Jacqueline Cochrane is de snelste vrouw ter wereld Brief uit Het is alles rood wat de klok slaat Moet vrouw aan politiek doen? 0nder onó g&z&cjd Tweeënvijftigjarige is een geboren pilote Adviezen van een kinderpsycholoog Vermist geld Rode hond is niet ongevaarlijk „Dat is nog niet zo slecht voor een oude dame, nietwaar?" zei Jacqueline Cochrane toen zy kortgeleden op een basis van de Amerikaanse luchtmacht uit een straalvliegtuig stapte. En het was inderdaad niet zo slecht, wat deze grijsharige 52 jaar oude dame had gepresteerd. Zij had namelijk met een snelheid van meer dan 1260 km per uur gevlogen, waarmee zy haar record van acht jaar geleden met ruim 200 km per uur had verbeterd. En dat betekent, dat zij op het ogenblik de snelste vrouw ter wereld is. vliegvaartfederatie, de Rus André Tu polev de gouden medaille aan van de federatie voor het beste vliegtuigont werp. Tijdens de oorlog met bommenwerper gevlogen Men zou verwachten dat Jacqueline Cochrane rijk moest zijn om zich zul ke dingen te kunnen veroorloven. Het tegendeel is echter waar. Zij is een wees, die werd grootgebracht door ar me pleegouders. Toen zij negen jaar oud was, werkte zij reeds in een fa briek. Later kwam zij in dienst by een schoonheidssalon in New York. In 1932 had zij genoeg gespaard om haar grote ideaal te kunnen verwe zenlijken: vlieglessen nemen. Reeds drie weken later verwierf zij haar bre vet. Zij bleek een geboren pilote te zyn en dat werd ook spoedig ontdekt. Ja cqueline kreeg zodoende een betrek king bij een luchtvaartmaatschappij en zij onderscheidde zich hier derma te, dat zij spoedig directrice van de ze luchtvaartmaatschappij werd. Zij heeft alle soorten vliegtuigen be stuurd. Tijdens de oorlog bracht zij zelfs een bommenwerper over van Amerika naar Engeland. Zij is ook de eerste pilote, die de geluidsbarriè re heeft doorbroken; In 1959 bood zy, als presidente van de internationale Als u een kind hebt, dat gehandi capt is door een zwakke gezondheid of omdat het geestelijk wat achter is, probeer dan niet het lot van moeder natuur te verzachten. Toon niet teveel medelijden, verwen het kind ook niet, want daarmee laat men het alleen maar blijken, dat het een „zielig ge val" is. Door een dergelijke behande ling zal het kind zich inderdaad een slachtoffer voelen en dan is de kaus groot, dat de rest van he; gezin er onder lijdt. Stel alle vertrouwen in uw dokter en houdt u aan de behandeling, die hij vooi schrijft. Help het kind bij het volbrengen van de oefeningen, die de dokter nodig voor hem acht. Probeer het kind ook te laten begrijpen hoe zeer de dokter zyn best doet om re helpen en dat de kans op succes des te groter is naarmate het kind mee werkt. Praat nooit over het gebrek van het kind met anderen, waar het kind by is en sta uw kennissen en familieleden niet toe het kind medelydend te be handelen. Laa'; zelf ook niet blijken dat u er verdriet van hebt, want de beste manier om het kind te helpen is, het aan te mpedigen! Als er meer kinderen in uw gezin zijn, vergeet dan niet, dat deze ook wel eens raad en hulp nodig hebben. Doe hen niet te kort! Als u in uw kind teleurgesteld Is omdat he niet zo verstand .g of knap van niterlyk is als u had gehoopt of omdat het geen enkel belang stelt in de carrière, die u zich voor hem had gedacht, ga dan niet doorzetten tegen beter weten in. U kunt een „lang zaam" kind nu eenmaal niet intelli gent maken, hoe goed de scholen te genwoordig ook zijn. Ook aunt u een kind met twee linkse handen niet in een handig vakman veranderen of hem plezier bijbrengen in knutselwerk Probeer er aan te denken, dat uw kind een persoonlijkheid ia met even veel rechten als u zelf. Ukunt hem niet dwingen tc worden, wat u voor hem uitgedacht hebt, hoeveel geld of invloed u ook heeft. Zie toch vooral in, dat de beste methode om hem goed te bederven, is, hem te laten merken, dat u teleurgesteld is. Ieder kind heeft behoefte aan vertrouwen, dat alleen ouders kunnen geven. Als u hem prijst om wat hij kan doen, zal hij dat ook zo goed mogelyk doen. Niemand