Minister De Pous voorziet binnen een jaar: Engelands toetreden tot EEG Tussenweg bij onderhandelen wellicht nodig Berging met hindernissen ""'STOP EST De export van bolbloemen naar Frankrijk Reflectorklemmen voor voetgangers Geen „broodstaking" in België Een Rembrandt voor 10 miljoen De „Daroel Islam" Nieuw VGLO-diploma DONDERDAG 16 NOVEMBER 196' DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Bij de voortgezette behandeling van de begroting van economische zaken in de Tweede Kamer is ook de verhouding EngelandEEG ter spra ke gekomen. Het Britse verzoek tot toetreding brengt een wezenlijke ver andering in de verhoudingen, merkte minister De Pous op. Nu de Engelse regering heeft ver klaard de doelstelling van het EEG- verdrag te onderschrijven, is echter een belangrijke hinderpaal om tot een regeling met Engeland te komen verdwenen, meent de minister, die hoopt en vertrouwt, dat de andere regeringen zich met alle kracht zul len verzetten tegen een eventuele mislukking van deze onderhandelin gen. De minister voorziet ook verande ring in de verhouding tussen de EEG- en de EVA-landen, hetgeen niet zal nalaten een bepaalde invloed uit te oefenen op de ontwikkeling binnen de gemeenschappelijke markt. De minister meent, dat de nauwe betrekkingen tussen de landen van het Britse gemenebest van groot be lang zijn voor de kracht van de vrije wereld en daarmee voor de stabiliteit van de verhoudingen in de wereld. Dit dient ook een uitgangspunt te Minister antwoord over ontsnapte ter beschikking gestelden In de periode van 1 januari tot 23 oktober 1961 zijn 69 terbeschikking- gestelden uit inrichtingen ontvlucht, waarvan 61 uit minder beveiligde particuliere inrichtingen Een aantal van 26 is na korte tijd eigener be weging in de inrichting teruggekeerd. De overigen konden op 3 na allen worden opgespoord. Van deze 69 ontvluchten kwamen er 6 tijdens de ontvluchting tot een nieuw delict. Dit waren zonder uitzondering ver mogensdelicten. Bij de selectie van terbeschikkinggestelden naar de verschillende inrichtingen wordt steeds ernstig rekening gehouden met gebleken vluchtgevaarUjkheid, terwijl uiteraard ook de ernst van de door de betrokkene gepleegde delic ten een belangrijk punt van overwe ging uitmaakt. Aan een terbeschikkinggestelde kan om uiteenlopende redenen wor den toegestaan zich onder geleide buiten de inrichting te begeven. Hij kan als verdachte of getuige voor een rechterlijk college moeten verschij nen, hij kan een examen moeten af leggen, een specialist moeten bezoe ken of naar een andere inrichting moeten worden overgebracht. Ten slotte kan het in het kader van zijn behandeling wenselijk zijn hem eni ge bewegingsvrijheid toe te staan, bijvoorbeeld in de vorm van een be zoek aan familie. In deze gevallen kan het transport geschieden onder geleide van twee parketwachters der rijkspolitie, of wel door middel van de justitiële autodienst, of met ee.. of twee ver plegers. De vorm van begeleiding, waartoe in een voorkomend geval wordt be sloten hangt steeds ten nauwste sa men met de eventuele vluchtgevaar- lijkheid en de aard en ernst van de vroegere delicten. Het zal echter dui delijk zijn, dat ook bij de zwaarste vorm van begeleiding altijd enig ri sico aanwezig blijft. Aldus de minis ter van Justitie in de memorie van antwoord op de begroting 1962. zijn bij de onderhandelingen. Ander zijds, aldus de minister, zou het ver keerd zijn de oplossing te zoeken in een onverkorte handhaving van het bestaande Engelse importregiem ten opzichte van de gemenebestlan- den. Bij de onderhandelingen zal naar de mening van de minister moe ten worden gestreefd naar 'n tussen weg. Naar aanleiding van opmerkingen over de onderontwikkelde gebieden zegt de minister, dat onderscheid moet worden gemaakt tussen de so ciale en de economische problema tiek. Hij heeft wel eens de indruk, dat de versterking van de economi sche