Pontificale luister bij zilveren feest van het RIL Alma Materkoor DRS. F. K. LANGEMEYER GEÏNSTALLEERD ALS BURGEMEESTER VAN WARMOND MAANDAG 13 NOVEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Drs. Langemeijer hield daarna zijn eerste officiële rede als burgemees ter in Warmonds raadszaal. Na de zegen van God over zijn werk te hebben afgesmeekt en de dank te hebben uitgesproken aan de koningin en haar raadgevers voor zijn benoe ming, de raad van Warmond en de bevolking voor het hartelijk welkom, hem en zijn familie bereid en er zijn teleurstelling over te hebben uitge- Foto links: Irma Pieterse, dochtertje van de gemeentesecretaris, biedt me vrouw Langemeyer bloemen aan. Wethouder Vergeer en secretaris Pieterse zien lachend toe. Foto hieronder: De burgermees- terlijke familie tijdens de rijtoer door de gemeente. (Zie vervolg pag. 3) Het zilveren jubileum van het R.K. Alma Materkoor is op een onver getelijke wijze gevierd. Na het jubileumconcert van 17 oktober had gisteren de kerkelijke viering plaats in de Hartebrugkerk met een pontificale Hoog mis, opgedragen door de beschermheer van het koor, de bisschop van Rot terdam mgr. M. A. Jansen. De ongewone luister in het priesterkoor van de Hartebrugkerk werd eveneens op ongewone, maar daarom ook treffende wijze verhoogd door het jubilerende koor, dat gloedvol, ondersteund met het orgel en een viool-ensemble, haar faam rechtvaardigde met de „Missa Brevis" van Mozart. Een gelukkig toeval, welke de plechtigheid nog meer zin gaf, was, dat Willibrord-zondag met een bisschopsmis in Leiden gevierd kon worden en dat de bisschop „van Leiden" in een Leidse kerk met een preek voor zijn gelovigen én vrienden met vreugde kon herinneren aan de apostel van Nederland. Het waren er velen, die gisteravond bezinnen op het geloof in deze tijd. voor het eerst hun „deken" terug- „Als de zuivere en stralende bruid zagen, nadat hij tot de volheid van zal de Kerk van Christus aan de we- het priesterschap geroepen was. Aan reld moeten worden voorgehouden", het einde van een lange processie De bisschop wekte de gelovigen op, schreed mgr. Jansen bekleed met de God niet alleen te danken, maar ook liturgische gewaden en uitgerust met te bidden voor de verwezenlijking de tekenen van zijn waardigheid van de eenheid der Kerk. door de kerk naar het priesterkoor, Hierna richtte mgr. Jansen zich tot 't terwijl de Schola Cantorum van het zilveren Alma Materkoor. „De diepste St. Willibrordcollege o.l.v. pater zin van al ons handelen, moet de ver- Auxentius Bour o.f.m. het „Sacerdos kondiging van Gods lof zijn. De han- et Pontifex" zong. Mgr. Jansen droeg delingen van wetenschap en kunst hierna het H. Misoffer op met assis- niet uitgezonderd. Gelukkig daarom tentie van kanunnik W. P. M. Haring, de mens, die bewust door de muziek, deken van Leiden, presbyter assis- het instument, en met zijn stem God tens pastoor Ferrerius van Berkel eer brengt". Het jubileum, aldus mgr. o.f.m., diaken en pater O. L. H. M. Jansen, moet een reden zijn om dank Vermeulen o.f.m., geestelijk adviseur te brengen. De bede en het voorne van het Alma Materkoor, sub-diaken, men om te mogen blijven handelen Troondiakens waren pastoor Barna- volgens de psalm: „Alles, wat adem bas van Rijn o.f.m. en pastoor W. E. heeft, love de Heer", kan derhalve Blok. Ceremoniarius was dr. M. J. ook niet ontbreken, de Jong, de secretaris van de bis- Ieder Christenhart-roerend werd schop. hierna het H. Misoffer voortgezet. BLIKKEN VAN Het jubilerende koor, waarvan de VERSTANDHOUDING muzikale prestatie elders kritisch De binding tussen mgr. Jansen en wordt besproken, vertolkte in het ge- de gelovigen van Leiden is zeer heel een stemmig devote rol. sterk. Het ontging daarom velen niet, Na de anderhalf u. durende plechtig- dat mgr. Jansen bij de aankondiging heid verliet mgr. Jansen zegenend de door pastoor Van Berkel: „De eerste Hartebrugkerk, terwijl de kleine schaal is voor de bijzondere noden diocesaantjes, die binnen onmiddel- van het bisdom", even aandachtig zijn lijk handbereik van de bisschop za- ogen de kerk in liet dwalen. Als in ten, vertederend de persoonlijke een blik van verstandhouding