kan méér dan zQn best doen. Al wordt zijn loopbaan dan niet, zoals u zich die had voorgesteld, het is best mogelijk, dat hij zich op andere wijze dermate onderscheidt, dat u trots zult zijn, dat hij uw zoon is. Houd van hem maar laat hem vrij zover dat te verantwoorden is! Gelukspantoffeltjes Haar echtgenoot is de grote Ameri kaanse industrieel en financier Floyd B. Oldum. Zij hebben geen kinderen maar zy bekostigen de opvoeding van ruim 400 arme kinderen, over de gehele wereld verspreid. Jacqueline Cochrane is thans een chic geklede vrouw, die altijd schoenen van laatste mode draagt. Maar wanneer het enigszins mogelijk is trekt zy die moderne schoenen uit en doet zij haar zacht leren pantoffeltjes aan. „Ik heb deze pantoffeltjes nu al meer dan 20 jaar", vertelt zij, vanaf het ogenblik, dat ik begon te vliegen". Ik droeg ze, toen ik die bommenwer per over de Atlantische Oceaan vloog. Ilt droeg ze, toen ik de geluidsbarriè re doorbrak en ze zijn dus mijn ge lukspantoffeltjes. Thans heeft zij fi nancieel natuurlijk weinig zorj Zij kan zonder bezwaar allerlei du re vluchten maken. Maar zij wenst dit niet. „Evenals vroeger, spaar ik vele weken voor iedere bijzondere vlucht" zegt 's werelds snelste vrouw. door Er hangt een dikke rode mist boven Londen, zeggen de Engelse modedes kundigen en zij hebben gelijk. Moest men vorig jaar omstreeks deze tijd heel wat winkels aflopen om een kledingstuk te vinden in rode kleur, thans is er geen etalage van een modezaak in Londen of het oog wordt getroffen door een creatie in roodEr zyn vuurrode jersey-mantels met een heel dunne schuim rubber voering, die voorkomt, dat het materiaal gaat rekken of uitzakken. Dank zy de fabrikanten, die dit nieuwe materiaal hebben uitgevonden, blijven de mantels ook na veel dragen hun vorm behouden. Voorts ziet men vuur rode japonnen in flanel of bouclé. Favoriet hierby is een zwarte of marine blauwe garnering aan hals, mouwen en zoom. pulair. Goudkleurige speldjes en bro ches zijn er in overvloed alsmede arm banden -zes om één pols of ze au eenvoudig van uitvoering zijn of be hangen met bedeltjes. Schotse ruiten weer bijzonder in trek Ook zyn er rood-wollen mantelpak jes met by passende .Jackie Kennedy* pillendooshoedjes in dezelfde kleur als mede grijze jassen met vuurrode voe ring. Ook de Schotse ruiten zijn dit najaar weer bijzonder in trek in En geland. Zeer felle ruiten met veel rood, die in vrywel niets doen den ken aan hun Schotse afstamming. Een opvallend voorbeeld is een uitrus ting, bestaande uit een japon in Schotse ruit en een grys flanellen man tel. De mantel is afgezet met de ruit van de japon. Opmerkelyk is dat de Schotse ruiten meer gereserveerd blijven voor de teenagers terwijl rood in de mode voor iedereen voorkomt. Tradities overboord Volgens de traditie draagt men by rood zwarte accessoires maar de En gelse modezaken proberen er by de ze overvloed aan rood andere kleuren voor de accessoires in te brengen om de rood- zwarte eentonigheid wat te onderbreken. Zij proberen de dames over te halen tot een handta. en schoe nen in donkergroen of staalgrijs. Een beetje, rose - een hoed of sjaaltje - staat 'altijd aardig en dit geldt ook voor vergulde sieraden. Het is zelfs zo, dat rood in combinatie met goud kleur de grote moderage is voor deze herfst,. Schakelkettingen, gedragen om de hals -dubbel of driedubbel - of als ceintuur, zijn buitengewoon po- Dekens van papier voor zieken Prof. Eigenmark, hoofu van een kin derziekenhuis in Nykoping in Zweden heeft volgens zyn uitvoerige rappor ten uitstekende ervaringen opgedaan met dekens, die uit crepe-papier (15 lagen op elkaar) zijn vervaardigd. De dekens worden verbrand als de pa tiënt het ziekenhuis verlaat. De Zweedse fabriek, die de dekens van papier bjj wijze van experiment heeft gemaakt, wil thans ook hotels, jeugdherbergen, schepen enz. voor de ze papieren dekens trachten te interes seren. De dekens zijn vrij goedkoop, gemakkelijk hanteerbaar en warm. Rechts: de nieuwe Schotse ruit voor een jumper-rok combinatie met een