structuren van de onderontwik kelde landen, een doelstelling voor langere termijn, ietwat in de scha duw komt te staan, doordat veel energie moet worder aangewend voor urgente voorzieningen op kor ter termijn, die ten dele een sociaal karakter dragen. De minister acht het een goed ding, wanneer velen in de westerse lan den doordrongen worden van de scherpe tegenstellingen in welvaart tussen onze landen en de zogenaam de ontwikkelingslanden. Met sociale acties alléén zijn op den duur geen bevredigende oplos singen te bereiken. Het vinden van een economische oplossing is op lan gere termijn nodig. In de eerste plaats om de sociale nood te verminderen en in de tweede plaats, omdat het voor het zelfrespect van de ontwik kelingslanden op den duur onver- dragelijk is permanent geholpen te worden. Ontsnapte gedetineerde verkleedde zich even thuis De uit het Haagse huis van be waring.. ontsnapte gedetineerde 20- jarige A. P. J. is na drie dagen nog steeds spoorloos. Wel is hij na zijn ontsnapping, mar is komen vast te staan, nog thuis geweest in Gouda. Hij heeft zijn bruin manchester ge vangenispak voor wat anders en trok en passant ook nog even een paar schoenen aan zijn kousevoeten. Toen zijn moeder door het gerucht wak ker was geworden nam J. snel de benen. De politie neemt aan, dat J. gehol pen is bij zijn ontsnapping. Hij had immers een zaag om de spy 1 en te vernielen en een haak om de lakens waarlangs hy 3 verdiepingen „over won", te bevestigen. Het bergen van het penetreerschip „Bitumarin II", dat dinsdag in de binnenhaven van Vlissingen is gezon ken, heeft meer inspanning ge vergd dan men „aanvankelijk veron derstelde. Gistermorgen had de bok „Walche- cheern" met een hefvermogen van 250 ton het schip zo in de stroppen, dat men dacht het gekantelde vaar tuig weer recht te kunnen brengen. Op dat moment knapte echter een der trossen, waardoor de „Bitumarin II" voor de tweede baal naar de bo dem van de haven zonk. Pas gistermiddag kon het schip ge kanteld worden en kwam dus weer in rechte positie. Onmiddellyk is men begonnen met het leegpompen van het schip en omstreeks vijf uur was het weer even boven water. De op het dek opgestelde machine rieën voor het vervaardigen van as falt hebben zware schade opgelo pen. Handleiding voor Staphorsts burgemeester 't helpt en 't is lekker RED BAND- ROOSENDAAL (Advertentie) Het lid der Tweede Kamer, de heer Van Dijk (VVD) heeft aan de mi nister van Landbouw en Visserij schriftelijk gevraagd welke stappen deze heeft ondernomen of denkt te ondernemen om de Nederlandse be langen by de export^van bolbloemen naar Frankrijk veilig te stellen en een juiste naleving van het EE-ver drag in dit opzicht te verzekeren. De heer Van Dijk stelt, dat de Franse regering sedert het in wer- een juiste naleving van het EEG-ver- de invoer van afgesneden tulpen en andere bloembollen verhindert bin nen het kader van het globale con tingent voor snijbloemen, dat is vastgesteld op basis van artikel 33 van het verdrag. Hij vraagt of het de minister bekend is dat er voor bol bloemen geen apart globaal contin gent beschikbaar werd gesteld. De heer Van Dijk stelt ook de vraag of deze gang van zaken niet in strijd moet worden geacht met de verplichtingen, die voortvloeien uit 't EEG-verdrag. Prof. dr. A. E. van Giffen her denkt dit jaar het feit, dat hij zich gedurende 50 jaar gewijd heeft aan de beoefening der vaderlandse oud heidkunde. Twintig jaar geleden werd hij benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de praehistorie aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam. Het Verbond voor Veilig Verkeer zal, hiertoe in staat gesteld door een grote maatschappij reflectorklemmen verspreiden, die het doel hebben de in het donker lopende voetgangers te beveiligen. De opbrengst van de ver koop van deze klemmen f 0.25 per stuk) zal geheel ten goede komen aan het Verbond. De plastic