S)e Cöicbe0otiAmiL Albanië ligt er radicaal uit Molotov naar Rusland De Gaulle terug in Parijs Uit Berlijn Galvao kaapte een vliegtuig Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ■".ATERDAG 11 NOVEMBER 1961 52ste JAARGANG No. DE GAULLE WEER VEILIG THUIS Telei 2 0 9 3 5 Red 2001 5, 25594 Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17 30 en 19.00 u.) Giro 10 30 03 Abonn. f 0,59 p. w., f 2,55 p. mnd.. 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50 Staat van alarm De breuk tussen Albanië en de Sow- jet-Unie schijnt nu volkomen te zijn. Zeer stellige berichten uit de Poolse hoofdstad wijzen er op, dat Albanië spoedig uit het Pact van Warschau (de communistische tegen hanger van de Noordatlantische ver dragsorganisatie) zal worden gesto ten. In Warschau wordt ook gezegd dat de Albanese regering alvorens te bre ken met de Sovjet-Unie en 'n einde te maken aan de Russische militaire hulp, twee Russische onderzeeboten in beslag heeft genomen, compleet met onderdelen en brandstof. Zij zou zich met geweld van de schepen hebben meester gemaakt, die waren gestationeerd op het Albane se eilandje Saseno, waar tot voor kort een Russische marinebasis was geves tigd. Die basis werd door de Russen ontruimd op verzoek van de Albanese regering. Uitberichten die afkomstig zijn van Franse diplomaten in Albanië blijkt dat het kleine communistische land in staat van alarm verkeert. Het Molotov is vrijdagavond met zijn vrouw per trein uit Wenen naar Mos kou vertrokken. Kort vóór de trein naar Moskou vertrok, verschenen de Molotovs op het station. Het echtpaar was in ge zeischap van leden van de Russische ambassade in Wenen en leden van de Russische delegatie bij het inter nationale bureau voor kernenergie. Bij het passeren van de grens te Ho- henau had Molotov tegen grens wachten gezegd dat hij „zeer vol daan" was. Zoals bekend was Molo tov in Wenen permanent vertegen woordiger van Rusland bij het inter nationale bureau voor kernenergie. Men neemt in Wenen aan, dat hij in Moskou verantwoording zal moe ten afleggen voor zijn tegen de partij gerichte activiteit. Stalinggrad wordt Wolgograd De „heldenstad" Stalingrad, waar om in de tweede wereldoorlog fel is gevochten, is herdoopt in Wolgo grad. Dit is zaterdag door het blad van de Russische communistische partij, „Prawda" meegedeeld. is echter niet duidelijk waarom dat is. Steun uit Azië. Na de communistische partijen van Noord-Vietnam en Noord-Korea heb ben nog drie communistische partijen uit Azië in telegrammen aan de Al banese communistische partij duide lijk laten merken dat zij aan de kant van China en Albanië staan in het ge schil tussen Moskou en Tirana. De leiders van de communistische partijen van Birma, Thailand en de Maleise Federatie brachten vrijdag in hun telegrammen hulde aan de rechtvaardige politiek van de leiders der Albanese partij. President De Gaulle is vrijdag avond per vliegtuig in Parijs terug gekeerd van zijn vierdaagse tocht naar Corsica en Zuid-Frankrijk. De Gaulle heeft vrijdagavond een openbare vergadering in Aix-en- Provence toegesproken, waarbij hij o.m. zei er nogmaals de nadruk op te willen leggen, dat de Franse op lossing voor het Algerijnse probleem gebaseerd is op het recht van de Al gerijnen zelf over hun toekomst te beslissen. Ik ben ervan overtuigd, aldus De Gaulle, dat dit de beste manier voor alle betrokkenen is, uit gezonderd degenen die pogen een moeilijke tijd te misbruiken voor hun partij-belangen. In Oran is vrijdagavond om even over acht de televisie uitgevallen. Daarop hoorden de kijkers de stem van ex-generaal Raoul Salan, één van de leiders van de organisatie van het geheime leger (OAS). De uitzending werd echter krachtig gestoord. Men hoorde slechts af en toe een paar zinnen. Salan zei o.m.: „Mohamme daanse broeders, het uur heeft ge slagen". In Algiers hebben sterke eenheden van het Franse leger stellingen be trokken. In de straten werd gefloten op het rhithme van „Algerië Fran- gaise. Op verscheidene plaatsen ont ploften kneedbommen. In Constan- tine explodeerden een twintigtal kneedbommen. Het contract voor het opvijze len van de Nubische tempels de Nijl- vallei, dat oorspronkelijk volgend •jaar januari van kracht zou worden, is uitgesteld tot november 1962, met het oog op nadere onderzoekingen over een eventuele verhoging van de Assoeandam. ZOEKT U een Gero-Cassette van f 40.