S)e CcidóeSoii^cmt KEKKONEN LAAT HET VOLK BESLISSEN De Finnen moeten kleur bekennen rins parlement ontbonden ssssa»ara£2: MOSKOU EIST MEER ZEKERHEID "z panihet rrleTnt-0 on„T Galvao uitgewezen Bonn heeft een nieuwe regering Kroll gedesavoueerd Bonn ruim anderhalf uur met el- BEN BELLA Geen kernproeven in Afrika Weer zo'n geval van „spionage" De dood van Loemoemba ÜÏEUW GUINEA IN DE ASSEMBLEE Liberia zwaaide om WOENSDAG 15 NOVEMBER 19961 52ste JAARGANG No. 15476 Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telet 2 0935 (ted 20015, 25594 Advert 20S26 Klachten belnretnE S 3 8 3 9 (tossen 17 30 en 19.00 a.) Giro III 30 03 Abonn I 0,59 p w., t 2.55 p oind. 7,50 p. kw„ Franco p.p f 8. Adv 17 et p. mm.. Telefoontjes 1,5» Het huidige Finse parlement be- "I 11 staat uit de volgende fracties: Com- J. tieven (29), Onafhankelijke Sociaal democraten (14), Zweedse volkspar- Dinsdagavond is bekendgemaakt, dat de president van Finland, Urho (*4), Finse volkspartij (8) en par- Kekkonen, heeft besloten het parlement te ontbinden. tij der Kleine Boeren (1). Op 4 en 5 februari van het volgend jaar zullen nieuwe parlementsver- huidige regering is een minder- kiezingen gehouden worden. heidsregering van louter agrariërs. Het besluit volgt op een eerder op de dag uitgegeven regeringscommuni- Fan woordvoerder van het Finse qué over besprekingen, die de Finse minister van buitenlandse zaken, ministerie van buitenlandse zaken Karjalainen, met zijn Russische ambtgenoot Gromiko, verleden week zater- hee!ft Sezegd> dat het plotselinge be- dag in Moskou heeft gevoerd in verband met de Russische nota van 30 ok- sluit om het parlement te ontbinden tober aan Finland. beschouwd kan worden als het ant- In dit communiqué wordt gezegd, dat Gromiko zijn Finse ambtgenoot woord van de president op het Rus had meegedeeld, dat de Sowjet-Unie de huidige politieke situatie in Finland sische verzoek om verzekeringen, dat wankel acht. Gromiko had om zo spoedig mogelijke verzekeringen verzocht, er £een wijziging zou komen in de dat Finlands huidige (neutrale) buitenlandse politiek zal worden voort- Finse buitenlandse politiek, gezet en dat niets de ontwikkeling zal verhinderen van vriendschappelijke De president heeft door het par- betrekkmgen tussen Finland en de Sowjet-Unie. lement te ontbinden, de hele kwestie Naar in Helsinki verluidt, zouden de Russen verzocht hebben deze ver- aan de kiezers overgedragen. Het zekeringen „voor de komende verkiezingen" te krijgen, dat wil zeggen antwoord van de president aan de «ü.8*.?8 P^ntsverkiezing in januari en de parlementsverkiezingen, die Russen was: „Wacht tot de verkie zingen", aldus de woordvoerder. Premier Miettunen zei in een rede, dat de verantwoordelijkheid voor het lot van de natie thans rust op de Finse kiezers. waren vastgesteld in de zomer van het volgende jaar. IN VERBAND MET DE SPANNINGEN bruari de eigenlijke presidentsver kiezing). Het hpsTnit van Kpirirnn«« w 111 Finse politieke kringen toont parlement te ombindenwa" a™nec "cnwf vanT?'h "tT', ."""'J* Finse president te kennen, dat lijn k™tï™k° ,"PT s'n "Mr" mint" met de geftegen internationale span. "'li",™5"' "ie'Snel mentsverkiezingen, kunnen worden uitgesteld. De president zegt ook, dat men slechts door zich rechtstreeks tot het Finse volk te wenden de voorwaar den kan scheppen voor „vereniging van krachten voor de samenwer king". De verkiezingen voor het nieuwe parlement zijn vastgesteld op 4 en 5 februari 1962.. De presidentsverkie zingen waren reeds bepaald op ja nuari en februari 1962 (15 januari verkiezing van kiesmannen en 15 fe- ZOEKT U EEN g ouden armband v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het Grote keuze in alle prijzen. (Advertentie) kaar hadden gesproken. Konrad Adenauer is dinsdag door Een woordvoerder van het West- de voorzitter van de Bondsdag, Eugen Duitse \an buitenlandse