Belgen verrasten Nederlands elftal in het Olympisch Stadion ELF VOETBALLERS FAALDEN ZOETE WRAAK EN FLUITCONCERT Blunders van Pieters Graafland MAANDAG 13 NOVEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Zelden zal voor een land een verloren voetbalwedstrijd zo gevoelig zijn aange komenals de 0-4 nederlaag, die het Ned. elftal in zijn 93e interland tegen het Bel gische nationale team gisteren leed. Met hoeveel optimisme was het grote legioen naar het Olympisch stadion gekomen om zijn favorieten in de derby tegen onze zuiderburen aan te moedigen, met hoe veel geestdrift voorspelde vrijwel de ge hele Nederlandse sportpers een ovenvin- ning voor de onzen. Hoe teleurstellend is het gisteren echter gelopen: zonder enige strijd zijn de elf in het Oranje shirt ge stoken vertegenwoordigers van het va derlandse voetbal door een glorieus Bel gisch elftal onder de voet gelopen. Een kwartier voor het einde van de teleur stellende wedstrijd begon het stadion leeg te lopen en dat zegt alles Meedogenloos sloeg het gescandeerde A-be, A-be vanaf de tribunes neer op de gebogen hoofden van de elf Nederlandse voetballers. Nog éénmaal rechtten de elf hun ruggen. Nog één- maal probeerden zij althans èèn doelpunt te scoren om toch iets van die grote schande weg te nemen. Ook dat ène doelpunt heeft een oppermachtig Rode Duivelselftal zijn tegenstander niet gegund. De wraak was zoet voor de Belgen Met een overwinning, die duizend maal duidelijker sprak dan de vier doelpunten, hadden zij wraak genomen voor de grote nederlagen in Rotterdam. De Nederlandse supporters voelden'zich bedrogen, verraden. Hadden zij niet met het grootste ver trouwen én met het grootste recht op een sterk elftal gerekend, dat minstens een waardige tegen stander vóór de Belgen zou zijn? Ons land begon immers mee te tellen in het internationale voetbal milieu: een verrassend gelijkspel tegen de Honga ren in Boedapest en sublieme wedstrijden van de topploegen Feijenoord en Ajax. Doch hoe anders, hoe diep teleurstellend speelde zich daar tweemaal drie kwartier voor het Neder landse legioen een beschamende partij voetbal af. Een nederlaag had men nog willen accepteren. Nederland was op eigen terrein sedert de invoering van het betaalde voetbal binnen onze landsgrenzen niet meer door de Belgen geklopt. Met een neder laag na zoveel jaren had men dus wel genoegen willen nemen. Maar de manier, waarop dit is ge beurd, zonder enige tegenstand, zonder enige strijd, zoals het Nederlandse elftal naar de Belgische slachtbank werd gevoerd, dat kon het legioen niet verdragen. Het schreeuwde het uit in een schril fluitconcert, brulde om een Abe Lenstra en gaf ten slotte in een moedeloze eindstemming lucht aan zijn gemoed met het toen wel alles betekenende lied: „och was ik maar Een Nederlandse aanval op het Bel gische doel: Schouten in duel met de Belg Storme. Geen enkel lichtpuntje In ons nationale elftal. De gehele ploeg, zowel individueel en als team heeft gefaald. Velen zullen Pieters Graafland de grootste schuld geven van de schandelijke nederlaag, doch evengoed komt dit falen voor rekening van de andere verdedigers. Wiersma heeft daarbij zelfs een wedstrijd gespeeld, zo slecht als wij nog nooit van hem gezien hebben. Herhaaldelijk greep hjj mis op de aanvallen van de Belgische buitenspeler Paeschen. De verzuchting van de Nederlandse doelman in de kleedkamer: „maar er was ook nooit iemand bij om mijn fouten te her stellen" was dan ook - hoewel dat geen excuus kan betekenen voor zijn eigen tekortkomingen - zeer terecht geuit. De aanvalslinie heeft misschien nog voor de grootste teleurstelling ge zorgd. Vrijwel geen enkele keer kon het vijftal oranjedragers de Belgische defensie voor grote moeilijkheden plaatsen. Slechts enkele malen konden zij zich een redelijke kans scheppen voor het doel van de tegenstander. Meestentijds waren zij echter de muizen, waarmee de Belgische kat zijn spelletje speelde. De halfspelers Kreyermaat en Muller - die de ondankbare taak hadden voortdurend hun falende defensie te steunen en de statische