL De jongste deelnemer aan de cursus: Annie Koek uit Zoeterwoude, 15 jaar krijgt er al aardig slag van. De heer Cornelissen houdt voorlopig nog een oogje in het zeil. het leuk vind". Haar Hillegomse pa troon vond het prachtig: „Je kunt het meteen in Leiden gaan leren". André Kaptein uit De Zilk, die zij in haar derde les onder handen had, las rustig zijn Donald Duck, terwijl Ini de Groot de laatste hand legde aan een keurige jongenskop. „Och, de een leert het vlugger dan de ander", vertelde de heer N. Dof- ferhoff uit Leiden, die met de heer De Korver uit Boskoop en een aan tal wisselende leraren allemaal belangeloos de cursus runt. „Er zijn beslist dames, die het over enige tijd tegen haar man kunnen opnemen. Anderen leren uitstekend de inlei dende werkzaamheden, zodat de man de finishing touch kan aanbrengen. In beide gevallen wordt een aanmer kelijke tijdwinst bereikt. En daar gaat het toch maar om". „De schaar plat tegen de kam hou den. Niet hakken, wat er af is, is er af. Bekijk het rustig". De oude rotten van het vak lopen kritisch de „werk stukken" te bekijken, demonstreren hier en daar, terwijl ze troostend mompelen: „We hebben het ook moeten leren, verbeeld je, dat je het in één les onder de knie had". „Ik word doodmoe in mijn vingers", zucht een andere leerlinge. „Ja, een kap persschaar is niet zomaar een schaar. Probeert u het eens zo". Van zessen tot achten gaat het zo door in het Leonardushuis. Het re sultaat is, dat 10 keurig geknipte en gekamde jongetjes na dit alles weer op de Haagweg staan. Na zo'n tien, twintig lessen dat hangt af van de persoonlijke aanleg is het re sultaat, dat de kappers van Leiden en omgeving hun probleem hebben opgelost of liever, dat de dames van de nood een deugd hebben gemaakt. No. 527 Hor.: 1. het uitspansel," 5. priem, 7. slede, 8. hemellichaam, 10. vlag, 11. bekende afkorting, 12. zuiver, 13. gebod, 14. part, 15. koraal rif, 16. schijn, voorkomen, 17. iemand de achting geven, welke hem toe komt, 18. van het teken af te herha len (afk. in de muziek), 19. rivier in Duitsland, 21. niet gesloten, 22. voeg woord, 23. duikereend, 24. schoeisel. Vert.: 1. bout van een varken, 2. bijwoord, 3. brand verf, 4. wandel dreef, 5. voegwoord, 6. monster, 9. meisjesnaam, 10. pluim van een vo gel, 11. plaats in Engeland, 12. tocht, uitstap, 13. hemellichaam, 14. zuid vrucht, 15. strijdperk, 17. nobel, 19. voorzetsel, 20. gewicht, 21. voorzetsel, 22. bijwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 526 Hor.: 1 steen bok, 9. adé, 10. oor, 11. o.r., 13. eng, 15. ma, 16. tin, 18. dam, 20. sein 22. tak 24. meel, 26. nis, 29. ruim, 31. Ti, 32. om, 34. Saar, 36. pil, 37. stam. Vert.: 2. Ta,.3. Ede, 4. eend, 5. bo, 6. oom, 7. kram, 8. rots, 12. riem, 14. gat 17. nier, 19. man, 21. neus, 23. kit, 25. lias 27. sik, 28. hop, 30. mat, 33. mi, 35. ra. PUNT „Toen we nog verloofd waren, Steef, zei je altijd, dat je me van vreugde wel kon opeten en nu word je al woedend als je ook maar één haar van me in je soep vindt.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3