Gerstenmaier, opnieuw als bonds- za^ei\ heeft dinsdagavond in ant- kanselitr beëdigd. De bondskanselier meegedeed.dat wordt binnenkort 86 jaar. Het is zijn J1 besloten is of dr. Kroll naar vierde ambtstermijn. Ook de andeFe Moskou zal terugkeren. De Marokkaanse minister van Bin nenlandse Zaken, Guerida, en de mi nister van staat voor Mohamme daanse zaken Al Fassj, zijp dinsdag in Parijs aangekomen om namens koning Hassan de tweede met presi dent de Gaulle te spreken over de positie van de Algerijnse verzetslei der Ben Bella en de zijnen. In nauw contact met de Franse re gering staande kringen zeiden, dat Ben Bella, als aij zijn hongerstaking beëindigt, wellicht zal worden onder gebracht in een villa in de omgeving van Parijs. Men acht het voor gene raal De Gaulle, die heeft beloofd Ben Bella in vrijheid te zullen stellen als de Algerijnse opstandelingenleiders een staken van het vuren gelasten, onmogelijk daartoe eerder over te gaan. Een dergelijke beslissing zou hoogstwaarschijnlijk aanleiding zou tot heftige reactief der Fransen in Algerië en van de kant van het le ger en bovendien Frankrijk's onder handelingspositie verzwakken op een tijdstip, waarop nieuwe besprekin gen met de „voorlopige Algerijnse re gering" op handen schijnen te zijn. De politieke commissie van de V.N. Assemblée heeft dinsdag met 61 te gen twee stemmen (Frankrijk en de V.S.), bij drie onthoudingen, beslo ten de lidstaten te verzoeken „af te zien van het houden of het voortzet ten van kernproeven in welke vorm dan ook in Afrika". Dit was het eerste artikel van een resolutie *ran 14 Afrikaanse landen, die voornamelijk ten doel heeft Afrika vrij te houden van kernwa pens. Het tweede artikel, waarin de lid staten wordt verzocht het grondge bied, de territoriale wateren of het luchtruim van Afrika niet te gebrui ken voor het beproeven, opslaan of vervoeren van kernwapens werd aangenomen met 56 tegen 2 stem men (Frankrijk en Amerika), bij 40 onthoudingen. Het derde artikel, waarin de lid staten wordt gevraagd Afrika te be schouwen en te eerbiedigen als een kernwapenvrije zóne is goedgekeurd met 59 stemmen, bij 41 onthoudin gen Hierbij waren geen tegenstem mers. Vervolgens werd gestemd over een resolutie van 12 Afrikaans-A-iatische landen, die de Assemblée willen la ter. verklaren, dat het gebruik van kernwapens een misdaad tegen de mensheid en haar beschaving is en een speciale conferentie wensen voor het opstellen van een conventie, waarbij kernwapens worden verbo den. Deze resolutie is aangenomen met 60 tegen 16 stemmen, bij 25 onthou dingen. Frankrijk, Amerika, Enge land, vele andere Westelijke landen en verscheidene Latijns-Amerikaan se landen stemden onde- meer tegen. In de resolutie staat ook, dat het ge- biuik van nucleaire en thermo-nu- cleaire wapens in strijd is „met de geest, letter en bedoeling van de Ver. Naties en als zodanig een schen ding van het V.N. Handvest bete kent". Amendementen van Italië om het gebruik van deze wapens wel toe te staan voor zelfverdediging, werden verworpen. Een Westduits echtpaar, dat reeds sinds 23 september bij het interna tionale Rode Kruis als vermist was opgegeven, blijkt op 2 september in Rusland te zijn gearresteerd op be schuldiging van spionage. Gisteren heeft het Sovjet-ministe rie van Buitenlandse Zaken deze ar restatie bekendgemaakt, tegelijk met een protest aan het adres van Bonn. De arrestanten, de 51-jarige waren huisemployé Adolf Werner en zijn 6 jaar jongere echtgenote Hermine, zijn in de omgeving van Kiev in hechtenis genomen, „dicht bij een militair ob ject". Zij waren in het bezit van kij kers en fototoestellen en hadden al films gemaakt van „geheime objec ten". Ook hadden zij een dagboek in code bijgehouden. Aldus de officiële Russische mededeling. Het geval van het echtpaar Wer ner lijkt dus veel op dat van de Ne derlanders Reydon en De Jager, die de vorige maand wegens