3)e CcidóeSoti^cmt Molotov, Malenkov en lanowitsj uitgestoten KONGO IN DE VEILIGHEIDSRAAD Algerijnse gevangenen Frankrijk in Z°'HZIHIH TWIN! jewareftölvezHfaw! GEEN KOERSWIJZIGING IN MOSKOU Molotov's kille thuiskomst Molotov terug in Moskou Italiaanse communisten twijfelen aan Moskou H Vechten om Katanga? Het plan-Luns Venezuela breekt met Cuba Nog steeds in hongerstaking Russisch plan was van Duitse ambassadeur Op de brandstapel MAANDAG 13 NOVEMBER 1961 52ste JAARGANG Nc Directeur: J. P. J. M. KOEIJS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telet 209 3 5 Red 2 0 0 1 5, 2 5 5 9 4 Advert 2082 6 Klachten tieiorelne 3 3 8 3 9 (tossen 17.30 en 19.00 a.) Giro 10 30 03 Abonn f 0,59 p w., f 2.55 p mud. f 7.50 p. kW.. Franco p.p f 8.-. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Naar in welingelichte kringen te Moskou wordt vernomen zijn Molo tov, Malenkov en Kaganowitsj door hun plaatselijke partij-organisatie uit de communistische partij gestoten. De drie mannen zouden echter beroep hebben aangetekend. Dit moet be handeld worden door de betrokken regionale partij-organisaties. Tegen een uitspraak van deze organen kun nen zij tenslotte nog in beroep gaan bij het centrale partijcomité. Zoals bekend, zijn de drie voorma lige Sow jet-leiders op het jongste partijcongres in alle toonaarden ver- TOENEMENDE ZORG dat zij en haar echtgenoot niet meer naar Wenen zullen terugkeren. „Het weer is beter in Moskou" zo zei zij. „In Wenen regent het altijd." Zoals bekend was Molotov permanent ver tegenwoordiger van Rusland bij het internationale bureau voor kernener gie te Wenen. Molotov en zijn vrouw hebben in Moskou hun intrek genomen bij hun dochter Svetlana. Zij hebben zelf geen woning meer in de Russische hoofdstad. Hun dochter bewoont en kele vertrekken van een huis, dat sinds de glorietijd van Molotov gere serveerd is voor leden van de rege ring. Chroesjtsjovs heftige aanvallen op oordeeld wegens hun pogingen om in de anti-partijgroep en het Stalinisme juni 1957 Chroesjtsjov aan de kant hebben bij leidende communisten in *e zetten. Italië een „ideologische crisis" ver- Molotov is zondag per trein in Mos oorzaakt. Dit is gebleken uit rede- kou aangekomen. Hij lachte toen hij voeringen van enkele leden van het uit de trein stapte. Tegen verslagge- partybestuur, die openlijk Moskous vers zei hij dat hij „een goede reis' onfeilbaarheid in twijfel hebben ge- „crcion dof dQ had gehad. Geen enkele Russische trokken en zich uitspraken voor auto- et verslag datde parlementaire topfunctionaris was aanwezig bij de nomie der nationale communistische Tweede^ Kamer,^aie van de Molotovs. partijen en voor een gespreide lei- Een vrouw, kennelijk Molotovs din§ van de internationale commu- oezoeK aan ïNieuw uumea Dracni, ue 1. '.an dochter, kwam op het echtpaar toe, vorige week over haar bevindingen n/r „ju heelt gepubliceerd, is wel uiting van nistische beweging. 6cHUU1.tCcxu, wc. uxcxxie Q. De redevoeringen zijn gehouden op grote bezorgdheid over het verloop Perron gevolgd door buiten- een bestuiursbijeenkomst vajn vrij- van onze taak ginds en een erken- la^dse correspondenten. Molotov dag en zaterdag en gepubliceerd in ning van onze ontoereikende macht seleen zich volstrekt geen zorgen te het partijblad „rUnita". Als geheel die volledig te vervullen. maken over het lot, dat hem mis- keurde het centrale comité echter het Men kan na lezing in een generale s°hien te wachten staat. Hij lachte standpunt van partijleider Palmiro conclusie vaststellen, k--e goed en praatte