voorhoede leven in te blazen - waren nog wel de minst slechten van het Nederlandse team. gekomen rechtsback Baré, die de bal van veraf naar het Neder landse doel vuurde. Doelman Pie ters Graafland kreeg de bal niet klemvast, waarvan de Belgische middenvoor Claessen profiteerde. Nog was het vonnis niet geveld. Het schot van de aanvalsleider werd gestuit door Pronk. De bal kwam weer in het veld en nu voor de voeten van rechtsbinnen Van Himst, die geen genade ken de: 0—4. Verrassend waren die aanvallen, van de Belgen. Een dergelijke goed com binerende voorhoede, waarin het systeem 4-2-4 tot in de puntjes werd uitgevoerd, had niemand verwacht. De voorzetten waren alle precies op maat en de Belgische aanval com bineerde als een Nederland elftal in zijn beste dagen! Vooral de jeugdige Van Himst was hierin de grote or ganisator en samen met de voortref felijke Claessen - met twee doelpun ten de Belgische held - vormde dit tweetal een duo, waartegen de fa lende defensie van Oranje geen ver weer kon vinden. Ook kanthalf Ha- non heeft een uitstekende wedstrijd gespeeld en voor menige aanval leg de hij de basis, evenals Lippens dat aan de andere kant deed. TELEURSTELLING Voor de geblesseerde Verbiest moet deze zondag een teleurstelling ge weest zijn. Wat voor kans had hij gehad tegen dit Nederlandse elftal om te schitteren. Nu werd zijn plaats ingenomen door de jonge Storme, die als een schaduw de Nederlandse aanvalsleider Van der Linden is blij ven volgen. Van der Linden, de spe ler, die samen met Henk Groot nog wel het minst heeft teleurgesteld. Zij hebben in ieder geval nog ge tracht er iets van terecht te bren gen, een pogen, dat wij bij de ande ren absoluut hebben gemist. MENTAAL GEBROKEN Er zal veel voor nodig zijn om de ze nederlaag te doen vergeten. Het Nederlands elftal had de aan sluiting bij het Europese voetbal gevonden - dat dachten wij - hoe bedrogen kwamen wij echter uit. Duidelijker dan gisteren had het niet kunnen blijken, dat wij daar nog ontzaglijk ver vanaf zijn. Voetballen wanneer alles mee wil zitten, is niet het moeilijkste, de mentale kracht opbrengen wan neer er tegenslag komt, dat is evenwel niet zo eenvoudig. Aan mentale kracht heeft het in het gehele elftal ontbroken en juist daar hebben de Belgen van ge profiteerd. TRIEST Het was triest, heel triest. Al van af 't begin hadden zelfs de meest fa natieke Nederlandse suporters in het Olympisch Stadion er een hard hoofd in. Direct toonden de Belgen, dat zij met verbluffend gemak tegen de Ne derlandse defensie bedwingers van de Hongaren.tot sluiten de combinaties konden komen. Nog geen tien minuten was de wedstrijd SNELLE BESLISSING Het 4-2-4 systeem heeft De Rode Duivels geen windeieren gelegd. Viermaal konden zij met het kor te aanvalsspel, waarop de Neder landers het antwoord schuldig bleven, winst behalen. Vier maal, een aantal doelpunten dat al na die helft bijeengebracht was. Mis- twee minuten spelen in de twee- schien hadden de meest aanhan kelijke supporters bij het begin van die tweede helft nog op het wonder van een Nederlandse ze ge gehoopt. De slechte uittrap van Pieters Graafland, de inleiding tot dit vierde doelpunt, sloeg ook die laatste illusies de bodem in. De bal kwam bij de ver naar voren oud, toen Bennie Muller slechts met zeer veel moeite een gevaarlijke ac tie van middenvoor Roger Claessen kon onderbreken. Steeds makkelijker ging het bij de Belgen. De Neder landse toeschouwers moesten zelfs 'n kwartier wachten voordat de eerste goede aanval van het Oranje-team kwam. De combinatie van Sjakie Swart en Henk Groot strandde ech ter op de onverzettelijke Guillaume Raskin. Bepaald somber ging het eruit zien, toen Eddie Pieters Graafland 'n zeer hard, doch ver schot van Van den Berg niet in bedwang kon krijgen. De Feijenoord-doelman liet de bal los. Gelukkig bracht de paal hierna redding. Het was een somber en naar later zou blijken, heel juist voorteken. Even ging het wat beter. Onver wacht schoot Coen Moulijn een moeilijke bal een metertje verkeerd. Henk Groot kreeg daarna een kans die