ceintuur van zwart leer. Links: een tvniekmante7 met ca puchon, uitgevoerd in grijs-zwarte Harristweed over een eenvoudige zwarte sweater. De mantel heeft een ritssluiting- en is vuurrood ge- vóerd! Wanneer is een Mevrouw Doorsnee weet het ei vers? Ongeveer 200 huisvrouwen in Kiel in West Duitsland hebben zich ge waagd aan een experiment van prof. Fanganf. Hij beweerde, dat het voor de meeste vrouwen vrijwel onmoge lijk is een vers ei van een wat ouder ei te onderscheiden. De vrouwen meenden, dat zij deze test met glans konden doorstaan ondanks het feit, dat de professor beweerde, dat noch de sterkte van de schaal van het ci, noch de kleur van de eierdooier en noch de smaak voldoende waren om vast tc stellen of een ei vers of oud is. De meest zekere aanwijzing of men met een vers o. oud ei te maken heeft was volgens de professor een kleine luchtbel in het ci alsmede het gehalte aan xantophyll in het ei. De hulsvrouwen kregen ieder vier eieren van verschillende datum van vers tot oud. De test wees tenslotte uit, dat de professor volkomen het ge lijk aan zyn zijde had want niet het verse ei werd door de dames als het beste aangewezen d>ch het 14-dagen- oude ei! Op de tweede plaats kwam zelfs een 6 weken oud ei en het zgn. verse ei (5 dagen oud) kwam op de derde plaats bij de beoordeling van de dames. De vierde plaa.s was voor het vie:- weken oude ei! „Ik geloof, dat ik wel weet waar de moeilijkheid sit Maar weinigen presteerden veel Tegenwoordig wordt niet meer zoveel over emancipatie gesproken als vroeger. Vrouwen in vele landen hebben de gelijkheid gekregen, die zy wens ten en soms hebben zij zelfs meer ontvangen dan ze vroegen. In Rusland byvoorbeeld treden vrouwen op als metselaars, straatvegers, machinisten en dragline-bestuurders en zulks waarschijnlijk niet altijd volgens eigen wens. In Engeland en Amerika genieten zij een wat rooskleuriger gelijkheid. Er zyn daar zelfs vrouwelijke bankdirecteuren en hotelmanagers. Het kan echter geen kwaad ergens een grens te trekken en een goede lijn is volgeüs velen de politiek. Keiharde zaak past niet bij het vrouwelijk karakter Natuurlijk, er zijn vrouwelijke po litici, die veel succes hebben of heb ben gehad. Een vrouwelijk Kamerlid in Italië heeft bijvoorbeeld veel ge daan ter bestrijding van de prostitu tie in Rome. De Amerikaanse Clare Booth Luce is congreslid en ambas sadrice geweest, toneelschrijfster en daarnaast was zij nog een belangrij ke figuur in de soiety. Ook Engeland heeft verschillende belangrijke vrou wen voortgebracht en in ons land heb ben we zelfs een vrouwelijke minis ter. Hoewel er veel vrouwen zrjn, die actief aan politiek doen, zijn er maar weinigen, die zoveel hebben kunnen presteren, dat zij met ere in de ge schiedenisboekjes van later zullen worden genoemd. Het moet bijvoor beeld wel uitgesloten worden geacht, dat Nederland of Engeland ooit een vrouwelijke minister-president zal krijgen of dat Amerika zal worden ge leid door een presidente. En dat on danks de mening van verstokte fe ministe die zeggen, dat als de man nen hen maar ruim baan willen ge ven, de vrouwen binnen een paar maan den vrede en voorspoed zullen bren- jen! T egenstelling De reden van dit alles is heel sim pel volgens mijDe mannen vertrou wen de vrouwen niet helemaal in de Mrs. Clare Boothe Luce politiek en zij gaan in de discussies altijd met de nodige omzichtigheid om hen heen om hen toch maar voor al niet te kwetsen. Een vrouwelijke politicus is eigenlijk ook een tegen stelling op zich. Politiek toch is een keiharde zaak, waarin het vaak hard toegaat en om succesvol in de poli tiek te zijn moet men de nodige hard heid kunnen opbrengen naast het ver mogen te schipperen. In het algemeen kan men wel stellen, dat dit geen ei genschappen zijn, waar vrouwen van overlopen, althans niet die vrouwen, die door hun mannen worden bewon derd. Historici kunnen discussiëren over de grote vrouwen in de geschiedenis zoals Catharina de Grote, Cleopatra, Boadicia maar deze vrouwen deden niet aan politiek. Zij waren machtig en