verende klemmen, zo werd gistermiddag tijden- een in Hilversum gehouden persconferentie van het verbond meegedeeld, zijn voorzien van een opvallende gele re flector. Deze reflector straalt het licht terug in de richting vanwaar het gekomen is, zodat het door kop- lichten uitgestraalde licht naar de autobestuurder wordt teruggekaatst. De in het donker lopende voetgan gers, die voorzien zijn van een re flectorklem, kunnen hierdoor tijdig door automobilisten worden opge merkt. Tevens ging gistermiddag de aan het verbond aangeboden jeugdfilm „Onze auto" in première. Door deze film wordt aan de kin deren duidelijk gemaakt, welke on gelukkige gevolgen hun spelen op de rijweg mogelijk kan hebben. Een delegatie eerstejaars van de r.k. studentenvereni ging „Albertus Magnus" uit Groningen heeft gistermid dag bij wijze van inauguratiestunt de burgemeester van Staphorst, de heer H. v. d. Wal een boek over oude volksgebruiken aangeboden. OUD-VOORZITTER KATH. BEJAARDENTEHUIZEN RIDDER ORANJE-NASSAU De heer J. P. Postma te Bolsward heeft in het gemeentehuis aldaar of ficieel mededeling ontvangen van zijn benoeming tot riddei in de orde van Oranje-Nassau. Deze onderscheiding werd de heer Postma toegekend op grond van zijn sociale maatschappe lijke activiteiten, met name het eer ste voorzitterschap (van 1957 tot ju ni 1961) van de Katholieke Vereni ging van Bejaardentehuizen in Ne derland en het lidmaatschap van de oprichtingscommissie daarvan. Op de zelfde gronden werd de heer Postma een maand geleden onderscheiden met de pauselijke orde van St. Sil vester. Sinds woensdagmiddag wijzen alle tekenen er op, dat het in België niet tot een „broodstaking" zal komen. De meelfabrikanten hebben medegedeeld, dat zij „onder portest" de leverantie van meel aan de bakkerijen zullen hervatten, die sinds maandag j.l. was stopgezet. Aanleiding tot dit besluit was de officiële aankondiging van de Belgi sche regering, dat zou worden over gegaan tot vordering van de fabrie ken om een stagnatie in de voedsel voorziening te voorkomen. Volgens een bericht van het Tsjechische blad „Lidiva Demokrati- ka" is de aartsbisschop van Olmuetz, Mgr. J. Matocha, op 7b-jarige leeftijd overleden. Mgr. Matocha was na de verbanning van de aartsbisschop van Praag, Mgr. J. Beran, de hoogste autoriteit der kerk in Tsjechoslowa- kije. Kort na Mgr. Beran's gevange neming werd hij onder huisarrest ge plaatst. Voor zover bekend is niet één bisschop van Tsjechoslowakije in vrijheid. Een schilderij van Rembrandt „Aristoteles peinzend voor het borst beeld van Homerus", is woensdag avond in New York voor een record- prijs van f 2.300.000 dollar verkocht. Het schilderij is ni in handen van het „Metropolitan Museum of Art" in New York. De prijs van 2.300.000 dollar (onge veer 10.000.000 gulden) is de hoogste, die ooit tijdens een publieke veiling geboden is. Het vorige record was 770.000 dollar voor een Rubens tij dens een veiling in Londen in 1959. Een landbouwschuur van de landbouwer G. Gommans in Venray is gistermiddag volledig uitgebrand. Een grote hoeveelheid hooi, stro en andere oogstproducten gingen verlo ren. 100 Stuks pluimvee kwam in de vlammen om. Oorzaak van de brand waren kinderen, die met vuur speelden. Op de niet-beveiligde overweg in de Babberichsedijk in Zevenaar is gisteravond een landbouwtractor door de goederentrein gegrepen. De bestuurder, de 24-jarige landbouwer H. A. Tiemessen uit Didam, werd op slag gedood. De leider van de fanatieke Da- roel-Islambeweging op Celebes, Ka- har Muzakkar, heeft zich volgens woensdag in Djakarta ontvangen be richten aan de regeringstroepen over gegeven. Muzakkar heeft gedurende twaalf jaar de leiding gehad van meedogen loze guerilla-operaties tegen de rege- ringsstrij dkrachten. Na de capitulatie van Muzakkar opereert de Daroel-Islambeweging nog slechts in enkele gebieden van West-Java. In 's-Hertogenbosch is gistermid