keek aandacht kregen door een kruisje cretaresse van het koor, en de heer C. Zandbergen, voorzitter, die beiden vanaf de oprichting lid zijn en wier activiteiten niet genoeg geroemd kunnen worden. Sinds de oprichting zijn ook lid, de heer H. Buis, vice-voorzitter, mevr. Versteeg, secretaresse, mevrouw Van Woerkom, bibliothecaresse en de heer A. Rozier, bibliothecaris. Deze fees telingen kregen het zilveren insigne opgespeld door de heer Tooten. Ook de heer Smit, de dirigent, kreeg het zilveren insigne, in ruil voor de be lofte nog 25 jaar te zullen dirigeren. Een bijzonder welkom geschenk aan de voorzitter werd overhandigd in de vorm van een lijst met 35 nieuwe donateurs. Nadat alle aanwe zigen een herinneringslepel hadden ontvangen, dankte de heer C. Zand bergen mgr. Jansen voor zijn komst naar Leiden, de Pontificale Hoogmis en het aangenaam samenzijn. Mgr. Jansen vertrok hierna weer naar Rotterdam, nadat hij de stellige be lofte had gedaan nog eens terug te komen om te luisteren naar het Al ma Materkoor. Tot 1 uur 's nachts bleef hierna het Alma Materkoor in feeststemming bijeen. mgr. Jansen nog eens op, toen de ge bruikelijke aansporing volgde voor het middelste gleufje: voor de bouw van het seminarie. Tijdens de H. Mis hield mgr. Jan- tikje op kuif of wang. FEESTELIJKE BIJEENKOMST Na de H. Mis kwamen de leden van gen, 'staande op' het"prtasTerSKr, "met |«tAlma Materkoor in feeststemming een energie afstralende stem de ,b«eenTm restaurant ,De Doelen voorgeschreven predikatie van Willi- Janfn' uitdrukkelijk had brordzondae laten weten, dat hij nog enige tqd temidden van de leden wilde vertoe- PREDIKATIE ven, vond ongeveer van kwart over De tekenen zijn er, dat de smeek- negen tot 10 uur gele0.nheid vele bede van de Kerk ter leniging van oude banden te vernieuwen en oude de grootste nood, waarin de Christen- herinneringen op te halen. Slechts heid verkeert, n.l. de verdeeldheid, weinigen behoefden zich nog voor te verhoord gaat worden. Van bovenaf stellen, toen mgr. Jansen al felicite- groeit in de Kerk het besef, dat de rend, in gezelschap van deken Ha- verdeeldheid een smaad is. „Er staan ring, het gehele gezelschap rondging, ons nu belangrijke dingen te wach- Op verzoek van de heer H. Tooten, ten", aldus de bisschop. De Kerk de voorzitter van het feestcomité, zendt „observers" naar de Oecume- speldde de beschermheer van 't koor, nische Raad van Kerken in New mgr. Jansen, het gouden Alma Ma- Delhi; niet om actief deel te nemen, terinsigne op bij de werkers van het maar om door haar aanwezigheid eerste uur, mej. A. Aalders, de se- met de andersdenkende broeders mee te getuigen, dat gescheidenheid een Het jubilerende koor, „samenge- ramp is. Een tweede hoopvol symp- dromd" op het koor van de Harte- toom is het Vaticaans Concilie, brugkerk, tijdens de uitvoering van waarop de Kerk zich ernstig gaat Mozarts ,Jdissa Brevis". Ongedwongen en met grote hartelijkheid is de Warmondse ge meenschap de ni£uw benoemde burgemeester, drs. F. K. Langemeijer tegemoet getreden en bij zijn installatie zal het hem zeer zeker duide- delijk zijn geworden, dat hij voor de vervulling van dit ambt, op ieders medewerking kan rekenen. Oók op die van hen, die niet di- rekt onder zijn gezag zijn geplaatst. De eenvoudige en minzame wijze waarop de heer Langemeijer de ingezetenen tegemoet trad, heeft hem reeds vele harten doen winnen en dit houdt de beste waarborgen in voor een samenwerking in goede harmonie. Toen de burgemeester met zijn echtgenote en zijn twee oudste kinderen aan het Warmonderhek arriveerde, waren daar ter ver welkoming aanwezig wethouder P. F. Vergeer en de gemeente- sekretaris, de heer M. M. B. Pieterse. Wethouder Vergeer sprak een kort woord van welkom tot de nieuwe burgemeester, waarbij door het dochtertje van de gemeentesekretaris, Irma Pieterse, aan mevrouw Langemeijer bloemen werden aangeboden, die door haar met een vriendelijk gebaar in ontvangst werden genomen. Mede waren ter verwelkoming aanwezig de beide muziekkorpsen en afge vaardigden van de in deze gemeente bestaande jeugd- en sport organisaties, die door de grote verscheidenheid van kostuums aan deze plechtigheid