om die macht te verkrygen behoef den zij niet te vleien, te schipperen, onderhandelingen te voeren en zich op offeringen te getroosten. Natuurlijk moeten de vrouwen hun stem laten horen, ook in de politiek maar dan toch in het byzonder op die terrei nen, waar zij iets te vertellen hebben! Zo denk L er althans over! GLORIA GORDEN. I Wat i: De familie Van der Vel Jen heeft al jaren een werkvrouw, en z is altijd tevreden geweest over haar werk. Kortgeleden meende mevrouw Van der Velden evenwel, dat er een brief je van tien uit haar portemonnee ver dwenen was en sindsdien heeft zy haar werkvrouw met andere ogen bekeken. Zij zou de zaak graag uitzoeken. Hoe moet zy dat aanpakken? MOET ZIJ: A. De vrouw zonder meer onder houden en zeggen, dat er geld vermist wordt? B. De werkvrouw ontslaan en als re den opgeven, dat zij het zonder hulp wil stellen, zodat de vrouw haar eigen conclusies kan trekken? C. Helemaal niets doen, behalve te zorgen, dat het geld niet open en bloot ligt, maar verder gaan de werkvrouw te vertrouwen als tevoren? •ua;9Sj3A a} jprnz 9( -aqgS 9p si 2uxssoido 91S9q 9p U9 SGa\ -eq [9JJU9 U992 ijaaq Gz }uba\ 'uazaiij q snp i9oui Ciz AvnoJA 92tp(nqosuo iraa J9A0U9231 JI&I9P9JUO J99Z SI 'g 2uiSS0[ -do ■uairuainuo 2ui2ipinqos9q 9p' jjGi -ufiqosjbba; Gz noz sba\ 2xpinqos (9a\ ftz srv 'uGz noz 2ipinqosuo Gz uaip -ui 'uGz noz p2ip9i9q uepga isui AvnojA -1JJ9M JBrni U9 U91I9J 9p UBA SI J9^9Z 19iu Gz U9i'92iren uazaiif *v j(G[9Soui -ug itb^ u9pi9a -i3p ut3a a\noja9j^ ONISSOUO Nieuw garen in de kledingindustrie In Duitsland is een nieuw soort ga ren, bestaande uit draion en polyes ter veze', in produktie genomen waar van men grote verwachtingen heeft. Het nieuwe garen moet zich volgens deskundigen bijzonder goed lenen- voor de vervaardiging van costuum- stof, dat ^ich uitstekend laat wassen. De weefsels /an het nieuwe garen zijn bovendien licht wat gewicht be treft, onkieukbaar en ze laten zich gemakkelijk vele malen wassen. Ze zijn in korte tijd droog en behoeven niet gestreken te worden. leder kind een telefoon Amerikaanse telefoonmaat schappijen zyn er toe overge gaan extra telefoonaansluitin gen te maken voor kinderen. De nummers van de kinder telefoonaansluitingen worden oo1 in de telefoonboeken opge nomen. Rodehond is één van de vier normale virus ziekten maar kan niet zo gemakkelijk gecon stateerd worden als de andere drie: mazelen, waterpokken en de bof. Er bestaat ook vaak 'n foutieve opvatting over rodehond. Deze ziekte is namelijk niet zo on gevaarlijk als men wel aanneemt. De enige overeenkomst, die be staat tussen mazelen en rodehond is, dat er puistjes ontstaan. De uislag ls niet van lan ge duur. Als deze bij voorbeeld 's morgens opkomt, is er 's avonds vaak niets meer van te zien. Voordat de uitslag uitbreekt, heeft de pa tiënt soms hoofd- en rugpijn. Komen de puistjes, dan zal hij waarschijnlijk over jeuk- gaan klagen en zijn humeur zal gedurende enige dagen ook niet al te fleurig zijn. Men kan niet veel aan deze ziek te doen. Natuurlijk moet de patiënt met wat extra zorg worden omringd e. gedurende een periode van vier of vijf weken moet men bij kinderen geen vriend jes en vriendinnetjes toelaten voor zieken bezoek. Wat de dokter er van zegt Het komt voor, dat volwassenen de ziekte ook krygen en vaak zyn zy dan heel wat zieker dan de kinderen. Indien men echer een maal rodehond heeft ge had, wordt 95 van de mensen er immuun voor De uitslag begint op het gezicht en op de borst. De vlekken zijn iets verdikt en roze rood van kleur. Soms zetten de klieren op, vooral in de nek. Er ko men over het algemeen weinig complicaties voor. Wel kunnen deze zich voordoen bij een aanstaande moeder. De gevaarlijke periode voor een aanstaande moeder is echter veelal kort, namelijk tussen de der de en vijfde maand. Maar toch houdt een en ander in, dat een meisje de rodehond be ter achter de rug kan hebben voordat zij een aanstaande moeder wordt en ook enige tijd, voordat zij exa mens moet gaan afleg gen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10