dag een contactbijeenkomst van de VGLO-sectie van de katholieke on derwijzersbond (KOB) in het Bos sche bisdom gehouden. Daar deelde de voorzitter, frater Prudentio, mee dat in 1962 aan de leerlingen van de derde klas van het voortgezet lager onderwijs gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van een exa men in de economisch-administratieve sfeer, aan welk examen een diplo ma verzonden zal zijn. Een bepaal de titel ervoor zal binnenkort wor den vastgesteld. De heer C. Schutijser meende, dat een meer gespecialiseerde opleiding vooral van belang is voor de leerlin gen met een niet al te grote intel ligentie, voor wie de algemene ont wikkelingsvakken te veel .problemen zouden gaan stellen. GROENTE-EXPORT NAAR BELGIë EN FRANKRIJK. In verband met een prijsdaling Van tomaten op cfê markt in Parys hebben de Franse autoriteiten beslo ten de invoer van dit produkt uit de E.E.G.-landen met directe ingang stop te zetten. België en Luxemburg besloten, in verband met de prijsda- üng van sla, de invoer van dit pro dukt uit de E.E.G.-landen met in gang van 15 november niet meer toe te staan. Dit invoerverbod voor sla geldt niet voor Nederland. Ingevolge een tussen de ministers der Beneluxlan- den gemaakte afspraak mag Neder land nog wel sla naar deze landen uitvoeren, mits de vastgestelde mi nimumprijs wordt gegarandeerd. Wanneer de Nederlandse veilingprijs daalt beneden de Belgisch-Luxem burgse minimumprijs, moet bij uit voer een heffing worden betaald. Gelukkig bruidspaar Het jonge bruidspaar Berden- Smits te Venlo is zijn nieuwe le vensstaat met een reeks tegenslagen ingegaan. Het begon meteen al op het altaar van de St. Antoniuskerk toen de pastoor de ringen van het geluk kige bruidspaar wilde zegenen. De bruidegom kwam tot de ontstellen de ontdekking, dat hij de ringen was vergeten. Tijdens het oponthoud stel de iemand in de kerk zijn ring en die van zyn vrouw enkele ogenblikken ter beschikking voor de ceremonie. De bruidegom belaadde zich met nieuwe blaam toen het trouwboekje op de proppen moest komen. Ook dit trouwboekje had de jongeman thuis laten liggen. Op advies van de kos ter, die vond, dat de aantekeningen in het boekje ook de volgende dag nog wel geplaatst konden worden, berustte men verder maar in deze si tuatie. De maat was nog niet vol, want tijdens de H. Mis zweeg plotseling het orgel en gingen alle lampen in de kerk uit als gevolg van het uitvallen van de elektrische stroom. Bij de opdracht aan het Maria-al- taar tenslotte raakte de sluier van de bruid in brand toen zij een onge lukkige beweging met haar kaars maakte. Het vuur was spoedig bestre den. Overdracht commando luchtstrijdkrachten Op 30 november zal de chef van de luchtmachtstaf, tevens bevelhebber der luchtstrijdkrachten, luitenant-ge neraal H. Schaper, zijn commando overdragen aan luitenant-generaal H. P. Zielstra. Deze commando-over dracht heeft plaats op de vliegbasis Soesterberg en wordt omlijst door een parade en een luchtdefilé. Aan de parade wordt deelgenomen door squadrons, gevormd uit perso neel van alle Nederlandse vliegbases en onderdelen van de Koninklijke Luchtmacht. Onder het rollend ma terieel zullen zich voor het eerst op leggers met geleide projectielen van het type „Nike-Hercules" en „Nike- De Amsterdamse politie is gisterochtend In de vroegte al begonnen met een serieuze aktie tegen zondaars op Ajax" bevinden. Aan het luchtdefilé De Westberlijnse politie heeft nu een uitkijkpost op een openbaar de zebra-paden, waarbij vele bekeuringen werden uitgedeeld. Foto: dit was gisteren een vertrouwd beeld in wordt door 116 vliegtuigen, waarvan De dienstdoende politieman heeft nu een goede gelegenheid om Amsterdam. 76 «traaljegers, deelgenomen. muur heen in de oostelijke sektor van de stad te kijken. Politiek met een luchtje Er zijn altijd nog ezels bij een zebra

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9