MINISTER VAN DEFENSIE SOMMEERT VAN DER PUTTEN NAMEN TE NOEMEN Bfonchi letten Henny W. wordt verdedigd door mr Frangois Pauwels Utrechtse schooljeugd (onaangenaam) verrast met tandenborstels ZATERDAG 11 NOVEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 DRAAIORGEL „DE ARABIERIN AMERIKA ate;Eüüi Terwijl het draaiorgel „De Arabier" zijn in Amsterdam zo bekende klanken over de steiger van de Holland- Amerikalijn in Hoboken laat klinken, maken het echtpaar G. Perlee uit Amsterdam (links) en het Amster damse raadslid mevrouw G. Wijsmuller—Meijer met steward J. Plugge van de „Westerdam" een dansje op de kade. Het beroemde orgel, dat de reis van Nederland naar de Ver. Staten maakte aan boord van de „Wester dam", is het eerste van zijn soort, dat ooit in de Ver. Staten is geweest. Op het „Festival of Holland"-bal in het Waldorf Astoria hotel te New York, een liefdadigheidsfeest, ten bate van een internationaal cultureel jeugdcentrum in Jeruzalem, is het orgel gespeeld door het echtpaar Perlee. Mevrouw Wijsmuller was presi dente van het Nederlands comité voor de regeling van dit Nederlandse feest in New York. Op de achtergrond van deze foto de „Kerkedijk" van de H.A.L. „Nederlandse ambtenaren door slijk gehaald" Zware beschuldigingen De minister van defensie, ir. S. H. Visser, heeft de technisch hoofd ambtenaar eerste klasse van zijn de partement, de heer F. H. van der Putten, opgedragen hem binnen veertien dagen de namen bekend te maken van officieren, die zich naar de mening van de heer Van der Put ten schuldig zouden hebben gemaakt aan collaboratie met Japanners in het voormalige Nederlands ïndië, en aan onregelmatigheden na de capi tulatie van Japan. De minister ver klaarde vrijdagavond tijdens een persconferentie in zijn departement, dat hij tot deze stap is overgegaan naar aanleiding van een publikatie in het Algemeen Dagblad van 30 sep tember. In dit artikel werden der gelijke beschuldigingen geuit, die volgens het blad als „Het Geheim van Van der Putten" moeten worden onderzocht. Tijdens 'n ondervraging door amb tenaren van het departement heeft de heer Van der Putten ontkend de zegsman te zijn van de publikatie in het genoemde blad. Zoals bekend heeft de heer Van der Putten ook voor de raad voor de journalistiek gedaagd. Na de eerste ondervraging van de heer Van der Putten heeft de minister deze gesommeerd binnen 'n termijn van twee maal 24 uur met namen en feiten voor de dag te ko men. De heer Van der Putten heeft bij het verstrijken van deze termijn, op 9 november, de minister verzocht om uitstel van de gestelde termijn met veertien dagen, aangezien het hem volstrekt onmogelijk was het uitgebreide documentatiemateriaal binnen twee dagen bijeen te bren gen. De minister heeft heden mede gedeeld, dat dit uitstel is verleend en dat de heer Van der Putten uiter lijk op 24 november zijn gegevens bij zijn commandant zal moeten in leveren. Min. Visser verklaarde tot deze stap te zijn overgegaan omdat hij het ontoelaatbaar acht, dat de goede reputatie van het Nederlandse ambtelijke apparaat „door het slijk wordt gehaald". De minister zeide dat hij vastbesloten is in deze zaak „de onderste steen boven te halen". Bloesjes-affaire. De minister zeide, dat veel wat over de zaak Van der Putten is ge publiceerd terug gaat tot Nederlands Indië. Hij herinnerde eraan dat de in oktober 1950 ingestelde commissie- Zaaijer in haar rapport van mei '51 aandacht heeft besteed aan de mis standen, welke zich volgens bewe ringen in het voormalige KNIL zou den hebben voorgedaan. De minister verklaarde, dat hij niet twijfelt aan de juistheid van dit rapport zolang hem van het tegendeel niet is ge bleken. Wat de zaak-Oude water betreft zeide hij, dat de justitie geen aan leiding heeft gevonden op grond van haar onderzoek tot enigerlei actie over te gaan. De hierover door de serg. Fransen afgelegde verklarin gen bewijzen volgens de minister, dat deze beschuldiging geen steel: houdt. „De hele bloesjesaffaire is 'n groot verzinsel. Er is geen affaire, er is geen bloesje, laat staan een bloesjes-affaire", zo zeide de minis ter. Persoonlijkheid door een snor Waarom geen ontslag. Op de vraag welke overwegingen indertijd voor minister Staf hebben gegolden om geen gevolg te geven aan het advies der commissie Zaaijer de heer Van der Putten te ontslaan of door een psychiater te laten on derzoeken, antwoordde