een feestelijk karakter gaven. Hiertoe droeg ook bij het heerlijke najaarszonnetje en het met vlaggen versierde dorp. Nadat de familie had plaats geno men in een met witte paarden be spannen rijtuig, gevolgd door een rij tuig met wehouder Vergeer en de gemeentesecretaris, werd onder de tonen van vrolijke marsmuziek een rondgang gemaakt door het dorp, waar zich zeer velen hadden opge steld om de nieuwe burgemeester een welkom toe te roepen. Bij het gemeentehuis gekomen dankte de burgemeester op hartelijke wijze de Warmondse jeugd voor deze sponta ne huldiging welke hem ten zeerste had getroffen en waarin hij 'n sym bool meende te mogen zien voor éen vruchtbare en goede samenwerking, tot groei en bloei van zijn mooie nieuwe gemeente. Hij meende hier uit te mogen concluderen dat hij, hoe wel nog onbekend, reeds de sympa thie der jeugd had verkregen, het geen hij van onschatbare waarde achtte voor. een goede vervulling van zijn nieuwe taak. Nadat de burgemeester met zijn echtgenote door de raadsleden mevr. C. M. Meskers-Hendriks en de heer A. Schepers de overvolle raadszaal waren binnengeleid, waarin vele geestelijke en wereldlijke autoritei ten hadden plaats genomen, werd de plechtige vergadernig geopend door wethouder Vergeer. Deze verzocht de gemeentesecretaris het koninklijk besluit, waarbij drs. F. K. Lange meijer tot burgemeester van War mond was benoemd, te willen voor lezen. Nadat deze hieraan had gevolg gegeven, sprak wethouder Vergeer, die loco-burgemeester Dekker in ver band met diens gezondheidstoestand verving, een korte installatierede uit, waarin hij allereerst de burgemees terlijke familie geluk wenste met de benoeming en vervolgens enkele pun ten, het bestuur van Warmond ra kende, naar voren bracht. Met de wens, dat God de nieuw be noemde de kracht moge geven zijn ambt naar behoren te vervullen, hing de wethouder drs. Langemeijer de ambtsketen om en droeg hem de voorzittershamer van de raad over. Staande op het priesterkoor wekte mgr. M. A. Jansen de. gelovigen, voor zijn woord tot het jubilerende koor, op tot vurig gebed voor de Oecumene, waarvan de eerste teke- nen zichtbaar gaan worden. sproken, dat wethouder Dekker zich in verband met zijn gezondheid ge dwongen ziet zijn ambt neer te leg gen, vervolgde de burgemeester: „Na de welwillende bejegening van de zijde van de wethouders meen ik te mogen hopen op een daarmede overeenstemmend gevoelen bij u, mevrouw en mijne heren leden van de raad. Zou dit straks dow uw woordvoerder in positieve zin be vestigd worden, dan is de voornaam ste basis voor een goed openbaar be stuur in deze gemeente reeds gelegd. Vertrouwen in elkander of ten minste vertrouwen in elkanders goe de bedoelingen kan alleen het in gewikkelde samenstel van een de mocratie doen functioneren met de vereiste souplesse. Men passeert de kinderjaren niet zonder te ervaren, dat vertrouwen soms ten onrechte wordt geschonken. Met deze ervaring zal een ieder re kening houden. De verworven ach terdocht kan men in zijn relaties tot de medemens op de voorgrond stel len. Zonder nu direct argeloos te zijn kan men zich echter ook telkens op nieuw voor de ander openstellen. Het is mijn vurige wens, dat deze open heid steeds kenmerkend zal zijn voor de betrekkingen, die wij tot elkan der hebben. Geen onbeschreven blad. Een pas benoemde burgemeester is geen onbeschreven blad. Niet zelden is hij reeds elders in hetzelfde ambt werkzaam geweest. Vaak heeft hij zich voorbereid door het bekleden van een gemeentelijke functie. Men kan zich wel enig beeld vormen van het geen men van de nieuwe ambts drager kan verwachten. In dit geval ligt het moeilijker. Het werk is het produkt van de mens. Maar in ze kere zin is de mens zelf weer eniger mate produkt van zijn arbeid. Hier nu is vooral van betekenis een re cente ontwikkeling in de politieke partij. De"tijd van de kiesvereniging, die zich uitsluitend toelegde op het stellen en propageren van kadidaten is voorbij. Er heeft zich hier een derde taak ontwikkeld, namelijk het meer tot levende werkelijkheid ma ken van onze democratie. DE BURGEMEESTER SPREEKT

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4