— of f 400. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De Gero specialist (Advertentie) De poort naar een nieuw leven Koerswijziging in Moskou De ambassadeurs van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland zijn vrijdag te Moskou bijeengeweest om te spreken over de nieuwe Russische voorstel len. In Westduitse regeringskringen zegt men dat de Russische voorstel len nauwelijks een wijziging schijnen te betekenen in het Russische beleid ten aanzien van Berlijn. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde vrijdag, dat berichten over een wijziging in de Russische politiek met betrekking tot Berlijn met „grote voorzichtigheid en reser ve" moeten worden beschouwd. Amerikaanse functionarissen zei den, het een raadsel te achten wie d -• mededelingen over de nieuwe Rus sische plannen, die door alle grote persbureaus zijn gemeld, in Moskou heeft verstrekt. Men vermoedde, dat het een Russische proefballon was om te zien hoe de Westerse reacties zouden zijn. Koningin Elizabeth in Ghana Een grote menigte Ghanezen heeft koningin Elizabeth van Engeland en haar gemaal, de hertog van Edin burgh, vrijdag tweemaal een groot scheeps en luidruchtig onthaal be reid. De koningin en de hertog namen eerst op het grote plein in Accra een parade van de Ghanese strijdkrach ten af. Later woonden zij demonstra ties bij, gegeven door de Ghanese jeugd en leden in de vrouwenorga nisaties. Beide keren waren de tri bunes op het plein, waar plaats was voor rond 200.000 mensen tot de nok toe bezet. Op een officeel banket bracht pre sident Kwame Nkroemah van Ghana hulde aan koningin Elizabeth. Hij had ook woorden van lof voor de vredelievende houding van de Ne derlandse kroon. Niet alleen het Brit se, maar ook het Nederlandse ko ningshuis had oudt betrekkingen met Ghana. De naam van het fort Willem bij het dorp Anomaboe in Zuid-Ghana was een blijvende her innering aan koning Willem de der de van Engeland, die ook prins van Oranje was. Ook de opschriften op Ghana's oudste fort Eimira herinner den aan de langdurige vriendschap tussen Ghana en Nederland, aldus Nkroemah. Twee Oostduitse grenswachten zijn vrijdag met hun wapens naar de Amerikaanse sector in Berlijn ge vlucht. In een deel van Oost-Berlijn is men intussen weer begonnen men sen uit hun huizen te halen en naar elders over te brengen. In de Ber- nauerstrasse, die aan de Franse sec tor grenst, heeft men de ramen dichtgemetseld. De Oostduitse politie wierp vrijdagmorgen een traangas granaat naar vijf Amerikaanse offi cieren, die niet ver van de grens overgang in de Friedrichstrasse za ten te kijken naai wat zich in de oostelijke sector afspeelde. KORTE GOLF Een rechtbank in Aurich (Nie- dersachsen, Duitsland) heeft gisteren de drie broers van G. uit Groningen wegens het ontduiken van invoer rechten veroordeeld tot gevangenis straffen, variërend van drie tot zes maanden. Bovendien moeten de die broers schadevergoedingen be talen van resp. 237.000, 231.000 en 42.000 Duitse mark. De Nederlanders zouden door fruit en groente uit Nederland in te voeren de Westduit se Bondsrepubliek voor 70.000 mark schade berokkend hebben. Een jaar van samenwerking Premier Nehroe van India heeft vrijdag in de Algemene Vergadering der V.N. voorgesteld door de Ver enigde Naties een jaar van samen werking tussen alle landen te laten uitroepen. Men zou daarbij het in ternationale geofysische jaar als voor beeld kunnen nemen. Deze samen werking zou zich moeten uitstrek ken tot alle gebieden, politiek en economie inbegrepen. Mocht de Assemblée gunstig rea geren op dit voorstel, dan zou een commissie uit de Algemene Verga dering dit voorstel nader kunnen be studeren Hij deed een beroep op de mensheid om haar energie te beste den aan het vermijden van een kern oorlog en niet langer te praten over de kans op overlevering van een der gelijke oorlog. Het grote vraagstuk van het