met de correspondenten. Togliatti goed, die de besluiten van urgent het was, dat de regering on- Mevr. Molotov liet doorschemeren, het Moskouse partijcongres steunt. langs besloot de kwestie Nieuw Gui- nea via het „plan-Luns" aan het we- debatten zal openen. Keizer Haile Selassie heeft in een telegram jan de Veiligheidsraad gevraagd om snel le beslissingen, teneinde een eind te maken aan de vijandelijkheden en De Veiligheidsraad zaf vandaag de de ..wederinvoering van Katanga in Kongolese kwestie behandelen. De de Kongolese natie te verzekeren en reldbrede forum van de UNO voor te leggen, omdat het tijdstip snel na derbij lijkt te komen, waarop wij- alléén niet meer in staat zouden zijn onze in omvang toenemende verplich tingen na te komen. De vraag zou gesteld kunnen worden, óf het dan nog verplichtingen in de strikte zin zouden zijn, maar vooralsnog zal er ginds zeker van een ernstige taak moeten worden gesproken. Een van de eerste conclusies van de missie houdt in, dat Nieuw Gui nea nog tientallen jaren niet op eigen economische krachten en bronnen BWCTlt Belgische ministerC van buitenlandse de "ede in Kongo te garanderen" zichzelf natuurlijk niet aan een on- i_D_ p.,,. „n„ Cnnni. „„j.,,* afhankelijkheid en aan zelfbeschik- Paul-Henn Spaak, is zondag- king in politiek opzicht in de weg te 5™. h?., ™v-f aangekomen om staan, maar het een moet toch wel dc debatten by te wonen voor het een minimaal verband met het an- <?at er nieuwe aanva len op de dere houden. Derhalve kan men wei Belgische regeringspolitiek vaststellen, welk een gigantische taak Kon£° gedaan worden. voor ons land voorlopig zou b"'ven Voor de secretaris-generaal ad in- o weggelegd, warmeer wij de uitgaven, terim, Oe Thant, is dit de eerste grote partij voert oppositie tegen de partij die in toenemende mate nodig zullen zaak sinds hij tien dagen geleden be- van de Katangaanse president Tsjom- zijn, zouden moeten financieren. Dat noemd werd. - behoeft geen vlucht uit de verant woordelijkheid te betekenen, maar De Westelijke mogendheden schij- wel zin voor een nuchtere realiteit, nen vastbesloten te zijn, iedere actie, Die realiteit doet ook zien, dat er die tot hervatting van de strijd zal zich op het terrein van de personele leiden, te verhinderen. De Sowjet- TSJOMBE RAAKT IN DE KNEL Van verschillende zijden is verze- mzake kerd, dat de Baloebakat zich nu ook van de macht in Manono (Noord-Ka- tanga) heeft meester gemaakt. Deze be, de Conakat. Zaterdag werd ge meld, dat Albertstad in handen is van de Baloebakat. Manono is de vorige winter de hoofdstad geweest van een Baloeba- bezetting grote moeilijkheden voor- ume zal volgens waarnemers echter regering, die echter spoedig weer het doen. Men streeft wel naar een snel- een ingrijpende actie nastreven. Ie „papoeanisering" van alle bestuur lijke functies, maar forceren kan daarbij grote ongelukken veroorza ken. Er is een aanzienlijke uittocht gaande van Indische Nederlanders, voor wie het begrip „soevereiniteits overdracht" begrijpelijkerwijs een soort nachtmerrie is en die het be leven daarvan (andermaal) pogen te ontkomen. Al bij al kortweg ge zegd feiten en omstandigheden, die tot een nuchter standpunt nopen. De urgentie van een bezinning is zelfs zó groot, dat de missie de vraag opwerpt, of het niet beter is de open- Verwacht wordt, dat Ethiopië de veld moest ruimen. Ondanks de tegenspraak van de vertegenwoordiger van de V.N. in Elisabethstad, Cruise O'Brien, komen er nog steeds berichten binnen over de aankomst van militaire eenheden van het