spionage tot 13 jaar gevangenisstraf veroordeeld zijn. Een commissie van de V.N., die een onderzoek naar de moord op Loe moemba heeft ingesteld, heeft in een dinsdag gepubliceerd rapport ver klaard, dat „veel verdenking" be staat dat een Belgische huurling, een zekere kolonel Huyghe, de dader is, met medeplichtigheid van een land genoot, een zekere kapitein Gat. Vol gens de commissie pleiten de bewij zen tegen de officiële lezing van de Katangaanse regering, dat Loemoem- President Nkroemah (rechts) van Ghana heeft koningin Elizabeth en haar gemaal prins Philip een staatsie- ba en twee van zijn medewerkers, banket aangeboden in het Ambassador Hotel in Accra. Op de toto houdt de Engelse koningin haar tafelrede. Okito en Mpolo, op 12 februari J.L Prins Bernhard vloog naar New York Kapitein Henrique Galvao, die leden van de regering zijn dinsdag middag beëdigd. Adenauer vertrekt zondag Prins Bernhard, die in New York een bijeenkomst zal bijwonen van het adviserend comité der Bilderbergconferenties, is dinsdagavond met een lijnvliegtuig van de KLM van Schiphol naar de Ver. Staten vertrokken. Foto: koningin Juliana deed de prins tot aan het vliegtuig uitgeleide. ONDER VUUR OVER DE GRENS wërëfdbèkendhëid'verwierf' door zijn Amerjka, waar hij een onderhoud dil?aVondtmcer,'dLPhondeïrsch1iten overmeestering van het Portugese "1 hebben met president Kennedy ^lost on «n auto viif vlSch" passagiersschip „Santa Maria" en over de Berlynse crisis. De West- m,in'Oost' Rerliln West B« zes van zijn aanhangers, die de vo- dmtóe socialisten hadden graag ge- ^"«^cden. De vluchtelingen, rige week een Portugees pa_ssag.ers- «en. ^g^^g^ÏÏV^ twee manIien e" «e vrouwen, lie- rond te cirkelen, waar zij tegen de n>en- westberliinse nolitie meegedeeld Portugese regering gerichte pamflet- meegedeeld, dat, voor zover hem be- westoerujnse pomie meegeuee a. De auto werd echter verscheidene malen getroffen. De voorruit en zij ruiten zijn vernield. Achter de voorruit had men een stalen plaat aangebracht, waarin ter hoogte van de ogen van de bestuur der 180 heel kleine gaatjes zaten. ten uitwierpen en vervolgens de kend is, dr. Adenauer na zijn terug- vliegtuigbemanning gelastten hen keer uit de V.S. de rêgeringsverkla- naar Marokko te brengen, hebben ring zal afleggen, dinsdag van de Marokkaanse auto riteiten opdracht gekregen het land DE DENKBEELDEN VAN te verlaten. Zij zullen waarschijnlijk KROLL nog deze week het land worden uit- - j gezet en van Casablanca per vlieg- De Westduitse regering heeft dins- Ook aan de zijkanten en de achter- tuig naar Brazilië vertrekken. Op 't dagavond een officiële verklaring kant waren stalen platen aange- ogenblik verblijven Galvao en zijn uitgegeven, waarin wordt gezegd dat biacht. De auto kon slechts met zeer zes aanhangers, onder wie 'n vrouw, „de persoonlijke denkbeelden" die geringe snelheid de hindernissen in Tanger, waar zij onder politie- ambassadeur dr. Kroll vorige week passeren bij het controlepunt waar bewaking staan. donderdag in zijn gesprek met pre- men de poging waagde. Toen de wa- De verblijfsvergunning voor Gal- mier Chroesjtsjov naar voren heeft gen langzaam enkele scheme boch- vao werd ingetrokken, omdat hij als gebracht, niet de goedkeuring van de ten nam, stond hij bloot aan t vuur de aanstichter van het vliegtuigin- regering te Bonn hadden. van drie Vopo's met machmepisto- cident wordt beschouwd. De Marok- De regering publiceerde deze ver- len en één met een revolver. De kaanse autoriteiten achten dit op- klaring, nadat bondskanselier Ade- rechtervoorband van de auto werd treden in strijd met de wet. nauer en de Westduitse ambassa- lek geschoten. Koninklijke tafelrede op Ghanees staatsiebanket De Algemene Vergadering van de V.N. heeft dinsdagavond het debat over het kolonialisme voortgezet. Liberia, één van de Afrikaanse landen, die het Nederlandse plan voor Westelijk