ogenblik was voor hen. de kwestie van oorlog of vrede en niet het Kolonialisme. De grote mogend heden moesten het ontwapenings- vraagstuk aanpakken en daarbij vastbesloten vooropstellen, dat zij niet uit elkaar zullen gaan voordat er overeenstemming bereikt is. Over de kernproeven merkte hij op, dat een vrijwillig moratorium geen op lossing brengt. Er moet toezicht zijn op de naleving van een overeen komst over het stopzetten van deze proeven. Tsjombe verliest Albertstad Vluchtelingen, die vrijdag j.l. in Elisabethstad zijn aangekomen, heb ben meegedeeld, dat de in het uiter ste noorden van Katanga gelegen plaats Albertstad thans beheerst wordt door de Baloebakat, een par tij, die vijandig staat tegenover de regering-Tsjombe. Alle Europese vrouwen en kinde ren zijn vrijdag j.l uit Albertstad vertrokken. De mannen besloten voorlopig nog te blijven. De meeste vrouwen en kinderen zijn per boot uitgeweken naar de aan de noord zijde van het meer van Tanganjika gelegen plaats Oesoemboera. De vluchtelingen deelden verder mede, dat zich geen Katangaanse marechaussee meer in Albertstad bevindt. De Katangaanse besturders van de stad zijn door het optreden der Baloeba tot afzijdigheid ge dwongen. Voor zoverre zij de stad nog niet hebben verlaten, wordt ver wacht, dat zij dit in de naaste toe komst zullen doen. Volgens de vluchtelingen hebben de vertegenwoordigers der Ver enigde Naties te Albertstad gewei gerd de Europeanen de hulp te ver lenen, waarom deze hadden v,er- zocht. Welkom, voor koningin Elizabeth Een beeld van de aankomst van koningin Elizabeth van Engeland in Ghana; op het vliegveld van Accra begroet president Kwame Nkroema de koningin zeer hartelijk. (telefoto) SOEKARNO OVER N.-GUINEA President Soekarno van Indonesië heeft vrijdag verklaard, dat Indonesië zal blijven vechten voor het bezit van Westelijk Nieuw-Guinea, met of zonder steun van de Verenigde Na ties. Hij sprak op een massabijeenkomst te Semarang op „Heldendag" de ver jaardag van de Indonesische opstand tegen Nederlandse en Britse militai ren te Soerabaja ir. 1945. Soekarno zei, dat hij in afwachting was van de beslissing van de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties over het Nederlandse voorstel tot inter nationalisatie van West Nieuw-Gui nea. „Wanneer de Verenigde Naties een beslissing hebben genomen, zal ik mijn definitieve bevel uitvaardigen. Thans luidt mijn bevel, dat men op alles voorbereid moet zijn", aldus Soekarno. Hij zei voorts, dat de Verenigde Naties slechts een werktuig is dat moet bijdragen tot de oplossing van de kwestie Nieuw-Guinea. „Wij Indo nesiërs zullen blijven vechten en de Nederlanders uit West Nieuw-Guinea verdrijven. Alleen wij en geen andere volken moeten West-Irian terugkrij gen". Hij richtte vervolgens de vraag tot de menigte: „Wat zullen wij doen als de Verenigde Naties ons in de steek laat?". Toen de menigte „aanvallen" brulde antwoordde Soekarno, „Ja, dat is het antwoord". Een Portugees militair vliegtuig is vrijdag kort voor de landing in Chitado, Zuid-Angola, neergestort. Alle zeventien inzittenden zijn om het leven gekomen. Hierbij bevonden zich verscheidene hoge Portugese of ficieren. Kongo en Katanga Van bevoegde zijde te Elisabeth stad is vrijdag vernomen, dat mili tairen va nhet Kongolese nationale leger donderdagavond Albertstad aan het Tanganjikameer in het noorden van Katanga hebben bereikt. Reeds enige dagen was het be kend, dat een kolonne van het Kon golese leger van Kivoe uit naar Al bertstad optrok, waar president Tsjombe van Katanga het gezag heeft verloren na ongeregeldheden tussen de Baloebakatpartij en het bestuurs apparaat van Tsjombe. Op. het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties te Elisabethstad heeft men gezegd, niets te weten over Kongolese troepenbewegingen bij Al bertstad. Voor pamfletten boven Lissabon Vrijdag zijn vanuit een boven Lis sabon vliegend Portugees lijnvlieg- tuig pamfletten afgeworpen, waarin de Portugese kiezers worden opge roepen niet deel te nemen aan de zondag a.s. te houden algemene ver kiezingen. De pamfletten waren on dertekend door kapitein Henrique Galvao, die