centrale Kongolese bewind te Leopoldstad in de Noord-Katan- gaanse stad Albertstad. In Elisabethstad heeft Tsjombe za terdag een onderhoud van twee uur gehad met de Britse ambassadeur in Leopoldstad, Derek Riches. Riches zou Tsjomibe geadviseerd hebben, snel de onderhandelingen met de een- De „New York Times" schrijft van daag (maandag) in een hoofdartikel dat de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties met de nieuwe Ne derlandse resolutie inzake Westelijk Nieuw-Guinea een van de neteligste kwesties van de huidige zitting te behandelen krijgt. „De Papoeas zijn een volk, dat volkenkundig en :ultu reel verschilt van de Indonesiërs en hun eiland is in geografisch en historisch opzicht van Indonesië onderscheiden. Zij verdienen het zelfbeschikkingsrecht. Er valt moeilijk te twisten over de in het Nederlandse plan belichaam de grondbeginselen, omdat dit voor ziet in zelfbeschikking en de uitein delijke liquidatie van het Nederland se kolonialisme in het Oosten. Of echter het plan vrede en stabiliteit in het gebied rond Nieuw-Guinea zal brengen is een andere vraag". „Indonesia, dat Westelijk Nieuw- Guinea als een deel van zijn grond gebied beschouw t heeft natuurlijk hevig bezwaar gemaakt tegen het plan. Hoewel het voor Indonesië te wensen ware geweest aan de politie ke ontwikkeling van Westelijk Nieuw-Guinea een aandeel gehad te hebben, behoren de Indonesiërs nu te erkennen, dat daar sociale en poli tieke veranderingen zijn gekomen. Zij zouden er goed aan doen, het recht van de Papoeas té aanvaarden om zelf te besluiten of zij onafhan kelijkheid wensen of een provincie van Indonesië willen worden, aldus de „New York Times". Venezuela heeft de liplomatieke betrekkingen met Cuba verbroken. De betrekkingen tussen de twee tan den waren slecht geworden nadat Cuba openlijk steun had gegeven aan linkse tegenstanders van president Betancourts regering en de Cubaan se autoriteiten hadden gedraald bij het geven van vrijgeleide aan poli tieke vluchtelingen op de Venezo laanse ambassade in Havanna. De Venezolaanse autoriteiten heb ben uitgebreide veiligheidsmaatre gelen genomen om het hoofd te kun nen bieden aan eventuele reacties van linkse partijen. In de afgelopen dagen hebben zich reeds relletjes voorgedaan, die het gevolg waren van betogingen van Venezolaanse bewonderaars van Fi del Castro. Er was namelijk reeds enige tijd sprake van een mogelijk besluit van de regering de betrek kingen te verbreken. Mexico zal de Venezolaanse belan gen op Cuba behartigen. Venezuela is het elfde Amerikaanse land, dat met Cuba heeft gebroken. De Cubaanse regering heeft presi dent Betancourt ervan beschuldigd, „de instructies van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken op te volgen" en de Venezolaanse ambasade in Cuba te gebruiken om de contra-revolutionnairen te helpen. ZOEKT U EEN goed Anker Horloge v. d. WATER, Haarljstraat 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. (Advertentie) samenkomst met premier Adoela. legging van nieuwe gebieden stop te VriietiidsVfirf kWalitfiitSVGrf trale JeëeTlP& te hervatten en zich zetten, omdat men door personeels- naar Leopoldstad te begeven voor 'n tekort elders al niet meer voldoende uit de voeten kan. Duidelijk is in alle geval, dat de stappen van de Nederlandse regering bij de UNO dringend gewenst waren en dat men de levendige hoop mag koesteren, dat zij soulaas zullen brengen. \7erheugend is, dat alle bonafide politieke partijen zich achter het „plan-Luns" schaarden, al heeft het ons verdroten, dat de