minister Vis ser: „Ik ben daar niet bij geweest. Dat zullen beleidsoverwegingen zijn geweest die toen golden, die ik niet ken en waar ik ook ver van af sta". Hij zeide dat ir. Staf hem desge vraagd heeft verzekerd, dat Van der Putten ook hem geen namen heeft genoemd. RAADSMAN BLIJ MET ONDERZOEK Mr. N. J. Geleijnse uit Amsterdam, de raadsman van de Bussumse tech nische hoofdambtenaar van het mi nisterie van defensie, F. H. van der Putten, juicht het toe „dat er einde lijk een minister van defensie is die blijkbaar serieus alle tot dusverre, om welke redenen dan ook, terzijde gelaten historische feiten wil onder zoeken". Dit heeft hij het ANP gisteravond medegedeeld naar aanleiding van de sommatie die minister Visser de heer Van der Putten heeft gegeven. OUDE MAN VERBRAND. De 78-jarige heer J. Blom is gister middag in zijn woning, Kromhout 60, te Dordrecht door verbranding om het leven gekomen. Voorbijgangers zagen rook uit zijn huisje komen. Zij gingen naar binnen en troffen het ontzielde lichaam van de man, dat met brandwonden overdekt was, ach ter de fel brandende kachel liggen. De man is vermoedelijk onwel ge worden en tegen de kachel aan ge- gevallen. De kleren, die hij aan had, smeulden. Hoestdrank in tabletvorm.95ct (Advertentie). De Amsterdamse strafpleiter, mr. Frangois Pauwels, zal de verdediging op zich nemen van de 18-jarige jongen Henny W., die verdacht wordt van medeplichtigheid aan de moord op de 14-jarige Theo Mastwijk uit Soest. In Baarn heeft zich een klein co mité gevormd, bestaande uit een caféhouder, een barkeeper, en een gepensioneerd ambtenaar uit Nieuw- Guinea, dat gistermiddag samen met de moeder van de verdachte een on derhoud met de Amsterdamse straf pleiter heeft gehad. De initiatiefnemer tot de oprichting van dit comité een Baarnse kioskhouder, heeft zich in middels uit het comité teruggetrok ken. Gisteravond werd namens het comité medegedeeld, dat een bank rekening is geopend om de eerste kosten 3000.van mr. Pauwels te betalen. DE FRAUDE IN SPRANG-CAPELLE De burgemeester van Sprang-Ca- pelle, de heer M. van Prooijen, heeft gisteravond aan het slot van een spoedeisende raadsvergadering een verlaring afgelegd omtrent de frau de, waaraan een van de ambtenaren op de gemeente-secretarie zich zou hebben schuldig gemaakt. „Van frauduleuze handelingen in de ge meentelijke administratie is niets gebleken", aldus de heer v. Prooijen. Wel hebben ambtenaren van het ve rificatiebureau voor Nederlandse ge meenten de vorige maand onregel matigheden geconstateerd in de kas en de boeken van het burgerlijk armbestuur. Deze onregelmatighe den zijn echter niet nadelig voor 't armbestuur, omdat het tekort direct werd aangezuiverd. De burgemees ter zei voorts, dat degenen die de berichten aan de pers hebben ver- Dave Brubeck kwartet op Schiphol Het Dave Brubeck kwartet is gisterochtend op Schiphol aangekomen voor concerten in Den Haag en Amsterdam. Foto van links naar rechts: Steve Wright, Paul Desmond en Jo Norello. Op de achtergrond Dave Brubeck. strekt, daarvoor verantwoordelijk zijn. De districtscommandant van de Rijkspolitie in Tilburg, de heer M. V. Ruigrok, zei naar aanleiding van deze uitspraak, dat hij bij zijn aan de pers gegeven verklaring bleef- Zoals bekend is de heer K., amb tenaar op de gemeentesecretarie van Sprang-Capelle, verdacht van frau de, voorlopig van zijn functie onthe ven. Een onderzoek door ambtena ren van het verificatiebureau voor Nederlandse gemeenten heeft aan 't licht gebracht, dat aanvankelijk een bedrag van 8.000,- was verdwenen. Later bleek dat K. dit bedrag had aangezuiverd tot 5.000. VOORLICHTING IS DRINGEND NODIG De leerlingen van de eerste klas van de lagere school aan de Daalse- dijk in Utrecht (ongeveer 30 kinde ren) hebben gistermorgen een tan denborstel gekregen. Het bestuur van de Utrechtse stichting schooltandver- zorging, waarin de gemeente, tand artsen en ziekenfondsen zijn vertegen woordigd, is van plan voortaan de leerlingen van alle eerste klassen in Utrecht op een dergelijke manier te verrassen. Het werk van de schooltandartsen in Utrecht bepaalt zich niet tot het onderzoek. Eenvoudige behandelin gen kunnen op school gedaan wor den en daar geven zij ook de nodige voorlichting. De tandarts, die gistermorgen de tandenborstels uitreikte, verwekte door zijn komst in de klas wat op schudding. Enkele kinderen barstten bij het zien van zijn witte jas in tranen uit, maar na zijn verzekering dat hij nie mand pijn zou doen werd hij minder argwanend bekeken. Al gauw zat de hele klas ijverig „droog" te poetsen. Bij een onderzoek is gebleken, dat 10 procent van de kinderen nooit zijn tanden poetst. 