indertijd bekendheid ver wierf door het kapen van het Por tugese passagiersschip „Santa Maria". Nu had hij weer een vliegtuig ge kaapt. De bemanning van het toestel, eigendom van de ,Transportes Aereos Portuguesas", werd n.l. door zes met revolvers bewapende passagiers, on der wie zich ook een vrouw be vond, gedwongen, de pamfletten af Duizenden jonge Nederlanders zullen in de toekomst door deze poort een te werpen. Nadat dit geschied was nieuw deel van hun leven tegemoetgaan: het is de toegang tot het nieuwe vloog het vliegtuig naar Tanger, in marine opkomstcentrum, dat in Hilversum, op het terrein van het marine Marokko. Het toestel, een Super-Con- opleidingskamp is gevestigd. stellation", die wordt gebruikt op de luchtverbinding CasablancaLis sabon v.v., had achttien passagiers aan boord. Bij de landing in Tanger vroegen de zes passagiers, die de pamfletten hadden doen afwerpen, als politie ke uitgewekenen in Marokko te mo gen blijven. De „Super-Constella- tion,, is, nadat de zes waren uitge stapt, naar Lissabon teruggevlogen. Nader wordt gemeld, dat de zes bewapende opstandelingen aanvan kelijk in Tanger het vliegtuig niet wilden verlaten. Zij lieten de passa giers uitstappen, dwongen vervol gens de bemanning ook het toestel te verlaten, doch bleven zelf aan boord, zeggend niet uit het vliegtuig te zullen gaan voordat zij de verze kering van de Marokkaanse autori teiten hadden ontvangen, dat zij als politieke uitgewekenen in Marokko zouden mogen blijven. Toen verscheen kapitein Galvao zelf ten tonele. Hij slaagde er in zijn volgelingen te overreden zich ter beschikking van de Marokkaanse autoriteiten te stellen. Dit geschied de in aanwezigheid van de Marok kaanse hoodfdcommissaris van politie van Tanger. Nederland en Z.-Afrika De Nederlandse afgevaardigde in de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties, heeft vrijdagavond meegedeeld, dat Nederland tegen de 31 landen-resolutie zal stemmen, die diplomatieke en economiche sancties tegen Zuid-Afrika beoogt. Hij zei te betwijfelen of door mid del van sancties een „vredelievende en doelftreffende wijziging in de apartheidspolitiek kan worden ge bracht. De resolutie komt maandag in stem ming. Raketlancering mislukt De hondérdste „Atlas"-raket, die vrijdag vanaf de lanceerbasis te Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida is gelanceerd, moest worden vernietigd, nadat zij ongeveer drie honderd meter had afgelegd. De re den was, dat de raket uit de koers begon te raken. In de vernietigde raket bevond zich een aapje, dat mee reisde om de ge leerden meer gegevens te verschaf fen over de toestand van gewicht loosheid, de uitwerking van de zwaartekracht op grote hoogte en de straling in de ruimte. Er bevonden zich ook enige exem plaren van lagere biologische soor ten in de raket Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Oostelijke wind In de luchtdrukverdeling komen enkele belangrijke veranderingen voor. Een nieuwe depressie op de Oceaan is snel in diepte toenemend over de Golf van Biscaye naar Zuid west-Frankrijk getrokken, terwijl tegelijkertijd enkele oude lagedruk gebieden bij IJsland en Zuid-Noor- wegen opvulden. Bovendien wordt de depressie, welke over Frankrijk naar het Alpengebied zal trekken, gevolgd door een nog in betekenis toenemende rug van hoge luchtdruk. Voorts breidt een groot hogedrukge- bied zich van het Nova-Zembla-ge- bied over Noord-Rusland in zuidwes telijke richting uit. Vcor onze omge ving betekent dit voor de eerste paar dagen: matige tot krachtige oostelij ke tot noordoostelijke winden, over wegend zwaar bewolkt weer met plaatselijk wat regen en weinig ver andering in temperatuur. Zon- en maanstanden 12 Nov.: zon op 07.54; onder 16.54 maan op 11.49; onder 20.30. 13 Nov.: zon op 07.55; onder 16.54; maan op 12.40; onder 21.35. Hoogwaterstanden 12 Nov.: v.m. 5.38; n.m. 5.53. 13 Nov.: v.m. 6.14; n.m. 6.34. KORRELTJE Op mij alleen rust niet de taak om alle beroerdigheid in de wereld weg te werken; wel moet ik zoveel mogelijk zorgen, dat het lijden van mijn medemensen verlicht wordt.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1