voorzitter van de PvdA, de heer Suurhoff zaterdag j.l. op de „Fakkeldragersdag" van zijn partij te Utrecht weer voor enkele dissonanten meende te moeten zor gen. Hij stelde het voor, als zou nóch de regering, nóch de partijencoalitie achter het kabinet-de Quay willen erkennen, dat er een „reuzezwaai" ten aanzien van het Nieuw Guinea- beleid is gemaakt. De heer Suurhoff suggereerde daarbij, dat het kabinet- de Quay nu doet, wat kort te voren niet mogelijk was door de starheid in de politieke opvattingen, maar ver zuimde daarbij te stellen, dat de ka binetten, waarin niet tot zekere in ternationaliseringsplannen kon wor den overgegaan, jarenlang mede een socialistische signatuur hadden. Het is gevaarlijk, als de politieke partijen aan het thuisfront niet blij vend loyaal ten aanzien van zeer ge wichtige nationale problemen staan. We hebben zulk 'n houding betreurd van de A.R., uit hoofde van hun eis tot een tweezijdig gesprek met In donesië (dat immers niet mogelijk is gebleken); we hopen ook, dat de PvdA geen oude en verouderde po- De voormalige minister van buitenlandse zaken van Rusland, Molotov, is per trein in Moskou aangekomen, litieke tegenstell'agen uit de sloot Hij en zijn echtgenote werden op het station in Moskou begroet door hun dochter Swetlana, bij wie het echt- wil halen om voor actueel gebruik paar voorlopig ook zijn intrek zal nemen. Op de foto zien we de heer en mevrouw Molotov met hun dochter aan te wenden! op het perron van het station te Moskou, (telefoto) Een parlementaire commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de toestand in gevangenissen en in terneringskampen in Parijs en om geving heeft zondag gerapporteerd, dat de manier waarop de Moslems gevangen worden gehouden „niet ge tuigt van eerbied voor de menselijke waardigheid". In een eerder rapport over de in terneringskampen in Algerië heeft deze commissie gesproken van „on toelaatbare gewelddaden", overbevol king en andere onbevredigende om standigheden. In de Franse Nationale Vergade ring brak zondagavond tumult uit, toen de rechtse afgevaardigde Ar- righi zei, dat Europese gevangenen in Algerië door gendarmes zijn ge marteld en dat in Frankrijk de ge vangen Mohammedaanse opstandelin genleider Ben Bella beter wordt be handeld dan de Franse officieren, die gevangen zijn gezet wegens de staats greep in Algiers. De Marokkaanse minister voor Afrikaanse zaken, Abdel Kader Chat- tib, die een bezoek heeft gebracht aan de gevangenis bij Montsoreau in Midden-Frankrijk, waar onder meer Ben Bella opgesloten zit, heeft zon dag verklaard, dat de toestand van de Algerijnen in deze gevangenis steeds slechter wordt. Zoals bekend zijn de Algerijnen, die in Frankrijk gevangen zitten, al 12 dagen in hongerstaking. Zij wil len behandeld worden als politieke gevangenen.. Onlusten in Rabat Zaterdag heeft een menigte van ongeveer duizend demonstranten 'n aanval gedaan op het Franse consu laat-generaal in de Marokkaanse hoofdstad en het gebouw met stenen en flessen bekogeld. De demonstranten eisten de vrij lating van de Algerijnse opstandelin genleider Ben Bella. Na de venster ruiten van het consulaatsgebouw te hebben vernield, trokken de betogers stukken steen uit muren, waarmede zij de etalageruiten van nabij gele gen winkels ingooiden. Van de politie, die de orde trachtte te herstellen, werden de uniformen van het lijf gerukt en schoenen en petten van de agenten vlogen even later door de lucht. Tenslotte werd de menigte door de brandweer met brandslangen ver spreid, echter niet zonder