Nieuw-Guinea zouden steunen, heeft zich dinsdagavond tegen de voorstellen uitgesproken en op overweging van de Indonesische aanspraken op het gebied aange drongen. De Liberiaanse gedelegeerde, dr. Dosoemoe Johnson, zei, dat zelfs wanneer de Nederlandse resolutie zou worden aangenomen deze niet zou worden uitgevoerd. „Het zou een ernstige fout zijn te trachten de re solutie uit te voeren zonder de Indo nesische aanspraken, die door de meerderheid van de leden der Ver enigde Naties worden gesteund, in ernstige overweging genomen te heb ben". aldus Johnson. De Tsjechische afgevaardigde Kur- ka noemde de voorstellen een „ma noeuvre" van .de Nederlandse „ko lonialisten", een excuus voor het voortzetten van de bezetting van on betwistbaar Indonesisch grondgebied. NEDERLANDS AIDE MEMOIRE In een aide memoire, opgesteld door de Nederlandse delegatie bij de Verenigde Naties ten behoeve van de andere delegaties, verklaarde de Nederlandse V.N.-vertegenwoordi- ging dinsdag, dat het aannemen van het Nederlandse voorstel inzake Ne derlands Nieuw-Guinea niet bete kent, dat hieruit een „gewapend con flict" zal voortvloeien. Het dreigen met een gewapend conflict door de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken, Soeban- drio, had bij enige delegaties onge rustheid gewekt en de Nederlandse delegatie heeft het daarom nuttig geoordeeld haar visie daarop te ge ven. „Terugtrekking van Nederland en de aanwezigheid der Verenigde Na ties zullen integendeel, elke moge lijkheid van een gewapend conflict in dat gebied voorkomen. De Neder landse voorstellen bieden een uitweg uit het territoriaal geschil tussen Ne derland en Indonesië, omdat één der partijen, Nederland, bereid is zich uit dit gebied terug te trekken en de zaak in de onpartijdige handen van de Verenigde Naties te laten om de Papoea-bevolking in staat te stel len vrij van elke inmenging te be slissen." Dit nummer bestaat uit 1pagina's door „zekere stamleden" werden vermoord, nadat zij uit een gevange nis in Zuid-Katanga waren ontsnapt. De commissie is tot de conclusie ge komen, dat de moord volgens een te voren opgesteld plan is uitgevoerd. Waarschijnlijk zijn de drie gevange nen op 17 januari gedood, kort na dat zij in een villa niet ver van Eli- sabethstad waren aangekomen. Naar alle waarschijnlijkheid geschiedde de drievoudige moord in tegenwoordig heid van hoge Katangaanst rege ringsfunctionarissen, n.l. president Tsjombe en twee van diens minis ters, Moenongo en Kibwe. Daarna was het verhaal van de ontsnapping van Loemoemba en zijn medewerkers in elkaar gezet. Europese vluchtelingen uit Albert- stad hebben dinsdag te Oesoemboera in Roeanda-Oeroendi medegedeeld, dat eenheden van het Kongolese na tionale leger Albertstad in Noord- Katanga zijn binnengetrokken. Een woordvoerder van de Verenig de Naties heeft dinsdag te Elisabeth- stad op een persconferentie meege- deeld, dat het gezag in Albertstad op ordelijke wijze is overgegaan in han den van de centrale regering. De stad heeft nu een bestuur van de Baloeba- kat, die fel tegen Tsjombe gekant is. Rustig weer Het hoge drukgebied boven Rus land is nu naar het oosten wegge trokken onder invloèd van de depres- sie-aktiviteiten boven Noord-Euro- pa. Daarentegen handhaaft zich een hoge drukgebied ten westen van de Britse eilanden met een uitloper in de richting van de Noordzee. Deze uitloper nadert langzaam ons land. De kans op opklaringen neemt daar door toe en in verband daarmede zal de komende nacht de temperatuur plaatselijk tot onder het vriespunt dalen. De middagtemperaturen zul len ongeveer gelijk zijn aan die van vandaag. Zon- en maanstanden 16 Nov.: zon op 08.01; onder 16.48; maan op 14.31; onder 00.02. H oogwaterstanden 16 Nov.: v.m. 9.03; n.m. 9.46. KORRELTJE Wie honderd wil worden, moet geen honderd gaan rijden. (Klaus Biederstadt)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1