perspectieven bood. Dat gebeur de nadat Moulijn na veel mislukte poj gingen eindelijk rechtsback Baré voorbij was gegaan. Doelman Nico- lay was echter juist iets te snel. Opdat moment, waarop er einde lijk wat hoop in de Nederlandse har ten kwam, namen een wreedheid van het lot de Belgen de leiding. In de overtuiging, dat Roger Claes- sens de pass van Van den Berg in buitenspel-positie te pakken moest krijgen, reageerden de Nederlandse verdedigers in de 25e minuut amper. Aanvoerder Roel Wiersma stond ech ter juist een meter te ver naar ach teren. Beheerst omspeelde de Bel gische aanvalsleider Pieters Graaf land. Wiersma poogde nog in de baan van het schot te komen, doch dat gelukte niet (01). DOELMAN FAALDE Het was een volkomen onnodige treffer. Helaas zou het niet de enige blijven. Nauwelijks zes minuten la ter i had linksbuiten Pae- sahen keihard op het doel gekogeld. Tot ontzeting van de tienduizenden Nederlanders liet Pieters Graafland de bal even glippen. Van den Berg was te attent, om die kans ook maar te kunnen missen. Een simpel tikje was voldoende om de man van het scorebord opnieuw aan het werk te zetten (02). BLUNDERS Toen de kellners van de stadion buffetten zich al schrap zetten om de stormloop van hongerige en ver kleumde toeschouwers op te vangen maakte Pieters Graafland zijn twee de kostbare blunder. Een overtreding van stopper Tony Pronk vormde de inleiding voor dat derde Belgische doelpunt. Pierre Hanon, de briljante Henk Groot en de Belg Raskin ver laten na de strijd in het Olympisch Stadion de grasmat. Samen van het veld maar er staan vier levens grote doelpunten tussen hen.... Belgische rechtshalf die het midden veld vrijwel volkomen beheerste, nam de vrije trap. Een strak, kei hard schot volgde. Bijna boven Pie ters Graafland trof de bal de lat. 'n Simpele vuistbewegï^ van de Rot terdammer v 3 wellicht voldoende geweest om het gevaar te keren. De Oranje-goalie bleek echter volkomen verrast. De bal sprong terug, meteen kopte middenvoor Claessen in. Via de onderkant van de lat caramboleer de het leer nog juist uit het doel. Opnieuw kreeg Claessen zijn kans. Die tweede maal maakte hij geen fout, wat overigens ook nauwelijks mogelijk was geweest (03). Con stant van den Stock, de Belgische ma nager, kon eindelijk eens in een „Hol- land-België" vergenoegd gaan rusten. DE VIERDE.... En als de Brusselse bierbrouwer in de pauze nog enigszins bevreesd is geweest, dan heeft „Pol" v. Himst hem van die angst direct na de her vatting gauw verlost. Opnieuw verleende Pieters Graaf land de Belgen zijn medewerking. Een hard, doch beslist niet al te ge vaarlijk schot van linksbinnen Van den Berg kon de Rotterdammer, twee minuten na de hervatting niet in be- 20. Het tweede Belgische doel punt kwam van Van den Berg, die een harde, niet onder controle te krijgen kogel van Paeschen zonder veel moeite in het Nederlandse doel kon schieten. dwang krijgen. De attente Claessen schoot de bal opnieuw in, waarna stopper Pronk op de doellijn nog juist redding bracht. Het noodlot wil de echter, dat het leer wederom voor een Belgische voet terecht kwam Op het schot, dat Van Himst daarna los te had geen enkele Nederlander ook maar enig verweer (04). Zelden is een doelman in het Olym pisch Stadion zo onbarmhartig uit gefloten als Eddie Pieters Graafland na die derde onvergeeflijke blunder. De Belgen bleven de strijd beheer sen. Nauwelijks drie'minuten later passeerde Roger Claessen de Neder landse doelman voor de vijfde maal. Robert Davidson, de voortreffelijk leidende Schotse scheidsrechter, keurde die vijfde treffer echter we gens buitenspel af. De Belgen be kommerden zich er zelfs niet om, denkende aan het gezegde van „het veen" en „het turfje Het publiek geloofde het allemaal wel. Terwijl de „acteurs" zeker een kleine twintig minuten voor de boeg hadden, stroomden al duizenden be zoekers het stadion uit. En voor de dapperen die de strijd bleven volgen, konden de wijzers van arbiter Da vidsons horloge gewoon niet snel ge noeg gaan.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7