dat eerst een kleine brandspuit werd vernield en in de brandslangen knopen waren gelegd. Later drongen manifestanten ook het gebouw van de Franse ambassade binnen, waarin zij vernielingen ver richten en een begin van brand ver oorzaakten. Benaceur Salah, burgemeester van Mekla, dat 25 km ten oosten van Tizi-Ouzou ligt, is zondagmiddag het slachtoffer geworden van een aan slag. Hij kwam op 30 km ten oosten van Algiers om het leven door een salvo uit een mitrailleur. N.V. Tabaksfabriek J. Gruno - Nijkerk (Advertentie). Het uitgebreid beschreven nieuwe „Russische plan" voor Berlijn blijkt in hoofdzaak afkomstig te zijn van de Westduitse ambassadeur in Moskou, Hans Kroll, zo wordt officieel in Washington meegedeeld. Kroll wis van plan contact op te nemen met de nieuwe regering in Bonn en achtte het raadzaam om vóór zijn vertrek naar Bonn een niet officieel gesprek met de Russische premier over de Berlijnse crisis te hebben. Bij dit on derhoud, donderdag, heeft Kroll voornamelijk het woord gevoerd Chroesjtsjov luisterde. De punten die hij afwees en die welke hij een studie waard achtte, betekenen geen nieuws voor het Westen. Grewe, de Westduitse ambassadeur in Washington, heeft zaterdag op hel State Department de diplomatieke vertegenwoordigers van Amerika, Frankrijk en Engeland uit de droom geholpen. Het is nog niet bekend hoe het tus sen Kroll en Chroesjtsjov bespro kene in deze vorm ter kennis van de In een dorp nabij Jaipoer in Noord- India heeft zich vorige week donder dag een geval van „suttiisme" voor gedaan. Het suttiisme is een Hindoe ritueel, waarbij de weduwe vrijwil lig plaatsneemt op de brandstapel waarop, het lijk van haar echtgenoot wordt verbrand. Het ritueel is se dert 1829 verboden, doch vindt nu en dan-nog in sommige delen van India plaats. Orthodoxe Hindoes geloven, dat dit de enige manier is, waarop de ziel van de overledene en van zijn echtgenote rust kunnen vinden. De politie heeft vyf arrestaties ver richt op grond van medeplichtigheid. pers in het Westen is gekomen. Som migen zien er een Russische manoeu vre achter, anderen schrijven het aan Kroll toe. Vast staat, dat Kroll 24 uur na het gesprek zijn westelijke colle ga's in Moskou heeft ingelicht. Hij heeft daarbij niet gesproken van een „Russisch plan", dat immers niet be stond. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Afnemende wind Een diepe depressie, welke zater dagmorgen over de Golf van Bis cay e naar Zuidwest-Frankrijk trok, heeft zich vervolgens langzaam naar het Alpengebied verplaatst. Zij bracht in het westelijk deel van de Middellandse Zee zeer slecht weer. Ook in Duitsland en onze omgeving daalde de luchtdruk daaibij tijdelijk weer en daar deze in Zuid-Scandina- vië en in de omgeving van Schot land tegelijkertijd aanzienlijk steeg, namen de noordoostelijke winden in onze omgeving sterk toe. Het gebied met noordoostelijke tot oostelijke winden strekt zich thans uit tot in Rusland en daar wordt nu koudere lucht aangevoerd, zodat de tempera turen de komende, dagen in ons land een geleidelijke daling zullen onder gaan. Wel zullen door opvulling van de depressie de winden langzaam weer in kracht gaan afnemen. Er blijft veel bewolking, maar de kans op regen is betrekkelijk klein. Zon- en maanstanden 14 Nov.: zon op 0.57; onder 16.51; maan op 13.24; onder 22.47. H oogtvn terstanden 14 Nov.: v.m. 6.56; n.m. 7.19. KORRELTJE Liefhebben leer je niet uit boek jes of artikeltjes; liefde is iets wat uit het hart voortkomt.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1