60 Procent doet het zo nu en dan, terwijl slechts 30 procent van de kindertanden dage lijks een goede beurt krijgt. De jon gens zijn in dit opzicht nonchalan ter dan de meisjes. De helft van de ouders geeft op nooit een tanden borstel te gebruiken, wat wel een heel slecht voorbeeld is. De directeur van de G.G.D. zal een beroep doen op het onderwijzend personeel van alle lagere scholen in Utrecht, om zo nu en dan een uur tje uit te trekken voor voorlichting over tandverzorging. De schooltandartsen oonderzoeken ieder kind tweemaal per jaar en vullen jaarlijks 28.000 gaatjes, ge middeld twee per leerling. Haagse demonstranten snel met 25.- beboet „Snelrecht" door de kantonrechter heeft 22 van de 35 jeugdige demon stranten die, zoals wij gisteren be richtten, gistermorgen om acht uur een „sit-down"-staking hielden op 't drukke kruispunt Laan van Meerder- voort-Anna Polownastraat in Den Haag, geleerd dat de justitie, de goe de bedoelingen (anti A-bom-actie) ten spijt, niet van dergelijke orde verstoringen gediend is. 14 Betogers werden door de politie wegens hun zeer jeugdige leeftijd aan hun ouders overgegeven. Tegen degenen waarvan de offi cier van Justitie, mr. dr. J. C. Maris, die zelf de leiding had bij de verho ren, vond dat zij oud genoeg waren om de konsekwenties van hun daden te dragen, werd wegens belemme ring van de veiligheid van het ver keer een uniforme geldboete van 25 gulden geëist. Er werd conform ge vonnist. De verdediger van de betogers, mr. P. van 't Hof Stolk, kon het belem meren van het verkeer moeilijk ont kennen, maar hij was het niet eens met de hoogte van de boete daar 't voornamelijk middelbare scholieren en werkstudenten betrof. Vijf gul den leek hem redelijk toe. De offi cier van Justitie zei echter dat hij, met het oog op eventuele nieuwe betogingen, deze boete nodig vond. Hij voegde daar nog aan toe dat de Justitie in de toekomst zelfs moge lijk hechtenisstraf zal gaan eisen om dit euvel de kop in te drukken. Het 14-jarig meisjes J. P. van van den Berg in Rotterdam is gister morgen met haar fiets onder de aan hanger van een vrachtauto geraakt. Bij aankomst in het Zuiderzieken huis bleek zij te zijn overleden. Het meisje was gaan slingeren toen de vrachtauto haar passeerde. Marine verhuist uit Voorschoten Het marine-opkomstcentrum Voor schoten is verhuisd naar het terrein van het marine-opleidingskamp Hil versum. Men heeft hiertoe besloten om een grotere rationaliteit te bereiken. Voorheen bestonden er twee com mando's met verschillende diensten. De commandant van het marine-op leidingskamp, kolonel H. J. Baay, is thans ook commandant over het ma rine-opkomstcentrum geworden. De behuizing in een oude cavalerieka- zerne in Voorschoten bracht tal van moeilijkheden met zich mee. In Hil versum zijn op het terrein van het marine-opleidingskamp nieuwe ge bouwen verrezen. Zondagavond en maandag komt 't personeel op om het nieuwe complex in gebruik te nemen en orde op za ken te stellen, zodat met de opvang van de manschappen kan worden be gonnen. Jaarlijks worden ongeveer 10.000 man gekeurd: 6000 miliciens, 3000 beroeps-schepelingen en 1000 marva's, adelborsten en adspirant reserve officieren. Daarboven worden nog jaarlijks 1500 personen opgeroepen voor spe ciale testen. RODE KRUIS ZENDT DEKENS In verband met de overstroming in Vietnam en Griekenland heeft het hoofdbestuur van de „Nederlandsche Roode Kruis" gisteren met belangge- Vanavond presenteert de Vara-televisie een programma uit „St. Germain loze medewerking van de KLM, naar des Prés" met als voornaamste speler „Dorus" Manders. Onze fotograaf de besturen van de zusterverenigin- Het Vara-tv-programma van hedenavond vermeldt o.m. „Fiesta Gitana", een uitzending van muziek en din* knipte Dorus tijdens de voorbereidingen (rechts) mét Steven Smeets voor gen in resp. Saigon en Athene acht- De tekeningen zijn van Nico Bakker. Nico Knapper heeft de produktie en regie Decors van Fnkke hun nieuwe nummer „Garri en Baldi". honderd dekens verzonden. Foto: een ensemble-opname van Fiesta Gitana.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7